Vyberáme najlepší nadzemný bazén

TOP 3 bazény

Marimex Orlando 10340197

Bestway Power Steel Frame 56457

Intex Family Center 57190

Plechový nadzemný bazén pre celoročnú prevádzku. Konštrukciu tvorí antikorózny oceľový plech s bazénovou fóliou, má veľký objem 8000 litrov a hĺbku 80 cm.Nadzemný bazén s konštrukciou a s pieskovou filtráciou zaujme veľkým objemom 8,1 m3, kvalitným spracovaním a jednoduchým zostavením.Nafukovací bazén ideálny pre deti. Veľmi ľahko sa skladá aj rozkladá a vybavený je nafukovacie sedačkou a otvory pre nápoje. Objem vody má 600 litrov a výšku hladiny 32 cm.

Orientačná Cena
249,90 €

Orientačná Cena
562,71 €

Orientačná Cena
35,14 €

Nadzemný bazén zaistí nielen skvelé osvieženie počas parného leta, ale aj veľa zábavy pre celú rodinu alebo priateľov. Je skvelým spestrením záhradných slávností alebo grilovanie. Nafukovací bazén je cenovo dostupný a jeho inštalácia jednoduchá. Možno postaviť takmer kamkoľvek bez nutných terénnych úprav. Ratanový bazén alebo model s dreveným obložením bude naopak luxusným doplnkom vašej záhrady. Celoročný nadzemný bazén je možné využiť vďaka zastrešenie takmer kedykoľvek a jeho prípadné zazimovanie bude veľmi jednoduché. Na výber je z nepreberného množstva bazénov rôznych konštrukcií, veľkostí, objemov a farieb. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie nadzemné bazény pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na pieskové filtrácie.

Najlepšie nadzemné bazény (Test 2024)

VzhľadModelTyp konštrukcieMateriálTvarObjemRozmeryFiltrácia súčasťouDostupnosť
Marimex Orlando 10340197 recenzie a testMarimex Orlando 10340197PevnáOceľKruhový8 m33,66×0,91 mNie
Marimex Tampa 10340041 recenzie a testMarimex Tampa 10340041NafukovaciaPlastKruhový6,7 m33,66×0,91 mNie
Marimex Florida 10340092 recenzie a testMarimex Florida 10340092RámováOceľ, fólieKruhový4,5 m33,05×0,76 mNie
Bestway Power Steel Frame 56448 recenzie a testBestway Power Steel Frame 56448RámováOceľ, PVCOválny10,9 m34,88×3,05×1,07 mÁno, kartušová
Bestway Power Steel Frame 56457 recenzie a testBestway Power Steel Frame 56457RámováOceľ, PVCObdĺžnikový8,1 m34,12×2,01×1,22 mÁno, piesková
Bestway Fast Set 57289 recenzie a testBestway Fast Set 57289NafukovaciaPlastKruhový13,8 m34,57×1,22 mÁno, kartušová
Bestway Steel Pro Max 56406 recenzie a testBestway Steel Pro Max 56406RámováOceľ, PVCKruhový4,6 m33,05×0,76 mÁno, kartušová
Intex Easy Set 28142 recenzie a testIntex Easy Set 28142NafukovaciaPlastKruhový7,2 m33,96×0,84 mÁno, kartušová
Intex Family Center 57190 recenzie a testIntex Family Center 57190NafukovaciaPlastOválny0,6 m32,24×2,16×0,76 mNie
Intex Prism Frame 26700NP recenzie a testIntex Prism Frame 26700NPRámováOceľ, PVCKruhový4,5 m33,05×0,76 mNie

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Najpredávanejšie bazény na trhu

Najpredávanejšie bazény sú značiek Intex, Marimex a Bestway. Kvalitné nadzemné bazény má aj nemecký výrobca Karibu, ktorý sa zameriava na luxusné pevné (drevené) prevedenie.

Ako vybrať nadzemný bazén

Výber vyhovujúceho nadzemného bazéna je zložitou procedúrou. Najprv vyberte umiestnenie a požadovanú veľkosť bazéna podľa počtu ľudí, ktoré sa v ňom budú kúpať. Pokiaľ ho budú využívať aj deti, zohľadnite jeho adekvátnu hĺbku. Vyberať možno zo sezónnych modelov alebo celoročných, ktoré môžu cez zimu zostať stáť na mieste. Materiál bazénu určuje jeho životnosť, spôsob údržby, a jednoduchosť inštalácie. Dôležitá je tiež voľba filtrácie k bazénu, či vybrať pieskovú alebo lacnejšie kartušovú.

