Vyberáme najlepšiu kolobežku pre dospelých

TOP 3 kolobežky

Crussis URBAN 4.2

WORKER City

Kostka TOUR MAX

Športová kolobežka pre dospelých s vysokou nosnosťou 150 kg, pevnou konštrukciou a dobrou ergonómiou.Mestská kolobežka pre dospelých aj juniorov s menšími 16" kolesami pre lepšiu manipuláciu v meste a pri dostupnej obstarávacej cene.Kolobežka do terénu aj mesta s veľkými nafukovacími kolesami pre dlhšie turistické výlety aj po nespevnených cestách. Má kvalitné spracovanie aj osadené komponenty.
+ Nosnosť 150 kg, pevná konštrukcia+ Cena / výkon, nastaviteľné riadítka+ Kvalitné spracovanie, brzdy Shimano, nosnosť 150 kg
- Držiak na koncové svetlo-blikačku- Horšie stojanček- Vyššia cena

Orientačná Cena
319,00 €

Orientačná Cena
106,60 €

Orientačná Cena
316,08 €

Mnoho ľudí už omrzela jazda na bicykli, a to vďaka jeho zlej skladnosti a manipuláciu v priestore. Kolobežka pre dospelých je však úplne iné kafé a má mnoho druhov prevedení – do terénu, do mesta, alebo ako športová. Kolobežky pre dospelého sa s niektorými modelmi prekrývajú s tými pre deti a všeobecne dopĺňajú elektrokolobežky a skladacie modely kolobežiek. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie kolobežky pre dospelých pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie kolobežky pre dospelých (Test 2024)

VzhľadModelNosnosťDruhNafukovacie kolesáHmotnosťMateriálDostupnosť
Master 26-20 recenzie a testMaster 26-20120 kgMestská/terénnaÁno12 kgOceľ
Yedoo Run City recenzie a testYedoo Run City120 kgMestskáÁno8,8 kgOceľ
Crussis URBAN 4.2 recenzie a testCrussis URBAN 4.2150 kgŠportováÁno10 kgOceľ
Sulov REBEL recenzie a testSulov REBEL100 kgMestskáÁno9,4 kg-
WORKER City recenzie a testWORKER City100 kgMestskáÁno9,5 kgOceľ
inSPORTline Drogo SE recenzie a testinSPORTline Drogo SE100 kgMestská/terénnaÁno8,7 kgOceľ
Yedoo Trexx recenzie a testYedoo Trexx130 kgŠportováÁno7,8 kgHliník
Kostka TOUR Fun recenzie a testKostka TOUR Fun100 kgMestská/terénnaÁno9,8 kgOceľ
Kostka TOUR MAX recenzie a testKostka TOUR MAX150 kgTerénnaÁno9 kgOceľ
Yedoo Dragstr recenzie a testYedoo Dragstr150 kgŠportováÁno7,4 kgHliník

Zobraziť celú ponuku

Recenzie kolobežiek pre dospelých

Master 26-20

Master 26-20 recenzie a test

Veľmi obľúbená a lacná kolobežka Master 26-20, má oceľovú konštrukciu a vďaka nafukovacím kolesám nie je problém zdolať aj väčšie nerovnosti a hrboľatý povrch. Jej hmotnosť je 12 kg a dĺžka nášľapu je 35 cm. Veľkou výhodou je jej veľká nosnosť, ktorá činí 120 kg. Veľkosť kolies sa líšia, kedy predné koleso má 26 palcov a zadné 20 palcov. Veľkosťou kolies sa tak môže hodiť aj ako kolobežka do terénu, avšak lacnejšie spracovanie sa zrejme podpíše na komforte jazdy. Ďalej je vybavená držiakom na fľaše, zadným blatníkom a tiež stojanom pre lepšie pohodlie, čo iné kolobežky vo väčšine prípadov neponúka.

