Vyberáme najlepší nosič bicyklov na zadné dvere

TOP 3 nosiče bicyklov na kufor

Menabo Mistral

Thule ClipOn High 9106

Menabo Biki 3

Nosič bicyklov na zadné dvere s nízkou obstarávacou cenou a s kvalitnou konštrukciou. Má nízku hmotnosť a umožňuje prevážať bicykle s veľkými plášti, poteší jeho certifikácia XPR-R18.Nosič bicyklov na piate dvere je veľmi univerzálny, s najväčšou pravdepodobnosťou bude pasovať aj na váš automobil. Má jednoduchú montáž s patentným zaskakovacím úchytom.Nosič bicyklov na auto s veľmi nízkou obstarávacou cenou a hmotnosťou len 3,7 kg. Má jednoduchú konštrukciu a prepraví až 3 bicykle, nie je však vhodný pre bicykle dámske a zjazdové.
+ Výborný pomer cena výkon, nosnosť pre tri bicykle (45 kg), neobmedzená veľkosť plášťov+ Robustné spracovanie, kvalitné materiály, kompatibilita s desiatkami typov vozidiel všetkých značiek+ Nízka obstarávacia cena a veľmi nízka hmotnosť, certifikácia TÜV SÜD, šírka plášťov nie je obmedzená
- Prvá montáž náročnejšia- Náročnejšie prvé zloženie- Nevhodný pre bicykle so skosenou rámovou trubkou

Orientačná Cena
49,00 €

Orientačná Cena
249,00 €

Orientačná Cena
34,91 €

Nosič bicyklov na kufor príde vhod všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí majú automobil bez ťažného zariadenia a ide o cenovo najdostupnejšiu variantu nosičov. Pri zložení z automobilu nosič bicyklov na piate dvere v batožinovom priestore nezaberá veľa priestoru a manipulácia s bicyklami je ľahšie ako pri umiestňovaní na strechu. Samotná inštalácia je tiež veľmi jednoduchá, a navyše nie je potrebné nosič dávať dole ani pri vjazde do garáže. Kvalitnejšie modely umožňujú maximálnu fixáciu bicyklov, čím chráni lak auta aj bicyklov pred odrením. Najdôležitejšie je sa zamerať na počet prevážaných bicyklov, nosnosť a tiež na samotnú hmotnosť nosiča. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie nosiče bicyklov na zadné dvere pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na nosiče bicyklov na ťažné zariadenie.

Najlepšie nosiče bicyklov na zadné dvere (Test 2024)

VzhľadModelPočet bicyklovNosnosťHmotnosťMateriálZámok nosičeZámok bicyklovDostupnosť
Menabo Mistral recenzie a testMenabo Mistral345 kg4,4 kgPozinkovaná oceľNieNie
Menabo Logic 3 recenzie a testMenabo Logic 3345 kg13,4 kgPozinkovaná oceľNieNie
Thule ClipOn High 9106 recenzie a testThule ClipOn High 9106230 kg12,5 kgHliníkNieÁno
Menabo Main recenzie a testMenabo Main345 kg7,8 kgPozinkovaná oceľNieNie
Menabo Biki 3 recenzie a testMenabo Biki 3345 kg3,7 kgAntikorózna oceľNieNie
Thule Backpac 973 recenzie a testThule Backpac 9732/3/460 kg14 kgHliníkÁnoÁno
Menabo Stand Up 3 recenzie a testMenabo Stand Up 3345 kg11,6 kgHliníkNieNie
Thule Sport G2 Standard recenzie a testThule Sport G2 Standard2/350kg8,2 kgHliníkNieÁno
Peruzzo Padova 3 recenzie a testPeruzzo Padova 3345 kg11,75 kgOceľNieNie
Menabo Polaris 3 recenzie a testMenabo Polaris 3345 kg15 kgOceľ, hliníkNieNie

Zobraziť celú ponuku

Recenzie nosičov bicyklov na zadné dvere

Menabo Mistral

Menabo Mistral recenzie a test

Nosič bicyklov na piate dvere Menabo Mistral je lacný nosič bicyklov, ktorý umožňuje prevážať až tri bicykle. Podľa recenzií spotrebiteľov je konštrukcia nosiča masívna a po opakovanom pripevňovanie na automobil je montáž jednoduchá. Prvú montáž však mnoho recenzentov hodnotia ako komplikovanejšiu, čomu nepomáha ani príliš strohý návod. Má nízku hmotnosť len 4,4 kg a dobrú nosnosť 45 kilogramov, čo zodpovedá počtu prevážaných bicyklov. Uchytenie bicyklov prebieha iba za rámovú trubku a nie je možné uzamknutie bicyklov k nosiču, ani nosiča k automobilu. Použitým materiálom je oceľ s antikoróznou ochranou a podľa popisu výrobcu by nosič nemal zakrývať registračnú značku ani zadné svetlá.