Nafukovací bazén pre deti

Jedná sa o malý bazén, ktorý využijú najmä deti. Pre dospelých môže slúžiť iba na krátke osvieženie. Materiálom je kvalitná a zdravotne nezávadná guma alebo PVC, odolné proti vyššiemu tlaku. Výška hladiny býva okolo 30 cm a niektoré modely disponujú nafukovaciou šmýkačkou, strieškou alebo fontánkou. Výhodou je nízka cena, jednoduchá údržba, minimálne nároky na priestor a vďaka absencii ostrých hrán je bezpečný. K dostaniu je ako guľatý bazén alebo nafukovací bazén obdĺžnik.

Nafukovací bazén so samonosným prstencom

Získal si obľubu u rodín s deťmi, pretože nemá ostré hrany a jeho ľahká a rýchla inštalácia je ďalšou veľkou výhodou. Je vyrobený z pevného PVC, odolávajúce vyššiemu tlaku vody. Možno umiestniť kamkoľvek na rovnú plochu zbavenú kamienkov, kde nie sú potrebné terénne úpravy.

Potrebná je vhodná podložka pod bazén, ktorá chráni dno pred poškodením a plesňami. Väčšinou ide o oválny alebo kruhový bazén s priemerom od 2,5 m do 5,5 m a s hĺbkou cca od 0,7 m až do 1,2 m. Skladá sa z nafukovacieho prstenca a fólie. Nafúkne sa len prstenec a steny sa samostatne vytvarujú pomocou tlaku vody pri napúšťaní.

Nevýhodou je kratšia životnosť a nebezpečenstvo pretrhnutie, preto nie je bazén určený pre divoké detské šantenie. Väčšina nafukovacích modelov je len sezónna a na výber sú tiež sety s už pripravenou filtráciou. Všeobecne sa jedná o lacné bazény, ktoré sú široko dostupné.

Bazén s konštrukciou

Jeho inštalácia je zložitejšia, väčšinou je nutnosťou úprava terénu a vloženie geotextilné podložky pod bazén, ktorá zabráni poškodeniu bazénovej fólie alebo tvorbe plesní. Rámové bazény sú vhodné pre celú rodinu. Hlavnými materiály sú kvalitný antikorózny rúrkový rám a mäkká mrazuvzdorná vrstva PVC.

Tento typ bazéna zvládne prečká zimu i vonku, nie je tak potrebné ho nutne zazimovať. Nadzemný bazén s rámovou konštrukciou vyniká pri správnej údržbe dlhou životnosťou. Vyberať je možné z mnohých veľkostí, tvarov a farieb. Možno sa stretnúť aj s dreveným obložením alebo recyklovateľným vinylom s hrúbkou od 0,25-0,35 mm.

Čiastočne zapustený bazén

Jedná sa o luxusné nadzemné bazény, ich cena však nie je závratná ako u zapustených bazénov. Je tvorený oceľovým plechom a PVC fóliou. Bazén možno zastrešiť, čím sa predĺži kúpacia sezóna. Dajú sa zohnať aj nadzemné bazény drevené alebo ratanové, ktoré pôsobia prírodnejšie.

Ide aj o modely väčších rozmerov a po úprave terénu je vhodný aj do svahu. Prvá montáž bazéna je zložitejšia, avšak cez zimu ho netreba demontovať, stačí iba odpustiť vodu a zakryť ho plachtou. Oválne plechové bazény vynikajú odolnosťou voči detským hrám a väčšinou sa jedná o kvalitné nadzemné bazény s dlhou životnosťou.

Tvar a veľkosť bazéna

Tvar a veľkosť vyberajte podľa osobných preferencií, podľa priestoru na záhrade a počtu osôb, ktoré budú bazén na záhradu využívať. Ak premýšľate nad doplnky k bazénu, je potreba vymedziť priestor aj pre nich. Najprv vyberte miesto umiestnenia a dôkladne zmerajte priestor. Niektorý obdĺžnikový a oválny bazén potrebuje dostatočnú oporu, s ktorou musíte pri výbere miesta počítať tiež.

