Vyberáme najlepší mop na podlahu

TOP 3 mopy

Vileda Turbo 151153

Lamart Spray LT8027

Leifheit Profi 55077

Strapcový rotačný mop na podlahu s nastaviteľnou tyčou a pedálovým žmýkacím systémom.Plochý mop s rozprašovačom a atraktívnym pomerom cena/výkon.Profi mop na umývanie v podobe upratovacie sady so širokým záberom a možnosťou dlhého nastavenia tyče.
+ Nastaviteľná dĺžka tyče, trojuholníkový tvar mopu+ Nízka cena, možnosť umývanie okien+ Dĺžka tyče 140 cm, na veľké plochy
- Kratšia dĺžka rukoväte- Tyč je krátka na dlhšie upratovanie- Žmýkacie systém

Orientačná Cena
26,40 €

Orientačná Cena
20,88 €

Orientačná Cena
40,23 €

Mop na umývanie podlahy sa v základe delia podľa typu návleku na ploché a strapcové. Zásadnou vlastnosť má rotačný mop, ktorý umožňuje automatické žmýkania do sucha a je tak vhodný ako mop na plávajúcu podlahu a iné citlivé povrchy. Pre rýchle upratovanie je zasa zaujímavý sprejový mop s rozprašovačom, vďaka ktorému si vystačíte aj bez vedra. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie mopy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie mopy na podlahu (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie mopov na podlahu

Vileda Turbo 151153

Vileda Turbo 151153 recenzie a test

Veľmi obľúbený strapcový rotačný mop na vytieranie Vileda Turbo 151153. Biele strapce so 100% mikrovláknom sajú a červenej odstraňujú a zbierajú nečistoty. Tyč sa dá ľubovoľne nastavovať do maximálnej dĺžky 125 cm a je vybavený pedálovým žmýkacím systémom. Praktickou výhodou je výlevka vody z čelnej strany vedra. Mop je určený na všetky typy tvrdých podláh, ako je dlažba, vinyl a ďalšie.

+ Nastaviteľná dĺžka tyče, trojuholníkový tvar mopu
Kratšia dĺžka rukoväte

Lamart Spray LT8027

Lamart Spray LT8027 recenzie a test

Lamart Spray LT8027 je plochý mop sa sprejovou nádržkou na čistiace prostriedky a vymeniteľnou dvojitou stierkou s rozprašovačom. Objem nádržky je 600 ml a predáva sa vo viac farebnom prevedení. Tento upratovací mop disponuje dvojdielnou tyčou, ktorá dosahuje dĺžku 120 cm. Materiál mopu je z plastu a mikrovlákna sú prateľná.

+ Nízka cena, možnosť umývanie okien
Tyč je krátka na dlhšie upratovanie

Leifheit Profi 55077

Leifheit Profi 55077 recenzie a test

Kvalitná upratovacia sada Leifheit Profi 55077 sa radí do kategórie plochých mopov s vedrom. Dĺžka tyče dosahuje pekných 140 cm a dá sa využiť s Leifheit Click systémom. Slúži pre umývanie všetkých druhov podláh a vďaka dostatočnej dĺžke tyče sa nenadriete ani vyššie postavy. Pomocou špeciálnemu pedálovému ždímacímu systému sa nemusíte báť namočení rúk a zašpinenie. Šírka záberu je 42 cm, takže zvládne veľké plochy.

+ Dĺžka tyče 140 cm, na veľké plochy
Žmýkacie systém

Spontex Express System Plus 97050273

Spontex Express System Plus 97050273 recenzie a test

Rotačný mop na umývanie Spontex Express System Plus 97050273 je vybavený návleky z mikrovlákna, ktoré dobre zachytávajú všetky nečistoty. Disponuje systémom odstredivého žmýkania s rotáciou. Dĺžka tyče dosahuje 130 cm a je ľahko rozložiteľná. Užívatelia ocenili plynulú manipuláciu s mopom, naopak ako negatíva spomínajú hluk pri žmýkaní.

