Vyberáme najlepší monitor dychu

TOP 3 monitory dychu

Jablotron Nanny BM02

Hisense Babysense 2 PRO

Snuza Smart PICO

Najobľúbenejší doskový monitor dychu, ktorý je jednoduchý, ale napriek tomu osvedčený nielen rodičmi, ale aj zdravotníctvom. Náš víťaz testu porovnania.Monitor dychu pre bábätká s dvoma podložkami súčasťou balenia a s funkciou predbežné výstrahy.Monitor dychu na plienku, ktorého prednosťou sú kompaktné rozmery, extrémna citlivosť a aplikácie pre chytré telefóny.
+ Osvedčený mnohými užívateľmi, jednoduché nastavenie a ovládanie+ Predbežná výstraha, dve podložky súčasťou balenia+ Kompaktné rozmery, vibrácie pred hlasným alarmom, dobíjacie batérie
- Oproti konkurenčným výrobkom nižšia hlasitosť alarmu (80 dB)- Batérie pre riadiacu jednotku nie sú súčasťou balenia- Vyššia cena

Orientačná Cena
93,79 €

Orientačná Cena
98,50 €

Orientačná Cena
149 €

Monitory dychu pre bábätká sa stávajú stále častejším vybavením všetkých rodičov. Dôvodom je SIDS, teda syndróm náhleho úmrtia dieťaťa. Detektor dychu preto sleduje, či dieťa dýcha, a ak dieťa prestane dýchať, prístroj zalarmuje rodičia. K dostaniu sú dva základné druhy monitorov dychu, a to doskový a monitory dychu na plienku. V tejto súvislosti je potrebné odlišovať klasickú detskú pestúnku a monitory dychu, čo sú dve odlišné zariadenie. Na trhu je však možné nájsť aj kombinácie monitora dychu s pestúnkou. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie monitory dychu pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie monitory dychu (Test 2024)

VzhľadModelTyp monitoraZdravotná certifikáciaHlasitosť alarmuPočet dosiekRozmer doskyBatérie v baleníDostupnosť
Jablotron Nanny BM02 recenzie a testJablotron Nanny BM02DoskovýÁno80 dB1500 × 305 mmÁno
Hisense Babysense 2 PRO recenzie a testHisense Babysense 2 PRODoskovýÁno85 dB2440 x 270 mm + pr. 216 mmNie
Snuza Smart PICO recenzie a testSnuza Smart PICONa plienkuÁno85 dB--Áno
Baby Control Digital BC 200 recenzie a testBaby Control Digital BC 200DoskovýÁno-1500 x 300 mmÁno
Hisense Babysense 1 Pro recenzie a testHisense Babysense 1 ProDoskovýÁno85 dB1440 x 270 mmNie
Snuza Hero MD recenzie a testSnuza Hero MDNa plienkuÁno85 dB--Áno
Baby Control Digital BC 220i recenzie a testBaby Control Digital BC 220iDoskový pre dvojčatáÁno-2500 x 305 mmÁno
Hisense Babysense 7 recenzie a testHisense Babysense 7DoskovýÁno85 dB2pr. 216 mmNie
Baby Control Digital BC 230i recenzie a testBaby Control Digital BC 230iDoskový pre dvojčatáÁno-4500 x 305 mmÁno
Angelcare AC 017 recenzie a testAngelcare AC 017DoskovýNezistené-1330 x 330 mmNie

Zobraziť celú ponuku

Recenzie monitorov dychu

Jablotron Nanny BM02

Jablotron Nanny BM02 recenzie a test

Jablotron Nanny BM02 je bezkonkurenčne najobľúbenejší doskový monitor dychu, používaný nielen samotnými rodičmi, ale aj v zdravotníckych zariadeniach. Jeho prednosťou môže byť to, že je vyrobený v Českej republike. Konštrukcia je štandardné, zložená z jednej riadiacej jednotky a jednej podložky, ktoré sú vzájomne spojené káblom. Každý dych dieťaťa je potvrdený zelenou kontrolkou, čo ďalej robí z tohto monitoru dychu pre bábätká veľmi obľúbený výrobok, na ktorého funkciu sa možno spoľahnúť. O tom svedčí aj veľmi kladné užívateľské recenzie.

