Vyberáme najlepší nožnice na živý plot (plotostrih)

TOP 3 plotostrihy

HECHT 611

Bosch AHS 50-20 LI

Stiga SHP 60

Z recenzií desiatok spotrebiteľov najlepší elektrické nožnice na živý plot. Majú vysoký výkon, nízku obstarávaciu cenu a dlhú lištu, ktorá si poradí s konármi až do priemeru 24 mm.Aku nožnice na živý plot s veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Majú nízku hmotnosť 2,5 kg, kvalitné spracovanie a dobrý výkon s dlhou výdržou pre domáce hobby využitie.Výkonné benzínové nožnice na živý plot s otočnou rukoväťou o 180° a s antivibračným systémom. Nože majú tvrdený povrch a sú brúsené laserom, zvládnu konáre do priemeru 28 mm.
+ Vysoký výkon, nízka obstarávacia cena, otočná rukoväť+ Plotostrih s akumulátorom, nízka hmotnosť, dlhá výdrž na jedno nabitie+ Výborný pomer cena/výkon, otočná rukoväť, antivibračný systém
- Vyššia hmotnosť 4 kg- Základný výkon s 18 V batériou- Vyššia hmotnosť 5,7 kg

Orientačná Cena
73,00 €

Orientačná Cena
153,90 €

Orientačná Cena
155,00 €

Nožnice na živý plot sú nepostrádateľným záhradným pomocníkom pri úprave kríkov a okrasných drevín, ktorá prospieva tiež ich zdravie. Vďaka teleskopickej násade môže byť manipulácia s plotostrihom výrazne jednoduchšia a dosiahnete aj na vŕšky kríkov, kvalitné laserom brúsené strižné lišty zasa zabezpečí jednoduchý a presný strih. Tiché elektrické nožnice na živý plot prekvapí svojou nízkou hmotnosťou, aku a benzínové zase svojou flexibilitou. Odmenou za investíciu do výkonných nožníc bude perfektný vzhľad vašej záhrady a rýchlo odvedená práca. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie nožnice na živý plot pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie nožnice na živý plot (Test 2024)

VzhľadModelTypVýkonDĺžka lištyPriemer strihuOtočná rukoväťHmotnosťDostupnosť
HECHT 611 recenzie a testHECHT 611Elektrické750 W68 cm24 mmÁno4 kg
LEVITA HT500 recenzie a testLEVITA HT500Elektrické500 W46 cm16 mmNie2,2 kg
Makita UH5570 recenzie a testMakita UH5570Elektrické550 W55 cm21 mmNie3,7 kg
Bosch AHS 50-20 LI recenzie a testBosch AHS 50-20 LIAku18 V50 cm20 mmNie2,5 kg
GARDENA PowerCut Li-40/60 recenzie a testGARDENA PowerCut Li-40/60Aku40 V60 cm24 mmNie3,7 kg
Makita DUH602Z recenzie a testMakita DUH602ZAku18 V60 cm21,5 mmÁno4,2 kg
STIHL HS 45 recenzie a testSTIHL HS 45Benzínové750 W60 cm30 mmNie5 kg
Stiga SHP 60 recenzie a testStiga SHP 60Benzínové865 W61 cm28 mmÁno5,7 kg
Fiskars PowerGear HS72 recenzie a testFiskars PowerGear HS72Ručné--10 mmNie0,63 kg
Fieldmann FZN 6005 E recenzie a testFieldmann FZN 6005 EElektrické, teleskopické450 W46 cm16 mmNie3,7 kg
BOSCH UniversalHedgePole 18 recenzie a testBOSCH UniversalHedgePole 18Aku, teleskopické18 V43 cm16 mmÁno3,6 kg

Zobraziť celú ponuku

Recenzie nožníc na živý plot

HECHT 611

HECHT 611 recenzie a test

Elektrické nožnice na živý plot HECHT 611 sú medzi spotrebiteľmi už niekoľko rokov veľmi obľúbené, vynikajú vysokým výkonom 750 W a pomerne priaznivou obstarávacou cenou. Ich hmotnosť je podľa slov výrobca 4 kg, hoci sa na niektorých e-shopoch môžete dohľadať hmotnosť 3,6 kg. Elektrické nožnice majú kvalitné prevedenie a sú opatrené niekoľkými nadštandardnými funkciami, ktoré spríjemňujú prácu. Tou hlavnou je otočná rukoväť o 180 stupňov, ktorá uľahčuje prácu v horšie dostupných miestach. Vysokému výkonu zodpovedá tiež veľmi dobrý priemer strihu 24 mm a strihacia lišta dlhá 68 cm.

