Vyberáme najlepšie krbové kachle na drevo ai.

TOP 3 krbové kachle

Haas+Sohn Adria II TV

HS Flamingo ESPO II

Thorma Borgholm

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom majú terciárne spaľovanie, ktoré znižuje obsah škodlivín v spalinách, sú výkonné a rýchlo vyhrievajú miestnosť.Teplovzdušné krbové kachle s terciálnym spaľovaním ponúkajú možnosť externého napojenia prívodu vzduchu. Kachle majú šamotovú výmurovku, ktorá zaisťuje nízku spotrebu paliva.Kachle majú robustné prevedenie s ručne vyrábaným keramickým obkladom, majú regulovateľný výkon a vďaka dvojstupňovému spaľovaniu sú dobre výhrevná.
+ Vyberateľný teplovodný výmenník, terciárne spaľovanie+ Výhrevnosť, veľké ohniska, terciárne spaľovanie+ Cena/kvalita, dobrá výhrevnosť
- Vychladzovacia slučka (ochrana proti prehriatiu výmenníka) nie je súčasťou výrobku- Súčasťou nie je komínová klapka, chýba priestor pre palivo- Pružina na dvierkach (možno ale odstrániť), maximálna dĺžka polien iba 25 cm

Orientačná Cena
912,00 €

Orientačná Cena
602,00 €

Orientačná Cena
716,80 €

Krbové kachle na drevo a tuhé palivá sú ideálnym riešením pre domy, chaty alebo dokonca aj nízkoenergetické domy. Ich výber ale nie je úplne jednoduchý, každé kachle majú iné parametre a funkcie. Na trhu sú k dispozícii napríklad krbové kachle s teplovodným výmenníkom, s externým prívodom vzduchu alebo tiež kachle s rúrou či platňou. Moderné krbové kachle sú úsporné, veľmi výhrevné a zároveň vytvára krásny doplnok do interiéru. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie krbové kachle pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie krbové kachle (Test 2024)

VzhľadModelDruh a vlastnosťHmotnosťVýkonMax dĺžka polienOdvod spalínPriemer dymovoduDostupnosť
Haas+Sohn Adria II TV recenzie a testHaas+Sohn Adria II TVKrbové kachle s výmenníkom136 kg10,1 kW33 cmHorný15 cm
Tim Sistem Čarovná pec recenzie a testTim Sistem Čarovná pecLiatinové krbové kachle49 kg10 kW35 cmHorný12 cm
HS Flamingo ESPO II recenzie a testHS Flamingo ESPO IIKrbové kachle s terciálnym spaľovaním121,5 kg3-12 kW35 cmHorný15 cm
ABX Arktis 4 recenzie a testABX Arktis 4Kachle s externým prívodom vzduchu110 kg5-7 kW28 cmHorný a zadný15 cm
Thorma Borgholm recenzie a testThorma BorgholmKeramické kachle105 kg3,5-10,5 kW25 cmHorný15 cm
Jotul F 3 TD recenzie a testJotul F 3 TDLiatinové krbové kachle106 kg6-9 kW40 cmHorný a zadný17,5 / 15 cm
Romotop Alpera E01 recenzie a testRomotop Alpera E01Keramické kachle123 kg4-11 kW25 cmHorný a zadný15 cm
Prity K1 Optima recenzie a testPrity K1 OptimaMalé krbové kachle60 kg8 kW32 cmHorný13 cm
Thorma BOZEN recenzie a testThorma BOZENKachle Peterky60 kg5 kW20 cmHorný12 cm
Prity FM recenzie a testPrity FMKrbové kachle s rúrou a platňou97 kg12 kWHorný13 cm
Regency F2400 Medium recenzie a testRegency F2400 MediumKanadské krbové kachle183 kg16 kW45 cmHorný15 cm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie krbových kachlí na drevo ai.

Haas+Sohn Adria II TV

Haas+Sohn Adria II TV recenzie a test

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom Haas+Sohn Adria II TV sú konštruované pre spaľovanie dreva, ekobrikiet a niektorých typov uhoľných brikiet. Odnímateľný teplovodný výmenník odovzdáva viac ako 70% tepelného výkonu do okruhu ústredného kúrenia, zvyšok ohrieva vzduch v priestore, najviac tepla ide z presklených dvierok pece. Kachle majú terciárne spaľovanie, ktoré znižuje obsah škodlivín v spalinách. Podľa skúseností užívateľov sú kachle výkonné, rýchlo vyhrievajú miestnosť, je ale nutné prikladať kvalitné suché drevo, inak sklo rýchlo sčernie.

