Vyberáme najlepší kotol na drevo, pelety, uhlie ai.

TOP 3 kotly na tuhé palivo

Atmos DC 50 GSX

OPOP H 416 EKO

Atmos D 21 P

Kotol na tuhé palivo spĺňajúce Ekodizajn s výborným pomerom cena/výkon, jednoduchou obsluhou a veľkou násypnou šachtou.Obľúbený kotol na tuhé palivo s výkonom 16 kW a predovšetkým lacnými náhradnými dielmi, čo spotrebitelia oceňujú.Automatický kotol na pelety, ktorý sa pýši emisnou triedou 5. Má veľmi čistú a ekologickú prevádzku spĺňajúce najvyššie štandardy moderných kotlov.
+ Veľký výkon, spaľuje veľké kusy dreva, kvalitné oceľové plechy+ Kotol na drevo a uhlie, lacné náhradné diely, dlhá doba horenia, nízka obstarávacia cena+ Automatická prevádzka vrátane vypnutia, vysoká účinnosť spaľovania, spĺňa emisnú triedu 5
- Nič zásadného- Mierne posunuté pripojenie vody oproti predchodcovi tohto kotla H418- Kotol je dodávaný bez horáka

Orientačná Cena
3 609,00 €

Orientačná Cena
3 119,00 €

Orientačná Cena
1 806,64 €

Kotol na tuhé palivo je jednou z možností, ako v nehnuteľnosti ohrievať teplú vodu a najmä potom vykurovať priestory. Dnes sa stále jedná o najlacnejšie riešenie, pričom najčastejšími alternatívami je plynový kotol a elektrický kotol. Kotol na drevo, uhlie, štiepku, alebo pelety má dnes stále zhruba pätinové zastúpenie medzi ďalšími variantmi vykurovanie, čo je veľké číslo. Spaľovanie tuhých palív je síce najlacnejší, za to však nie je tak komfortné. Palivo sa musí niekde skladovať, musí sa na zimu pripraviť a bezobslužná nie je ani prevádzka väčšiny kotlov, čo samozrejme neplatí pre automatický kotol na uhlie, alebo na iné palivá. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie kotly na tuhé palivá pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie kotly na tuhé palivo (Test 2024)

VzhľadModelMaximálny výkonDruh palivaTypÚčinnosť kotlaVodný objem kotlaEmisná triedaDostupnosť
Atmos DC 50 GSX recenzie a testAtmos DC 50 GSX49 kWDrevo, drevené briketyRučný87 %120 l5
Slokov Pyro Therm 20 recenzie a testSlokov Pyro Therm 2020 kWDrevo, drevené briketyRučný89 %70 l5
OPOP H 416 EKO recenzie a testOPOP H 416 EKO16 kWDrevo, hnedé uhlieRučný84,2 %32 l4
Atmos DC 25 S recenzie a testAtmos DC 25 S27 kWDrevoRučný87 %58 l5
ATTACK DPX 25 Profi recenzie a testATTACK DPX 25 Profi25 kWDrevoRučný91,3 %100 l5
Atmos D 21 P recenzie a testAtmos D 21 P19,5 kWDrevené peletyAutomatický93 %56 l5
Atmos C 32 ST recenzie a testAtmos C 32 ST32 kWDrevo, drevené brikety, hnedé uhlieRučný88 %74 l5
Atmos C 18 S recenzie a testAtmos C 18 S20 kWHnedé uhlieRučný88,9 %45 l5
Slokov Variant SL27 D recenzie a testSlokov Variant SL27 D27 kWHnedé uhlieRučný86,9 %58 l4
ATTACK DPX 30 Profi recenzie a testATTACK DPX 30 Profi30 kWDrevoRučný91 %110 l5

Zobraziť celú ponuku

Najpredávanejšie kotly na tuhé palivo na trhu

Medzi najpredávanejšie kotly na tuhé palivo (automatické, na pelety,..) patria:

