Najlepšie matrace 2024 (Test)

TOP 3 matrace

Dormeo 4v1 iMemory silver

Dřevočal Lima

MPO Memory Comfort 1+1

Kvalitný penový matrac so 4 úrovňami tvrdosti. Vďaka postriebreným vláknam získava unikátne vlastnosti, má vysokú nosnosť a výrobca naň poskytuje 15 rokov záruku.Penový matrac pre všetky rošty, s vysokou tvrdosťou a s masážnymi nopmi z elastickej peny MediFoam. Má výšku 22 cm a podľa recenzií sa jedná o jeden z najlepších matracov na trhu.Ortopedický zdravotný matrac so 7 zónami z pamäťovej a PUR peny. Umožňuje značnú možnosť variability vrátane výroby na mieru, vhodný pre rošt i pevnú podložku.
+ Voliteľná tvrdosť, antibakteriálne postriebrená vlákna, záruka 15 rokov+ Spotrebiteľské ocenenie Produkt roka, dve úrovne tvrdosti, elastická pena MediFoam+ Možnosť matraca na mieru, český výrobca matracov, veľmi dobrý pomer cena/výkon
- Nič zásadného- Menšie výber rozmerov- Nič zásadného

Orientačná Cena
300,95 €

Orientačná Cena
155,00 €

Orientačná Cena
313,99 €

Základom pre kvalitný spánok je správny matrac. Ortopedický matrac do postele vyrieši problémy s preležaninami a bolesťami chrbta, hypoalergénnej zdravotný matrac ušetrí ťažkosti alergikom a matrac z pamäťovej peny poskytne dokonalú oporu celému telu. Na trhu nájdete kvalitné matrace rôznych prevedení, ako je latexové, penové, pružinové alebo taštičkové. Eco matrac poteší šetrnosťou k životnému prostrediu a použitím prírodných vlákien, ako má kokosový matrac. Nezabudnite tiež správne zvoliť rošt, ktorý prispeje k pohodlnému spánku po celú noc a zaistí dlhú životnosť matraca. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie matrace pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie mäkké matrace

VzhľadModelPrevedeniePočet zónNosnosťVýškaDostupnosť
MPO OPTIMA recenzie a testMPO OPTIMAPenová5130 kg16 cm
Dřevočal Irma recenzie a testDřevočal IrmaPružinová7120 kg20 cm
Dormeo 4v1 iMemory silver recenzie a testDormeo 4v1 iMemory silverPenová3140 kg18 cm
Benab Omega Flex recenzie a testBenab Omega FlexPenová7120 kg20 cm

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie tvrdé matrace

VzhľadModelPrevedeniePočet zónNosnosťVýškaDostupnosť
Dormeo Air Comfort Plus recenzie a testDormeo Air Comfort PlusTaštičková3140 kg27 cm
Dřevočal Lima recenzie a testDřevočal LimaSendvičová7140 kg22 cm
Tropico Enigma recenzie a testTropico EnigmaPenová7130 kg20 cm
Dormeo Aloe Vera recenzie a testDormeo Aloe VeraPenová1140 kg16 cm

Zobraziť celú ponuku

Najpredávanejšie matrace na trhu

VzhľadModelPrevedeniePočet zónNosnosťVýškaDostupnosť
Dormeo 8v1 iMemory S Plus II recenzie a testDormeo 8v1 iMemory S Plus IIPenová3140 kg20 cm
Panmatraci SUPER MIX recenzie a testPanmatraci SUPER MIXSendvičová9120 kg19 cm
MPO Memory Comfort 1+1 recenzie a testMPO Memory Comfort 1+1Penová7120 kg20 cm

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie matracov

MPO OPTIMA

MPO OPTIMA recenzie a test

Zdravotný matrac MPO OPTIMA je vyrobený z jedného bloku studenej peny s 5 tí zónami. Je kvalitne prevzdušnený a odvádza výborne vlhkosť. K dostaniu je vo všetkých najbežnejších rozmeroch a výrobca umožňuje aj matrac na mieru. Podľa testov a recenzií spotrebiteľov, ktorí matrac zaobstarali vzhľadom na svoje zdravotné problémy, je matrac naozaj funkčný a s problémami pomáha. Na výšku má 16 cm, nosnosť je dostatočných 130 kg a na stupnici tvrdosti od 1 do 7 ho výrobca radí do kategórie 3, patrí tak medzi mäkšie matrace.

+ Zdravotný matrac, výborný pomer cena výkon, vyrábaný v mnohých veľkostiach
V porovnaní menšia výška

Dřevočal Irma

Dřevočal Irma recenzie a test

Pružinový matrac Dřevočal Irma je veľmi sofistikovane vyrobený, má pružinové jadro, na ktorom je umiestnená elastická pena MediFoam s masážnymi nopmi. Pružinovým jadrom je docielené perfektného prevzdušnenie matraca a elastická pena strednej tuhosti s nopmi prispieva k potrebnému prekrvenie svalov a pokožky počas spánku. Penou MediFoam je matrac rozdelený do 7 zón, je vysoký 20 cm a jeho nosnosť je skôr len priemerných 120 kg. Má snímateľný poťah, ktorý možno prať na 60 °C.

+ Výborné prevzdušnenie, masážne nopy, cena/výkon a pozitívne skúsenosti
Len priemerná nosnosť 120 kg

Dormeo 4v1 iMemory silver

Dormeo 4v1 iMemory silver recenzie a test

Penový matrac Dormeo 4v1 iMemory silver je unikátny hneď niekoľkými parametrami/technológiami. Veľmi praktická je možnosť voľby tvrdosti, ktorá umožňuje 4 kombinácie. Docielené je toho otočným dvojitým jadrom a penou iMemory všitou do poťahu, ktorá má z oboch strán rozdielnu tvrdosť. Dve matrace je možné vložiť do jedného poťahu, čím vznikne ideálna kombinácia pre manželskú posteľ. Postriebrená vlákna a technológie Climalite pôsobí termoregulačne, hypoalergénne, antistaticky a antimikrobiálne.

+ Voliteľná tvrdosť, antibakteriálne postriebrená vlákna, záruka 15 rokov
Nič zásadného

Benab Omega Flex

Benab Omega Flex recenzie a test

Ortopedický matrac Benab Omega Flex má jadro, ktoré tvorí BIO pena obohatená o prírodné oleje. Pod BIO penou je vrstva so vzduchovými kanálikmi, ktoré zvyšujú prevzdušnenie. Každá strana matraca má rozdielnu tvrdosť a poteší snímateľný poťah z Aloe Vera, ktorý je antibakteriálny a prateľný na 60 °C. Vďaka svojej výške 20 cm je dostatočne komfortný a nikde netlačí, má 7 anatomických zón a kúpiť ho je možné v mnohých veľkostiach.

+ Ortopedický matrac, BIO pena zdokonalená prírodnými olejmi, dve úrovne tvrdosti
Záruka len 3 roky

Dormeo Air Comfort Plus

Dormeo Air Comfort Plus recenzie a test

Taštičkový matrac Dormeo Air Comfort Plus má jadro z oceňovaných taštičkových pružín Octaspring, ktoré sú vyrobené z peny. Vďaka niekoľkým vrstvám má na výšku úctyhodných 27 cm a ponúka maximálne pohodlie, perfektnú oporu aj skvelú priedušnosť. Zaujímavé sú ďalej 3D pružiny v OCTASPRING vrstve, ktoré sa prispôsobia akejkoľvek spánkovej polohe. Matrac je rozdelený do 3 zón, má nastaviteľnú tvrdosť a ošetrený je technológiou Adaptive, ktorá zaisťuje ideálnu termoreguláciu vzhľadom na ročné obdobie.