+ Vyberateľný teplovodný výmenník, terciárne spaľovanie
Vychladzovacia slučka (ochrana proti prehriatiu výmenníka) nie je súčasťou výrobku

Tim Sistem Čarovná pec

Tim Sistem Čarovná pec recenzie a test

Liatinové krbové kachle s platňou Tim Sistem Čarovná pec sú vhodné pre spaľovanie drevených brikiet a dreva. Kachle sú vyrobené z oceľového plechu a dvierka ohniska vrátane roštu sú liatinové. Rošt ohniska je pohyblivý a dvierka majú ohňovzdorné sklo. Kachle majú sekundárne spaľovanie a v ponuke je 5 rôznych farebných prevedení. Liatinové kachle sú vhodné napríklad na chaty, kde je nutné rýchlo vyhriať miestnosť. Užívatelia si chvália veľmi jednoduchú manipuláciu, výhrevnosť a výkon pomer cena.

+ Cena/výkon, malá hmotnosť, platňa
Farba sa môže po dlhšej dobe olupovať

HS Flamingo ESPO II

HS Flamingo ESPO II recenzie a test

Teplovzdušné krbové kachle s terciárnym spaľovaním HS Flamingo ESPO II ponúkajú možnosť externého napojenia prívodu vzduchu. Spaľovacia komora je vyrobená z oceľového plechu a z šamotové výmurovky, ktorá zaisťuje vysoké teploty a nízku spotrebu paliva, rošt je liatinový. Sklo zostáva čisté vďaka predhriatému vzduchu, ktorý prúdi z vrchnej časti kachlí. Spaľovací proces je ovládaný dvoma tiahlami, pričom prvé reguluje primárny vzduch k rozhorení a druhé tiahlo slúži k podpore sekundárneho spaľovania. Užívatelia si v recenziách chvália výhrevnosť, veľké ohniska, vzhľad a nízku spotrebu paliva.

+ Výhrevnosť, veľké ohniska, terciárne spaľovanie
Súčasťou nie je komínová klapka, chýba priestor pre palivo

ABX Arktis 4

ABX Arktis 4 recenzie a test

Moderné krbové kachle ABX Arktis 4 sú vhodné na vykurovanie nízkoenergetických domov. Majú externý prívod vzduchu a predné oblúkové sklo je vždy čisté vďaka predhriatému vzduchu. Krbové kachle s terciárnym spaľovaním majú regulovateľný výkon a dymovod o priemere 15 cm je možné napojiť ako zo zhora, tak aj zo zadnej strany. Na vykurovanie je vhodné používať drevo, drevené brikety alebo hnedouhoľné brikety, ktoré je možné uložiť v priehradke pod pecou. Užívatelia chvália pekný dizajn, kvalitu a dobré ovládanie.

+ Terciárne spaľovanie, ľahké ovládanie
Nutné dokúpiť klapku na komín, malý priestor na drevo

Thorma Borgholm

Thorma Borgholm recenzie a test

Kachle Thorma Borgholm majú robustné prevedenie s ručne vyrábaným keramickým obkladom v niekoľkých farebných prevedeniach. Vnútro kachlí má vyberateľnú šamotovú výmurovku a kachle majú regulovateľný výkon. Keramické kachle vyžarujú príjemné teplo, sú vhodné na spaľovanie dreva a drevených brikiet a pod pecou sa nachádza zásobník na drevo. Podľa ohlasov a skúseností užívateľov sú krbové kachle s dvojstupňovým spaľovaním dobre výhrevná, kvalitné a majú pekný vzhľad. Ohnisko je menšia, iba na 25 cm dlhé polená.

+ Cena/kvalita, dobrá výhrevnosť
Pružina na dvierkach (možno ale odstrániť), maximálna dĺžka polien iba 25 cm

Jotul F 3 TD

Jotul F 3 TD recenzie a test

Liatinové kachle Jotul F 3 TD z kvalitnej liatiny a smaltované povrchovej úpravy majú priestranné ohniska, do ktorého sa môžu prikladať až 40 cm dlhé polená a vďaka tomu, že kachle nemajú rošt, tak nie je nutné tak často prikladať. Vhodným palivom je drevo a drevené brikety. Kachle sú bez externého prívodu vzduchu, nemajú popolník, ale majú golier, ktorý zabraňuje vypadávaniu uhlíkov z ohniska. Podľa ohlasov a skúseností užívateľov sú krbové kachle veľmi výhrevná, s kvalitným prevedením a vydrží hriať veľmi dlho.