+ Výborný pomer cena výkon, nosnosť pre tri bicykle (45 kg), neobmedzená veľkosť plášťov
Prvá montáž náročnejšia

Menabo Logic 3

Menabo Logic 3 recenzie a test

Nosič bicyklov na zadné dvere Menabo Logic 3 je zhotovený z pozinkovanej ocele s antikoróznu ochranu a jeho hmotnosť je vyššia, váži 13,4 kg. Jedná sa o pomerne robustný nosič bicyklov, ktorý prevážané bicykle fixuje ako pomocou rámovej trubky, tak v ližinových žľaboch. Vďaka tomuto upevneniu sa bicykle počas prevážanie ani nepohnú a prevoz je tak veľmi bezpečný. Zo skúseností spotrebiteľov však zaznieva horšia kompatibilita s dámskymi bicyklami, ktoré majú šikmú rámovú trubku. Montáž na auto je jednoduchá a pohodlné je aj zvesenie a skladovanie, nosič sa dá efektne zložiť do malých rozmerov. Vybavený je tiež penovými a gumenými chráničmi, ktoré zamedzujú poškriabaniu laku vozidla.

+ Veľmi pevná fixácia bicyklov v držiaku, ochranné prvky zamedzujúce odrenie automobilu, jednoduchá montáž
Menej vhodný pre bicykle s šikmou rámovou trubkou

Thule ClipOn High 9106

Thule ClipOn High 9106 recenzie a test

Univerzálny nosič bicyklov na 5 dvere Thule ClipOn High 9106 je zaujímavý svojou praktickosťou, umiestnite ho na väčšinu najrozšírenejších vozidiel u nás a je tak pravdepodobné, že bude kompatibilný aj s vozidlom, ktoré si v budúcnosti kúpite. Táto kompatibilita je umožnená vysokou variabilitou nosiča, daní je za to však prvotné zostavenie, ktoré je zložitejšie a môže trvať dlhšiu dobu. Je vhodný na prevážanie dvoch bicyklov s maximálnym zaťaženie 30 kg, samotná hmotnosť činí 12,5 kg a odkazuje k robustnému spracovaniu a ku kvalitným materiálom. Bicykle sú fixované ako za rámovú trubku, tak za ráfiky kolies v žľaboch. Konštrukčne je riešený tak, aby nezakrýval registračnú značku ani zadné svetlá.

+ Robustné spracovanie, kvalitné materiály, kompatibilita s desiatkami typov vozidiel všetkých značiek
Náročnejšie prvé zloženie

Menabo Main

Menabo Main recenzie a test

Nosič na bicykle za auto Menabo Main má pomerne jednoduchú konštrukciu, čomu zodpovedá aj jeho nízka hmotnosť 7,8 kg, napriek tomu, že je vyrobený z pozinkovanej ocele. Materiál je odolný proti korózii a pri zložení z vozidla sa zmestí bezproblémovo do kufra, kde nezaberá veľa miesta. Spotrebitelia ho na základni svojich skúseností hodnotí naskrz kladne, účel prepravy bicyklov plní výborne. Výhrady sa v niektorých recenziách objavujú smerom k subtílne konštrukcii, alebo k horšej povrchovej úprave, ktorá sa ľahko odrie. Parametre však hovorí jasne – má nosnosť 45 kg a zmestia sa naň 3 bicykle. Že sa jedná o bezpečný nosič na bicykel dokladá tiež certifikácia GS/TÜV.

