Vyberáme najlepší kombinovaný sporák

Varenie a pečenie môžete vykonávať na samostatnom alebo jednotnom kuchynskom spotrebičmi. U jednotných je to elektrický, a hlavne kombinovaný sporák (najpredávanejší voľne stojace sporáky), spájajúcej plynové horáky a elektrickú rúru. Plynová doska poskytne rýchly ohrev s minimom tepelných strát, elektrická rúra zase pečenie programy alebo rôzne druhy ohrevu, kde k obľúbeným patria sporáky s teplovzdušnou rúrou. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie kombinované sporáky pre rok 2019, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie kombinované sporáky 2019

VzhľadModelRozmery (šírka/hĺbka) 
Mora KS 853 MBR50 cm / 60 cm
Amica SHM 51084DA W50 cm / 60 cm
Electrolux EKK6450AOX59.6 cm / 60 cm
Amica SHM 5774 PAW50 cm / 60 cm
Mora KS 948 6MW60 cm / 60 cm
Gorenje K 57364 AXG50 cm / 60 cm
Mora K 667 AW50 cm / 59.4 cm
Siemens HX74522560 cm / 60 cm
Amica SHM 51032 X50 cm / 60 cm
Beko FSM 62330 DXT60 cm / 60 cm

Recenzie kombinovaných sporákov

Mora KS 853 MBR

Mora KS 853 MBR recenzie

Kombinovaný sporák Mora KS 853 MBR disponuje obvyklými štyrmi horákmi s elektrickým zapaľovaním umiestneným v gombíkoch, ktoré možno zakryť príklopom a zamedziť tak znečisteniu. Voľne stojace sporák má potrebnú poistku proti úniku plynu a tiež veľký výkonný horák (3000 W). Rúra má síce menší objem, zato tu nájdete horné i dolné vyhrievacie teleso, ventilátor, kruhové výhrevné teleso alebo program elektrického grilu. Prelisy potom zaisťujú výsuv plechov, ktoré je možné následne uskladniť v dolnej časti sporáku, kde má úložný priestor.

Pre – V príslušenstve má plechy na pečenie, vodné čistenie, pomer cena / výkon
Proti – Nemá hadicu na plyn

ZISTIŤ CENU

Amica SHM 51084DA W

Amica SHM 51084DA recenziePri kombinovanom sporáku Amica SHM 51084DA W upúta digitálny LCD displej (okrem iného zahŕňa časovač / minútku) a liatinové rošty na plynovej varnej doske na zabezpečenie stability varenie. Úsporné trysky adaptujú plameň podľa veľkosti hrnca a výhodou je tiež sklenený príklop, ktorému nehrozí prehýbaniu ako u tých z tenkého plechu. Objemná rúra (66 litrov) disponuje spodným, horným a zadným výhrevným telesom a ventilátorom. Teplovzdušná funkcia rúry navyše umožní viac vrstvové pečenie s nemísením vôňou. Z doplnkov potom rúra ponúkne grilovací rošt alebo otočný ražeň.

Pre – Objem rúry, úsporné trysky, časovač
Proti – Možné problémy so stabilitou

ZISTIŤ CENU

Electrolux EKK6450AOX

Electrolux EKK6450AOX recenzieElectrolux EKK6450AOX je nerezový kombinovaný sporák vyznačujúci sa dobrou izoláciou spolu s dvierkami z viacvrstvového skla, čo dohromady zaistí zaujímavú prevádzkovú úsporu v porovnaní s inými sporáky v rovnakej energetickej triede. Okrem času je tu aj digitálny časovač, na ktorom je možné nastaviť aj dĺžku a koniec pečenia. Objemná elektrická rúra umožňuje viacvrstvové a teplovzdušné pečenie, obsahuje gril a 7 pečúcich funkcií. Stabilné varenie zaisťuje chrómovaný rošt a skleneným príklopom možno zakryť plynovú dosku.