+ Vysoký výkon, nízka obstarávacia cena, otočná rukoväť
Vyššia hmotnosť 4 kg

LEVITA HT500

LEVITA HT500 recenzie a test

Plotostrih LEVITA HT500 predáva Mountfield a sú to lacné nožnice na živý plot, ktoré sú ideálne na menej časté zastrihávanie kríkov. Nízkej cene zodpovedá ich slabší výkon, ktorý je 500 W a preto sú určené pre konáriky len do priemeru 16 mm. V dôsledku toho však má plotostrih veľmi nízku hmotnosť len 2,2 kg, čo možno považovať za najväčšiu výhodu tohto typu. Veľmi ľahko sa s nimi manipuluje a ako potvrdzujú recenzie spotrebiteľov, pracovať s nimi zvládajú aj ženy a staršie osoby. Pre nenáročné spotrebiteľa s malou, až stredne veľkou záhradou, sa jedná o ideálnu voľbu.

+ Hmotnosť len 2,2 kg, nízka obstarávacia cena, jednoduchá manipulácia aj pre ženy
Menšie výkon

Makita UH5570

Makita UH5570 recenzie a test

Elektrický plotostrih Makita UH5570 hodnotia na základe skúseností a recenzií spotrebitelia veľmi kladne, aj preto získali tieto elektrické nožnice ich ocenenie Produkt roka. Značka Makita je známa pre svoju vysokú kvalitu spracovania a nie inak je tomu aj v tomto prípade. Plotostrih má priemerný výkon 550 W a zvládne odstrihnúť konáre až do priemeru 21 mm. Nemá síce otočnú rukoväť, za to tu nájdete inú praktickú vec, ktorá ju do určitej miery nahrádza. Podľa spôsobu, akým budete elektrické nožnice držať, je možné spúšťať tromi vypínačmi, čo zvyšuje praktickosť. Dodávané sú s krytom lišty, s držiakom kábla a s hákom na kábel.

+ Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, tri spínače podľa spôsobu držania, držiak a hák na kábel
Nič zásadného

Bosch AHS 50-20 LI

Bosch AHS 50-20 LI recenzie a test

Aku nožnice na živý plot Bosch AHS 50-20 LI z radu Bosch Hobby sú veľmi podarené plotové nožnice s pomerne nízkou hmotnosťou len 2,5 kg. Sú dodávané vrátane 18 V akumulátora, ktorý má kapacitu batérie 2,5 Ah a podľa recenzií spotrebiteľov vydrží na jedno nabitie pracovať dlhú dobu. Rýchle by malo byť aj jeho nabitie, pretože výrobca dodáva v cene tiež rýchlonabíjačku. Lišta má rozostupy nožov 20 mm a do toho priemeru zvláda plotostrih strihať konáre. Nože sú rezané laserom a brúsené diamantom, ich životnosť je teda pomerne dlhá. Okrem toho má aj niekoľko nadštandardných funkcií, spomenúť možno Syneon Chip, antiblokovací systém alebo ochranu noža pri strihaní pozdĺž múrov.

+ Plotostrih s akumulátorom, nízka hmotnosť, dlhá výdrž na jedno nabitie
Základný výkon s 18 V batériou

GARDENA PowerCut Li-40/60

GARDENA PowerCut Li-40/60 recenzie a test

Aku plotostrih GARDENA PowerCut Li-40/60 zaujme predovšetkým svojím vysokým výkonom, pracuje s batériou s napätím 40 V a tomu zodpovedá aj jeho sila. Pri nákupe si starostlivo overte, či nakupujete tieto nožnice na živý plot s akumulátorom a alebo bez neho, predajcovia ponúkajú obe dve možnosti. Vyššiemu výkonu zodpovedá rozteč nožov 24 milimetrov a poteší aj dlhá, 60 tí centimetrová lišta. Na jej koniec umiestnil výrobca praktickú ochranu lišty pred možným nárazom, ktorému sa pri manipulácii často nevyhnete. Má ergonomické prevedenie a vďaka hmotnosti 3,7 kg sa s ním aj pohodlne pracuje. Zaujme tiež prehľadný ovládací panel, ktorý ponúka režim Eco pre maximalizáciu prevádzkovej doby.