  • Atmos
  • Viadrus
  • Opop
  • Viaflames
  • Attack

Recenzie kotlov na tuhé palivo

Atmos DC 50 GSX

Atmos DC 50 GSX recenzie a test

Splyňovací kotol na drevo Atmos DC 50 GSX je veľmi výkonný a kvalitný kotol, ktorý je určený na drevo a drevené brikety. Ku svojej funkčnosti využíva buď odťahový ventilátor, ktorý odsáva spaliny z kotla, alebo tlačný ventilátor, ktorý vháňa do komory vzduch. Vďaka tomu je dosiahnuto bezprašného vyberania popola a nestane sa, že by sa do kotolne dostal dym. Spĺňa emisne triedy 3, 4 i 5 a má veľký zásobník paliva, ktorý pojme aj veľké kusy dreva. Proti prehriatiu má kotol chladiacu slučku a po dohorení paliva sa sám vypne - disponuje spalinovým termostatom. Vzhľadom k jeho výkonu má stále malé rozmery aj hmotnosť, ktorá je konkrétne 433 kilogramov.

+ Veľký výkon, spaľuje veľké kusy dreva, kvalitné oceľové plechy
Nič zásadného

Slokov Pyro Therm 20

Slokov Pyro Therm 20 recenzie a test

Splyňovací kotol na tuhé palivá Slokov Pyro Therm 20 je určený na spaľovanie suchého dreva alebo drevených brikiet. Pri jeho výkone 20 kW má dobrý pomer ceny a výkonu, má ručné prikladanie a solídnú účinnosť, ktorá dosahuje až 89 %. Konštrukcia je riešená zvarenými oceľovými plechmi a vnútorný priestor je rozdelený na prikladaciu šachtu, spaľovaciu komoru a výmenník. Jednoduché prikladanie kusového dreva uľahčujú veľké prikladacie dvierka a poteší prítomnosť systému automatického otvárania spalinového priechodu. Pripojený vykurovací systém ku kotlu môže byť s otvorenou alebo tlakovou expanziou nádobou a vhodný je do rodinných domov, bytov alebo aj podnikov.

+ Dobrý pomer cena/výkon, emisná trieda 5, prikladanie takmer bez úniku dymu
Nič sme nenašli

OPOP H 416 EKO

OPOP H 416 EKO recenzie a test

Veľmi obľúbený kotol na tuhé palivo OPOP H 416 EKO si ľudia kupujú najčastejšie ako náhradu za staršie kotol H418, ktorého je tento model nástupcom. Jeho emisná trieda je 4 a tento konkrétny kotol má výkon 16 kW, čo je ideálna hodnota pre rodinné domy. Spotrebitelia si naskrz chvália dobré dielenské spracovanie, nízku obstarávaciu cenu a najmä potom lacné náhradné diely. Násypná šachta je dostatočne veľká a tak dokáže kotol kúriť sám aj veľmi dlhú dobu. Poteší tiež možnosť kúriť ako drevom, tak tiež uhlím.

+ Kotol na drevo a uhlie, lacné náhradné diely, dlhá doba horenia, nízka obstarávacia cena
Mierne posunuté pripojenie vody oproti predchodcovi tohto kotla H418

Atmos DC 25 S

Atmos DC 25 S recenzie a test

Ekologický kotol na drevo Atmos DC 25 S je moderný kotol, ktorý spĺňa emisnú triedu 5. V tejto verzii disponuje pomerne veľkým výkonom 27 kW a tiež vysokou účinnosťou až 87%. Má veľký zásobník paliva, čo zaručuje dlhú dobu horenia, bez toho aby ste museli prikladať. Vybavený je odťahovým ventilátorom, chladiacou špirálou proti prehriatiu alebo spalinovým termostatom, ktorý kotol po dohorení paliva automaticky vypne. Ide o splyňovací kotol na drevo s ručným prikladaním a aj podľa hodnotenia spotrebiteľov je zrejmý jeho výborný pomer cena/výkon.

