Vyberáme najlepší nosič bicyklov na ťažné zariadenie (na guľu)

TOP 3 nosiče bicyklov na guľu

Thule VeloCompact 3

Hakr Trip 3 Middle

Peruzzo PURE INSTINCT 4

Jeden z najobľúbenejších nosičov bicyklov na ťažné zariadenie pre 3 bicykle, ako klasických bicyklov, tak elektrobicyklov.Nosič na ťažné zariadenie, ktorý vyniká svojou rýchlou inštaláciou, nízkou hmotnosťou a vysokou nosnosťou.Nosič bicyklov na ťažné zariadenie pre 4 bicykle so sklápacou funkciou, pákovým systémom a dobrým pomerom cena / kvalita.
+ Vhodný aj pre elektrobicykle+ Nízka hmotnosť+ Cena / výkon, pre 4 bicykle
- Vyššia obstarávacia cena- Nevhodné pre elektrobicykle- Nevhodné pre elektrobicykle

Orientačná Cena
515,00 €

Orientačná Cena
259,00 €

Orientačná Cena
327,00 €

Najjednoduchším a najpraktickejším spôsobom, ako prepravovať bicykle na veľkú vzdialenosť je držiak bicyklov na auto. Na výber máte zo strešných nosičov, nosičov přidělaných na piatych dverách a nosič bicyklov na guľu. Držiak bicyklov na ťažné zariadenie je najpraktickejší a najekonomickejší variant, typicky vhodný pre 4, 3 i len 2 bicykle. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na nosiče bicyklov na zadné dvere.

Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie (Test 2024)

VzhľadModelPočet bicyklovNosnosťHmotnosťZamykanie bicyklov k nosičiZamykanie nosiča k ťažnému zariadeniuSklopná funkciaDostupnosť
Thule VeloCompact 3 recenzie a testThule VeloCompact 3360 Kg19,2 KgÁnoÁnoÁno
Peruzzo Parma 4 recenzie a testPeruzzo Parma 4460 Kg20,3 KgNieÁnoÁno
Hakr Trip 3 Middle recenzie a testHakr Trip 3 Middle360 Kg15,6 KgÁnoÁnoÁno
Menabo Winny 2 recenzie a testMenabo Winny 2230 Kg17,6 KgÁnoÁnoÁno
Peruzzo PURE INSTINCT 4 recenzie a testPeruzzo PURE INSTINCT 4460 Kg19 KgÁnoÁnoÁno
Thule EuroRide 2 recenzie a testThule EuroRide 2236 Kg14,2 KgÁnoÁnoÁno
Atera Strada Sport M 3 recenzie a testAtera Strada Sport M 3368 Kg16,5 KgÁnoÁnoÁno
Wjenzek Alfa Plus 3+1 recenzie a testWjenzek Alfa Plus 3+1460 Kg18,5 KgÁnoÁnoÁno
Hakr Trip 2 Elektro recenzie a testHakr Trip 2 Elektro260 Kg14 KgÁnoÁnoÁno
Thule EasyFold XT3 recenzie a testThule EasyFold XT3360 Kg23,1 KgÁnoÁnoÁno

Zobraziť celú ponuku

Recenzie nosičov bicyklov na ťažné zariadenie

Thule VeloCompact 3

Thule VeloCompact 3 recenzie a test

Nosič na bicykle na guľu Thule VeloCompact 3, má celkovú nosnosť 60 Kg a je určený pre 3, pomocou dokoupeného adaptéra, pre 4 bicykle. Vzhľadom k vcelku veľké vzdialenosti upevnených bicyklov od seba (19 cm), je nosič vhodný pre prepravu i elektrobicyklov. Týmto hodnotám zodpovedá aj celková hmotnosť konštrukcie 19,2 Kg. Prepojenie elektroniky s automobilom je možné pomocou trinástich pólového pripojenia. Veľkou výhodou je aj pridaná funkcia sklápania a možnosť uzamykanie bicyklov ako k nosiču samotnému, tak nosiča k automobilu. Všeobecne ide o jeden z užívateľsky najobľúbenejších nosičov bicyklov.

