Vyberáme najlepší jogurtovač

TOP 3 jogurtovače

Guzzanti GZ 705

Steba JM 2

Ariete Yogurella 621

Jogurtovač s nerezovým dizajnom je vybavený LCD displejom, časovačom, automatickým vypnutím a obsahuje 7 pohárov s viečkami s objemom 190 ml.Jogurtovač s časovačom obsahuje 12 pohárov s viečkom o celkovom objeme 2,4 l. Vďaka časovaču je možné nastaviť konzistenciu jogurtu a po uplynutí času sa automaticky vypne.Jogurtovač na grécky jogurt má objem dózy 1 liter, dvojaké veko pre zaistenie maximálnej hygieny a kompaktné rozmery.
+ Časovač s automatickým vypnutím, návod s receptami, cena/výkon+ Automatické vypnutie, časovač, veľký objem+ Cena/výkon, ľahko ovládateľný, kompaktné rozmery
- Chýba zvukový signál- Nedostatočný návod, nemá termostat, slabé osvetlenie- Nemá časovač ani displej, tepelná špirála je len naspodu

Orientačná Cena
29,60 €

Orientačná Cena
50,20 €

Orientačná Cena
17,90 €

Patrí jogurt medzi vaše obľúbené potraviny, na trhu vám ale chýba rôzne príchute alebo chcete mať istotu kvality jogurtu s chutným ovocím bez pridaných látok? Potom je pre vás praktickým pomocníkom jogurtovač, ktorý dokáže pripraviť za niekoľko hodín veľké množstvo čerstvého domáceho jogurtu presne podľa vašich predstáv. Na trhu je veľké množstvo jogurtovače, ktoré majú rôzne veľkosti a funkcie. Výhodou je jogurtovač s časovačom, kde si môžete nastaviť ľubovoľnú dobu prípravy alebo jogurtovač s nastaviteľnou teplotou, prípadne i jogurtovač na grécky jogurt, ktorý je tak obľúbený. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie jogurtovače pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie jogurtovače (Test 2024)

VzhľadModelObjemPríkonČasovačDisplejHmotnosťNádobaDostupnosť
Guzzanti GZ 705 recenzie a testGuzzanti GZ 7051,33 l20 WÁnoÁno1,9 kg7 pohárov s viečkom - 190 ml
Silvercrest SJB 18 A1 recenzie a testSilvercrest SJB 18 A11,26 l18 WNieNie1,9 kg7 pohárov s viečkom - 180 ml
Steba JM 2 recenzie a testSteba JM 22,4 l21 WÁnoÁno2,5 kg12 pohárov s viečkom - 200 ml
Ariete Yogurella 621 recenzie a testAriete Yogurella 6211 l20 WNieNie0,55 kg1 l nádoba
Clatronic JM 3344 recenzie a testClatronic JM 33441,1 l14 WNieNie2,33 kg7 pohárov s viečkom - 160 ml
Ariete Yogurella 626 recenzie a testAriete Yogurella 6261,3 l20 WNieNie1 kg7 pohárov s viečkom - 180 ml
Orion recenzie a testOrion1,2 l-NieNie0,45 kg1 dóza 1,2l, 2x dóza 0,3 l, 1x dóza 0,25 l
Klarstein Gaia recenzie a testKlarstein Gaia2,5 lÁnoÁno12 pohárov s viečkom - 210 ml

Zobraziť celú ponuku

Recenzie jogurtovačov

Guzzanti GZ 705

Guzzanti GZ 705 recenzie a test

Jogurtovač Guzzanti GZ 705 s elegantným nerezovým dizajnom má veľmi kompaktné rozmery. Je vybavený LCD displejom s dotykovými tlačidlami a k dispozícii je aj časovač s automatickým vypnutím. Časovač je možné nastaviť v rozmedzí 0-14 hodín, môžete si teda prípravu vopred naplánovať. Teplota jogurtovače je prednastavená na 42 °C a príkon 20 W. Súčasťou jogurtovače je 7 pohárov s viečkami s objemom 190 ml, celková kapacita je teda 1,33 l. K balenia je priložený aj návod s receptami.