+ Splyňovací kotol s ventilátorom, mnoho moderných prvkov, veľký zásobník paliva
Vyššia hmotnosť kotla 326 kg

ATTACK DPX 25 Profi

ATTACK DPX 25 Profi recenzie a test

Splyňovací kotol na drevo ATTACK DPX 25 Profi sa pýši vysokou účinnosťou až 91% a ani veľmi neprekvapí jeho emisná trieda 5. Jedná sa teda o moderný a ekologický kotol, ktorý má tiež nízku spotrebu paliva, v tomto prípade dreva. Nájdete u neho mnoho moderných technológií, ktoré sú pre súčasné kotly typické, spomenúť možno plynulo modulované otáčky ventilátora, riadenie spaľovania pomocou lambda sondy, alebo automatické odstavenie kotla pri vyhorení paliva. Vyrobený je z kvalitnej kotlovej ocele s hrúbkou 6 milimetrov a pochváliť musíme i žiarobetónovej tvarovky, ktoré sú schopné odolať teplote až 1350 stupňov Celzia.

+ Veľkoobjemový zásobník vody na 100 litrov, účinnosť spaľovania 91%, kvalitné spracovanie
Hmotnosť 430 kg

Atmos D 21 P

Atmos D 21 P recenzie a test

Automatický kotol na pelety Atmos D 21 P dokáže zabezpečiť veľký komfort vykurovania, pri zvolení veľkého zásobníka paliva dokáže fungovať bez jeho doplnenia celú vykurovaciu sezónu. Kotol sám prikladá pelety zo zásobníka a po dohorení paliva sa dokáže tiež sám vypnúť. Zvláda tiež automatické vyberanie popola, avšak iba po zabudovaní systému na odpopolnenie. Vyžaduje minimálnu obsluhu, má vysokú účinnosť spaľovania až 93 % a malú spotrebu peliet. Svojim výkonom 19,5 kW sa radí skôr medzi menšie kotly, aj tak ale zvládne spoľahlivo obslúžiť rodinný dom, alebo firemnú prevádzkareň. K prevádzke je nutné dokúpiť horák na pelety, ktorý štandardne nie je súčasťou kotla.

+ Automatická prevádzka vrátane vypnutia, vysoká účinnosť spaľovania, spĺňa emisnú triedu 5
Kotol je dodávaný bez horáka

Atmos C 32 ST

Atmos C 32 ST recenzie a test

Kotol na hnedé uhlie Atmos C 32 ST má väčší výkon 32 kW, je preto ideálny aj pre väčšie rodinné domy, alebo väčšie komerčné priestory. Konštruovaný je primárne na spaľovanie hnedého uhlia a ako náhradu možno využiť aj drevo (na zakúrenie). K prevádzke generátorového splyňovania používa iba odťahový ventilátor, ktorý z kotla odsáva spaliny. Má vysokú účinnosť až 88 % a veľký zásobník paliva, ktorý zaistí dlhú dobu horenia bez potreby prikladania. Odťahový ventilátor zaisťuje tiež bezprašné vyberanie popola a kotolňu bez dymu. Vďaka zabudovanému spalinovému termostatu sa po dohorení paliva dokáže kotol sám vypnúť a poteší aj veľký keramický spaľovací priestor.

+ Spoľahlivý kotol s dobrou účinnosťou, väčší výkon 32 kW, odťahový ventilátor
Nič sme nenašli

Atmos C 18 S

Atmos C 18 S recenzie a test

Splyňovací kotol na hnedé uhlie Atmos C 18 S poteší veľmi zaujímavým pomerom cena/výkon, vďaka ktorému je pomerne obľúbeným kotlom naprieč spotrebiteľovi. Tento kotol má výkon rovných 20 kW a vysokú účinnosť, ktorá dosahuje až 88%. Typický je svojím veľkým zásobníkom paliva, automatickým vypínaním kotla po dohorení a chladiace slučkou, ktorá slúži ako spoľahlivá ochrana proti prehriatiu. Vybavený je tiež odťahovým ventilátorom a samozrejmosťou je emisná trieda 5, ktorá spĺňa aj ekodizajn. Z recenzií spotrebiteľov zaznela iba jedna pripomienka, a to tá, že kotol neobsahuje Laddomat, ktorý je pre prevádzku potrebný a je nutné ho dokúpiť.

