Vyberáme najlepší kompresor

TOP 3 kompresory

Scheppach Air Force 3

Scheppach HC 53 dc

Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor

Malý a prenosný domáci bezolejový kompresor výborne poslúži predovšetkým k nafukovanie všetkého možného a je jedno, či ste v dielni, na chate, v karavane, alebo na lodi. Má mnoho koncoviek a špirálovú hadicu s manometrom.Olejový dvojpiestový kompresor do dielne alebo do garáže. Má vysoký výkon, vďaka ktorému dobre poslúži pri práci s pneumatickým náradím alebo pri lakovaní. Aj napriek vyššej hmotnosti sa s ním vďaka kolieskam a madlu ľahko manipuluje.Aku mini kompresor do auta, na bicykel alebo na motorku. Je skladný, má nízku hmotnosť a na dofúkaní pneumatík poslúži výborne, jeho maximálny tlak činí 10,3 barov.
+ Ocenenie produkt roku, výborný pomer cena/výkon, mnoho koncoviek súčasťou+ Výborný pomer cena/výkon, veľmi vysoký výkon, možnosť záruky 4 roky+ Výborná funkčnosť, nízka hmotnosť a rozmery, súčasťou balenia je aj príslušenstvo
- Regulátor tlaku nie je ciachovaný- Poddimenzovaná plastové kolieska- Nabíjanie cez staršie micro USB

Orientačná Cena
56,00 €

Orientačná Cena
239,00 €

Orientačná Cena
37,00 €

Domácej kompresor je všestranným pomocníkom pre vašu dielňu, záhradu či garáž. Nafúknete s ním loptu, bazén, kolesá u automobilu a k niektorým pripojíte aj pneumatické náradie. Bezolejový kompresor nájde uplatnenie v potravinárstve alebo pri točení piva, profesionálnej skrutkový kompresor potom zabezpečí nepretržitý prísun stlačeného vzduchu pre veľké stroje. Kvalitný kompresor so vzdušníkom nájde využitie aj pri lakovaní malých či veľkých plôch. Veľmi praktický môže byť tiež aku kompresor, ktorý vyniká kompaktnosťou a je vhodný na cesty. V aute potom oceníte kompresor 12 V, ktorý možno napájať z automobilovej zásuvky. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie kompresory pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie kompresory (Test 2024)

VzhľadModelTypTlaková nádobaMax. tlakNapájaniePríkonSací výkonDostupnosť
Scheppach Air Force 3 recenzie a testScheppach Air Force 3BezolejovýNie8 bar230 V1100 W180 l/min
Extol Premium CC 159 recenzie a testExtol Premium CC 159BezolejovýNie10,3 bar12 V-35 l/min
Scheppach HC 53 dc recenzie a testScheppach HC 53 dcOlejovýÁno, 50 l10 bar230 V2200 W412 l/mim
HECHT 2026 recenzie a testHECHT 2026OlejovýÁno, 24 l8 bar230 V1500 W184 l/min
Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor recenzie a testXiaomi Mi Portable Electric Air CompressorBezolejovýNie10,3 barAku5V-
GÜDE Airpower 190/8/6 recenzie a testGÜDE Airpower 190/8/6BezolejovýÁno, 6 l8 bar230 V1100 W190 l/min
Scheppach HC 25 recenzie a testScheppach HC 25OlejovýÁno, 24 l8 bar230 V1500 W220 l/min
STANLEY DN 200/10/5 recenzie a testSTANLEY DN 200/10/5BezolejovýÁno, 5 l10 bar230 V1500 W180 l/min
Extol Premium CC 140 recenzie a testExtol Premium CC 140BezolejovýNie6,9 bar12 V-25 l/min
RYOBI R18 I-O recenzie a testRYOBI R18 I-OBezolejovýNie10,3 barAku18 V-
Black&Decker ASI 300 recenzie a testBlack&Decker ASI 300BezolejovýNie11 bar230 V/12 V--
Scheppach HC 54 recenzie a testScheppach HC 54OlejovýÁno, 50 l8 bar230 V1500 W220 l/min

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie kompresorov

Scheppach Air Force 3

Scheppach Air Force 3 recenzie a test

Bezolejový kufríkový kompresor Scheppach Air Force 3 je veľmi praktický, svoju funkciu najlepšie zastane ako kompresor na doma. Určený je predovšetkým na fúkanie všetkého možného, bez problému nafúka kolesá na aute, u bicyklov, nafúkne bazén, čln, loptu aj ďalšie detské hračky. Tomuto využitie ide výrobca naproti, preto ho dodáva spolu s 9 koncovkami. 3 metre dlhá špirálová tlaková hadica zaisťuje dobrú manévrovateľnosť a pre spomínané činnosti je sací výkon 180 litrov za minútu viac než dostatočný. S rozmermi 43 × 13 × 31 cm je veľmi skladný a vďaka hmotnosť len 5,5 kg aj ľahko prenosný.