+ Výška 27 cm a vysoká nosnosť, využíva niekoľko technológií, veľmi kvalitný matrac
Vyššia cena

Dřevočal Lima

Dřevočal Lima recenzie a test

Kvalitný matrac Dřevočal Lima je jeden z najlepších matracov na trhu, pýši sa hneď niekoľkých spotrebiteľskými oceneniami Produkt roku a má stovky pozitívnych skúseností v recenziách. Elastickou penou MediFoam je rozdelený do 7 zón, pričom každá jeho strana má odlišnú tvrdosť. Jedná sa skutočne o tvrdú matrac, pre niektorých používateľov je až príliš tvrdá. Nosné vrstvy sú opatrené masážnymi nopy, ktoré slúžia k prekrveniu pokožky a k uvoľneniu svalov počas spánku. Má vysokú nosnosť 140 kg aj nadpriemernú výšku 22 cm.

+ Spotrebiteľské ocenenie Produkt roka, dve úrovne tvrdosti, elastická pena MediFoam
Menšie výber rozmerov

Tropico Enigma

Tropico Enigma recenzie a test

Zdravotný matrac Tropico Enigma má masívné a ortopedické jadro z odolnej peny Flexifoam. Matrac má na každej strane odlišnú tvrdosť, pričom na každej strane nájdeme 7 ortopedických zón. K dostaniu je aj v atypických rozmeroch a jeho výška 20 cm i nosnosť 130 kg patrí k priemeru. Zaujímavosťou je poťah Silver Line, ktorý má skvelé izolačné vlastnosti a je vhodný aj pre alergikov. Matrac prešiel náročným testovaním a výrobca naň ponúka záruku 4 roky. Uložený môže byť na pevné aj polohovacie lamelové rošty.

+ Poťah Silver Line, ortopedické penové jadro, k dostaniu aj v atypických rozmeroch
Nič zásadného

Dormeo Aloe Vera

Dormeo Aloe Vera recenzie a test

Ortopedický matrac Dormeo Aloe Vera je určený tým, ktorí hľadajú skutočne tvrdý zdravotný matrac a chcú riešiť bolesti chrbta alebo krčnej chrbtice. Vhodný je aj pre astmatikov a alergikov, a to vďaka jeho špeciálnej impregnácii CleanEffect. Matrac je tvorený iba jednou zónou priedušnou penou Ecocell, ktorá má však vynikajúcu oporu a zároveň umožňuje účinné prúdenie vzduchu. Doplnená je navyše o výťažky z Aloe Vera, ktoré má antistatické vlastnosti a upokojuje telo i myseľ. Pre ľahšiu manipuláciu je vybavený štyrmi úchytmi na bokoch.

+ Vysoká tvrdosť, antibakteriálna impregnácia CleanEffect, priedušná pena Ecocell
Iba jedna zóna

Dormeo 8v1 iMemory S Plus II

Dormeo 8v1 iMemory S Plus II recenzie a test

Kvalitný matrac Dormeo 8v1 iMemory S Plus II je najpredávanejším typom tohto výrobca. Unikátne sú 4 úrovne tvrdosti, ktorými sa docieli ideálnych podmienok pre väčšinu osôb. Vnútri matraca sú penové pružiny Octaspring a mäkšie i tvrdšie vrstva Ecocell. Poťah so zipsom má 2 cm vysokú pamäťovú penu a možno ho celý prať v práčke. Hoci má iba 3 zóny, v recenziách ho spotrebitelia hodnotia veľmi pozitívne. Je antibakteriálny a hypoalergénny, vďaka čomu je vhodný pre alergikov i astmatikov.

+ 4 úrovne tvrdosti, antibakteriálny a hypoalergénny, záruka 15 rokov
Menšie počet zón

Panmatraci SUPER MIX

Panmatraci SUPER MIX recenzie a test

Molitanový matrac z pamäťovej peny Panmatraci SUPER MIX zaujme dobrým pomerom cena/výkon, má štandardnú výšku 19 cm i nosnosť 120 kg. Jadro je tvorené sendvičovou konštrukciou a je vyrobený v obojstrannom prevedení – jedna strana je mäkšia a druhá tvrdšia. Unikátny je jeho systém 9 tí zón, ktoré sú tvorené z polyuretánovej a studenej peny HR KALTSCHAUM. Ide skôr o tvrdší matrac, čo potvrdzujú testy aj recenzie spotrebiteľov. Jedinou nevýhodou môže byť poťah, ktorý smie byť prateľný maximálne pri 40 °C.

+ Matrac s pamäťovou penou, dobrý pomer cena/výkon, obojstranné prevedenie
Poťah prateľný len na 40 °C

MPO Memory Comfort 1+1

MPO Memory Comfort 1+1 recenzie a test

Eco matrac z pamäťovej peny MPO Memory Comfort patrí k najobľúbenejším matracom na trhu. V ponuke 1+1 má veľmi dobrý pomer cena/výkon a jedná sa o antidekubitný matrac, je teda zdravotný/ortopedický. Jadro je tvorené pamäťovou Visco penou a PUR penou zaisťujúci dobrú oporu tela. Jeho výroba prebieha ekologicky v Českej republike, má prateľný poťah a štandardnú výšku i nosnosť. K dostaniu je vo všetkých bežných veľkostiach s možnosťou výroby na mieru, vybrať si možno tiež z niekoľkých typov poťahu.

+ Možnosť matraca na mieru, český výrobca matracov, veľmi dobrý pomer cena/výkon
Nič zásadného

Ako vybrať matrac

Výberu matraca venujte dostatočnú pozornosť a neukvapujte sa. Každý preferuje inú tvrdosť, ktorá sa väčšinou značí číslami 1 až 4, od najmäkšie po tvrdú. Jednotliví výrobcovia však majú často svoje vlastné číslovanie tvrdosti, a tak možno matrace od rôznych výrobcov, s ohľadom na tvrdosť, zle porovnávať.

Ku každej spánkovej polohe je vhodná iná hodnota tvrdosti. Rozmery matraca závisí na veľkosti rošte i užívateľov a počítajte s dostatočnou rezervou. Výšku voľte podľa veku a osobných preferencií. Nosnosť vyberajte podľa svojej hmotnosti, s ktorou úzko súvisí tvrdosť matraca. Zdravotné problémy značne ovplyvní výber a zistite si, ktorý typ matraca sa hodí k vášmu roštu postele.

Ako vybrať správny matrac

Výber matraca je závislý na požiadavkách jedinca, ktorý na matraci bude spať. Vyhovujúci matrac vás ušetrí od problémov s chrbtom a kĺby, bude prospievať opornému systému, prispeje ku kvalitnému spánku a celkovému fyzickému a psychickému stavu. Vždy je však potrebné pamätať na základné kritériá.

