Vyberáme najlepší krovinorez

Na ťažko dostupné miesta, vysokú trávu, krovie či drobné stromčeky je krovinorez účinnú záhradnou technikou, a to ako pre domáce hobby použitie, tak aj to profesionálny vyžadujúce dostatočnú robustnosť pre dlhodobý a náročný prevádzku. Benzínový krovinorez je najvýkonnejším typom, vhodný do náročného terénu. Elektrický krovinorez je limitovaný káblom, teda poskytuje menšiu flexibilitu, ale dá sa tu vybrať ľahký a malý krovinorez pre ženy. Jeho výhodou je menej hlučný chod oproti benzínovému typu a svoje miesto nájde v blízkosti rodinných domov. Aku krovinorez je kompromisom predchádzajúcich typov. Poskytuje dostatočnú mobilitu a tichý chod, oproti elektrickému je ale ťažšie kvôli akumulátora. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie krovinorezy pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie krovinorezy (Test 2024)

Najpredávanejšie krovinorezy na trhu

Medzi najpredávanejšie krovinorezy patrí Makita, Hecht, Stihl, Pakside (Lidl), Husqvarna a Riwall. Dopytovaný je aj štvortaktný krovinorez od značiek Dolmar a Mountfield (Oleo-Mac). Lacný krovinorez zaobstaráte už od 30 EUR.

Recenzie krovinorezov

VeGA BC 520 PRO

VeGA BC 520 PRO recenzie a test

Benzínový krovinorez VeGA BC 520 PRO s dvojtaktným motorom disponuje 7500 otáčkami za minútu, litrovou nádržou na benzín a slušným výkonom pre vysekanie krovísk. Využiť možno ako třízubý nôž, tak strunu (obe hlavy nájdete v balení). Rukoväť možno nastaviť a komfort ďalej spríjemnia antivibračné uloženie riadidiel alebo popruh s bedrovým pásom. Kvalitné materiály sú vykúpené vyššou váhou (8,7 kg).

Pre – Spracovanie, vysoký výkon
Proti – Vyššia váha

ZOBRAZIŤ PONUKU

Husqvarna H545 Rx

Husqvarna H545 Rx recenzie a testProfesionálny benzínový krovinorez Husqvarna H545 Rx má výrazne nadpriemerný výkon dosahujúci 2100 W. Objem motora je 45,7 ccm s dvojtaktným chodom, karburátorom a 9000 otáčkami za minútu. Pod motorom je potom umiestnená palivová nádrž. Vo výbave sú aj popruhy zaisťujúce pohodlie, podobne ako široká ergonomická rukoväť. Kvalitné sekací výkon ďalej zabezpečuje kužeľový prevod s uhlom 35 stupňov, vďaka čomu je krovinorez rovnobežne so zemou.

Pre – Profesionálny krovinorez s vysokým výkonom
Proti – Vyššia hmotnosť a hlučnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ryobi RBC 36X 26B

Ryobi RBC 36X 26B recenzie a testAku krovinorez Ryobi RBC 36X 26B poskytne dostatočnú mobilitu vďaka akumulátoru s kapacitou 4000 mAh a pracovné výdrži dosahujúci 60 až 90 minút. Nôž má záber 26 cm, pričom je možné hlavu vymeniť za strunu, ktorej záber sa rozšíri na 30 cm. Ovládanie krovinorezu umožňuje regulovať rýchlosť a řídítková rukoväť poskytuje pohodlnú manipuláciu. Výhodou aku krovinorezu je nižšia váha, ktorá u tohto modelu je 5,18 kg. Pre sekanie okolo domu ideálny kandidát.

