Vyberáme najlepšiu meteostanicu

TOP 3 domáce meteostanice

Sencor SWS 9700

Hyundai WS 2303

Garni 610 Precise

Profesionálna meteostanica s barometrom a displejom True Colour s uhlopriečkou 5,8". Zaujme snímačom 5v1, ktorý meria rýchlosť a smer vetra, dažďové zrážky, teplotu i vlhkosť.Domáca meteorologická stanica zaujme jednoduchou animovanou predpovedí počasia, zobrazuje vnútornú aj vonkajšiu teplotu, vlhkosť a uchováva namerané hodnoty v pamäti.Bezdrôtová meteostanica s dosahom 150 metrov meria okrem teploty aj vnútornu a vonkajšiu vlhkosť. Pomocou piatich ikon dopĺňa predpoveď počasia a farebný LED display má dve úrovne jasu.
+ Snímanie rýchlosti vetra, zrážkomer, veľký dosah, dobre osvietený displej+ Farebný displej, dobrá čitateľnosť, indikátor slabej batérie+ Dosah snímača až 150 metrov, barometer, pomer cena/výkon
- Vyššia cena- Nemá barometer- Nič zásadného

Orientačná Cena
109,90 €

Orientačná Cena
38,40 €

Orientačná Cena
57,73 €

Pokiaľ chcete mať dokonalý prehľad o tom, aké je, alebo aké bude počasie presne vo vašej lokalite, je pre vás meteostanice tým správnym zariadením. Meteorologická stanice poskytuje mnoho rôznych informácií o počasí vonku i ďalšie merateľné údaje vo vnútorných priestoroch. Existuje pomerne veľké množstvo meteostaníc, od lacných domácich meteostaníc po drahšie profesionálne meteostanice. Môžu sa odlišovať mnohými merateľnými parametrami i funkciami, ktoré pomáhajú ako presnejší predpovede, tak zvyšujú užívateľský komfort. Unikátne sú v tomto ohľade WiFi meteostanice, ktoré umožňujú sledovanie nameraných hodnôt z vášho mobilného zariadenia. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie meteostanice pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie meteostanice (Test 2024)

VzhľadModelPredpoveď počasiaDosah snímačaBarometerBudíkFarebný displejWiFiDostupnosť
Emos AOK-5018B recenzie a testEmos AOK-5018BÁno30 mÁnoÁnoNieNie
AURIOL 313320 recenzie a testAURIOL 313320Áno100 mÁnoÁnoNieNie
Sencor SWS 9700 recenzie a testSencor SWS 9700Áno150 mÁnoNieÁnoNie
TFA Spring 35.1129.01 recenzie a testTFA Spring 35.1129.01Áno60 mNieÁnoÁnoNie
Hyundai WS 2303 recenzie a testHyundai WS 2303Áno30 mNieÁnoÁnoNie
Garni 610 Precise recenzie a testGarni 610 PreciseÁno150 mÁnoÁnoÁnoNie
Sencor SWS 280 recenzie a testSencor SWS 280Áno30 mNieÁnoÁnoNie
GoGEN ME 3900 recenzie a testGoGEN ME 3900Áno100 mÁnoÁnoÁnoÁno
Netatmo Urban NWS01-EC recenzie a testNetatmo Urban NWS01-ECÁno100 mÁnoNieÁno
Solight TE 81 recenzie a testSolight TE 81Áno60 mÁnoÁnoÁnoNie

Zobraziť celú ponuku

Recenzie meteostaníc

Emos AOK-5018B

Emos AOK-5018B recenzie a test

Bezdrôtová meteostanica Emos AOK-5018B ponúka údaje o vonkajšej i vnútornej teplote, vlhkosti, tlaku a zobrazuje aj predpoveď počasia. Na podsvietenom LED displeji nájdete tiež dátum, čas, kalendár či údaje o mesačnom cykle, východu a západu slnka. Čas je riadený rádiovo, budík má funkciu snooze a spôsob napájania je pomocou dvoch AA batérií. Snímač možno umiestniť až 30 metrov od meteostanice, ktorá má vnútornú pamäť a uchováva dáta za posledných 12 hodín. Dodáva sa spolu s jedným čidlom, však dokáže pracovať až s tromi snímačmi. Jedná sa o veľmi kvalitnú meteostanicu, a preto nie je prekvapením, že získala v niekoľkých rokoch po sebe spotrebiteľské ohodnotenie produkt roku.