 • Okrúhly bazén – Najčastejšie tvar. Je vhodný pre rodiny a nenáročných užívateľov. Priemer sa pohybuje od 1,5 m až do 6 metrov a nie je príliš vhodný pre plávanie.
 • Oválny / Obdĺžnikový bazén – Využijú ho malé i väčšie rodiny. Rozmery začínajú na 2×3 m a pre náročnejších plavcov je vhodný rozmer 10×5 m, čo už je pre plávanie vhodnejšie rozmer. Niektoré modely zaberú kvôli podpore viac priestoru.
 • Atypický tvar – U nadzemných modeloch sa so zložitejšími tvarmi nestretnete. Také môžu byť len zapustené bazény.

Hĺbka

Ide o dôležitý parameter, hlavne ak budú využívať bazén i deti. Pre deti sa všeobecne odporúča iba bazén do hĺbky 1 m, myslite však na fakt, že deti čoskoro vyrastú a bude vhodnejšie bazén hlbší. Deti vybavte plaveckými pomôckami, napr. kruhom, rukávniky alebo vestou a nezabúdajte, že dozor deti potrebujú nielen v hlbokom bazéne, ale aj v plytkom.

 • 0,5 m-1 m – Hĺbka vhodná aj pre menšie deti. Pre dospelých je vhodný skôr za účelom osvieženia.
 • Od 1,2 m – Hĺbka vhodná aj pre plávanie. Deti v ňom musí byť pod prísnym dohľadom.

Objem

Objem malých nafukovacích bazénov sa pohybuje okolo 1000-3000 l. Rodinné bazény pre rekreačné účely majú objem 4000-9000 l. Objemnejšie bazény sú pre plávanie vhodnejšie, disponujú objemom 15 až 20 tisíc litrov. U niektorých bazénov sa uvádza objem v metroch kubických (m3) pričom platí, že 1m3 je rovný 1000 litrom vody.

Dizajn a obloženie nadzemného bazéna

Aby bazén na záhradu vzhľadovo zapadol, je dôležitý aj jeho dizajn. Zaobstarať si môžete klasický modrý vonkajší bazén a dokúpiť požadované obloženie. Na trhu nájdete však aj štýlový bazén s vytlačeným vzhľadom tehlové múry, kameňov alebo ratanu.

 • Drevené obloženie – Dá sa kúpiť na mieru vášho bazéna a dodá mu prírodný vzhľad. Nevýhodou je potom pravidelná nutnosť náteru.
 • Ratanové obloženie – Jeho výhodou je dlhá životnosť a prírodný vzhľad. Je odolné proti vode.
 • Biele obloženie – Vyrába sa z rôznych materiálov imitujúcich drevo. Pôsobí čisto a esteticky.

Umiestnenie bazéna

Pri výbere umiestnenia bazénu je dôležitý predovšetkým terén a veľkosť záhrady. Zakomponovať bazén do svahovitého terénu obnáša zemné práce, na ktoré je niekedy potrebná aj technika. Pri výbere umiestnenia musíte počítať so všetkým príslušenstvom a do úvahy berte aj prístupovú cestu k bazénu. Nezabúdajte tiež na estetické úpravy v okolí bazéna, ktoré zaberú tiež nejaké miesto.

 • Cesta k bazénu – Obvykle vedie priamo z domu. Pri kúpaní detí by ste ich mali mať na dohľad.
 • Rovný terén bez kamienkov – Pred umiestnením bazénu skontrolujte podložie a umiestnite geotextilnú podložku.
 • Slnečné miesto – Vyberajte miesto, kde najdlhšie svieti slnko nielen kvôli ohrevu vody.
 • Ďalej od stromov – Kvôli eliminácii nečistôt v bazéne sa odporúča umiestnenie ďalej od stromov a kríkov. Dôvodom je tiež nežiaduce zatienenie bazéna.
 • Priestor pre príslušenstvo – Nezabudnite na priestor pre filtráciu, schodíky alebo zastrešenie.
 • Úpravy okolí bazéna – Ak budete chcieť okolí bazéna vylepšiť skalkami alebo záhony, naplánujte ich rozmiestnenie dopredu.
 • Priestor pre doplnky – Vhod prídu aj ležadlá, stôl, slnečník alebo grilovacie kútik.

