Najlepšie odolné telefóny 2024 | Recenzie 6 TOP

Odolné telefóny sú špecifickou kategóriou v rámci chytrých aj tlačidlových telefónov, ktoré sú schopné odolať náročnejším podmienkam než telefóny bežné. Záujem o ne majú predovšetkým vyznávači rôznych outdoorových aj extrémnych aktivít a ako pracovný telefón ho radi používajú remeselníci všetkého druhu, prípadne stavbári a ľudia s podobným povolaním. Vďaka svojej zvýšenej odolnosti je uprednostňujú aj niektorí bežní spotrebitelia, pretože väčšina aj menej odolných mobilných telefónov obstojí pri páde, alebo pri namočení. O tom, ako veľmi odolný daný telefón je, hovorí normy stupňa krytia, ktoré sú najčastejšie IP68, IP69, alebo MIL-STD-810G. O ich významov a ďalších funkciách, ktoré odolné telefóny môžu mať, sa dozviete viac nižšie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie odolné telefóny pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie outdoorové telefóny podľa porovnania (Test 2024)

VzhľadModelStupeň krytiaBatérieOrientačná cenaDostupnosť
iGET Blackview GBV9900 Pro recenzie a testiGET Blackview GBV9900 ProIP68, IP69K, MIL-STD-810G4 380 mAh500 €
Doogee S96 PRO recenzie a testDoogee S96 PROIP68, IP69K, MIL-STD-810G6 350 mAh340 €
Nokia 800 Tough recenzie a testNokia 800 ToughIP68, MIL SPEC 810G2 100 mAh112 €

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie vodeodolné telefóny podľa porovnania (Test 2024)

VzhľadModelStupeň krytiaBatérieOrientačná cenaDostupnosť
Samsung Galaxy Xcover Pro G715 recenzie a testSamsung Galaxy Xcover Pro G715IP68, MIL-STD-810G4 050 mAh380 €
Ulefone Armor 10 recenzie a testUlefone Armor 10IP68, IP69K, MIL-STD-810G5 800 mAh493 €
Samsung Galaxy Xcover 5 G525F recenzie a testSamsung Galaxy Xcover 5 G525FIP68, MIL-STD-810G3 000 mAh279 €

Zobraziť celú ponuku

Najpredávanejšie odolné telefóny na trhu

Medzi najpredávanejšie odolné telefóny patria:

Nerozbitné a najodolnejšie telefóny majú špeciálnu konštrukciu obalu (CAT, iGET, myPhone..). Spoľahlivý odolný telefón môže byť aj klasický smartfón (Apple, Xiaomi..), najcitlivejší je vždy displej.

Ako vybrať odolný telefón

Odolný mobilný telefón sa zameriava prevažne na ochranu pred vonkajšími vplyvmi a na zachovanie funkčnosti za náročných okolitých podmienok. Preto nejeden outdoorový telefón v dôsledku tejto ochrany stráca na úkor ďalších parametrov, najčastejšie spotrebitelia skloňujú kvalitu fotoaparátu. Nie je to však samozrejmosťou, k dispozícii sú odolné smartfóny, ktoré prežijú bez úhony ako pády, vodu, tak aj kvalitne fotí, len sa v tomto prípade musíte zmieriť s vyššou cenovkou.

Outdoor telefón

Outdoor mobil, ako hovorí sám názov je predurčený k tomu, aby obstál vo vonkajšom prostredí – na horách, na túrach, v lese, alebo na vode. Väčšina modelov má na prvý pohľad viditeľný robustný kryt, ktorý je najčastejšie pogumovaný, alebo je tvorený iným odolným materiálom. U niektorých modelov nájdete tiež praktické pútko, ktoré poslúžia na zavesenie v mieste bivakovanie, alebo na jeho zabezpečenie k batohu, či priamo k výstroji človeka.

V závislosti od stupňa krytia sú odolné voči prachu, piesku a ďalšie špine, ktorá na vás vonku, či pri náročnom zamestnaní číha. Samozrejmosťou tiež býva odolnosť voči vode, a to nielen proti vode striekajúcej. Odolný mobil zvládne tiež ponorenie do vody, a to na určitú dobu a do určitej hĺbky, ktorú uvádza výrobca u konkrétneho odolného mobilného telefónu. Tie najlepšie outdoorové telefóny obstojí aj proti tlaku vody, proti pare, alebo pri pôsobení horúcej vody s teplotou až 80 stupňov Celzia.

vodeodolný telefón

Vodeodolný mobil nemusí na prvý pohľad vyzerať ako nedobytné monštrum, ktoré v úvodzovkách prežije aj prejdenie tankom. Oveľa častejšie vyzerá vodotesný telefón úplne bežne ako akýkoľvek iný smartphone, čo väčšinu užívateľov skôr poteší. Vodotesný mobil by mal spĺňať minimálne jednu normu stupňa krytie, ktoré sú uvedené dole. Vždy je však nutné u konkrétneho modelu zistiť, akým konkrétnym podmienkam odolný mobil odolá a na ako dlho.