+ Osvedčený mnohými užívateľmi, jednoduché nastavenie a ovládanie
Oproti konkurenčným výrobkom nižšia hlasitosť alarmu (80 dB)

Hisense Babysense 2 PRO

Hisense Babysense 2 PRO recenzie a test

Monitor dychu pre bábätká Babysense 2 PRE poteší najmä dvoma doskami, ktoré sú súčasťou balenia. Rovnako ako predchádzajúce monitor dychu, aj Babysense 2 PRO je certifikovaný zdravotnícka pomôcka, a preto sa aktívne využíva aj v mnohých pôrodniciach. Nevýhodou pre niekoho môže byť absencia napájacích batérií v balení. Jeho výhodou je však predbežná výstraha, ktorá sa spustí 10 sekúnd po tom, čo nie je zaznamenaný dych. Až po celkových 20 sekúnd po zástave dýchania sa spustí klasický hlasný alarm.

+ Predbežná výstraha, dve podložky súčasťou balenia
Batérie pre riadiacu jednotku nie sú súčasťou balenia

Snuza Smart PICO

Snuza Smart PICO recenzie a test

Monitor dychu na plienku Snuza Smart PICO je charakteristický iba raz kompaktnou jednotkou. Vďaka minimalistickým rozmerom neobmedzuje dieťa v pohybe, pritom je extrémne citlivý a zaznamená akúkoľvek výchylku v dýchaní. Batéria, ktorá slúži pre napájanie jednotky, je nabíjacia. Veľmi priaznivá je hodnotená aj aplikácia pre chytré telefóny, vďaka ktorým je možné mať neustály dohľad nad dieťaťom. Veľmi šetrná je aj funkcia vibrácií, ktorá sa aktivuje po 15 sekundách, kedy nebude zaznamená funkcie dýchania.

+ Kompaktné rozmery, vibrácie pred hlasným alarmom, dobíjacie batérie
Vyššia cena

Baby Control Digital BC 200

Baby Control Digital BC 200 recenzie a test

Monitor dychu pre bábätká Baby Control Digital BC 200 patrí medzi cenovo dostupné modely. Ako väčšina ostatných výrobkov, aj tento je certifikovanou zdravotnou pomôckou. Na rozdiel od svojich konkurentov však nečaká 20 sekúnd, ale len 12 sekúnd, potom sa rozoznie veľmi hlasný alarm. Do série je možné spojiť až 3 senzorické podložky. Okrem aktuálneho sledovanie dychu je k dispozícii funkcia spätného prehrávania, kedy si môže rodič prehriať dych dieťaťa z posledných 9 minút zaznamenávanie. Riadiaca jednotka môže byť s podložkou spojená pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth alebo Wifi.

+ Nízka cena, mnoho funkcií, bezdrôtová technológia
Zložité ovládanie, je potrebné starostlivo nastaviť citlivosť podložky

Hisense Babysense 1 Pro

Hisense Babysense 1 Pro recenzie a test

Doskový detektor dychu Hisense Babysense 1 Pro je cenovo dostupný, pritom spĺňa požiadavky na udelenie zdravotnícke certifikácie. Má základné dve funkcie, teda klasické sledovanie doby v dýchaní, ale zároveň počíta tiež počet dychov za minútu. Ak by senzory zaznamenali akúkoľvek výchylku, dôjde k výraznému akustickému a vizuálnemu alarmu. 4 tužkové AA batérie sa potom postarajú o takmer polročný napájanie riadiacej jednotky, však nie sú súčasťou balenia. Prístroj možno využiť pre matrac s maximálnou hrúbkou 12 cm.