+ Vysoký výkon, adekvátna hmotnosť 3,7 kg, zvládne strihať konáre s priemerom až 24 mm
V niektorých obchodoch sú ponúkané bez akumulátora a nabíjačky

Makita DUH602Z

Makita DUH602Z recenzie a test

Akumulátorové nožnice na živý plot Makita DUH602Z sú veľmi kvalitne vyrobené a majú spoľahlivý bezuhlíkový elektromotor s dlhou životnosťou. Zaujmú modernou elektronikou s možnosťou nastavenia 3 rýchlostí výkonu a tiež spätným chodom, ktorý slúži na uvoľnenie zaseknutých nožov. Pomerne unikátnym je u aku plotostrihov antivibračný systém, rovnako tak ako sklápacie rukoväť, ktorá má 5 rôznych polôh a uľahčuje prácu v horšie dostupných miestach. Akumulátor má napätie 18 V a pri nákupe si dajte pozor, či ho výrobca spolu s nabíjačkou dodáva. Lišta má dĺžku 60 centimetrov a umožní strihať konáre do priemeru 21,5 mm.

+ Vyvážený pomer výkon/hmotnosť, dlhá prevádzka na jedno nabitie, sklápacie rukoväť
Časť predajcov dodáva bez batérie a nabíjačky

STIHL HS 45

STIHL HS 45 recenzie a test

Benzínové nožnice na živý plot STIHL HS 45 majú dobrý výkon, ktorý zodpovedá 750 W a potvrdzujú to nielen recenzie a skúsenosti spotrebiteľov, ale tiež veľká rozteč zubov, ktoré dokážu odstrihnúť konáre až do priemeru 30 mm. Reznú dĺžku majú 60 centimetrov pri celkovej dĺžke stroja 110 cm a hmotnosti 5 kg. Sú vhodné pre všetky typy okrasných drevín a vďaka kvalitným nožom, ktoré sa vyrábajú vo Švajčiarsku, majú nožnice dokonale čistý a presný rez. Pohodlnejšiu prácu zaisťuje dobre spracovaný antivibračný systém, ktorý oceľovými pružinami a gumenými tlmičmi znižuje prenášané chvenie. Poteší tiež funkciou ElastoStart alebo vzduchovým filtrom s dlhými servisnými intervalmi.

+ Kvalitné prevedenie, vysoký výkon, priemer strihu až 30 mm
Vyššia hmotnosť 5 kg

Stiga SHP 60

Stiga SHP 60 recenzie a test

Benzínový plotostrih Stiga SHP 60 hodnotí na základe svojich skúseností spotrebitelia veľmi kladne, za prijateľnú cenu ponúka pomerne vysoký výkon a kvalitné bytelné spracovanie. Spaľovací motor má výkon 1,16 HP, čo zodpovedá 865 wattom. Lišta je dlhá 61 centimetrov a poteší tiež veľké rozostupy medzi strihacími zubami, ktoré zvládnu konáre s priemerom až 28 mm. Výrobca nešetril ani na strihacím mechanizmu, nože majú tvrdenú povrchovú úpravu a sú brúsené laserom, čo predlžuje dobu ich ostrie. Samozrejmosťou je tiež antivibračný systém a značnou výhodou oproti iným je otočná rukoväť s rozsahom 180 stupňov.

+ Výborný pomer cena/výkon, otočná rukoväť, antivibračný systém
Vyššia hmotnosť 5,7 kg

Fiskars PowerGear HS72

Fiskars PowerGear HS72 recenzie a test

Ručné nožnice na živý plot Fiskars PowerGear HS72 sú veľmi kvalitne spracované manuálne nožnice na živý plot, ich prevedenie má dlhú životnosť, čo dokladá sám výrobca predĺženou zárukou 5 rokov. Sú vybavené špeciálnym zubovým prevodovým mechanizmom, ktorým sa postupne zvyšuje účinok strihu až na trojnásobok. Vďaka tomu nožnice pohodlne zvládnu odstrihnúť konáriky s priemerom až 10 mm. Ich celková dĺžka je 570 mm a hmotnosť 630 gramov, pohodlne sa tak s nimi pracuje aj ženám. Čepele nožníc sú vyrobené z nehrdzavejúcej švédskej ocele a vrchná čepeľ je potiahnutá špeciálnou vrstvou PTFE, ktorá znižuje trenie.