+ Vhodný aj pre elektrobicykle
Vyššia obstarávacia cena

Peruzzo Parma 4

Peruzzo Parma 4 recenzie a test

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie pre 4 bicykle Peruzzo Parma 4, má celkovú nosnosť 60 Kg s tým, že váha jedného bicykla, by nemala presiahnuť 17 Kg. Predovšetkým vďaka týmto hodnotám, nie je konštrukcia prispôsobená pre prepravu elektrobicyklov. Ochrániť kolá pred odcudzením je možné vďaka zámku nosiča k ťažnému zariadeniu. Zámok bicyklov k nosiču síce nie je súčasťou balenia, ale možno ho dokúpiť. Hmotnosť celého nosiča je 20,3 Kg. Jedná sa o dobrý pomer cena/výkon.

+ Sklápacia funkcia, nižšia cena
Vcelku vysoká hmotnosť

Hakr Trip 3 Middle

Hakr Trip 3 Middle recenzie a test

Hakr Trip 3 Middle je nosič bicyklov na guľu určený na prepravu 3 a s adaptérom 4 bicyklov. Na prepravu elektrobicyklov je tento nosič nevhodný. Z ohlasov používateľov možno spomenúť chválu na nízku hmotnosť (len 15,6 Kg), rýchlu montáž na ťažné zariadenie pomocou páky a pripadnú sklopnou funkciu. Výhodou je taktiež dvojaký ochrana pred odcudzením. Integrovaný je ako zámok bicyklov k nosiču, tak nosiča k ťažnému zariadeniu.

+ Nízka hmotnosť
Nevhodné pre elektrobicykle

Menabo Winny 2

Menabo Winny 2 recenzie a test

Menabo Winny 2 je nosič bicyklov na ťažné zariadenie pre 2 bicykle, čomu zodpovedá aj jeho vcelku nízka nosnosť 30 Kg. Plusové body nosič dostáva aj za nízku hmotnosť 17,6 Kg (a to aj napriek tomu, že je vyrobený z ALU a ocele) a ľahkú inštaláciu na ťažné zariadenie pomocou páky. Samozrejmosťou sú aj integrované bezpečnostné zámky nosiča k ťažnému zariadeniu a bicyklov k nosiču proti odcudzeniu. Elektronika automobilu s nosičom je prepojená pomocou 13 pólového konektora. Súčasťou balenia je aj redukcia na 7 pólový konektor. Zo skúseností užívateľov ale vyplíva, že je problém s pevným uchytením nosiča na guľu.

+ Pridaná redukcia na 7 pólový konektor
Horšie uchytenie na guľu

Peruzzo PURE INSTINCT 4

Peruzzo PURE INSTINCT 4 recenzie a test

Nosič bicyklov na guľu Peruzzo PURE INSTINCT 4 síce umožňuje prepravu až 4 bicyklov a má celkovú nosnosť 60 Kg, ale neutrpela tým ani jeho celková váha. Hmotnosť samotného nosiča je iba 19 Kg. Užívatelia veľmi ocenili aj ľahkú montáž, možnosť zamykania bicyklov ako k nosiču (pomocou blokovacieho lanka), tak ťažnému zariadeniu a funkcie sklápania. Avšak aj napriek kvalitnej konštrukcii, nie je nosič určený pre elektrobicykle. Jedná sa o perfektné pomer cena / výkon.