+ Výborný pomer cena/výkon, možnosť 3 senzorov, ocenenie produkt roku
Menšej dosah snímača, horšia stabilita stojančeku

AURIOL 313320

AURIOL 313320 recenzie a test

Domáca Meteostanica AURIOL 313320 zaujme predovšetkým dobrým pomerom cena / výkon a tiež dosahom externého čidla, ktoré pri takto lacné meteo stanici zvládne vzdialenosť až 100 metrov vo voľnom priestore. Samozrejmosťou je zobrazovanie mnohých veličín, vrátane zobrazenia presné hodnoty vnútornej i vonkajšej teploty. Predpoveď počasia je potom vypočítava na základe vývoja tlaku vzduchu. Poteší intuitívne ovládanie dotykovými senzormi na prednej strane a display s LED podsvietením. Hodiny sú riadené rádiovým signálom, meteostanice zobrazuje fázy mesiaca, východ i západ slnka a poteší tiež 2 budíky, hodiny s dátumom i kalendár.

+ Veľký dosah, rádiovo riadené hodiny, dobrý pomer cena/výkon
Nemá stály režim podsvietenia

Sencor SWS 9700

Sencor SWS 9700 recenzie a test

Profesionálna meteostanica Sencor SWS 9700 s barometrom a bezdrôtovým snímačom 5v1 zaujme unikátnym displejom TRUE COLOR, ktorý oslní 256 premenlivými farbami, tromi režimami farieb a tromi úrovňami jasu. Meteorologická stanica predpovedá počasie na 12-24 hodín na základe zmeny tlaku a teploty vzduchu. Poskytuje informácie o smere a rýchlosti vetra, času, vlhkosti, teplote, dažďových zrážkach a oranžové blikajúce LED svetlo upozorňuje na výstrahu poľadovice. Bezdrôtový snímač 5v1 môže byť vzdialený až 150 m od prijímača, čo je nadpriemerná hodnota a spotrebitelia sa v recenziách zhodujú, že sa jedná o veľmi kvalitnú meteostanicu.

+ Snímanie rýchlosti vetra, zrážkomer, veľký dosah, dobre osvietený displej
Vyššia cena

TFA Spring 35.1129.01

TFA Spring 35.1129.01 recenzie a test

Farebná meteostanica TFA Spring 35.1129.01 má veľmi prehľadné zobrazenie všetkých údajov, bezdrôtovo informuje o vonkajšej teplote a vlhkosti, meria vnútornú klímu a zobrazuje čas a dátum na displeji, ktorý má nastavenie jasu. Prijímač sa napája pomocou sieťového adaptéra alebo 3 AAA batériami. Meteorologická stanica disponuje mnohými funkciami, spomenúť možno budík, teplotný alarm, pamäť na minimálne a maximálne namerane teploty a pomocou tlakoměrného čidla predpovedá počasie na ďalších 12 hodín. Meteostanici možno postaviť či zavesiť a dosah snímača od prijímača je až 60 m.

+ Prehľadné zobrazenie, farebný displej, presné meranie hodnôt
Nezobrazuje hodnotu tlaku

Hyundai WS 2303

Hyundai WS 2303 recenzie a test

Domáca meteorologická stanica Hyundai WS 2303 má rádiovo riadený čas, jednoduchú animovanú predpoveď počasia na najbližšie hodiny a zobrazuje vonkajšiu teplotu i vlhkosť. Na LED farebnom displeji je tiež ukazovateľ vnútornej teploty a výhodou je uchovávanie nameraných minimálnych a maximálnych hodnôt. Z ďalších funkcií možno spomenúť budík s funkciou snooze, nastaviteľné podsvietenie, alebo rádiovo riadený čas. Dosah vonkajšieho snímača je 30 metrov a napája sa pomocou 2 AAA batérií, prijímač je potom napájaný sieťovým adaptérom.

+ Farebný displej, dobrá čitateľnosť, indikátor slabej batérie
Nemá barometer

Garni 610 Precise

Garni 610 Precise recenzie a test

Meteostanica s barometrom Garni 610 Precise informuje o vnútornej i vonkajšej teplote, relatívnej vlhkosti a samozrejme aj o barometrickom tlaku. Všetky namerané hodnoty sa ukladajú do pamäte až na 24 hodín a dodávaná je s bezdrôtovým čidlom švajčiarskej značky SENSIRION. Farebný LED displej má dva stupne jasu a v prípade napájania batériami svieti iba 7 sekúnd, pomocou sieťového adaptéra môže svietiť trvalo. Displej zobrazuje aj čas, dátum a prítomný je aj budík s funkciou snooze. Meteostanici možno tiež zavesiť na stenu a predpoveď počasia graficky dopĺňa 5 ikon.