+ Kombinácia dvoch monitorovacích funkcií, priaznivá cena
Batérie nie sú súčasťou balenia

Snuza Hero MD

Snuza Hero MD recenzie a test

Ďalším monitorom dychu na plienku v našom výbere je Snuza Hero MD. Cena je znížená na minimum, pritom si zariadenie zachováva všetky prednosti, ktoré ponúkne aj drahšie variant tohto zariadenia. Je však takmer o 40% väčší. Rovnako ako u všetkých iných monitorov dychov na plienku, aj tu je výhodou absencia akýchkoľvek káblov. Nevýhodou však môže byť nepohodlie pre dieťa, kedy aplikovaný monitor môže dieťa obmedzovať v pohybe. Navyše to je dôvod pre občasné falošné poplachy, na ktoré si niektorí rodičia pri užívaní tohto monitora dychu sťažujú.

+ Absencia káblov, jednoduché ovládanie
Riziko falošných poplachov

Baby Control Digital BC 220i

Baby Control Digital BC 220i recenzie a test

Monitor dychu pre dvojčatá Baby Control Digital BC 220i je zaujímavý najmä vďaka tomu, že dokáže kontrolovať hneď dve bábätká, a to nezávisle na sebe. Jednoduché užívateľské rozhranie s displejom, bočné snímanie alebo záruka 3 roky, to všetko môžu byť dôvody pre kúpu. Príjemne prekvapí aj zdravotné certifikácia, čo je jeden z dôvodov, prečo sa tento monitor dychu aktívne využíva aj v zdravotníckych zariadeniach. Užívatelia si pochvaľujú veľmi nízku poruchovosť zariadení, pričom však vidí negatívum v nemožnosti napájať zariadenie nabíjateľnými batériami.

+ Dve podložky v balení
Vyššia cena, nie je možné použiť dobíjacie batérie

Hisense Babysense 7

Hisense Babysense 7 recenzie a test

Tento zaujímavo riešený monitor dychu Hisense Babysense 7 je výnimočný vďaka dvom kruhovým podložkám s priemermi 216 mm. Vďaka tomu je možné upravovať rozmiestnenie podložiek do takej podoby, ktorá bude vyhovovať súčasnej veľkosti dieťaťa. Okrem toho sa výrobca pýši tým, že Babysense 7 patrí medzi najmodernejšie monitory dychu značky Hisense. Tomu zodpovedá aj dizajn, ktorý sa zdá veľmi vydarený, nebude teda rušiť dizajn interiéru. Nevýhodou môže byť napríklad to, že súčasťou balenia nie sú batérie pre riadiacu jednotku. Pozor by si užívatelia mali dať aj na nastavenie správnej citlivosti podložiek.

+ Dve podložky v balení, nadčasový dizajn
Absencia napájacích batérií v balení

Baby Control Digital BC 230i

Baby Control Digital BC 230i recenzie a test

Bezkonkurenčne najbohatší monitor dychu v našom výbere je Baby Control Digital BC 230i, pretože súčasťou balenia sú rovno 4 senzorické podložky. Vďaka tomu je zariadenie vhodné pre dvojčatá, u ktorých možno navyše zabezpečiť maximálne pokrytie spiace plochy. Funkcia dychu je signalizovaná LED diódou, ak je teda všetko v poriadku, v opačnom prípade sa rozoznie veľmi hlasný alarm. Režim dvojčiat je možné prerušiť, čo sa oplatí vtedy, keď deti nespia v jednu dobu. Niektorým používateľom však príde ovládanie príliš zložité, za čo môže aj nastavovanie režimu pre dvojčatá alebo jedno dieťa.