+ Lacná kolobežka s veľkými kolesami, bohatá výbava
Nutné nastaviť brzdy

Yedoo Run City

Yedoo Run City recenzie a test

Mestská kolobežka Yedoo Run City je určená prevažne do mesta a jej hmotnosť je 8,8 kg, čo jej robí dobre mobilnú. Výrobcom je firma Yedoo a jej nosnosť je určená na 120 kg. Výšku riadidiel možno nastavovať a to na 92 – 102 cm. Veľkou výhodou sú nafukovacie kolesá, s mierou 16 (predná časť) a 12 palcov. Minimálna udávaná výška pre jazdcov je 140 cm a celková konštrukcia tejto kolobežky pre dospelých je z ocele. Celková dĺžka kolobežky je 128 cm s veľkosťou stúpadlá 40 cm. Bohužiaľ je kolobežka bez výbavy.

+ Cenovo dostupná, nosnosť 120 kg
Bez výbavy, nemožno zložiť

Crussis URBAN 4.2

Crussis URBAN 4.2 recenzie a test

Športová kolobežka Crussis URBAN 4.2 je určená prevažne pre športových nadšencov. Veľkou výhodou tejto športovej kolobežky oproti ostatným je jej vysoká nosnosť, ktorá činí 150 kg. Celková váha má pritom len 10 kg a rám je vyrobený z ocele. Športová kolobežka má zadnú ráfkovú brzdu a nafukovacie kolesá pre čo najväčšie pohodlie. Odporúča sa pre jazdcov od 140 cm a jej diaľka nášľapu je 48 cm. Plusové body získala táto kolobežka tiež za ergonomické riadidlá a prípravu pre košík na fľaše. Vďaka športovému prevedenie nie je možné namontovať stojanček.

+ Nosnosť 150 kg, pevná konštrukcia
Držiak na koncové svetlo-blikačku

Sulov REBEL

Sulov REBEL recenzie a test

Mestská kolobežka Sulov REBEL disponuje nafukovacími kolesami (16″ a 12″) a nosnosťou do 100 kg. Dĺžka nášľapu je 36 cm a má výškovo nastaviteľné riadítka. Výrobcom kolobežky je firma Sulov, ktorá pridala do výbavy chrómovaný stojan pre väčšie pohodlie. Ďalej je vybavená ergonomickými gripy a jej celková hmotnosť činí 9,4 kg. Doporučená výška jazdca je od 140 cm výšky a bohužiaľ nemožno zložiť. Táto kolobežka sa hodí predovšetkým do mesta na rovné povrchy. Výhodou je tiež cenová dostupnosť.

+ Dostupná cena, chrómový stojan
Nízka nosnosť

WORKER City

WORKER City recenzie a test

Kolobežka pre dospelých WORKER City je vyrobená z oceľového rámu s nosnosťou 100 kg. Jej celková hmotnosť je 9,5 kg a je vybavená bočným stojanom. Výška riadidiel je nastaviteľná a to od 99 d o 112 cm. Veľkou výhodou sú nafukovacie kolesá, ktoré sú vhodné ako do mesta, tak i na nerovnosti do ľahšieho terénu. Prednosťou tejto kolobežky sú hliníkové čeľusťové brzdy, ktoré dbajú na bezpečnosť jazdca. Predné aj zadné kolesá majú 16 palcov. Plusové body získala od užívateľov za pekný dizajn.

+ Cena / výkon, nastaviteľné riadítka
Horšie stojanček

inSPORTline Drogo SE

inSPORTline Drogo SE recenzie a test

Kolobežka do terénu aj mesta inSPORTline Drogo SE je vybavená veľkými nafukovacími kolesami (20″ / 16″) a stojanom pod nášľapom. Jej hmotnosť je 8,7 kg a celková nosnosť činí 100 kg. Oproti ostatným je tu doporučená minimálna výška jazdca na 155 cm a do jej výbavy patrí rýchloupínacie pásky. Celková dĺžka kolobežky je 150 cm a je možné si nastaviť výšku riadidiel. Z hľadiska bezpečnosti je vybavená kolobežka tiež čeľusťovými brzdy a tvarovanými madlami. Výrobcom tejto kolobežky pre dospelých je svetoznáma firma InSPORTline, ktorá má dlhú tradíciu na českom i zahraničnom trhu. Plusové body získala kolobežka od užívateľov za vzhľad a kvalitu.

