Vyberáme najlepší odšťavovač

Zdravý životný štýl zahŕňa nielen fyzickú aktivitu, ale aj kvalitné stravovanie, ktorého súčasťou je odšťavovač na ovocie, zeleninu alebo byliny, sa ktorý pripravíte čerstvo vylisovanú šťavu plnú prospešných látok. Na výber máte dva typy, a to odstredivé a šnekové odšťavovače, ktoré sa odlišujú spôsobom extrakcie štiav. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie odšťavovače pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie odšťavovače (Test 2024)

Najpredávanejšie odšťavovače na trhu

Medzi najpredávanejšie odšťavovače patrí Silvercrest (Lidl), Bosch, ETA, Sencor, Tefal a Concept. Najspoľahlivejší odšťavovač ovocia je Sana Juicer, alebo aj G21.

Recenzie odšťavovačov

Bosch MES25A0

Bosch MES25A0 recenzie a test

Odstredivý odšťavovač Bosch MES25A0 patrí k najobľúbenejším odšťavovačom, a navyše ponúka atraktívny pomer cena / výkon. Rýchlosť je regulovateľná, hoci len v dvoch stupňoch a vo výbave nájdete aj kefa na čistenie sita. Objem nádoby na šťavu je 1,25 l, pre odpad potom 2 litre. Šikovne riešený je plniaci otvor, ktorý je dostatočne veľký a nemusíte sa zdržiavať s krájaním ovocia či zeleniny na drobné kusy.

Pre – Veľký plniaci otvor, cena / výkon
Proti – Výkon motora

ZOBRAZIŤ PONUKU

Concept LO7065

Concept LO7065 recenzie a testConcept LO7065 je multifunkčný šnekový odšťavovač, ktorý disponuje slušnou výkonnosťou (spracuje 1,5 kg ríbezlí za 2 min). Má veľký plniaci otvor o rozmere 75 mm a sitka na šťavu, smoothie a studené dezerty. Podľa užívateľských ohlasov je tiež tichý, takže bez vyrušenie pripravíte napríklad raňajkách. Praktická je aj záklopka uzatvárajúca odvod šťavy, takže vám nebude odkvapkávať. Odšťavovač možné rozložiť a pomocou pribaleného kefky dôkladne vyčistiť. Obe nádoby (šťava, odpad) majú kapacitu 1 litra.

Pre – Tichý a multifunkčný
Proti – Absencia držiaku kábla

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Fresher 0032

ETA Fresher 0032 90000 recenzie a testAtraktívnym nerezovým prevedením sa vyznačuje odstredivý odšťavovač ETA Fresher 0032 s plynulou reguláciou otáčok pre odlišnú zeleninu a ovocie. Odšťavovač dá rozobrať a umývať v umývačke, samozrejme bez motora a nerez základu. Zvyšok možno vyčistiť pribaleným kefkou. Tento model je trochu skromnejší v objeme nádoby pre šťavu (0,7 l), z bezpečnostnej výbavy možno spomenúť protišmykové nožičky a bezpečnostné spínače.

Pre – Plynule regulovateľné otáčky
Proti – Objem nádoby na džús

ZOBRAZIŤ PONUKU

G21 Horizontal Chamber

G21 Horizontal Chamber recenzie a testOdšťavovač G21 Horizontal Chamber so šnekovým systémom patrí k najúspornejším modelom na trhu vďaka príkonu iba 150 W. Za zmienku tiež stojí keramický šnek, ktorý je šetrnejší k prospešným látkam. Menšie opotrebenie a vyššia výťažnosť zaisťuje funkcie Optimal Seal, vďaka čomu nebude problém spracovať drobné plody, listovú zeleninu, bylinky alebo obilné trávy. Čo možno vytknúť je veľkosť plniaceho otvoru, vyžadujúce předkrájeném na menšie kúsky.