+ 4 podložky v balení
Zložitejšie ovládanie

Angelcare AC 017

Angelcare AC 017 recenzie a test

Posledným detektorom dychu v našom porovnaní je Angelcare AC 017. Tento doskový monitor dychu prekvapí veľmi elegantným dizajnom, príjemná je i funkcia predbežného alarmu po 15 sekundách, ak nebude zaznamenaný dych dieťaťa. Výrobca odporúča zariadenie aj pre dvojčatá, a to v kombinácii s dvoma monitorovacími jednotkami. Oproti ostatným výrobcom je súčasťou balenia podložka štvorcové plochy, s dĺžkou hrany 330 mm, čo je menej ako u konkurencie. Tiež výrobca neudáva, či je zariadenie certifikované ako zdravotnícka pomôcka, alebo nie. Nevýhodou tiež zostáva absencia napájacích batérií.

+ Atraktívny dizajn
Neúplné informácie o monitore, malá podložka

Ako vybrať monitor dychu

Pred nákupom detektora dychu je potrebné zamyslieť sa nad tým, či naozaj chcete zariadenie rovno kupovať alebo Vám bude stačiť využiť prenájom. Je totiž potrebné uvedomiť si, že monitor dychu budete používať najmä v prvých niekoľkých mesiacoch, kedy existuje najväčšie riziko SIDS, teda syndrómu náhleho úmrtia novorodenca. Bez ohľadu na to, či Vaším cieľom bude nákup, alebo prenájom, určite oceníte nášho radcu, ktorý Vám pomôže zorientovať sa v sortimente a vybrať ten najvhodnejší monitor dychu pre Vaše bábätko.

Základné typy monitorov dychu

Ako už bolo naznačené v úvode, na trhu sa nachádza základné 3 typy monitorov dychov:

  • Doskový = Monitor dychu s najväčším zastúpením, ktorého charakteristickým znakom je spojenie riadiacej a senzorické jednotky. Senzorická jednotka v podobe podložky sa umiestni pod matrac na rošt postele, následne sa nastaví správne citlivosť senzorov. Týmto sú sledované celkové pohyby dieťaťa. Následne riadiaca jednota vyhodnocuje, či dieťa dýcha, prípadne ako často.
  • Na plienku = Ide o veľmi kompaktný monitor dychu, ktorý sa jednoducho umiestni za lem plienky, pričom zariadenie sleduje pohyb bruška novorodencov a súčasne vyhodnocuje, či dieťa správne dýcha. Toto riešenie je veľmi minimalistické, pretože výrobcovia sa snažia dosiahnuť čo možno najmenších rozmerov, aby monitor neprekážal dieťaťu v pohybe. Odpadá tiež nutnosť vkladať podložku pod matrac.
  • Kombinácia s detskou pestúnkou = Takéto zariadenia nielen, že sledujú pohyb dieťaťa, ale dokážu tiež prenášať obraz, prípadne zvuky na iné miesto. Dajú Vám vedieť, kedy sa dieťa prebudí, prípadne či je všetko v postieľke v poriadku. To znamená, že budete mať kompletný prehľad nad dieťaťom. Najčastejšie ide o kombináciu doskového monitora dychu, ďalej webkamery či vysielačkou a LCD displeja. Nemusí ísť pritom o zariadení rovnakých výrobcov, ale opäť o ich kombináciu.

Dôležité parametre

Zdravotné certifikácie

Väčšina zariadení sa aktívne využíva aj v zdravotníckych strediskách, a preto musí byť certifikovaná ako zdravotnícke pomôcky. Aj napriek tomu však niektorí výrobcovia neuvádza, či je ich zariadenia certifikované, a tak je treba k takýmto modelom pristupovať s rezervou.

Váhový limit

Podložky sú určené pre novorodencov, dojčatá a batoľatá spravidla od 2 po 15 kg. Toto rozmedzie sa však líšia na základe každého modelu a výrobcu, však ide o rozmedzie, do ktorého sa bábätka bez problému vojdú, preto nejde o úplne najdôležitejšie parameter.