+ Nízka obstarávacia cena, jednoduchá konštrukcia, vhodný pre 3 bicykle
Mierne horšie spracovanie

Menabo Biki 3

Menabo Biki 3 recenzie a test

Lacný nosič bicyklov na kufor Menabo Biki 3 kúpite za bezkonkurenčnú cenu a je vhodný skôr pre občasné prevážanie bicyklov, alebo k cestám na kratšie vzdialenosti. Do nosiča sa bicykle iba vešajú za rámovú trubku a následne sa fixujú pásiky, spodná časť bicyklov k nosiču nijako fixovaná nie je. Bezpečne pojme 3 bicykle a maximálna nosnosť má stanovenú na 45 kg. Vedľa nízke ceny zaujme tiež veľmi nízkou hmotnosťou 3,7 kg, vyrobený je z antikoróznej ocele a nechýbajú mu ani mäkké chrániče karosérie. Má rýchlu a jednoduchú montáž i demontáž a z konštrukcie nosiča je zrejmé, že nebude vhodný pre dámske a zjazdové bicykle so skosenou rámovou trubku, čo nakoniec výrobca sám zmieňuje.

+ Nízka obstarávacia cena a veľmi nízka hmotnosť, certifikácia TÜV SÜD, šírka plášťov nie je obmedzená
Nevhodný pre bicykle so skosenou rámovou trubkou

Thule Backpac 973

Thule Backpac 973 recenzie a test

Držiak na bicykle na auto Thule Backpac 973 je v základe vhodný pre dvoch bicykle, ako však dáva jeho nosnosť 60 kg tušiť, dokáže prevážať bicyklov viac. Umožňuje dokúpiť rozširujúci kit, s ktorým sa prepravná kapacita môže zvýšiť až na 4 bicykle. Z hľadiska bezpečnosti je vítaný zámok pre uzamknutie bicyklov v nosiči a ako príslušenstvo možno dokúpiť tiež zámok pre zamknutie nosiča k automobilu. Prevážanie bicyklov je veľmi bezpečné, upevňujú sa totiž ako za rámovú trubku, tak do spodných žľabov. Konštrukčne je tento nosič bicyklov Thule riešený pre vozidlá typu MPV, pre dodávky, mikrobusy, úžitkové vozidlá, alebo pre obytné automobily. Primárnym materiálom je hliník a jeho celková hmotnosť je 14 kg.

+ Možnosť rozšírenia až pre 4 bicykle, uzamykateľný, veľmi dobré spracovanie a kvalitné materiály
Náročnejšia prvotná montáž

Menabo Stand Up 3

Menabo Stand Up 3 recenzie a test

Nosič bicyklov na piate dvere Menabo Stand Up 3 je cenovo dostupný a bytelný nosič bicyklov. Bicykle sa v držiaku istí za rámovú trubku a v ližinách, čo vo výsledku zaisťuje veľmi pevné a bezpečné uchytenie. Určený je pre bicykle s plášťami do 45 milimetrov a nechýba mu ani certifikácia TÜV SÜD. Pojme až tri bicykle, jeho celková nosnosť je 45 kg a hmotnosť potom 11,6 kg, čo pri tejto konštrukcii nie je veľa. Nízkej hmotnosti je dosiahnuté materiály konštrukcie, kde sa kombinuje hliník a pozinkovaná oceľ s antikoróznou úpravou. Výrobca zmieňuje tiež gumové a penové chrániče karosérie, zo skúsenosti spotrebiteľov však zaznieva ich horšie spracovanie.

+ Pevné spracovanie a použité materiály, pevné uchytenie bicyklov do lyžín a za rám
Koncové časti majú horšie spracovanie

Thule Sport G2 Standard

Thule Sport G2 Standard recenzie a test

Držiak na bicykle za auto Thule Sport G2 Standard má veľmi dobré spracovanie z kvalitných materiálov, jeho nosnosť je vyššia, znesie zaťaženie 50 kilogramov pri hmotnosti len 8,2 kg. Zaujímavosťou je jeho možnosť výškového nastavenia až 150 centimetrov a má atypické uchytenie ku karosérii pomocou pevne inštalovaných háčikov z liateho hliníka, sekundárne sa dá dokúpiť horná montážna lišta. Z toho je zrejmé, že je nosič primárne vhodný na vozidlá s rovnou zadnou časťou, na obytné vozy, alebo aj na karavany. V základnej zostave pojme nosič dva bicykle, ako ale dáva nosnosť tušiť, po dokúpení kitu je možné rozšírenie na bicykle 3.