+ Dosah snímača až 150 metrov, barometer, pomer cena/výkon
Nič zásadného

Sencor SWS 280

Sencor SWS 280 recenzie a test

Domáca meteostanice Sencor SW 280 má dosah bezdrôtového snímača 30 metrov, meria teplotu vonku i vo vnútri a meria tiež vonkajší vlhkosť. 24 hodín ukladá namerané minimálne a maximálne hodnoty do pamäte a poteší pekné animácie zobrazujúce predpoveď počasia. Má farebný LCD display a budík má funkciu opakovaného zvonenia. Praktické sú tiež automaticky riadené hodiny DCF signálom. Digitálna meteostanica sa dá položiť na policu, zavesiť na stenu a môže sa napájať pomocou sieťového adaptéra alebo tromi tužkovými batériami. Senzor sa napája pomocou 2 AAA batérií a je vybavený malým displejom ukazujúci základné namerané hodnoty.

+ Jednoduché ovládanie, nízka cena, pekné spracovanie
Nemá barometer, horšie čitateľný display z uhla

GoGEN ME 3900

GoGEN ME 3900 recenzie a test

Profesionálna meteostanica s WiFi GoGEN ME 3900 spracováva veľké množstvo údajov, ktoré sa zobrazujú na farebnom LED displeji. Externý senzor meria teplotu, vlhkosť, UV žiarenie, intenzitu slnečného svitu, rýchlosť vetra i množstvo dažďa. Displej tiež zobrazuje animácie, fázy mesiaca, barometrický tlak, má funkciu alarmu rôznych hodnôt a disponuje budíkom. Dosah senzora je 100 metrov a je napájaný batériami. Hlavná jednotka je napájaná sieťovým adaptérom alebo batériami a disponuje technológiou WiFi, vďaka ktorej možno sledovať hodnoty aj z chytrého telefónu.

+ WiFi, predĺžená záruka na 4 roky, veľa pridaných funkcií
Vyššia cena

Netatmo Urban NWS01-EC

Netatmo Urban NWS01-EC recenzie a test

WiFi meteostanica Netatmo Urban NWS01-EC sa prepája s chytrými mobilnými telefónmi, samozrejmosťou je možnosť prepojenia ako s Androidom, tak zariadeniami Apple s iOS. V reálnom čase umožňuje na mobilnom zariadení pozorovať kvalitu ovzdušia, teplotu, predpoveď počasia na 7 dní, koncentráciu CO2, barometrický tlak či znečistenie hlukom i vlhkosť. Zaujímavosťou je tiež funkcia, ktorá vás upozorní, že je vhodné vo vnútornom priestore vyvetrať. Meteo stanica sa skladá z vnútornej stanice a vonkajšieho senzoru, ktorý je vyrobený z hliníka. Vnútorné modul sa napája sieťovým adaptérom cez USB a vonkajšie modul pomocou AAA batérií.

+ WiFi, prenos informácií na mobilné zariadenia, meria CO2 aj hluk
Funkčná len v spojení cez internet

Solight TE 81

Solight TE 81 recenzie a test

Domáca meteostanica Solight TE 81 zaujme prehľadným LED displejom, ktorý má nastaviteľné podsvietenie. Na displeji sa zobrazuje vnútorná a vonkajšia teplota, vlhkosť, atmosférický tlak aj predpoveď počasia. K prijímaču je možné pripojiť až 3 bezdrôtové čidlá s dosahom 60 metrov. Meteostanica má rádiovo riadený čas s dátumom a disponuje budíkom s dotykovým senzorom k posunutiu budíka o 5 minút. Nájdeme tu tiež kalendár, ukazuje aktuálnu fázu mesiaca a vnútorná pamäť ukladá dáta o minimálnych a maximálnych hodnotách teploty a vlhkosti.

