Vyberáme najlepší kameru do auta

Poslanie palubnej kamery (čierne skrinky do auta) je zaznamenať aktivitu pred vozidlom alebo aj za vozidlom v prípade duálnej kamery, a predísť tak možným problémom. Kamera do auta vie sledovať cestu pomocou GPS, hlásiť rýchlostný radar alebo detekovať jazdné pruhy a upozorniť vás, ak z neho vychádzate. Tie najlepšie autokamery možné navyše ovládať len hlasovými pokynmi, čím si udržíte pozornosť na prevádzku. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie kamery do auta pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov, ktoré by vám mali pomoc v rozhodovaní, akú kameru nakoniec zvoliť.

Najlepšie kamery do auta (Test 2024)

VzhľadModelRozlíšenie kamery 
TrueCam A7sFull HD+ (2304 x 1296 px)VIAC INFORMÁCIÍ
TrueCam A4Full HD (1920x1080 px) VIAC INFORMÁCIÍ
Lamax Drive C7Full HD (1920x1080 px) VIAC INFORMÁCIÍ
MIO MiVue 658 TouchFull HD+ (2304 x 1296 px)VIAC INFORMÁCIÍ
GoGEN CC 308 HDFull HD (1920x1080 px) VIAC INFORMÁCIÍ

Recenzie autokamier

TrueCam A7s

TrueCam A7S recenzie a test

Autokamera TrueCam A7S má českej hlasovej upozornenia aj ďalšie funkcie, ktoré možno od solídny čiernej skrinky očakávať. GPS modul dokáže zaznamenať trasu, zobraziť aktuálnu rýchlosť, oznamovať rýchlostné radary, ale aj rozoznať osoby alebo dopravné značky. Praktické je nočné podsvietenie tlačidiel a možnosť robiť fotografie. Kamera disponuje Full HD + (2304 x 1296 px) rozlíšením s dobrým nočným záznamom a jedným z najväčších displejov, ktorý možno u kamier do auta nájsť.

Pre – Kvalita nočného nahrávanie, funkcia GPS modulu, Full HD
Proti – Priemerný uhol záberu

ZOBRAZIŤ PONUKU

TrueCam A4

TrueCam A4 recenzie a testĎalšie Full HD kamera do auta je TrueCam A4, ktorá zachytí kvalitný obraz aj pri horších poveternostných podmienkach vďaka asistencii WDR. Kameru je možné pripevniť do držiaka a ovládanie uľahčuje podsvietenie tlačidiel. Prítomný G-senzor sleduje preťaženiu a jeho citlivosť je možné nastaviť v menu. Medzi funkciami nechýba fotoaparát ani cyklické natáčanie, inak ide skôr o základný model. Batéria je integrovaná s kapacitou 250 mAh.

Pre – Malé rozmery, cena / výkon
Proti – Chýba prisvetlenie a GPS modul

ZOBRAZIŤ PONUKU

Lamax Drive C7

Lamax Drive C7 recenzie a testMini kamera do auta LAmax Drive C7 má kompaktné rozmery, vďaka ktorým nie je problém kameru pripnúť na spätné zrkadlo. Aj cez malé rozmery má kvalitnú optiku s full HD, široký uhol záberu (150 stupňov) a možno ju použiť aj ako parkovaciu kameru. Batéria má dlhú výdrž (až 24h) a G-senzor, bohužiaľ GPS modul je nutné dokúpiť v prípade potreby.

Pre – Parkovacie mód, rozmery
Proti – Nedostatočný návod na obsluhu

ZOBRAZIŤ PONUKU

MIO MiVue 658 Touch

Mio MiVue 658 Touch Wifi recenzie a testPrémiová autokamera MIO MiVue 658 Touch ponúkne okrem full HD rozlíšenie, širokého uhla záberu, veľkého displeja alebo veľkokapacitné podpory úložisko (128 GB) hlavne doplnkové funkcie. Vďaka integrovanému GPS modulu môžete zaznamenávať trasu vozidla alebo získať informácie o radaroch. Ku špecialite tejto kamery do auta sa radia integrovaná Wi-Fi s ktorej pomocou prepojíte zariadenia s telefónom alebo priamo s online aplikáciami a môžete video zdieľať napríklad na sociálnych sieťach.

Pre – Integrovaný WiFi modul, veľká kapacita úložisko, GPS
Proti – Výdrž batérie

ZOBRAZIŤ PONUKU

GoGEN CC 308 HD

GoGEN CC 308 FULLHD recenzie a testPrednosťou GoGEN CC 308 HD je cenová dostupnosť kvalitnej kamery do auta, ktorá sa sústredí na primárnu úlohu, a to zachytiť aktivitu pred vozidlom. Full HD rozlíšenie čiernej skrinky je samozrejmosťou a v nočnej prevádzke oceníte prítomné LED prisvetlenie. Natáčať možno tiež v slučke, teda tak, že nový záznam prehráva ten starý.

Pre – Natáčanie v slučke, cena
Proti – Menšie uhol záberu 120°

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať kameru do auta

Mať v automobile poriadnu kameru do auta a vedieť, že sa na ňu môžete kedykoľvek spoľahnúť, je základ. K najdôležitejším technickým vlastnostiam patrí jednoznačne veľké rozlíšenie, kvalita snímania v zhoršených podmienkach a dobré pozorovacie uhly.

