Vyberáme najlepšiu katalytickú lampu

TOP 3 katalytické lampy

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon

Maison Berger Paris Lolita Lempicka

Maison Berger Paris So Neutral

Precízne spracovaná viacfarebná katalytická lampa. Každý kus je unikát, pretože mozaika nie je nikdy rovnaká.Luxusná darčeková sada vône a vonné lampy imituje flakón parfumu Lolita Lempicka. Dokonale sa hodí pre ženy.Darčeková sada s výbornou cenou i spracovaním, poteší transparentný čistý dizajn a základná čistá bytová vôňa.

Orientačná Cena
35,80 €

Orientačná Cena
65,50 €

Orientačná Cena
41,00 €

Počas varenia alebo pri spolužití s domácimi miláčikmi sa môže objaviť prirodzený charakteristický zápach, ktorý však nemusí byť práve príjemný. To isté platí pre cigaretový dym a mnoho ďalších rušivých pachov. Katalytická lampa pomôže nežiaduce odér absorbovať a nahradiť ho príjemnou vôňou, ktorú si možno zvoliť podľa osobných preferencií. Oproti aróma difuzéra katalytické čistenie eliminuje pachy, a nie iba zastiera. Katalytické lampy nie sú však iba praktickým pomocníkom, dokážu skvele oživiť interiér a slúži zároveň ako štýlový doplnok do bytu. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie katalytické lampy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a skúsenosti používateľov.

Najlepšie katalytické lampy 2024

Zobraziť celú ponuku

Recenzie katalytických lámp

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon recenzie a test

Veľmi precízne spracovaná katalytická lampa, každý vyrobený kus je originál, lebo rozloženie mozaiky je čisto náhodné. Aj cez svoj nápadito farebný dizajn je vidieť, koľko v lampe ešte zostáva náplne. Uhrančivý vzhľad je však hlavnou prednosťou tohto produktu. Lampa spĺňa základnú funkciu, a to čistenie vzduchu a prevoňanie priestor. Luxusná čierna krabička obsahuje okrem lampy tiež lievik, ktorá uľahčuje plnenie. Svojou veľkosťou sa radí medzi menšie katalytické lampy a skvele zapadne do rustikálnych interiérov.

Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom

Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom recenzie a test

Katalytická lampa väčších rozmerov Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom je vhodná do jednoduchšie navrhnutých interiérov. Lampa sa vďaka svojej veľkosti hodí umiestniť na miesto, kde bude môcť perfektne vyniknúť. Balenie obsahuje knôt s kamienkom, zhášacie viečko a lievik pre ľahké plnenie. Rodinná firma Ashleigh & Burwood London vyrába kvalitné vône a katalytické lampy od roku 1993 a každá lampa je ručne vyrábaná, každý kus je teda originálom. Z recenzií používateľov však zaznieva kritika na zavádzajúce farbu na produktovom obrázku, v skutočnosti je lampa viac biela a ružový nádych nie je príliš viditeľný.

Maison Berger Paris Anti Mosquito

Maison Berger Paris Anti Mosquito recenzie a test

Darčeková sada Maison Berger sa skladá z katalytickej lampy Maison Berger Pure a náplne proti komárom. Dizajn samotné lampy je veľmi jednoduchý a elegantný, hodí sa skôr do jednoduchších a farebne chladnejších interiérov. Masívne strieborná korunka spoľahlivo upútava pozornosť a hŕbu užívateľov volia túto sadu ako spoľahlivú ochranu pred hmyzom. Náplň obsahuje účinnú látku praletrínu, ktorá má preukázateľné repelentné účinky. Obsah tejto látky je v náplni obsiahnutý až dvadsaťkrát viac ako v bežných repelentných prípravkoch.

Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset

Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset recenzie a test

Lampa dizajnovaná do štýlu starovekého Egypta Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset poteší najmä priaznivcov orientálno ladených doplnkov. Zlatá púštne farba najlepšie ladí s teplejším odtieňom interiéru, je ručne vyrábaná a vďaka svojmu unikátnemu rozloženiu mozaiky každým kusom jedinečná. Spotrebiteľ by mal teda brať do úvahy, že fotografie sú len ilustračné. Súčasťou každej lampy značky Ashleigh & Burwood je darčeková krabička, knôt s kamienkom, kovový uzáver a zhášacej viečko. Tento model sa radí po boku veľkých katalytických lámp, takže ju nebudete musieť tak často dopĺňať.

Maison Berger Paris Diamant

Maison Berger Paris Diamant recenzie a test

Katalytická lampa Maison Berger Paris Diamant je inšpirovaná umeleckým štýlom Art Deco a navrhnutá dizajnérskym štúdiom Tous les Trois. Nevšedný dizajn pripomínajúci diamant dokáže skvele doplniť každú modernú domácnosť a elegantný viečko na hrdle lampy zapadá do celého konceptu hranatosti a jednoduchosti. Objem katalytické lampy činní 345 ml a výška sa pohybuje okolo 14,5 cm. V balení sa nachádza patentovaný kahan, knôt z bavlny, ochranný kryt a uzáver.