+ Rozložiteľná konštrukcia
Hluk pri žmýkaní

Leifheit Twist Disc 52019

Leifheit Twist Disc 52019 recenzie a test

Leifheit Twist Disc 52019 je rotačný mop na podlahu so špeciálnym pružinovým systémom žmýkanie, založeným na odstredivke. Dĺžka tyče je 130 cm a mop disponuje flexibilným kĺbom, ktorý Vám pomôže aj v menej dostupným priestoroch po nábytkom. Upratovacia súprava je odporúčaná na čistenie kamenných povrchov a všetkých dlaždíc. Užívatelia chvália nastaviteľnosť tyče a kvalitu celkovej sady. Tyč je univerzálny, takže sa môžu použiť výrobky z radov CLICK SYSTÉMU.

+ Objemný kýbl 20 l, kĺb na tyči
Na vedra chýba úchyt na tyč

Vileda Spray 140622

Vileda Spray 140622 recenzie a test

Rozprašovací mop Vileda Spray 140622 je vhodný na menšie upratovanie, keď potrebujete mať mop po ruke a súčasne, aby nezaberal veľa miesta. Dĺžka tyče je 102 cm čo vyššie uvedenému zodpovedá. Celkový objem tekutiny, ktorý sa vlezie do tohto spray mopu, je 300 ml.

+ Skladný mop s rozprašovačom
Využitie len pre krátky upratovanie

Leifheit Twist System 52014

Leifheit Twist System 52014 recenzie a test

Rotačný mop Leifheit Twist System 52014 je vybavený 20 l vedrom sa žmýkacím košom, ktorý vďaka ochrannému golieri nezanechá žiadnu vodu mimo vedro. Rotačný systém je tu umiestnený priamo v držadle a vďaka nastaviteľnej tyči bude upratovanie oveľa pohodlnejšie. Návleky na vytieranie je možné vyprať, nesmie sa však pridávať aviváž. Hlava na mopu sa otáča do všetkých polôh, teda bude umývanie podláh dobré aj v horších miestach.

+ Objem vedrá a kolieska
Opotrebenie nastaviteľné tyče (možno však dokúpiť)

Vileda Ultramat Turbo 158632

Vileda Ultramat Turbo 158632 recenzie a test

Vileda Ultramat Turbo 158632 je plochý rotačný mop s vedrom o maximálnej dĺžke teleskopickej tyče 125 cm. Návlek sa skladá z dvoch vlákien, ktoré dobre zachytávajú nečistoty a čistí podlahu. Tie sa dajú prať na 60° bez použitia sušičky a aviváže. Tento model sa odporúča pre všetky typy tvrdších podláh.

+ Návlek mikrovlákno s abrazívnymi časťami, žmýkanie
Ťažký kýbel

Spontex System 97050276

Spontex System 97050276 recenzie a test

Spontex System 97050276 je strapcový mop s guľatou hlavou a rovnako tvarovaným vedrom. Žmýkací systém je zabudovaný v rukoväti mopu s prispôsobeným vedierkom na dve úrovne. V prvej úrovni mop namočíte, v druhej ho vyžmýkame. Upratovacia súprava je priradená pre všetky druhy podláh. Vedro je vybavený výlevkou pre plynulé vyliatie špinavej vody.

+ Skladný s malými rozmermi, rýchle vyplákania a odstredenia
Horšie vylievanie vedra

Leifheit PicoSpray 56590

Leifheit PicoSpray 56590 recenzie a test

Leifheit PicoSpray 56590 je podlahový mop s rozprašovačom, ktorý pojme až 800 ml, čo vystačí na cca 400 postrekov. Dĺžka mopu je 120 cm a ovládanie rozprašovača je veľmi pohodlné a to vďaka umiestneniu na rukoväťou, takže nie je problém ho ovládať jednou rukou. Šírka záberu pri vytieranie je 26 cm, takže sa hodí skôr na menšie priestory a rýchle upratovanie.

+ Ľahký a ohybný
Možno zbytočne veľká nádobka

Ako vybrať mop na umývanie podlahy

Ak sa chystáte kúpiť nový mop, alebo kompletnú upratovaciu sadu, mali by ste dávať pozor na pár základných pravidiel pri výbere. Niektoré majú vo výbave rozprašovač, ďalší sa líšia žmýkaním a inými vlastnosťami, alebo tiež vhodnosťou pre typ podlahy.