+ Cena/výkon, možnosť pripojenia až 3 čidiel s dosahom 60 metrov
Horšie čitateľný display

Najpredávanejšie meteostanice na trhu

Medzi najpredávanejšie meteostanice patrí primárne značky Sencor, Hyundai a Emos. Obľúbené sú ďalej značky TFA, Garni, Ventus, Netatmo, alebo Oregon Scientific. Svoje miesto na trhu majú tiež meteostanice Auriol, ktoré majú často dobrý pomer cena/výkon a predáva ich najmä reťazec Lidl.

Ako vybrať meteostanicu

Meteostanica sa líšia najmä svojimi funkciami a hodnotami, ktoré dokáže zmerať. Zamerať pozornosť by ste teda mali predovšetkým na jej hlavné funkcie a ďalšie doplnkové, ako je napríklad kalendár, alebo budík. Značné rozdiely sú tiež v type a veľkosti displeja.

Ak patríte k menej náročným užívateľom, postačí vám meteostanica zobrazujúci základné veličiny počasie. Pokiaľ ale patríte k náročnejším užívateľom, ktorí radi skúmajú dáta a zakladajú si na veľkej presnosti dát, vyberte poloprofesionálne meteostanice alebo profesionálne meteostanice.

Meteostanica sa skladá z:

 • Vnútorné jednotky – umiestnená vo vnútri budovy, zobrazuje dáta, prípadne prijíma dáta pomocou počítača alebo WiFi siete a môže odovzdávať namerané hodnoty na internet.
 • Vysielacej časti (čidla) – meria meteorologické veličiny, vonkajšie senzory môžu byť samostatná alebo v jednom celku a prenos nameraných dát prebieha bezdrôtovo.

Typ meteostanice

WiFi meteostanica

Meteorologická stanica s WiFi je pripojená k internetu, z ktorého čerpá dáta. Sú schopné predpovedať počasie aj v rámci niekoľkých dní, avšak ich presnosť nemusí byť úplne dokonalá, pretože dáta zo siete často nie sú priamo z vášho miesta, ale zameriavajú sa na väčšiu lokalitu.

Druhou podstatnou funkciou WiFi meteostanice je odosielanie nazbieraných dát zo senzorov prostredníctvom internetovej siete do jednej z mnohých služieb na internete (napríklad Weather Underground, prípadne Weathercloud) alebo len do počítača v rámci lokálnej siete. V danej službe sa údaje od zaregistrované meteostanice zhromažďujú, zobrazujú aktuálne aj historické dáta, a prístup tak máte z akéhokoľvek zariadenia odkiaľkoľvek.

Meteostanica s barometrom

Meteostanica s barometrom obsahuje tlakomerné čidlo, ktorým sa meria barometrický tlak. Na základe barometrického tlaku a ďalších hodnôt, ako je teplota a vlhkosť vzduchu, možno vyhodnotiť, aké možno očakávať v danej lokalite v blízkej dobe počasí. Často býva tento typ meteostanice vybavený aj ďalším príslušenstvom, ktorým sa meria rýchlosť vetra, UV žiarenie, či úhrn zrážok. Niektoré meteostanice s barometrom tiež umožňujú sledovanie vývoja atmosférického tlaku pomocou grafov.

Meteostanica so systémom Meteotime

Ide o švajčiarsky systém, ktorý globálne sleduje počasie (švajčiarskym úradom pre meteorológiu Meteotest) a funguje podobne, ako je riadenie centrálneho času (DCF-77). Využíva sa k tomu centrálnej vysielač a meteostanice, ktoré ho prijímajú, vám zobrazujú údaje o teplote, rýchlosti a smeru vetra, či dokonca čas východu a západu slnka. Dáta však nemusí byť vždy úplne presná, pretože sa vzťahujú na väčšie územné celky. V Českej republike to sú napríklad tri regióny a na Slovensku dva.

Merateľné hodnoty

Meteostanice niektoré meteorologické veličiny meria, pričom ďalšie sa z týchto meraní vypočítavajú. Nižšie sú hodnoty, ktoré môže merať. Záleží potom už na vašich preferenciách, ktoré hodnoty sú pre vás zásadné, a podľa toho sa môžete rozhodnúť pre konkrétny model.

Teplota (vonkajšia/vnútorná)

Jedná sa o základný údaj, ktorým sú vybavené všetky meteostanice. Nameraný údaj udávajú v stupňoch Celzia (°C) a niektoré modely možno prepnúť aj na stupne Fahrenheita (°F). Väčšina meteostaníc meria teplotu ako vo vnútri bytu, tak aj pomocou snímača vonku.

Vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu je množstvo vodnej pary vo vzduchu a na základe tejto hodnoty sa dozviete, aká vlhkosť v danom mieste je. Môže byť merateľná ako vonku, tak v byte. Ideálna vlhkosť vzduchu v byte by sa mala pohybovať v rozmedzí 40% až 60% podľa typu miestnosti a ročného obdobia. Pokiaľ je v byte dlhodobo vysoká vlhkosť, môže dochádzať k plesniam, ktoré majú nielen neblahý vplyv na zdravie, ale aj na vybavenie bytu. (zdroj: saveonenergy.ca)

Zrážky

Tzv. zrážkomer meria množstvo úhrnu zrážok a na základe toho sa napríklad môžete rozhodnúť, či je nutné zalievať záhradu, alebo nie.

Rýchlosť, smer a náraz vetra

Na základe prídavného snímača môže meteorologická stanica zmerať rýchlosť a smer vetra.

Barometrický tlak

Barometrický tlak sa mení na základe nadmorskej výšky, teploty vzduchu a jeho vlhkosti. So zmenou tlaku sa mení aj počasie, a preto tento údaj pomáha predpovedať jeho vývoj.

Namerané hodnoty môžu byť zobrazené ako:

 • Absolútny barometrický tlak – taký, aký je v danej nadmorskej výške.
 • Relatívny barometrický tlak – prepočítaný na hladinu mora pre elimináciu nadmorskej výšky, kde je tlak meraný (vo vyššej nadmorskej výške tlak klesá, čo môže sťažovať porovnania merania). Túto hodnotu udáva napríklad Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Na predpoveď počasia nemá vplyv, akú hodnotu meteostanica zobrazuje. Sleduje sa vývoj tlaku v čase a podľa rýchlosti stúpania či klesania potom vyhodnocuje možnosť vývoja počasia.

UV žiarenie

Táto hodnota sa meria pomocou UV čidla a určuje, ako veľmi silné slnko práve je. Intenzita UV žiarenia sa počas dňa mení a po čas silného UV by mal byť pobyt na slnku obmedzený. Medzi doplnkovými meteorologickými veličinami možno nájsť aj dĺžku slnečného svitu a intenzitu slnečného žiarenia.

CO2

Hodnota CO2 sa meria vo vnútorných priestoroch. Detekuje koľko oxidu uhličitého v miestnosti je a kedy je vhodné miestnosť vyvetrať. Táto funkcia môže byť praktická, ak máte v miestnosti krb, ktorý horením spotrebováva kyslík.

Vypočítané meteorologické veličiny

 • Predpoveď počasia – Predpoveď počasia sa najčastejšie vypočítava na základe barometrického tlaku, teploty a vlhkosti vzduchu. Ďalšou možnosťou môže byť zdroj predpovede systém Meteotime a najpresnejšie predpoveď získate kombináciou dát zo senzorov a dát z meteorologických služieb skrze pripojenie WiFi.
 • Rosný bod (Dew Point) – Ide o veličinu, ktorá určuje, kedy sa vlhký vzduch začína zrážať.
 • Wind Chill – Jedná sa o pocitovú teplotu, ktorú ovplyvňuje nameraná hodnota teploty a sila vetra. (zdroj: weather.com)
 • Heat index – Teplotný index určujúci pocitovú teplotu na základe nameranej teploty a relatívnej vlhkosti vzduchu.

Doplnkové funkcie

Výhodou meteostaníc sú aj ich pridané praktické funkcie, ktoré ďalej rozširujú využitie tohto zariadenia.

Dátum a čas – Väčšina meteostaníc zobrazuje na displeji dátum, čas a deň. Pri lacnejších modeloch tieto údaje nastavíte priamo na zariadení, zatiaľ čo pokročilejšie zariadenia môžu byť riadené rádiovým signálom. Jedná sa o rádiovú stanicu DCF77, ktorú využívajú aj ďalšie zariadenia, kde je potreba presný čas. Ak teda bude mať meteostanica túto funkciu, čas i dátum budú vždy presné, a to vrátane automatického posunu na čas letný.

Budík – Ak zvolíte pre meteorologickú stanicu umiestnenie v spálni, vhod by mohla prísť práve táto funkcia. Niektoré modely zmieňujú aj funkciu snooze, ktorá znamená odloženie budenia. Každým stlačením tlačidla možno čas budíka odložiť, ako to napokon poznáte z iných moderných budíkov. Meteostanica môže brať do úvahy tiež poľadovicu, kedy pri vonkajšej teplote pod -2 °C spustí signál skôr.

