Vyberáme najlepší mobilný telefón pre seniorov

TOP 3 mobily pre seniorov z recenzií

Evolveo EasyPhone XD

Aligator S5540 Senior

CPA Halo 18

Tlačidlový telefón pre seniorov, ktorý má podľa recenzií dobrú hlasitosť pri hovore i zvonenie. Poteší veľkými tlačidlami, prehľadným a jednoduchým menu aj SOS tlačidlom, ktoré umožňuje volanie až na 6 čísiel. Nechýba mu praktická baterka ani stojan pre pohodlné nabíjanie.Chytrý telefón pre seniorov s Androidom a s veľkým 5,5" dotykovým IPS displejom. Vďaka nadstavbe BIG Launcher ponúka jednoduché a prehľadné prostredie s veľkými ikonami aj textom. Má dobrý fotoaparát, WiFi, podporu 4G sietí, dual SIM prevedenie, LED svetlo i praktickú čítačku odtlačkov prstov.Mobil pre seniorov s väčším 2,8" displejom je vybavený FM rádiom, SOS tlačidlom, nabíjacím stojančekom a podporuje Bluetooth aj pamäťové karty. Má veľká oddelená tlačidlá a skvelú funkciu Foto kontakty, vďaka ktorej sa na obrazovke zobrazí fotografie toho, kto volá. Samozrejmosťou je budík alebo svietidlo.

Orientačná Cena
37,50 €

Orientačná Cena
71,00 €

Orientačná Cena
38,90 €

Telefón pre seniorov môže byť inteligentný dotykový, alebo tlačidlový so základnými funkciami volanie a písanie SMS. Vždy by mal mať veľké tlačidlá a väčšie, prehľadný a dobre čitateľný displej. Oproti tlačidlovým telefónom má navyše SOS tlačidlo a spravidla len základnú výbavu. Dotykové chytré mobily pre seniorov by mali mať upravené používateľské prostredie napríklad senior launcherom, ktorý zjednodušuje ovládanie. Dôležitá je tiež dobrá hlasitosť reproduktorov a batérie s vyššou kapacitou, ktorá ovplyvňuje pohotovostnú dobu i dĺžku hovoru. Praktická je prítomnosť nabíjacieho stojančeku zjednodušujúce pripojenie konektora, ďalej svietidlo s vlastným tlačidlom, alebo FM rádio. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie mobilné telefóny pre seniorov pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na tlačidlové telefóny.

Najlepšie telefóny pre seniorov 2024

Zobraziť celú ponuku

Najpredávanejšie mobily pre seniorov na trhu

Medzi najpredávanejšie mobily pre seniorov patria:

 • Nokia
 • Aligator
 • CPA
 • Evolveo

Dotykové telefóny pre seniorov ponúka hlavne Aligator.

Ako vybrať mobilný telefón pre seniorov

Výber vhodného mobilného telefónu pre seniorov by mal prebiehať v spolupráci so samotným seniorom, pre ktorého je mobil kupovaný. Dnešná generácia seniorov sa totiž veľmi líši, zatiaľ čo pre niektoré nie je problém ovládať inteligentnú elektroniku, vrátane smartphonov, iní preferujú telefón pre dôchodcov iba so základnými funkciami. Nie je od veci sa seniorom vyskúšať napríklad váš inteligentný dotykový telefón a pri jeho záujmu ho zaobstarať a vhodne nastaviť, čomu sa venujeme nižšie v článku. Pre všetky ostatné našťastie existuje veľa jednoduchých mobilov pre dôchodcov, ktoré sú dnes vybavené mnohými praktickými funkciami práve pre ich potreby.

Tlačidlový mobil pre seniorov

Jedná sa o telefón pre dôchodcov s klasickou konštrukciou, má veľkú klávesnicu, ktorá musí byť dobre čitateľná a nad ňou displej, ktorý musí byť tiež veľmi dobre čitateľný. Rozmerovo nebývajú príliš veľké, avšak pre základnú prácu s telefón veľkosť stačí. Je dobré, ak sú jednotlivé klávesy od seba oddelené, čím sa eliminuje možná chybovosť pri ich stlačení. Častou sú tieto telefóny vybavené špeciálnym SOS tlačidlom alebo tlačidlom pre rozsvietenie LED svetlá. Ich výdrž na jedno nabitie je spravidla dlhá.

