Vyberáme najlepšie nožnice na trávu

TOP 3 nožnice na trávu

Bosch ISIO 3 SET

Fiskars Servo GS42

GARDENA ComfortCut 9858-20

Aku nožnice na trávu s dlhou výdržou 50 minút a v sete s lištou na kríky Multi-Click. Sú veľmi kvalitne spracované a majú nízku hmotnosť len 550 g.Ručné nožnice na trávu majú kvalitné čepele zo švédskej chrómovej ocele a mechanizmus čepeľou Servo-Systém, ktorý umožňuje praktické natočenie čepelí.Akumulátorové nožnice na trávu s veľmi dlhou výdržou 80 minút. Ich súčasťou sú praktické kolieska a teleskopická tyč, unikátny na nich je otočný kĺb.
+ Výborný pomer cena/výkon, nízka hmotnosť, súčasťou lišta na kríky Multi-Click+ Kvalitné spracovanie, možnosť otočenia čepele, nízka hmotnosť len 270 gramov+ Veľmi dlhá doba prevádzky, kĺbová rukoväť, kolieska a násada súčasťou balenia
- Rukoväť bez možnosti natočenia- Neprakticky umiestnená aretácia čeľustí- Lišta na kríky nie je súčasťou

Orientačná Cena
65,90 €

Orientačná Cena
25,89 €

Orientačná Cena
100,90 €

Pre dokonalý vzhľad záhrady je potrebné trávnik upraviť aj tam, kam sa žiadna kosačka nedostane. V tú chvíľu budú nápomocné záhradné nožnice na trávu, ktoré si poradia s porastom u múrov, obrubníkov alebo záhonov. Vyberať môžete medzi nožnicami manuálnymi alebo akumulátorovými. Pre aku nožnice na trávu a kríky nie sú problém ani drevité rastliny, väčšina akumulátorových nožníc totiž disponuje druhou lištou práve na strihanie kríkov. Ďalším častým a praktickým príslušenstvom je teleskopická násada, ktorá spolu s kolieskami strihanie trávy ešte viac uľahčuje. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie nožnice na trávu pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie ručné a aku nožnice na trávu (Test 2024)

VzhľadModelTypDoba prevádzky/nabíjanieŠírka čepeleNásadaLišta na kríkyHmotnosťDostupnosť
Bosch ISIO 3 SET recenzie a testBosch ISIO 3 SETAku nožnice na trávu50 min/3,5 h8 cmNieÁno550 g
Makita DUM604ZX recenzie a testMakita DUM604ZXAku nožnice na trávu-16 cmNieÁno1700 g
Fieldmann FZN 4102-AT recenzie a testFieldmann FZN 4102-ATAku nožnice na trávu30 min/4 h8 cmÁnoÁno1000 g
Fiskars Servo GS42 recenzie a testFiskars Servo GS42Ručné nožnice na trávu--NieNie270 g
GARDENA ComfortCut 9858-20 recenzie a testGARDENA ComfortCut 9858-20Aku nožnice na trávu80 min/3,5 h8 cmÁnoNie1150 g
EXTOL CRAFT 415120 recenzie a testEXTOL CRAFT 415120Aku nožnice na trávu40 min/3-5 h8,3 cmNieÁno500 g
GARDENA Comfort 8735-29 recenzie a testGARDENA Comfort 8735-29Ručné nožnice na trávu--NieNie440 g
Fiskars Servo-System GS46 recenzie a testFiskars Servo-System GS46Ručné nožnice na trávu--ÁnoNie654 g
STIHL HSA 25 recenzie a testSTIHL HSA 25Aku nožnice na trávu110 min-NieÁno600 g
Riwall PRO RASH 1236 recenzie a testRiwall PRO RASH 1236Aku nožnice na trávu40 min/3 h8 cmNieÁno600 g

Zobraziť celú ponuku

Recenzie ručných a aku nožníc na trávu

Bosch ISIO 3 SET

Bosch ISIO 3 SET recenzie a test

Nožnice na trávu Bosch ISIO 3 SET sú veľmi kvalitné nožnice na trávnik a vďaka výrobcom dodané lište na kríky poslúži aj pri upravovaní drevín a kríkov. Na základe testov si spotrebitelia chváli ich nízku hmotnosť len 550 gramov a veľmi kvalitné spracovanie s ergonomicky tvarovanou rukoväťou. Akumulátor má napätie 3,6 V a zvládne poháňať nožnice až 50 minút, doba nabitie je potom 3,5 hodiny. Lišta na trávu má šírku čepele 8 centimetrov a zmienená lišta na kríky má dĺžku 12 cm. Rozostup lišty zubov je potom 8 mm, zvládne teda odstrihnúť konáre kríkov práve do tohto priemeru.