+ Úsporná prevádzka vďaka zplyňovacie technológii, vysoká účinnosť a spoľahlivosť
Laddomat alebo termoregulačný ventil nie je súčasťou kotla

Slokov Variant SL27 D

Slokov Variant SL27 D recenzie a test

Oceľový teplovodný kotol Slokov Variant SL27 D je oficiálne určený len pre hnedé uhlie, hoci sa v recenziách spotrebiteľov môžete dočítať, že v ňom kúri ako drevom, tak i štiepkami. Má slušný výkon 27 kW a emisnú triedu 4, nebudete s ním mať teda pri kúrení dlho žiadne legislatívne starosti. Ako materiál bola použitá oceľ a ako je z obrázku zrejmé, jedná sa o kotol s ručným prikladaním. Poteší jeho menšia hmotnosť 260 kilogramov a tiež kompaktnejšie rozmery, než môžu mať konkurenčné kotly.

+ Dobrý pomer cena/výkon, nízka hmotnosť 260 kg
Iba emisná trieda 4

ATTACK DPX 30 Profi

ATTACK DPX 30 Profi recenzie a test

Splyňovací kotol na drevo ATTACK DPX 30 Profi je opatrený prívlastkom Ekodizajn. Ponúka sa v niekoľkých výkonových variáciách, pričom tento konkrétny kotol má výkon 30 kW a vysokú účinnosť až 91%. Spĺňa všetko, čo od moderného kotla na tuhé palivá možno očakávať – má inovatívne prevedenie, je vybavený displejom a samozrejmosťou je tiež odťahový ventilátor, alebo automatické ovládanie rozkurovacej klapky. Kotlová oceľ, z ktorej je vyrobený, má dobrú hrúbku 6 milimetrov a spolu s celkovým kvalitným spracovaním je predurčený slúžiť mnoho rokov.

+ Nízka produkcia emisií a popola, účinnosť 91% a emisná trieda 5, objem vody 110 litrov
Ľahko vyššia cena

Ako vybrať kotol na tuhé palivo

Keď mu nahradzujete starý kotol na na tuhé palivo za novší, otázka jeho výbere je o poznanie ľahšie, pretože už máte predstavu, aký kotol na na tuhé palivo vybrať. V opačnom prípade nemusí byť výber nového kotla úplne jednoduchý, pretože pre každú nehnuteľnosť môže byť vhodný iný typ, a to nehľadiac iba na druh paliva. Ak si nie ste zvolením správneho kotla istí, je vhodné obrátiť sa na odborníka, ktorý s konkrétnym výberom pomôže.

Druh paliva

Kotol na drevo

Kotol na drevo je najtypickejším typom kotlov, ktorý existuje. Vždy sa jedná o kotol s ručným prikladaním a spravidla má tento typ kotlov vyšší výkon, ktorý sa pohybuje najčastejšie od 20 do 40 kW. Pre novostavbu, pre ktorú je typická malá tepelná strata je tak väčšina kotlov na drevo naddimenzovaná, a teda nie príliš vhodná. Vhodný je naopak pre všetky staršie domy a väčšie nehnuteľnosti, rovnako tak ako pre drevenice a zruby, kde sú spravidla tepelné straty vysoké, a preto výkonný kotol na drevo má zmysel.

Kotol na biomasu

Tento typ kotlov rozlišujeme na dva základné, a to na kotol na biomasu s ručným prikladaním a na automatický kotol na biomasu. Kým pojmom biomasa sa rozumie rastlinné látky využiteľné na energetické účely, v prípade kotlov sa myslí väčšinou také kotly, ktoré spaľujú drevnú štiepku, pelety a brikety. Kotly na biomasu majú vysokú účinnosť, relatívne nízku cenu paliva a v porovnaní sa považujú za ekologickejšie, než dokonca kotly na zemný plyn. Poteší tiež ich životnosť, ktorá dosahuje priemerne dvadsiatich rokov.

Kotol na štiepku

Kotol na drevnú štiepku je vhodný primárne pre vykurovanie väčších obytných budov, pretože ich tepelný výkon spravidla nie je nižšej ako 15 kW. Pri naozaj vysokých výkonoch je tento kotol vhodnejší ako kotol na pelety, a to tiež pre lepšie možnosti automatizácie. Drevnú štiepku do tohto kotla si môže spotrebiteľ vyrobiť vhodným drvičom aj sám, alternatívne môže použiť aj rezanku, alebo pelety. Spotreba kotlov s výkonom 20 kW sa udáva okolo 7 kilogramov štiepky za hodinu.