Filtrácia

Nepostrádateľnou súčasťou bazéna je filtrácia (okrem detského nafukovacieho). V kombinácii s chemickými prípravkami zaisťuje priezračne čistú vodu bez baktérií a mechanických nečistôt, čím ju robí zdravotne nezávadnú. Doba filtrovania závisí na veľkosti a početnosti používania bazéna a na výkone filtrácie. Pri častom používaní bazénu filtrácie prebieha po dobu 6-8 hodín každý deň.

Kartušová filtrácia

Jedná sa o lacnejšiu variantu filtrovania, ktorá je vhodná len pre malý domáci bazén. Poháňaná je elektrickým čerpadlom a k bazénu sa pripája dvoma hadicami. Dokáže prefiltrovať maximálne 1 až 3 m3/h.

Obstarávacia cena samotnej filtrácie je nízka vďaka jednoduchosti systému a nízkemu výkonu 45-90 W. Nečistoty sa zachytávajú do kartušové vložky, ktorú je nutné často vymieňať, čo zvyšuje zložitosť údržby, neekologičnost a náklady na prevádzku. Pre svoju nízku cenu ju predajcovia nadzemných bazénov často k bazénom pridávajú ako príslušenstvo.

Piesková filtrácia

Odporúča sa k bazénu s konštrukciou alebo k zapustenému bazénu. Filtruje pomocou piesku s rôznou zrnitosťou s ostrými hranami. Piesok môže byť kremičitý, zeolitový alebo v podobe filtračného skla, jednotlivé typy sa líšia podľa veľkosti mikrónov, ktoré dokážu zachytiť. Nadzemné bazény majú pripojenie hadíc k filtrácii s priemerom 32 alebo 38 mm, zabudované 50 mm. Menej výkonná filtrácia prefiltruje 2 m3/h, výkonný prístroj až 22 m3/h.

Piesková filtrácia je menej náročná na údržbu vďaka dlhej životnosti piesku (2 až 3 roky). Filter stačí po zanesení prepláchnuť a po opotrebení hrán piesku vymeniť. Pri drahších modeloch je výhodou možnosť pripojenia príslušenstva, napríklad ohrevu vody, UV lampy, bazénového vysávača či solinátora.

Vyberať možno filtráciu s 4, 6 alebo 7cestným ventilom, ktorý udáva počet funkcií. Obstarávacia cena je vyššia, ušetríte však na bazénovej chémii a menej častej výmene piesku. Nadzemný bazén s pieskovou filtráciou je teda ekologickejšie možnosť a v dôsledku vyššej obstarávacej ceny túto filtráciu výrobcovia štandardne k predávaným nadzemným bazénom nedávajú.

Zastrešenie bazéna

Vďaka strieške bude možné bazén používať aj za horšieho počasia a teplo z bazéna bude unikať pomalšie.

 • Stan – Najlacnejšie možnosť zastrešenie, zoženiete ho už od 150 €. Nie je určený na zazimovanie, slúži na predĺženie kúpacej sezóny alebo ako clona v sparnom lete. Výhodou je jeho multifunkčné využitie.
 • Nafukovacie – Odolná fólia sa upevní, rozprestrie na hladinu a naplní vzduchom. Je vhodná aj pre zazimovanie bazénu.
 • Fóliové – Najbežnejší typ zastrešenia. Ide o kupolu s pevnou konštrukciou, ktorej výhodou je ľahká manipulácia. V prípade používania sa kopula jednoducho otvorí. Cena malého fóliového zastrešenie začína na 230 € a na trhu sa objavuje guľatý aj oválny model.
 • Polykarbónové – Najnákladnejšie spôsob zastrešenia, stretnete sa s ním predovšetkým u zabudovaných bazénov. Zastrešenie je zložené z dosiek a poprípade koľajničiek. Čím hrubšiu vrstvu polykarbónové dosky majú, tým býva dlhšia životnosť.