Pre – Keramický šnek, úsporný a tichý
Proti – Veľkosť plniaceho otvoru (45 mm)

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kenwood JE850

Kenwood JE850 recenzie a testK odstredivým odšťavovačom sa radí aj Kenwood JE850, ktorý má veľký príkon (1500 W), vďaka ktorému pre neho nie je problém spracovať kilogramy ovocia i zeleniny. Dosvedčujú to aj prítomné nádoby a ich kapacita. U šťavy je to 1,5 l, na odstredené dužinu potom 3 l. Nadštandardné je aj rozmer plniaceho otvoru so svojimi 85 milimetre. Otvor aj telo odšťavovače je navyše kovovej, sitko potom z nerezu.

Pre – Kapacita nádob a rozmer plniaceho otvoru
Proti – Vyššia spotreba

ZOBRAZIŤ PONUKU

Tefal ZC500

Tefal ZC500H38 recenzie a testŠpecifikom šnekového odšťavovače Tefal ZC500 sú externé nádoby, a to ako pre odpad, tak šťavu. Obe majú objem jedného litra a dopĺňa ich sada dvoch filtrov s malými otvormi (príprava šťavy) a väčšími na pretlaky, džemy alebo polievky. Keďže pracuje na princípe pomalého lisovanie, nie je problém získať šťavu aj z bylín.

Pre – Nádoby (šťava, odpad) sú externé
Proti – Veľkosť vstupného otvoru

ZOBRAZIŤ PONUKU

Philips HR1855

Philips Viva Collection HR1855/80 recenzie a testĎalšie odstredivý odšťavovač vo výbere je Philips HR1855 s guľatou konštrukciou, obzvlášť vhodnú pre ľahké umývanie. Šikovne spracované je tiež špeciálne vybrúsené sitko, ktoré umyjete aj bez kefky. Objemom nádob sa tento model radí k podpriemerným, na druhú stranu je tu veľký plniaci otvor. Pozor by ste si mali dať na výšku spotrebiča (36,5 cm), aby vyhovoval dispozíciám vašej kuchyne.

Pre – Konštrukcia (jednoduché zostavenie i umývanie)
Proti – Absencia uzáveru odkvapkávaniu

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Vital Press 1032

ETA Vital Press 1032 90000 recenzie a testZaujímavosťou šnekového odšťavovače ETA Vital Press 1032 je funkcia Reverz pre obrátený chod motora, vďaka čomu môžete uvoľniť zaseknutú surovinu bez nutnosti prístroj rozoberať. Menej obvyklá je tiež väčšia nádoba na šťavu (1 l), než na odpad (0,9 l). Funkcia DripStop zazátkujte odvod a tým zabráni nechcenému odkvapkávaniu a na údržbu je vo výbave kefka na sitko, pričom je tu tiež možnosť umývania komponentov v umývačke.

Pre – Dotykové ovládanie, funkcia pre obrátený chod motora
Proti – Menšie plniace otvory

ZOBRAZIŤ PONUKU

Tefal ZN 355

Tefal ZN355C3E recenzie a testPre malé kuchyne alebo nenáročných užívateľov je vhodný odstredivý odšťavovač Tefal ZN 355, ktorý možno tiež prestaviť na citrusovač. Šťavu možno zachytávať ako do džbánku, tak priamo do pohárov. Plniaci otvor sa radí so svojím rozmerom 49 mm k priemeru a niektoré väčšie kúsky bude potrebné nakrájať. Telo odšťavovača je z kovu, filter potom z nerez ocele. O kompaktnosti hovorí nielen jeho rozmery, ale aj jeho hmotnosť (3 kg).

Pre – Malé rozmery a hmotnosť, možno prestaviť na citrusovač
Proti – Horšie výťažnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Guzzanti GZ 020

Guzzanti GZ 020 recenzie a testŠnekový odšťavovač Guzzanti GZ 020 patrí do nižšej cenovej kategórie a súčasne sa radí aj k úspornejším modelom vzhľadom k príkonu 150 W. Skrze priemerný 66 mm plniaci otvor a dve sitka v závislosti na surovine, odšťavíte potraviny do nádobky s objemom 1 litra. Aj tento odšťavovač disponuje spätným chodom, vďaka ktorému z prístroja dostanete zvyšky dužiny. Vďaka pomalému lisovanie je prístroj tiež veľmi tichý.

