Vyberáme najlepší ochladzovač vzduchu

TOP 3 chladiče vzduchu

Rovus ARCTIC AIR ULTRA

Sencor SFN 9011SL

Klarstein Skyscraper Ice

Prenosný ochladzovač vzduchu má malé rozmery a efektívne ochladí osobný priestor. Má nízku spotrebu elektrickej energie, prevádzkovú dobu 12 hodín a nastaviteľné nočné svetlo.Ochladzovač vzduchu do bytu s dobrým výkonom, tromi funkciami a niekoľkými režimami. Má časovač, podsvietený LED displej a veľký zásobník vody s ukazovateľom, do ktorého je možné vložiť i ľad.Ochladzovač vzduchu s ionizátorom má priestorovo úsporné prevedenie a 4 funkcie. Dokonalú distribúciu vzduchu po miestnosti zaisťuje rotačná horná časť a pre maximálne pohodlie nechýba diaľkový ovládač.
+ Pekný dizajn, malé rozmery, dobrá účinnosť zodpovedajúce popisu+ Dobrý pomer cena/výkon, dokáže ochladiť aj miestnosti, mnoho režimov a funkcií+ Funkcia ionizácie, elegantné prevedenie, tichý chod
- Mierne hlučnejší- Vyššia hlučnosť 66 dB- Horšie návod na obsluhu

Orientačná Cena
11,99 €

Orientačná Cena
97,80 €

Orientačná Cena
159,90 €

V horúcom letnom počasí veľa ľudí ocení ochladzovač vzduchu, ktorý na rozdiel od klimatizácie chladí pomocou studenej vody alebo ľadu. Spolu s výrazne nižšou spotrebou elektriny oceníte aj menšiu hlučnosť a nižšiu cenu. Je vhodný najmä do prostredia so suchým vzduchom, ktorý môže navyše spôsobovať dýchacie a kožné problémy. Chladič vzduchu s ionizátorom navyše vytvára zdraviu prospešné záporné ióny a niektoré modely môžu byť vybavené aj funkciou kúrenia. K dostaniu sú ako mobilné ochladzovače vzduchu, ktoré navodia príjemne chladné prostredie v bezprostrednej blízkosti človeka, tak veľké ochladzovače vzduchu, ktoré dokážu znížiť teplotu v miestnosti aj o niekoľko stupňov. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie ochladzovače vzduchu pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie ochladzovače vzduchu (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie ochladzovačov vzduchu

Rovus ARCTIC AIR ULTRA

Rovus ARCTIC AIR ULTRA recenzie a test

Mobilný ochladzovač vzduchu Rovus ARCTIC AIR ULTRA popisujú spotrebitelia v recenziách ako veľmi pekný a funkčný. Má malé rozmery aj nízku hmotnosť, a preto sa veľmi ľahko prenáša, k čomu je ochladzovač určený. Jedná sa o osobný ochladzovač vzduchu, prúd studeného vzduchu ochladzuje len osobu, pred ktorou je umiestnený. Vzhľadom k rozmerom nie je dimenzovaný na ochladzovanie miestností, na čo je potrebné myslieť. Má nastaviteľnú prednú mriežku, 3 stupne výkonu a zásobník na vodu s objemom pol litra. Hlučnosť uvádza výrobca 52 dB, ale vzhľadom k nutnosti jeho umiestnenie do blízkosti človeka ho mnoho zákazníkov hodnotia ako viac hlučný.

+ Pekný dizajn, malé rozmery, dobrá účinnosť zodpovedajúce popisu
Mierne hlučnejší

Sencor SFN 9011SL

Sencor SFN 9011SL recenzie a test

Ochladzovač vzduchu do bytu Sencor SFN 9011SL má tri režimy, funguje buď ako letný ventilátor, zvlhčovač vzduchu alebo ako ochladzovač. Má pomerne veľký zásobník vody s objemom 5,5 litrov, do ktorého, pre väčšiu účinnosť chladenia, môže byť vložený aj ľad. 3 rýchlosti výkonu dopĺňajú tiež tri ďalšie režimy – normálny, natural a sleep. V režime natural sa kombinujú rôzne rýchlosti a v režime sleep sa minimalizuje rýchlosť prúdenia. Má časovač, podsvietený LED displej, diaľkové ovládanie i ukazovateľ vodnej hladiny. Praktická je aj konštrukcia, obsahuje kolieska, postranné madlá aj držiaky na prívodný kábel.

