Vyberáme najlepší infrasaunu

Oáza pokoja, relaxácie a pozitívny vplyv na zdravie, aj také môže mať kvalitné infrasauna účinky. Všeobecne možno infrasauny rozdeliť na domáce a vonkajšie (do exteriéru). Výhodou teda je jej využitie aj počas chladných zimných či jesenných mesiacov v rámci svojho bytu. V závislosti na priestore, ktorý môžete infrasaune vyhradiť, máte možnosť výberu medzi väčšou infrasaunou pre 3 osoby, ktorá je často rohová, prípadne menšie infrasaunou pre jedného alebo 2 osoby. V našom top výberu sme dali dohromady najlepšie infrasauny pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie infrasauny (Test 2024)

Najpredávanejšie infrasauny na trhu

Medzi najpredávanejšie infrasauny patrí Mountfield, Hanscraft, Belatrix, Prowell a HealthLand. Cena infrasáun sa pohybuje od 820 EUR, pričom najkvalitnejšie sú fullspektrálne infrasauny.

Recenzie infrasáun

Goddess RIMINI 2N

Goddess RIMINI2N recenzie a test

Infrasauna Goddess RIMINI 2N je pre 2 osoby a disponuje štvoricou karbónových ohrievačov. Do 20 minút vykúri zadný panel, ľavý a pravý panel a sediaci panel infrasaunu na 60 stupňov, pričom príkon 1820 W je takisto šetrný k nákladom na prevádzku. Vnútorné obloženie je z jedlovcami kanadského (hemlock drevo). Ak túžite po príjemnej vôni, je možné aplikovať vonné oleje. V doplňujúce výbave nič závratné neponúkne, praktické je však vnútorné osvetlenie sauny.

Pre – Dobrý pomer cena / výkon
Proti – Nepredvŕtané otvory na montáž lavice

ZOBRAZIŤ PONUKU

Goddess BIBIONE 1

Goddess BIBIONE1ION recenzie a testDo malého bytu alebo pre jednu osobu je ideálna infrasauna Goddess BIBIONE 1, ktorá má optimálny výkon aj rozmery. Keďže ide o malú saunu, tak je 1340 W dostačujúci hodnota a štvorica karbónových infra panelov pripraví infrasaunu do 20 minút. Vnútorné obloženie je z hemlock dreva (jedľovec kanadský), pričom odlišností u tejto infrasauny je ionizér obohacujúce vzduch záporne nabitými iónmi, vďaka čomu dochádza k redukcii vírusov a baktérií. Súčasťou výbavy je integrované rádio a vstup pre hudobné zariadenia.

Pre – Ionizér na redukciu vírusov a baktérií, malé rozmery
Proti – Priestor len pre 1 osobu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Goddess MALLORCA 2

Goddess MALLORCA2ION recenzie a testGoddess MALLORCA 2 je infrasauna pre 2 osoby obsahujúce ionizér redukujúce vírusy a baktérie, ale aj rádio (integrované) či vstup pre hudobné zariadenia. Infračervené žiarenie obstaráva štvorica karbónových panelov (dva bočné, chrbtový, sediaci) a priestor pre saunovanie nahreje do 20 minút. Hemlock drevo tvorí interiér infrasauny a v recenziách zaznievajú názory, že montáž zvládne aj jedna osoba.

Pre – Priestranná infrasauna vrátane ionizéru
Proti – Vstup pre hudobné zariadenia sa nachádza vo vnútri infrasauny

ZOBRAZIŤ PONUKU

Goddess RHODOS 2 CEION

Goddess RHODOS2CEION recenzie a testPrémiová rohová infrasauna Goddess RHODOS 2 CEION sa líšia vnútorným obložením z cédrového dreva, ktoré nielen dobre vyzerá, ale má aj príjemnú arómu. Svojim rohovým rozmerom zapadne do rodinného domu alebo väčšieho bytu. Šesť karbónových panelov sa potom postará o optimálne rozloženie infračerveného žiarenia. Ďalším špecifikom tohto modelu je vonkajšie osvetlenie rampy.

Pre – Interiér z cédrového dreva, rohové prevedenie
Proti – Absencia podlahového ohrievače

ZOBRAZIŤ PONUKU

HealthLand DeLUXE 2220 CB/CR

HealthLand DeLUXE 2220 recenzie a testŠpecifikom infrasauny HealthLand DeLUXE 2220 CB / CR pre dve osoby je kombinácia keramických a karbónových vykurovacích telies. Je tak schopná dosiahnuť vyššiu efektivitu pri náhrev a vykonať ho do 10 minút. Príjemným doplnkom je tiež podlahové ohrievač. Obloženie interiéru má obvyklý hemlock drevo. Vo výbave nájdete vnútorné a vonkajšie osvetlenie, ionizér pre čistý vzduch a multimediálne možnosti (rádio, vstup na hudobné zariadenia).

Pre – Kombinácia keramických a karbónových ohrievačov, strešné odvetrávanie
Proti – Slabé rádio

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať infrasaunu

Infrasauny sa líšia vykurovacím zariadením, kapacitou osôb, tvarom, materiály (predovšetkým obloženie interiéru), výbavou a doplnky. Základné rozdelenie a popis parametrov uľahčí výber infrasauny, ktorá by mala byť nielen kvalitné, ale predovšetkým taká, čo splní vaše hlavné požiadavky.

Účinky infrasauny

Počiatok použitie infrasáun siaha do roku 1965. V tej dobe doktori z Japonska túto technológiu patentovali a v počiatkoch bola využívaná hlavne v nemocniciach, odkiaľ sa dostala až do domácností.