+ Časovač s automatickým vypnutím, návod s receptami, cena/výkon
Chýba zvukový signál

Silvercrest SJB 18 A1

Silvercrest SJB 18 A1 recenzie a test

Jogurtovač Lidl Silvercrest SJB 18 A1 má základňu z nerezového povrchu, priehľadné veko a súčasťou je 7 pohárov s viečkom o objeme 180 ml, celková kapacita jogurtovače je teda 1,26 l. Jogurtovač je vhodný na prípravu jogurtu aj z rastlinného mlieka. Stabilitu zaisťujú protišmykové nohy a ovláda sa jednoducho zapnutím tlačidla. Príkon je 18 W a rozmery sú kompaktnej veľkosti. Vrátane pohárov váži cca 1,9 kg a sieťový kábel má 80 cm.

+ Jednoduché ovládanie, cena
Nemá termostat, časovač, poháre horšie tesní

Steba JM 2

Steba JM 2 recenzie a test

Jogurtovač s časovačom Steba JM 2 je automatický s elegantným vzhľadom. Obsahuje 12 pohárov s viečkom na jogurt s celkovým objemom 2,4 l, tj. 200 ml každá pohárik. Vďaka časovaču je možné nastaviť konzistencie jogurtu a po uplynutí času sa automaticky vypne, zároveň počas procesu svieti prevádzková kontrolka. Podľa ohlasov a skúseností užívateľov je výhodou, že má jogurtovač veľkú kapacitu a nízku hmotnosť, nevýhodou je nedostatočný návod v slovenskom jazyku, chýbajúce termostat a slabé osvetlenie.

+ Automatické vypnutie, časovač, veľký objem
Nedostatočný návod, nemá termostat, slabé osvetlenie

Ariete Yogurella 621

Ariete Yogurella 621 recenzie a test

Jogurtovač na grécky jogurt Ariete Yogurella 621 má objem dózy 1 l, čo je približne pre 6 porcií jogurtu. Výhodou dózy je možnosť skladovania v chladničke a umývať ju v umývačke riadu, dóza má navyše dvojité veko pre zaistenie maximálnej hygieny. Manipulácia s jogurtovačom je veľmi jednoduchá, stačí vložiť ingrediencie, zapnúť a po 12 hodinách je jogurt pripravený na spotrebu. Jogurtovač má veľmi kompaktné rozmery, je ľahký, ľahko sa čistí a jeho príkon je 20 W.

+ Cena/výkon, ľahko ovládateľný, kompaktné rozmery
Nemá časovač ani displej, tepelná špirála je len naspodu

Clatronic JM 3344

Clatronic JM 3344 recenzie a test

Jogurtovač Clatronic JM 3344 zvládne pripraviť až 1,1 l jogurtu v 7 praktických pohárov s viečkom o 160 ml. Jogurtovač má priehľadné veko, vypínač so svietiacou kontrolkou a automaticky reguluje teplotu pre dokonalú prípravu jogurtu. Príkon jogurtovače je len 14 W. Podľa ohlasov a skúseností užívateľov je jogurtovač veľmi jednoduchý na obsluhu pomocou jedného tlačidla, nevýhodou je, že nemá časovač a sledovanie teploty. Výhodou však je možnosť dokúpenia ďalších 6 pohárov.

+ Možnosť dokúpenia 6 pohárov, jednoduchá manipulácia
Nemá časovač, kontrolu teploty

Ariete Yogurella 626

Ariete Yogurella 626 recenzie a test

Domáce jogurtovač Ariete Yogurella 626 dokáže za 10-12 hodín vyrobiť veľmi lahodný jogurt. Jogurtovač obsahuje 7 sklených nádob so skrutkovacím viečkom s celkovou kapacitou 1,3 l. Celý jogurtovač sa priklopí priehľadným vekom pre udržanie teploty. Jeho manipulácia je veľmi jednoduchá pomocou tlačidla On / Off so svetelnou kontrolkou a zároveň je ľahká aj jeho demontáž a čistenie. Bohužiaľ nie je vybavený časovačom ani nastaviteľnou teplotou.