+ Výborný pomer cena/výkon, nízka hmotnosť, súčasťou lišta na kríky Multi-Click
Rukoväť bez možnosti natočenia

Makita DUM604ZX

Makita DUM604ZX recenzie a test

Nožnice na trávu Makita DUM604ZX sú veľké aku nožnice, ktoré majú v porovnaní nadštandardnou šírku čepele 16 centimetrov. Sú teda vhodné najmä pre strihanie väčších plôch a v dôsledku toho majú nožnice aj väčšiu hmotnosť 1700 gramov, na čo je potrebné myslieť. Súčasťou dodávky je aj nôž plotostrihu na kríky, chýba však akumulátor a nabíjačka. Dobrou správou je, že akumulátor je kompatibilný s inými výrobkami Makita – ako popisujú spotrebitelia v recenziách, pri použití 18V batérie s kapacitou 3 Ah majú nožnice veľmi vysoký výkon a dlhú výdrž.

+ Vysoký výkon a dlhá výdrž, robustné spracovanie, nadštandardná šírka čepele
Vyššia hmotnosť 1700 g

Fieldmann FZN 4102-AT

Fieldmann FZN 4102-AT recenzie a test

Akumulátorové nožnice na trávu a kríky Fieldmann FZN 4102-AT vynikajú veľmi zaujímavou obstarávacou cenou a obsiahlosťou základného balenia. Súčasťou zastrihávača trávy je tiež lišta na kríky, kolieska a teleskopická výsuvná tyč, samozrejmosťou je potom akumulátor a nabíjačka. Batéria je typu Li-Ion s napätím 3,6V a kapacite 1500mAh. Práve kapacita sa dá považovať za najslabšie miesto týchto nožníc, vydrží strihať 30 minút a nabíja sa 4 hodiny. Veľmi praktická je potom otočná rukoväť, ktorá má 4 polohy a umožní strihať trávu a vetvičky kríkov aj pod uhlom a v ťažko dostupných miestach.

+ Veľmi dobrý pomer cena/výkon, v balenie teleskopická tyč a kolieska, otočná rukoväť
Slabší kapacita akumulátora

Fiskars Servo GS42

Fiskars Servo GS42 recenzie a test

Ručné nožnice na trávu Fiskars Servo GS42 sú spotrebiteľmi veľmi obľúbené a sú tiež veľmi dobre hodnotené. Ich spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, čo dokazuje použitý materiál čepeľou, ktorým je zakalená švédska chrómová oceľ. Majú tiež veľmi premyslenú konštrukciu, vďaka mechanizmu Servo-Systém umožňujú natočenie čepelí, čo výrazne uľahčuje zastrihávanie trávy. Vhodné sú na dokončovacie práce okolo skalky, stromov a podobne. Majú nízku hmotnosť a v recenziách zaznieva kritika iba k systému zamykania čeľustí, ktorý je umiestnený v miestach palca a stáva sa, že sa čepele počas práce omylom za aretujú.

+ Kvalitné spracovanie, možnosť otočenia čepele, nízka hmotnosť len 270 gramov
Neprakticky umiestnená aretácia čeľustí

GARDENA ComfortCut 9858-20

GARDENA ComfortCut 9858-20 recenzie a test

Akumulátorové nožnice na trávu a kríky GARDENA ComfortCut 9858-20 vynikajú dlhou výdržou na jedno nabitie, zastrihávať trávu dokážu až 80 minút, pričom nabitie trvá 3,5 hodiny. Hoci výrobca nožnice opisuje aj ako na kríky, v základnom balení bohužiaľ lištu na kríky nenájdete, praktické kolieska a teleskopickú násadu však áno. Šírka záberu je 8 centimetrov a integrovaný akumulátor má kapacitu 3 Ah s napätím 3,6V. Nože majú antiadhezívny povlak pre dlhšiu životnosť, konštrukcia je vybavená otočným kĺbom a chytro je vymyslený tiež systém výmeny nožov, ktorý je pohodlný a rýchly.