+ Zubový prevodový mechanizmus, kvalitné spracovanie, predĺžená záruka 5 rokov
Nič zásadného

Fieldmann FZN 6005 E

Fieldmann FZN 6005 E recenzie a test

Elektrické teleskopické nožnice na živý plot Fieldmann FZN 6005 E sú veľmi praktické a majú veľmi dobrý pomer cena/výkon. Hlavným parametrom je u nich dĺžka teleskopické tyče, ktorá má základnú dĺžku 190 centimetrov a dá sa vytiahnuť až na 250 centimetrov. Dĺžka strihacie lišty je potom 46 centimetrov, takže má tento elektrický teleskopický plotostrih akčný rádius až okolo 3 metrov. Svojim výkonom sa radí skôr medzi základné modely, príkon má len 450 W a dokáže odstrihnúť konáriky do priemeru 16 mm. Vzhľadom na konštrukciu sa však jedná o dobrý kompromis, pretože aj takto je hmotnosť 3,7 kg pri dlhšej práci poznať, ako popisujú ľudia vo svojich skúsenostiach.

+ Kĺbový ohyb strižné časti, v príslušenstve ramenný popruh, dobrý pomer cena/výkon
Pri dlhšej práci je poznať vyššia hmotnosť

BOSCH UniversalHedgePole 18

BOSCH UniversalHedgePole 18 recenzie a test

Aku teleskopický plotostrih BOSCH UniversalHedgePole 18 má veľmi kvalitné prevedenie a premyslenú vyváženú konštrukciu. 18 V akumulátor s kapacitou 2,5 Ah je umiestnený v spodnej časti teleskopickej rukoväte, čím je hmotnosť rozumne rozložená a ani dlhšia práca nie je unavujúce. Teleskopická tyč má nastaviteľnú dĺžku v rozsahu 210 až 260 centimetrov a lišta s nožmi je dlhá 43 centimetrov. Strihacie zuby majú rozstup 16 milimetrov, čo je aj priemer konárikov, s ktorými si poradí. potešujúce je prítomnosť antiblokovacieho mechanizmu a inteligentná kontrola energie Syneon Chip, ktorá dokáže šikovne šetriť elektrickú energiu v akumulátore.

+ Vyvážené prevedenie, otočná strihacia hlava, antiblokovací systém
Nič zásadného

Ako vybrať nožnice na živý plot

Na našom trhu je pomerne bohatý výber plotostrihov. Vyberte najprv požadovaný typ pohonu, na výber je elektrický, akumulátorový či benzínový. Nenáročným vlastníkom malých záhrad postačí ručné nožnice na živý plot. Záhradné nožnice na živý plot sa rôznia dĺžkou strihacie lišty, hmotnosťou a tiež hlučnosťou. Vzdialenosť nožov na lište potom udáva maximálnu možnú hrúbku strihaných konárikov. Dôležitým činiteľom je tiež vlastnosť strihaného porastu. Výkonné nožnice si poradí s hustým drevitým porastom, malé plotostrihy ľahko vytvarujú malý okrasný krík.

Ručné nožnice na živý plot

Mechanické nožnice na živý plot by mal mať doma každý vlastník menšie záhrady. Výhodou je ich jednoduchosť a dlhá životnosť. Na strihanie živých plotov s nimi však budete potrebovať viac času, strih nemusí byť presný na rovných plochách a práca s nimi je fyzicky náročnejšia. Niektoré sa dajú tiež použiť na strihanie konárov stromov. Majú výrazne nižšiu obstarávaciu cenu ako motorové nožnice na živý plot.

Aku nožnice na živý plot

Aku plotostrih ponúka jednoduchú manipuláciu bez prívodného kábla s nízkou hlučnosťou, ktorá je pre elektromotor typická. Pracujú pomocou Li-Ion batérie, ktorá nebýva pri niektorých modeloch súčasťou a je nutné ju zaobstarať zvlášť. U aku nožníc sledujte vedľa dĺžky lišty tiež vlastnosti batérie a jej napätie, ktoré priamo udáva ich výkonnosť. Aku nožnice sa vyznačujú nižšou hmotnosťou, nevýhodou môže byť ich vyššia cena a nutnosť nabíjania batérie. Sú však ekologickejšie možnosťou než benzínový typ.

Elektrické nožnice na živý plot

Elektrické plotové nožnice pracujú pomocou elektromotora, majú v porovnaní motorových typov najnižšiu hmotnosť aj nízku hlučnosť. Sú vhodné na záhrady s možnosťou pripojenia kábla do zásuvky. Pretože majú spravidla menší výkon, odporúčajú sa na menšie a mäkšie živé ploty s tenšími konármi. Elektrické nožnice obmedzuje prívodný kábel, na ktorý treba pri práci dávať pozor. Väčšina modelov je však už dnes opatrená praktickým držiakom kábla, ktorý uľahčuje manipuláciu, a predovšetkým zvyšuje bezpečnosť.