+ Dobrý pomer cena/výkon, dokáže ochladiť aj miestnosti, mnoho režimov a funkcií
Vyššia hlučnosť 66 dB

Klarstein Skyscraper Ice

Klarstein Skyscraper Ice recenzie a test

Ochladzovač vzduchu s ionizátorom Klarstein Skyscraper Ice je ochladzovač vzduchu vo veľmi elegantnom prevedení a vďaka integrovaným kolieskam je ľahko premiestniteľný. Jedná sa o ochladzovač 4v1, jeho funkcie sú ochladzovanie, zvlhčovanie, čistenie vzduchu a ventilácie. Výrobca udáva prietok vzduchu 210 m3/h, čo zodpovedá jeho menšiemu príkonu 45 W a podľa jeho slov je vhodný aj do väčších miestností. zaujímavosťou je pohyblivá horná časť, ktorá osciluje v 180° a efektívne tým zaistí distribúciu vzduchu po celej miestnosti. Má 3 stupne rýchlosti, 3 prevádzkové režimy, diaľkový ovládač a vrchný dotykový ovládací panel.

+ Funkcia ionizácie, elegantné prevedenie, tichý chod
Horšie návod na obsluhu

Orava AC-011

Orava AC-011 recenzie a test

Ochladzovač vzduchu 4v1 Orava AC-011 má jednu funkciu, ktorú mnoho podobných ochladzovací nemá, a tou je funkcia ohrevu. Môže tak slúžiť naozaj po celý rok, v lete príjemne ochladí a v zime zahreje. Ďalšími funkciami je teda samozrejme ochladenie, zvlhčenie a čistenie vzduchu. Vďaka príkonu len 65 W má nízku spotrebu a ovládať možno buď diaľkovým ovládačom, alebo LED panelom na zariadení. Potešujúce je tiež veľký zásobník na vodu s objemom 8 litrov, recenzie však zmieňujú, že dvierka k nemu idú horšie otvárať. Má tri výkonnostné stupne a podľa výrobca je vhodný do priestorov do 50 m3.

+ Funkcia ohrevu, diaľkové ovládanie, veľký objem zásobníka na vodu
Horšie otvárateľná dvierka so zásobníkom vody

Klarstein Whirlwind 3v1 ACO4

Klarstein Whirlwind 3v1 ACO4 recenzie a test

Výkonný ochladzovač vzduchu 3v1 Klarstein Whirlwind 3v1 ACO4 je unikátny predovšetkým svojím veľkým výkonom, prietok vzduchu má 28,26 m3 za minútu, čo je 1695 m3 za hodinu prevádzky. Spomínané tri funkcie sú ochladzovanie, ventilácie a kombinácia oboch. Vzhľadom k obstarávacej cene len zamrzí, že tu výrobca nezakomponoval funkciu ionizácie. Ochladzovač má 3 stupne výkonu a 3 pracovné režimy – normálny, nočný a Natural. Poteší funkcia časovača, diaľkové ovládanie a prehľadný ovládací panel s LED displejom. Má nastaviteľné vetracie lamely, štyri pojazdové kolieska a skladacie rukoväť, ktorá uľahčuje prenášanie.

+ Veľmi vysoký výkon, tri prevádzkové režimy, časovač i diaľkové ovládanie
Bez funkcie ionizácie

DeLonghi EV 250.BK

DeLonghi EV 250.BK recenzie a test

Chladič vzduchu DeLonghi EV 250.BK je stojanový ochladzovač so štyrmi funkciami, ktorý je vhodný na použitie v interiéri aj v exteriéri. Ako jeden z mála má ochranu proti striekajúcej vode IPX4, vďaka ktorej môže bezpečne poslúžiť aj vo vonkajších priestoroch. Poslúži ako letný ventilátor, zvlhčovač vzduchu, ochladzovač a čistič vzduchu, vďaka zabudovanej technológii ionizácie. Celkový príkon je 70 W a za hodinu má prietok vzduchu 460 m3. S ohľadom na nádržku s objemom 4,5 litra dokáže fungovať až 6 hodín. Nutné je však spomenúť, že jej objem je v porovnaní s podobnými modelmi menšie. Podľa skúseností má však nízku hlučnosť, ktorú aj výrobca udáva 53 dB.