Alarm – Alarm signalizuje napríklad nebezpečenstvo námrazy či silného vetra, zrážok (na základe nameraných hodnôt) a upozorní vás väčšinou svetelnou signalizáciou.

Pamäť – Niektoré modely sú vybavené pamäťou, ktorá ukladá namerané minimálne alebo maximálne hodnoty za určité obdobie (väčšinou uplynulých 12 či 24 hodín, ale aj v rámci týždňov či mesiacov). Pokiaľ chcete získané dáta ďalej spracovávať, vyberajte modely, ktoré majú možnosť pripojenia k internetu, alebo meteostanice s pripojením k počítaču.

Signalizácia slabej batérie – V prípade, že je batéria v zariadení slabá, meteostanice vás na to včas upozorní.

Slnko a fázy mesiaca – Čas východu a západu slnka spolu s fázou mesiaca, sú najpresnejšie zobrazované buď vďaka pripojenie k internetu alebo pomocou systému Meteotime. Keď meteostanica túto konektivitu nemá, riadia sa nastavením času a prípadne nastaveným miestom. To sa zvyčajne nastavuje podľa mesta (napríklad Praha – kód PRG), alebo zadaním súradníc.

Technické parametre

Displej

Veľkosť, ale predovšetkým prehľadnosť displeja je u meteostanice zásadna. Hodnoty by mali byť na displeji dobre viditeľné a zároveň by displej mal byť ľahko ovládateľný. Pri výbere si teda všímajte toho, ako sú dané hodnoty na displeji zobrazované, aby pre vás bolo užívanie meteostanice čo najviac prehľadné.

Môžete sa stretnúť s niekoľkými typmi displejov:

 • LCD displej – Skôr najčastejšie používaný typ displeja, ktorý má nízku spotrebu, ale v noci nesvieti. Existujú aj modely s podsvietením, vždy je ale nutné mať meteostanicu napájanú sieťovým adaptérom, pretože podsvietenie má veľkú spotrebu.
 • LED displej – Zobrazuje hodnoty farebne a vždy vyžaduje napájanie zo siete. Jeho prednosťou je čitateľnosť v noci aj dobrá čitateľnosť za denného svetla.
 • TFT displej – Tento typ displeja ponúka možnosť nastavenia jasu a kontrastu, vytvára jemný obraz a vyžaduje napájanie zo siete. Typicky bývajú meteostanice s týmto displejom väčší.
 • Inverzný displej – Jedná sa o čiernobiely displej, ktorý zobrazuje bielo údaje na čiernom pozadí a nenájdete ho u profesionálnych meteostaníc.
 • V.A. displej – Tento druh displeja má novšiu technológiu inverzného displeja (Passive Matrix Vertical Alignment), ktorá je obohatená o farby a vysoký kontrast. Má dobrú čitateľnosť so širokými pozorovacími uhlami 140 až 170 stupňov.

Napájanie

Meteostanice je možné napájať dvoma spôsobmi, a to buď sieťovým napájaním alebo batériami.

Sieťové napájanie – Ak meteostanica vyžaduje napájanie zo zásuvky, potom musíte počítať s umiestnením meteostanice v jej blízkosti. Výhodou sieťového napájania je, že sa nemusíte starať o výmenu batérií a meteostanica bude vždy v prevádzke. Najmä profesionálne meteostanice či drahšie modely sa zapájajú do elektrickej siete pomocou adaptéra úplne bežne.

Batérie – Väčšina meteostaníc má možnosť napájať batériami aj prijímač, je tým ale obmedzená svetelnosť displeja, vzhľadom k veľkej spotrebe energie. S napájaním pomocou batérie sa teda môžete stretnúť skôr u lacných meteostaníc, ktoré nemajú farebný či podsvietený displej a využívajú sa tužkové batérie typu AA alebo AAA. Pre vonkajšie čidlá, ktoré sú vždy napájané pomocou batérie, sú vhodné alkalické batérie, lebo lepšie odolávajú nízkym teplotám.