+ Rýchla výhrevnosť, veľké ohnisko, golier
Redukcia na dymovod (15 cm) je nutná dokúpiť, nemajú popolník

Romotop Alpera E01

Romotop Alpera E01 recenzie a test

Keramické kachle Romotop Alpera E01 oválneho tvaru, majú veľké presklené dvierka a môžete tak sledovať krásny pohľad na horiaci oheň. Výhodou keramických kachlí je, že ešte po dohorení ohňa, sálajú teplo do miestnosti. Sekundárny prívod vzduchu obmýva predné sklo, ktoré vďaka tomu zostáva čisté. Krbové kachle s externým prívodom že vystupuje sú vhodné aj pre nízkoenergetické domy a môžete si vybrať z 30 farebných variantov keramiky. Kachle majú tiež menšie zásobník na drevo alebo drevené ekobrikety.

+ Veľké presklené sklo
Vyššia cena, polená len do dĺžky 25 cm

Prity K1 Optima

Prity K1 Optima recenzie a test

Malé krbové kachle Prity K1 Optima sú vybavené šamotovými doskami a liatinovým roštom. Primárny vzduch je regulovateľný cez popolník a kachle majú klapku na dym. Mini kachle na drevo alebo drevené brikety sú nielen kompaktné, ale tiež relatívne ľahké. Krbové kachle majú tiež menšie zásobník na drevo. Podľa ohlasov a skúseností užívateľov sú kachle jednoduché na obsluhu, výhrevné a pomer cena/výkon je veľmi dobrý. Nevýhodou môže byť menší rozsah regulácie výkonu kachlí a tiež iba primárny prívod vzduchu.

+ Dymová klapka, nízka cena
Malý rozsah regulácie výkonu

Thorma Bozen

Thorma BOZEN recenzie a test

Malé krbové kachle Thorma Bozen sú vhodné pre spaľovanie dreva, brikiet a krásne vykúri menšie obytné miestnosti, napríklad chaty. Kachle majú smaltovaný povrch, rošt je z liatiny a výmurovka ohniska je zo šamotu. Prívod vzduchu je z interiéru a jeho regulácie je samostatná. Vzhľadom na kompaktnej veľkosti kachlí môžu mať polená dĺžku iba 15 až 20 cm. Výhodou kachlí je trojstupňové spaľovanie a zákazníci si chvália nielen vzhľad, výhrevnosť, rozmery kachlí, ale aj ich cenu.

+ Kompaktné rozmery, cena, jednoduchá obsluha, možnosť kúriť aj uhlím
Občas čierne sklo, polená len do dĺžky 20 cm

Prity FM

Prity FM recenzie a test

Krbové kachle s rúrou Prity FM sú vyložená šamotovými doskami a majú liatinový rošt. Primárne prívod vzduchu je regulovateľný cez popolník a sekundárny vzduch oplachuje sklo a regulovať nedá. Na hornej strane kachlí sa nachádza oceľová lišta, ktorá umožňuje vloženie dlažby za pec. Výhodou kachlí Prity FM je rúra na pečenie s rozmermi 36x20x37 cm a je vybavená teplomerom do 400 °C, platňa ale nie je súčasťou kachlí. Podľa ohlasov a skúseností užívateľov majú kachle dobrú výhrevnosť, čisté sklo a veľké ohnisko.

+ Dymová klapka, cena/výkon, rúra
Horšie regulácia prívodu vzduchu

Regency F2400 Medium

Regency F2400 Medium recenzie a test

Kanadské krbové kachle Regency F2400 Medium majú väčší spaľovaciu komoru a môžu sa spaľovať drevené polená až o dĺžke 45 cm. Tento typ pece je vhodný aj pre veľké priestory o ploche až 150 m2 a je vhodný aj pre nízkoenergetické domy ako hlavný zdroj tepla. Spaľovanie kanadských kachlí je dvojaké a krbové kachle majú externý prívod vzduchu. Výhodou tohto modelu je aj možnosť dodať teplovzdušný ventilátor a v základnej cene je tiež podstavec a čierne dvere.