+ Jednoduchá manipulácia
Nemá časovač, kontrolu teploty

Orion

Orion recenzie a test

Veľmi kompaktný jogurtovač Orion 1,2 l je vyrobený z plastu. Do jogurtovače sa naleje už ohriate mlieko s jogurtom, vďaka dvojito stene sa vytvorí ideálne podmienky pre množenie jogurtové kultúry a do druhého dňa je domáca jogurt hotový. Objem jogurtovače je 1,2 l, pričom je možné jogurt vyrábať v jednej veľkej nádobe alebo v troch malých dózach s viečkami (2x dóza 0,3 l, 1x dóza 0,25 l). Jogurtovač možno tiež využiť aj ako termo misu na udržanie teploty pokrmu.

+ Nízka cena, tri krabičky, recepty v návode, nepotrebuje zdroj elektrickej energie
Plastový jogurtovač, každému sa nemusí páčiť ružové prevedenie

Klarstein Gaia

Klarstein Gaia recenzie a test

Jogurtovač s časovačom Klarstein Gaia je obdĺžnikového tvaru s rámom a obsahuje 12 uzatvárateľných pohárov o objeme 210 ml, celkom je teda kapacita jogurtovače 2,5 l. Časovač umožňuje nastavenie doby prípravy a nastavuje sa na digitálnom podsvietenom LCD displeji. Stabilitu zaisťujú protišmykové nožičky a priehľadný kryt konštrukcia je vhodný pre kontrolu procesu prípravy. Užívatelia si chvália čitateľný displej, jednoduchú obsluhu, veľkú kapacitu a obdĺžnikový tvar jogurtovače, ktorý sa uskladňuje lepšie ako guľatý.

+ Obdĺžnikový tvar, veľký objem, displej, časovač
Nič

Ako vybrať jogurtovač

Jogurtovač je praktickým domácim spotrebičom a jeho výber nie je zložitý. Jogurtovač má len niekoľko základných a pridaných funkcií a pri výbere je dôležitým parametrom jeho veľkosť, množstvo a objem nádob a v neposlednom rade tiež výkon.

Ako funguje jogurtovač

Výroba domáceho jogurtu je veľmi jednoduchá. Hlavnou ingrediencií je mlieko a druhou zložkou je jogurtová kultúra, ktorá obsahuje prospešné baktérie. Tie sú dôležité pre dozrievanie. Jogurtová kultúra sa môže kúpiť zvlášť, čistá.

Mlieko je najprv potrebné zahriať na 80 °C, potom sa musí schladiť na 40 °C a primieša sa jogurtová kultúra. Niekedy stačí aj izbová teplota mlieka, príprava ale môže trvať dlhšie. Zmes sa preleje do pripravených nádobiek a vloží sa do jogurtovače. Ten pri stálej teplote pripraví ideálne prostredie pre dozrievanie a za niekoľko hodín je jogurt hotový a pripravený pre uskladnenie v chladničke.

Potom už je len na vás, akými ingredienciami svoj jogurt obohatíte. Domáca výroba jogurtu nebola nikdy jednoduchšia ako s použitím jogurtovače.

Typy jogurtovačov

Jogurtovače sa delia na dva základné typy a to manuálne a elektrické, záleží teda na vašich preferenciách a tiež na tom, ako často chcete jogurtovač používať.

Manuálny jogurtovač

Manuálny jogurtovač nepotrebuje k svojmu používaniu elektrickú energiu. Funguje na jednoduchom princípe, kedy sa iba zaleje horúce mlieko s jogurtovou kultúrou do nádoby, ktorá má silnú stenu a funguje na princípe termosky.