Ako zachádzať s vodeodolným mobilom

Ako vlastník vodotesného telefónu by ste rozhodne nemal mobil zbytočne namáčať vždy, kedy uvidíte vodu, alebo k tomu budete mať príležitosť. Táto ochrana je určená pre náhodný kontakt s vodou a s tým by ste mali vždy počítať. Vodotesným mobilom síce môžete fotiť pod vodnou hladinou, alebo pod ňou natáčať videá, mobilnému telefónu, a najmä potom odkrytým častiam, to príliš nesvedčí. Dotyková vrstva displeja navyše pod vodou prestáva fungovať, a tak je nutné k foteniu používať hardvérové tlačidlá, alebo si fotenie/natáčanie zapnúť ešte pred tým, než ho pod vodnú hladinu ponoríte.

Kedy môžete byť úplne bez starostí je napríklad za dažďa, alebo v miestach, kde je vysoká koncentrácia vzdušnej vlhkosti. Aj pri kontakte s čistou vodou môžete zostať relatívne v kľudu. Akonáhle však vodotesný telefón polejete sladkým nápojom, typicky džúsom, kolou, pivom, alebo vínom alebo ho ponoríte do slaného mora, je dôležité potom telefón vždy dôkladne opláchnuť čistou sladkou vodou a nechať ho poriadne vyschnúť. Odkryté konektory nabíjanie, slúchadlo, alebo reproduktory sa vody môžu zbavovať aj niekoľko dní, a tak je lepšie nejaký čas mokrý telefón Nenabíjať, nepripájať slúchadlá do 3,5 mm jack konektora a podobne – prípadné starosti s napol funkčným telefónom, alebo dlhé reklamácie za to nestojí.

Odolný smartphone

Odolný smartfón je pre ľudí, ktorí sa už s chytrým telefónom naučili žiť alebo sa s ním v ruke už narodili, jasnou voľbou. Nezostávajú ochudobnení o všetky aplikácie, na ktoré sú zvyknutí, a zároveň dostanú vyššiu odolnosť, prípadne aj odolnosť voči vode. Šasi odolného chytrého telefónu môže pôsobiť na prvý pohľad veľmi robustne, a aj v praxi telefón dokáže veľmi dobre ochrániť. Horšie je to s ochranou displeja, ktorý aj keď môže mať tu najlepší tvrdenou ochranu, zostáva najnáchylnejšou časti na telefóne. Keď potrebujete display ochrániť čo možno najlepšie, nevyhnete sa použitie otváracieho puzdra, ktoré display chránia najlepšie, alebo nalepenie ďalšie vrstvy tvrdeného skla, ktoré v prípade pádu praskne namiesto toho, aby praskol priamo display.

Odolný tlačidlový telefón

Ak hľadáte naozaj takmer nerozbitný telefón, osloviť by vás mohli práve odolné telefóny s tlačidlami a malým displejom. Ak si spomeniete, koľko toho dokázala ustáť ikonická Nokia 3310, potom sa dajú tlačidlové telefóny, navyše vylepšené o ďalšie krytie, právom považovať za takmer nezničiteľné.

Nerozbitný mobil síce neexistuje, vďaka malému telu a najmä malému displeju sa však významne eliminuje možné poškodenie, ktoré by znemožňovalo ďalšiu funkčnosť. Táto výhoda je samozrejme vykúpená horšiou ovládateľnosťou aj funkčnosťou, na ktorú sme zvyknutí z chytrých telefónov a áno, ani fotoaparát na tom v porovnaní nebude kto vie ako perfektne.

Za to však ponúknu odolnosť podľa stupňa krytia, často veľmi dlhú výdrž batérie a spoľahlivosť im vlastnou. Odolný tlačidlový telefón tak môže byť ideálny ako záložný expedičný telefón pre prípad, že o svoj hlavný mobilný telefón prídete. K zavolanie pomoci poslúži dokonale, rovnako ako na telefonovanie na stavbách, alebo outdoorových akciách.