+ Cena / kvalita, nízka hmotnosť
Nosnosť len 100 kg

Yedoo Trexx

Yedoo Trexx recenzie a test

Športová a cestovná kolobežka Yedoo Trexx je kvalitná kolobežka z hliníkového rámu. Vďaka ľahkému materiálu váži iba 7,8 kg a je ideálnou verziou pre športovcov a cestovateľov. Celková nosnosť činí 130 kg a odporúča sa pre jazdca od 150 cm výšky. Veľkosť predných kolies je 26 palcov a zadných 20 palcov. Plusové body získala kolobežka za jej pevnú konštrukciu a zdolanie akýchkoľvek terénu. Ďalšou výhodou tejto kolobežky sú nastaviteľné riadítka a tiež výška stúpadlá. Maximálna nahustení kolies je 7 baru a na prednú vidlicu sú reflexné prvky.

+ Nízka hmotnosť, nahustení kolies až 7 baru
Vyššia cena

Kostka TOUR Fun

Kostka TOUR Fun recenzie a test

Kolobežka do terénu aj mesta Kostka TOUR Fun je pre začiatočníkov to pravé. Jej hmotnosť je 9,8 kg a rám je tvorený z ocele. Dĺžka nášľapu činí 42 cm a je vybavená gumovými madlami pre lepšie pohodlie pri jazde. Veľkou výhodou sú nafukovacie kolesá, ktoré znižujú nárazy na nerovnostiach. Nosnosť je stanovená na 100 kg a jej celková diaľka je 172 cm. Plusové body získala kolobežka za veľké kolesá, ktorá činí 26 palcov v prednej časti a 20 palcov v zadnej a všeobecne kvalitné spracovanie, prepracované detaily a ergonómiu.

+ Cena / kvalita, veľké nafukovacie kolesá
Nosnosť len 100 kg

Kostka TOUR MAX

Kostka TOUR MAX recenzie a test

Terénna kolobežka Kostka TOUR MAX je vybavená veľkými nafukovacími kolesami (26″ / 20″) a ponúka vysokú nosnosť 150 kg. Konštrukčne je spracovaná na dobrej úrovni, čomu zodpovedá aj jej vyššia cena a vhodnosť dlhších turistických výletov i po nespevnených cestách. Pre pohodlie a bezpečnosť tú nájdete plášťa Schwalbe a brzdy Shimano obľúbené u bicyklov.

+ Kvalitné spracovanie, brzdy Shimano, nosnosť 150 kg
Vyššia cena

Yedoo Dragstr

Yedoo Dragstr recenzie a test

Športová kolobežka Yedoo Dragstr je ideálnou kolobežkou pre aktívnych ľudí a hlavne športovcov. Vďaka oceľovému rámu s hliníka váži iba 7,4 kg a jej nosnosť je 150 kg. Plusové body od zákazníkov získala za nastavenie riadidiel a celkový dizajn. Kolobežka disponuje 20 palcovými kolesami, ktoré sú nafukovacie. Ďalej je vybavená kvalitnými čeľustnými brzdami a penovými držadlami. Dĺžka nášľapu je 40 cm a celková dĺžka je 159 cm. Vďaka jej ľahkosti je tiež vhodná pri transporte na dlhšie vzdialenosti, či v dopravných prostriedkoch.

+ Nízka hmotnosť, vysoká nosnosť 150 kg
Vyššia cena

Ako vybrať kolobežku pre dospelého

Na dnešnom trhu existuje veľká škála kolobežiek, či už to je kolobežka do terénu, horská kolobežka, alebo kolobežka s veľkými kolesami. Tieto a mnoho ďalších kolobežiek sú v niečom špecifické a vždy by ste si mali dávať pozor, akú kolobežku vybrať. Záleží na tom, kde kolobežku chcete využívať, z akého je materiálu a čo od nej celkovo očakávate.

Terénna kolobežka

Ak kupujete kolobežku od terénu, je potrebné si vybrať takú, aby tlmila čo najviac nárazy a bola dostatočne vysoko od zeme. Ideálne je kolobežka s nafukovacími kolesami a ľahkým rámom z hliníka. Tie väčšinou začínajú na 7 kg a ideálnou voľbou je mať kolesá menej nahustená, tým lepšie pôsobí proti nárazu.