Pre – Nízka váha a hlučnosť
Proti – Ohraničenie kapacitou batérie

ZOBRAZIŤ PONUKU

Fieldmann FZS 4003 B

Fieldmann FZS 4003 B recenzie a testĎalšie benzínový dvojtaktný krovinorez je Fieldmann FZS 4003 B, ktorý disponuje objemnejšie nádrží na zmes benzínu a oleja (1,2 l). Záber noža (36 cm) a struny (42 cm) umožňujú využitie aj na väčších pozemkoch a podľa výrobcu by mal zvládnuť pokosiť aj drobné dreviny. Strunová hlava má automatický posun a s priemerom struny 2,4 mm nebude dochádzať k tak ľahkému urážanie. Rukoväť je možné samozrejme nastaviť a ramenný popruh umožní i dlhšie trvajúcu prevádzku.

Pre – Cena / výkon, záber nože a struny
Proti – Materiály zodpovedajú nižšej cene

ZOBRAZIŤ PONUKU

Riwall RPMT 330

Riwall RPMT 330 recenzie a testRiwall RPMT 330 je vcelku multifunkčný krovinorez na benzínový pohon. Možno ho totiž využiť ako krovinorez, vyžínač, plotostrih aj prerezávacie pílu. Prístroj poháňa dvojtaktný benzínový motor s výkonom 900 W, úspornou spotrebou paliva aj produkciou emisií. Struna má záber 43 cm, nôž potom 25,5 cm a rukoväť je v tomto prípade v tvare madlá. Hriadeľ je delená, čo uľahčuje skladnosť i transport. Popruh cez rameno, ktorý je súčasťou balenia, uľahčí manipuláciu s týmto siedmimi kilovým zariadením.

Pre – Delená hriadeľ, viac funkcií, úsporný motor
Proti – Nižší výkon

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch AFS 23-37

Bosch AFS 23-37 recenzie a testElektrický krovinorez Bosch AFS 23-73 sa môže pochváliť nízkou hmotnosťou (5,3 kg), ktorá je pre tento typ krovinorezov typická. K prevádzke na záhrade okolo domu potom 950 W výkon plne vystačí na rôznu vegetáciu. Spolu s nízkou hmotnosťou je výhodou tiež nízka hlučnosť a absencia splodín, čo ocenia vaši susedia. Nôž má záber 23 cm, struna potom 37 cm, pričom výmena hlavy je v celku jednoduchú procedúrou. Pohodlné manipuláciu potom okrem oválneho madlá pomáhajú aj nastaviteľné popruhy, ktoré sú súčasťou balenia.

Pre – Jednoduchá výmena hlavy z noža na strunu
Proti – Nižší výkon oproti benzínovému typu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Riwall REB 1023

Riwall REB 1023 recenzie a testĎalším elektrickým krovinorezom je Riwall REB 1023, ktorý je špecifický silným elektromotorom s otáčkami dosahujúcimi až 10500 za minútu, vďaka čomu pre neho nebude problém ani hustá tráva. Do náročného terénu ale nie je príliš robený vzhľadom k svojej ľahkej konštrukcii. S tou na druhú stranu dosahuje veľmi nízkej hmotnosti radiacej sa tak medzi najľahšie krovinorezy. Ďalej je skladný a ľahko ovládateľný pomocou kombinovaného držadla a popruhu cez rameno.

Pre – Otáčky elektromotora, hmotnosť
Proti – Nevhodný do náročného terénu

ZOBRAZIŤ PONUKU

GTM GTBC 33 M

GTM GTBC 33 M recenzie a testAk uprednostňujete benzínový pohon, ale vystačíte si s nižším výkonom tak akurát na kosenie trávy, je GTM GTBC 33 M optimálnou voľbou. Okrem nižšieho, ale dostatočného výkonu, zaujme tiež nižšia a zodpovedajúcou cenou. Samotný motor je dvojtaktný s necelými ôsmimi tisíckami otáčkami a objemom 32 ccm. Dopĺňa ho nádrž na benzín s objemom 0,75 l a celkovo má toto zariadenie aj nižšiu hmotnosť, než je u benzínových typov obvyklé, presnejšie 6,8 kg. Trojzubý nôž možno vymeniť za strunovú hlavu a vo výbave je okrem popruhov tiež montážne náradie a malý kanister.