 • Vyhovujúca tvrdosť – Vyberte ideálnu tvrdosť, aby sa vám dobre spalo vo vzťahu s vašou obľúbenou polohou.
 • Dostatočná veľkosť – Matrac by mal byť o 20 až 25 cm väčší, než je telo a dostatočne široký.
 • Ideálna hrúbka – Rolu hrá vek používateľa. Minimálne by mal matrac mať hrúbku 15 cm, pre staršie osoby je minimum 20 cm. Čím hrubšie matrac, tým má spravidla kvalitnejšie prevedenie a je pohodlnejšie, navyše sa z neho bude starším osobám lepšie vstávať.
 • Maximálna nosnosť – prihliadajte aj na nosnosť podľa hmotnosti užívateľa a pamätajte na rezervu. Tvrdšie matrace majú spravidla vyššiu nosnosť a naopak.
 • Kvalitný materiál – Vyberať treba podľa roštu, osobných preferencií a prostredia v byte. Výrobcovia obohacujú tkaniny o špeciálne vlákna, zlepšujúce celkové vlastnosti matraca. Zvláštnú pozornosť by materiálom mali venovať alergici.

Tvrdosť matraca

U väčšiny matracov sa stretnete s delením do štyroch kategórií tvrdosti. Výnimkou nie je ani 5, 7 alebo 10 kategórií, medzi ktorými sú menšie rozdiely a výber je teda zložitejšie. Telesná hmotnosť je pri výbere podľa tvrdosti prioritnou informácií. Osoby s vyššou hmotnosťou by mali zvoliť matrac skôr tvrdšiu, ľahší jedinci môžu siahnuť aj po mäkším.

Všeobecne je známe, že ženy uprednostňujú mäkšie matrace a muži tvrdšie, nemusí to byť však pravidlom. Dôležitá je tiež najčastejšia poloha osoby pri spánku. Najviac predávané sú matrace s tvrdosťou v kategórii 2 a 3. Dobrou voľbou je aj matrac s dvojitou tvrdosťou a zónový matrac sa vyznačuje viac zónami s rôznou tvrdosťou pre každú časť tela.

 • Veľmi mäkký matrac (tvrdosť č.1) – Odporúča sa pre osoby v hmotnosťou do 70 kg, je vhodný pre spanie na boku a zvyčajne ho volia ženy alebo starší ľudia trpiaci problémami s kĺbmi. Je najčastejšie vyrobený z latexu alebo peny. Prispôsobí sa krivkám tela a nevytvára prílišný protitlak. Uvoľňuje svalstvo a nespôsobuje preležaniny.
 • Mäkký matrac (tvrdosť č.2) – Je vyhovujúce pre osoby vážiacej 70-100 kg, ktoré spia na boku alebo striedajú v spánku polohy. Najčastejšie je zvolený ženami. Vyrába sa z rôznych materiálov, rôznymi spôsobmi a z viacerých vrstiev, najčastejšie zo studenej peny alebo polyuretánové. Je elastický a prispôsobivý. Zaisťuje väčšiu oporu chrbtici než najmäkšie matrace.
 • Tvrdý matrac (tvrdosť č.3) – Je vhodný pre mužov s hmotnosťou do 120 kg, ktorí spia na bruchu alebo striedajú polohy. Poskytuje dostatočnú oporu telu. Najčastejšie je pružinový a sendvičový matrac.
 • Veľmi trvdý matrac (tvrdosť č.4) – Používať ho môžu muži s vyššou hmotnosťou do 150 kg, ktorí spia na chrbte. Matrac s kokosovým vláknom má často polyuretánový základ a je vhodný pre ľudí požadujúcich veľmi tvrdé lôžko.
 • Dvojitá tvrdosť – Niektoré matrace disponujú z každej strany inou tvrdosťou. Takéto matrace sú vhodné pre páry, u ktorých každému vyhovuje iná tuhosť. Ocenia ju tiež takí, ktorým sa mení preferencie.

Voľba tvrdosti podľa spôsobu spanie

Každý uprednostňuje inú polohu počas spánku. Odporúča sa spať v natiahnutej polohe bez krčenie. Skontrolujte správnu polohu chrbtice, prípadne upravte vankúš alebo nastavte polohovateľný rošt. Najvhodnejšia spacia poloha je na chrbte, pri ktorej sa telesná hmotnosť rozloží ideálne. Spánok na bruchu nie je vhodný v kombinácii s vankúšom, pretože hlava nie je v rovnakej rovine ako telo.

Najmenej vhodné je spanie na boku. Väčšinou je jedna noha vpredu, druhá vzadu a dochádza k rotácii panvy. Ďalej je vytváraný tlak na krk, dochádza k vytočenie ramena a vychyľovanie hlavy. Poloha nie je vhodná ani pre hrudník, preto je najlepšie sa tejto polohe vyvarovať a odnaučiť ju deti už odmalička.

 • Poloha na boku – Spanie na boku zaťažuje matrac v oblasti ramien, bedier a kolien. Vhodný je matrac s tvrdosťou 1-2, ktorý sa prispôsobí krivkám a zároveň telo podopiera.
 • Spanie na bruchu – Najvhodnejšie je stredne tvrdý matrac 2-3. Osobe zaistí vodorovnú polohu, ale poskytne aj oporu.
 • Spanie na chrbte – Správnou voľbou bude tvrdší matrac 3-4. Hmotnosť sa na ňom rozloží a chrbtica bude pri spaní vo vodorovnej polohe bez prepadanie bedier.
 • Striedanie polôh pri spaní – Odporúča sa stredne tvrdý matrac, najlepšie s tvrdosťou 2-3, podľa osobných preferencií.

Druhy matracov podľa materiálu

So zlepšovaním výrobných postupov a príchodom moderných materiálov výrobcovia ponúkajú stále nové, vylepšené matrace. Preto venujte informácii o použitom materiáli veľkú pozornosť. Zohľadnite odolnosť proti roztočom, elasticitu, prítomnosť prírodných vlákien, priedušnosť a celkovú životnosť. Všímajte si tiež, na aký rošt je určitý matrac určený.

Latexový matrac

Latexový matrac má tvrdosť 1-2 a zaistí maximálny komfort pri spánku. Jeho životnosť je uspokojujúce a niektoré matrace sú obohatené doskou z PUR, HR peny alebo z kokosových vlákien pre väčšiu tuhosť. Kvôli menšej priedušnosti nie je príliš vhodný pre nadmerne potiaca sa osoby. Kvalitné produkty s vyhovujúce pomerom prírodných vlákien však tento problém eliminujú.

 • Výhody – Obsahuje veľký podiel prírodných materiálov a má vysokú elasticitu.
 • Nevýhody – Nie je príliš odolný proti roztočom a nie je vhodný do vlhších miestností.
 • Vhodný rošt – latexový matrac kúpte, ak máte lamelový rošt.

Penový matrac BIO

Nie je na trhu príliš dlhú dobu, syntetické ropné látky sú v bio pene nahradené rastlinnými olejmi a výťažkami. Vďaka nim je matrac elastický, odolný a šetrnejšej k životnému prostrediu. Najčastejšie sa na výrobu používa sója, slnečnicový olej a ďalšie rastliny. Vlastnosťami sa potom môže podobať matracu zo studenej alebo lenivej peny (zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz).

 • Výhody – K výrobe sú použité prírodné vlákna, je teda šetrný k životnému prostrediu.
 • Nevýhody – Je horšie dostupný a má vyššiu obstarávaciu cenu.
 • Vhodný rošt – Bio penu možno použiť u všetkých druhov roštov, čo je ďalšia výhoda.

Penový matrac PUR

Polyuretánový molitanový matrac býva často kombináciou viacerých druhov peny. Vyniká univerzálnosťou, čo sa týka roštov i tvrdosti, a preto sa stal jednou z najobľúbenejších na trhu. Tvrdšie jadro z odolnej peny sa stará o dlhú životnosť a zaisťuje vyššiu nosnosť.