Maison Berger Paris Lolita Lempicka

Maison Berger Paris Lolita Lempicka recenzie a test

Vonná lampa Maison Berger Paris Lolita Lempicka v luxusnej darčekovej sade verne napodobňuje flakónu parfumu Lolita Lempicka. Vzhľad srdce poteší v drvivej väčšine ženy preferujúci nepravidelné tvary doplnkov v domácnosti. Objem nádobky je 440 ml a lampa je ponúkaná v transparentnej bielej a fialovej variante. Sada je vhodná najmä pre začiatočníkov v oblasti interiérových lámp, a to práve vďaka pridanej vôňu v balení. Vôňa Lolita Lempicka sa skladá zo základu fialky s kadidlom, srdce má z jazmínu a kosatca a hlavu tvoria citrón, broskyňa a čierna čerešňa.

Ashleigh & Burwood London Dragon’s Eye

Ashleigh & Burwood London Dragon's Eye recenzie a test

Originálne spracovaným kúskom z dielne Ashleigh & Burwood London je tiež katalytická lampa Dragon’s Eye (v preklade dračej oko). Ako už zo samotného názvu vyplýva, spojenie s drakmi je tu viac než viditeľné. Krvavo červená farba mozaiky spojená s čiernou a zlatou je naozaj tajomnou a zaujímavou farebnou kombináciou. Malé rozmery (12 x 6 cm) napovedajú, že vonnú lampu bude vhodné umiestniť na menej nápadné miesto v interiéri, kde nevšedný dizajn doplní okolité predmety. Balenie obsahuje všetko potrebné k zapáleniu okrem náplne.

Maison Berger Paris Resonance

Maison Berger Paris Resonance recenzie a test

Vonná lampa využívajúce katalytickej reakcie Maison Berger Paris Resonance je vďaka luxusnému balenia skvelým darčekom. Príjemná červená farba spoločne so strieborným hrdlom tvorí dobre fungujúci dizajn z rúk slávnej návrhárky Sylvie de France. Dôležité je tiež spomenúť fakt, že sa jedná o značku Maison Berger Paris, ktorá je niečo ako vlajkovou loďou vo svete katalytických lámp. Rozmery lampy sú 13 x 16 x 22 cm a radí sa teda medzi stredne veľké vonné lampy. V balení sa nachádza zaslepovacia viečko, lievik, korunka a návod na použitie.

Maison Berger Paris So Neutral

Maison Berger Paris So Neutral recenzie a test

Cenovo veľmi dostupná sada značky Maison Berger obsahuje veľmi jednoduchú transparentnú katalytickú lampu a základné bytovú náplň Maison Berger Paris So Neutral. Náplň je bez akejkoľvek vône a slúži primárne k pohlcovanie zápachu a nečistôt. Výrobca tiež odporúča túto náplň používať pred každou zmenou vône, knôt sa vďaka tejto náplni prečistí. Nesporným benefitom je cena a obsah balenia, vďaka ktorému môže užívateľ ľahko a rýchlo vstúpiť do sveta katalytických lámp.

Ashleigh & Burwood London Metallic Ore

Ashleigh & Burwood London Metallic Ore recenzie a test

Malá katalytická lampa Ashleigh & Burwood London Metallic Ore má rozmery 11 x 8 cm a ponúka klasický až starodávny dizajn mozaiky. Hodí sa prevažne do retro ladených bytov alebo domov a vďaka ručnej výrobe je každý kus originálom – nedá sa tak spoliehať na ilustračné fotografie predajcov. Súčasťou balenia je pekná darčeková krabička, knôt s kamienkom, kovový uzáver a zhášacej viečko. Veľkostne sa lampa radí medzi menšie prevedenie a v tomto prípade s vonnou lampou nedostanete žiadnu náplň.

Ako vybrať katalytickú lampu

Prvé katalytické lampy sa začali využívať už v roku 1898 vo francúzskych nemocničných zariadeniach, kde sa s ich pomocou čistil vzduch od nežiaducich zápachov a mikročastíc. Vtedajší lekárnik Maurice Berger, pôvodom z Paríža, vynašiel prvý katalytickú lampu a vďaka jeho revolučnému systému, ktorý si mimochodom nechal patentovať, môžeme aj v súčasnosti využívať tohto praktického pomocníka do domácnosti.

Katalytická reakcia

Katalytické čistenie prebieha pomocou takzvaného horenie bez plameňa. Po zapálení knôtu sa kamienok, ktorý funguje ako katalyzátor, rozpáli na teplotu okolo 500 °C. Po sfúknutiu plamienka nastáva katalytická reakcia. Náplň z nádoby na povrchu kamienka oxiduje a za prítomnosti vzduchu začne uvoľňovať molekuly, ktoré absorbujú nečistoty z ovzdušia. Toto je stručne celé tajomstvo princípe katalytických lámp. Uvoľňovanie parfumu zabezpečuje nahriaty kamienok, ktorý parfum odparuje do ovzdušia. Nedochádza však k spaľovaniu, čo je obrovským benefitom oproti vonným sviečkam, nekazí sa totiž zbytočne kvalita vône.