Elektrický jogurtovač

Elektrický jogurtovač je závislý na elektrickej energii. Jogurtovač udržuje niekoľko hodín stálu teplotu a tým napomáha dozrievanie jogurtové kultúry.

Objem a nádoby jogurtovače

Výhodou jogurtovače je predovšetkým jeho schopnosť pripraviť veľké množstvo jogurtu naraz. Ak patríte medzi milovníkov jogurtov a máte väčšiu rodinu, určite tento spotrebič oceníte. Pri výbere je teda veľmi dôležitým parametrom veľkosť jogurtovače a objem jeho nádob. Niektoré modely môžu mať iba jednu veľkú nádobu, niektoré modely majú niekoľko menších nádob. Celkový objem teda udáva, koľko litrov jogurtu je jogurtovač schopný naraz vyrobiť. Pri výbere jogurtovače podľa nádoby tiež odporúčame zohľadniť ich údržbu a ďalšiu použiteľnosť.

Jogurtovač s viacerými nádobami

Najrozšírenejším typom sú jogurtovače s viacerými nádobami. Môže sa jednať o poháre alebo plastové tégliky, ktoré majú viečka a možno ich tak po dokončení procesu jednoducho skladovať či brať na cesty. Najmenší modely obsahujú dve až štyri nádoby, väčšie jogurtovače môžu mať až 12 nádob. Jedna nádobka má objem väčšinou medzi 150 – 200 ml. Celkový objem sa potom pohybuje medzi 1-2 litre.

Jogurtovač s jednou nádobou

Niektoré jogurtovače sú prispôsobené len na jednu nádobu. Tento typ jogurtovače je menej rozšírený, môžete sa ale stretnúť aj s tým, že jogurtovač má v balení jednu veľkú nádobu aj niekoľko malých. Veľká nádoba má objem väčšinou 1-1,5 litrov. Výhodou potom môže byť jednoduché umývanie jednej nádoby.

Príkon

Jogurtovač je elektrický prístroj, preto aj jeho príkon je dôležitým parametrom, ktorý by sa pri jeho výbere mal zohľadniť. Príkon ovplyvňuje spotrebu elektrickej energie a zároveň čas výroby jogurtu. Platí, že čím je vyšší objem a veľkosť jogurtovače, tým je aj vyššie príkon. Väčšina modelov jogurtovačov majú príkon medzi 20-30 W, ich prevádzka je teda veľmi úsporná.

Funkcie

Jogurtovač môže disponovať radom funkcií a príslušenstvom, ktoré nielen uľahčí jeho prevádzku, môže byť ale vďaka tomu praktickejšie a bezpečnejšie.

  • Časovač – Jogurtovač s časovačom je veľmi praktický pre prípravu jogurtu. Vďaka časovaču si môžete nastaviť dobu zrenia a tiež presnú dobu, kedy sa má jogurtovač zapnúť. Môžete potom jogurtovač nastaviť tak, aby ste mali ráno čerstvý jogurt na raňajky.
  • Automatické vypnutie – Praktická funkcia, vďaka ktorej nemusíte sledovať presný čas, kedy je jogurt hotový. Akonáhle skončí príprava jogurtu, prístroj sa automaticky vypne.
  • LCD a LED displej – Túto funkciu majú skôr drahšie modely, ktorou sú zároveň vybavené časovačom. Displej väčšinou ukazuje zostávajúci čas do konca výroby, prípadne slúži k jednoduchému ovládaniu a prehľadu o priebehu procesu.
  • Priehľadné veko – Priehľadný kryt jogurtovače umožňuje kontrolovať proces prípravy jogurtu a máte tak všetko pod kontrolou.
  • Zvukový alebo svetelný signál – Praktická funkcia, ktorá upozorní zvukovým alebo svetelným signálom, že je jogurt hotový.
  • Ochrana proti prehriatiu – Niektoré jogurtovače sú vybavené bezpečnostnou poistkou, ktorá zaistí, aby sa spotrebič neprehrial.
  • Jogurtovač s nastaviteľnou teplotou – Niektoré jogurtovače majú funkciu manuálne regulovať teplotu v jogurtovač. Táto funkcia sa hodí skôr pre skúsenejších užívateľov, ktorí už poznajú dobu zrenia, aby bol jogurt v správnej kvalite.