+ Cena / výkon, pre 4 bicykle
Nevhodné pre elektrobicykle

Thule Euro Ride 2

Thule EuroRide 2 recenzie a test

Držiak na bicykle za auto Thule Euro Ride 2 je vyrobený pre prepravu dvoch bicyklov. Tomu zodpovedá aj jeho vcelku nízka nosnosť (36 Kg) a hmotnosť (14,2 Kg). Bicykle sú upevnené v stabilných držiakoch a sú zaistené mäkkými popruhmi tak, aby nedošlo ani k uvoľneniu ani poškriabaniu. Nosič dostáva plusové body aj za funkciu sklopení a jednoduchú montáž pomocou zaisťovacej páky. Samozrejmosťou je možnosť uzamknúť bicykle k nosiču alebo nosič k ťažnému zariadeniu.

+ Ľahký a skladný
Nízka nosnosť, problém s veľkými kolesami a rámy

Atera Strada Sport M 3

Atera Strada Sport M 3 recenzie a test

Atera Strada Sport M 3 je nosič bicyklov na ťažné zariadenie pre 3 bicykle, ktorý vyniká svojou veľmi vysokou nosnosťou 68 Kg, ale pritom aj nízkou váhou samotného nosiča – tá je iba nádherných 16,5 Kg. Výhodou je aj to, že pomocou dokoupeného adaptéra, môžete k nosiču pripevniť aj štvrtý bicykel. Užívatelia veľmi kladne hodnotili aj ľahkú inštaláciu pomocou montážnej páky, sklopnú funkciu a možnosť uzamknutia ako bicyklov k nosiču, tak nosiča k ťažnému zariadeniu. Avšak za túto kvalitu od nemeckého výrobcu si priplatíte. Cena je vyššia ako u iných výrobkov.

+ Vysoká nosnosť, vhodné pre elektrobicykle
Vyššia obstarávacia cena

Wjenzek Alfa Plus 3+1

Wjenzek Alfa Plus 3+1 recenzie a test

Držiak na bicykle na auto Wjenzek Alfa Plus 3 + 1 sa pripevňuje na ťažné zariadenie a je prispôsobený pre prepravu 4 bicyklov. Tomu zodpovedá aj jeho celková nosnosť 60 Kg, plus celková hmotnosť nosiča je pekných 18,5 Kg. Vďaka týmto parametrom je nosič vhodný aj pre prepravu elektrobicyklov. Výrobcovia venovali zvýšenú pozornosť aj bezpečnosti. Pridanej poistné pásy chráni ako pred nechceným sklopenia nosiča pri jazde, tak pred uvoľnením nákladu. Zámky pre zamknutie bicyklov k nosiču a nosiča k ťažnému zariadeniu sú samozrejmosťou.

+ Pridané bezpečnostné prvky, cena / kvalita
Rozmerné na skladovanie

Hakr Trip 2 Elektro

Hakr Trip 2 Elektro recenzie a test

Nosič elektrobicyklov na ťažné zariadenie Hakr Trip 2 Elektro, umožňuje prepravu dvoch bicyklov bez možnosti pomocou adaptéra pripevniť ďalšie. Elektrobicykle sú od seba po upevnení vzdialené 22 cm, čo je pre tento typ bicyklov viac ako dostatočné. Celková nosnosť cyklonosiče je 60 Kg a hmotnosť iba 14 Kg. Z ohlasov užívatelia oceňujú ako možnosť uzamknutia nosiča k ťažnému zariadeniu, tak možnosť zamknúť bicyklov k nosiču. Elektrické pripojenie je pomocou typického 13 pólového konektora.

+ Priamo pre elektrobicykle (zodpovedá aj nosnosť)
Lyžiny sú úzke pre širšie gumy

Thule Easy Fold XT3

Thule EasyFold XT3 recenzie a test

Skladací nosič na bicykle na ťažné zariadenie Thule Easy Fold XT3, je primárne určený pre prepravovanie troch bicyklov, čomu zodpovedá aj jeho celková nosnosť 60 Kg s hmotnosťou 23,1 Kg. Samozrejmosťou sú aj pridané zámky proti odcudzeniu naložených bicyklov, alebo nosiče a funkcie sklápania. Typické je taktiež prepojenie elektroniky medzi automobilom a nosičom pomocou 13 pólového konektora, ktorý možno pomocou redukcie zmeniť na 7 pólový. Ide tiež o skladacie nosič bicyklov na ťažné zariadenie, čo používatelia veľmi ocenili. Po odinštalovaní je možné nosič zložiť a ľahko ho kdekoľvek uskladniť.