Prevedenie katalytické lampy

Všetky lampy fungujú na rovnakom princípe, je teda na osobných preferenciách zákazníka, aký typ, tvar a veľkosť zvolí do svojho interiéru. Všeobecne platí, že čím väčšia nádobka, tým dlhšie vydrží náplň vnútri. Ako sme už spomínali v úvode, ide aj o doplnok do domácnosti, takže by mala byť lampa vyberaná starostlivo a s rozvahou podľa štýlu vášho interiéru.

Výroba katalytické lampy je často umenia, a tak by sa k týmto výrobkom malo aj pristupovať. Väčšinou ide o vyjadrenie emócií a umeleckého talentu dizajnéra, rovnako tak ako perfektne poskladané vône, ktoré väčšinou tiež ladia odborníci svetovej úrovne.

Výhody katalytické lampy

Väčšina bežných osviežovačov vzduchu zápach len prekryje, čo nie je práve tým najlepším riešením problému. Katalytická lampa nečistoty a pachy nielen pohlcuje, ale tiež neutralizuje ovzdušia a tým zlepšuje jeho kvalitu. Lampa vzhľadom k tomu, že nehorí, neznižuje množstvo kyslíka v miestnosti a nevytvára zdraviu škodlivý decht.

Katalytickú lampu je možné využívať aj vo väčších miestnostiach. Bez problému je do pol hodiny prevonia. S tým súvisí aj skutočnosť, na ktorú veľa ľudí zabúda – ak už nechceme lampu používať a chceme reakciu zastaviť, musí byť korunka prekrytá krycím viečkom. Dosť často sa stáva, že reakcia pokračuje, kým nie je banka úplne prázdna.

Katalytická lampa a škodlivosť

Celý rad rokov sa vedú diskusie, či katalytickej lampy naozaj fungujú tak, ako uvádza výrobcovia, alebo sa jedná o obyčajný mýtus. Existujú napríklad tvrdenie o tom, že alergikom môže parfumácie ešte viac uškodiť, kedy aj menšie množstvo aromatických látok môže spustiť alergickú reakciu.

Často spomínaným problém je ozón, ktorý vzniká pri katalytickom spaľovaní a reakciu voľných radikálov so vzdušným kyslíkom. Ten sa stará práve o ono čistenie vzduchu, súčasne je ale jedna z najtoxickejšia látok. Lampy by preto mali mať certifikát, že ozón a benzén neprekračujú povolené limity a zásadné je tiež správne používanie podľa priloženého návodu.

Náplň a vône do katalytickej lampy

Iste vás tiež napadne otázka, ako dlho taká náplň vydrží? To je čisto subjektívna záležitosť, u ktorej závisí od frekvencie používania a dĺžke katalytickej reakcie.

Na trhu existuje široký výber medzi parfumy od ovocných ľahkých až po ťažké drevitej vône. Ani tu sa nedá zaručene povedať, ktorá z aktuálne ponúkaných náplní najlepšie vonia alebo je najkvalitnejší. Citlivejšie osoby, ktoré si zaobstarávajú lampu primárne za účelom čistenia vzduchu, by určite mali zvážiť náplň bez pridaného parfumu (neutrálnu vôňu). Naopak ľuďom, ktorí si chcú pomocou katalytickej lampy spríjemniť deň a navodiť zaujímavú atmosféru, odporučíme hľadať a skúšať nové bytové vône.

Zloženie a konzistencia náplní do katalytickej lampy je prispôsobená kahanu od rovnakej značky. Vyberajte preto iba náplne od rovnakého výrobcu. Kombinácia náplňou a kahanu od iných výrobcov môže poškodiť kahan, prípadne negatívne ovplyvniť jeho funkčnosť a životnosť.

Otázky pri výbere katalytické lampy

Čo je katalytická lampa?

Katalytickú lampu vymyslel francúzsky lekárnik Maurice Berger v roku 1898, pre použitie v nemocničných zariadeniach na čistenie vzduchu. Aj preto sa môžete stretnúť s označením Berger lampa, ktorá ku svojmu vynálezcovi odkazuje. Dnes je používaná predovšetkým ako interiérový doplnok a bytová vôňa.

Aký je princíp katalytické lampy?

Princíp katalytické lampy spočíva v tzv. horeniu bez plameňa. Lampa sa skladá z nádobky s vonnou esenciou, špeciálneho horáka a bavlneného knôtu. Horák sa zapáli a po chvíľke sfúkne. To spustí katalytickú reakciu a uvoľní sa molekuly, ktoré nepríjemný vzduch len neprekryjú, ale rovno vyčistí a zneutralizujú.

Akú náplň do katalytické lampy?

Náplňami do katalytických lámp sú interiérové parfumy na alkoholovej báze, nie lampové oleje. Vyberajte takisto náplne od rovnakého výrobcu, ako je lampa. Využiť môžete aj neutrálnu čistiacu zmes čiže neutrálnu náplň, a to pri zmene vône v katalytickej lampe, aby nedošlo ku kontaminácii s pôvodnou vôňou. Ďalej tiež pre zmiernenie intenzity vône, alebo na použitie v kuchyni a inom priestore na čistenie bez prevoňanie.