Vyberáme najlepší kuchynský robot

Multifunkčný kuchynský robot je všestranným pomocníkom každého, kto rád pečie alebo varí. Robot na miesenie cesta sa postará o hladké cesto na obľúbený múčnik, robot s odšťavovačom vyrobí zdravý nápoj. Model s nástavcami využijete aj na strúhanie, robot s mlynčekom na mäso bez vašej námahy namelie ľubovoľné množstvo. Šľahací nástavec našľahá bielky, strojček na cestoviny vytvorí domácu tagliatelle. Test kuchynských robotov by mohol povedať, ktorý kuchynský robot je najlepší, ale nie každému bude vyhovovať rovnaký model. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie kuchynské roboty pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie kuchynské roboty (Test 2024)

Najpredávanejšie kuchynské roboty na trhu

Medzi najpredávanejšie kuchynské roboty patrí Bosch, Eta, Kenwood, KitchenAid, Sencor, Klarstein, alebo Delimano. Cena lacných robotov na cesto začína okolo 65,22 EUR, ide napríklad o kuchynský robot Lidl pod značkou Silvercrest.

Recenzie kuchynských robotov

Kenwood Major Titanium KMM063

Kenwood Major Titanium KMM063 recenzie a test

Kuchynský robot Kenwood Major Titanium KMM063 v nerezovom prevedení disponuje silným motorom (1500 W) a reguláciou rýchlosti. Kombinovať možno ako pulzný spínač (napríklad na drvenie ľadu), tak planetárny systém miešania. Nerez misa má držadlá na jednoduchú manipuláciu a výhodou je tiež vyklápajúce rameno robota, čo uľahčí výmenu metly (balónová šľahacia, hnetacie hák a na ľahká cesta). Praktický je tiež kryt proti rozstreku. Príslušenstvo má robot v celku veľké a nájdete v ňom sklenený mixér z teplotne odolného skla, food processor, mlynček na mäso, lis na citrusy, mini chopper (sekanie byliniek) a kuchynskú váhu.

Pre – Široké príslušenstvo, pulzný aj planetárny systém, výkon
Proti – Vyššia hmotnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch MUM4880

Bosch MUM4880 recenzie a testDomáci robot do kuchyne, Bosch MUM4880, kombinuje výbavu a dobrú cenu. Disponuje tromi nástavcami, a to miešacej, šľahacou metlou a hnetacím hákom. S mlynčekom na mäso pripravíte sekanú a čerstvý džús zase plastovým mixérom alebo odšťavovačom ovocie. Vďaka krájaciemu nástavcami nie je problém ani strúhanie zemiakov či zeleniny. Prístroj má gumové nožičky pre väčšiu stabilitu a je k nemu takisto priložené DVD s receptami.

Pre – Príslušenstvo, DVD s receptami, cena / výkon
Proti – Konštrukcia z plastu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kenwood Major KMM770

Kenwood Major KMM770 recenzie a testVysoký výkon i kvalitné príslušenstvo má multifunkčný kuchynský robot Kenwood Major KMM770, ktorému možno vytknúť asi len vyššiu váhu. Má však robustnú, celokovovou konštrukciu. Vo výbave je mlynček na mäso (možno s ním pripraviť domáce klobásy) alebo sklenený mixér ThermoResist odolný voči vysokým aj nízkym teplotám. Z metiel vybočuje hlavne tá na prácu s ľahkým cestom, vďaka ktorej môžete pripraviť napríklad muffiny. Väčšina ostatného príslušenstva (až 20 druhov) sa však musí dokúpiť.

Pre – Robustné telo, objemná nádoba, pripojiteľné príslušenstvo
Proti – Základná výbava je skromná, hmotnosť robota

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Gratus 0028 90030

ETA Gratus 0028 90030 titanium recenzie a testKuchynský robot ETA Gratus patrí k najpredávanejším robotom do kuchyne a jeho kvality nepriamo potvrdzuje aj predĺžená záruka až na 10 rokov. Okrem toho ide o esteticky atraktívny prístroj, takmer až interiérový doplnok. S robotom možno hniesť cesto, strúhať, krájať, šľahať, mixovať a samozrejme aj miešať, kedy pomocou planetárneho systému a dlhého šľahacieho nástavca dosiahne po celej mise. Vo výbave je aj nástavec na strúhanie (má 3 strúhadla) a sklenený mixér.