+ Ocenenie produkt roku, výborný pomer cena/výkon, mnoho koncoviek súčasťou
Regulátor tlaku nie je ciachovaný

Extol Premium CC 160

Extol Premium CC 159 recenzie a test

Kompresor do auta Extol Premium CC 160 je určený primárne k vozenie v automobile, odkazuje na to aj jeho spôsob napájania, ktorý prebieha cez 12 V automobilovú zásuvku zapaľovača. Vďaka maximálnemu tlaku 10,3 bar s ním zvládnete pohodlne a rýchlo nahustiť kolesá pri aute, bicykle, motocykle a vhodný je aj pre hustenie nafukovacích hračiek, matracov, lôpt alebo člnov. Jeho manévrovacie rádius je vďaka 4,5 metrovej tlakovej hadici a 2,9 m dlhému napájaciemu káblu veľmi dobrý, dosiahnete s ním ku každému kolesu aj u veľkých vozidiel. Poteší jeho kvalitné celokovové spracovanie, alebo jeho nylonová úložná taška.

+ Malý Autokompresor, napájanie z cigaretové zástrčky, celokovová konštrukcia
Nič zásadného

Scheppach HC 53 dc

Scheppach HC 53 dc recenzie a test

Olejový dvojpiestový kompresor Scheppach HC 53 dc má predovšetkým s ohľadom na hobby použitie veľmi vysoký výkon, sací výkon udáva výrobca 412 litrov za hodinu a jeho plniace množstvo je 272 l/min. Vďaka tomu s ním nie je problém pracovať s väčšinou pneumatického náradia, samozrejmosťou je potom fúkanie kolies. Nadpriemerný je aj jeho objem vzdušníka, ktorý je s 50 litrami vhodný aj na lakovanie. Znesie aj dlhodobé kontinuálne zaťaženie s možnosťou stáleho tlaku 10 barov. Z recenzií zaznieva kritika len k plastovým kolieskam, ktorá pôsobí vzhľadom k hmotnosti kompresora 45 kg chatrne.

+ Výborný pomer cena/výkon, veľmi vysoký výkon, možnosť záruky 4 roky
Poddimenzovaná plastové kolieska

HECHT 2026

HECHT 2026 recenzie a test

Olejový kompresor na pneumatiky 220V HECHT 2026 je ideálny ako domáci kompresor, výborne kombinuje priaznivú obstarávaciu cenu, dostatočný výkon, a predovšetkým kvalitné prevedenie, ktoré zo skúseností zmieňujú spokojní spotrebitelia. Elektrický motor má príkon 1500 W a dokáže dodávať energiu pre sací výkon 184 litrov za hodinu. Nechýba tu ani tlaková nádoba, hoci s menším objemom 24 litrov. Celkovo kompaktnejšie rozmery majú za dôsledok nižšiu hmotnosť 20,6 kg, s kompresorom sa teda aj vďaka dobre spracovaným pojazdovým kolesám a madlu pohodlne manipuluje.

+ Kvalitné spracovanie, dobrý pomer cena/kvalita, v porovnaní nízka hmotnosť
Dodávaný bez príslušenstva

Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor

Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor recenzie a test

Aku kompresor Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor je veľmi podarený mini kompresor, ktorý si vďaka jeho malým rozmerom a hmotnosti 437 gramov môžete vziať naozaj všade. Predpokladom jeho funkčnosti je nabitá batéria s kapacitou 2000 mAh, ktorá sa nabíja starším konektorom micro USB a zvládne nabiť 41 futbalových lôpt, 8 pneumatík bicyklov, 6 pneumatík motocykla alebo 5 pneumatík automobilu. Kompresor má veľmi kvalitné a pevné prevedenie, nájdeme na ňom aj praktickú LED diódu a jeho súčasťou je transportný obal aj základné nástavce. Nafúkanie síce trvá dlhšie, než by sa dalo čakať, ale aj cez to dokáže dosiahnuť maximálneho tlaku až 10,3 bar.

+ Výborná funkčnosť, nízka hmotnosť a rozmery, súčasťou balenia je aj príslušenstvo
Nabíjanie cez staršie micro USB

GÜDE Airpower 190/8/6

GÜDE Airpower 190/8/6 recenzie a test

Malý bezolejový kompresor GÜDE Airpower 190/8/6 má na rozdiel od podobných kompresorov tohto typu tlakovú nádobu, ktorá má však len veľmi malý objem 6 litrov. Aj cez to je však objem vzdušníka dostačujúce na to, aby zariadenie poslúžilo ako kompresor na airbrush, na sponkovanie a ďalšie pneumatické zariadenia s malou spotrebou vzduchu. Plniaci výkon je 145 l/min a v dôsledku kompaktných rozmerov a hmotnosti 12 kg nemá transportné kolieska, ale pevné transportné madlo. Vďaka bezolejovému prevedenie je nenáročný na údržbu, a aj napriek menší výkon je pre hobby použitie úplne dostatočný, čo dokladajú spokojné recenzie spotrebiteľov.