Benzínové nožnice na živý plot

Výhodou benzínového plotostrihu je absencia prívodného kábla a prakticky vždy vysoký výkon. Sú vhodné na miesta bez elektriny, typicky sa jedná o chaty a chalupy alebo iné odľahlé miesta. Disponujú vysokým krútiacim momentom, a preto pre ne nie sú problémom ani hrubšie konáre. Ideálne sú tiež na rozľahlé a drevnaté, staršie, živé ploty.

Nevýhodou je vyššia hmotnosť, potreba dolievať palivo, vyššia obstarávacia cena a tiež vyššia hlučnosť. Počítať je tiež treba s určitým servisom, ktorý by na benzínovom plotostrihu mal pravidelne prebiehať. Motorový plotostrih býva vybavený antivibračným systémom a zistite si tiež objem palivovej nádrže i vlastnosti motora.

Teleskopický plotostrih

Teleskopické plotové nožnice sú ideálne na strihanie vŕškov živých plotov. Pretože sa nožnice na tyči dvíhajú do výšky, nemali by mať príliš vysokú hmotnosť. Najčastejšie sú akumulátorové a elektrické teleskopické nožnice na živý plot s hmotnosťou 3 až 5 kg a s teleskopickým plotostrihom užívateľ dosiahne spravidla až do výšky 4 metrov. Nie je teda potrebné používať schodíky či rebrík, čo nie je pri práci s plotostrihom príliš bezpečné.

Strižná lišta

Najdôležitejšou časťou nožníc na živý plot je lišta. Zistite si vlastnosti vášho živého plota a podľa toho vyberajte nožnice so zodpovedajúci lištou, pretože pri strihaní príliš hrubých konárov môže dôjsť rýchlo k preťaženiu stroja. Lišta by mala byť vyrobená z vysoko kvalitného materiálu a vyrezávaná laserom pre precíznu ostrosť, pohyblivé nože sú potom často brúsené diamantovým brúsikom. Kvalitne vyrobená lišta dokáže pracovať bez brúsenia i niekoľko sezón a brúsiť by ju mali následne iba odborné servisy.

Dĺžka lišty

Menšie nožnice na živý plot majú lištu dlhú 12 až 20 cm. Robustnejšie a praktickejšie plotostrihy sú osadené lištou s dĺžkou 40 až 70 cm. Dĺžku lišty vyberajte podľa veľkosti živého plotu a tiež jeho zložitosti. Pre menšie okrasné kríky sú vhodnejšie nožnice s lištou max 20 cm, ktoré môžu s iným nástavcom poslúžiť aj ako nožnice na trávu. Pre rozsiahle živé ploty však vyberajte lišty dlhšie, ktoré sú tiež spojené s výkonnejším ústrojenstvom.

Vzdialenosť nožov/priemer strihu

Vzdialenosť nožov určuje, aký maximálny priemer konárikov dokážu nožnice na živý plot odstrihnúť. Pri kratších líšt je rozostup okolo 15 mm, dlhší lišty majú priemer strihu až 34 mm. Odporúča sa vyberať rozostup nožov s miernou rezervou, aby nedochádzalo k nekvalitnému strihu konárov alebo preťaženia prístroja.

Výkon

Výkon sa uvádza najčastejšie vo wattoch (W) a závisí na ňom, ako silné dreviny nožnice zvládnu odstrihnúť. Menej výkonné stroje sú vhodnejšie na mäkké porasty, drahšie modely s vysokým výkonom zvládnu aj husté drevité živé ploty.

Akumulátorové nožnice na živý plot

Ich výkon sa pohybuje okolo 400 až 500 W, väčšiu pozornosť však venujte vlastnostiam ich batérie.