Kotol na uhlie

Hoci by podľa uhoľné komisie malo dôjsť v nasledujúcich niekoľkých desaťročiach k postupnému obmedzeniu ťažby a spaľovania uhlia, súčasná realita je taká, že uhlie patrí stále medzi veľmi obľúbená paliva a tým pádom sú teda obľúbené aj kotly na uhlie. Cena uhlia ako paliva je pomerne nízka, čo je hlavný dôvod pre obstaranie takého kotla, na druhú stranu patrí tento spôsob vykurovania medzi najmenej ekologické. Najčastejšie sa stretnete s kotlom na uhlie s ručným prikladaním, avšak existujú aj s automatickou prevádzkou.

Kotol na pelety

Ak hľadáte kotol na tuhé palivo so zásobníkom a automatickou prevádzkou, potom je kotol na pelety tým pravým. Je typický vysokou účinnosťou, bezobslužnou prevádzkou, ekologickosťou a tiež vysokým komfortom. Automatizovane sa dokáže zapáliť, prikladať, vypnúť sa a niektoré kotla sa dokážu aj sami vyčistiť. Ako palivo sa používajú buď pelety, ktoré zakúpite v jednotlivých vreciach, alebo môžete využiť sypané pelety, ktoré vám cisterna nafúka presne až na miesto, kde chcete pelety skladovať.

Kotol na piliny

Kotol na piliny sa sám o sebe v domácnostiach priamo nepoužíva a ak predsa len, ide často o kotol na pevné palivo umožňujúci spaľovanie štiepky, peliet a tiež pilín. Keďže majú piliny veľmi malú frakciu a sú tiež náchylné na zvyškovú vlhkosť, je nutné, aby bol kotol na piliny naozaj konštruovaný a palivo, v tomto prípade piliny, aby boli čo najviac suché a vhodne skladované.

Typ a technológia spaľovania

Prehorievací kotol

Prehorievací kotol je vykurovací kotol, ktorý funguje na princípe spaľovanie paliva prohoříváním, oheň teda prechádza priloženým palivom zospodu nahor (zdroj: wikipedia). Tento kotol patrí k najmenej ekologickým, avšak u nás k veľmi obľúbeným – je to najmä pre jeho nízku cenu a tiež pre to, že sa v ňom dokáže spáliť takmer všetko. Okrem dreva a uhlia nie je výnimkou ani spaľovanie komunálneho odpadu, čo je samozrejme krajne neekologické a nikdy by sa to diať nemalo. Je náročný na ľudskú obsluhu a patrí tiež k najmenej ekonomickým, lebo spolu s veľkým množstvom dymu a emisií vychádza z komína tiež veľké množstvo nevyužitého tepla. Ich účinnosť 50 až 80% rozhodne nie je nijako oslnivá.

Odhorievací kotol

Odhorievací kotol funguje na odlišnom druhu spaľovanie, pri ktorom horí vždy vrchná vrstva paliva, palivo sa tak spaľuje rovnomerne a vďaka tomu sú odhorievací kotly veľmi efektívne, majú dlhú dobu horenia a vysokú energetickú účinnosť (zdroj: wikipedia). Odhorievací kotly sa dajú v závislosti na roštování čiastočne regulovať a rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj tu sa jedná o kotol s ručným prikladaním, ktorý má nanajvýš účinnosť 80%.

Splyňovací kotol

Splyňovací kotol na drevo sa od odhořívacího kotla líši vyššou úrovňou spaľovania, ktorá je dosiahnutá riadeným prísunom spaľovacieho vzduchu ventilátorom. Ventilátor riadi prísun spaľovacieho vzduchu na základe požiadaviek, ktoré od kotla máte – priamo tak možno ovplyvňovať spaľovací priebeh aj výkon kotla. Ide v súčasnosti o najmodernejšiu technológiu v oblasti kotlov na tuhé palivá, a preto neprekvapí, že často spĺňajú najvyššiu emisnú triedu 5. Vo väčšine prípadoch sa jedná o kotol na splyňovanie dreva, ostatné paliva sa pri tomto systéme skôr nevyužívajú. Rovnaký kotol tiež môžete niekde nájsť pod názvom kotol na drevoplyn.