Dosky môžu byť s dutinkami alebo bez. Plná polykarbónová výplň potom pôsobí veľmi luxusne, podobne ako sklo. Je drahšia, avšak vodu ohrieva menej efektívne a sú na nej vidieť škrabance i vodný kameň. Dutinková výplň je praktickejšia, jednoduchšia na údržbu, škrabance i nečistoty nie sú príliš vidieť a cena je priaznivejšia. Voľte hrúbku dosiek minimálne 1 cm (zdroj: balarepo.cz).

Príslušenstvo

Samotný bazén sa nezaobíde bez potrebného príslušenstva, ktoré mu zvyšuje životnosť, komfort pri používaní alebo zlepšuje kvalitu vody.

 • Krycia plachta – Cez noc alebo pri zazimovanie zabraňuje nečistotám dostať sa do bazéna a pred kúpou dôkladne zmerajte rozmery bazéna. Najčastejšie sa stretnete s plachtou v modrej alebo čiernej farbe.
 • Solárna plachta – Zabraňuje úniku tepla z vody cez noc. Vyzerá podobne ako bublinková fólia, ktorej štruktúra cez deň napomáha slnečným lúčom ohriať vodu. Najefektívnejší nie sú čierne solárne plachty, ako je všeobecne známe, ale číre solárne plachty. Čierna farba slnečné lúče odráža, zatiaľ čo skrze čírou solárnu plachtu lúče prestupujú až do vody a tú ohrievajú.
 • Skimmer – Závesný kôš zbierajúci plávajúce nečistoty. Je umiestnený vo vrchnej časti hladiny a pri niektorých bazénoch môže byť zabudovaný.
 • Schodíky – Pre pohodlný vstup do bazéna sú nevyhnutné schodíky z nerezu s protišmykovými stupienky a zábradlím pre väčšiu bezpečnosť.
 • Plavák – Je v ňom uložená chlórová tableta alebo granuly, ktoré sa postupne rozpúšťajú a dezinfikujú vodu.
 • Teplomer – Pre zistenie teploty vody v bazéne.
 • Solárny ohrev – Môže mať veľa podôb, napríklad panelu alebo rohože. Väčšinou sa napojí na filtráciu a kvalitný ohrev ohreje vodu až o 7 °C. Ohrev nemusí byť iba solárny, ale tiež elektrický.
 • PH testery – Zistíte vďaka nim pH vody. Sú vo forme tabliet alebo roztoku, ktoré sa vhodí vo vzorke vody z bazéna. Hodnota pH by mala byť v rozmedzí od 6,8 do 7,2. Príliš nízka hodnota môže spôsobiť koróziu kovových častí, podráždenie pokožky alebo vyblednutie farieb v bazéne. Príliš vysoké pH môže byť príčinou tvorby minerálnych zákalov.
 • Elektrické pH testery – Jedná sa o malé zariadenia, ktoré sú napájané batériami. PH vody s nimi zistíte oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, potreba je však ich správna kalibrácie, inak môžu byť namerané výsledky zavádzajúce.
 • Sieťka na nečistoty – Pre vyberanie veľkých nečistôt ako listy alebo vetvičky. Zaobstarať možno sieťku vhodnou na hladinu alebo dnovou. Pre väčšie bazény príde vhod sieťka na teleskopickej tyči.
 • Geotextilná podložka – Pre ochranu dna bazéna z vonku vložte pred jeho inštaláciou na určené miesto odolnú podložku. Vyrába sa z kvalitnej prírodnej alebo syntetickej textílie, ktorá sa využíva aj v stavebníctve. Je odolná proti plesniam, baktériám, chemikáliám a UV žiareniu. Pomáha tiež mierne vyrovnať terén pod bazénom.
 • Bazénový vysávač – Vhodný je pre perfektne čisté dno aj steny bazéna. Dá sa pripojiť ku kvalitným pieskovým filtráciám.
 • Bazénová chémia – Kým filtrácia si poradí s väčšími nečistotami, chemické prípravky sa postarajú o mikroorganizmy a riasy. Zaobstarať možno špeciálnu chémiu proti riasam, bezchlórovú chémiu, chémiu pre vírivé bazény a pod. Použitím kvalitnej pieskovej filtrácie môžete na chemických prípravkoch ušetriť.
 • Čerpadlo – Je nutnosťou pri vypúšťaní alebo napúšťaní bazénu. Jeho výkon vyberajte podľa množstva vody v bazéne.
 • Solárna sprcha – Pred použitím bazéna by sa mala každá osoba osprchovať, aby voda zostala čo najviac čistá. Slnko vodu v solárnej sprche ohrieva, vďaka čomu šetríte za elektrinu. Potešujúce je tiež jej ľahké uvedenie do prevádzky, stačí k nej iba pripojiť záhradnú hadicu.

