Vyberáme najlepší mobilnú klimatizáciu

Vysoké letné teploty sú v mestách a obzvlášť panelových bytoch jedno veľké utrpenie. Tropické noci ani neumožní schladenie domov. Mobilná klimatizácia do bytu či kancelárie je ideálnou alternatívou zabudovaným klimatizáciám, ktoré mnohokrát ani nedajú využiť kvôli stavebným zásahom, typicky v nájomnom byte. Prenosná klimatizácia možno umiestniť do izby alebo spálne a miesto zložitého stavebného zásahu jej postačí okenné vývod. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie mobilné klimatizácie pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie mobilné klimatizácie (Test 2024)

Recenzie prenosných klimatizácií

Guzzanti GZ 900

Guzzanti GZ 900 recenzie a test

Mobilná klimatizácia Guzzanti GZ 900 zvládne chladenie, kúrenie, odvlhčovanie a je rovnako schopná ventilácia v troch rýchlostiach. Jej odporúčaný priestor je až 85 m3, disponuje výkonom chladenia 9000 Btu / h a úroveň hlučnosti činní 62 dB. Teplotu je možné nastaviť v rozmedzí 15 a 31 stupňov Celzia a pri potrebe nižšej hlučnosti, typicky v noci, je tu režim Sleep. K odvodu horúceho vzduchu je prítomná hadica s dĺžkou 1,5 m a na kondenzát je pripravená zabudovaná nádoba s objemom 0,8 l. Prenosu klimatizácie potom napomáhajú zabudované kolieska.

Pre – Cena / výkon, nízka váha a jednoduchá manipulácia
Proti – Dĺžka hadice odvádzajúcej vzduch

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EXP12HN1W6

Electrolux EXP12HN1W6 recenzie a testPrenosná klimatizácia Electrolux EXP12HN1W6 poskytne solídny chladiaci výkon (12000 Btu/h) a uchladí aj rozmernejšie priestory (120 m3). Výkonná jednotka sa však podpísala aj na hmotnosti, kedy klimatizácia váži 34 kg. Špecifikom je možnosť prepojenia s mobilným telefónom alebo tabletom, skrze ktoré možno klimatizáciu ovládať i vzdialene, napríklad z práce. Okrem toho je tu prítomný časovač, spánkový aj automatický režim udržujúce navolenú teplotu.

Pre – Chladiaci výkon, vzdialené ovládanie
Proti – Chýba automatický odpar

ZOBRAZIŤ PONUKU

Gorenje KAM24F0PHH

Gorenje KAM24F0PHH recenzie a testDomáce klimatizácia Gorenje KAM24F0PHH má dostatočný výkon na uchlazení izby či bytu v najteplejších dňoch roka. Nižší výkon sa tiež pozitívne premietol do rozumné spotreby 0,9 kWh. V malých bytoch často nie je veľa miesta, preto poteší kompaktné rozmery tohto modelu, ktorý možno ovládať na prístroji i diaľkovo ovládačom. V automatickom režime sa pomocou senzorov sama prispôsobuje priestoru a stráži navolenú teplotu i smerovanie toku vzduchu. Pri výpadku elektrickej energie je navyše schopná nadviazať tam, kde predtým skončila.

Pre – Dostupná cena, rozmery
Proti – Chýba funkcia kúrenia

ZOBRAZIŤ PONUKU

DeLonghi PAC AN112 SILENT

DeLonghi PAC AN112 SILENT recenzie a testMobilná klimatizácia DeLonghi PAC AN112 SILENT kombinuje vysoký výkon 11000 Btu/h aj nízku spotrebu a jej energetická trieda spadá do kategórie A+, okrem iného vďaka chladiacej jednotke R290 neprodukujúce emisie. Možno ju prevádzkovať v priestoroch s veľkosťou 110 m3 a s váhou 30 kg patrí skôr k ťažším prenosným klimatizáciám. Manipulácia ale uľahčujú ako kolieska, tak madlá. Špecifikom je funkcia Real feel, ktorá je schopná zachytiť aktuálny stav a ten následne udržiavať. Medzi ďalšími funkciami je napríklad odložený štart s 12h časovačom.

Pre – Pomer výkon/spotreba, odporúčaný priestor
Proti – Adekvátne vyššia cena

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EXP09HSECI

Electrolux EXP09HSECI recenzie a testNetypicky spracovaná mobilná klimatizácia nielen do bytu Electrolux EXP09HSECI poteší ako svojou výbavou, tak práve nevšedným dizajnom. Zaujímavosťou je systém AirFlow produkujúci výduchy v tvare ruže na hornej strane prístroja. Disponuje chladiacim výkonom 9000 BTU za veľa v priestore o 90 m3, a to s podpriemernou hlučnosťou 53 dB. Zvládne ako chladenie, tak odvlhčenie aj kúrenie s rôznou teplotou a ventiláciou. Vo výbave navyše nájdete okenné sadu, čo nebýva zvykom.

Pre – Vzhľad a spracovanie, úroveň hluku, spotreba
Proti – Vyššia cena

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EXP09CN1W7

Electrolux EXP09CN1W7 recenzie a testElectrolux EXP09CN1W7 patrí k mobilným klimatizáciám, ktoré sú cenovo dostupné a súčasne poskytnú dobrý výkon. Ľahká a kompaktná klimatizácia schladí priestor o rozmere 90 m3 s adekvátnym výkonom chladiacej jednotky (9000 BTU/h), pričom zvládne chladenie, sušenie a vetranie. Ovládať ju možno diaľkovým ovládačom alebo tlačidlami priamo na prístroji, ktoré dopĺňa prehľadný LCD displej. Manuálne tiež môžete prispôsobiť tok vzduchu vo vertikálnom, či horizontálnom smere.