Vyklápací telefón (véčkový mobil)

Vyklápací telefón má odlišnú otváraciu konštrukciu, ktorá je v spojení mobilu pre seniorov obľúbená. Pre prijatie hovoru totiž stačí mobilný telefón otvoriť, čo je praktickejšie ako na klávesnici hľadať správne tlačidlo. Okrem toho je véčkový mobil tiež viac odolný, pretože v zavretom stave je chránený ako display, tak klávesnica.

Smartfón pre seniorov

Chytrým telefónom pre seniorov sa dnes rozumie smartphone pre seniorov, teda mobil s dotykovou obrazovkou, ktorá zaujíma celý predný panel. Existuje však aj inteligentný tlačidlový mobil pre dôchodcov, ktorý ponúka oveľa viac možností ako základné tlačidlové telefóny slúžiace primárne na telefonovanie a písanie SMS.

Jednoduchý inteligentný telefón

Jednoduchým chytrým telefónom sa rozumie najčastejšie tlačidlový telefón, disponujúci šikovnými funkciami. Často nemá žiadny sofistikovaný operačný systém, má však veľmi dobrú konektivitu, kde vedľa Bluetooth nechýba rýchle pripojenie k internetu LTE, alebo bezdrôtové pripojenie k internetu pomocou Wi-Fi. Môže disponovať tiež GPS modulom, ktorý v kombinácii s použitím SOS tlačidla dokáže poslať aktuálne súradnice, kde sa senior v núdzi práve nachádza.

Dotykový mobil pre seniorov

Dotykový telefón pre seniorov je v drvivej väčšine bežný smartfón, ktorý výrobca vybavil nadstavbou prostredie pre seniorov. Existujú aj dotykové telefóny pre seniorov s tlačidlovou klávesnicou, je ich však veľmi málo. V niektorých prípadoch môže byť zakomponované mechanické SOS tlačidlo, väčšinou je však táto funkcia riešená softvérom. Určitou nevýhodou môže byť kratšia výdrž batérie v rádoch dní.

Keď sa senior naučia s chytrým dotykovým telefónom zaobchádzať, plynú z toho pre neho samé výhody. Vďaka komunikačným aplikáciám môže byť kedykoľvek v obrazovom kontakte so svojou rodinou a blízkymi, dohľadá si akékoľvek informácie na internete alebo môže tráviť čas hraním jednoduchých hier, ktorých je k dispozícii nespočetné množstvo. U najlepších dotykových mobilov pre seniorov je samozrejmosťou kompletná konektivita, vrátane rýchleho bezdrôtového internetu, Wi-Fi alebo Bluetooth. Bohužiaľ však nedisponujú často nabíjacím stojanom v balení či podporou FM rádia.

Android pre seniorov

Verzia operačného systému Android konkrétne pre seniorov neexistuje, tento operačný systém však zdatnejšiemu užívateľovi umožňuje zväčšiť písmo v telefóne tak, aby bolo ľahko čitateľné aj pre staršie osoby s horším zrakom. Až na výnimky sú Androidom vybavené iba chytré dotykové telefóny.

Senior launcher

Launcher je zjednodušene povedané to, čo na každom smartfóne vidíte po rozsvietení obrazovky. Je to grafická nadstavba operačného systému, ktorú má väčšinou každý výrobca smartphonov inú a rovnako tak je možné si nainštalovať launcher iný.

Senior launcher je potom taká grafická nadstavba, ktorá je robená špeciálne pre seniorov. Ponúka veľmi prehľadné a jednoduché prostredie, ktoré je intuitívne a pre dôchodcov ľahko pochopiteľné. Ikony vrátane textu sú veľké, ovládanie premyslené a dôležité aplikácie má na telefóne hneď pri ruke.

Výrobcovia smartfónov pre seniorov často využívajú práve iba senior launcher, inak sa samotný telefón ničím iným nelíši. Preto možno pri troche snahy urobiť z akéhokoľvek smartphonu inteligentný mobil pre dôchodcov. Obľúbeným je napríklad BIG Launcher.

Technické parametre

Technické parametre sa u seniorských telefónov príliš nezmieňujú – nie je na to príliš dôvod. Väčšina tlačidlových mobilov pre seniorov má za úlohu volať a písať SMS, pre čo nie je potreba bazírovať na výpočtovom výkone. Rozdielne je to u chytrých dotykových mobilov pre seniorov, kde už porovnanie vnútornej pamäte, veľkosti RAM alebo procesora môže dávať zmysel a sú medzi týmito parametrami samozrejme aj veľké rozdiely.