+ 4 funkcie vrátane ionizácie, nízka hlučnosť, prúdenie vzduchu až do 3 metrov, ochrana IPX4
Skôr menší zásobník vody

Domo DO156A

Domo DO156A recenzie a test

Ochladzovač vzduchu s ionizátorom Domo DO156A má veľmi dobrý pomer cena/výkon a nízku hlučnosť uvádzanú 51 dB, čo potvrdzujú v recenziách aj samotní spotrebitelia. Môže fungovať ako ventilačný stroj, zvlhčovač, ochladzovač a čistič vzduchu. Zaujímavosťou je u tohto zariadenia automatické otáčanie lamiel, ktoré rozptyľuje prúd vzduchu po celej miestnosti. Ovládanie prebieha iba na tele ochladzovače, diaľkový ovládač v tomto prípade prítomný nie je. Má však časovač, ktorý možno nastavovať do doby 120 minút, transportné kolieska a 3 výkonnosté stupňa, kedy na najvyšší výkon prúdi vzduch rýchlosťou 300 m3/h.

+ Tichá prevádzka s 51 dB, automatické otáčanie lamiel, ionizátor vzduchu
Nemá diaľkové ovládanie

ETA Coolio Mini 1568 90000

ETA Coolio Mini 1568 90000 recenzie a test

Prenosný ochladzovač vzduchu ETA Coolio Mini 1568 90000 je naozaj veľmi malý ochladzovač, ktorý je ideálny na pracovný stôl a slúži k priamemu ochladzovaniu človeka. S príkonom 7 W má veľmi nízku spotrebu elektriny aj malý objem zásobníka vody, ktorý má objem len 270 ml. Vďaka nízkemu výkonu však táto zásoba vody vystačí na prevádzku 3 až 5 hodín, čím prekvapí. Môže fungovať ako obyčajný ventilátor aj ako ochladzovač, veľmi ľahko sa ovláda cez dotykové plochy a zaujímavosťou je tiež ambientné farebné podsvietenie, ktoré sa menia.

+ Farebné podsvietenie, kompaktné rozmery, 3 rýchlosti ventilácie
Malá nádržka na vodu

HECHT 3809

HECHT 3809 recenzie a test

Kvalitný ochladzovač vzduchu s ionizátorom Hecht 3809 má prietok vzduchu 222 m3/h a to pri príkone len 75 W. Zariadenie má veľmi dobrý pomer cena/výkon a snáď jedinou jeho nevýhodou je absencia koliesok, ktoré by sa pri hmotnosti ochladzovače 11,5 kg hodili. Je vybavený automatickým pohybom lamiel, ionizátorom, časovačom aj diaľkovým ovládaním. Umožňuje nastaviť výkon ventilátora v 3 stupňoch a má tiež 3 voliteľné režimy prúdenia vzduchu. Výrobca dodáva spolu s chladičom dve špeciálne chladiace náplne, ktoré sa priamo vkladajú do zásobníka vody. Ten má okrem iného značne nadpriemerný objem 9 litrov.

+ Veľmi objemná nádrž vody, ionizácia, výborný pomer cena/výkon
Bez transportných koliesok

Ardes R04

Ardes R04 recenzie a test

Chladenie vzduchu Ardes R04 je ochladzovač vzduchu s dobrým pomerom cena/výkon. Príkon 80 W nepatrí medzi veľké, avšak v porovnaní aj vďaka nemu má vyšší prietok vzduchu 318 m3/h. Funguje buď ako ochladzovač, zvlhčovač alebo ako čistička vzduchu. Kapacita zásobníka na vodu síce nie je s objemom 2,5 litra nijako veľká, za to však umožňuje vloženie ľadu, ktorý zefektívni chladiaci efekt. Má automaticky oscilujúce lamely ktoré slúži na usmernenie toku vzduchu, ukazovateľ hladiny vody a možnosť nastavenia 3 rýchlostí výkonu. Vzhľadom k nižšej cene však u tohto modelu nenájdete diaľkové ovládanie, časovač, alebo funkciu ionizácie.