+ Skladací, pre veľké bicykle
Vyššia obstarávacia cena

Ako vybrať nosič bicyklov na ťažné zariadenie

Nosič na bicykel na auto je nepostrádateľnou výbavou každého zapáleného cyklistov. Vďaka tejto vychytávke nie je problém pripevniť bicykel na auto a ľahko sa premiestniť takmer kamkoľvek. Na výber máte z troch základných typov – strešné nosiče, nosiče bicyklov na ťažné zariadenie a nosiče bicyklov na zadné dvere automobilu.

Tieto tri typy nesú svoje pomenovanie podľa miesta pripevnenia. Asi najznámejšie sú strešné nosiče bicyklov. Montujú sa na strechu automobilu pomocou takzvaných priečnikov. Medzi hlavné výhody patrí vcelku nízka obstarávacia cena a nenáročné skladovanie po odobratí zo strechy. Avšak o to zložitejšie je montáž samotného nosiča a pripevňovanie bicyklov na strechu.

Nosič na piate dvere vyniká svoju jednoduchou inštaláciou. Oproti strešným nosičom ani nezvyšuje spotrebu paliva a nijako nezhoršuje jazdné vlastnosti automobilu. Avšak o to horšie je viditeľnosť v spätnom zrkadle a zníženej zorné pole v zrkadlách bočných. Nevýhodou je aj neprístupnosť do kufra v čase, keď sú bicykle naložené.

Posledným typom je nosič na ťažné zariadenie (na guľu), ktoré ďalej môžeme deliť na plošinové a závesné. V oboch prípadoch sú zachované jazdné vlastnosti automobilu a pri jazde má auto menšiu spotrebu, ako u strešných nosičov. Tento typ si ďalej podrobnejšie rozoberieme.

Konštrukcie nosičov na ťažné zariadenie

Plošinový nosič bicyklov

Plošinové nosiče sú zvyčajne vyrábané pre dve, tri alebo štyri bicykle. Celá konštrukcia je pomerne ťažká, je teda lepšie ju montovať v dvoch ľuďoch, však ponúka bicyklom veľmi kvalitné a pevné umiestnenie do žliabkov a uchytenie špeciálnymi páskami, nehrozí tak ani uvoľnenie, ani poškriabaniu bicyklov.

Veľkou výhodou tohto typu je aj sklápací mechanizmus, ktorým je väčšina modelov vybavená. Vďaka tejto vychytávke sa tak ľahko dostanete do kufra aj bez nutnosti odinštalácie celého nosiča. Avšak medzi hlavné nevýhody patrí vyššia nákupná cena a neskladnosť zariadení v domácnosti, plus častokrát sú tieto nosiče dodávané rozmontované, musíte si ich tak sami doma zložiť.

Navyše ak nechcete zakaždým zložito pomocou náradia na guľu pri aute celý nosič montovať, odporúčame zainvestovať a kúpiť si taký, ktorý má pridaný zvieracie segmenty. Taký nosič na guľu len posadíte a pomocou páky upevníte.

Závesný nosič bicyklov

Na závesných nosičoch sú bicykle zavesené za rámovú trubku, ktorá je pripevnená na dvoch ramenách – tzn., bicykle visí vo vzduchu. Oproti predošlému typu, je tento lacnejší, skladnejší, ľahšie sa pripevňujú a najčastejšie sa dodávajú už zmontované. Nevýhodou však je, že závesné nosiče sú veľmi často dodávané bez sklápacieho mechanizmu, do svojho kufra sa tak dostanete buď veľmi zle, alebo vôbec.