+ Praktický malý kompresor s tlakovou nádobou, bezúdržbový chod, nižšia hmotnosť
Kratšie prívodný kábel

Scheppach HC 25

Scheppach HC 25 recenzie a test

Piestový kompresor Scheppach HC 25 je obľúbený vzduchový kompresor s dobrou obstarávacou cenou aj dobrým výkonom na hobby použitie. Že sa jedná o veľmi zaujímavý model dokumentuje aj spotrebiteľské ocenenie produkt roku, ktoré získal od spotrebiteľov. Jedná sa o priemerne výkonný kompresor, príkon má 1500 W, sací výkon 220 l/min a maximálneho tlaku dosahuje 8 barov. Zaujímavosťou je použitie dvoch výstupných ventilov s rýchlospojkami, z ktorých však len jeden možné regulovať, čo je škoda. Kompresor je vybavený kolieskami aj pevným madlom, zamrzí len, že ho výrobca nedodáva so žiadnym príslušenstvom.

+ Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, možnosť predĺženia záruky
Len jeden regulačný ventil

STANLEY DN 200/10/5

STANLEY DN 200/10/5 recenzie a test

Ľahko prenosný kompresor STANLEY DN 200/10/5 je vybavený praktickým popruhom pre jednoduché prenášanie, ktoré vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti 12 kg je pre väčšinu osôb bezproblémové. Ako však zaznieva z recenzií, nízka hmotnosť je čiastočne aj kontraproduktívna, a to menšie stabilitou zariadenia počas prevádzky. Veľmi praktická je prítomnosť tlakovej nádoby, hoci má objem len 5 litrov. Zvyšuje možnosti jeho používanie, rovnako tak ako nastaviteľný obmedzovač tlaku. Príkon kompresora je dobrých 1500 W a sací výkon má 180 litrov za minútu, maximálny tlak dokáže vyvinúť rovných 10 bar.

+ Nízka hmotnosť a kompaktné prevedenie, praktický popruh na nosenie, bezúdržbová prevádzka
Pri prevádzke menej stabilnej

Extol Premium CC 140

Extol Premium CC 140 recenzie a test

Auto kompresor Extol Premium CC 140 je spotrebiteľovi na základe testov a skúseností veľmi dobre hodnotený, jedná sa o kompresor do auta, ktorý je napájaný cez 12 V cigaretovú zásuvku. Má hmotnosť necelé 2 kg, sací výkon 25 l/min a maximálny tlak 6,9 barov, čo je tabuľkovo jeho jediná slabina. Kolesá pri aute, motocykli, alebo bicykle zvládne nafúkať veľmi ľahko, obmedzujúce by mohla byť len dĺžka hadice s káblom, ktoré dávajú v súčte dĺžku 3,45 m. Jeho hlavnou výhodou je funkcia nastavenie požadovaného tlaku, pri ktorého dosiahnutí sa kompresor automaticky vypne . Nastavenie prebieha cez podsvietený LCD display a praktické je tiež zabudované výstražné svetlo, ktoré slúžia na upozornenie okoloidúcich vodičov.

+ Skvele funkčný a kvalitný 12V kompresor, chytro vymyslená konštrukcia, LCD display
Nižší maximálny tlak

RYOBI R18 I-O

RYOBI R18 I-O recenzie a test

Aku kompresor RYOBI R18 I-O je malý šikovný kompresor, ktorý poslúži skvele pri dofukovanie pneumatík aj na nafukovanie matracov, člnov, stanov a ďalších nevyhnutností. Na akumulátorový kompresor má vyšší výkon s napätím 18 V, bohužiaľ však batéria ani nabíjačka nie je súčasťou balenia, čo je pre spotrebiteľov, ktoré tieto veci nemajú od iného RYOBI produktu, problém. Potešujúce je premyslená konštrukcia kompresora, na boku je integrované puzdro na návstavce a úplne unikátny je systém dvoch hadíc – vysokotlakové a nízkotlakové. Vysokotlaková hadica má dĺžku 71 cm a slúži na dofukovanie kolies. Nízkotlaková má dĺžku 75 cm a je určená na nafukovanie lehátok, člnov a pod.