+ Nízka obstarávacia cena, dobrý výkon 318 m3/h, automatické oscilačné lamely
Menší objem zásobníka vody

Najpredávanejšie ochladzovače vzduchu

Najpredávanejšie ochladzovače vzduchu na trhu sú tie od značiek: Sencor, Rovus, Klarstein, Guzzanti. Obľúbené a kvalitné ochladzovače sú aj Trotec, Honeywell a ETA.

Ako vybrať ochladzovač vzduchu

Chladenie vzduchu funguje na jednoduchom princípe prúdenia vzduchu cez studený filter. Pri výbere sledujte všetky dôležité parametre, predovšetkým potom prietok vzduchu, ktorý udáva výkon prístroja. Zamerajte sa tiež na objem nádrže na vodu, mieru hlučnosti, jednoduchosť ovládania a rozmery. Mobilný ochladzovač vzduchu je možné vziať všade so sebou a vytvoriť si v osobnom priestore príjemnejšie prostredie a pre náročných sú na výber prístroje s viacerými funkciami alebo príslušenstvom.

Ako funguje ochladzovač vzduchu

Ochladzovač vzduchu 3v1 fúka motorom poháňaným ventilátorom vzduch cez filter. Filter je napustený studenou vodou, ktorá vzduch zvlhčuje. V ne nádrže môžu byť umiestnené namrazovací kazety, alebo ľad, ktoré zvyšujú chladiaci účinnosť. Lamely ventilátora studený vzduch rozptyľujú do viacerých smerov, čo je rozdiel od stropného ventilátora, ktorý fúka jedným smerom.

Ochladzovač nespôsobuje prievan, vzduch zároveň čistí a je vhodný do priestorov s veľmi suchým vzduchom. V lete poslúži predovšetkým k ochladeniu vzduchu, v zime pre zvlhčenie. Nutnosťou je doplňovanie vody do nádrže, vo vysokých teplotách aj niekoľkokrát denne.

Pred jeho nákupom sa odporúča v miestnosti zmerať relatívnou vlhkosť vzduchu vlhkomerom. Ak je hodnota do 45 %, efektivita chladenia bude najvyššia a vzduch sa navyše príjemne zvlhčí. Ak je naopak relatívna vlhkosť nad 60 %, efektivita chladenia už nebude veľká a lepšou voľbou bude klimatizácia. Ochladzovač vzduchu teda vlhkosť v priestore zvyšuje, zatiaľ čo klimatizácia vlhkosť znižuje.

Prietok vzduchu

Dôležitým parametrom je výkon ochladzovače uvádzaný hodnotou prietoku vzduchu. Uvádza sa v m3/h alebo m3/min. Čím vyšší prietok vzduchu je, tým rýchlejšie a väčší objem vzduchu ochladí. Do priestranných miestností je vhodný prístroj s prietokom až 1550 m3/h, lacnejšie prístroje ochladí okolo 300 m3/h.

Hoci ide o dôležitejšie údaj, veľká časť výrobcov u svojich ochladzovač prietok vzduchu nezmieňuje. Ak by bol tento údaj dohľadateľný pri všetkých modeloch, jednalo by sa o ideálny údaj, podľa ktorého porovnávať ich výkonnosť. Takto sa dá objektívne orientovať podľa príkonu zariadení, kedy čím vyššie príkon je, tým výkonnejší bude aj ochladzovač vzduchu.

Príkon

Príkon sa uvádza vo wattoch, poprípade kilowattoch (W alebo kW). Nenáročné prístroje majú príkon už od 5 W a priemerný príkon sa pohybuje v rozmedzí 30 až 70 W. Tie najvýkonnejšie ochladzovače vzduchu môžu mať príkon až 200 W. Spotreba elektriny je preto u ochladzovač veľmi nízka, nehovoriac o porovnaní s mobilnými klimatizáciami, ktoré majú mnohonásobne vyšší príkon, a teda aj spotrebu.

Hlučnosť

Udáva sa v decibeloch (dB) a určuje, ako veľmi vás bude prístroj v miestnosti vyrušovať. Ochladzovač má oproti klimatizácii nízku hlučnosť, avšak ventilátor počuť je. Vyberajte produkt s nízkou hlučnosťou, ak pobeží zariadenie predovšetkým počas noci. U hlučnejších modelov sa stretnete s hodnotou až 70 dB, najtichší, menej výkonné ochladzovače, majú hlučnosť okolo 40 dB. Najbežnejšia reálna hodnota je okolo 50 dB.