+ Externý prívod vzduchu, vykurovanie veľkých priestorov
Vysoká cena

Najpredávanejšie krbové kachle na trhu

Medzi najpredávanejšie krbové kachle patria Haas+Sohn, HS Flamingo, Thorma, Kratki, Romotop, alebo Hecht. Dopytované sú tiež mini kachle do malých priestorov od značky Jotul, či kvalitné kanadské kachle Osburn. Cena lacných krbových kachlí s výmenníkom začína okolo 1200 EUR.

Ako vybrať krbové kachle

Pri výbere krbových kachlí je dôležité si najprv ujasniť, aké veľké miestnosti s nimi chcete vykurovať, či budú slúžiť ako hlavný alebo ako vedľajší zdroj tepla a dekorácia. Ďalším parametrom je možnosť umiestnenia kachlí a ich inštalácia, materiál, z ktorého sú vyrábané, možnosť spaľovania a v neposlednom rade tiež výkon kachlí.

Krbové kachle na drevo a tuhé palivá môžeme deliť podľa rôznych spôsobov ich použitia. Jedným z nich je delenie podľa spôsobu vykurovania alebo podľa typu splavání či na základe materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Krbové kachle s výmenníkom

Krbové kachle s výmenníkom využívajú konvekčného prenosu tepla cez tepelný výmenník a môžu slúžiť ako hlavný zdroj tepla. Existujú dva typy kachlí s výmenníkom.

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom

Sú najrozšírenejším typom. Výmenník zaisťuje prepojenie s radiátormi a môžete tak vykúriť všetky miestnosť v dome, prípadne možno napojiť aj na boiler a ohriať vodu. Kachle zahrievajú vodu, ktorá cirkuluje do radiátorov a ochladená voda sa potom vracia späť do výmenníka.

Krbové kachle s teplovzdušným výmenníkom

Tento variant je menej rozšírená, kachle sa napájajú na teplovzdušný rozvod a dom sa zahrieva pomocou cirkulujúceho horúceho vzduchu, ktorý je poháňaný vetráky vo vzduchotechnike.

Krbové kachle bez výmenníka

Krbové kachle bez výmenníka vyžarujú teplo od ich umiestnenia, a to sálaním alebo konvencií. Tieto kachle sú vhodné pre rýchlu výhrevnosť i väčších miestností alebo menších objektov, ako sú napríklad chaty.

Sálavé kachle – Vyžarujú teplo do okolia, ktoré nastupuje rýchlo, ale nie je rozptýlené rovnomerne. Kachle majú vysokú teplotu a sú väčšinou jednoplášťová.

Konvenčné kachle – Tento typ kachlí využíva k prenosu tepla vzduch, ktorý prúdi medzi dvoma plášťami a tým pádom nie sú kachle tak horúca a teplo sa šíri rovnomerne aj do ostatných miestností.

Akumulačné krbové kachle

Akumulačné krbové kachle vstrebávajú teplo a následne ho postupne uvoľňujú do miestnosti. Tento typ kachlí vydrží kúriť dlhšiu dobu a šetrí tým spotrebu paliva. Akumulačné kachle sa poznajú podľa ich vyššieho tvaru a na hornej strane väčšinou nie je dymovod, ale nejaký obklad, ktorý zachytáva teplo a postupne ho uvoľňuje. Kachle sú dvojplášťové.

Kanadské krbové kachle

U kanadských kachlí kurivo nehorí rovnako ako v normálnych kachliach. Počas sekundárneho spaľovania sa spracovávajú aj plyny a častice, ktoré vznikajú pri jeho horení a tým je vyššia nielen výhrevnosť, ale nemusí sa tak často prikladať. Medzi jednotlivými plášti sa ohrieva vzduch, ktorý sa zmieša v špeciálnych trubičkách aj s dymom a opäť zhorí. Kanadské krbové kachle sú teda naviac ekologické, pretože z kachlí nie je toľko odpadu a nie je nutné spotrebovať toľko paliva.

Palivo a typy spaľovania

Najčastejším palivom, ktoré sa u krbových kachlí využíva je drevo alebo drevené brikety. Kachle na drevo spaľujú najlepšie drevo, ktoré je tvrdé a suché, ako je napríklad buk, dub, hrab alebo breza. Mäkké drevo sa rýchlo vznieti a je vhodné pre založenie ohňa. (zdroj: nachi.org)

Naopak do krbu ani kachlí nepatrí chemicky ošetrené drevo, farebné, lisované drevotriesky, preglejky a odpadky v domácnosti ako farebný atrament na časopisoch, krabiciach a obaloch, navoskované či naolejované drevo, ale ani plesnivé, hnilé drevo. (zdroj: epa.org)

Základom drevených brikiet sú čisté drevené piliny, ktoré nemajú žiadne pridané zložky v podobe lepidla či ďalších spájajúcich materiálov, mali by byť zlisované iba pomocou vysokého tlaku.