Pre – Cena/výkon, kompaktné rozmery
Proti – Nemá funkciu kúrenia

ZOBRAZIŤ PONUKU

Sencor SAC MT7011C

Sencor SAC MT7011C recenzie a testKlimatizácia do bytu Sencor SAC MT7011C je vzhľadom k svojim parametrom skôr izbovú klimatizáciou. Má nižší chladiaci výkon aj úroveň hluku (53 dB) a je navrhnutá pre priestory do 80 m3. Okrem umývanie vzduchových filtrov nevyžaduje žiadnu zvláštnu údržbu a jej režimy zahŕňajú chladenie, ventiláciu, odvlhčovanie. Dotykovým panelom alebo ovládačom môžete nastaviť teplotu (18 – 35 ° C), rýchlosť ventilátora, aplikovať nočný režim alebo automatický pohyb lamiel.

Pre – Hmotnosť a rozmery, izbové využitie
Proti – Súčasťou balenia len adaptér do sťahovacích okien

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Značným faktorom pri výbere mobilné klimatizácie je rozloha priestoru, v ktorom ju hodláte prevádzkovať. Odporúča sa mať radšej výkonnejšie klimatizáciu v menšom priestore než opačne. S tým je spojený výkon chladenia, prietok vzduchu aj konečná spotreba energie.

Výkon chladenia

British thermal unit čiže britská tepelná jednotka (skrátene potom BTU) je parameter vypovedajúce o výkonnosti klimatizácie a udáva sa v jednotkách za hodinu. Okolo 7000 BTU sa pohybujú základné klimatizácia, naopak okolo 12000 BTU možno nájsť najvýkonnejšie modely. Porovnanie výkonnosti v BTU je presnejšie ako v kW, hoci možno spomenúť, že rozsah tohto parametra je približne medzi 2 a 4,6 kW. Na energetickom štítku ďalej nájdete energetickú účinnosť chladenia a kúrenia, presnejšie EER a COP. Vyšší koeficient znamená aj vyššiu účinnosť.

Priestor, úroveň hluku

Hodnota odporúčaného priestoru udáva, pre akú veľkú miestnosť je prenosná klimatizácia vhodná. Je potrebné spomenúť, že ide skôr o podporný údaj, ktorý by nemal byť vyhodnocovaný samostatne, ale s ďalšími parametrami ako BTU. Aj v pasujúce miestnosti môže dôjsť k znižovaniu účinnosti klimatizácie okolitými faktormi alebo spotrebičmi. Úroveň akustického hluku je veľmi podobná medzi jednotlivými modelmi, typicky 50 až 65 dB. Klimatizácia taktiež disponujú nočným (tichým) režimom s nižším výkonom.

Energetická trieda a spotreba

Energetický štítok na spotrebiči nesie údaj o energetickej triede, pričom úsporné mobilné klimatizácie disponujú triedou A+, ostatné potom triedou A. Ďalšie hodnotou na štítku je spotreba elektrickej energie, kedy menej výkonné chladiace jednotky za hodinu chodu spotrebujú 0,9 KW, tie najvýkonnejšie až 1,3 KW.

Odvod kondenzátu a horúceho vzduchu

Odvod tepla, presnejšie horúceho vzduchu, je zásadné pre dosiahnutie plnej efektivity klimatizácie. U prenosné klimatizácie by mala byť dĺžka hadice krátka a v okne dobre umiestnená (bežné sú textilné či plastové izolácie). Príliš dlhá hadica a o sebe kúri a pôsobí tlakovú stratu, čím znižuje efektivitu chladenia. Štandardne býva dodávané zúžené zakončenie hadice do škáry v okne a aretačné istenie. Izolačné vložky nebývajú štandardne súčasťou balenia, ale určite stojí za dokúpenie.

Charakteristické pre klimatizácie je odvod vlhkosti zo vzduchu, čo má za následok potrebu odvodu takto vyzrážané vody. Niektoré modely majú automatický odpar kondenzátu, kedy je odvádzaná s horúcim vzduchom von z bytu, u iných je prípojka na odpad alebo nádržka, ktorú je potrebné vylievať.

Ovládanie

Väčšina mobilných klimatizácií možno ovládať pomocou diaľkového ovládača, s ktorým nastavíte teplotu vzduchu, intenzitu prúdenia, nastavenie lamiel alebo časovač. Ten umožňuje automatické spustenie či vypnutie v zadaný čas. Okrem voľby režimu – kúrenie, chladenie, odvlhčovanie a ventilácia toho moc na nastavenie nie je, snáď ešte lamely pre usmernenie prúdu vzduchu.

Údržba

Základ údržby spočíva v čistení a prípadnej výmene vzduchových filtrov. Ak by ste tento proces ignorovali, dôjde k šíreniu roztočov a mikroorganizmov, čo by pocítili predovšetkým alergici. Nehovoriac o postupne zapáchajúcim vzduchu, ktorý by z klimatizácie vychádzal. U klimatizáciou s nádobou na kondenzát je potom logicky nutné obsah vylievať.