 • Napätie batérie – Čím je vyššie, tým sú aku nožnice výkonnejšie. Stretnete sa s napätím najmenej 18 V a pri veľmi výkonných s 80 V – tie sú už vhodné pre drevité živé ploty a profesionálne využitie.
 • Prevádzková doba – Na jedno nabitie aku nožnice pracujú od 20 až do 75 minút. Doba prevádzky závisí od kapacity a veku batérie a na vlastnostiach strihaného porastu alebo vonkajšej teplote.
 • Kapacita batérie – Uvádza sa v ampérhodinách a závisí od nej doba prevádzky. Pohybuje sa v rozmedzí 1,3 až 5,2 Ah.
 • Doba nabíjania – Závisí od vlastností batérie a nabíjačky. Rýchlonabíjačky nabijú batériu najrýchlejšie, a to v rádoch desiatok minút. Štandardné nabíjačky akumulátor dobíjajú v rádoch hodín. Praktické je zaobstarať náhradnú batériu, ktorá umožní prácu takmer bez prerušenia.

Elektrické plotové nožnice

Sú zvyčajne menej výkonné ako benzínové nožnice, ich výkon je najčastejšie 450-750 W a len málo modelov dosahuje vyššieho výkonu. S vyšším príkonom, ktorý udáva výkon, rastie tiež úmerne spotreba elektrickej energie.

Benzínové nožnice na živý plot

Sú výkonnejšie než aku alebo elektrické nožnice na živý plot, a to vďaka spaľovaciemu motoru. Minimálny výkon majú okolo 600 W, najvýkonnejšie benzínové modely potom dosahujú výkon aj viac ako 1000 W. Pri benzínových plotostrihov môže byť výkon udávaný tiež v jednotke konských síl (HP), ktoré sa dajú na watty jednoducho previesť v pomere 1 HP = 745 W.

Hmotnosť a rozmery

Pretože sa plotostrih často pri práci dvíha do výšky, je hmotnosť a veľkosť pri výbere prioritnou. Medzi najľahšie sa jasne radí ručné nožnice na živý plot, ktoré váži v rozmedzí 0,5 kg až 1,5 kg. Elektrické a aku nožnice sa tiež vyznačujú priaznivými hodnotami. Zvyčajne sa ich hmotnosť pohybuje od 2 kg do 5 kg. Pri porovnávaní akumulátorových plotostrihov však spozornite, pretože nie všetci výrobcovia udávajú ich hmotnosť s batériou, ktorá môže tvoriť nezanedbateľnou celkovú hmotnosť.

Výkonnejšie aku a elektrické modely sa dajú porovnať s tými benzínovými, ktoré môžu vážiť až 8 kg a pri niektorých nožníc je súčasťou praktický popruh na rameno zjednodušujúce manipuláciu. Rozmery plotostrihov sa dajú prirovnať k motorovým pílam. Priemerne modely meria cca 20 x 20 cm a dĺžka je závislá na strižné lište. Benzínové modely majú kvôli palivovej nádrži spravidla väčšie rozmery.

Hlučnosť

Hlučnosť je závislá od výkonu nožníc. Pre nedeľnú prácu na záhrade v husto obývanej štvrti sú najvhodnejšie bezhlučné mechanické nožnice na živý plot. U motorových sa hlučnosť uvádza v decibeloch (dB) a medzi najtichšie nožnice s pohonom patrí nožnice elektrické a akumulátorové. Tie najtichší majú hlučnosť okolo 70 dB. Výkonné benzínové nožnice dosahujú hodnôt až 105 dB a pri hlučnejších modelov chráňte sluch upchávkami do uší alebo slúchadlami.

Bezpečnosť

Pri strihaní kríkov je potrebné počítať s odletujúcimi kusy konárov, preto sa nezabudnite vybaviť ochrannými prostriedkami. Nožnice nenechávajte nikdy bez dozoru a používajte ochranný kryt na strižnú lištu.

Vylepšené modely disponujú bezpečnostným znížením výkonu pri uvoľňovaním spúšte a tiež štítom na rukoväti. Niektoré modely môžu mať tiež obojručnou poistku. Kvalitné nožnice na živý plot sa vyznačujú hneď viac bezpečnostnými prvkami a pri používaní prístroja postupujte vždy presne podľa pokynov výrobca.

 • Ochranný odev – Oblečte odev s dlhými rukávmi a nohavicami, aby ste predišli zraneniu.
 • Ochranné okuliare/štít – Ochrana tváre je extrémne dôležitá kvôli odlétávajícímu materiálu.
 • Ušné upchávky/ochranné slúchadlá – Najmä pri používaní hlučných plotostrihov chráňte aj sluch.
 • Ochranné rukavice – Chráni vaše dlane a vhod prídu rukavice s protišmykovým povrchom.