Objem nádrže na vodu

Podľa objemu spoznáte, ako dlho bude prístroj pracovať na jedno doplnenie vody. Malé prístroje majú nádrž s objemom do 1 l. Výkonnejšie disponujú nádrží s objemom 7 litrov a výnimočne sa môžete stretnúť aj s veľkoobjemovými nádržami 60 l.

 • Ľad – Pri pridanie ľadu do nádrže zvýšite efektivitu ochladzovače.
 • Namrazovací kazety – Ďalší spôsob na zlepšenie účinnosti. U niektorých prístrojov bývajú súčasťou.

Ovládanie

Väčšina produktov sa ovláda tlačidlami, dotykovým panelom alebo diaľkovým ovládačom, ktorý zaistí pohodlné ovládanie bez nutnosti vstávať zo stoličky. Ocenia ho najmä staršie alebo invalidný užívatelia. Pri drahších ochladzovačov nájdete LED displej, na ktorom sa zobrazujú všetky údaje o chode a nastavenia prístroja.

Manipulácia

Bytový ochladzovač vzduchu má obvykle hmotnosť do 10 kg a môže byť opatrený pojazdnými kolieskami pre ľahšiu manipuláciu. Ľahšie, prenosné modely bez koliesok mávajú pre ľahšie uchopenie madlo na prenášanie. Výkonnejšie prístroje môžu vážiť 20 kg i viac a pri transporte je vhodná pomoc druhej osoby. Mobilné ochladzovače vzduchu, ktoré sú určené pre ochladenie osobného priestoru, napríklad pri kancelárskej práci, majú hmotnosť do 1 kilogramu, sú malé, a teda aj veľmi ľahko prenosné.

Dizajn a rozmery

Aby prístroje ladili s interiérom, vyrábajů sa v mnohých prevedeniach, tvaroch a farbách. Vzhľad neovplyvňuje funkčnosť prístroja, ale skôr praktickosť a skladnosť. Väčšina obľúbených ochladzovačov má užšie a vyššie tvary, v ktorých je motor ventilátora uložený vertikálne. Sú praktické a možno ich umiestniť aj do izieb s obmedzeným priestorom. U vysoko výkonných modelov je potrebné počítať s tým, že zaberú značný priestor. Priemerná šírka i hĺbka prístrojov je zhruba 20-30 cm, a výška býva obvykle 20-100 cm.

Vplyv na zdravie

Vlhkosť vzduchu musí byť v miestnosti optimálna. Príliš vlhký vzduch prispieva k šíreniu roztočov a plesní, ktoré môžu spôsobovať problémy nielen alergikom. Obzvlášť, ak sú členovia domácnosti astmatici alebo alergici, mala by byť vlhkosť udržiavaná v rozmedzí od 40 % do 50 %. Pri vlhkosti viac ako 60 % je už miestnosť silne zamorená nielen roztočmi, ale aj plesňami, ktoré nemusíte na prvý pohľad vidieť.

Kúrením v miestnosti sa vlhkosť vzduchu znižuje. Keď je však príliš nízka, môže dochádzať k vysúšaniu pokožky a u osôb trpiacich respiračnými ťažkosťami k zhoršeniu dýchania. Preháňať sa nemá ani dlhý pobyt na príliš studenom vzduchu, ktorý môže podchladiť sliznice, čím by došlo k väčšej náchylnosti k infekciám. Veľký vplyv na zdravie má tiež množstvo iónov vo vzduchu, s čím pomôže funkcie ionizátora.

Funkcie

Niektoré prístroje vynikajú svojou multifunkčnosťou a celoročným použitím, čo zvyšuje ich obstarávaciu cenu. Ovládacie prvky tiež zjednodušujú manipuláciu.

 • Časovač – Vďaka nemu je možné nastaviť čas zapnutia alebo vypnutia prístroja.
 • LED displej – Zobrazuje prehľadný súhrn informácií o nastavení prístroja.
 • Ukazovateľ vodnej hladiny – Informuje o stave hladiny bez nutnosti otvárania nádržky.
 • Nočný režim – Prístroj v noci funguje so zníženou hlučnosťou.
 • Indikátory – Ukazujú užívateľovi stav chladenia.
 • Relaxačné osvetlenie – Možnosť meniť farby podľa nálady možno u vybavenejších modelov.
 • Diaľkové ovládanie – Ovládanie bez nutnosti chodiť k prístroju ocení užívateľ najmä pri práci alebo staršie či invalidné osoby.
 • Viac rýchlostí – U väčšiny modelov nastavíte rýchlosť ventilátora vo viacerých stupňoch.
 • Ohrievanie vzduchu – V zimných mesiacoch príde vhod tiež ohrev vzduchu, tieto modely bývajú označované ako 4v1.