+ Kvalitné spracovanie, pevná konštrukcia, vysoká nosnosť a nízka hmotnosť
Pre tretí bicykel je nutné dokúpiť rozšírenie

Peruzzo Padova 3

Peruzzo Padova 3 recenzie a test

Nosič bicyklov na zadné dvere Peruzzo Padova 3 je kvalitný nosič vhodný pre tri bicykle, ktoré sa pripevňujú pomocou rámu i do koľajníc. Je tak dosiahnuté veľkej stability prevážaných bicyklov i bezpečnosti. Výrobca uvádza, že je tento typ vhodný pre väčšinu vozidiel, či sa už jedná o SUV, MPV, sedany, hatchbacky alebo kombi. Materiálom rámu je oceľ s povrchovou lakovanou úpravou, maximálna nosnosť je stanovená na 45 kilogramov a samotná hmotnosť činí 11,75 kg. Určitou nevýhodou je, že výrobca k nosiču nedodáva potrebná ramená na uchytenie rámu bicykla, je preto nutné ich dokúpiť, čo zvyšuje celkové obstarávacie náklady.

+ Dobré spracovanie, vhodný pre väčšinu typov vozidiel, uchytenie bicyklov za rám i do koľajníc
Nutnosť doobjednanie prídavných ramien

Menabo Polaris 3

Menabo Polaris 3 recenzie a test

Nosič bicyklov na piate dvere Menabo Polaris 3 je veľmi pevný, čo dokazuje jeho vyššia hmotnosť 15 kg, čo je zároveň jeho najväčšou nevýhodou. Preprava bicyklov je potom veľmi bezpečná, k uchyteniu bicyklov dochádza ako za rám, tak pomocou spodných koľajníc. Vhodný je pre bicykle s hrúbkou rámu do 70 mm a šírka plášťov kolies môže byť maximálne 45 milimetrov. Výrobca pre konštrukciu zvolil kombináciu hliníka a pozinkovanej ocele s antikoróznou úpravou, ktorý je doplnená o gumové a penové chrániče karosérie. Nosič nie nijako uzamykateľný a vzhľadom k prevedenie má dobrý pomer cena/výkon.

+ Bezpečné uchytenie bicyklov za rám a do koľajnice, rám z hliníka a ocele
Vyššia hmotnosť 15 kg

Ako vybrať nosič bicyklov na zadné dvere

Nie všetky nosiče na bicykle sú kompatibilné so všetkými typmi automobilov. Väčšina týchto nosičov bicyklov ide pripevniť len k automobilom s rovnou zadnou časťou. Preto pri výbere zohľadnite všetky parametre a či je konkrétny typ vhodný práve pre váš automobil. Ideálnou voľbou sú univerzálne nosiče, ktorých je na trhu najviac.

Prevážať sa na ňom dajú najčastejšie dve až tri bicykle, alebo 4 s použitím adaptéra. Nevýhodou je obmedzený výhľad zadným sklom a zhoršená prístupnosť kufra, oceníte ale skladnosť a jednoduchú manipuláciu. Držiak na bicykle za auto významne neovplyvňuje ani jazdné vlastnosti vozidla, ani spotrebu paliva.

Kapacita nosiče bicyklov na piate dvere

Nosič bicyklov na kufor má bežne kapacitu 2 až 3 bicykle, preto je vhodný najmä pre menšiu rodinu alebo pár. K niektorým modelom ponúkajú výrobcovia špeciálny adaptér, vďaka ktorému je možné pripevniť o jeden bicykel navyše. Nosič však musí disponovať dostatočnou hmotnosťou, aby bolo toto rozšírenie možné.

Nosnosť

Nosič bicyklov na piate dvere má zvyčajne nosnosť 30 až 60 kg, čo teda zodpovedá kapacite pre 2 až 3 bicykle. Výrobcovia kalkulujú s hmotnosťou bicykla 15 kg, čo je síce viac, než koľko priemerný bicykel váži, určitá rezerva však nie je na škodu. Adaptér na ďalšie bicykle teda použite len v prípade, že sú všetky bicykle ľahšie a neprekročíte uvedenú nosnosť.

Ak máte v pláne prevážať staršie ťažšie bicykle, alebo mestské bicykle (ktoré sa radí medzi najťažšie), radšej si hmotnosť dohľadajte v parametroch, prípadne si bicykel aj sami zvážte. Pomerne nevhodné je na týchto nosičoch prevážať elektrobicykle, a to v dôsledku práve ich vyššej hmotnosti.