Automatický kotol

Automatický kotol so zásobníkom je bezpochyby najkomfortnejším typom kotla na tuhé palivo, pretože dokáže topiť úplne automaticky, a to až po dobu niekoľkých týždňov. V podstate sa jedná o splyňovacej kotol (lebo je opäť jeho výkon riadený ventilátorom) so šnekovým dopravníkom, ktorý konštantne, alebo regulovane dopravuje do spaľovacej komory kurivo. Najčastejším palivom sú bezpochyby pelety, existuje však aj automatický kotol na uhlie a kusové drevo, aj keď s tými sa u rodinných domov skôr nestretnete. Automatický kotol môže mať buď integrovaný zásobník paliva, alebo externý a podľa toho sa tiež odvíja, koľko zaberie priestoru. Kotly majú vysokú účinnosť, sú ekologické a majiteľ ich dokáže riadiť diaľkovo pomocou termostatu, alebo i odkiaľkoľvek bezdrôtovo, vďaka pripojenie termostatu do domácej siete.

Účinnosť a ekodizajn

Účinnosť kotla sa významne líšia v závislosti od typu kotla – najnižšie účinnosťi dosahujú prirodzene konštrukčne najstarší kotly, teda prehorievacie, zatiaľ čo najvyššiu účinnosť dosahujú zplyňovacie kotly, ktoré sú v súčasnosti jednotkou na trhu.

Ekodizajn je prehľad právnych predpisov, ktoré stanovujú požiadavky, ktoré musia výrobky, v tomto prípade kotly na tuhé palivo, spĺňať, aby označenie ekodizajn mohli používať. Dokument s kompletným súborom parametrov si môžete prezrieť na tomto odkaze. Dôležité je vedieť, že od 1.1. 2020 musia ekodizajn spĺňať všetky nové kotly na na tuhé palivo, ktoré vstupujú na trh.

Emisnej triedy kotlov a legislatíva

Emisnú triedu upravuje predpis SN EN 3035:2012, ktorý sa venuje ako emisným triedam, tak ekodizajnu. Táto norma stanovuje triedu kotlov podľa parametrov, ktoré sú merané pri 100% a 30% menovitom výkone. Emisnej triedy skúmajú konštrukciu kotla, bezpečnosť vrátane jeho prevádzky a prevádzkových parametrov. Dôležitými parametrami je tiež účinnosť a emisie.

Kotol na na tuhé palivo emisnej triedy 1 – staré kotly, ktoré sa dnes už nevyrábajú

Kotol na na tuhé palivo emisnej triedy 2 – staré kotly, ktoré sa dnes už nevyrábajú

Kotol na na tuhé palivo emisnej triedy 3 – obmedzovanie výroby a predaja

Kotol na na tuhé palivo emisnej triedy 4 – v súčasnosti bez obmedzení

Kotol na na tuhé palivo emisnej triedy 5 – v súčasnosti bez obmedzení

Materiál

Pre konštrukciu kotlov na na tuhé palivo sa používajú v podstate len dva hlavné materiály, ktorými je liatina a oceľ. Kým liatinový kotol je vyrábaný z niekoľkých článkov a oveľa lepšie drží a akumuluje teplo, oceľový kotol tvoria jeden celistvý zvarenec, ktorý je výrobne lacnejší variantou a lepšie odoláva teplotným zmenám.

Ďalšie parametre

Okrem maximálneho výkonu a pochopiteľne spaľovaného paliva sa rozlišuje tiež veľké množstvo ďalších parametrov, ktoré sú pre celkové posúdenie vhodnosti konkrétneho typu kotla do konkrétneho priestoru dôležité. Spomenúť môžeme napríklad veľkosť zásobníku na drevo, vodný objem kotla, priemer oddymenia pre odvod spalín a ďalšie. Veľké rozdiely sú tiež vo hmotnosti a rozmeroch, ktoré vychádzajú z konštrukcie konkrétnych modelov a odvíja sa tiež od toho, či ide o kotol s ručným prikladaním, alebo o automatický kotol. Malé kotly na drevo nájdete už od rozmeru šírky 60 cm.