Údržba

Po konci sezóny sa odporúča pravidelná údržba nožníc. Lištu je potrebné premazať napríklad známym mazivom WD-40. Odporúčaná je tiež kontrola motorového priestoru a prípadne vyčistiť upchaté prieduchy motora. Po každom použití by sa mali odstrániť zvyšky konárov a listov a ostrenie by mal vykonávať len odborný servis, zvlášť potom u laserom brúsených líšt. Cez zimu plotostrih uskladňujte na suchom mieste a pri elektrických typov dôkladne zmotajte kábel, aby nepopraskal.

Špeciálnou pozornosť potom vyžaduje údržba benzínových nožníc na živý plot, nižšie prinášame niekoľko rád a tipov, na čo sa pri benzínovom plotostrihu zamerať (zdroj: stihl.com)

 • Pred každým začatím práce skontrolujte tesnosť, či niekde neuniká palivo alebo olej.
 • Pred prácou skontrolujte správnu prácu karburátora v kľudovom režime a prípadne ho nastavte.
 • Pravidelne kontrolujte zapaľovaciu sviečku a najneskôr po 100 pracovných hodinách ju vymeňte.
 • Čistite pravidelne vzduchový filter a vymeňte ho podľa servisného intervalu, ktorý predpisuje výrobca.
 • Ak plotostrih nebudete dlhšie používať, napríklad pred začiatkom zimy, mali by ste vyprázdniť palivovú nádrž a pred ďalšou prácou použiť nové palivo.
 • Ak výrobca nestanoví v servisnom intervale inak, potom každoročne vymeňte palivový filter.

Príslušenstvo/funkcie

Výrobcovia zdokonaľujú svoje plotové nožnice praktickým príslušenstvom a funkciami, ktoré urýchľujú, spríjemňujú prácu a robia ju tiež bezpečnejší.

 • Teleskopická násada – Pre bezpečné strihanie vysokých drevín poslúži teleskopický plotorez.
 • Zberná lišta – Odvedie preč ustrihnuté konáre a listy, aby nepadali do kríkov a ľahšie sa zbierali.
 • Otočná ergonomická rukoväť – U vylepšených modelov možno rukoväť otočiť v niekoľkých polohách až o 180°, čím sa uľahčí strihanie konárov v horšie dostupných miestach.
 • Bezpečnostný spínač – Zabezpečuje stroj proti nechcenému spusteniu, niekedy ide o obojručnej spínač.
 • Bezpečnostná brzda – Slúži pre okamžité zastavenie strihanie z rôznych dôvodov, napríklad pri náraze do prekážky.
 • Antivibračný systém – Eliminuje vibrácie hlavne u benzínových výkonných modelov.
 • Protišmyková rukoväť – Zvyšuje bezpečnosť a komfort pri práci.
 • Kryt prednej ruky – Je umiestnený vpredu na rukoväti, chráni ruky pred lištou a odlietavajúcimi kusy drevín.
 • Zámok ručných nožníc – Bezpečnostný prvok zaisťujúci ostré čepele.
 • Popruh na rameno – Nožnice s väčšou hmotnosťou sú opatrené popruhom pre väčší komfort.
 • Kryt lišty – Bezpečnostný kryt, ktorý predchádza zranenie, keď sa nožnice zrovna nepoužívajú.
 • Držiak prívodného kábla – Aby mal užívateľ pri elektrických nožníc prehľad o kábli, možno pripnúť kábel pomocou držiaka k pásu a pohodlne ho posúvať podľa potreby.
 • Rýchlonabíjačka – Niektoré akumulátorové nožnice na kríky sa dodávajú s rýchlonabíjačkou pre rýchlejšie nabíjanie.
 • Indikátor nabitia batérie – Slúži pre väčší prehľad o batérii aku nožníc.
 • Kanister a lievik na palivo – Nevyhnutné príslušenstvo pre benzínové plotostrihy.

Rastliny vhodné pre živý plot

Rastliny pre živý plot slúži najčastejšie na ohraničenie pozemku alebo pre oddelenie častí väčšieho pozemku na viac sektorov. Voľne rastúce živé ploty môžu vytvárať priechody a steny kdekoľvek na záhrade. Rastlín vhodných pre živý plot je veľa a rozlišujú sa svojou výškou rastu, farbou, hustotou alebo kvetenstvom.