Hmotnosť

Hmotnosť je jeden z najdôležitejších parametrov. Kvôli manipulácii a záťaži na zadných dverí by mal byť nosič na bicykle za auto čo najľahší. Jeho hmotnosť začína už na necelých 4 kg a dosahuje až 15 kg. Pokiaľ nosič umožňuje prístup do kufra a je plne zaťažený bicyklami, je potrebné s ním manipulovať so zvýšenou opatrnosťou. Nezabudnite tiež, že všetku hmotnosť nesú zadné dvere auta, ktoré na to musí byť dimenzované.

Materiál

Držiak na bicykel na piate dvere je vystavovaný poveternostným vplyvom a veľkej záťaži, preto musí byť vyrobený z kvalitných materiálov a mať ochranu pred koróziou. Vo väčšine prípadoch sa nosič skladá z kombinácie viacerých materiálov, pričom uvádzaným materiálom nosičov v popisoch je materiál, z ktorého je vyrobená nosná konštrukcia.

 • Hliník – Vyniká svojou nízkou hmotnosťou, ktorá uľahčuje manipuláciu a znižuje celkové zaťaženie zadných dverí. Keďže sa jedná o mäkšie kov, tak je náchylnejšie na poškodenie, preto sú všetky časti natierané ochrannými nátermi. Hliníkové nosiče majú menšiu nosnosť a sú spravidla drahšie.
 • Pozinkovaná oceľ – Odolný materiál s väčšou nosnosťou, avšak ťažšie ako hliník. Vyniká dlhou životnosťou a býva cenovo dostupnejšie.
 • Polstrovanie/guma/plast – Nosič bicyklov na auto by mal byť vybavený aj kvalitným polstrovaním, gumovými alebo plastovými koncovkami a spojovacími prvkami, chrániace automobil aj bicykle pred odrením. Tieto časti sú vyrobené najčastejšie z plastov a gumy a ich kvalita sa odvíja od celkovej ceny nosiča.

Prístup do kufra

Nie všetky nosiče umožňujú otvorenie zadných dverí, na trhu je ich po pravde veľmi málo. S drahšími modelmi je možné kufor otvoriť, je však nutné dbať na opatrnosť, obzvlášť ak je nosič plne zaťažený. Aj keď je nosič bicyklov na zadné dvere vyrobený tak, aby umožnil otvorenie kufra, stále to nemusí byť dosť dobre možné vzhľadom k systému otváracích vzpier kufra. Väčšiu variabilitu ponúkajú spravidla drahšie nosiče, aj cez to je však lepšie a oveľa pohodlnejšie kufor s naloženými bicyklami neotvárať.

Kompatibilita s automobilmi

Nosič na zadné dvere nie je určený pre všetky typy automobilov. Prirobiť ho je možné predovšetkým na automobily typu hatchback, kombi a iné vozidlá s rovnou zadnou časťou, ako sú tiež dodávky, SUV, obytné automobily a podobne. Najväčšie problémy budete mať pravdepodobne s umiestnením na automobil typu sedan, ktorý má krídlové piate dvere. Aj cez to však existujú modely, ktoré na sedan pripevníte, nie je ich však veľa.

O kompatibilite s vozy by ste sa mali dočítať v pokynoch výrobku. Pri zaobstaraní univerzálneho nosiča bicyklov na piate dvere to však nemusí byť pravidlom, a potom nezostáva než kompatibilitu odhadnúť podľa rozmerov a systému uchytenia. Určitou pascí môže byť spojler zakrývajúci zakončenie piatych dverí, ktorým sú niektoré modely automobilov vybavené. V tomto prípade je nosič bicyklov na piate dvere nepoužiteľný. Pamätajte tiež, že spolu s nosičom väčšinou nie je možné používať zadný stierač.

Uchytenie bicyklov

Pri výbere tohto typu nosiča je veľmi dôležitá aj kompatibilita s bicyklami. Niektoré typy bicyklov do nosiča na zadné dvere nemožno uchytiť kvôli tvaru rámu. Takými bicyklami sú najčastejšie bicykle so skosenou rámovou trubkou, ktorú majú väčšinou dámske alebo mestské bicykle. V niektorých prípadoch sa pre tieto bicykle dá dokúpiť adaptér, ktorý montáž umožní. Elektrobicykle možno prevážať na nosičoch iba na to určených, rovnako ako tzv. fatbike bicykle. Modely nosičov sa líšia spôsobom uchytenia bicyklov.