Normy stupňa krytia

Stupeň krytie IPxx

Najrozšírenejšou normou stupňa krytia je označenie IP, ktoré udáva odolnosť elektrických zariadení proti vniknutiu cudzieho telesa a vniknutiu kvapalín, najmä potom vody. IP kód je doplnený dvoma číslicami, pričom prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov (v rámci mobilných telefónov sa jedná hlavne o ochranu proti prachu). Druhá číslica potom označuje stupeň ochrany práve proti vode, čo nás u odolných telefónov zaujíma najviac. Kombinácii IPxx je pre elektronické zariadenia niekoľko, tu uvedieme len tie hlavné, ktoré sa týkajú práve odolných mobilov.

  • IP65 – Odolný telefón je chránený proti striekajúcej vode, pričom voda mieria 6,3 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 12,5 litrov za minútu pri tlaku 30 kN/m2 počas najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metre.
  • IP66 – Odolný mobilný telefón je chránený proti intenzívne striekajúcej vode. Voda mieria 12,5 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 100 litrov za minútu pri tlaku 100 kN/m2 počas najmenej 3 minúty zo vzdialenosti 3 metre.
  • IP67 – Odolný mobil je chránený proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky jedného metra.
  • IP68 – Odolný telefón je chránený proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitého potopenie do vody za podmienok, ktoré určia výrobca zariadení.
  • IP69 – Odolný mobil je chránený proti striekajúcej vysokotlakej teplej vode.

Je potrebné podotknúť, že ak odolný mobil spĺňa akúkoľvek vyššiu normu, automaticky spĺňa aj normy predchádzajúce. V prípade odolných mobilných telefónov sa s prvým číslom iným ako 6 nestretneme a toto prvé číslo značí úplnú ochranu proti vniknutiu prachu. (zdroj: wikipedia)

Armádna certifikácia odolnosti MIL-STD-810

MIL-STD-810 je univerzálny armádny štandard využívaný Ministerstvom obrany USA. V Rámci odolných mobilných telefónov môžeme naraziť na štandard MIL-STD, ktorý stanovuje jednotné technické požiadavky na vojenské, alebo komerčné postupy a praktiky na tento účel zmenené a na štandard MIL-SPEC, ktorý pojednáva o požiadavkách pre unikátne materiály používané vojskami a úpravu pre komerčné predmety. (zdroj: článok)

Kým stupeň krytia IPxx udáva vlastnosti, ktorým je podľa určitého stupňa krytia odolný telefón schopný vzdorovať, táto armádna špecifikácie určuje metódy testovania odolného telefónu, ktorými pri certifikácii prešiel. Keďže sa jedná o univerzálnej armádny štandard, metód testovania je v tejto certifikácii niekoľko desiatok a rozhodne nie všetky metódy sú určené pre elektroniku a obzvlášť potom pre mobilné telefóny.

Ktorými konkrétnymi metódami testovania odolný mobil prešiel by vám mal seriózny predajca a výrobca dokázať oznámiť.

Technické parametre

Rovnako ako akýkoľvek smartphone, alebo tlačidlový telefón, aj v prípade odolných verzií nezabudnite vyberať podľa technických parametrov, ktoré sú nemenej dôležité, ako sám stupeň krytia. Načo by vám potom bol odolný smartphone, u ktorého by akákoľvek väčšia aktivita bola pomalá a aplikácie sa nepríjemne sekali.

Zamerajte sa teda ako na typ procesora, veľkosť operačných pamätí a samozrejme na podporu mobilných sietí, kde by dnes už nemali chýbať podporované frekvencie pre LTE. Rýchla sieť LTE nemusí byť doménou len odolných smartphonov, ale možno sa s ňou stretnúť aj u odolných tlačidlových telefónov. Z praktického hľadiska si overte s koľkými SIM kartami dokáže odolný telefón pracovať a prípadne či umožňuje rozšíriť úložný priestor pamäťovými kartami. Samozrejmosťou by mala byť podpora GPS a u niektorých tiež NFC.

Display

Ochranu displeja zaisťuje vo väčšine prípadoch Gorilla Glass, alebo iné tvrdené sklo. Ak sa k danému typu odolného telefónu dá dokúpiť ďalšie tvrdené sklo, rozhodne neváhajte a nechajte si ho na display nalepiť, pri troche šikovnosti to zvládnete aj sami doma. Dotykové odolné telefóny sú na poškodenie displeja náchylné podobne ako mobily bežné, dodatočná ochrana je teda na mieste. Niektoré modely sú vybavené ďalšiou inteligentnou technológiou, ktorá umožňuje ovládať display aj s nasadenými rukavicami, čo rozhodne pri práci, alebo v zimných náročných podmienkach, príde vhod.