+ Veľmi dlhá doba prevádzky, kĺbová rukoväť, kolieska a násada súčasťou balenia
Lišta na kríky nie je súčasťou

EXTOL CRAFT 415120

EXTOL CRAFT 415120 recenzie a test

Aku zastrihávač trávy EXTOL CRAFT 415120 je zaujímavý svojou nízkou obstarávacou cenou, ktorá zodpovedá jednoduchému spracovanie. Nožnice na trávu sú určené k zastrihávanie trávy a vďaka dodané lište na kríky zvládajú zastrihávať aj tenké konáre kríkov. Majú Li-ion akumulátor s napätím 3,6 V s kapacitou 1300 mAh, ktorá je skôr menšie. Aj tak však výrobca uvádza jeho výdrž 40 minút, dlhší je potom uvádzaná doba potrebná k nabitiu 3 až 5 hodín. Nožnice nemajú otočnú rukoväť a neumožňujú ani pripojenie teleskopické tyče, alebo koliesok. Kompenzuje to však ich nízka hmotnosť iba 500 g.

+ Nízka obstarávacia cena a hmotnosť, súčasťou nadstavec na kríky, výdrž akumulátora 40 minút
Nemá otočnú rukoväť

GARDENA Comfort 8735-29

GARDENA Comfort 8735-29 recenzie a test

Ručné nožnice na trávu GARDENA Comfort 8735-29 sú veľmi premyslené manuálne nožnice, ktoré sú už na pohľad unikátny svojím tvarom a prevedením. Vďaka otočnému mechanizmu čepeľou o 360° umožňujú zastrihávanie trávy aj vo veľmi ťažko dostupných miestach a práca s nimi je pohodlná ako pre pravákov, tak ľavákov. Patentované prevedenie rukoväte umožňuje optimálne rozloženie sily a mäkčené prevedení plastu prispieva k vyššiemu komfortu. Čepele sú uložené v ložiskách, čo zaisťuje rovnomerný a rýchly strih po celej dĺžke čepelí.

+ Strihacie mechanizmus otočný o 360°, pre pravákov aj ľavákov, tvar rukoväte s výbornou ergonómiou
Vyššia cena

Fiskars Servo-System GS46

Fiskars Servo-System GS46 recenzie a test

Ručné nožnice na trávu Fiskars Servo-System GS46 sú unikátne svojou konštrukciou, ktorá v sebe integruje násadu s dĺžkou jedného metra. Vďaka tomuto prevedeniu sa netreba na strihanie trávy ohýbať, čo je oveľa pohodlnejšie, a to nielen pre staršie osoby. Násada je pre aku nožnice na trávu typická, v ručnom prevedení sa však mnoho typov okrem tohto nevyrába. Majú pomerne nízku hmotnosť, čepele z kvalitného materiálu a možnosť ich natočenia o 360 stupňov. Držadlá sú vyrobené z pevného a ľahkého kompozitného materiálu FiberComp a technológie Servo-Systém zaisťuje presný a precízny strih.

+ Prevedenie pre pohodlné zastrihávanie trávy, nastaviteľný uhol strihu, veľmi pevné spracovanie
Bez koliesok

STIHL HSA 25

STIHL HSA 25 recenzie a test

Aku nožnice na trávu a kríky STIHL HSA 25 sa dajú považovať za malé profesionálne aku nožnice, majú vysoký výkon a dlhú dobu prevádzky až 110 minút. Vďačí tomu výkonnému akumulátore s napätím 10,8 V, ktorý má kapacitu rovné 2 Ah. Profesionalite zodpovedá možnosť vymeniť akumulátor za iný a externá výkonná nabíjačka, poteší tiež praktická textilná taška so závesným okom pre jednoduché prenášanie a skladovanie. Spolu s nástavcom na trávu je dodávaná tiež lišta na kríky, ktorá má dĺžku 17 centimetrov a umožní strihať vetvičky až do priemeru 8 milimetrov.