Konštrukcia

 • Tlačidlový telefón pre seniorov – Základné prevedenie senior mobilu, ktorý je určený len na základné používanie. Sofistikovanejšie aplikácie idú na ňom horšie ovládať a nemusí ani fungovať.
 • Vyklápací telefón pre seniorov – Jedná sa o tlačidlový telefón, ktorého veľkou výhodou je jednoduché prijatie prichádzajúceho hovoru jednoduchým otvorením displeja. Má vyššiu odolnosť.
 • Dotykový mobil pre seniorov – Väčšinou sa jedná o smartphone s nadstavbou seniorského launcher. Vyžaduje počiatočné zoznámenie sa s prostredím, po zaškolení je však na ovládanie jednoduchý a ponúka oveľa viac aplikácií aj lepšiu konektivitu. Oproti tlačidlovým máva menšiu výdrž batérie.

Displej

Senior telefón má už dnes vždy farebný display, ktorý je väčšinou typu LCD TFT. Dotykové displeje môžu využívať lepšiu technológiu IPS, ktorý má lepšie pozorovanie uhly, kontrast, menšie odozvu a je energeticky úspornejšie. Displej by mal mať vždy dostatočný jas a poteší, ak ponúka vysoko kontrastný režim, ktorý zlepšuje čitateľnosť horšie vidícím seniorom.

Tlačidlové mobily pre seniorov majú menšiu veľkosť displejov od 2,3″ zhruba do 3,2″ a rozlíšenie väčšinou neprekračuje rozlíšenie 320 x 240 pixelov. Na účely, na ktoré je takýto telefón stvorený, sú tieto parametre úplne postačujúce. Véčkový mobil môže mať ešte druhý menšie displej, ktorý spravidla zobrazuje iba čas, dátum a základné notifikácie.

Dotykový senior mobil má displej veľmi často minimálne raz tak veľký, začína zhruba na 5″a môže mať aj 6,5″. Vzhľadom k menším nárokom seniorov panely dotykových obrazoviek nemajú prehnane veľké rozlíšenie, často sa napríklad objavuje rozlíšenie 960 x 480 pixelov. Menšie rozlíšenie má za výhodu väčšie zobrazenie ikon a textu na displeji a vďaka nemu má displej tiež menšiu spotrebu elektrickej energie, čím sa predlžuje dôležitý parameter seniorského telefónu – výdrž.

Klávesnica

Klávesnica mobilu pre dôchodcov by mala mať veľké tlačidlá, nehľadiac na to, či sa jedná o telefón s tlačidlovú klávesnicou, alebo o dotykovú klávesnicu. Dôležité sú ďalej rozostupy medzi nimi, tvar tlačidiel aj povrchová úprava s materiálom, čo všetko ovplyvňuje presnosť stiskov aj pohodlnosť. Mechanické klávesnice môžu mať rôznu tvrdosť stisku, o ktoré sa môžete dozvedieť z užívateľských testov a recenzií. Niektoré klávesnice sú odolné aj voči poliatiu, čo zvyšuje praktickosť.

 • Hlasová odozva klávesnice – Veľmi praktická funkcia vhodná pre seniorov s veľmi zhoršeným zrakom. Po stlačení klávesy mobilný telefón zopakuje zadanú hodnotu, čím sa dôchodca uistí, že stlačil správnu klávesu.

Hlasitosť

Rovnako tak ako sa so starobou horší zrak, mnohým seniorom sa horší aj sluch, a preto by sa pri výbere mobilu pre seniorov malo dbať tiež na hlasitosť. Bohužiaľ sa tento údaj v parametroch telefónov nijako neuvádza, často ho však spomínajú užívatelia v recenziách na základe svojich skúseností.

 • Slúchadlo – Hlasitosť slúchadla ide na mnohých telefón regulovať, v tomto prípade je však dôležité, aby bola hlasitosť slúchadla čo možno najvyššie, inak by senior pri hovore nemusel protistranu dostatočne zreteľne počuť.
 • Reproduktor – Vysoká hlasitosť reproduktora je dôležitá pre vyzváňanie aj upozornenie, vrátane hlasitosti pre budíky alebo hlasitosti pre stlačenie tlačidiel. Je opäť nastaviteľná a jej úroveň sa dozviete v recenziách a testoch spotrebiteľov.

Rozmery a hmotnosť

Tlačidlový telefón pre seniorov nebýva veľký, na výšku má väčšinou okolo 100 mm, široký je okolo 50 mm a na hrúbku má väčšinou 10 až 12 milimetrov. Svojou hmotnosťou väčšinou nepresiahne 100 gramov. Chytrý telefón pre seniorov má už rozmery väčšie a odvíja sa od veľkosti uhlopriečky displeja. Hmotnosť môže byť aj raz tak veľká, väčšinou sa pohybuje medzi 150 až 200 g. Výhodou väčších dotykových mobilov je fakt, že sa vďaka svojej veľkosť seniorom ľahšie hľadajú.