Ochladzovač vzduchu s ionizátorom

Súčasťou niektorých chladičov je ionizátor, ktorý zaisťuje kvalitný a čistý vzduch. Vzduch obsahuje prirodzene anióny (záporné ióny), ale aj katióny (kladné ióny). Kým anióny sú zdraviu prospešné, katióny majú na zdravie človeka negatívny vplyv. Ionizátor vytvára prospešné anióny, ktoré následne vo vzduchu prevládajú. V prirodzenom prostredí je pomer oboch druhov iónov približne rovnaký, avšak vo veľkých mestách a v panelákoch sa niekedy vyskytuje len malé množstvo aniónov. Tento problém modernej doby sa nazýva Sick building syndrome (syndróm chorých budov) a problémom sú použité materiály pre stavbu budov, ktoré záporné ióny neprepustí dovnútra.

 • Katióny – Spôsobujú oxidáciu buniek v celom tele, oslabujú imunitný a nervový systém, čo zrýchľuje starnutie. Zvyšujú tiež kyslosť krvi, ktorá vedie k vyššej produkcii kyseliny mliečnej. Všetky tieto aspekty vedú k vzniku nádorových ochorení. Vedľajšími problémy sú časté bolesti hlavy, únava, depresie, ťažkosti s dýchaním, vyšší krvný tlak, nespavosť a ďalšie.
 • Anióny – Neutralizujú katióny. Vo vzduchu v prírode sa vyskytujú napríklad po búrke, pri vodopáde alebo v lese. Ich dýchaním sa znižuje množstvo voľných radikálov v tele, čím sa posilňuje imunita. Vďaka nim má človek lepšiu náladu, lepšiu výkonnosť, sústredenosť, poklidněji spí, nie je toľko unavený, ľahšie sa mu dýcha a pokožka starne pomalšie.

Chladič vzduchu vs. mobilná klimatizácia

Voľba medzi oboma prístrojmi závisí nielen od vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj na požadovanej teplote. Klimatizácia dokáže ochladiť vzduch až k 15 °C, zároveň ho ale veľmi vysúša, čo nie je vždy žiaduce.

 • Chladiaci výkon – Klimatizácie bývajú spravidla výkonnejšie.
 • Voda vs. chladivo – Ochladzovač pracuje pomocou obyčajnej vody, ktorú je nutné dopĺňať. Klimatizácia používa chladivo, ktoré sa samo regeneruje pomocou elektriny.
 • Spotreba elektriny – Klimatizácie sú náročnejšie na spotrebu. Príkon väčšiny ochladzovačov je menej ako 100 W, u mobilných klimatizácií je to väčšinou viac ako 1 kW.
 • Kompresor – Je súčasťou klimatizácie, ochladzovač kompresor nemá.
 • Hlučnosť – Vďaka absencii kompresora je hlučnosť ochladzovače nižšia.
 • Vývod teplého vzduchu – Ochladzovač vzduchu do bytu vývod nepotrebuje. Prenosná klimatizácia bez vývodu fungovať nebude.
 • Vlhkosť vzduchu – Kým chladič vzduch zvlhčuje, klimatizácia odvlhčuje.
 • Stabilita chladiaceho výkonu – U klimatizácie je výkon stabilný a predvídateľný, na rozdiel od ochladzovače, u ktorého výkon i dosiahnuteľná teplota vzduchu kolísa.
 • Veľkosť – S chladičom sa vďaka menšej veľkosti aj hmotnosti lepšie manipuluje.
 • Cena – Klimatizácia má vyššiu obstarávaciu cenu aj vyššie prevádzkové náklady.

Údržba

Je veľmi jednoduchá. Pri každodennom používaní zahŕňa iba čistenie prachového filtra zhruba raz za týždeň. Aby si prístroj udržal účinnosť, odporúča sa výmena panelu s filtrami asi raz za 3 roky (záleží však na konkrétnom modeli a odporúčania výrobcu). Obstarávacia cena náhradného filtra však nie je veľká. Ďalej sa odporúča raz týždenne čistiť nádrž na vodu, aby sa neusadzovali nečistoty a vodný kameň.