Pri kúpe si taktiež postrážte, aby výrobok mal kolísky, slúži na uloženie rámu a zaisťujú proti pohybu – bohužiaľ závesným nosičom kolísky často chýba. V tomto prípade sa odporúča medzi jednotlivé rámami vložiť nejakú tlmiace vložku a pripútať k sebe bicykle. Vyhnete sa tak odreninám ako na bicykloch, tak na aute. Navyše u niektorých bicyklov (predovšetkým u celoodpružených) môže konštrukcia samotného bicykla úplne znemožňovať pripevnenie na tento druh nosiča.

Počet bicyklov

Počet bicyklov, ktorý budete chcieť prepravovať, priamo súvisí s typom držiaku na bicykle za auto, ktorý zvolíte. Ak máte v pláne prepravovať 1 alebo 2 bicykle, môže vám stačiť aj strešné držiak. Pre maximálne 3 bicykle, môžete zvoliť aj držiak bicyklov na auto pripevnený na piatych dverách (kufra).

Pre 4 bicykle, zvoľte radšej nosič bicyklov na ťažné zariadenie. Zachováte tak jazdné vlastnosti auta, plus spotreba pohonných hmôt nebude vyššia. Treba podotknúť, že aj keď sa rozhodnete prevážať menší počet bicyklov, nie je problém jednoducho využiť len časť pozícií.

Ak by ste chceli prepravovať 5 bicyklov, potrebujete nosič na ťažné zariadenie so špeciálnym adaptérom. Niektoré modely nosičov bicyklov tiež umožňujú dokúpenia adaptéra pre ďalšie 1-2 bicykle, takže ak teraz vyberiete menšie držiak bicyklov, je možné ho neskôr takto zväčšiť. Musíte si ale postrážiť, že to daný nosič umožňuje.

Nosnosť (a elektrobicykel)

Počet bicyklov, ktoré môžete prepravovať, priamo súvisí s nosnosťou. Veľkú úlohu hrá materiál, z ktorého je nosič vyrobený, jeho konštrukcia a typ. Všeobecne platí, že najnižšia nosnosť majú strešné nosiče a najvyššia nosič bicyklov je na ťažné zariadenie.

S úplnou presnosťou nemožno podľa nosnosti určiť, pre koľko bicyklov je nosič vyrobený. Je totiž veľký rozdiel, ak prepravujete štyri detské bicykle, alebo štyri dospelácke. Avšak ak vezmeme do úvahy priemernú váhu bicyklov, možno približne povedať, že držiak na bicykel na auto, ktorý je určený pre dva bicykle by mal mať nosnosť 35 – 55 Kg. Cyklonosiče nad 55 kg sú potom určené pre 3 a viac bicyklov.

Nosič elektrobicyklov na ťažné zariadenie by mal mať nielen dostatočnú nosnosť, ale kvôli odlišnému tvaru elektrobicykla, byť konštrukčne prispôsobený tomu, aby mohol elektrobicykle prevážať.

Pozor si dajte aj na zvislú nosnosť ťažného zariadenia, ktorá je ovplyvnená maximálnou možnou záťažou ťažného zariadenia zvisle dole u daného automobilu. Technický preukaz vozidla by tento údaj mal obsahovať.

Maximálnou nosnosť nikdy neprekračujte. Mohlo by ľahko dôjsť k znehodnoteniu nosiča, bicyklov, automobilu alebo pri najhoršom k dopravnej nehode.

Materiál

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie pre 3, 4 bicykle alebo len 2 bicykle sa vyrába z hliníka, alebo ocele. Oceľové konštrukcie sa vyznačujú svojou vysokou kvalitou, odolnosťou a nosnosťou. Hliník má síce nižšiu nosnosť, ale zato sú celej konštrukcie podstatne ľahšie a ľahšie sa s nimi manipuluje.