 • Rám – Všetky nosiče na zadné dvere ponúkajú uchytenie bicykla za rám, ktorý nesmie byť pre nosič príliš široký. Informácie o maximálnom priemere rámu by mala byť uvedená v popise výrobku a pohybuje sa v rozmedzí 20 až 80 mm.
 • Pneu – U niektorých nosičov sa bicykel uchytáva pre väčšiu bezpečnosť a stabilitu za rám i pneu. Ližiny nosiče majú rôzne šírky a môže sa stať, že kolesá so širokými plášťami nebudú kompatibilné. V niektorých modeloch je však možné prevážať tiež bicykle typu fatbike s pneu širšou viac ako 6 cm.

Zabezpečenie

Na parkoviskách, v odľahlých oblastiach a všade inde, kde hrozí krádež bicyklov alebo celého nosiča, dbajte na dôkladné zabezpečenie. Nezanedbajte ani bezpečnosť pri jazde s nosičom. Nosič na piate dvere nesmie zakrývať svetla ani ŠPZ a musí byť schválený pre prevádzku na pozemných komunikáciách, lepšie je, ak je schválený aj pre prevádzku v zahraničí. Niektoré predávané modely sú vybavené certifikátom TÜV SÜD, britským certifikátom VCA, alebo certifikáciou kvality XPR-R18, ktoré sú ďalším potvrdením, že sa jedná o bezpečný nosič.

Zamknutie nosiča k automobilu

Kvalitnejšie modely s vyššou obstarávacou cenou ponúkajú možnosť zamknutia nosiča k automobilu, čím je znemožnená jeho krádež spolu s bicyklami. Máloktorý nosič takýto zámok však ponúka v základe, častejším riešením je nutnosť tento špeciálny uzamykateľný držiak rámu dokúpiť. Komfortným riešením je potom systém jedného zámku, stačí potom iba jeden kľúčik na všetky zámky.

Zamknutie bicyklov k nosiču

Pri opustení automobilu s bicykle na nosiči je nikdy nezabudnite zamknúť. Niektoré modely majú zámok integrovaný, k jednoduchším nosičom však stačí použiť kvalitný zámok na bicykel. Pri použití robustných zámkov s väčšou hmotnosťou nezabudnite na maximálnu nosnosť nosiča a skontrolujte, že zámok prechádza rámy všetkých bicyklov a je pevne spojený s konštrukciou nosiča, aby sa nedal jednoducho sňať.

Maximálna rýchlosť jazdy

Držiak bicyklov na kufor sa vyznačuje tým, že príliš neovplyvňuje jazdné vlastnosti vozidla. Preto je rýchlosť s väčšinou zadných nosičov povolená na 130 km/h, čo zodpovedá maximálnej povolenej rýchlosti, ktoré na cestných komunikáciách smiete dosiahnuť.

Viditeľnosť svetiel a ŠPZ

Pred jazdou dôkladne skontrolujte, či nosič nezakrýva svetla alebo ŠPZ. Pre nosiče, ktoré je zakrývajú, je nutné dokúpiť tretie brzdové svetlo a tretí ŠPZ. Keď tak neurobíte, môžete dostať pokutu v rádoch stoviek eur alebo prísť o vodičský preukaz. Zadné ŠPZ môžete na nosič preložiť, avšak pri častejšom prevážaní bicyklov to nie je praktické ani pohodlné.

Dobrou správou je, že väčšina nosičov bicyklov na zadné dvere je konštruovaná tak, aby ŠPZ ani svetla nezakrývala. Vždy však záleží na konkrétnej situácii, aký nosič použijete na konkrétne vozidlo.