 • Výhody – Vyznačuje sa dlhou životnosťou a ponúka väčší výber tvrdosťou.
 • Nevýhody – Má horšiu priedušnosť.
 • Vhodný rošt – PUR pena matrac je, čo sa roštov týka, univerzálny.

Matrac zo studenej peny (HR)

Oproti PUR pene vyniká vyššou priedušnosťou vďaka väčším pórom. Studená pena je tiež elastickejšie a tvarovo stálejšie. Skvele odvádza teplo a je odolný voči roztočom. Často sa kombinuje s lenivou alebo PUR penou rôznej tvrdosti, čím vznikajú zóny. Stretnúť sa môžete aj s názvom “antidekubitný matrac”, čo je kvalitný HR penový matrac ľahko prispôsobivý krivkám tela, vďaka čomu nevznikajú preležaniny. Tvorí ideálnu oporu chrbtici aj svalom a je vhodný pre starších ľudí.

 • Výhody – Vyniká vysokou elasticitou a priedušnosťou.
 • Nevýhody – Nie je vhodný pre polohovacie rošty.
 • Vhodný rošt – Pevný, bez polohovania.

Matrac z pamäťovej peny (lenivá)

Matrac s pamäťovou penou je vhodný pre jedincov trpiacich na bolesť chrbta a kĺbov alebo na otlačeniny. Tvrdosť matraca závisí na okolitej teplote. Pri kontakte s telom vďaka teplu zmäkne a prispôsobí sa každej krivke, čím telo dokonale stabilizuje a poskytuje mu oporu. Skvalitňuje spánok a pôsobí pozitívne aj na krvný obeh. Pena býva rôzne tvarovaná, často sa stretnete s masážnym povrchom, ktorý prekrvuje pokožku. Deti do 12 rokov by ho používať nemali, nie je totiž vhodný v období ich rastu.

 • Výhody – Znížené riziko vzniku preležanín a skvelé prispôsobenie sa krivkám tela.
 • Nevýhody – Nie je vhodný pre deti mladšie ako 12 rokov. Pri vyššej teplote v miestnosti je mäkkší.
 • Vhodný rošt – Má univerzálne využitie.

Pružinový matrac klasický (bonelový matrac)

Nie sú už príliš populárne, aj keď sa výrazne zdokonalili. Pružiny sú navzájom prepojené perkami zabraňujúci ich uvoľnenie. Majú dobrú pružnosť a prispôsobí sa tvaru tela. U lepších matracov sa nachádza roznášacia vrstva, vďaka ktorej sa pružiny nepretlačí na povrch. Bohužiaľ dochádza k výraznému prenosu pohybu, preto sú vhodné iba pre jednolôžko. Súčasné pružinové matrace v kombinácii s penou však majú veľmi dobrú priedušnosť a zároveň sú pohodlné, čo je opäť robí atraktívnymi.

 • Výhody – Dobre sa prispôsobí telu a matrac je vysoko priedušný.
 • Nevýhody – nepoužiteľný u polohovacích roštov a nie je vhodný pre dvojposteľ kvôli prenosu pohybu. Kovové pružiny môžu časom vŕzgať.
 • Vhodný rošt – Jednolôžkový pevný rošt.

Pružinový taštičkový matrac

Pružiny sú oddelené a jednotlivo uložené do textilného puzdra. Vďaka tomu sa lepšie rozloží hmotnosť tela a nedochádza k prenosu pohybu ako u klasických spojených pružín. Niektorí výrobcovia pod pojmom taštičkový matrac ponúkajú i pomerne odlišné typy, kovové pružiny v textilnom puzdre sú nahradené penovými pružinami, čo eliminuje nevýhody pôvodného konštrukčného prevedenia.

 • Výhody – Taštičkový matrac oproti klasickým pružinám neprenáša pohyb. Dobre sa prispôsobí krivkám a je vysoko priedušný.
 • Nevýhody – Nie je vhodný pre polohovacie rošty.
 • Vhodný rošt – Pevný, nepolohovacie.

Pružinový matrac mikrotaštičkový

V matrac 90×200 cm sa nachádza až tisíc mikropružin. Sú rovnako ako taštičkové pružiny uložené v puzdrách, sú však mäkšie a stabilnejšie.

 • Výhody – Dobre rozloží hmotnosť, neprenáša pohyb, je stabilný.
 • Nevýhody – Sú určené skôr pre osoby s nižšou hmotnosťou.
 • Vhodný rošt – Pevný, s latami alebo lamelami.

Špeciálne matrace

Typy, ktoré nemožno zaradiť do jednej kategórie sú vyrobené z kombinácie viacerých materiálov, z prírodných vlákien alebo disponujú zónovaním. Existujú tiež zdravotné matrace, ktoré môžu disponovať atesty rôznych zdravotných organizácií.

 • Sendvičový matrac – Je zložený z dvoch materiálov, čo zvyšuje životnosť a kvalitu. Často ide o kombináciu HR a PUR peny.
 • Eco matrac – Zaručuje použitie ekologických materiálov bez syntetických látok. Výroba by mala prebiehať podľa prísnych noriem. Na tzv. zelenej matraci nájdete označenie certifikáciou a výrobcovia sľubujú aj ich ekologickú likvidáciu.
 • Matrac sa zónovaním – Matrac má niekoľko zón s rôznou tvrdosťou, zvyčajne 3 až 7. Jednotlivé zóny sa sústredí na oporu určitých častí tela (hlava, krčná a hrudná chrbtica, bedrá, bedrá stehná s kolenami, lýtka, členky s chodidlami).
 • Gélový matrac – Hlavným materiálom je studená alebo lenivá pena, ktorá je doplnená gélovými segmenty. Vďaka nim dochádza k akupresúre a k uvoľneniu svalstva. Výhodou sú dobré hygienické vlastnosti, baktérie a roztoče sa v gélu neusadí a nemnožia. Odporúčajú sa preto pre alergikov.
 • Kokosový matrac – Vyrába sa v prevedení od pružinového, cez penový až po detský matrac. Je tuhšie, dobre odvádza vlhkosť, má skvelú oporu pre chrbticu a tvarovo je stály. Má pozitívny vplyv pri odkloňování geopatogénnych zón.
 • Dvojlôžková matrace – Často vyžaduje každý partner inú tvrdosť alebo materiál. Správnou voľbou sú preto matrace oddelené. Vhodné je obstaranie matracov od rovnakého výrobcu rôznych tvrdostí, ktoré stačí len otočiť podľa preferencií každého partnera a vďaka rovnakej hrúbke nevznikne medzi matracmi schod. Navyše je manipulácia s jednolôžkovým matracom jednoduchšia a návleky sa ľahšie perú v práčke.
 • Detský matrac – Pri vývinu detí je spanie extrémne dôležité. Do 2 až 3 rokov spí dieťa v postieľke a trávia v nej väčšinu času, preto je nevyhnutnosťou kvalitný matrac. V 3 až 4 rokoch je potrebná väčšie posteľ a matrac s väčšími rozmermi. Voľte matrac z PUR peny, najlepšie hypoalergénnou a antibakteriálnou. Nevhodný je matrac z pamäťovej peny, ktorý dieťaťu zabraňuje v raste.
 • Vrchný matrac – Má hrúbku do 10 cm a hodí sa, ak chcete svoju existujúcu matrac z nejakého dôvodu vylepšiť. Matrac zmäkčí a zrovná nerovnosti, nasadzuje sa na hlavný matrac pomocou rohových gúm. Výhodou tiež je, že sa dá použiť aj ako prístelok.