Mopy a ich základné delenie

Plochý mop

Ploché mopy sú obľúbené vďaka odnímateľnému návleku, ktorý v prípade veľkého zašpinenie jednoducho vymeníte za náhradný a špinavý vyperiete (väčšina sa perie bez aviváže na 60°). Na výber je viac druhov návlekov, medzi najlepšie sa však radí návleky z mikrovlákna, tie dokonale zachytávajú nečistoty. Takéto mopy sú vhodné na veľké plochy, nevhodné avšak pre členitejšie povrch.

Strapcový mop

Strapcové mopy dokonale sajú vlhkosť a perfektne sa s nimi vytiera pod nábytkom alebo v rohoch miestnosti. Nehodí sa však na citlivejší podlahy a veľké plochy.

Rotačný mop

Rotačný mopy sa delí ďalej na ploché a strapcové. Dôležitou vlastnosťou je otočný kĺb, ktorý umožnuje pohodlné žmýkanie bez namočení rúk. Pomocou odstredivej sily, je mop skoro suchý a pripravený na ďalšie vytieranie. Vhodný je tak pre povrchy citlivé na vodu.

Spray mop s rozprašovačom

Rozprašovací mop má veľké plus v nádržke na čistiaci prostriedok (vodu), ktorý si počas upratovania sami rozprašuje na podlahu. Väčšina striekacích mopov má nádržku umiestnenú priamo v držadle, takže počas upratovania nebude nádržka prekážať. Rozprašovač sa spúšťa stlačením páky na rukoväťou, čím robí mop úplne dokonalým a zvládnete ho ovládať aj jednou rukou. Je síce pravda, že nepotrebujete vedro, nevýhodou je však vyššia hmotnosť, cena a horšia manipulácia napríklad pri vytieranie pod nábytkom.

Elektrický mop na podlahu

Elektrický mop môže skrývať viac významov. Môže ísť o klasický mop vybavený rotačnými kefami, kedy zvyšuje efektivitu oproti bežnému mopu a súčasne je vhodný na citlivé povrchy oproti parnému mopu. Mylne tak môže byť označovaný parný mop, viď nižšie. Alebo môže ísť o robotický mop, ktorý je podtypom robotických vysávačov, so schopnosťou suchého aj mokrého upratovania.

Parný mop

Parný mop sa zaobíde bez akýchkoľvek čistiacich prostriedkov. Horúca para dezinfikuje povrchy a je tak menej agresívne napríklad pre alergikov. Vhodný je na odolné povrchy ako keramické dlažby, a naopak na citlivé podlahy z dreva, by sa použiť nemal.

Mop podľa podlahy

Plávajúca podlaha

Mop na plávajúcu podlahu sa nezaobíde bez systému rotačného žmýkania vzhľadom na citlivosť povrchu na vodu (podlaha je podkladu len položená, neprilepenú) a návleku z jemného mikrovlákna proti poškodeniu.

Dlažba

Mop na dlažbu je ideálny strapcový pre schopnosť vyčistenie škár, čo s plochým mopom môže byť ťažké. Výhodou keramickej dlažby je odolnosť proti vode i chemikáliám.

Laminátová a drevená podlaha, parkety

Mop na drevenú podlahu, laminát a parkety je podobne ako u plávajúce podlahy vhodný plochý s rotačným systémom pre takmer suché vytieranie a návlekom z mikrovlákna. Čistú drevenú či laminátovú podlahu je vhodné ošetriť na tento účel určeným voskom.

Vinylová podlaha

Mop na vinylovú podlahu možno vyberať podľa veľkosti plochy (plochý na veľkú, strapcový na menšie miestnosti). Výhodou vinylových platní je väčšej odolnosti proti poškodeniu i vode.

Linoleum, marmoleum, PVC

U týchto povrchov skôr, než od typu mopu záleží na použitých čistiacich prostriedkoch. Zvyčajne sa odporúčajú prostriedky na báze alkoholu a voskov, naopak vyhnúť by ste sa mali chlóru a saponátu.

Hrubá kamenná podlaha (bridlice)

Neglazovaná, porézna, hrubá kamenná dlažba neznesie mokré vytieranie. Vhodné je vysávanie vysávačom, zametanie alebo použitie suchého mopu.