Veľkosť senzorické podložky

Týka sa to doskových monitorov dychu, pričom výrobcovia najčastejšie dodávajú v balení dosku obdĺžnikového tvaru s rozmermi cca 500 x 300 mm. Pretože sa môže stať, že podložka nevyplní celý priestor postieľky, je možné zakúpiť ďalšie podložky, ktoré sa k sebe následne sériovo zapájajú. Ďalšia kombináciou je monitor dychu pre dvojčatá, ktorý kombinuje jednu riadiacu jednotku a viac ako dve položky, vďaka čomu budete mať kontrolu nad dvoma ratolesťami.

Hrúbka a typ matraca

So senzorickú podložkou sa spája aj matrace, s ktorou možno podložku kombinovať. Kým niektoré zariadenia vyžadujú matrac maximálne 12 cm hrubú, niektoré zariadenia sú ešte prísnejšie. To isté platí aj o type matraca, pričom pružinové matrace nie sú kompatibilné takmer so žiadnym doskovým monitorom dychu. Je to dané konštrukciou matrac, ktorá by mohla ovplyvňovať vyhodnocovanie dychov dieťaťa. Niektorí výrobcovia monitorov dychu tiež prichádza so svojimi vlastnými matracmi, ktoré sú 100% kompatibilné so senzorickou podložkou.

Komunikácia medzi jednotkami

U doskových monitorov dychu býva spojenie najčastejšie vykonané pomocou kábla, čo však môže obmedzovať v umiestnení riadiacej jednotky. Efektívnejšie sa javí bezdrôtové prevedenie pomocou Bluetooth alebo Wi-Fi, čo je výhodnejšie v možnosti umiestnenia jednotky na Vami požadované miesto, ale zase to môže znamenať menšiu spoľahlivosť celého systému vplyvom bezdrôtovej technológie. Niektoré zariadenia podporujú dokonca prepojenie monitora dychu s chytrým mobilným telefónom prostredníctvom aplikácie.

Alarm a všetko okolo neho

Či už doskové monitory dychu alebo variant na plienku, všetky sú vybavené veľmi hlasným alarmom. Rozdiely však tkvie v nastavení spúšťania alarmov. Väčšina zariadení má nastavený hlavný výstražný alarm po 20 sekundách, kedy nebude zaznamenané dýchanie dieťaťa.

Niektoré modely kombinujú túto funkciu aj s celkovým zaznamenávaním dýchanie. To znamená, že ak sa dieťa nenadýchne za minútu viac ako osemkrát, alarm sa taktiež spustí. Frekvencia dychov alebo počet dychov za minútu sa však u rôznych zariadení líšia. Najprísnejšie zariadenie spustí alarm už pri 12 sekundách po zástave dychu, prípadne po menej ako 6 nadýchnutí za minútu.

Samotná hlasitosť alarmu býva jednotná, spravidla v rozmedzí 80 až 85 dB, pričom ide o hodnotu, ktorá je meraná jeden meter od zariadenia vydávajúce zvuk. Alarm môže byť doplnený aj o vizuálne prvky, ktoré však nebývajú tak zásadné ako zvukový alarm.

Môže tiež dochádzať k takzvaným falošným alarmom, čo sa stáva najčastejšie tak, že dieťa sa dostane mimo senzorickou podložku. Pretože senzorická podložka nezaznamená žiaden pohyb, vyhodnotí to riadiaca jednotka ako zastavenie dychu dieťaťa, hoci dieťa bude dýchať správne.

Napájanie

Monitory dychu sú spravidla napájané AA batériami v počte dvoch alebo štyroch kusov. Zatiaľ čo niektorí výrobcovia dodávajú batérie ako súčasť balenia, niektorí nie. U niektorých zariadení sa udáva, že pri použití štandardných batérií vydrží zariadenie fungovať aj pol roka, čo pokrýva všetku potrebou dobu tohto zariadenia. Treba nezabúdať na to, že doskové monitory dychu zahŕňajú aj senzorickú podložku, ktorá pri bezdrôtovom prevedení musí mať svoje vlastné batérie. Nezabúdajte aj na to, že výrobcovia dôrazne neodporúčajú využívať dobíjacie batérie pre monitory dychu.