Solinátor

Stará sa o prirodzenú dezinfekciu vody pomocou soli, ktorú rozkladá na chlór a ďalšie látky, dá sa pripojiť ku kvalitnej pieskovej filtrácii. Pretože sa kovové prvky neznesú so soľou, je potreba dávkovací prístroj udržujúce ideálne pH. Voda nechutí slano, nie je cítiť a soľ vodu nezakalí. Dobre pôsobí aj proti riasam a je oveľa šetrnejšie k pokožke než bežná bazénová chémia.

Údržba bazéna

Nestačí do bazéna len pridávať chemické prípravky, vyberať listy sieťkou a kontrolovať kvalitu vody vrátane jej pH. V prípade príliš nízkeho alebo vysokého pH (ideálne rozmedzie je 6,8-7,2 pH) je nutné použiť prípravok na úpravu pH. Potreba je tiež udržiavať čisté dno a steny bazéna, o čo sa môže postarať bazénový vysávač.

Pokiaľ na bazén svieti slnko, budú sa viac tvoriť riasy. Tie odstráni špeciálny prípravok alebo kvalitná filtrácia. Chlór je najbežnejší prípravok do bazénov a pomôže aj s riasami, je však agresívnejšou látkou a mnohé osoby sú na neho alergické.

Bazénová chémia

Aj v prípade použitia kvalitnej pieskovej filtrácie bude nutnosťou kombinácia s bazénovou chémiou, aj keď v menšom množstve. K dostaniu je mnoho chemických prípravkov pre váš bazén s filtráciou, záleží na vašich prioritách, ktoré dáte prednosť.

 • Chlórová chémia – Dezinfikuje vodu na zdravotne nezávadnú. Vyrába sa vo forme tabliet vo viacerých veľkostiach alebo v granulách.
 • Bezchlórová chémia/kyslíková desinfekce – Má silný antibakteriálny účinok voľného kyslíka vo vode, ktorý zlikviduje riasy.

Zazimovanie bazénu

Pred zimou, keď je teplota dlhšie pod 15 °C, začnite záhradný bazén pripravovať na zimu.

 • Gumový nafukovací bazén vypustite, vysušte, zložte a uložte na suché miesto. Vhodné je bazén niekoľkokrát za zimu přeskládat, aby sa nevytvorili záhyby.
 • Pri kovových bazénov sa zazimovanie líšia. Voda z bazéna sa odpustí cca 20 cm pod všetky hadice a výpuste, aby v nich nezamrzla. Vodou nezalievajte záhradu kvôli použitým chemickým prípravkom.
 • Odmontujte všetky hadice z filtrácie a vypustite z nej všetku vodu, aby voda nezamrzla a prístroj nepopraskal. Uložte ju na suché miesto, kde nie je chladnejšie ako 5 °C.
 • Vyčistite dôkladne hladinu, steny a dno bazéna. Možno použiť bazénový vysávač.
 • Aplikujte špeciálny prípravok určený na zazimovanie.
 • Bazén zakryte plachtou a poriadne ju upevnite.

Príprava bazéna na sezónu

Na jar po posledných mrazoch môžete pomaly začať s prípravou bazéna.

 • Odoberte kryciu plachtu a skontrolujte filtráciu. Piesok v kvalitnej pieskovej filtrácii sa mení raz za 2-3 roky. Postupujte podľa pokynov výrobca a vykonajte preplach filtrácie. V prípade kartušovej filtrácie je potrebné vložku vyčistiť, alebo inštalovať novú.
 • Urobte očistu dna, stien a hladiny bazéna.
 • Pri zapnutej filtrácii aplikujte väčšie množstvo dezinfekcie podľa pokynov na obale.
 • Zmerajte pH vody a v prípade nevyhovujúcej hodnoty vodu upravte špeciálnym prípravkom.
 • Filtráciu nechajte spustenú 24 hodín.