Batérie

Je zvykom, že odolné telefóny majú veľkosť batérie vyšší ako bežné mobily. Výnimkou tak nie sú veľkosti väčšej ako 4000 mAh a niektoré modely ponúknu aj kapacitu batérie 5000 mAh. Čím viac telefón používate, tým rýchlejšie sa logicky batérie vyčerpá. V tomto smere však môžu zaujať tlačidlové odolné telefóny, ktoré majú oveľa menšiu spotrebu elektrickej energie a dokážu ponúknuť výdrž až niekoľko desiatok dní.

Špeciálne funkcie

Zatiaľ čo niektoré odolné mobily poskytnú výbornú ochranu proti prachu i proti vode, modely, ktoré sú určené predovšetkým ako pracovný telefón pre remeselníkov, stavbárov, alebo techniky, toho dokážu ponúknuť ešte oveľa viac.

Príkladom môže byť odolný telefón značky CAT, ktorý okrem stupňa krytia IP69 ponúkne aj niekoľko unikátnych technológií, ktoré by ste u iného odolného telefónu hľadali márne. Zabudovaná termokamera FLIR dokáže merať teplotu predmetov, plochy i miesta a nahradí tak drahé prístroje, ktoré sa používajú v mnohých odvetviach. Veľmi praktický nielen pre remeselníkov môže byť vstavaný laser slúžiace na meranie vzdialenosti a v neposlednom rade môže byť taký telefón vybavený aj senzorom kvality vzduchu, ktorý prehľadne zistí zloženie ovzdušia, jeho vlhkosť a samozrejme aj teplotu.

Operačný systém

Vodeodolný telefón v dnešnej dobe zoženiete ako s operačným systémom iOS, tak samozrejme tiež s Androidom. Ponuka konkrétnych modelov síce nie je veľká, zodpovedá však dopytu, ktorý je v porovnaní s bežnými mobily menšie. Odolných telefónov s Androidom nájdete v ponukách e-shopov predsa len značne viac, a tak nie je problém vybrať presne takých technických a ochranných špecifikácií, ktoré vyžadujete.

Otázky pri výbere odolného mobilu

Aký vodeodolný telefón?

Vodeodolný mobil nemusí byť v popise uvádzaný vôbec ako odolný, väčšina vlajkových mobilov popredných výrobcov odolné voči vode sú, a pritom to vo výpočte ďalších parametrov môžete ľahko prehliadnuť. V parametroch sa zamerajte na údaj IP68, alebo IP69, ktorý okrem odolnosti voči prachu zaručuje tiež odolnosť proti vode – čo konkrétne telefón ustojí sa však u jednotlivých modelov značne líši.

Aký odolný pracovný telefón?

Rozhodnutie sa odvíja podľa vašich potrieb a požiadaviek, ak pri práci potrebujete predovšetkým telefonovať a občas skontrolovať email, alebo napísať SMS správu, pravdepodobne bude vhodnejšie odolný tlačidlový telefón, ktorý vydrží dlhšie nabitý a znesie aj hrubšie zaobchádzanie. Ak však potrebujete fotografovať, alebo používať navigáciu, rozhodne pre svoj pracovný mobil vyberte chytrý odolný smartfón.

Aké sú najlepšie značky odolných telefónov?

Obľúbené značky mobilných telefónov, u ktorých sa dá spoľahnúť na ich kvalitu, bohužiaľ veľa odolných telefónov neponúka, výnimku však tvoria značka Samsung, ktorá dlhodobo niekoľko odolných telefónov vo svojom portfóliu ponúka vždy. Vedľa Samsungu sú obľúbené tiež odolné telefóny CAT, či prípadne Hammer. Ďalšími menej známymi značkami sú potom Doogee, iGET, Cubot, alebo MyPhone.

Kde kúpiť odolný telefón?

S nákupom odolného mobilu je to celkom jednoduché, všetko hovorí pre to ho zaobstarať na internete v jednom z mnohých e-shopov. Ako už bolo viackrát spomenuté, odolné telefóny patria k okrajovému sortimentu, a tak ich mnoho na pultoch kamenných predajní nenájdete. Na internete môžete modely ľahko porovnať a vybrať si navyše z ďaleko širšej ponuky, nezabudnite tiež prejsť hodnotenia a recenzie spotrebiteľov, ktoré môžu byť vo finále rozhodujúci.