+ Vysoký výkon, veľmi dlhá doba prevádzky, hmotnosť 600 g
Nemajú otočnú rukoväť

Riwall PRO RASH 1236

Riwall PRO RASH 1236 recenzie a test

Elektrické nožnice na trávu Riwall PRO RASH 1236 sú poháňané Li-Ion akumulátorom s napätím 3,6V s kapacitou 1500 mAh. Sú zaujímavé pre svoju nízku obstarávaciu cenu a dostačujúci výkon, ktorý pre bežnú úpravu trávy a kríkov stačí. Dodávané sú ako s nástavcom na trávu, tak s lištou na kríky, ktorá má dĺžku 12 centimetrov. Na jedno nabitie dokážu pracovať 40 minút a následné dobitie trvá 3 hodiny. Nízkej cene zodpovedá základná konštrukcia, ktorá neumožňuje natočenie čepele. Má však praktickú LED indikáciu stavu nabitia a tiež trochu netypickú bezpečnosťou ochranu v podobe kľúča, ktorý neumožní nechcené použitie.

+ Nízka obstarávacia cena, LED indikácia stavu nabitia, bezpečnostný kľúč
Iba základné príslušenstvo

Ako vybrať nožnice na trávu

Nožnice na trávu vyberajte starostlivo s ohľadom na ich najčastejšie účel využitia. Najprv vyberte preferovaný pohon, či vám budú viac vyhovovať ručné nožnice na trávu alebo akumulátorové. Dôležitá je ergonomickosť a tiež hmotnosť. Výdrž batérie u aku nožníc vyberajte podľa najčastejšie predpokladanej doby úpravy a nezabudnite ani informáciu o čase nabíjania batérie. Ak máte v pláne upravovať kríky alebo živý plot, vyberajte multifunkčné nožnice s vymeniteľnými nástavcami.

Ručné nožnice na trávu

Sú vhodné pre menšie a nenáročné plochy, ktorých údržba nezaberie príliš času. Dôležitým činiteľom je vyhovujúci tvar nožníc, dĺžka čepele a tiež hmotnosť. Manuálne záhradnícke nožnice vynikajú presným strihom až do krajov, jednoduchosťou a priaznivou cenou. Ručné nožnice na trávu môžu mať otočné nože o 180° až 360°, teda sú vhodné pre ľavákov i pravákov a dostanete sa s nimi veľmi ľahko i do rohov.

Väčšina má vlnitý výbrus zaisťujúce presný strih, pre náročnejších záhradkárov sú nožnice vylepšené nepriľnavou vrstvou. Nože sú vyrábané z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a rukoväť najčastejšie z plastu. Nože, ktoré sú vyrobené z menej odolných materiálov, je potrebné vždy usušiť, zbaviť hrdze a potom naolejovať. Nožnice je tiež potrebné občas nabrúsiť, iba potom sa docieli ich dlhodobé bezproblémové funkčnosti.

Aku nožnice na trávu

Akumulátorové nožnice na trávu pracujú pomocou batérie. Sú vhodné pre väčšie plochy náročnejšie na starostlivosť. Niektoré aku nožnice disponujú násadou a kolieskami, vďaka čomu s nožnicami môžete pracovať aj v stoji. Ich výkon je závislý na kapacite a napätí akumulátora, hmotnosť sa pohybuje okolo 0,5 – 2 kg.

Niektorí výrobcovia uvádzajú hmotnosť bez batérie, alebo násady a koliesok, preto je potrebné byť pri výbere pozorný. Užitočná je informácia o čase nabíjania a samozrejme aj o prevádzkovej dobe, bohužiaľ to však nie je uvádzané u všetkých produktov. Ergonomická rukoväť zvyšuje komfort pri práci a pri niektorých modeloch môžete vymieňať rôzne nadstavce a strihať aj kríky.

Parametre záhradných nožníc na trávu

Pri kúpe nožníc musíte zohľadniť dôležité faktory, nielen aby sa s nimi dobre pracovalo, ale tiež aby dlho vydržali.