Bezpečnosť

Predovšetkým ak je bazén používaný deťmi, dbajte na vysokú bezpečnosť. Nikde nesmie vyčnievať ostré skrutky alebo hrany a v momente nepoužívania je vhodný strážca hladiny, ktorý upozorní, keď sa hladina neplánovane zvlní, napríklad pri spadnutie dieťaťa do vody. Nemenej dôležité je zábradlie, ktoré zamedzuje nebezpečenstvu pošmyknutia pri bazéne alebo na schodíkoch. Malé deti vždy do vody vybavte bezpečnostnými plaveckými pomôckami ako je kruh, rukávniky alebo vesta.

Nadzemný bazén – recenzie, skúsenosti a diskusia

U nafukovacích bazénov sa negatívne recenzie zmieňujú o netesnosti konštrukcie, ktorá uchádza a musia sa pravidelne dofukovať. Menej často potom zo skúseností zaznievajú nedokonalé lepené spoje, ktoré môžu tiež uchádzať.

Podobný problém zmieňujú spotrebitelia aj u nadzemného bazéna s nafukovacím límcom, ktorý má občas z výroby tiež mikroskopické netesnosti, ktorými dochádza k unikaniu vzduchu. Z diskusií je však zrejmé, že tieto problémy sa týkajú len malého množstva nových bazénov. Čo však stojí za povšimnutie sú skúsenosti, ktoré hovoria o horšej kvalite zhodného modelu, len zakúpeného znovu po niekoľkých rokoch.

Nadzemné bazény s rámovou konštrukciou majú recenzie takisto naskrz pozitívne, zo skúseností zaznieva len občasná kritika k slabším materiálom a horšie povrchovej úprave. Vzhľadom na ich náročnejšiu montáž niektorí spotrebitelia zmieňujú horšie spracovaný manuál, jeho nie preloženie do rodného jazyka a niekedy aj komplikované zostavenie, s čím je potrebné počítať.

Keď je nadzemný bazén od výrobca vybavený filtráciou, znášajú sa negatívne recenzie často práve na ňu. U veľkých bazénov môže byť totiž dodávaná filtrácie značne poddimenzovaná a na množstvo vody v bazéne skrátka nestačí. Zo skúseností naopak táto kritika neprekvapivo nezaznieva práve u malých nadzemných bazénov, pre ktoré môže byť malá dodaná kartušová filtrácia optimálna.

Výrobcovia a značky nadzemných bazénov

Na trhu je niekoľko veľkých a osvedčených výrobcov vonkajších bazénov, ktorí ručia za kvalitu a dlhú životnosť svojich produktov.

Bazény Marimex

Jeden z najväčších dodávateľov v oblasti bazénovej a relaxačné techniky pôsobiace na trhu dlhšie ako 20 rokov. Marimex sa zameriava mimo bazény a jeho príslušenstva tiež na trampolíny, infrasauny, vírivky, detské vonkajšie kútiky alebo záhradný či nafukovacie nábytok. Svoje produkty prispôsobuje aktuálnym trendom a stále inovuje svoju techniku. Vo svojej ponuke má ako nafukovacie bazény sa samonosným prstencom, plechové aj nadzemné bazény s pevnou konštrukciou.

Bazény Intex

Ázijská firma Intex sa 40-ročnou tradíciou sa zameriava predovšetkým na výrobu nafukovacích hračiek, hračiek do vody, hračiek na záhradu a je v tom jednoznačným lídrom. Kombinuje kvalitu materiálového prevedenia spolu s nízkymi obstarávacími cenami. Ich nafukovací matrace, ale aj bazény si rýchlo získali obľubu po celom svete. Portfólio bazénov tejto značky je veľmi široké a nájdete v ňom všetky typy nadzemných bazénov.

Bazény Bestway

Výrobca záhradných bazénov a príslušenstva, pôvodom z Talianska, vsádza predovšetkým na kvalitu a históriu má takmer 30 rokov. Ponúka nepreberné množstvo bazénov všetkých tvarov a veľkostí. Vedľa bazénov ponúka aj filtrácie, teplomery, schodíky, ale aj nafukovacie doplnky do vody, ako sú lehátka, člny alebo hračky. Na rozdiel od iných výrobcov dodáva Bestway ku svojim bazénom väčšinou filtráciu, bohužiaľ však väčšinou len kartušovú.