Ak by ste chceli kúriť aj iným palivom ako drevom alebo drevenými briketami, potom je možné tiež zaobstarať malá krbové kachle Peterky. Dokážu spaľovať mimo dreva a drevených brikiet tiež uhlie či štiepku.

Aby krbové kachle dobre fungovali, potrebujú kvalitné palivo, prístup vzduchu a odvod spalín. Každé krbové kachle využívajú iný typ spaľovania. Ide o primárne alebo sekundárne spaľovanie, niektoré krbové kachle majú dokonca aj terciárne spaľovanie.

Primárne spaľovanie

Pri primárnom spaľovania je vzduch privedený do kachlí skrze popolník a rošt. Je to základný vzduch, ktorý pomáha pri zapaľovaní ohňa a prívod vzduchu musí byť plne otvorený, reguluje sa väčšinou pákou, ktorá je umiestnená pod ohniskom.

Krbové kachle s dvojstupňovým spaľovaním

Pri sekundárnom spaľovaní je vzduch privádzaný väčšinou otvory okolo dvierok a umožňuje tak spaľovanie plynov a malých častíc pri horení. Zvyšuje to tak účinnosť kúrenia až o niekoľko percent. Krbové kachle s dvojstupňovým spaľovaním sú zároveň ekologickejšie, spáli sa nielen zvyškové častice a plyny, ale zároveň tak šetrí palivo.

Krbové kachle s terciálnym spaľovaním

Krbové kachle s terciálnym spaľovaním (správne je terciárnym) majú väčšinou prúdenie vzduchu do ohniska zo zadnej časti kachlí, prípadne z boku alebo zhora a nie je regulovateľné. Posilňuje tak sekundárne spaľovanie a zlepšuje účinnosť kachlí, spotrebu paliva a v popolníku je menej popola.

Materiál

Na trhu existuje mnoho krbových kachlí z rôznych materiálov. Materiál ovplyvňuje nielen vzhľad kachlí, ale predovšetkým jeho tepelné vlastnosti. Kachle sú tvorené z oplášteného skeletu, otvorov pre prívod vzduchu a dvierok, ktoré bývajú väčšinou presklené. Na krbové kachle sa väčšinou využívajú štyri druhy materiálov, pričom vnútro kachlí môže byť tvorený z šamotu, čo je žiaruvzdorná hmota, ktorý má vysokú účinnosť.

Keramické krbové kachle

Keramické krbové kachle majú nielen pekný vzhľad, majú vysokú životnosť a vyznačujú sa pomalším nástupom tepla, zároveň však vysokými akumulačnými schopnosťami. Keramické kachle na kachliach sálajú teplo ešte dlho po dohorení ohňa.

Liatinové krbové kachle

Liatinové kachle dokážu dostatočne akumulovať teplo a hrejú ešte dlho po dohorení plameňa. Sú odolná proti vysokým teplotám, rýchlo sa rozohrejú a topí rovnomerne. Nevýhodou môže byť vyššia cena.

Oceľová krbové kachle

Oceľová kachle majú veľmi rýchly nástup tepla, sú teda vhodná ako doplnkový zdroj tepla alebo do miest, kde je nutné ich rýchlo vykúriť, ako sú napríklad chaty. Pokiaľ tento typ kachlí nie je vybavený akumulačnými prvkami, tak dochádza k rýchlemu vychladnutí.

Inštalácia kachlí a dymovod

Jedným z dôležitých parametrov pri výbere krbových kachlí je vybrať vhodné umiestnenie. Kachle potrebujú prívod vzduchu a ten môže byť priamo z miestnosti alebo s externým prívodom vzduchu, čo je vhodné najmä pri novostavbách a nízkoenergetických domov, kde je vysoká vzduchotesnosť.

Krbové kachle by mala byť umiestnené na také miesto, ktoré zodpovedá bezpečnostným predpisom. V blízkosti kachlí by nemali byť horľavé materiály, podlaha by mala byť z nehorľavého materiálu a zároveň by podlaha mala uniesť váhu kachlí. Ak sa vám hodí umiestniť kachle do rohu, na trhu možno zohnať aj rohové krbové kachle.