Pre – Design, predĺžená záruka, príkon
Proti – Len základné príslušenstvo, hmotnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kenwood Prospero KM287

Kenwood Prospero KM287 recenzie a testKenwood Prospero KM287 je kompaktný spotrebič vhodný do malej kuchyne, kombinujúci robot a food processor. Aj cez malé rozmery disponuje relatívne objemnú nádobou (4 litre). Sklenený mixér má odnímateľné nože a jeho kapacita je 1 liter. Ani výbava nezaostáva, obsahuje mlynček na mäso / orechy a mlynček na bylinky, kávu a korenie. O bezpečnosť sa stará systém poistiek a gumové nožičky.

Pre – Malé rozmery a nízka hmotnosť, objemná misa
Proti – Nie je celokovový, hlučnejšie

ZOBRAZIŤ PONUKU

Philips HR7778/00

Philips HR7778/00 recenzie a testKuchynský robot patriaci do radu Philips Avance má funkciu pre prípravu domáceho chleba a jedným dotykovým tlačidlom si prípravu pečenie chleba, šľahanie a ľadu uľahčíte. So šľahacou metlou si možno bez problémov vyšľahať smotanu či vaječné bielky a súčasťou príslušenstva je rovnako objemný mixér (2 litre) alebo disk na strúhanie a krájanie.

Pre – Objem mixéra, automatická tlačidlá na jeden dotyk
Proti – Chýba mu planetárny systém

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch MUM54240

Bosch MUM54240 recenzie a testAj keď drží titul produkt roku 2015, má kuchynský robot Bosh Styline MUM54240 napriek tomu nejaké to mínus, ako napríklad chýbajúci plynulú reguláciu rýchlosti. Objemná misa postačí pre prípravu dvoch kíl cesta, ktoré bude perfektne ušľahanej vďaka planetárnemu systému. Robot dopĺňa mplastový mixér, mäsomlynček a interaktívne DVD s receptami. Skladnosť uľahčuje plastová taštička na príslušenstvo.

Pre – Výkon, DVD s receptami
Proti – Plastové spracovanie

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Centrino 0029 90000

ETA Centrino 0029 90000 recenzie a testTiež kuchynský robot ETA Centrino má predĺženú päťročnú záruku. Zastane sedem funkcií, pričom sa radí skôr do spodnej cenovej kategórie. Zvládne šľahanie, hnetenie, mixovanie, sekanie, strúhanie, drvenie ľadu aj odšťavovanie citrusových plodov v citrusovač, bohužiaľ na príslušenstvo moc bohatý nie je a je nutné ho dokúpiť. Výhodou sú okrem iného jeho kompaktné rozmery.

Pre – Ideálne do malej kuchyne, predĺžená záruka
Proti – Len základná výbava

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux Assistent EKM4200

Electrolux Assistent EKM4200 recenzie a testDve misy (menšie a väčší objem) nájdete u celokovového kuchynského robota Electrolux Assistent EKM4200, s ktorým možno tiež zomlieť mäso a pripraviť domácu sekanú. Prepínať možno medzi 10 rýchlostnými stupňami a modrý, podsvietený regulátor o nastavenej rýchlosti udržiava prehľad. Zaujímavá je tiež LED dióda osvetľujúce priestor misy.

Pre – Dve nerezové misy, nízka váha pritom celokovové spracovanie
Proti – Chýba mu pulzný spínač

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch MUM4655 EU

Bosch MUM4655 EU recenzie a testBosch MUM4655 EÚ sa umiestnil ako víťaz v Stifftung Warentest (test kuchynských robotov) a tiež patrí k najobľúbenejším na trhu. Hlučnosť zvyčajne nie je kľúčový parameter medzi robotmi, napriek tomu ho možno zaradiť k tichším robotom. Modrý priehľadný kryt na misu s plniacim otvorom zaistí, že ingrediencie zostanú tam, kde majú, teda v mise a súčasne nemusíte prerušovať proces prípravy. S plastovým mixérom si môžete pripraviť smoothie a zvládne aj ľad alebo orechy. Príslušenstvo je rozšíriteľné o zmrzlinovač, nástavec na pasírovanie, prípadne mlynček na mak.