Zóny matracov

Zónové matrace sú rozdelené do viacerých zón, ktoré majú rôznu tvrdosť. Každá časť tela totiž vyžaduje inú mieru opory. Vďaka zónam nevznikajú preležaniny v miestach, kde vzniká väčší tlak na matrac. Všeobecne platí, že čím viac zón matrac má, tým je kvalitnejší.

Existujú matrace s tromi až siedmimi zónami. U trojzónového matracu je pevná výstuha uprostred tela a zvyšok matracu je mäkší. Pri produkte s viacerými zónami je vystuženie na viacerých miestach. Takéto matrace nie sú vhodné pre osoby menšieho vzrastu, pretože by sa časti tela nenachádzali v správnej zóne.

 • Zóna 1 – Má na starosť hlavu a krk, poskytuje im oporu a zamedzuje vzniku bolesti krčnej chrbtice.
 • Zóna 2 – Nachádza sa v nej horná časť tela s ramenom pri spánku na boku. Je mäkkší a rameno sa do matraca mierne ponorí, čím nevznikajú otlačenie.
 • Zóna 3 – Je dôležitá pre oblasť bedier a celú dolnú časť chrbta, pretože práve tam má človek 40 % svojej telesnej hmotnosti. Oblasť je pevnejšia, zamedzuje prehýbaniu chrbtice a udržuje ju v prirodzenej polohe.
 • Zóna 4 – Panvová zóna dovoľuje bokom opisovať povrch matracu a vyrovnáva chrbticu.
 • Zóna 5 – Zóna, kde sú pri spánku kolená, má rovnakú tvrdosť ako zóna bedrová. Zamedzuje bolesti kĺbov.
 • Zóna 6 – Zabezpečuje pohodlie dolným končatinám. Má rovnakú pevnosť ako ramenná zóna.
 • Zóna 7 – Zóna členkov a chodidiel má rovnakú tvrdosť ako 1. zóna hlavy a krku. Zmenšuje tlak medzi matracom a chodidlami.

Výber podľa zdravotného problému

Veľa ľudí trápia rôzne zdravotné problémy, od bolesti chrbtice, cez alergie až po poruchy spánku. Správny matrac dokáže problémy eliminovať a často úplne zmiznú. Ideálna je konzultácia s lekárom, ktorý pozná detailne vaše ťažkosti a najlepšie poradí, ako si vybrať matrac podľa zdravotného problému. Niektorí predajcovia môžu vydávať obyčajné matrace za zdravotné, vyžiadajte si preto overené certifikáty od známych inštitúcií.

Ortopedický matrac

Poskytuje oporu celému telu a stará sa o ideálne rozloženie hmotnosti. Prispieva k lepšej fyzickej a psychickej pohode, pri ktorej dochádza k uvoľneniu svalov a chrbtice – ide o najlepší matrac na boľavý chrbát. Pri spánku nevznikajú dekubity čiže preležaniny. Je vhodný tiež pre pacientov dlhodobo pripútané na lôžko. Musí spĺňať presné kritériá, mať zdravotné a materiálové certifikácie a byť optimálny pre fyziológiu ľudského tela.

Takto označený matrac by ste mali nájsť na zozname zdravotných pomôcok vydanom ministerstvom zdravotníctva. Nemýľte si ho s matracom zdravotne nezávadným. Zdravotnou nezávadnosťou musí disponovať každý produkt na trhu. Mnoho predajcov používa falošné označenie ako “ortopedický matrac”, pritom ponúka klasický. Preto uvedené certifikáty dôkladne preverte a prečítajte informácie o použitých materiáloch.

Hypoalergénny matrac

Pre alergikov alebo astmatikov sú vhodné iba materiály, v ktorých sa nemnožia baktérie a roztoče. Pomôcť proti alergii môžu aj špeciálne antibakteriálne poťahy. Vhodný je napríklad poťah so striebornými vláknami alebo špeciálna tkanina liocell.

Pri nadmernom nočnom potení

Matrac musí byť dostatočne odvetrávaný. Vhodné sú pružinové alebo latexové typy. Odporúča sa tiež vhodná bielizeň na spanie. Nezabudnite na chránič matraca a pravidelné čistenie napríklad jedlou sódou. V kombinácii s vhodným matracom je dôležitý tiež ideálny rošt, pevná doska vetrá ďaleko menej, než napríklad lamelové alebo latkové rošty.

Pri poruchách spánku

Pre jedincov napríklad so spánkovou apnoe je výber správneho matraca extrémne dôležitý. Spánková apnoe je porucha spánku, pri ktorej človek pri spaní na krátke intervaly prestáva dýchať. Príčinou môže byť práve zlý matrac. V tomto prípade konzultáciu s lekárom neodkladajte.

Rozmery matraca

Matrac by mal byť dostatočne dlhý aj široký v závislosti na postave. Hrúbka sa odvíja od osobných preferencií a výšky lôžka. Ak už máte posteľ, správne zmerajte jej rozmery, aby ste kúpili vyhovujúce veľkosť matracu.

 • Dĺžka – Výber závisí na výške osoby. Matrac by mal byť o 20 až 25 cm dlhší. Štandardná dĺžka väčšiny matracov je 200 cm.
 • Šírka – Najbežnejšia hodnotou je 90 cm na jednolôžko, u dvojlôžkové postele môže byť jeden matrac široký len 80 cm. Maximálne pohodlie zaistí matrac s šírkou až 140 cm pre jedno lôžko.
 • Výška – Odporúča sa matrac s výškou minimálne 15 až 18 cm. U menšej hodnoty hrozí rýchle preležanie a nedostatočná opora. U matracov pre seniorov je vhodná hrúbka okolo 20 cm a viac pre ľahšie vstávanie. Pri výbere vhodnej hrúbky myslite aj na výšku postele, ktorá býva zhruba 50-60 cm. Matrac by mal z 1/3 vyčnievať nad rám postele.
 • Matrace na mieru – Ak ste vysokej postavy alebo máte netradičný rozmery postele, možnosťou je nechať matrac zhotoviť na mieru. Počítajte s vyššou obstarávacou cenou a menšou dostupnosťou určitých typov.

Najčastejšie rozmery matracov

Matrac sa rozmerovo líši najmä podľa toho, pre koľko osôb je určený. Najčastejšie rozmery, v ktorých sa ponúka aj väčšina matracov, sú vypísané nižšie. Prvé číslo označuje šírku, druhý rozmer dĺžku. Výška matraca sa v popise uvádza oddelene.

 • Matrac 80×200 cm
 • Matrac 90×200 cm
 • Matrac 100×200 cm
 • Matrac 120×200 cm
 • Matrac 140×200 cm
 • Matrac 160×200 cm
 • Matrac 180×200 cm
 • Matrac 200×200 cm

Nosnosť matraca

Mala by byť uvedená u každého produktu. Údaj napomáha s výberom vhodného matraca pre danú hmotnosť užívateľa. Výrobcovia uvádzajú maximálnu hodnotu, preto sa odporúča počítať s rezervou, aby nebola skracovaná životnosť matraca.