Čepele

Čepeľ je najdôležitejšia časť nožníc, ich dĺžku vyberajte podľa veľkosti a vlastnosti strihaného porastu. Môžu byť vymeniteľné a otočné. Čepele s niekoľkými ostrými zubami sú určené k orezávanie živých plotov a kríkov, ktorých výmena je veľmi jednoduchá a rýchla, otočné čepele v rôznych stupňoch zase vyhovujú pravákom i ľavákom. Čepele môžu byť opatrené vlnitým výbrusom pre kvalitnejšie strih a steblá by sa nemala “žuť”, preto musí byť čepele dostatočne ostré.

 • Dĺžka čepele – Nožnice s dlhšou čepeľou sú vhodné na väčšie plochy. Pokiaľ chcete skôr upraviť trávnik okolo záhonov alebo obrubníkov, zvoľte nožnice s kratšou čepeľou. Manipulácia je s nimi ľahšia a presnejšia. Ideálna je kúpa sady s vymeniteľnými čepeľami. Dlhšie čepele sú určené k zastrihávanie kríkov a živých plotov, dĺžka týchto čepeľou je okolo 10-20 cm.
 • Šírka záberu – Šírka čepele sa u aku nožníc na trávu pohybuje v rozmedzí od 8 cm do 16 cm. Všeobecne platí, že čím je čepeľ širšia, tým rýchlejšie nožnice strihajú. Pre strihanie väčšie plochy trávnika vyberajte širší záber.
 • Rozostup čepeľou/maximálny priemer konárov – Tento parameter sa týka lišty na kríky a zistíte podľa neho, ako hrubé vetvičky nožnice prestrihnú. Najčastejšie sa stretnete s rozostupom 8 mm až 1 cm, v závislosti na výkone nožníc.
 • Materiál – Často sa na výrobu čepeľou používa kvalitná oceľ, niekedy môžu byť čepele vylepšené nepriľnavým (antiadhezívnym) povrchom. Tento povrch zahraňuje prilepovaniu ustřihnutých stebiel, nožnice teda nie je potrebné stále očisťovať, čím šetríte čas. Aby bol zaistený dokonalý strih, musia sa nože občas nabrúsiť.

Hmotnosť

Hmotnosť nožníc na trávu je dôležitá predovšetkým u modelov, ktoré držíte v ruke. Ručné nožnice na trávu majú menšiu hmotnosť vďaka absencii akumulátora a jednoduchšiemu prevedení. Najľahšie nožnice na trávu váži menej ako 300 g. U akumulátorových nožníc je potrebné si overiť, či je uvádzaná hmotnosť s batériou alebo bez, ich hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 500 g – 1,7 kg (bez batérie). Ťažšie prístroje sú vhodné skôr pre mužov alebo pre prácu s násadou a kolieskami.

Akumulátor

Batériu nájdete iba u akumulátorových modelov. Zistite si, ako dlho s nožnicami budete môcť pracovať na jedno nabitie a za ako dlho sa batéria znova nabije. Výrobcovia používajú do aku nožníc lítium iónové batérie kvôli ich lepším vlastnostiam v porovnaní s nikel-kadmiovými (NiCd) alebo nikel-metalhydridovými (NiMH) akumulátory.

Praktickou vecí môže byť indikátor nabitie, vďaka ktorému má užívateľ jasný prehľad o stave batérie. Niektorí výrobcovia vyrábajú batérie kompatibilné s inými strojmi a dodávajú nožnice bez batérie, ktorú už buď máte doma, alebo sa dá zvlášť dokúpiť. Snažte sa vždy vybrať nožnice s akumulátorom, ktorý netrpia pamäťovým efektom.

 • Doba prevádzky – Určuje, ako dlho nožnice pracujú na jedno nabitie batérie. Lacnejšie aku nožnice pracujú minimálne 30 minút, kvalitnejšie modely vynikajú prevádzkovou dobou aj viac ako 100 minút.
 • Doba nabíjania – Pohybuje sa v rozmedzí od 2 do 5 hodín v závislosti od kapacity batérie, rýchlosti nabíjačky a celkovej kvalite.
 • Kapacita batérie – Uvádza sa v ampérhodinách (Ah) a udáva, ako dlho nožnice dokážu pracovať. Kapacita batérie sa pohybuje od 1,3 Ah do 2 Ah.
 • Napätie batérie – Udáva sa vo voltoch a závisí na ňom výkon nožníc. Výkonnejšie modely majú napätie až 18 V, najčastejšie majú nožnice napätie okolo 3,6V.
 • Počet otáčok – Niektorí výrobcovia uvádza tiež otáčky za minútu (ot./m.) a stretnete sa s hodnotami od 1000 do 2500 ot./m. Nesúvisí to síce priamo s akumulátorom, ale tento parameter sa vyskytuje len u týchto typov.