Pri výbere venujte pozornosť nielen materiálu, ktorý je použitý, ale aj celkovému prevedení. Časti, ktoré budú v styku s autom, či bicyklami, by mali byť pogumované, alebo vyrobené z plastu. Keby tomu tak nebolo, mohlo by dôjsť k poškriabaniu laku.

Ďalšie funkcie

  • Elektroinštalácia – držiak bicyklov na ťažné zariadenie zakrýva zadnú ŠPZ a veľmi často aj svetla. Pred kúpou si teda overte, že nosič má rovnaký počet kolíkov, ako váš automobil a pôjde bez problémov zapojiť. Ak by počet kolíkov bol iný, možno zakúpiť redukciu, avšak jedná sa o ďalší finančné výdavky.
  • Sklápanie – držiaky na bicykel na guľu bývajú obvykle vybavené funkciou sklápania. Jedná sa o funkciu odklopení držiaku od piatych dverí. Ľahko sa tak dostanete do kufra aj napriek naložené bicykle.
  • Uzamknutie – jedná sa o bezpečnostný prvok, ktorý umožňuje zamknúť bicykle k samotnému nosiču, alebo k automobilu.

Ďalšie príslušenstvo a spôsoby montáže

  • Priečniky – pri strešných nosičov sa jedná o nevyhnutné vybavenie. Vyberajte predovšetkým podľa typu auta.
  • Ochranný obal – pri premiestňovaní by sa drahé bicykle mohli zašpiniť alebo dokonca poničiť vďaka odstredeným kamienkom z vozovky.
  • Adaptéry – v predajniach taktiež nájdete rozširujúce adaptéry, vďaka ktorým môžete k svojmu nosiči pripevniť o jeden bicykel naviac.
  • Rýchloupínacie popruhy – umožňujú rýchlejšie a komfortnejšie upevnenia bicyklov.
  • Nájazdová rampa – nosič elektrobicyklov na ťažné zariadenie býva v niektorých prípadoch vybavený nájazdovou rampou. Vďaka tejto rozširujúci komponente nebudete musieť dvíhať celú váhu bicykla do vzduchu a bude sa vám lepšie pripevňovať.

Otázky pri výbere držiaku na bicykle za auto

Strešný držiak alebo nosič na ťažné zariadenie?

Výhodou nosiče bicyklov na guľu (ťažné zariadenie) je, ako možnosť prepravovať až 4 bicykle, vrátane elektrobicyklov, tak aj lepšie jazdné vlastnosti vozidla a oproti strešnému držiaku ďalej nezvyšuje spotrebu pohonných hmôt. Ľahšie je tiež montáž bicyklov na držiak. Nevýhodou je potom vyššia cena nosiča za auto.

Aké sú najlepšie značky a výrobcovia nosičov bicyklov na ťažné zariadenie?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu nosičov bicyklov na ťažné zariadenie patrí Thule, Hakr, Peruzzo, Wjenzek, alebo Menabo.

Kde kúpiť nosič bicyklov na ťažné zariadenie?

Všeobecné i špecializované internetové obchody na cyklo a auto príslušenstvo môžu byť vhodnou voľbou vďaka možnému porovnanie cien, ktoré pri tomto najdrahším nosiču bicyklov môže pomôcť niečo ušetriť. Lacné nosiče bicyklov má Lidl. Produkty známejších značiek sú všeobecne kvalitné ako použitými materiálmi, tak inováciami, a je otázka, či vám stojí nízka cena za prípadné riziko poškodenia bicyklov alebo automobilu.

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie a tretí ŠPZ?

Držiak bicyklov na ťažné zariadenie zakrýva nielen zadné svetlá vozidla, ale aj jeho štátnu poznávaciu značku (ŠPZ). Tu máte možnosť buď zadnú registračnú značku odmontovať a nasadiť na nosič bicyklov (považuje sa za súčasť vozidla), alebo zaobstarať tretiu ŠPZ (zdroj: portal.minv.sk).