Pre – Izolácia zabezpečujúce prevádzkové úsporu, digitálny časovač
Proti – Šuplík na príslušenstvo je z plastu

ZISTIŤ CENU

Amica SHM 5774 PAW

Amica SHM 5774 PAW recenzieMedzi špecifiká kombinovaného sporáka Amica SHM 5774 PAW patrí teleskopický výsuv plechov, vďaka ktorým nemusíte zasahovať rukami do rúry. Rúra disponuje funkciou rýchleho ohrevu, s ktorej pomocou nahrejete rúru na 150 stupňov už za 4 minúty. Okrem toho rúra disponuje horúcim vzduchom, grilovacie špirálou alebo rozmrazovaním. Výbava plynovej dosky sporáku zahŕňa dva liatinové rošty alebo napríklad bezpečnostnú poistku horákov zamedzujúce úniku plynu.

Pre – Dva robustné liatinové rošty, teleskopický výsuv plechov
Proti – Nič vážneho

ZISTIŤ CENU

Mora KS 948 6MW

Mora KS 948 6MW recenzieKombinovaný sporák Mora KS 948 6mW a jeho multifunkčná rúra disponuje teleskopickým výsuvom plechov, dvierkami s vetracou lištou znižujúci teplotu ich skla, funkciu elektrického grilu (infra vykurovacie teleso) alebo rozmrazovanie a takisto samočistiacou funkciou odmastenie pomocou pary. O plynové horáky sa stará poistka Stop Gas a stabilné varenie na varnej doske zaisťuje smaltovaná mriežka.

Pre – Funkcia samočistenia rúry, bezpečnostné dvierka
Proti – Musí sa držať gombík na iskru a plyn

ZISTIŤ CENU

Gorenje K 57364 AXG

Gorenje K 57364 AXG recenzieDo malej kuchyne zapadne kombinovaný sporák Gorenje K 57364 AXG so šírkou 50 cm, navyše v atraktívnom nerez prevedení. Plynové horáky disponujú automatickým zapaľovaním, kedy stlačíte a otočíte kolieskom, plynovú poistkou a výkonným 3 kW predným horákom. Elektrická rúra ponúka 10 programov, medzi nimi napríklad na pizzu, prípadne program pre čistenie, kruhové výhrevné teleso alebo gril s motorovým pohonom.

Pre – Úzky nerez sporák, otočný ražeň
Proti – Nič vážneho

ZISTIŤ CENU

Mora Premium K 667 AW

Mora Premium K 667 AW recenzieSlabší príkon kombinovaného sporáka Mora Premium K 667 AW je asi jedinou významnejšou vecou, ktorú možno tomuto sporáka vytknúť. Inak má v celku objemnú rúru, displej s časovým spínačom alebo praktický teleskopický výsuv plechov. Teplota rúry je regulovateľná v rozmedzí 50 až 275 stupňov, umožňuje ohriať taniere a podporuje maxi pekáč v štvorcovom tvare, ktorý je súčasťou príslušenstva.

Pre – Štvorcový maxi pekáč, ohrievanie tanierov
Proti – Nižší príkon

ZISTIŤ CENU

Siemens HX745225

Siemens HX745225 recenziePlynová platňa kombinovaného sporáku Siemens HX745225 zahŕňa dva bežné, jeden silný a jeden úsporný horák v horizontálnom rozložení. Integrované zapaľovanie dopĺňa aj termoelektrická poistka. Rúra umožňuje 8 druhov ohrevu (horný / dolný ohrev, dolný ohrev, horúci vzduch, stupeň pre pizzu, stupeň na pečenie, gril s cirkuláciou vzduchu, vario-veľkoplošný gril, vario-maloplošný gril).

Pre – Druhy ohrevov, detská poistka
Proti – Teleskopický výsuv nie je súčasťou základnej výbavy

ZISTIŤ CENU

Amica SHM 51032 X

Amica SHM 51032 X recenzieĎalšie úzky kombinovaný sporák (50 cm) je Amica SHM 51032 X. Napriek malej šírke ponúka objemnú rúru (67 l), a napriek tomu, že ide o lacnejší sporák, má elegantný nerez spracovania. Nižší príkon sporáku sa odráža aj na nízkom výkone najsilnejšieho horáka (len 2,4 kW). Rovnako pri pečení sa budete musieť zmieriť len s horným a dolným výhrevným telesom, prípadne funkciou grilu. Minútka je u tohto modelu mechanická a smalt nájdete ako vo vnútri rúry, tak ako smaltové rošty na plynovej doske.