Čo sa týka príslušenstva pre jogurtovače, je možné dokúpiť aj náhradné poháre. Ak teda potrebujete pripraviť viac litrov jogurtu, prídu iste vhod. Niektoré modely jogurtovačov musí mať originálne nádoby priamo od výrobcu.

Údržba a čistenie

Údržba jogurtovače nie je moc náročná. Jogurtovače s pohármi či tégliky možno jednoducho vložiť do umývačky riadu, ak je jogurtovač s jednou nádobou, pravdepodobne budete jogurt prelievať do menších nádobiek a tým budete mať na umývanie viac riadu. Pretože jogurt neprichádza do styku s ostatnými časťami spotrebiča, je jeho údržba naozaj jednoduchá.

Značky jogurtovačov

Guzzanti

Značka Guzzanti vyrába jogurtovače okrúhleho tvaru s priehľadným vekom a pohármi. Pre prípad rozbitia pohárov alebo zvýšenie počtu je možné náhradný dokúpiť. Značka Guzzanti je na trhu už viac ako 15 rokov a okrem jogurtovačov vyrába aj ďalšie spotrebiče do kuchyne.

Silvercrest (Lidl)

Lidl ponúka jogurtovače pod privátnou značkou Silvercrest, ktorá je zameraná na domáce elektrospotrebiče všetkého druhu.

Steba

Steba je nemecká značka založená už v roku 1919 a špecializuje sa na výrobu moderných, kvalitných domácich spotrebičov.

Ariete

Talianska značka Ariete vyrába domáce spotrebiče a zariadenia a je úspešným producentom malých spotrebičov už od roku 1964. Firma si zakladá na kreativite. Jogurtovače ponúka ako s viacerými nádobami, tak s jednou nádobou.

Clatronic

Nemecká značka Clatronic ponúka kvalitný sortiment a má významné postavenie na nemeckom i zahraničnom trhu. Jogurtovače od značky Clatronic majú väčšinou guľatý tvar s priehľadným vekom a pohármi.

Orion

Česká spoločnosť Orion patrí medzi popredných českých veľkoobchody v oblasti domácich potrieb. Ponúka predovšetkým domáci, kuchynské a záhradkárske produkty.

Klarstein

Nemecká značka Klarstein ponúka domáce výrobky vysokej kvality od chladničiek cez kuchynské roboty až po klimatizácie. Výrobky sú nadčasové, kreatívne a praktické.

Otázky pri výbere jogurtovače

Aký jogurtovač s časovačom?

Jogurtovač s časovačom je veľmi praktický pre prípravu jogurtu. Vďaka časovaču si môžete nastaviť dobu zrenia a tiež presnú dobu, kedy sa má jogurtovač zapnúť. Ak vyberáte jogurtovač s časovačom, mal by byť väčšinou vybavený aj displejom. Tento typ jogurtovače sa pohybuje väčšinou vo vyššej cenovej hladine.

Je jogurtovač aj na grécky jogurt?

Áno, jogurtovač zvládne aj prípravu gréckeho jogurtu. Grécky jogurt je náročnejší na prípravu, jeho konzistencia je hustejšia. Pri jeho príprave je nutné väčšie množstvo mlieka ako u klasického jogurtu a doba jeho prípravy trvá o niečo dlhšie. Ak sú na jogurtu srvátka, je dobré ich odstrániť, aby bol jogurt naozaj hutný. Pri výbere je vhodné sledovať, či je daný model pre výrobu gréckeho jogurtu vhodný.

Prečo jogurtovač s nastaviteľnou teplotou?