Ďalšie užitočné funkcie monitorov dychu

Spätné prehrávanie dychov

Niektoré modely majú možnosť nahliadnuť do histórie dýchanie dieťaťa, niekedy aj hodinu a pol spätne. Môžete si preto vytvoriť predstavu o zdravotnom stave Vašej ratolesti.

Monitoring telesnej teploty

Pre ešte starostlivejší rodičov je k dispozícii funkcia snímania telesnej teploty, čo sa bude hodiť vo chvíli, keď už vopred budete vedieť, že Vašu ratolesť čaká prechladnutie alebo nejaká iná choroba, na čo sa budete môcť už vopred pripraviť.

Sledovanie spánkových fáz

Monitoring spánku je už vskutku nadštandardné funkcie, ktorá vám dá prehľad o jednotlivých spánkových fázach Vášho dieťaťa. Táto funkcia slúži na kontrolu kvality spánku, avšak pre bezpečie dieťaťa nie je dôležitá.

Predbežný alarm

Väčšina zariadení je vybavená takzvaným predbežným alarmom, čo je funkcia zariadenia, ktoré spína napríklad 5 sekúnd predtým, než sa spustí klasický hlasný alarm. Tento predbežný alarm spočíva vo vibráciách, ktoré sa snažia dieťa prebudiť a obnoviť dýchanie do správnej frekvencie. Táto funkcia však bude spoľahlivo fungovať len u monitorov dychu na plienku.

Záver

Každé zariadenie z nášho porovnania splní to, k čomu bolo určené – monitoring dychu dieťaťa. Pri výbere je preto potrebné individuálne pristupovať k finančným možnostiam, ďalej k celkovým sympatiám, a nezabúdať na to, že každý výrobca nastavil iné ovládanie monitorov, čo znamená, že ak jeden výrobca svojimi zariadení nevyhovuje, u iného výrobcu to môže byť úplne inak. Okrem toho je potrebné zvážiť, či by ste využili nadštandardné funkcie, ako je prepojenie monitora dychu s mobilným telefónom, indikátor telesnej teploty alebo napríklad či potrebujete, aby v balení boli prítomné hneď dve podložky. To všetko sa totiž prejaví na cene, ktorá spravidla býva základným aspektom ovplyvňujúce výber.

Otázky pri výbere monitora dychu

Aký monitor dychu do kočíka?

Pri použití monitora dychu v kočíku môžete používať ako doskový monitor dychu, tak monitor dychu na plienku. V kočíku ho však používajte len ak dieťa spí a kočík sa nehýbe, v opačnom prípade môže dochádzať k rade falošných signálov a jeho funkčnosť tak nie je optimálna.

Aký monitor dychu pre dvojčatá?

Pre dvojčatá používajte výlučne zariadenia na to určené. Najlacnejším riešením je jeden celok s viacerými snímacími doskami, lepšie však je, ak má každá podložka svoju vyhodnocovaciu jednotku. Keď spí bábätka v jednej postieľke, mala by mať monitory dychu na plienku, pretože doskové by vedľa seba nemuseli fungovať správne.

Do kedy používať monitor dychu?

Používanie monitora dychu nie je vekovo obmedzené, najčastejšie sa však spomína užívanie do jedného roku veku dieťaťa. Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS – sudden infant death syndrome) sa najčastejšie objavuje do 6 mesiacov veku, pričom najrizikovejšie obdobie je medzi 2 a 4 mesiacom (zdroj: článok).

Aké sú najlepšie značky monitorov dychu?

K najobľúbenejším značkám patrí jednoznačne výrobca Hisense s produktmi Babysense 2 PRO a Babysense 7. Ďalej značka Jablotron so svojím produktom Nanny a pokiaľ kupujete monitor dychu na plienku, tak tu môžeme spomenúť značku Snuza. Či už dáte prednosť akémukoľvek, vždy si overte, že je certifikovaný ako zdravotnícka pomôcka.