Možná je aj kombinácia viacerých druhov rastlín, čo pôsobí rozmanitejšie. Obľúbené sú vždyzelené dreviny s obohatením popínavými rastlinami a niektoré druhy sa dajú vytvarovať do zaujímavých sôch. Výber drevín závisí aj od vlastností pôdy, preto je dobré sa poradiť s odborníkom. Pri výbere rastlín zohľadnite taktiež vzhľad vášho domu alebo záhrady, aby sa k nemu štýl živého plotu hodil.

 • Opadavý alebo vždyzelený – Opadané dreviny sú vhodné, ak vám nevadí, že v zime bude vidieť na vašu záhradu. Pokiaľ chcete súkromie po celý rok, je nutné zvoliť vždyzelené druhy. Tie sa najčastejšie kombinujú s kvitnúcimi rastlinami pre oživenie, ako sú azalky, hamamely, rododendrony alebo mahónie. Ak nie je prioritou maximálna nepriepustnosť živého plota, vyberte vždyzelené kvitnúce rastliny ako je dráč.
 • Exotické alebo domáce – Ázijské rastliny a druhy z južných krajín sú u nás čím ďalej obľúbenejšie. Patrí medzi ne hortenzie, tamariška, vajgélie alebo ibištek. České dreviny ale vyzerajú prirodzenejšie a majú nižšiu obstarávaciu cenu. Patrí medzi ne buk, dub, smrek, brest alebo hrab.
 • Vysoké alebo nízke – Pre maximálne súkromie sú potrebné rastliny rastúce do výšky. Patrí medzi ne tuje, sumach, orgován, zimolez, tis, cyprusy, smrek, hlošina úzkolistá alebo kalina obyčajná. Pokiaľ chcete nízky živý plot, poobzerajte sa po meruzalke, krušpánu, kérii japonskej, hortenzii, nátržníku krovitým, mahonii alebo tavoľníku nízkom. Medzi ďalšie obľúbené stredne vysoké rastliny sa radí dulovec japonský, svíb biela, zlatovka, trojpuk, cezmína, rododendron, pajazmín, trnka alebo bršlen.

Otázky pri výbere plotových nožníc

Benzínový alebo elektrický plotostrih?

Ak vlastníte rozľahlý živý plot a chcete prácu uskutočniť rýchlejšie, vyberte benzínový plotostrih, ktorý je však náročnejšie na údržbu, hlučnejšie a má vyššiu obstarávaciu cenu. Tieto mínusy však kompenzuje efektivita práce. Elektrické nožnice na kríky nie sú tak výkonné, preto je vyberte na menej drevité živé ploty. Sú limitované prívodným káblom, preto je potrebné zohľadniť dostupnosť elektrickej zásuvky. Ich výhodou je nižšia hlučnosť, hmotnosť, sú tiež nenáročné na údržbu a cenovo sú dostupnejšie.

Aký aku plotostrih pre veľkú záhradu?

Na veľké plochy treba akumulátorový plotostrih s batériou disponujúci dlhou prevádzkovou dobou, ktoré dokážu pracovať až 75 minút. Zamerajte sa teda na údaj o kapacite akumulátora, ktorý je udávaný v Ah. Doba nabíjania batérie je 35 minút až niekoľko hodín v závislosti od kapacity batérie a vlastnostiach nabíjačky. Pre rozľahlejšie živé ploty je vhodné mať náhradnú batériu zaisťujúce prácu takmer bez prerušenia.

Kde použiť ručné a teleskopické nožnice na živý plot?

Ručné nožnice na plot sú vhodné len na malé plochy a na detailné úpravy kríkov. Vďaka bezhlučné prevádzke sa s nimi dá pracovať kdekoľvek aj v nedeľu a vo sviatky. Výhodou je ich jednoduchosť, cenová dostupnosť a bezúdržbová prevádzka. Elektrické, benzínové a aku teleskopické nožnice na živý plot sa odporúčajú na strihanie vysokých drevín, odpadáva nebezpečenstvo pri používaní schodíkov a rebríka. Dosiahnu do výšky až 4 metrov, a preto s nimi ľahko ostríhate aj vŕšky kríkov.

Aké sú najlepšie značky nožníc na živý plot?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov nožníc na živý plot patrí HECHT, Fiskars, Makita, STIHL, Bosch, Gardena alebo Husqvarna. Nie všetci výrobcovia ponúkajú elektrické, benzínové i aku nožnice na kríky, pre každého výrobca je typický najmä jeden druh pohonu. Dobre hodnotené sú tiež plotostrihy Florabest alebo Parkside, ktoré sezónne ponúka Lidl alebo nožnice na živý plot Levita, ktoré predáva Mountfield.