Zdravie

Princíp infračervených lúčov je taký, že preniknú niekoľko centimetrov pod povrch tela a tam pôsobí na ľudské tkanivo, čím dôjde k zrýchleniu krvného obehu a viac sa okysličuje. Urýchľuje sa tak proces hojenia, zmierňujú sa zápaly a uľavuje sa od bolesti svalov a kĺbov. Doplnkovo sa infračervené žiarenie uplatňuje tiež pri liečbe burzitídy, reumatizmu či hemoroidoch a pozitívny dopad môže mať aj na problémy s lupienkou či ekzémami. Avšak nie pre každého je infrasauna vhodná a je dobré sa poradiť s lekárom.

Kalórie a podkožný tuk

Podľa niektorých testov možno dosiahnuť povzbudivého spaľovanie kalórií, prípadne podkožného tuku (je čiastočne vylučovaný pri teplote 42 ° C), prebytočné soli a vlhkosti. Dochádza tiež k zrýchleniu metabolizmu a srdcovej frekvencie, čo má vplyv na spaľovanie kalórií.

Relaxácia

Prostredie infrasauny udržuje teplotu v rozsahu 30 až 65 stupňov a oplýva uvoľnenou atmosférou, ktorá je navodená drevom, osvetlením, prípadne vôňu a hudbou. Možno tak načerpať energiu stratenú každodennými povinnosťami, duševnú i fyzickú. Môžete tiež neutralizovať stres, ktorý má okrem iného neblahý vplyv na poruchy spánku.

Ohrievače

Infračervené panely sú zdrojom tepla infrasáun a stretnúť sa môžete s tromi typmi – karbónovými (uhlíkové panely), keramickými panely a svetelnými keramickými ohrievačmi. Obvyklá životnosť ohrievačov je v rozmedzí 60 až 90 rokov.

Karbónové a keramické panely

Karbónové infražiariče dosahujú teploty 70 až 170 stupňov Celzia a možno ich nájsť u väčšiny infrasáun. K ich výhodám patrí dlhšiu životnosť a rovnomerné rozdelenie žiarenia po celej kabíne. Nevýhodou po užívateľské stránke je dlhšia nahrievanie oproti keramickým panelom. Tie majú rozsah teplôt 250 až 350 stupňov Celzia a vyššiu spotrebu energie. Keramické panely sú na ústupe, avšak niektoré infrasauny využívajú ich kombinácii s karbónovými žiaričmi k využitiu dobrých vlastností oboch technológií.

Svetelné keramické ohrievače

Svetelné keramické ohrievače sú skôr doplnkom, ktorý sa navyše vyskytuje len ojedinele. Pracujú s teplotami 300 až 500 stupňov vďaka čomu dosahujú rýchleho nahriatie saunovacieho priestoru. S tým ide ruka v ruke aj vyššia spotreba. Svetelná sa im hovorí preto, že vyžarujú červené svetlo s blahodárnymi účinkami na ľudské zdravie.

Kapacita a materiál sauny

Bežná domáce či vonkajšie infrasauna je pre jednu až tri osoby a tento parameter má priami vplyv na jej rozmery, dobu nahriatie a spotrebu energie. Pri výbere infrasauny je teda vhodné si ujasniť, v koľkých ľuďoch ju budete najčastejšie obývať a s akou frekvenciou.

Ohľadom materiálu platí zásada, že musí mať dobré izolačné vlastnosti a nesmie obsahovať živicu, ktorá by v priebehu používania bola skôr na škodu. Spomínané zásady spĺňa jedľovec kanadský a cédrové drevo. Jedľovec kanadský, tiež označovaný ako Hemlock či Tsuga, je veľmi rozšírený hlavne u lacnejších infrasáun. Výhodou cédrového dreva oproti hemlock drevu je prítomnosť esenciálneho oleja, ktorý prirodzene provoňuje priestor sauny a nemusíte využívať aromatických olejov.

Parametre

Domáce infrasauny možné klasicky pripojiť do zásuvky. Jedným z hlavných parametrov je príkon, ktorý má vplyv na rýchlosť nahriatie a spotrebu energie. Priemerná infrasauna pre 2 osoby si vystačí so 1700 W, avšak u väčších sáun s takým príkonom hrozí pomalší nahrievanie na prevádzkovej teploty. Z príkonu a použitých infražiaričov vychádza udávaný parameter „Spotreba za 1 cyklus“ (60 minút) a parameter „Doba nabehnutí“ sauny na prevádzkovej teploty.

Rozmery sú najčastejšie priamo úmerné kapacite osôb a typu sauny. Infrasauny pre jednu osobu môžu mať rozmery už od metra na meter a výška býva okolo dvoch metrov. Stretnúť sa môžete aj s rohovým prevedením a ďalšími prvkami, ako sú celopresklené prednej steny, okienka, tvarované lavice či poličky.

Výbava

V základnej výbave sú ovládacie panely na reguláciu teploty, svetiel či hudby, prípadne diaľkové ovládanie. Osvetlenie infrasauny môže byť ako vnútorné, tak vonkajšie a môže zahŕňať aj svetelnú terapiu, pri ktorej sa menia farby v priestore sauny. Praktické je tiež strešný odvetrávanie pre pomalé znižovanie teploty ku koncu saunovania. K doplnkom zvyčajne patrí zabudované (integrované) rádio alebo možnosť pripojenia hudobného zariadenia (MP3 prehrávač napríklad). Súčasťou výbavy sú aj ionizátory a ozónovej generátory. Obe zariadenia čistí a zlepšujú vzduch a teda prostredie, v ktorom sa po dobu saunovania nachádzate.