Životnosť matraca

Matrac, ktorý sa nepreleží, zrejme neexistuje. Ak však zvolíte matrac správne, môžete na ňom spať aj 10 až 15 rokov. Po takej dobe začnú byť zrejmé deformácie materiálu alebo zmäkčenie, predovšetkým v oblasti bedier. Na pružinovom matracu sa časom prejaví staroba pretláčaním pružín na povrch.

Aj keď matrac vyzerá po rokoch funkčne a spí sa vám na ňom dobre, odborníci ho odporúčajú vymeniť za novú každých 7 rokov nielen z ortopedických, ale aj zdravotných dôvodov. Väčšina používateľov si však matrac necháva dlhšie. Výrobcovia sa môžu chváliť životnosťou matraca 15 až 25 rokov, čo pôsobí skôr ako marketingový ťah.

Správnym zaobchádzaním jeho životnosť výrazne ovplyvníte a bude slúžiť dlhé roky. Určitým vodítkom pre výber matraca s dlhou životnosťou býva často aj predĺžená záruka. Možno sa stretnúť s 3, 4 roky, ale aj s 15 rokmi záruky.

 • Vymieňajte pravidelne posteľnú bielizeň a poťah na matrac alebo chránič.
 • Nenechajte v posteli spať svoje domácich miláčikov.
 • Nefajčite v spálni.
 • V posteli nejedzte ani nepite, aby ste predišli zašpineniu matraca.
 • Neľahnite si na matrac s mokrými vlasmi kvôli vlhkosti.
 • Nedovoľte deťom skákať po matracu.
 • Mokrá miesta na matracu urýchlene vysušte.
 • Pravidelne matrac otáčajte, aspoň raz za mesiac.
 • S matracom manipulujte šetrne, noste ho kolmo k zemi a neprekladajte ho ani nerolujte.
 • Pre dlhšiu životnosť matraca je dôležité zvoliť správny rošt.

Ďalšie parametre pri výbere

Matrac musí užívateľovi dokonale padnúť, a preto prihliadajte aj na ďalšie aspekty, ako na vek osoby, certifikáty kvality alebo spôsob použitia.

 • Vek užívateľa – Pre správny vývoj dieťaťa je dôležitý kvalitný matrac. Nevyberajte pamäťový a príliš mäkký matrac. Vhodný je stredne tvrdý s antibakteriálnym prateľným poťahom. So starnutím dieťaťa môžete matrac vymeniť za nový a opäť vyhovujúce. Mladší užívatelia všeobecne volí tvrdšie matrace, s pribúdajúcim vekom je často nutné zvoliť mäkšie typ z dôvodu šetrnosti ku kĺbom alebo kvôli zdravotným problémom.
 • Uloženie matraca – Myslite tiež na typ roštu, ktorý máte na posteli. Najmenej vhodná je pevná neodvětrávaná doska. Lepšie sa matracu darí na rošte z latiek alebo pružných lamiel. Vzdialenosť medzi latkami by mala byť medzera s maximálne 6 centimetre. Latky meria zvyčajne 5 cm na šírku a ak používate polohovateľný rošt, zistite, či je daný matrac vhodný.
 • Frekvencia používanie – Pre každodenné používanie či už doma, v hoteloch alebo ubytovniach sú vhodné matrace z bio peny, studenej peny, latexu alebo taštičkové typy, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou. Do izby pre hostí alebo na chalupu bude dostačujúci PUR, sendvičový alebo pružinový matrac. Záleží však na celkovom prevedení matraca.

Certifikácie kvality

Čím viac certifikátmi sa matrac pýši, tým lepšie. Udeľujú je overené inštitúcie ako Ökotest, EuroLatex Eco Standart, Ergocheck, Burea Veritas, Oeko-Tex Standart 100 a ďalšie na základe dôkladného testovania.

 • Ökotest – Nemecký časopis založený roku 1985, ktorý testuje výrobky pre každodennú spotrebu všetkých kategórií. Zaujíma sa ako o stránku životného prostredia, tak aj zdravotnú, sociálnu alebo prítomnosť toxických látok. Úspešné výrobky hodnotí známkou “gut” (dobrý) alebo “sehr gut” (veľmi dobrý). Ide o uznávané hodnotení, nejde však o oficiálny certifikát zaručujúci stálu kvalitu.
 • ErgoCheck – Jedná sa o test matracov pomocou podložky so snímačmi pre meranie sily a tlaku. Test zaznamená rozloženie tlaku v matracu a výsledok môžete vidieť na počítači v podobe farebnej mapy.
 • Burea Veritas – Inštitúcie pôsobiace v mnohých odvetviach. Špecializuje sa na testovanie, certifikácie a inšpekcie.
 • Oeko-Tex Standart 100 – Zaručuje neprítomnosť škodlivých látok v textíliách.
 • EuroLatex Eco Standart – Nemecká inštitúcia TFI vyvinula certifikát v oblasti latexových pien, ktorý sa zameriava na dopad na životné prostredie a zdravie.

Údržba matraca

Počas zhruba 10 rokov, ideálne 7 rokov, kedy vám matrac každý deň slúži, je treba o neho náležite starať.

Otáčanie a vetranie

Matracu najviac škodí, ak spíte stále na jednej strane a nevetráme ho. Pravidelne by sa mal otáčať asi po mesiaci. Matrac nesmie byť pri prevracanie vlhký, aby nedošlo k zapareniu. Najprv je vhodné ho riadne vyvetrať.

Čistenie

V domácnostiach, kde sa matrac ľahko zašpinia je vhodný snímateľný poťah, ktorý sa pomocou zipsov odopne a vyperie na vyššiu teplotu podľa pokynov na štítku. V prípade nesnímatelného poťahu je nutné použiť navlhčenú handričku a špeciálne čističe. Pri takomto čistení dochádza k zvlhnutiu celého matraca a musí sa nechať úplne vyschnúť, aby sa netvorili plesne a huby. Sušiť by sa nemali na príliš horúcom vzduchu, napríklad opreté o kúrenie. Syntetické materiály by mohli stratiť funkčnosť.

Poťahy matracov sa líšia maximálnou teplotou, pri ktorej sa môžu prať. Štandardom býva pranie na 40 °C, ak však chcete prať poťah účinnejšie a efektívnejšie, vyberajte matrac s poťahom, ktorý možno prať na 60 °C a viac.

 • Matrac pre deti – Deti matrac často zašpiní, preto príde vhod špeciálny poťah, ktorý je nepriepustný z jednej strany. Pranie poťahu je samozrejmosťou a očistu vykonajte ešte vysávačom, ktorý odstráni prach.

Prostriedky na čistenie

Výrobca by mal uvádzať, aké prostriedky sú vhodné a aké nie. Predovšetkým penové matrace by mohli chemické prípravky narušiť. Použiť možno prípravok s konzistenciou suché peny, dezinfekčný odstraňovač škvŕn alebo obyčajnú jedlú sódu a peroxid vodíka.

 • Škvrny od potu, vlhkosť – Posypte matrac jedlou sódou, votrite ho do textílie pomocou kefy, nechajte pôsobiť a vysajte vysávačom. Ďalším možným postupom je zmiešanie jedlej sódy s peroxidom vodíka a prostriedkom na riad. Po nejakom čase pôsobenia a uschnutí sa matrac vysaje a je zase čistý a bez vlhkosti.
 • Baktérie – Pre likvidácii baktérií využite parný čistič, ktorý vytvorí paru s teplotou 100 až 120 °C. Poradí si aj s nepríjemným zápachom. Po použití pary na čistenie je potrebné nechať matrac dôkladne uschnúť.