+ Funkcia dofukovanie na presný tlak, akumulátorová prevádzka, funkcia odsávania
Dodávaný bez akumulátora a nabíjačky

Black&Decker ASI 300

Black&Decker ASI 300 recenzie a test

univerzálny kompresor na 12 V i 230 V Black&Decker ASI 300 je vďaka možnosti fungovanie zo zástrčky autozapaľovača aj z bežnej elektrickej siete unikátny a veľmi praktický. Keď potrebujete kompresor primárne na dofukovanie kolies a fúkanie športového vybavenia, je tento kompresor ideálnym riešením. Pri hmotnosti 2,7 kg dokáže vyvinúť maximálny tlak 11 barov s prietokom vzduchu 13 l/min. Ďalšou jeho praktickou funkciou je možnosť nastavenia, na koľko sa má daný predmet presne nafúkať. Kompresor po dosiahnutí cielenej hodnoty automaticky prestane pracovať. Ovláda sa tlačidlami v spojitosti s displejom, ktorý je podsvietený, takže je vhodný aj pre nepredvídané činnosti v noci. V konštrukcii kompresora sa nachádza úložný priestor, ktorý pojme všetko príslušenstvo, ktoré k nemu výrobca dodáva.

+ Možnosť presného nastavenie tlaku, funguje na 12 V aj 230 V, osvetlený digitálny display
Nedohledatelný príkon, ani sací výkon

Scheppach HC 54

Scheppach HC 54 recenzie a test

Olejový kompresor Scheppach HC 54 má veľkú tlakovú nádobu s objemom 50 litrov, čo je jeho najväčšia výhoda. Vďaka nej s ním je možné pracovať aj so základným pneumatickým náradím, prípadne s lakovacou pištoľou. Výkonovo sa jedná o priemerný kompresor, má príkon 1500 wattov, dosiahne tlaku až 8 barov a výtlačný výkon je 158 litrov za minútu (sací výkon 220 l/min). Z recenzií zaznieva chvála na jeho spracovanie, na jednoduchú obsluhu aj úplne dostačujúci výkon pre kompresor do garáže alebo dielne. Z pohľadu konštrukcie kompresora mu nič nechýba, výrobca však k nemu žiadne ďalšie príslušenstvo nedodáva.

+ Veľká tlaková nádoba s objemom 50 l, dobré spracovanie, pomer cena/výkon
Nič zásadného

Najpredávanejšie kompresory na trhu

Medzi najpredávanejšie kompresory patria Güde, Scheppach, Nuair, Stanley, Xiaomi, alebo Herkules. Podľa recenzií sú ďalej obľúbené značky Bosch, Makita, Tagred, lacný kompresor Lidl, alebo malý kompresor na 220V Kraft&Dele.

Ako vybrať kompresor

Pred nákupom kompresora je potrebné si ujasniť, na aké účely bude slúžiť. Pre občasných kutilov postačí menšie hobby kompresor, profesionáli zvolí radšej vysoko objemový kompresor 200 l. Najdôležitejším činiteľom je výtlačný výkon, ďalej sledujte údaje o maximálnej hodnote tlaku, príkonu alebo objemu tlakovej nádoby. Kvôli manipulácii a uskladnenie si zistite tiež hmotnosť a veľkosť kompresora.

Ako funguje kompresor

Kompresor s tlakovou nádobou je osadený elektromotorom, vďaka ktorému stláča vzduch pomocou dvoch rôznych technológií, prostredníctvom piestu alebo dvoch skrutiek. Stlačený vzduch dopraví do vzdušníka, odkiaľ ďalej putuje do cieľového objektu. Najbežnejšia je elektrický kompresor, ktorého súčasťou je prívodný kábel, ktorý dodáva elektrinu zo zdroja do kompresora. Dôležitou vlastnosťou je jeho príkon.

Profi vs. domáci kompresor

Profesionálne kompresory sú typické veľmi vysokým množstvom dodávaného vzduchu, ich plniaci výkon je v stovkách litrov vzduchu za minútu, nie je výnimkou aj 1000 l/min. Rovnako tak majú aj objemné tlakové nádoby, ktoré sa pohybujú takisto v stovkách litrov. Vždy sa jedná o olejové kompresory a vzduch z nich nesie stopy oleja, čo však vôbec nie je kontraproduktívne, pretože sa k nim väčšinou pripája pneumatické náradie.

Uplatnenie nachádzajú v najrôznejších dielňach, servisoch, stolárskych, alebo v zámočníckych dielňach. Ešte výkonnejší je potom skrutkový kompresor, ktorý je už typický pre veľký a ťažký priemysel.

Domáce kompresory sú potom v podstate všetky ostatné, na ktoré narazíte v bežných hobby marketoch, alebo v hobby e-shopoch. Kompresor na doma môže mať mnoho podôb, môže byť piestový olejový, bezolejový, akumulátorový, alebo prenosný v podobe kufríku. Výkon domáceho kompresora je výrazne menší, rovnako tak objem tlakovej nádoby. Vďaka tomu sú však ľahšie prenositeľné a pre potreby, ktoré sú bežne v domácich dielňach, alebo okolo domu, bohato postačí. Výrazne iná je aj ich cena, kompresory na doma sú v podstate o rád lacnejšie ako profesionálne.