Ochladzovač vzduchu – skúsenosti, diskusie

Podľa skúseností užívateľov, ktorí si už toto chladenie do bytu zaobstarali, je zrejmá prevažne spokojnosť s týmto typom spotrebiča. Dôležité je však vedieť, ako ochladzovač vzduchu pracuje, a nemať od neho prehnané očakávania.

Ochladzovač vzduchu nikdy nedosiahne takého chladiaceho efektu ako prenosná klimatizácia, čo skúsenosti potvrdzujú. Ak je však v priestore dodržaná nízka vlhkosť, ktorá je predpokladom správnej funkčnosti, chladnejší vzduch sa dostaví, a to v dobrom pomere k obstarávacej cene ochladzovače a s nízkou spotrebou elektrickej energie.

Mnoho negatívnych skúseností tak pramení z nepochopenia princípu ochladzovače a následného sklamanie spotrebiteľov, ktorí sú nespokojní so slabým výkonom chladenia. Objektívna kritika potom smeruje u niektorých typov k vyššej hlučnosti, pri ktorej už môže byť problém v noci spať.

Otázky pri výbere ochladzovače vzduchu

Prečo vybrať ochladzovač vzduchu s ionizátorom?

Ionizátor zaisťuje čistejší a kvalitnejší vzduch. Vytvára záporné ióny (anióny), ktoré sú zdraviu prospešné a neutralizujú škodlivé kladné ióny (katióny). Podľa štúdií zabezpečuje lepšiu sústredenosť, efektívnosť, lepší spánok, pomalší starnutie pleti, znižuje únavu a zlepšuje náladu. V mestách v panelákoch sa vyskytuje aniónov veľmi malé množstvo, preto sa použitie ionizátora odporúča.

Čo je ochladzovač vzduchu 3v1?

Prístroj 3v1 zabezpečuje predovšetkým v letných mesiacoch efektívne chladenie vzduchu, čistenie vzduchu a tiež dodáva do miestnosti primeranú vlhkosť. Zaobstarať možno aj model 4v1, ktorý sa postará v zimných mesiacoch aj o ohriatie vzduchu, pričom sa nemusíte báť o príliš suchý vzduch. Štvrtou funkciou môže byť tiež ionizátor, a tak záleží vždy na konkrétnom ochladzovači, akými funkciami disponuje.

Prenosnú klimatizáciu alebo ochladzovač vzduchu do bytu?

Záleží predovšetkým na požadovanom výkone a vlhkosti. Klimatizácia je spravidla výkonnejší a má tiež oveľa vyššiu spotrebu elektrického prúdu. Chladí pomocou chladiva a nie je potrebné do nej dolievať vodu. Nutnosťou je však vývod horúceho vzduchu, mobilné klimatizácie do bytu bez vývodu neexistujú. Zohľadnite tiež optimálnu vlhkosť vzduchu v miestnosti. Klimatizácia odvlhčuje, ochladzovač vlhkosť zvyšuje.

Aká je cena ochladzovače vzduchu?

Najobyčajnejšie modely, ktoré nemajú vysoký chladiaci výkon, majú obstarávacej ceny v rádoch desiatok EUR. Sú vhodné pre nenáročných užívateľov do malých miestností. Najpredávanejšie ochladzovače stojí 60 až 200 €, ochladí vzduch vo väčších priestoroch a disponujú niekoľkými ďalšími funkciami.

Aké sú najlepšie značky ochladzovačov vzduchu?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov ochladzovačov vzduchu patrí Sencor, Eta alebo Klarstein. Veľmi populárna je aj značka Rovus, ktorá je známa malými osobnými ochladzovači vzduchu. Ochladzovače vyrábajú aj známi výrobcovia prenosných klimatizácií, ako napríklad DeLonghi, Orava alebo Domo. Najvýhodnejšie kúpite všetky spomínané značky, a ďalšie, v e-shope. V sezóne je však tiež ponúkajú hobby markety ako je Obi a elektra typu Datart alebo Planeo. Niektoré potom môže predávať Kaufland alebo Tesco.