Rukoväť/kolesa

Rukoväť by mala byť ergonomická a dostatočne pohodlná, jej povrch má obvykle protišmykovú úpravu, čo zvyšuje bezpečnosť pri manipulácii (rovnako je tomu aj u teleskopické násady). Pre výrobu rukovätí sa používa kvalitný plast a stretnúť sa môžete aj s vysoko odolným polyamidom vystuženým sklenými vláknami.

Integrovaná kolieska slúži k presnému vedeniu nožníc po trávniku. Väčšinou sú vyhotovené z tvrdého plastu a k niektorým modelom je nutné kolieska dokúpiť, iné túto možnosť vôbec neponúkajú. Kolesá sú väčšinou spojená s násadou alebo teleskopickou vodiacou tyčou, malé aku nožnice na trávu je väčšinou vôbec nemajú.

Hlučnosť

Akumulátorové nožnice na trávnik nie sú úplne bezhlučné, u výkonných modelov je treba počítať s hlučnosťou až 80 decibelov (dB). Väčšina výrobcov však hlučnosť vôbec neudáva. Rovnako tak sa hlučnosť neuvádza pri ručných nožníc na trávu, kde to nedáva žiadny zmysel.

Funkcie a príslušenstvo

 • Indikátor vybitia batérie – Signalizuje pomocou LED svetlá v niekoľkých stupňoch, z koľko percent je batéria nabitá.
 • Násada – Praktický doplnok zaisťujúci maximálny komfort pri práci vo vzpriamenej polohe. Niektoré násady sú teleskopické a dajú sa prispôsobiť výške užívateľa. Je vhodná predovšetkým na väčšie plochy.
 • Vymeniteľné nadstavce – Pre úpravu rôznych porastov prídu vhod. Môžete vďaka nim vybrať vyhovujúcu šírku záberu a s dlhými čepeľami je možné strihať kríky.
 • Nabíjačka – Väčšinou býva súčasťou aku nožníc. K niektorým modelom sa však nedodáva ani batérie, ani nabíjačka.
 • Bezpečnostný zámok – Slúži ako poistka proti nechcenému spusteniu.
 • Rukavice – K práci so záhradnými nožnicami sa odporúča používať kvalitné pracovné rukavice, najlepšie s protišmykovou vrstvou, chrániaci pred úrazom.
 • Antiblokovací systém – Zaisťuje nie prerušované strihanie s kvalitným výsledkom.
 • Antiadhézny povrch čepelí – Zaručuje nepriľnavosť ostrihaných stebiel pre neprerušovanú údržbu trávnika.
 • Brúska na nože – Výrobcovia väčšinou ponúkajú aj diamantový brúsik pre udržiavanie dokonalého ostrie.
 • Olej – Je vhodný na oceľové čepele. Znižuje trenie a chráni nožnice pred hrdzou.

Výrobcovia a značky nožníc na trávu

Na trhu nájdete obrovský výber nožníc ako od osvedčených výrobcov, tak aj od menej známych, u ktorých môže byť kvalita a spracovania nevyspytateľná. Nižšie prinášame krátke zhrnutie tých najlepších značiek nožníc na trávu.

Nožnice na trávu Bosch

Nemecká firma založená v 19. storočí s nielen záhradnou technikou. Dnes už vyrába svoje kvalitné stroje po celom svete a je tiež známa pre svoje kvalitné batérie. V portfóliu tento výrobca ponúka výhradne elektrické nožnice na trávu, ktoré sú napájané batériami. Ponúka ako lacnejšie malé, tak drahšie s kolieskami a teleskopickou násadou.