Aku kompresor

Pracuje bez nutnosti elektrickej energie pomocou lítium-iónové batérie. Je vhodný na chaty, odľahlé miesta alebo stavby bez zavedenej elektriny. Existujú tiež malé prenosné aku kompresory, ktoré si ľahko pribalíte do batohu a môžete v kľude vyraziť na cyklovýlety, alebo na motorku. U aku modelov je nutné zohľadniť kapacitu a napätie batérie. Najčastejšie je kompresor s napätím 12V a s kapacitou okolo 1,5 Ah.

Piestový kompresor

Pracuje pomocou pohyblivého piestu, ktorý vzduch nasaje, stlačí a dopraví do tlakovej nádoby (vzdušníka). Ide o jednoduchú konštrukciu, čo sa odráža v priaznivej obstarávacej cene. Vyrábajú sa od menších modelov pre domáce použitie až po profesionálne kompresory do dielní. Zaobstarať možno i dvojpiestový kompresor, ktorý je 2x výkonnejší.

Výhodou môže byť mobilita kompresora a nižšia hmotnosť. Nevýhodou je vysoká hlučnosť a nebezpečenstvo prehriatia. Piestový model nedokáže pracovať nepretržite, doba jeho prevádzky by mala byť 1/3 časového intervalu, napríklad 20 minút z jednej hodiny. Ďalej sa delí na dva typy.

Olejový kompresor

K chodu potrebuje premazávanie olejom, čím sa znižuje trenie piestového mechanizmu. Malé množstvo oleja sa môže dostať do stlačeného vzduchu a následne do cieľového objektu. Hygiena je s olejovým kompresorom na nižšej úrovni a nie je šetrný k životnému prostrediu, je však dostatočne výkonný pre hobby práce. Uplatní sa najmä v dielňach a v strojárstve. Hodí sa ako autokompresor alebo pre použitie s pneumatickým náradím. Výhodou je dlhá životnosť, vyžaduje však pravidelnú údržbu, minimálne výmenu oleja.

Bezolejový kompresor

Mechanizmus je prispôsobený tak, aby v ňom nedochádzalo k nadmernému treniu, preto pre jeho prevádzku nie je potrebné premazanie olejom. Vzduch z neho prúdiacej je čistý, a preto nachádza využitie často v potravinárstve, bežne sa napríklad používa ako kompresor na pivo. Výhodou je nielen čistejšie prevádzka bez oleja, ale aj minimálne nároky na údržbu. Životnosť býva spravidla kratšie, výnimkou môžu byť kvalitnejšie kompresory s bezuhlíkovým motorom.

Prenosný mini kompresor

Prenosný vzduchový kompresor má buďto malý vzdušník, alebo tlakovou nádobou vôbec nedisponuje, a potom sa bavíme o tzv. kufríkovom kompresore. Jeho výhodou je nielen nižšia hmotnosť a výborná prenosnosť, ale často aj praktické prevedenie vrátane nástavcov a hadice umiestnené priamo v konštrukcii kompresora. Prenosný kompresor je samozrejme tiež aku kompresor, ktorý sa však svojím nižším výkonom hodia iba na dofukovanie pneumatík, na inú prácu jeho výkon nestačí.

Skrutkový kompresor

Má predovšetkým profesionálne a priemyselné využitie. Funguje pomocou dvoch protiľahlých asymetrických skrutiek, čím vyniká účinnosťou a nízkou hlučnosťou. Pri správnej údržbe disponuje dlhou životnosťou aj v prípade vysokej záťaže. Náklady na prevádzku nie sú závratné a výkon sa dá v určitej miere regulovať vďaka frekvenčnému meniču. Dokáže fungovať nepretržite, obstarávacia cena je však vyššia, hmotnosť a rozmery väčšie a výber nie je zďaleka tak široký ako u piestových modelov.

Parametre kompresora

Zohľadniť treba niekoľko parametrov, ktoré sa odvíjajú od frekvencie a spôsobu používania. Kompresory sa delí na hobby, poloprofesionálne a profesionálne modely. Výber býva zradný hlavne v dvoch prípadoch, v ktorých sa stáva, že spotrebiteľ kúpi parametrovo nevhodný kompresor. Preto tieto dva prípady ihneď zmienime.