Leštený kameň, mramor

Tento typ podláh je citlivý na poškriabanie, preto je vhodný mop s návlekom z mikrovlákna. Určite sa tiež vyhnite pieskovým čističom.

Korok

Korkové podlahy sú citlivé na vodu, a to aj po lakovanie. Vhodný je plochý mop s návlekom z mikrovlákien s minimálnym navlhčením a pri použití odporúčaných čističov.

Druhy návlekov

Návleky na mop sa odlišujú nielen tým, na aké podlahy sú vhodné, ale aj možnosťami pranie a sušenie, ale aj kompatibilitou s čistiacim prostriedkom.

  • Bavlnené návleky (cotton) sú vhodné na odolné podlahy a silne znečistené povrchy. Bavlnený návlek na mop má výhodu v použití silných upratovacích prostriedkov a možno ich vyprať v práčke na vysokú teplotu.
  • Návlek obsahujúce mikrovlákno možné použiť pre väčšinu podláh a výhodou je škála hrubosťou. Tento materiál je citlivejší a nemožno ho prať viac ako na 30 °C, nemal by prísť do styku s avivážou ani so sušičkou.

Funkcie a vlastnosti

Mop a vedro na vodu môžu mať praktické funkcie a vlastnosti, ktoré to sú?

  • Teleskopická tyč – nastaviteľná násada je zvyčajne v rozmedzí 90 – 140 cm. Výhodou je ako predĺženie, tak skrátenie pre jednoduchšie uskladnenie.
  • Šírka záberu stieracej plochy – rozpätie je približne medzi 26 – 50 cm.
  • Dávkovač čistiaceho prostriedku – typické pre spray mopy.
  • Ventil na vypustenie vody – kýbel s vodou môže mať ventil, ktorý uľahčí vylievanie znečistenej vody.
  • Kolieska – u nádoby s vodou pomôžu sa ľahšie manipuláciou po podlahe.

Nádoba na vodu (vedro)

Upratovací mop s vedrom a žmýkacím košom môže mať rôzny objem, a to najčastejšie v rozmedzí 8 až 30 litrov. Väčšie upratovacie súpravy sú zvyčajne vybavené kolieskami. Dôležitou súčasťou vedra je žmýkací kôš a samotný systém žmýkanie.

Odstredivé žmýkanie

Odstredivé žmýkanie nájdete u rotačných mopov a špecifikom je umiestnenie hlavica na rotačnom kĺbu. Pri roztočení tak využije odstredivej sily na zbavenie prebytočnej vody. Systém môže byť zabudovaný v nádobe, kedy sa spustí po zošliapnutí pedálu, alebo v rukoväti mopu.

Pri lacných mopov tento systém byť nemusí. V tom prípade musíte mop zbaviť vody vlastnou silou po sklopení a vytlačenie vo žmýkacím koši.

Otázky pri výbere mopu

Aký je najlepší mop na plávajúcu podlahu?

Najlepší mop na plávajúcu podlahu je taký, čo má rotačný systém žmýkania a návlek z jemného mikrovlákna. Plávajúca podlaha je citlivá na vodu, preto je potrebné ju vytierať takmer suchým mopom.

Aký mop na podlahu veľké plochy?

Na veľkú plochu je vhodný plochý mop so širokým záberom. Návlek a jeho hrubosť môže byť ďalej ovplyvnená typom podlahy.

Ako sa odlišuje profesionálny mop na podlahu?

Profesionálny mop na podlahu je v podstate upratovacia súprava vhodná pre veľké priestory. Do domácnosti nemá praktické využitie a uplatní sa naopak v komerčných priestoroch. Za profi mop možno ale považovať i kompaktnejšie upratovaciu sadu s kolieskami, dávkovačom na saponát a náhradnými návleky.

Aké sú najlepšie značky mopov?

Medzi najlepšie mopy na trhu patrí Leifheit, Vileda, Spontex. Ďalšie obľúbené mopy sú Bona, alebo tiež Lamart.

Kde kúpiť mop?

Okrem obchodov s upratovacími prostriedky môžete kúpiť mop v reťazcoch Tesco, Lidl a ďalšie.