Pre – Cena / výkon, nízka hlučnosť, údržba
Proti – Konštrukcia z plastu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať kuchynský robot

Kuchynský robot je typom spotrebiča s dlhšou očakávanou životnosťou, ostatne tomu napovedajú niektoré modely s predĺženou zárukou až na 10 rokov. Preto je dobré výber nepodceniť. Hneď na začiatku môžete čeliť otázke, či zaobstarať kuchynský robot alebo food procesor. Aký je medzi nimi rozdiel? Food procesor je lacnejšie kuchynský spotrebič, ktorého doménou je hlavne sekanie, krájanie a krájanie. Robot zvládne náročnejšiu prácu a mnohokrát má food procesor ako súčasť výbavy.

Systém miešania

Rozlišujú sa roboty s centrálnym systémom a planetárnym systémom. Výhodou planetárneho systému (multi-motion drive) je vedenie metly či háku po eliptickej dráhe, vďaka čomu dosiahne ku stenám misy a dokonale premieša ingrediencie. Centrálny systém bude vyžadovať vašej asistenciu.

Materiál

Lacné modely sú typicky z plastového materiálu alebo kombinujú plast s kovom. Nejde len o konštrukcii robota, ale aj o misy alebo násady. Stredné a vyššie modely sú vyrobené z nerezovej ocele a je tak možné očakávať aj dlhšiu výdrž prístroja. U robotov s mixérom je vhodné ustrážiť kvality samotného mixéra a jeho vlastnosti. Predovšetkým ide o teplotne odolné sklo a znášanie teplých a studených teplôt.

Príslušenstvo a funkcie

Kuchynský robot je multifunkčné zariadenie, ktoré kombinuje funkcie rôznych samostatných prístrojov, typicky miesenie a šľahanie. V základe je vybavený hnetacím hákom, šľahacie a miešacie metlou. Krájanie, strúhanie a mixovanie tiež ponúkne väčšina modelov. Mletie mäsa, orechov alebo lisovanie je skôr výbavou drahších robotov, prípadne si budete musieť tieto časti dodatočne dokúpiť, rovnako ako zmrzlinovač, krájač hranoliek alebo výrobník domácich údenín. Veľmi dôležitá je tiež misa (od 3 litrov vyššie) a nádoba mixéra (bežne okolo 1 litra).

Má kuchynský robot s kovovými prevodmi dlhšiu životnosť?

Určite je lepšie zaobstarať kuchynský robot kovové prevody ako plastové. Plastové prvky majú spravidla kratšiu životnosť, sú náchylné na ulomenie alebo ohnutie. Kúpa celokovového modelu určite nebudete ľutovať, a to aj keď je ťažšia a zaplatíte z neho podstatne viac.

Aký kuchynský robot na multifunkčné využitie?

Vhodný je viacúčelový model s viacerými nástavcami. Vďaka bohatému príslušenstvu budete môcť hnevať cesto, mlieť mäso, odšťavovať, mixovať, šľahať, strúhať, pripravovať koktaily, krájať, a dokonca aj vyrábať domáce cestoviny alebo variť na indukciu. S počtom nástavcov rastie aj cena. Zvážte teda, či využijete všetky nástavce.

Je kuchynský robot vhodný na cesto?

Vďaka hnetaciemu háku je možné v kuchynskom robote tiež hnetať aj cesto. Planetárne miešanie sa postará o kvalitné premiešanie surovín. Sledovať je nutné minimálne aj maximálne množstvo surovín, ktoré robot dokáže spracovať, čo závisí od objemu nádoby. Pre častejšie pečenie bude treba objemnejšia nádoba, až 4 litre a tiež dostatočne silný motor.

Koľko stojí kuchynský robot?

Cena robotov závisí od množstva príslušenstva a od materiálu. Najlacnejší robot s obmedzenými funkciami vyrobený prevažne z plastu zaobstaráte za cenu od 50 eur. Naopak celokovový kuchynský robot vyniká dlhou životnosťou a stojí 300 až 1200 eur. Stredná trieda, ktorá uspokojí najviac používateľov sa predáva za cenu 160 až 320 eur.

Ako sa líšia kuchynský robot a food processor?

Food procesor nemá rameno a jeho motor je umiestnený naspodku. Na ňom je umiestnená nádoba, v ktorej sa okolo svojej osi otáča určitý nadstavec. Kuchynský robot má výklopné rameno, v ktorom je umiestnený motor. Nadstavec sa otáča u väčšiny modelov planetárne, okolo svojej osi, a ešte sa otáča celá hlavica.