Rozsah meranie

Rozsah merania hodnôt a citlivosť by mala byť čo najväčšia, čím väčšia je, tým je meranie presnejšie. Pri vonkajších snímačov teploty je rozsah často od -20 do +60 °C. Ak teda vyberáte meteostanicu do lokality, kde bežne v zime teplota klesá pod -20 °C, potom vyberajte modely s väčším rozsahom. Rozsah merania teploty vnútorného prostredia nemusí byť tak široký, bežne sa udáva v rozmedzí -10 až +50 °C. Rozsah merania vlhkosti je od 0 do 100% ako pre vnútorné, tak vonkajšie prostredie.

Čidlá

Meteorologické stanice môžeme deliť tiež podľa spôsobu pripojenia snímača. Niektoré modely môžu byť pripojené pomocou kábla, väčšina je ale bezdrôtových. Umiestnenie snímača s káblom je obmedzené dĺžkou kábla, u bezdrôtových je dosah väčšinou od 30 do 150 metrov vo voľnom priestranstve. Vonkajšie čidla sú síce odolné proti vlhkosti, mali by však byť chránené pred prudkým dažďom a zároveň aj pred priamym slnkom. Vhodné je tiež umiestniť čidlo na tienisté miesto.

Spravidla je s meteorologickou stanicou dodávané len jedno čidlo, profesionálne a poloprofesionálne meteostanice však umožňujú pripojenie aj viac snímačov, čo niektorí užívatelia vyžadujú. Tieto ďalšie snímače je však nutné dokúpiť, a preto si prípadne overte, že sú stále k danej meteostanici k dostaniu.

Otázky pri výbere domáce meteorologické stanice

Čo dokáže meteostanica s WiFi?

Meteostanica s WiFi čerpá dáta z internetu a dokáže predpovedať počasie aj v rámci niekoľkých dní dopredu. Zároveň tiež namerané dáta prenáša skrz Wi-Fi sieť na webovej služby, kde sa následne zobrazujú vrátane dát historických. K tejto webovej službe sa potom môžete pripojiť ako z počítača, tak z chytrého telefónu a mať potom veľký súhrn dát o počasí kedykoľvek po ruke.

Aký je princíp predpovedi počasia u domáce meteostanice?

Domáca meteostanice predpovedá počasie pomocou barometra, ktorý meria atmosférický tlak v pravidelných intervaloch. Ak sa tlak mení, potom na základe nameranej teploty a vlhkosti vzduchu predpovie zmenu počasia. Keď hodnota barometrického tlaku stúpa, znamená to zlepšenie počasia, keď klesá, tak zhoršenie. Predpoveď je potom platná pre nasledujúcich 12 až 24 hodín s pravdepodobnosťou 70 až 75%.

Niektoré modely môžu byť tiež vybavené systémom Meteotime, ktorý prijíma dáta o predpovedi počasia pomocou centrálneho vysielača. Meteostanice s WiFi zase dopĺňajú predpoveď počasia dátami z meteorologických služieb online.

Čo meria profesionálna meteostanica?

Okrem základných hodnôt, ako je teplota, vlhkosť, či atmosférický tlak, meria profesionálne meteostanice tiež silu a smer vetra, úhrn zrážok, UV žiarenie či CO2. Samozrejmosťou je tiež predpoveď počasia, ktorá môže byť v prípade pripojenia Wi-Fi i niekoľkodenná. Profesionálna meteostanica dokáže tiež presne zobrazovať východ a západ slnka či fázy mesiaca.

Aká je cena meteostanice?

Cena meteostanice sa odvíja od funkcií a merateľných hodnôt, ktoré meteostanica ponúka. Lacné meteostanice so základnými funkciami sa pohybujú do 35 €. V cenovej hladine do 80 € sa pohybujú už poloprofesionálne kvalitné meteostanice, ktoré ponúka celý rad merateľných hodnôt a funkcií. Nad 100 € potom nájdete už profesionálne meteostanice, ktoré zvládnu pripojenie aj niekoľkých externých senzorov a môžu disponovať aj Wi-Fi pripojením.

Ako nainštalovať meteostanicu

Inštalácia meteostanice záleží na danom type. Čidla je dobré umiestniť na severnú stranu a nepřipevňovat je priamo na dom, ktorý môže sálavým teplom ovplyvňovať reálnu teplotu. Veterný senzor je vhodné umiestniť buď na strechu alebo aspoň meter nad zem. Zobrazovacia jednotka meteostanice sa väčšinou dá položiť na policu, prípadne niektoré modely môžete zavesiť aj na stenu. Ak je meteorologická stanica napájaná adaptérom zo siete, je potreba aby bola elektrická zásuvka v dosahu.