Batérie

Veľkosť batérie je pre mnoho seniorov kľúčovým kritériom, ktorý ovplyvňuje výdrž mobilu na jedno nabitie. Udáva sa v jednotkách miliampérhodin (mAh) a medzi modelmi môže dosahovať veľkých rozdielov. Kým najlepší mobil pre seniorov s mechanickou klávesnicou môže mať veľkosť batérie do 1000 mAh a výdrž aj niekoľko týždňov, inteligentný dotykový telefón pre dôchodcov môže mať batériu s kapacitou až 5000 mAh a výdrž len niekoľko dní. Tento rozdiel ovplyvňuje veľkosť displeja a komponenty, ktoré sú náročnejšie na batériu.

 • Pohotovostná doba – Uvádza sa v hodinách alebo dňoch a značí, ako dlho vydrží mobilný telefón nabitý bez volania a posielanie SMS. Tlačidlové telefóny pre dôchodcov ju majú násobne dlhší ako dotykové modely.
 • Doba hovoru – Uvádza sa v hodinách a značí, ako dlhý hovor mobilný telefón zvládne na plne nabitú batériu.

Konektivita

Jednoduchý mobil pre seniorov nemá takmer žiadnu konektivitu, vystačí si s pripojením k mobilnej sieti, ktorá zabezpečí bezproblémové telefonovanie a posielanie SMS. S vyššou vybavenosťou aj tlačidlových telefónov konektivita narastá, najväčší je potom pochopiteľne u smartfónov.

 • 2G GSM sieť – Ide o základné frekvencie, ktoré sa používajú predovšetkým pre telefonovanie a písanie SMS. Využívajú ich všetky telefóny pre seniorov.
 • 3G, 4G/LTE, 5G – Skrze frekvencie týchto sietí sa prenáša predovšetkým vysokorýchlostný mobilný internet, ktorý dôchodcovia využijú len u inteligentných telefónov.
 • Wi-Fi – Slúži na bezdrôtové pripojenie k Wi-Fi sieti, v ktorej sa možno pripojiť k internetu, bez toho aby dochádzalo k čerpaniu dát z mobilného tarifu.
 • Bluetooth – Táto konektivita je prínosná iba pre skúsenejších seniorov, ktorí skrze neho môžu ku svojmu telefónu pripájať príslušenstvo, ako sú napríklad bezdrôtové slúchadlá. Skrze Bluetooth možno posielať z telefónu na telefón tiež fotografie, pesničky a ďalšie dáta aj dokumenty.
 • GPS – Poslúži pri navigovaní v mapách, u mobilov pre dôchodcov je však ešte viac praktickejšie v spojení s SOS tlačidlom. To pri aktivovaní pošle žiadosť o pomoc a pripojí k nej aj súradnice o polohe, čo môže mnohokrát doslova zachrániť aj život.
 • USB konektor – MiniUSB alebo USB-C slúži predovšetkým pre nabíjanie, sekundárne tiež k prepojeniu telefónu s počítačom.
 • 3.5 mm konektor – Seniori ho využijú pre pripojenie slúchadiel na počúvanie hudby alebo FM rádia, niektorí ho využijú aj pri pripojení káblového Handsfree.

