Vyberáme najlepší kombinovaný sporák

Varenie a pečenie môžete vykonávať na samostatnom alebo jednotnom kuchynskom spotrebičmi. U jednotných je to elektrický, a hlavne kombinovaný sporák (najpredávanejší voľne stojace sporáky), spájajúcej plynové horáky a elektrickú rúru. Plynová doska poskytne rýchly ohrev s minimom tepelných strát, elektrická rúra zase pečenie programy alebo rôzne druhy ohrevu, kde k obľúbeným patria sporáky s teplovzdušnou rúrou. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie kombinované sporáky pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie kombinované sporáky (Test 2024)

Najpredávanejšie kombinované sporáky na trhu

Medzi najpredávanejšie kombinované sporáky patrí Amica, Mora, Beko, alebo aj Electrolux, AEG a Gorenje. Cena lacných plynových sporákov s elektrickou rúrou začína okolo 200 EUR.

Recenzie kombinovaných sporákov

Mora KS 853 MBR

Mora KS 853 MBR recenzie a test

Kombinovaný sporák Mora KS 853 MBR disponuje obvyklými štyrmi horákmi s elektrickým zapaľovaním umiestneným v gombíkoch, ktoré možno zakryť príklopom a zamedziť tak znečisteniu. Voľne stojace sporák má potrebnú poistku proti úniku plynu a tiež veľký výkonný horák (3000 W). Rúra má síce menší objem, zato tu nájdete horné i dolné vyhrievacie teleso, ventilátor, kruhové výhrevné teleso alebo program elektrického grilu. Prelisy potom zaisťujú výsuv plechov, ktoré je možné následne uskladniť v dolnej časti sporáku, kde má úložný priestor.

Pre – V príslušenstve má plechy na pečenie, vodné čistenie, pomer cena / výkon
Proti – Nemá hadicu na plyn

ZOBRAZIŤ PONUKU

Amica SHM 51084DA W

Amica SHM 51084DA recenzie a testPri kombinovanom sporáku Amica SHM 51084DA W upúta digitálny LCD displej (okrem iného zahŕňa časovač / minútku) a liatinové rošty na plynovej varnej doske na zabezpečenie stability varenie. Úsporné trysky adaptujú plameň podľa veľkosti hrnca a výhodou je tiež sklenený príklop, ktorému nehrozí prehýbaniu ako u tých z tenkého plechu. Objemná rúra (66 litrov) disponuje spodným, horným a zadným výhrevným telesom a ventilátorom. Teplovzdušná funkcia rúry navyše umožní viac vrstvové pečenie s nemísením vôňou. Z doplnkov potom rúra ponúkne grilovací rošt alebo otočný ražeň.

Pre – Objem rúry, úsporné trysky, časovač
Proti – Možné problémy so stabilitou

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EKK6450AOX

Electrolux EKK6450AOX recenzie a testElectrolux EKK6450AOX je nerezový kombinovaný sporák vyznačujúci sa dobrou izoláciou spolu s dvierkami z viacvrstvového skla, čo dohromady zaistí zaujímavú prevádzkovú úsporu v porovnaní s inými sporáky v rovnakej energetickej triede. Okrem času je tu aj digitálny časovač, na ktorom je možné nastaviť aj dĺžku a koniec pečenia. Objemná elektrická rúra umožňuje viacvrstvové a teplovzdušné pečenie, obsahuje gril a 7 pečúcich funkcií. Stabilné varenie zaisťuje chrómovaný rošt a skleneným príklopom možno zakryť plynovú dosku.

Pre – Izolácia zabezpečujúce prevádzkové úsporu, digitálny časovač
Proti – Šuplík na príslušenstvo je z plastu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Amica SHM 5774 PAW

Amica SHM 5774 PAW recenzie a testMedzi špecifiká kombinovaného sporáka Amica SHM 5774 PAW patrí teleskopický výsuv plechov, vďaka ktorým nemusíte zasahovať rukami do rúry. Rúra disponuje funkciou rýchleho ohrevu, s ktorej pomocou nahrejete rúru na 150 stupňov už za 4 minúty. Okrem toho rúra disponuje horúcim vzduchom, grilovacie špirálou alebo rozmrazovaním. Výbava plynovej dosky sporáku zahŕňa dva liatinové rošty alebo napríklad bezpečnostnú poistku horákov zamedzujúce úniku plynu.