Materiál poťahov

Ak vyberáte matrac s poťahom, zistite, z akého je materiálu. Väčšina výrobcov kombinuje bavlnu so syntetickými materiálmi, ako je polyamid, polypropylén či polyester. Okrem prírodných a organických tkanín narazíte na poťahy obohatené špeciálnymi vláknami pre lepšie vlastnosti.

 • Aloe Vera – Vlákna Aloe Vera vtkané do textílie odpudzujú prach a sú antibakteriálne. Aloe Vera je tiež vhodná pre jedincov trpiacich nočným nadmerným potením.
 • Bambusová viskóza – Reguluje vlhkosť, je antibakteriálna, antistatická, priedušná a v lete chladí. Je tiež veľmi príjemná na dotyk.
 • Striebro – Ióny aktívneho striebra v poťahu likvidujú baktérie, sú hypoalergénne a antistatické.
 • Liocell/TENCEL™ – Moderná tkanina vysokej kvality zaisťuje perfektnú cirkuláciu vzduchu, je vysoko priedušná a príjemná na dotyk. Je hypoalergénna, reguluje teplotu i vlhkosť.
 • Kašmírové vlákno – Získava sa zo srsti kašmírové kozy a je jednou z najdrahších textílií na svete. Vlákna sú hebká, jemná a majú vysokú hrejivosť.
 • Levanduľa – Jej vôňa pôsobí pozitívne na kvalitu spánku a na psychickú pohodu. Vôňa je veľmi jemná a príjemná.
 • Easy clean – Špeciálna trojrozmerná štruktúra polyesterových vlákien zabezpečí ľahšie čistenie poťahu. Po znečistenie stačí použiť vlhkú handričku. Poťah nežltne, a škvrny len tak nezaschnú. Využitie nájde napríklad v hoteloch.

Chránič matraca

Ďalšou možnosťou, ako chrániť matrac pred nečistotami, vlhkosťou a ďalšími nežiaducimi vplyvmi je navlečenie špeciálneho poťahu. Chránič má veľkosť zodpovedajúce ploche matracu a na každom rohu je opatrený gumičkami. Tie sa navlečú cez rohy matracu, čím dochádza k napnutiu chrániča a jeho fixácii. Je úplne nepriepustný, avšak priedušný. U chráničov sa uvádza okrem rozmerov aj maximálna výška matraca. Vyrába sa väčšinou z bavlny a spodná vrstva z polyuretánu alebo polypropylénu. Perie sa zvyčajne na vyššiu teplotu podobne ako poťah na matrac.

Výber správneho roštu

Ak vás čaká nielen nákup nového matraca, ale aj roštu, zohľadnite parametre oboch produktov zároveň. Niektoré matrace nie sú vhodné pre určité typy roštov.

 • Rošt vs. pevná doska – V mnohých ohľadoch je odporúčaný rošt. Matrac uložený na rošte lepšie dýcha, nezaparí sa a netvoria sa baktérie a plesne. Pevná doska nepruží a neprispôsobia sa telu ako rošt. Matrac na pevnej doske sa musí tiež často vetrať a rýchlejšie sa opotrebováva. Pre pevné dosky sú vhodné pružinové matrace a používajú sa skôr na chatách alebo v izbe pre hostí.
 • Lamely / late / doštičky – Každý matrac je vhodný na iný rošt. Latkový rošt nie je tak pružný a vyznačuje sa nízkou cenou. Doštičky sú vysoko komfortné, ale menej dostupné a drahé. Lamely sú najpopulárnejšie a predlžujú životnosť matraca.
 • Pevný vs. polohovateľný rošt – Pre zdravého človeka bez problémov poslúži pevný rošt bez možnosti polohovania. Ľudia s problémami s chrbticou ocenia nastavenie rôznych polôh v oblasti hlavy i nôh. Funkcia sa dá použiť aj pri čítaní v posteli. Polohovanie prebieha ručne, pri niektorých modeloch pomocou ovládača a elektronickými motormi.

Lamelový rošt

Je najobľúbenejším roštom a ponúka viac variantov. Lamely sa vyrábajú z bukového alebo brezového dreva, poprípade z umelých materiálov. Vynikajú pružnosťou a priedušnosťou, vďaka čomu sa predlžuje životnosť matraca. Medzery medzi lamelami sú maximálne 5 cm a jeden rošt číta minimálne 28 kusov, s rastúcim počtom lamiel sa zvyšuje aj komfort. Lamely môžu byť uložené v textilnom puzdre a kvalitnejšie rošty disponujú vystužením bedrovej oblasti a zmäkčením oblasti nôh a ramien. Nosnosť lamelového roštu je cca do 150 kg. Vhodné matrace sú latexové alebo penové, za nevhodné sa považujú pružinové.

Latkový rošt

Latky sa spravidla zhotovujú zo smrekového dreva a majú výrazne menšie pružnosť než lamely. Rošt z latiek kúpte k penovému alebo taštičkovému matracu. Lepšie sa dokážu vytvarovať a prispôsobí sa aj tvrdším povrchom. Latkový rošt nemá spravidla vysokú nosnosť, preto je vhodný skôr pre deti a osoby do 60 kg. Medzery medzi latkami by nemali byť väčšie ako 6 cm, aby nedošlo k deformácii matraca. Na výber je aj polohovacie alebo klasický pevný latkový rošt.

Doštičkový rošt

Tvorí ho väčší počet spojených doštičiek, skvele sa prispôsobí telu a bodovému tlaku. Mali by byť kompatibilné so všetkými druhmi matracov a k zohnaniu sú aj polohovateľné typy. Dostupnosť na trhu je menšia a ceny sú pomerne vysoké.

Tipy pre kvalitný spánok

Ak nemôžete v noci pokojne spať, nemusí za tým byť zle zvolený matrac alebo vankúš. Niekedy si len telo musí na nový matrac zvyknúť, môže to trvať aj niekoľko týždňov. Pred spaním sa pretiahnite, čím sa uvoľní svaly a dôležitý je tiež čerstvý vzduch v miestnosti. Pre zdravý spánok by ste mali zvoliť správnu polohu a existujú samozrejme ďalšie faktory ovplyvňujúce spánok.

 • Prísun kofeínu – Káva povzbudzuje, preto by sa nemala piť k večeru, niekomu ovplyvní spánok aj popoludňajšie kofeínový nápoj. Narušuje kvalitu spánku kvôli nočnému budenie, ktoré často človek ani nevníma.
 • Zdriemnutie cez deň – Ak potrebujete pri náročnom dni šlofíka, nemal by byť dlhší ako hodinu, aby neovplyvnil zaspávanie večer a nenarušil celý spánkový režim.
 • Používanie elektroniky – pustenej film cez noc nie je vhodný, pretože telo stále vníma zvuky, ktoré narušujú spánok. Pred spaním sa neodporúča používanie mobilu, pretože núti k premýšľaniu a horšie sa následne zaspáva. Kapitolou samou pre seba je potom modré svetlo, ktoré nielen displeja, ale i napríklad LED svetlá, vyžarujú. Na túto problematiku upozorňuje aj ministerstvo zdravotníctva a zmieňuje aj ďalšie aspekty ovplyvňujúce kvalitu spánku.
 • Starosti a stres – Lepšie sa zaspáva s čistou hlavou. Doprajte si preto pred spaním relaxačnú kúpeľ alebo prechádzku.
 • Ústna hygiena – Problémy so zubami výrazne zhoršujú kvalitu spánku. Preto nezanedbávajte zubnú hygienu.
 • Ťažké jedlo – Jesť by človek mal minimálne dve hodiny pred spaním. Plný žalúdok sťažuje zaspávanie a zhoršuje spánok. Pre proces trávenia je potreba veľa energie a telo si neodpočne.
 • Fajčenie – Nikotín obsiahnutý v klasických cigaretách, ale aj elektronických cigaretách, ľudské telo povzbudzuje, čo má za následok horšie zaspávanie a všeobecne menšiu kvalitu spánku. Fajčiar v porovnaní s nefajčiarom má výrazne ľahší spánok s menej stráveným časom vo fáze hlbokého spánku.