Funkcie

 • SOS tlačidlo – Tlačidlové telefóny pre seniorov ho majú prevažne mechanické, dotykové mobily softvérové. Mechanické prevedenie je v krízovej situácii praktickejšie, lebo ho senior ľahšie stlačí. Podľa jeho nastavenie môže vytočiť prednastavené číslo, alebo poslať SMS až na niekoľko čísiel naraz. Ak disponuje mobilný telefón GPS, môže tiež odoslaná SMS obsahovať informácie o polohe seniora. Zaujímavou je tiež funkcia vyžiadanie si tejto SMS vaším blízkym.
 • Svietidlo – Veľmi praktická funkcia, ktorá nechýba väčšine seniorských telefónov. Jedná sa o malú výkonnú LED diódu, ktorá zaistí dostatok svetla pri hľadaní kľúčov v tme, alebo pre signalizáciu, keď sa človek pohybuje na cestné komunikácii v noci. Svietidlo ide vždy aktivovať z prostredia telefónu, niektoré majú dokonca špeciálne mechanické tlačidlo, ktoré jej zapnutie uľahčuje.
 • FM rádio – Častá funkcie tlačidlových telefónov, chytré mobily pre seniorov naopak touto funkciou skôr nedisponujú. Dokáže prijať a prehrávať rádiovú stanicu bez toho, aby boli využité mobilné dáta.
 • Fotoaparát – U tlačidlových mobilov pre seniorov nie je kľúčovým parametrom. Hoci ho takmer všetky seniorské telefóny majú, kvalita fotografií je väčšinou prinajlepšom priemerná. Naopak smartphony môžu fotiť výrazne lepšie, zadné fotoaparáty majú vyššie rozlíšenie a sú vybavené aj prednou selfie kamerou, ktorá sa využíva pri videohovoroch.
 • Nabíjací stojanček – Je doménou telefónov pre seniorov s klávesnicou a často ho výrobcovia pribaľujú do základného balenia. Uľahčuje pripojenie na nabíjanie, pretože nie je potreba malý konektor trafiť do malého konektora. Chytré mobily ním v základe väčšinou nedisponujú, spravidla sa však dá dokúpiť ako príslušenstvo.
 • Dual SIM – Ak využíva senior dve telefónne čísla, bude sa podpora dvoch SIM kariet iste hodiť. Funkcia Dual SIM nie je výnimočná, ponúka ju mnoho tlačidlových aj dotykových telefónov.
 • Pamäťová karta – Rozširuje často veľmi malú vnútornú pamäť telefónov, pokiaľ užívateľ iba píše SMS a telefonuje, nie je potreba. Ak používateľ viac fotia, alebo využíva aktívne smartphone, využitie nájde. Spozornite iba pri pojme hybridný slot, ktorý funguje buď s dvoma SIM, alebo s jednou SIM a raz pamäťovou kartou.
 • Zvýšená odolnosť – Ak má senior telefón nadpriemernú odolnosť, prežije pády aj namočenie vodou. Najmä pre aktívnych seniorov je zvýšená odolnosť vítaná, na mobil bude spoľah aj na výletoch, kde sa môže bežný mobil ľahko poškodiť a kde je zároveň zvýšené riziko, že bude potrebné volať o pomoc.

Otázky pri výbere mobilu pre seniorov

Aký jednoduchý smartfón pre seniorov?

Jednoduchý inteligentný mobil je buď telefón s klávesnicou s nadpriemernou konektivitou a mnohými aplikáciami, alebo dotykový smartphone s prispôsobeným prostredím pre dôchodcov. Výrobca využije väčšinou Senior launcher, ktorý prostredie telefónu výrazne zjednoduší, čím sa stáva pre seniora chytrý telefón oveľa lepšie pochopiteľnejšie. Viac sa k tejto téme venujeme v článku.

Tlačidlový alebo dotykový mobil pre seniorov?

Tlačidlový telefón pre seniorov sa hodí pre technicky menej zdatných dôchodcov, ktorí telefón využijú hlavne na telefonovanie a na písanie SMS. Dotykový mobil pre seniorov využijú technicky zdatnejší dôchodcovia, ktorým ponúkne oveľa viac možností – prepojí sa s rodinou a priateľmi cez videohovory, má kvalitnejší fotoaparát a umožňuje funkčné pripojenie k internetu. V spojení so senior launcherom jeho ovládanie navyše nie je o moc zložitejšie ako v prípade tlačidlového telefónu.

Aká je cena telefónu pre dôchodcov?

Najlacnejšie telefóny pre seniorov sa predávajú od 15 € a sú vhodné predovšetkým pre telefonovanie, pretože nedisponujú veľkým displejom. Od 40 € sa dajú zaobstarať už tlačidlové mobily ‘s väčším displejom, ktorý poslúži dobre pre telefonovanie aj písanie SMS a ich displej je väčší, takže lepšie čitateľnejší. Od 80 € potom možno kúpiť dotykové chytré telefóny pre seniorov s veľkým displejom a špeciálnym prostredím určeným pre dôchodcov.

Aké sú najlepšie značky mobilných telefónov pre seniorov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov telefónov pre seniorov patrí CPA, Aligator, Alcatel, Nokia alebo Evolveo. Nokia pre seniorov zaujme mnohými modelmi, jej telefóny však nedisponujú SOS tlačidlami. Aligator mobily pre seniorov sú v mnohých konštrukčných prevedeniach a dá sa kúpiť aj v dotykovom prevedení so senior launcherom, disponujú tiež väčšinou SOS tlačidlom. Alcatel pre seniorov má v dnešnej dobe len ponuku s niekoľkými málo telefóny v základnej výbave.