 • Aký kompresor pre striekaciu pištoľ – Dôležitý je objem tlakovej nádoby. Vhodný je piestový kompresor 50 l, ktorého výkon musí byť dostačujúce, aby nedochádzalo k prerušovanému striekanie farby z dôvodu opätovného natlakovanie nádoby. Na stredne veľké plochy sa odporúča výkon aspoň 250 l/min, pre malé plochy stačí 200 l/min. Malé hobby kompresory nie sú na striekanie farby vhodné a v autodielňach na striekanie karosérií sa najčastejšie používajú výkonné olejové kompresory (zdroj: kompresory-vzduchotechnika.cz).
 • Aký kompresor na rázový skrutkovač / kompresor na pneumatické náradie – Každé pripojené zariadenie má iné nároky na výtlačný výkon. Výtlačný výkon musí mať kompresor väčší, než je požiadavka náradie, kompresor teda vždy voľte s dostatočnou rezervnou hodnotou výkonu. Ak je ku kompresoru pripojených viac takýchto zariadení naraz, odporúča sa rezerva až 50%. Prevažne sa používa olejový kompresor, ktorý zároveň náradie premazáva, čo je žiaduce.

Sacie a výtlačný výkon

Aby kompresor dodal dostatočný tlak vzduchu do zariadenia, je nutné poznať predovšetkým výstupný výkon (plniaci výkon, výtlačný výkon). Udáva množstvo vyprodukovaného vzduchu kompresorom v litroch za minútu. Pomerne prekvapivo veľa výrobcov u svojich kompresorov výstupný výkon neuvádza, čo z pohľadu výberu nie je praktické.

Našťastie však takmer u každého kompresora nájdeme parameter sací výkon, ktorý udáva množstvo vzduchu, ktoré dokáže kompresor za minútu času spracovať. Počas tohto procesu však dochádza k stratám, ktoré sa pohybujú okolo 30%. Ak teda od sacieho výkonu odpočítame týchto 30%, dostaneme sa na približný výstupný výkon. V praxi teda pre zistenie výtlačného výkonu stačí sací výkon vynásobiť koeficientom 0,7.

Nižšie prinášame orientačné rozdelenie jeho schopností s ohľadom na výstupný výkon kompresora.

 • 50-160 l/min – Postačí pre domáce využitie, lakovanie malých plôch alebo hustenie pneumatík.
 • 100-260 l/min – Je potreba pre dodanie dostatočného množstva vzduchu do hobby pneumatického náradia a pre striekanie stredne veľkých plôch.
 • 260-410 l/min – Potrebný výtlačný výkon pre frézy, sústruhy a pod. S nízkou spotrebou a pre striekanie veľkých plôch.
 • 410-660 l/min – Nutnosť pre striekanie rozľahlých plôch a pre výkonné stroje v profi dielňach.

Výtlačný tlak

Tento parameter určuje, akého tlaku je daný kompresor schopný dosiahnuť. Pri kompresoroch výrobcovia uvádzajú maximálnu možnú hodnotu, avšak tlak v nádobe môže byť o až o 2 bary nižšie. Preto je nutné počítať s rezervou, aby bol tlak pre zamýšľanú činnosť dostatočný. Piestové kompresory majú bežne tlak 8 až 10 barov, vysokotlakový kompresor potom môže dosiahnuť aj tlaku 200 bar až 300 bar.

Príkon

Udáva, koľko je potrebné elektrickej energie pre chod prístroja a uvádza sa v kilowattoch (alebo wattoch). Ide tiež o údaj, ktorým možno pri elektrických kompresorov porovnávať ich výkon. Mini kompresor môže začínať s príkonom 120 W, najčastejšie majú však hobby kompresory príkon okolo 1-2 kW. Profesionálny vzduchový kompresor s širším využitím má príkon 2-8 kW a skrutkový aj vyššie.

 • Istenie – Kvôli vysokému príkonu u niektorých kompresorov je potrebné sledovať aj poistky. Väčšinou sa doma objavuje svetelné istenie A a B určené pre nižší príkon. Elektromotory kompresorov vyžadujú triedu istenie C a D, preto môže dôjsť k vypadávaniu prúdu. Pre stroje s vyšším príkonom, ako je 1,5- 2 kW je nutnosťou motorické istenie. Kompresor 230V je závislý na dĺžke kábla a pri dlhšej dĺžke môže vypadávať, preto je lepšie pre vysoký výkon trojfázový kompresor s napätím 400 V.

Objem tlakovej nádoby

Tlaková nádoba čiže vzdušník slúži ako zásobník stlačeného vzduchu. Tam ho ukladá kompresor pomocou piestu alebo skrutiek. Pri občasnom hustenie pneumatík alebo nafukovanie bazéna nie je potrebné sa na objem nádoby sústrediť. Údaj je dôležitý predovšetkým pri profesionálnom použití a striekanie rozľahlých plôch. U hobby kompresorov sa stretnete s nádobami s objemom 2-25 l, väčšej nádoby majú objem 25-50 l. Kompresor 100l je bežný vo veľkých dielňach.

Hmotnosť a mobilita

Údaj o hmotnosti je dôležitý pre ľahšiu manipuláciu a možnosti prenášanie, s rastúcim výkonom rastie väčšinou i hmotnosť. Pre hobby využitie je vhodný ľahší kompresor do 10 kg, väčšina kompresorov potom váži 10 až 25 kg, profesionálne modely môžu dosahovať hmotnosti 100 až 350 kg.