Pre – Dva robustné liatinové rošty, teleskopický výsuv plechov
Proti – Nič vážneho

ZOBRAZIŤ PONUKU

Mora KS 948 6MW

Mora KS 948 6MW recenzie a testKombinovaný sporák Mora KS 948 6mW a jeho multifunkčná rúra disponuje teleskopickým výsuvom plechov, dvierkami s vetracou lištou znižujúci teplotu ich skla, funkciu elektrického grilu (infra vykurovacie teleso) alebo rozmrazovanie a takisto samočistiacou funkciou odmastenie pomocou pary. O plynové horáky sa stará poistka Stop Gas a stabilné varenie na varnej doske zaisťuje smaltovaná mriežka.

Pre – Funkcia samočistenia rúry, bezpečnostné dvierka
Proti – Musí sa držať gombík na iskru a plyn

ZOBRAZIŤ PONUKU

Gorenje K 57364 AXG

Gorenje K 57364 AXG recenzie a testDo malej kuchyne zapadne kombinovaný sporák Gorenje K 57364 AXG so šírkou 50 cm, navyše v atraktívnom nerez prevedení. Plynové horáky disponujú automatickým zapaľovaním, kedy stlačíte a otočíte kolieskom, plynovú poistkou a výkonným 3 kW predným horákom. Elektrická rúra ponúka 10 programov, medzi nimi napríklad na pizzu, prípadne program pre čistenie, kruhové výhrevné teleso alebo gril s motorovým pohonom.

Pre – Úzky nerez sporák, otočný ražeň
Proti – Nič vážneho

ZOBRAZIŤ PONUKU

Mora Premium K 667 AW

Mora Premium K 667 AW recenzie a testSlabší príkon kombinovaného sporáka Mora Premium K 667 AW je asi jedinou významnejšou vecou, ktorú možno tomuto sporáka vytknúť. Inak má v celku objemnú rúru, displej s časovým spínačom alebo praktický teleskopický výsuv plechov. Teplota rúry je regulovateľná v rozmedzí 50 až 275 stupňov, umožňuje ohriať taniere a podporuje maxi pekáč v štvorcovom tvare, ktorý je súčasťou príslušenstva.

Pre – Štvorcový maxi pekáč, ohrievanie tanierov
Proti – Nižší príkon

ZOBRAZIŤ PONUKU

Siemens HX745225

Siemens HX745225 recenzie a testPlynová platňa kombinovaného sporáku Siemens HX745225 zahŕňa dva bežné, jeden silný a jeden úsporný horák v horizontálnom rozložení. Integrované zapaľovanie dopĺňa aj termoelektrická poistka. Rúra umožňuje 8 druhov ohrevu (horný / dolný ohrev, dolný ohrev, horúci vzduch, stupeň pre pizzu, stupeň na pečenie, gril s cirkuláciou vzduchu, vario-veľkoplošný gril, vario-maloplošný gril).

Pre – Druhy ohrevov, detská poistka
Proti – Teleskopický výsuv nie je súčasťou základnej výbavy

ZOBRAZIŤ PONUKU

Amica SHM 51032 X

Amica SHM 51032 X recenzie a testĎalšie úzky kombinovaný sporák (50 cm) je Amica SHM 51032 X. Napriek malej šírke ponúka objemnú rúru (67 l), a napriek tomu, že ide o lacnejší sporák, má elegantný nerez spracovania. Nižší príkon sporáku sa odráža aj na nízkom výkone najsilnejšieho horáka (len 2,4 kW). Rovnako pri pečení sa budete musieť zmieriť len s horným a dolným výhrevným telesom, prípadne funkciou grilu. Minútka je u tohto modelu mechanická a smalt nájdete ako vo vnútri rúry, tak ako smaltové rošty na plynovej doske.