Otázky pri výbere nadzemného bazéna

Nafukovací bazén alebo s rámovou konštrukciou?

Pre nenáročné rodiny s deťmi postačí na vodné hrátky menšie nafukovací bazén. Výhodou je, že bazén nemá ostré hrany, je ale náchylný na pretrhnutie. Bazén nie je príliš vhodný na plávanie, ale iba na osvieženie. Jeho priemer sa pohybuje od 2,5 do 5,5 m. Bazén s konštrukciou je vhodný pre náročnejších spotrebiteľov a pri správnej údržbe dosahuje dlhej životnosti. Zimu môže prečkať vďaka mrazuvzdorné vrstve PVC a antikoroznímu plechu vonku a vďaka väčším rozmerom ponúkne skvelú zábavu a relax i dospelým.

Je nadzemný bazén celoročný?

Nafukovacie a fóliové bazény je nutné na zimu vypustiť, dôkladne usušiť, zložiť a uskladniť v miestnosti, kde nemrzne, najlepšie je navyše párkrát za zimu přeskládat kvôli tvoriacim sa záhybom. Niektorý kovový, laminátový alebo plastový bazén môže naopak zostať cez zimu vonku. Pred mrazom je však nutné chrániť hadice a filtráciu. Vodu z bazéna nemusíte kompletne vypúšťať, ale stačí jej upustenie pod otvory filtrácie, spolu s vložením fliaš s vodou, aby zamrznutie nepoškodilo bazén. Pre prevádzku v chladnejších mesiacoch bude potrebné tiež ohrev vody a zastrešenie bazéna.

Laminátový, plechový alebo plastový bazén?

Laminátový bazén vyniká dlhou životnosťou a ľahkou údržbou, ide však väčšinou o model zapustený do zeme. Nadzemné plechové bazény môžu byť čiastočne zapustené alebo s konštrukciou. Použitý antikorózny plech má dlhú životnosť a zimu prečká vonku bez ujmy. Plastový bazén nie je príliš bežný, nevýhodou je jeho krátka životnosť, nemožnosť celoročného používania a neskladnosť. Je však cenovo dostupnejšie.

Je lepšie bazén Marimex, Intex alebo Bestway?

Ak je lepšie Bestway, Intex alebo Marimex nemožno jednoducho napísať, všetky uvedené firmy sú na trhu obľúbené a u každého výrobcu záleží na konkrétnom modeli a jeho vykonanie. Mnoho slovenských užívateľov zvolí českú firmu Marimex. Japonský Intex zase láka svojim pomerom ceny a kvality a tiež dizajnom. Firma Bestway má tiež čo ponúknuť, od lacných nafukovacích bazénov až po veľké rodinné bazény.

Aká je cena záhradného nadzemného bazéna?

Najlacnejšie bazény sú malé nafukovacie bazény pre deti alebo na krátke osvieženie, začínajú na 20 €. Najdrahší nadzemný bazén s pevnou konštrukciou siaha k cenám od 950 do 1700 €. Najobľúbenejšie sú väčšie nafukovacie bazény a bazény s konštrukciou, ktorých ceny sa pohybujú v rozmedzí 75 až 400 €. K cene bazénu je potrebné pripočítať aj potrebné vybavenie, nutnosťou by mala byť minimálne kvalitná piesková filtrácia. Ušetriť sa dá pri nákupe nadzemného bazéna na konci sezóny vo výpredaji alebo v akcii.

Kde kúpiť nadzemný bazén?

Nadzemný bazén najľahšie a často aj najlacnejšie kúpite na internete v e-shope. Keďže väčšie bazény majú väčšiu hmotnosť, a aj v zabalenom stave nie sú príliš skladné, je praktickejšie doprava kuriérom až priamo k vám domu. Veľmi obľúbený je ďalej predajca Mountfield a niektoré bazény známych značiek zoženiete aj v hobby marketoch typu Obi, Baumax, Hornbach alebo Bauhaus. Alza alebo Heureka môže výborne poslúžiť pri porovnávaní väčšieho množstva podobných nadzemných bazénov vďaka ich veľkej ponuke.