Pre – Rozšírená záruka (4 roky), nízka hmotnosť
Proti – Zložitejšie popruhy

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať krovinorez

Zásadné rozhodnutie bude závisieť na plánovanom využití, presnejšie náročnosti a rozsiahlosti terénu, prípadne odstraňované vegetáciu. Podľa toho nasmerujete svoju pozornosť k robustným a výkonným benzínovým krovinorezom alebo ľahším a menej náročným elektrickým či akumulátorovým.

Typ a pohon

Benzínový krovinorez

Medzi najpredávanejšie a najvýkonnejšie patrí rozhodne benzínové krovinorezy. Idú vhodné do náročného terénu s hustou vegetáciou a veľkou rozlohou. Typická je pre nich vyššia váha a hlučnosť. Ich ďalšie rozdelenie je potom na tie s dvojtaktným a štvordobým motorom.

Dvojtaktný krovinorezy disponujú vyšším výkonom, vyššími otáčkami a nevyžadujú tak náročnú údržbu. Motor spotrebováva zmes benzínu a oleja (pozor na správny pomer), a má rovnako charakteristickú väčšie dymivosťou. Štvortaktný krovinorezy pracujú s nižšími otáčkami a subjektívne nižšou hlučnosťou. Motor tiež spotrebováva len benzín, bez prímesí oleja, a teda menej fajčia. Údržba je však zložitejšia a servis nákladnejšie.

Elektrický krovinorez

Obmedzenie elektrického krovinorezu spočíva predovšetkým v dĺžke kábla a elektrické prípojke. Budete tak vždy limitovaní dosahom. Uplatnenie preto nájde u majiteľov rodinných domov alebo menších záhradiek na dokosenie a obsekávání, kde takéto obmedzenie nepredstavuje zásadný problém. K výhodám patrí nízka hmotnosť, absencia splodín a tichý chod. Prevádzka aj zaobstaranie je zvyčajne lacnejšie a údržba ľahšie.

Akumulátorový krovinorez

Aku krovinorez kombinuje výhody elektromotora a flexibilitu benzínového motora. Je poháňaný akumulátorom, ktorý je potrebné dobiť alebo vymeniť pre pokračovanie práce. Batérie pritom nebýva najľahší a na celkovej hmotnosti krovinorezu má značný podiel. Nabitá batéria udrží aku krovinorez v chode približne na hodinu. Výhodou je menšia hluk a lepšia mobilita ako u elektrického typu. Využitie je z veľkej väčšiny pre úpravu záhrady a na nenáročný porast.

Výkon motora

Benzínové krovinorezy udávajú parametre pre kubický objem motora, otáčky a výkon vo Watoch. Hobby krovinorezy na benzín majú kubický objem zhruba do 27 ccm a výkon motora do 1000 W. Profesionálne stroje sú potom od 50 ccm vyššie a nad 2000 W. Elektrické a akumulátorové krovinorezy majú dôležitý parameter v príkone motora. U aku možné navyše porovnávať napätie batérie alebo jej kapacitu, ak je pre vás dôležitý dlhšiu prevádzku.

Ergonómia a príslušenstvo

Lepšie modely disponujú širokou rukoväťou, tzv. riaditkami, ktoré umožňujú pohodlnejšiu manipuláciu s ťažšími a výkonnejšími krovinorezy. Zariadenie teda držíte ako kosu a vykonávate typický pohyb zo strany na stranu. Menej výkonné (typicky elektrické a aku) modely majú oválne madlo, vďaka ktorému je krovinorez skladnejší a lepšie ovládateľný v miestach s nízkou pohyblivosťou.

Príslušenstvo v naprostej väčšine prípadov obsahuje popruhy, ktoré môžu byť buď na jedno rameno alebo ako celá vesta. Keďže je plno modelov konvertibilných, je v balení ďalej strunová hlava alebo iné kotúče namiesto klasického noža.

Doplňujúce výbava

Práca s krovinorezom vyžaduje ochranné pomôcky, medzi ktoré patria rukavice, ochranné okuliare, štít alebo mriežka pre zakrytie tváre a protihluková slúchadlá.