Pre – Objemná rúra v kombinácii s úzkymi rozmermi, cena
Proti – Prakticky len najnutnejšie vlastnosti / výbava

ZISTIŤ CENU

Beko FSM 62330 DXT

Beko FSM 62330 DXT recenzieŠirší kombinovaný sporák (60 cm) Beko FSM 62330 DXT má objemnú rúru, ktorá podporuje 3D pečenie, teplovzdušnú funkciu a zahŕňa aj niekoľko ochranných prvkov pre väčšiu bezpečnosť. Riziku popálenia predchádza dvierka z trojskla, ochladzovací ventilátor a teleskopický výsuv plechov. Princíp 3D pečenia spočíva v aktivácii všetkých vykurovacích telies a ventilátora, čím dôjde k viacrozmerné distribúciu tepla. Možno tak pripraviť viac druhov jedla naraz a vďaka ventilátoru bez miešania chuti a vôní. U plynovej dosky potom možno vytknúť hlavne detskú poistku zámku displeja.

Pre – Trysky na zemný plyn i propán-bután, teplovzdušná rúra
Proti – Absencia otočného ražňa

ZISTIŤ CENU

Ako vybrať kombinovaný sporák

Výber kombinovaného sporáka ovplyvní hlavne vlastnosti elektrické rúry. U plynovej dosky nájdete veľmi podobné vlastnosti nielen skrze odlišné modely, ale aj samotné výrobcu.

Konštrukcia a bezpečnosť

Voľne stojace alebo tiež samostatne stojace kombinované sporáky sa odlišujú od vstavaných obstarávacou cenou a tiež dvoma odlišnými spotrebičmi. Obstaranie takého spotrebiča dáva zmysel vtedy, keď už máte kuchyňu zariadenú. Samostatný sporák s šírkou 50/60 cm nebude problém do kuchyne zapasovať. Navyše príklopom varnej dosky (sklenený či plechový) predídete znečistenia a získate ďalšie odkladaciu plochu. V súvislosti s rozmermi je kľúčovým faktorom aj objem elektrickej rúry, predovšetkým ak máte v pláne pripravovať veľké objemy mäsa (morka), prípadne radi pečiete cukroví. Objem sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 60-70 litrov.

Keďže sa u spotrebiča pracuje s vysokými teplotami, je potrebné venovať pozornosť aj bezpečnosti. Súčasné sporáky napríklad disponujú trojsklom u dvierok rúry, spolu s odvetrávacie lištou a chladiacim ventilátorom. Výsledkom je schladené sklo, u ktorého nehrozí popálenie. Riziko popálenia hrozí tiež pri manipulácii s plechmi. Možno sa stretnúť s klasickým typom a prelisy, drôtenými závesy alebo s teleskopickým výsuvom. U teleskopického výsuvu dochádza k vysunutiu celého plechu, takže nemusíte zasahovať rukami do horúcej rúry.

Plynová doska sporáku

Plynové dosky sú u kombinovaných sporákov zvyčajne rovnaké alebo veľmi podobné. Elektrické zapaľovanie je integrované v gombíkoch alebo riešené tlačidlom a samozrejmosťou je bezpečnostná poistka zamedzujúce úniku plynu v prípade zhasnutia plameňa. Bežný je tiež Wok horák pre výkonnejšie varenie, ktoré tiež podporuje väčší priemer riadu.

Vlastnosti rúry

Funkcie rúry a možnosti ohrevu budú pri výbere sporáka kľúčovú. Základ spodného a horný ohrevu doplňuje gril a infragril, rozmrazovanie, horúci vzduch a kombinácia s ventilátorom. Ventilátor umožňuje teplovzdušné pečenie (v súčinnosti s kruhovým výhrevným telesom), ktoré umožnia piecť viac pokrmov súčasne bez miešania vône a chuti.

Medzi programy nájdete nielen tie na pečenie, ale aj na čistenie. Metóda Aqua Clean je oproti katalytickému čistenie šetrnejšie k vnútorným plechov a pracuje tak, že vložíte plech s vodou do rúry, aktivujete program a vznikajúce para uvoľní nečistoty na stenách, ktoré možno potom jednoducho zotrieť.

Energetický štítok

Na energetickom štítku sporáku nájdete typ rúry (elektrická / plynová), objem, hlučnosť a energetickú triedu. U spotreby sú udávané dva údaje, a to pre bežný a teplovzdušný cyklus. Spomínané hodnoty sú u elektrických rúr uvádzané v kWh.