Jogurtovač s nastaviteľnou teplotou umožňuje manuálne regulovať teplotu v jogurtovači. Táto funkcia sa hodí skôr pre skúsenejších užívateľov, ktorí poznajú dobu zrenia a hutnosť jogurtu. Na základe tejto funkcie možno dosiahnuť veľmi kvalitného výborného jogurtu plného prospešných mliečnych baktérií a bielkovín. Pri nesprávnej regulácii by mohol jogurt neuzrat, alebo naopak prezrat.

Akú zvoliť nádobu do jogurtovače?

Najrozšírenejším typom sú jogurtovače s viacerými nádobami. Môže sa jednať o poháre alebo plastové tégliky, ktoré majú viečka a možno ich tak po dokončení procesu jednoducho skladovať či brať na cesty. Niektoré jogurtovače sú prispôsobené len na jednu nádobu. Tento typ jogurtovačov je menej rozšírený, veľká nádoba má objem väčšinou 1-1,5 litrov. Záleží opäť na vašich preferenciách.

Aká je cena jogurtovače?

Cena jogurtovače sa pohybuje na základe toho, ako je jogurtovač veľký a aké má funkcie. Najlacnejšie modely stojí do 20 eur, väčšinou sa jedná o automatické jogurtovače s objemom do 1 litra. Modely od 20 do 75 eur už majú časovač, 8-12 pohárov a rôzne ďalšie funkcie. Môžete zohnať aj jogurtovače nad 75 eur, ktoré majú rad rôznych funkcií a zároveň zvládnu pripraviť aj syry, ovocné vína a veľa ďalších pokrmov.

Prečo domáci jogurt v jogurtovači?

Výroba jogurtu v jogurtovači má hneď niekoľko výhod. Jednou z nich je, že viete, čo váš jogurt obsahuje. Domáci jogurt budete mať vždy čerstvý, bez pridaných konzervantov, farbív, zahusťovadiel, cukru a škrobu. Do jogurtu si môžete pridať ovocie, oriešky či si ho osladiť podľa vlastnej chuti.

Jogurtovú kultúru môžete zohnať v špecializovaných obchodoch, lekárňach alebo aj niektorých drogériách. Okrem vysokého obsahu bielkovín má domáci jogurt ďalšie pozitívne účinky na zdravie, predovšetkým obsahuje probiotikum, ktoré má výborný vplyv na črevnú mikroflóru. Jogurt tiež posilňuje kosti, zuby a celkovú imunitu a prispieva k správnemu krvnému tlaku.

Ďalšou výhodou je, že šetríte životné prostredie, pretože nemusíte každú chvíľu kupovať jogurty v plastových pohároch a neprodukujete tak zbytočný odpad. Ak radi jete jogurt vo väčšom množstve, určite sa kúpa jogurtovače oplatí aj finančne.

Grécky jogurt vs. klasický biely jogurt

Grécke jogurty sa stávajú čím ďalej obľúbenejšie. Aký je ale rozdiel medzi klasickým bielym jogurtom a tým gréckym? Ako už názov vypovedá, tak grécky jogurt pochádza z Grécka a tento kysaný mliečny výrobok sa kedysi vyrábal z ovčieho mlieka a mal tak hustejšiu konzistenciu. Grécky jogurt môže byť vyrobený aj z kravského mlieka, rozdiel ale spočíva v spôsobe výroby, nie pridaním škrobov alebo iných prísad.

Po fermentácii (proces kvasenia) dochádza k odstráneniu srvátky a tým sa dosiahne hustejšej konzistencie. Vďaka tomu obsahuje grécky jogurt viac sušiny a bielkovín. Na jeho výrobu je nutné až 3x viac mlieka ako u klasického jogurtu. Pri klasickom jogurtu zostanú po fermentácii srvátka, a vďaka mliečnym baktériám sú výrobky ľahšie stráviteľné a majú menší podiel laktózy, než má napríklad samotné mlieko.

Záverom nejaké recepty zdravých jogurtov:

https://www.ferpotravina.cz/clanky/vyroba-domaciho-jogurtu-clanek

https://blog.decodoma.cz/domaci-jogurt-plny-zivota/