Dôležitým parametrom je tiež odvod dymu, dymovod je na kachliach umiestnený zhora alebo zo zadnej strany kachlí, ktorý sa napája na komín. Každý model kachlí môže mať iný priemer, zároveň k niektorým modelom možno dokúpiť nadstavec s menším priemerom. Priemer dymovodu sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 12-16 cm. Dôležité je tiež zistiť, či má váš komín pre daný typ kachlí dostatočný ťah, ktorý závisí od priemeru a výške komína.

Výkon krbových kachlí

Krbové kachle môžete využívať ako primárny zdroj tepla, doplnkový zdroj tepla k centrálnemu vykurovanie alebo ako príležitostné vykurovanie v podobe dekorácie. Záleží tiež na veľkosti miestnosti, alebo viacerých miestností, ktoré chcete vykurovať a tiež na klímu v ktorom sa dom či chata nachádza. V chate na horách bude určite v zime väčšie chladno a tým je potreba vyššia výhrevnosť kachlí.

Aký výkon by kachle mali mať je celkom jednoduché vypočítať. Výkon krbových kachlí sa uvádza v kilowattoch (kW) za hodinu. U starého domu je potreba približne 1 kW na 20 m3, pri novostavbách väčšinou stačí 1 kW na 40 m3.

Údržba a čistenie

Kvalitné krbové kachle by mala byť vyrobená tak, aby boli dostatočne utesnené a aby pri otváraní dvierok pri prikladaní neunikol popol či iskry von. Veľký vplyv na zanesenie kachlí má samozrejme použité palivo, ale aj jeho typ spaľovanie. Krbové kachle je vhodné čistiť v závislosti na tom, ako často sa používajú, opäť ale záleží na type kachlí a veľkosti popolníka. Kachle sa musia čistiť vychladnutá, na čistenie skla vystačia gélový čistič alebo saponát. Existujú aj špeciálne vysávače popola, ktoré uľahčia čistenie.

Otázky pri výbere krbových kachlí

Aké malé krbové kachle na drevo?

Ak potrebujete iba mini kachle na drevo, dobrou možnosťou poskytujú krbové kachle Peterky. Tie dokážu vykúriť menšie domčeky alebo chaty s veľkosťou cca 45-125 m2. Kachle Peterky dnes ponúkajú moderný vzhľad s presklenými dvierkami a pohľadom na horiaci oheň. Výhoda týchto malých krbových kachlí tiež môže byť aj menšie platnička.

Krbové kachle s výmenníkom alebo bez?

Krbové kachle s výmenníkom môžu slúžiť ako hlavný zdroj tepla v dome. Pomocou výmenníka sú kachle pripojená k radiátorom a cirkulujúci voda je ohrievaná v kachliach. Krbové kachle bez výmenníka vyžarujú teplo iba v ich umiestnení a sú vhodné pre rýchlu výhrevnosť i väčších miestností alebo menších objektov, ako sú napríklad chaty.

Liatinové alebo keramické kachle?

Liatinové kachle dokážu dostatočne akumulovať teplo a hrejú ešte dlho po dohorení plameňa. Sú odolné proti vysokým teplotám, rýchlo sa rozohrejú a topí rovnomerne. Nevýhodou môže byť vyššia cena. Keramické kachle majú vysokú životnosť a vyznačujú sa pomalším nástupom tepla, zároveň však vysokými akumulačnými schopnosťami. Keramické kachle na kachliach sálajú teplo ešte dlho po dohorení ohňa.

Aké nevýhody majú kanadské krbové kachle?

Jedna z nevýhod kanadských kachlí je ich vyššia nákupná cena, ktorá je ale kompenzovaná menšou spotrebou paliva. Ďalšou nevýhodou môže byť aj to, že kanadské kachle nie sú určené na využitie teplovodného výmenníka a nemožno ich napojiť na centrálne kúrenie či boiler. Kanadské kachle majú len horný vývod spalín a pripojiť k nim možno iba teplovzdušný výmenník. V niektorých prípadoch tiež môže vadiť netypický vzhľad kachlí.

Aké sú najlepšie značky krbových kachlí?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu krbových kachlí na našom trhu patrí Haas+Sohn, Tmorma, ABX, Prity, Jotul, HS Flamingo, alebo tiež Romotop. K obstaranie má krbové kachle Baumax, Mountfield, OBI či Hornbach.