Nožnice na trávu Fiskars

Známa a osvedčená fínska firma, ktorej prioritou je kvalita, bola založená už v roku 1649. K výrobe svojich produktov používa tie najkvalitnejšie a najľahšie materiály. Typická je ručnými nožnicami na trávu, akumulátorové vôbec nevyrába. Ponúka niekoľko typov nožníc, pričom všetky sú spotrebiteľmi v recenziách hodnotené veľmi dobre.

Nožnice na trávu Gardena

Firma vyrábajúca záhradnú techniku bola založená v Nemecku a jej stroje zberajú úspech v mnohých krajinách. Jej nožnice na trávu sú typické vysokou kvalitou a v ponuke má ako ručné, tak akumulátorové. Typovo pokrýva široké spektrum typov, preto ak hľadáte atypické nožnice na trávu so špeciálnymi vlastnosťami a funkciami, tu si vyberiete.

Nožnice na trávu Fieldmann

Výrobca Fieldmann ponúka na našom trhu iba aku nožnice na trávu a kríky s výborným pomerom cena/výkon. Sústredí sa na bezpečnosť, jednoduchosť a súčasné trendy. Napriek nižšej cenné sú jeho produkty, čo platí aj pre nožnice, spotrebiteľmi v testoch a recenziách veľmi dobre hodnotené.

Nožnice na trávu Makita

Japonská Makita začala s výrobou elektromotorov a generátorov. Neskôr pokročila vývojom elektronáradia a patrí medzi najobľúbenejšie po celom svete. Preto nie je žiadnym prekvapením, že v jej portfóliu nájdeme iba elektrické nožnice na trávu, ktoré sú napájané akumulátorom. Vedľa vysokej kvality ponúka aj širokú variabilitu a príslušenstva, dobre dostupné sú aj náhradné diely. Vzhľadom k veľkosti jej portfólia produktov môžu byť použité akumulátory kompatibilné aj s inými produktmi Makita.

Otázky pri výbere nožníc na trávu

Ručné alebo elektrické nožnice na trávu?

Ručné nožnice možno využiť kedykoľvek bez ohľadu na stav batérie, sú však vhodné iba na drobné úpravy trávnika. Sú veľmi presné, bezhlučné a vynikajú svojou nízkou hmotnosťou. Elektrické aku nožnice pracujú vďaka batérii bez potreby vynaloženia sily, práca s nimi je teda oveľa komfortnejšia a s využitím teleskopickej násady sú vhodné na väčšie plochy. S výmennými nadstavcami ich môžete využiť tiež k úprave živého plotu alebo kríkov. Ich nevýhodou je naopak vyššia hmotnosť, hlučnosť, cena a obmedzená doba práce.

Fungujú aku nožnice na trávu na kríky?

Niektoré modely akumulátorových nožníc na trávu ponúkajú výmennú lištu na kríky, s ktorou možno upravovať aj živé ploty a kríky. Jedná sa o ozubenú čepeľ s dĺžkou 10-20 cm. Čím výkonnejšie sú nožnice, tým dlhšiu čepeľ je možné použiť a kríky ostríhate rýchlejšie. Čepele vhodné pre úpravu kríkov môžu byť súčasťou nožníc, k niektorým sa však musí dokúpiť.

Kde kúpiť nožnice na trávu?

Najjednoduchší je kúpiť ručné aj aku nožnice na trávu na jednom z mnohých e-shopov, majú väčšiu ponuku a cena produktov je často nižšia ako v kamennej predajni. Najlepšie značky ponúka predajca Obi a všetky podobné hobbymarkety, kvalitné nožnice na trávu ponúka tiež Mountfield. Na jar, alebo v letnej sezóne je spravidla ponúka aj Lidl, ktorý je u svojich produktov privátnych značiek známy veľmi dobrým pomerom obstarávacej ceny, kvality a výkonu.

Aká je cena nožníc na trávu?

Najlacnejšie nožnice na trávu sú ručné, kúpite je zhruba od 12 €, kvalitnejšie od renomovaných výrobcov potom stojí o niekoľko euro viac. Kvalitné aku nožnice na trávu kúpite od 40 € do 120 €. Najlacnejšie aku nožnice na trávu stojí od 20 €, ich kvalita však nemusí byť príliš dobrá. Naopak profesionálne akumulátorové nožnice môžu stáť aj 200 € a viac.