Mestská kolobežka pre dospelých

Ideálnym riešením sú, u týchto kolobežiek kolesá s 16 palcami vpredu a 12 vzadu (dobrá obratnosť v dopravných prostriedkoch). Nahustení by malo byť dané na maxime, čo je ideálne pre rovné povrchy (asfalt). Dokonale tak znížite valivý odpor kolies.

Športová kolobežka

Pri kúpe tejto kolobežky už dávajte väčší dôraz na kvalitu a cenu. Hlavný dôraz klaďte na hliníkové prevedenie, ktoré je ľahké oproti oceli. Ďalšou dôležitou vlastnosťou sú tiež kotúčové brzdy, ktoré sú pre športové vyžitie skoro povinností. Síce za športovú kolobežku miniete viac peňazí, ale do budúcna určite nebudete ľutovať.

Nosnosť

Jedna z dôležitých vecí, na ktorú by ste si mali dávať pozor je celková nosnosť kolobežky. Tá sa pri každej kolobežky líšia a z pravidla začína na 100 kg do 150 kg. Vždy si preto dávajte pozor, aká je maximálna nosnosť a na čo je kolobežka vyrobená (mestská prevádzka, terén).

Vždy keď budete zisťovať nosnosť danej kolobežky, berte toto meradlo z nadhľadom a nechajte si nejakú rezervu. Predídete tak zbytočnému poškodeniu alebo zničeniu kolobežky.

Nastaviteľnosť riadidiel a nášľapu

U mnohých druhov kolobežiek ide nastaviť výška, a to či už u riadidiel tak u nášľapu. Nie nadarmo sa u niektorých modeloch uvádza minimálna výška jazdca a to hlavne s toho dôvodu. Ak nejdú riadidlá, či nášľap nastaviť, je pre menšie ľudí kolobežka nepoužiteľná a nebezpečná.

Veľkosť kolies

Kolobežka s veľkými kolesami vám umožní oproti menším väčšiu rýchlosť a lepšiu zdolávanie nerovností. Vo zmes by sa dalo povedať, že na kolesách dosť záleží.

Terénna kolobežka, kolobežka do terénu, alebo horská kolobežka by mala mať prevažne tie najväčšie kolesá (26 predné a 20 zadné).

Kolobežka do miest na menšie jazdenie po okolí stačí bohato kolesá, s 20 palcami vpredu a 16 vzadu.

Najmenšie možná kolesá sú, 16 v predu a 12 vzadu, vďaka ktorým sa dokonale ovláda vo veľkých mestách a dopravných prostriedkoch.

Výrobný materiál

S výrobným materiálom je úzko späté tiež rozdelenie kolobežiek. Veľký dôraz sa kladie hlavne na kompletný rám a vidlicu s riadidlami. Tie zaručujú bezpečnosť a dlhú životnosť celej kolobežky.

Spravidla sa vyrába z týchto materiálov:

  • Hliník (tuhý a ľahký)
  • Oceľ (tuhý a ťažký)
  • Karbón (najľahší verzia a zároveň najpevnejší)

Veľmi obľúbená je práve oceľ, z ktorej je vyrobená väčšina kolobežiek. Výnimkou sú potom športové kolobežky prípadne skladacie kolobežky pre dospelých, tie sú s hliníka alebo karbónu.

Kolesá

U kolobežiek sa môžeme stretnúť s dvoma druhmi kolies. Vo väčšine sú to kolesá nafukovacia a to z dôvodu väčšieho pohodlia a zmiernenie nerovností v teréne. Tieto kolobežky sú skôr určené pre dospelých ľudí než pre deti. Menej obľúbená sú kolesá celogumená, ktorá sa vyrába prevažne z PU a PVC. Ide skôr o kolobežky na Freestyle a malé kolobežky pre deti.

Ďalej úzko z kolesami súvisí aj ich tvrdosť. Tá sa rozlišuje u kolobežiek s nafukovacími kolesami a s celogumovými kolesami.