Výber správneho vankúše

Ak už viete, ako správne vybrať matrac, stačí už len vybrať vankúš, ktorý je pre zdravý spánok rovnako dôležitý. Prioritnými aspekty sú spánková poloha, materiál a tvar.

 • Poloha v spánku – Ľudia spiace na chrbte potrebujú podoprieť ramená a krk. Vhodný je stredne mäkký, vyšší vankúš. Pre spáčov na bruchu sa odporúča mäkký nízky vankúš. Pre toho, kto spí na boku alebo na chrbte by sa mal zvoliť anatomicky tvarovaný vyšší vankúš, ktorý drží chrbticu v správnej polohe.
 • Tvar – Niekto nedá dopustiť na klasické obdĺžnikové vankúše, niekomu vyhovuje tvarovaný anatomický typ.
 • Materiál – Perie už stráca na popularite kvôli alergiám a nahrádzajú ho peny, prírodné alebo syntetické vlákna. Najčastejšie je polyester, polyuretán alebo pamäťová pena. Luxusné vankúše sú doplnené hodvábom, vlnou alebo rastlinnými výťažkami.

Spanie na zemi

Nájde si svojich priaznivcov aj odporcov. Mnohí upozorňujú, že je spanie na zemi pre človeka prirodzené a pre spanie na zemi sa dá použiť matrac, ktorý je vhodný na pevnú dosku. Najvhodnejšie je matrac pružinový, ktorý je priedušný, aj napriek tomu sa však musí často vetrať. Ďalej možno použiť tzv. futon alebo tatami, pochádzajúci z Japonska. Sú pevnejšie a vyrobené z prírodných materiálov, ako vlna, bavlna, kokos či slama. Musí sa taktiež vetrať, aby nedošlo k zapareniu a plesniveniu. Niektorí vyznávači spanie na zemi siahnu tiež po karimatke, jógamatke, apod.

 • Výhody – Často dokáže odstrániť bolesť chrbta a zlepší držanie tela. Povzbudzuje krvný obeh a zlepšuje kvalitu spánku.
 • Nevýhody – Stretnete sa však s rozdielnymi skúsenosťami aj zhoršením bolestí, hlavne v oblasti lopatiek a kostrče. Nevýhodou je tiež blízkosť k prachu a nečistotám, ktoré sa na podlahe usadzujú, čo môže priťažiť alergikom. Ďalším mínusom je nepohodlné vstávanie a chlad od zeme. Spanie na zemi nie je odporúčané starším osobám a ľuďom so zhoršenou pohyblivosťou.

Kam so starým matracom

V žiadnom prípade matrac neodkladajte u popolníc alebo kontajnerov. Než sa ale rozhodnete odviezť starý matrac do zberného dvora, zvážte spôsoby jeho ďalšieho využitia. Jedným z nich je darovanie matracu niekomu, kto ho rád využije napríklad na chate.

Ďalšia možnosť je výroba pelechu pre psa, pokiaľ sa nejedná o matrac pružinový, o ktoré by sa mohol pes zraniť. Penovému matracu upravte rozmery a vložte ho do vhodného povlaku, ktorý bude možné prať. Využiť sa dá aj na výrobu gauča, napríklad v kombinácii s paletami. Kovová konštrukcia pružinových matracov nájde využitie pri výrobe vešiaku či na záhrade. Výrobcovia často ponúkajú pri kúpe nového matraca odvoz toho starého, pričom sa postarajú o jeho ekologickú likvidáciu a vám výrazne zníži starosti.

Otázky pri výbere matraca

Je lepšie pružinový alebo penový matrac?

Pružinový je vysoko priedušný a je vhodný aj do vlhších priestorov. Dobre sa prispôsobí telu, má vysokú nosnosť aj tvrdosť. Nie je kompatibilný s polohovateľnými roštami a prenáša pohyb, takže nie je vhodný ako partnerský. Penových matracov je na výber viac (PUR, BIO, HR, lenivá) a často sa kombinujú, čím sa docieli perfektného produktu. Užívateľ si môže vybrať podľa osobných preferencií.

Aký matrac kúpit pri bolestiach chrbta?

Odborníci odporúčajú matrac z lenivej peny, ktorý sa prispôsobí každej krivke tela a poskytne maximálnu oporu. Vhodný je tiež matrace sa zónovaním. Každá zóna má inú tvrdosť, ktorá je ideálna pre určitú časť tela. Matrac je dôkladne testovaný a opatrený certifikáciami odborných inštitúcií ako Öko-Test, EuroLatex Eco Standart, Ergocheck alebo Burea Veritas.

V čom sú najlepšie ortopedické matrace?

Zdravotný matrac eliminuje bolesti chrbta a slúži aj ako prevencia týchto bolestí. Prispôsobí sa krivkám tela a nedochádza k vzniku preležanín vďaka dokonalému rozloženiu telesnej hmotnosti. Poskytuje dokonalú oporu všetkým častiam tela a zaistí uvoľnenie svalov i chrbtice. Musia byť opatrený príslušnou certifikáciou. Viac o ortopedickom matracu sa dočítate v článku.

Aké sú najlepšie značky matracov na trhu?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov matracov patrí MPO, Grossmann, Tropico, Panmatraci alebo podľa diskusií a skúseností český výrobca matracov Dřevočal. Zvláštne postavenie majú matrace Dormeo, ktoré sú kvalitné, výrobca na ne poskytuje výrazne predĺženú záruku a matrace majú inovatívne prevedenie s mnohými zaujímavými aj praktickými prvkami. Obľúbení výrobcovia matracov na Slovensku sú potom Benab alebo Matratex.

Kde kúpiť kvalitný matrac?

Kvalitný matrac kúpite najľahšie na internete v špecializovanom e-shopu zameranom výhradne na matrace. Výhodou nákupu online je nielen nižšia cena, ale tiež často väčšia dostupnosť i atypických rozmerov. V neposlednom rade nemusíte riešiť ani dopravu, ktorá je u matracov problematická. Samozrejme zostáva možnosť nákupu v kamennej predajni, kde si možno matrac ohmatať. Obľúbené sú matrace Dreamzone z Jysku, Möbelix, alebo matrace z reťazca Ikea.

Aké sú ceny matracov?

Najlacnejšie matrace sa dajú zohnať už od 40 €, zvyčajne sú bez zónovania, s nižšou hmotnosťou a menšou hrúbkou. Standartní matrace kúpite od 80 € do 200 €. Vybrať je možné aj matrac so špeciálnymi vlastnosťami. Cenu od 200 € majú kvalitné matrace s vyššou nosnosťou, zónovaním, hrúbkou 20 cm a viac s dlhšou záručnou dobou.