Palubná a duálna kamera

Rozlišujú sa dva typy kamier do auta, a to palubné kamery a duálny kamery. Palubná kamera disponuje jedným objektívom zameraným skrze čelné sklo s pohľadom vpred. Duálna kamera má obvykle prednú a samostatnou zadnú kameru, ktorá je umiestnená na zadnom skle automobilu. Menej využívaným a efektívnym typom duálny kamery je prevedenie, kedy na hlavnej prednej kamere je umiestnená tiež tá, smerujúce dozadu.

Rozlíšenie kamery

Nižšie, než full HD rozlíšenie prakticky nepadá do úvahy, ak majú snímky či video k niečomu platné. V kritických okamihoch ide totiž o detaily, napríklad dopravné alebo poznávacie značky a tváre. Kvalitné a ostrý záznam môže byť rozhodujúce súde treba alebo na políciu.

Uhol záberu

Pokiaľ bude mať kamera uhol záberu v rozmedzí 120 ° až 160 °, možno čakať zaznamenanie dostatočného rozsahu. Menšie rozsah nemusí pokryť priľahlé dopravné značenie, svetla na semafore, alebo napríklad chodcov v blízkosti vášho vozidla. Naopak výrazne veľké uhly (170 stupňov a viac) zase video skresľujú a nemusia byť dostatočne presné.

Parametre optiky

Kvalitná čierna skrinka by mala mať šošovku zo sústavy skiel, pretože je odolnejší a má väčšiu priepustnosť svetla, čo má vplyv na kvalitu. Z parametrov optiky možno porovnávať ohnisko, prípadne svetelnosť objektívu. Čím menšie číslo svetelnosti, tým viac svetla prejde a je optika kvalitnejší. U ohniskovej vzdialenosti platí, že čím je menšia, tým je širší snímací uhol objektívu.

Frekvencia snímania

Frekvencia udáva, koľko snímok za sekundu dokáže kamera v stanovenom rozlíšení zaobstarať, inak povedané určuje plynulosť videa. Na bežný plynulý záznam by mala kamera mať aspoň 30 fps, vyššiu frekvenciu využijete len vtedy, ak by ste potrebovali záznam výrazne spomaliť a zachovať plynulý obraz.

Funkcie

GPS modul

GPS modul obohacuje kameru o dodatočné funkcie, kde k hlavné patrí zaznamenávanie trasy. Tú potom možno preniesť napríklad do Google mapy. Ďalšou funkciou je ukazovateľ rýchlosti, prípadne oznamovanie rýchlostných radarov, križovatiek a problémových úsekov. Poskytovať môže tiež asistenčné služby, kedy detekuje jazdné pruhy, stráži rýchlosť alebo číta dopravné značky. Veľakrát takto vybavená kamera do auta vie spracovať tiež hlasové pokyny.

Natáčanie v slučke

Natáčanie v slučke je praktická funkcia, ktorá vám uľahčí život pri neustále zaplnenej pamäťovej karte. Ak teda nepotrebujete pracovať s každým novým záznamom, môžete využiť tejto funkcie, kedy po naplnení kapacity karty nový záznam přemazává ten najstarší. Ak však chcete nejakú časť záznamu uložiť, jednoducho stlačíte tlačidlo a posledná niekoľkominútový úsek sa vám uloží do osobitnej zložky, ktorá sa nepřemazává.

G-senzor

Počas kritického okamžiku, akým je nehoda, prirodzene nesiahnete najskôr po čiernej skrinke, aby ste aktivovali záznam. Gravitačné senzor v autokamere dokáže reagovať na zrýchlenie, náraz alebo prudké brzdenie a automaticky záznam ukladať.

Nočný režim

Kvalita nočného záznamu sa bude líšiť u kamier, ktoré majú a nemajú funkciu nočného režimu. Vtedy auto kamera optimalizuje zaznamenávania videa zosvetlením detailov a potlačením svetla z protiidúcich vozidiel tak, aby bol záznam v tme čo najlepšie. Zlepšenie kvality možno dosiahnuť ešte s funkciou WDR (Wide Dynamic Range), ktorá upraví kontrast medzi svetlom a tmou.

Detekcia pohybu

Vandali prípadne bezohľadní vodiči môžu byť hrozbou aj vtedy, ak máte automobil zrovna zaparkovaný. Kamera s detekciou pohybu začne nahrávať v okamihu zaznamenaní pohybu. S pomocou tejto funkcie teda budete vedieť, kto je za škody na vozidle zodpovedný.

Batérie

Akonáhle autokameru vyberiete z držiaka, odpojíte jej tak od napájania a túto rolu prevezme zabudovaná batéria. Tá zvyčajne nemá veľkú kapacitu a pri niektorých kamier je vôbec ťažké ju dohľadať. Všeobecne možno čakať výdrž v rozmedzí desiatok minút až hodín a k jej dobitie dôjde opätovným usadením do držiaku.

Výstupy a vstupy

Okrem bežného micro USB sa možno stretnúť aj s HDMI alebo AV výstupy pre prenos obrazu. Niektoré, zvyčajne drahšie autokamery, majú tiež bezdrôtovú technológiu. Cez Wi-Fi si kameru nastavíte a môžete z nej do telefónu jednoducho sťahovať aj jej obsah.

Držiak

Držiak by mal byť krátky a súčasne robustné, aby bol video záznam stabilný. Na čelné sklo sa pripevňuje lepiacimi úchytkami alebo prísavným systémom. Do držiaka sa potom kamera upevňuje klipsňami, s pomocou magnetov alebo centrálnym skrutkou.