 • Ergonomická madlá – Dôležitá pre zdvíhanie kompresora. Ťažšie modely možno zdvihnúť iba za pomoci druhej osoby.
 • Kolieska – Pre ľahšiu manipuláciu, ktorú zvládne aj jedinec.
 • Rukoväť – Pre posúvanie s kompresorom.
 • Stojan – Musí byť stabilný, aby sa kompresor vo zvislej polohe neprevrhol.

Veľkosť a tvar

Obvyklé modely kompresorov sú zložené z valcovitej tlakovej nádoby, na ktorej je pripojený kompresor rôznych veľkostí. Profesionálne kompresory sú často neskladné a je potrebné pre nich vyhradiť dostatok priestoru. Existujú však aj špeciálne modely kompaktných veľkostí.

 • Kufríkový kompresor – Má podobu kufra s náradím, čo zaisťuje jeho skladnosť, a možno do neho uložiť aj potrebné príslušenstvo. Prenosný kompresor je vybavený pohodlným držadlom a jeho hmotnosť zvyčajne nepresahuje 5 kg. Je vhodný do garáží, karavanom, osobných automobilov alebo na chalupu.
 • Cyklo kompresor – Vzduchový kompresor účinne nahradí klasickú pumpu. Jedná sa o malý aku kompresor, ktorý dodáva tlak pomocou Li-Ion batérie. Výhodou je skladnosť a nízka hmotnosť, a okrem bicykla je tiež ideálny ako kompresor na motorku.

Hlučnosť

Hodnota hlučnosti sa uvádza v decibeloch (dB). U kompresorov sa udáva absolútna miera hluku (Lw), ktorá znamená akustický výkon stroja a hladina akustického tlaku (Lp), ktorá vyjadruje mieru hluku, zmeranú za určitých podmienok. Tá závisí od okolitého prostredia, umiestnenie a vzdialenosti od zdroja. Pretože hlučnosť závisí na množstve faktorov, sú uvádzané obaja údaje v dBA, s ohľadom na citlivosť ľudského ucha. V prípade, že pobeží kompresor často, dlho a v blízkosti ľudí, vyberte odhlučnený model.

 • Hlučnosť do 45 dB – Ide o ultra tichý kompresor. Rozdiel medzi bežným kompresorom možno počuť napríklad v tomto Takýto kompresor do garáže možno bezpečne a pohodlne použiť aj v prítomnosti uživateľa.
 • Hlučnosť do 75 dB – Aj keď je hodnota vyššia, radí sa medzi tiché, odhlučnené čiže silence kompresory.
 • Hodnota 80-100 dB – Najhlučnejšie modely sa odporúča používať v neprítomnosti osôb alebo s ochranou sluchu.

Príslušenstvo ku kompresoru

Ku kompresore sa dá napojiť veľa príslušenstva. Pri každom nástavce sa uvádza priemer, ktorým sa ku kompresoru pripája.

 • Manometer – Meria tlak stlačeného vzduchu a je na každom kompresore.
 • Striekacia pištoľ – Musí byť kompatibilná ku konkrétnemu kompresora a zodpovedať veľkosti. Jej spotreba sa uvádza rovnako ako výstupný výkon kompresora v litroch za minútu. Malý kompresor na 220V znižuje výkon veľké pištole a malá pištole naopak plytvá vzduchom z veľkého kompresora. Pre lakovanie je vhodná funkcia regulácie prívodu farby a možnosť nastavenia rozsahu striekania.
 • Ofukovacia pištole – Pre zbavenie nečistôt z rôznych povrchov.v
 • Tryskacie pištole – otryskává z povrchu hrdzu či okuje.
 • Rázový uťahovák – Najčastejšie sa používa na povoľovanie alebo uťahovanie skrutiek u kolies automobilu.
 • Odkalovač na kompresor – Čistenie vzdušníka prebieha prostredníctvom odkaľovacieho ventilu.
 • Tlaková hadica – Dovedie vzduch až k náradie. Predáva sa v rôznych dĺžkach, najčastejšie vo špirálovom vyhotovení.
 • Pneumatické kladivo – Čiže búracie kladivo, nezaobíde sa bez kvalitného kompresora.
 • Výčapné zariadenie – Pre točenie piva pomocou kompresora je potrebné ešte narážeč a pípa, prevádzka by mala prebiehať len s bezolejovým kompresorom.

Údržba

Pre dlhšiu životnosť kompresora je potrebné dbať na údržbu a bezproblémovú prevádzku. Škodí mu výpadky prúdu, prehrievanie a preťažovanie.