Pre – Spätný chod a ľahké čistenie, hlučnosť
Proti – Slabšie motor

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať odšťavovač

Dôležitým rozhodnutím pri výbere odšťavovača je voľba jeho typu. Až potom ide o parametre alebo funkcie, ktoré konkrétny model môže ponúknuť.

Šnekové odšťavovače

Šnekový odšťavovač si poradí takmer so všetkými druhmi ovocia, zeleniny i bylín. Má menší príkon, nízke otáčky, je tichší a môže byť vybavený ďalšími funkciami. Šťava z neho má výraznú chuť, môže mať dužinu či zákal, obsahuje všetky enzýmy, minerály, vitamíny a vydrží až 24 hodín. Pracuje na princípe šneku umiestneného na hriadeli, ktorý svojím otáčaním surovinu rozdrobuje a šťavu lisuje skrze sitko do nádoby.

Odstredivé odšťavovače

Odstredivý odšťavovač je výkonnejší, vydrží pracovať dlhšiu dobu v kuse, býva hlučnejší, s vyššou spotrebou a vyšším príkon. Šťava z neho je číra, máva na povrchu chutnú penu a je určená na okamžitú spotrebu. Vzniknutým teplom pri procese sa znehodnocuje časť vyššie zmienených zdraviu prospešných látok. Princíp odšťavenie pracuje tak, že vloženú surovinu rozsekajú noža pri vysokých otáčkach a vzniknuté drobné kúsky sa potom odstreďujú a šťava zateká do nádoby.

Príkon a otáčky

Šnekové sa pohybujú v rozmedzí 150 až 300 W, odstredivé potom 1000 W a viac. Dôvodom je odlišný princíp získanie šťavy popísaný vyššie. V tomto svetle nie je prekvapujúce, že šnekový typ odšťavovača je do značnej miery atraktívnejšie, či už nižšou spotrebou, tak i zachovanými vitamíny a minerály. U odstredivých odšťavovačov je potreba dať pozor tiež na otáčky. Čím vyšší príkon, tým zvyčajne aj vyšší počet otáčok.

Pri šnekových sa stretávame s 60 až 100 otáčok za minútu a nemusíte im vo výbere prikladať veľkú váhu. Dôležitejšie je to u odstredivých modelov, kde sa stretnete pokojne až s 13 000 otáčkami, čo urýchľuje prípravu šťavy a jej napenenia, avšak za cenu znehodnotenie vitamínov a minerálov vplyvom vzniknutého tepla. U odstredivého typu sa tiež stretnete s nastaviteľnými rýchlosťami a prípadným plynulým regulovaním. Šnekový odšťavovač typicky disponuje iba raz, maximálne dvoma rýchlostnými stupňami.

Objem nádob

Bežne sú u odšťavovače dve nádoby, a to na šťavu a odpad, pričom niektoré modely majú nádoby integrované do tela zariadenia a iné voľne stojace. Nádoba na šťavu je spravidla menší a pohybuje sa okolo 1 litra.

Hlučnosť a doba chodu

Šnekové odšťavovače majú vďaka pomalému lisovanie tichší chod, avšak obmedzenejšie dobu chodu, kedy zvládne približne 3 litre šťavy, než bude potrebovať vychladnúť. Odstredivé odšťavovače generujú viac hluku vplyvom vysokých otáčok, znesú však dlhšiu kontinuálne dobu používania.

Údržba a umývanie v umývačke

Dnešné odšťavovače možno pohodlne rozobrať a väčšinu častí tiež umývať v umývačke riadu. Je však vhodné si zistiť, ktoré presne, napríklad sitko môže byť následne nepoužiteľné. Pri niektorých modeloch sa môžete stretnúť s automatickým čistením, pri ktorom napríklad odstredivou silou zariadení z veľkej časti zbaví vlákniny. Nenahrádza to dôkladné dočistenie, bez ktorého by hrozil výskyt vodného kameňa alebo napríklad plesní. Najcitlivejšie na zanesenie je prirodzene sitko, ktoré by ste mali udržiavať čisté priloženým kefkou.