Nafukovacie kolesá – u nafukovacích kolies je veľmi dôležité ich nahustenie. Ak chcete dosiahnuť čo najväčšiu rýchlosť a čo najviac znížiť valivý odpor, nahustite si kolesá na maximum. Ak sa však chystáte do terénu, kde vás čaká kamenia a iné nerovnosti, uberte nahustení. Lepšie tak budete čeliť nárazom. Pri kúpe sa spýtajte predajcu, či nepredáva tiež zvlášť kolesá do terénu a na cesty, u mnohých modelov sú k dostaniu obe varianty.

Celogumové kolesá – u týchto druhov kolies, je najdôležitejšia zmes, z ktorej sú kolieska vyrábané (tak ako pri kolieskových korčúľ). Ak zvolíte tvrdú zmes, docielite tak vyššie rýchlosti, ale na druhú stranu ucítite každú nerovnosť aj najmenší kamienok. Ak zvolíte mäkké kolieska, môžete s kolobežkou vyraziť aj do ľahšieho terénu. Vo zmes sa ale jedná o kolobežky, ktoré sú určené pre deti či na Freestyle.

Delenie koliesok:

  • Tvrdá kolesá – 88A a vyššie
  • Mäkké kolieska – 84A a nižšie

Vybavenie kolobežky

Kolobežka, tak ako bicykel, môže mať najrôznejšie vybavenie a doplnky. Môže sa jednať o stojanček, odrazky, blatníky, alebo napríklad stojan na pitie a ďalšie. Tieto veci môžete nájsť v základnej výbave, ale nie je to u mnohých modelov pravidlom. Mnoho kolobežiek sa predáva iba samostatne a máloktoré majú túto výbavu v základe. Je však možnosť sa stretnúť aj s kolobežky, ktoré práve niektorú s týchto vecí majú, ba dokonca všetky (stojan často v základe – záleží na type kolobežky).

Medzi časté vybavenie, ktoré ku kolobežke zásadne nikto nedáva je helma, chrániče, odev alebo napríklad tachometer. Ten si musíte, dokúpiť samostatne na predajni, alebo cez internetové obchody. Odporúčame si vyberať také výrobcu kolobežiek, ktorí dodávajú náhradné diely. Ak si vyberiete takého, ktorý diely neposkytuje, môžete sa stretnúť s tým, že vymeníte rovno celú kolobežku.

Majte však vždy na pamäti, že na kolobežke sa musíte riadiť rovnako ako na bicykli cestnými pravidlami a nemali by ste jazdiť po chodníku.

Otázky pri výbere kolobežky

Aká je nosnosť kolobežiek?

Kolobežky s nosnosťou 120 a 150 kg sú vo vrchnej časti stupnice. Nosnosť kolobežiek pre dospelých sa všeobecne pohybuje medzi 100 a 150 kg. Je však potrebné zvážiť ešte jej určenia a zaťaženie neprepína.

Kedy sa oplatí kolobežka s veľkými nafukovacími kolesami?

Kolobežka s veľkými nafukovacími kolesami lepšie absorbuje nerovnosti a je vhodná na dlhšie cesty. Preto sú nimi bežne osadené terénne kolobežky. Menšie kolesá majú lepšiu manévrovateľnosť a hodí sa viac do mesta.

Aké sú najlepšie značky kolobežiek pre dospelých?

Medzi najobľúbenejšie výrobca a značky kolobežiek pre dospelých patrí Kostka, Sulov, Crussis alebo tiež Yedoo.

Kedy sa oplatí skladacia kolobežka pre dospelých?

Skladacia kolobežka je veľmi obľúbená, a to vďaka jej skladnému riešenie. Sú ideálnym riešením do mesta, kde jej jednoducho zložíte a nastúpite do dopravného prostriedku, napríklad pri ceste do práce. Ich výroba je spravidla z hliníka, a to vďaka tomu, aby sa znížila čo najviac jej váha. Vo väčšine prípadov sa však jedná o kolobežky do miest a mestských oblastí, nie sú prispôsobené do terénu.