Príslušenstvo

 • Adaptér trubky rámu bicykla – Vhodný pre bicykle so skoseným rámom (napr. dámske).
 • Adaptér pre prevážanie viac bicyklov – Možno dokúpiť k niektorým nosičom, čím sa rozšíri jeho kapacita. Nosič musí mať však dostatočnú nosnosť pre všetky prevážané bicykle.
 • Držiak na rám bicykla – Zamykateľný držiak je v predaji na jeden alebo dva bicykle. Ochranný kryt držiaka chráni rám bicykla pred poškodením.
 • Tretie brzdové svetlo – Nutné príslušenstvo, ak sú brzdové svetlá zakryté. Vyrába sa v rôznych tvaroch a je ľahko pripevniteľné aj odnímateľné.
 • Tretí ŠPZ – Aby vodič nemusel zadnú ŠPZ prekladať v prípade, keď ju nosič zakrýva. Obstarať ju možno na príslušnom úrade alebo online.
 • Ochranná plachta na bicykle – Krycia plachta je vhodná pre väčšiu ochranu bocyklů pred poveternostnými vplyvmi alebo odletujúcimi kameňmi, sekundárne slúži tiež ako pasívna ochrana kôl pred zrakmi zlodejov.
 • Chránič rámu bicykla/ochranné návleky – Zamedzuje poškriabaniu laku rámu bicykla.
 • Zabezpečovač – Upínací popruh pre väčšie zabezpečenie bicyklov. Je vyrábaný zo špeciálnych vlákien a zaisťuje bezpečné upevnenie.
 • Upevňovacie pásiky – Pásky fixujú kolesá v upevňovacích žľaboch a pre bicykle s širokými plášti sú dostupné v extra dĺžke.
 • Zámky na plastové fixačné pásky – Zaisťujú bicykle proti krádeži.
 • Držiak na nosič na stenu – Pri uskladnení nosiča v garáži ho možno zavesiť na stenu a šetriť tým miesto.
 • Reflexná tabuľka – V Taliansku alebo v Španielsku je na nosič na bicykle za auto povinná reflexná tabuľka v prípade, že náklad presahuje obrys automobilu. Tabuľa musí spĺňať tamojšie normy.

Otázky pri výbere nosiča bicyklov na piate dvere

Je potreba ďalšia ŠPZ na nosič bicyklov na piate dvere?

Zo zákona nie je povinné na tento nosič zhotovovať tretiu ŠPZ, zadná ŠPZ musí byť však dobre viditeľná. Pokiaľ nosič poznávaciu značku prekrýva, musíte preložiť zadnú ŠPZ a dôkladne ju pripevniť na lepšie viditeľné miesto na nosiči. Pri častejšom prevážaní bicyklov je teda obstaranie tretej ŠPZ komfortnejšie. Dobrou správou však je, že väčšina nosičov na väčšine vhodných vozidlách ŠPZ nezakrýva.

Aký je maximálny počet bicyklov pre nosič bicyklov na kufor?

U každého nosiča sa maximálny počet prevážaných bicyklov rôzni, pričom v nosičoch na zadné dvere možno bežne prevážať maximálne dve až tri bicykle. K vylepšeným modelom je možné zakúpiť adaptér pre ďalšie jeden bicykel, čím sa maximálna kapacita zvýši na štyri. Hmotnosť všetkých bicyklov by však nikdy nemala prekročiť maximálnu nosnosť nosiča. Tá sa pohybuje u nosičov pre 3 bicykle okolo 45 kg, u nosičov s použitím adaptéra až 60 kg.

Aké sú najlepšie značky nosičov bicyklov na zadné dvere?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov nosičov bicyklov na piate dvere patrí jednoznačne Thule, ďalej potom Menabo alebo Peruzzo. Nosiče bicyklov Thule sú právom považované za jedny z najkvalitnejších, ktoré si v súčasnosti môžete zaobstarať, výrobca tiež ponúka mnoho typov a daní za to je len vyššia cena. Značka Menabo má rovnako veľmi obsiahlu ponuku nosičov bicyklov na zadné dvere, ktoré sú typické dobrým pomerom cena/výkon.

Aká je cena nosiče bicyklov na piate dvere?

Nosiče bicyklov na zadné dvere sú v porovnaní s nosičmi bicyklov na strechu, alebo na ťažné zariadenie, najlacnejšie. Ich obstarávacia cena začína priemerne na 40 € a s vyššou kvalitou, lepšie vybavenosťou a väčšou kapacitou bicyklov rastie aj ich cena. Najobľúbenejšie typy majú cenu 80 € až 200 €, pričom tie najkvalitnejšie a z najlepších materiálov môžu stať aj 600 €.