Pre – Objemná rúra v kombinácii s úzkymi rozmermi, cena
Proti – Prakticky len najnutnejšie vlastnosti / výbava

ZOBRAZIŤ PONUKU

Beko FSM 62330 DXT

Beko FSM 62330 DXT recenzie a testŠirší kombinovaný sporák (60 cm) Beko FSM 62330 DXT má objemnú rúru, ktorá podporuje 3D pečenie, teplovzdušnú funkciu a zahŕňa aj niekoľko ochranných prvkov pre väčšiu bezpečnosť. Riziku popálenia predchádza dvierka z trojskla, ochladzovací ventilátor a teleskopický výsuv plechov. Princíp 3D pečenia spočíva v aktivácii všetkých vykurovacích telies a ventilátora, čím dôjde k viacrozmerné distribúciu tepla. Možno tak pripraviť viac druhov jedla naraz a vďaka ventilátoru bez miešania chuti a vôní. U plynovej dosky potom možno vytknúť hlavne detskú poistku zámku displeja.

Pre – Trysky na zemný plyn i propán-bután, teplovzdušná rúra
Proti – Absencia otočného ražňa

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať kombinovaný sporák

Výber kombinovaného sporáka ovplyvní hlavne vlastnosti elektrické rúry. U plynovej dosky nájdete veľmi podobné vlastnosti nielen skrze odlišné modely, ale aj samotné výrobcu.

Konštrukcia a bezpečnosť

Voľne stojace alebo tiež samostatne stojace kombinované sporáky sa odlišujú od vstavaných obstarávacou cenou a tiež dvoma odlišnými spotrebičmi. Obstaranie takého spotrebiča dáva zmysel vtedy, keď už máte kuchyňu zariadenú. Samostatný sporák s šírkou 50/60 cm nebude problém do kuchyne zapasovať. Navyše príklopom varnej dosky (sklenený či plechový) predídete znečistenia a získate ďalšie odkladaciu plochu. V súvislosti s rozmermi je kľúčovým faktorom aj objem elektrickej rúry, predovšetkým ak máte v pláne pripravovať veľké objemy mäsa (morka), prípadne radi pečiete cukroví. Objem sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 60-70 litrov.

Keďže sa u spotrebiča pracuje s vysokými teplotami, je potrebné venovať pozornosť aj bezpečnosti. Súčasné sporáky napríklad disponujú trojsklom u dvierok rúry, spolu s odvetrávacie lištou a chladiacim ventilátorom. Výsledkom je schladené sklo, u ktorého nehrozí popálenie. Riziko popálenia hrozí tiež pri manipulácii s plechmi. Možno sa stretnúť s klasickým typom a prelisy, drôtenými závesy alebo s teleskopickým výsuvom. U teleskopického výsuvu dochádza k vysunutiu celého plechu, takže nemusíte zasahovať rukami do horúcej rúry.

Plynová doska sporáku

Plynové dosky sú u kombinovaných sporákov zvyčajne rovnaké alebo veľmi podobné. Elektrické zapaľovanie je integrované v gombíkoch alebo riešené tlačidlom a samozrejmosťou je bezpečnostná poistka zamedzujúce úniku plynu v prípade zhasnutia plameňa. Bežný je tiež Wok horák pre výkonnejšie varenie, ktoré tiež podporuje väčší priemer riadu.

Vlastnosti rúry

Funkcie rúry a možnosti ohrevu budú pri výbere sporáka kľúčovú. Základ spodného a horný ohrevu doplňuje gril a infragril, rozmrazovanie, horúci vzduch a kombinácia s ventilátorom. Ventilátor umožňuje teplovzdušné pečenie (v súčinnosti s kruhovým výhrevným telesom), ktoré umožnia piecť viac pokrmov súčasne bez miešania vône a chuti.

Medzi programy nájdete nielen tie na pečenie, ale aj na čistenie. Metóda Aqua Clean je oproti katalytickému čistenie šetrnejšie k vnútorným plechov a pracuje tak, že vložíte plech s vodou do rúry, aktivujete program a vznikajúce para uvoľní nečistoty na stenách, ktoré možno potom jednoducho zotrieť.

Energetický štítok

Na energetickom štítku sporáku nájdete typ rúry (elektrická / plynová), objem, hlučnosť a energetickú triedu. U spotreby sú udávané dva údaje, a to pre bežný a teplovzdušný cyklus. Spomínané hodnoty sú u elektrických rúr uvádzané v kWh.