Revízie kotlov na na tuhé palivo

Náklady nekončí zaobstaraním kotla, jeho inštaláciou a prevádzkou, nevyhnutná je tiež revízia, ktorú musí vykonávať oprávnená osoba. V prípade porušenia tejto povinnosti hrozí sankcia, a tak je dobré túto povinnosť plniť – skontrolovaným kotlom chránite predovšetkým sami seba a svoj majetok. Viac o povinnostiach pre konkrétny výkon a typ kotla pojednáva Enviroportal.sk.

Otázky pri výbere kotla na na tuhé palivo

Aký kotol na drevo, pelety alebo uhlie?

Hoci obzvlášť v minulosti existovali, a niekde ešte stále existujú, kotly na tuhé palivá, v ktorých možno kúriť takmer akýmkoľvek palivom, dnes je situácia v dôsledku regulácií odlišná a väčšina kotlov na pevné palivá je určená len pre jeden zdroj paliva. Výnimky samozrejme existujú, avšak je potrebné počítať s tým, že kombinovaný kotol na tuhé palivo nikdy nedosiahne také účinnosti, ako kotol určený len na jedno palivo.

Automatický kotol alebo s ručným prikladaním?

Automatický kotol na tuhé palivo má nespornú výhodu vo vyššom užívateľskom komforte a najbežnejšie sa ako zdroj paliva používajú pelety. Pochopiteľne má vyššiu obstarávaciu cenu, ale aj vyššiu náročnosť na priestor v kotolni. Kotol na tuhé palivo s ručným prikladaním sa vyznačuje nižšou obstarávacou cenou, menšími nárokmi na priestor a tiež samozrejme menším užívateľským komfortom, kedy musí byť pre chod kotla prítomná jeho obsluha.

Čo je kombinovaný kotol na tuhé palivo?

Kombinovaný kotol na tuhé palivo je taký kotol, ktorý dokáže kombinovať dva a viac typov paliva. Môže ísť napríklad o kotol na drevo a uhlie, alebo o kotol na pelety a drevo. Práve druhý spomínaný kotol na drevo a pelety je zaujímavý možnosťou automatického chodu pri spaľovaní peliet a ručným prikladaním pri spaľovaní kusového dreva.

Ako funguje splyňovací kotol na drevo?

Drevo sa v prvej fáze až v 80 percentách premení za veľmi vysoké teploty v plyn, ktorý v druhej fáze následne zhorí. Prvej fáze sa hovorí pyrolýza a druhé spaľovanie. Len približne 20% dreva teda zhorí klasicky, tak ako to všetci poznáme. Vďaka tomu, že plyn horí významne jednoduchšie a rýchlejšie ako palivo tuhé, zvyšuje sa tým účinnosť kotla a zároveň sa znižuje množstvo vzniknutého popola.

Aké sú najlepšie značky kotlov na tuhé palivo?

K najznámejším značkám kotlov na tuhé palivo patrí najmä Viadrus, Atmos, Dakon, alebo Opop. Čím špecifickejšie kotol hľadáte, tým častejšie sa môžete stretnúť aj s ďalšími výrobcami, ktorí sa na dané špecifické kotly špecializujú.

Aká je cena kotla na tuhé palivo?

Najlacnejšie kotly na tuhé palivo sa pohybujú okolo 1200 €, pričom za túto cenu sa dopredávajú predovšetkým starší kotly spĺňajúce emisnú normu triedy 3. Drahšie kotly začínajú okolo 1900 € a v tejto cenovej hladine možno už zaobstarať odhorievacie, alebo zplyňovacie kotly spĺňajúce emisnú triedu 4 a 5. Najdrahšie sú automatické kotly, ktoré sa cenovo pohybujú od 2300 € a vyššie, pričom aj v tomto prípade už zaobstaráte kotol spĺňajúci najprísnejšie emisné normy a sú úsporné.