 • Odpúšťanie kondenzátu – Ak je kompresor vybavený tlakovou nádobou, treba z nej pravidelne odpúšťať kondenzát, ktorý sa v nej tvorí. Na spodnej strane každej tlakovej nádoby k tomu slúži upouštěcí skrutka, ventil, alebo automatické vypúšťanie, ktoré sa o túto činnosť postará za vás.
 • Kontrola a výmena oleja – Pri olejovom kompresore je nevyhnutnosťou doplňovanie oleja odporúčaného výrobcom. Hladina oleja sa kontroluje mierkou či podľa olejoznaku. Po 100 až 300 hodinách prevádzky kompresora by sa mal olej vymeniť. Pokiaľ nemáte prehľad o hodinách, potom cca raz za 2 roky. Bez kontroly a výmeny oleja môže dôjsť k zadretiu motora.
 • Výmena alebo čistenie filtrov – Vložky sacích filtrov vyčistite alebo vymeňte, predídete tým zníženie výkonu prístroja a zamedzíte tým zanesenie kompresora nečistotami.
 • Autorizovaný servis – Pri poruche prístroj ďalej nepoužívajte a nechajte opraviť špecialistom.

Otázky pri výbere kompresora

Olejový alebo bezolejový kompresor?

Olejový kompresor sa používa tam, kde nie je dôležitá hygiena a nevadí trocha oleja vo výstupnom vzduchu. Ideálne je pri hustenie pneu, pre pneumatické náradie alebo lakovanie. Nutnosťou je kontrolovať a meniť olej. Disponuje dlhou životnosťou a dostatočným výkonom pre hobby využitie. Bezolejový model je vhodný pre prácu v potravinárstve, napríklad pri točenie piva. Je takmer bezúdržbový, má však obvykle kratšiu životnosť.

Aký kompresor do dielne a garáže?

Olejový kompresor do dielne je vhodný pre občasné hobby práce, hustenie pneumatík alebo lakovanie malých plôch. Postačí model s príkonom 1-2 kW, výtlačným výkonom 50-160 l/min a hmotnosťou do 10 kg. Na použitie pneumatického náradia alebo striekanie stredne veľkých plôch bude treba výtlačný výkon až 260 l/min, s čím rastie aj hmotnosť a cena kompresora.

Aký kompresor na lakovanie?

Na lakovanie menších plôch bude stačiť kompresor 24l s výtlačným výkonom do 200 l/min. Pre profi lakovanie je nutnosťou kompresor 200l s výkonom až 660 l/min. Výkon striekacie pištole musí zodpovedať výkonu kompresora, veľký kompresor s malou pištoľou plytvá stlačeným vzduchom a malý kompresor znižuje výkon pištole. Vhodná je funkcia regulácie prívodu farby a nastaviteľnosť.

Aký kompresor do auta na pneumatiky?

Do auta je ideálny malý auto kompresor 12 V, ktorý možno napájať zo zásuvky automobilového zapaľovača. Väčšinou sa jedná o kompaktné prístroje s viacúčelovým využitím. Použiť možno aj výkonný cyklo kompresor, ktorý môže byť napájaný akumulátorom a je ľahko prenosný. Pre domáce hustenie pneumatík postačí kompresor na 220V s výtlačným výkonom do 160 l/min s menšou tlakovou nádobou, alebo aj bez nádoby.

Aký kompresor na bicykel?

Na bicykel je vhodný cyklo kompresor malých rozmerov s nízkou hmotnosťou. Jedná sa o aku kompresor, ktorý pracuje pomocou Li-Ion batérie. Nabíja sa pomocou USB kábla alebo klasického prívodného kábla. Jeho výhodou je mobilita, kompaktnosť, ľahká údržba a multifunkčnosť. Vďaka rôznym nástavcom je vhodný aj pre motocykle alebo osobné automobily.

Aké sú najlepšie značky kompresorov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov kompresorov patrí Hecht, GÜDE, Scheppach, STANLEY, Metabo, Makita, Einhell, Herkules, Orlík alebo Black&Decker. Veľkej popularite sa teší kompresory Parkside, ktoré niekoľkokrát do roka ponúka Lidl. Väčšinu vyššie zmienených kompresorov najvýhodnejšie zaobstaráte v e-shope a dajú sa kúpiť aj v obchodoch typu Bauhaus, Obi alebo Hornbach. Pomerne unikátny je potom kompresor Xiaomi.

Aká je cena kompresora a kde kúpiť?

Malé hobby kompresory sa predávajú v cenovom rozpätí 80 až 400 €. Ide väčšinou o piestové olejové modely a kompresory bez tlakovej nádoby. Kvalitnejšie poloprofesionálne stroje môžete kúpiť za niekoľko stoviek až tisícok euro a môžete v tejto cenovej relácii vyberať aj skrutkové modely. Profesionálny kompresor pre priemysel alebo veľké autodielne má obstarávaciu cenu tisícky eur. Lacnejšie kompresory sú k dostaniu aj v hobby marketoch, pre profesionálny model je potrebné k špecialistom.