Vyberáme najlepší indukčný varič

TOP 3 indukčné variče

Sencor SCP 5303GY

Orava VP-200i

Vigan Mammoth IV2Z

Indukčná dvojplatnička s množstvom funkcií, prehľadným LCD displejom a elegantným dizajnom.Klasická indukčná platnička s ľahko ovládateľným LED displejom a nižšou hmotnosťou.Masívny indukčný varič s dvoma nezávislými varnými zónami a šikmým ovládacím panelom pre pohodlnejšiu obsluhu.
+ Pomer cena/výkon, nižšia hmotnosť+ Maximálna teplota 270 °C, prepínanie výkonu+ Pomer cena/výkon, prehľadné ovládanie
- Hlučnejšie ventilátor a zvuk pri ovládaní- Chýba časovač- Veľký rozsah medzi stupňami výkonu, časovač po 5 minútových intervaloch

Orientačná Cena
90 €

Orientačná Cena
32 €

Orientačná Cena
91 €

V dnešnej uponáhľanej dobe predstavuje indukčný varič skvelý spôsob, ako rýchlo a efektívne pripravovať pokrmy. Prenosný indukčný varič je preto ideálnym riešením do moderných malých domácností a vďaka svojej mobilite vhodne poslúži napríklad aj v miestach na rekreáciu alebo pre študentov. Vyberať je možné z indukčných varičov jednoplotýnkových a pre náročnejších kuchárov je na trhu dostupný aj indukčnej dvojvarič. Disponujú radom funkcií, či už sa jedná o reguláciu teploty, časovač, funkciu automatického vypnutia, automatické rozpoznávanie vhodného riadu a mnoho ďalších. Vďaka unikátnej technológii ohrevu pokrmov pomocou elektromagnetickej indukcie, je varenie na indukčnej platničke bezpečné a s veľmi nízkou spotrebou energie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie indukčné variče pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie indukčné variče (Test 2024)

VzhľadModelTyp varičaHmotnosťPríkonOvládanieČasovačDetekcia vhodného riaduDostupnosť
Sencor SCP 5303GY recenzie a testSencor SCP 5303GYDvojplatničkový4500 g2900 WDotykovéÁnoÁno
Vigan Mammoth IV1Z recenzie a testVigan Mammoth IV1ZJednoplatničkový2500 g2000 WDotykovéÁnoÁno
Orava VP-200i recenzie a testOrava VP-200iJednoplatničkový2300 g2000 WDotykovéNieNie
ETA Indukta 0111 recenzie a testETA Indukta 0111Jednoplatničkový2750 g1800 WMechanické, dotykovéÁnoNie
Vigan Mammoth IV2Z recenzie a testVigan Mammoth IV2ZDvojplatničkový5200 g3500 WDotykovéÁnoÁno
Gorenje ICE3500DP recenzie a testGorenje ICE3500DPDvojplatničkový4800 g3500 WDotykovéÁnoNie
Sencor SCP 3201GY recenzie a testSencor SCP 3201GYJednoplatničkový2600 g1800 WMechanické,dotykovéÁnoÁno
Klarstein CP3 VariCook XL recenzie a testKlarstein CP3 VariCook XLDvojplatničkový-3100 WDotykovéÁnoÁno
Xiaomi Mi Induction Cooker recenzie a testXiaomi Mi Induction CookerJednoplatničkový2100 g2100 WMechanické, mobilná aplikácieÁnoNie
Hyundai IND 233 recenzie a testHyundai IND 233Dvojplatničkový4170 g2900 WMechanickéÁnoNie

Zobraziť celú ponuku

Recenzie indukčných varičov

Sencor SCP 5303GY

Sencor SCP 5303GY recenzie a test

Dvojplatničkový indukčný varič Sencor SCP 5303GY je jedným z najpredávanejších a medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbeným produktom. Je vybavený dvoma varnými zónami, ktoré možno nezávisle na sebe regulovať. Dotykové ovládanie s prehľadným LCD displejom je súčasťou hladkého povrchu sklokeramickej dosky, ktorá sa ľahko udržuje v čistote. Váhou sa radí skôr k ľahším indukčným platniam, čo je výhodou pri častejšie manipulácii a určite tiež zaujme svojim minimalistickým dizajnom. Výhodou môže byť tiež dĺžka prívodného kábla, ktorá je 1,4 metra. Medzi radom praktických funkcií nechýba ani automatická detekcia riadu na indukciu či zvuková signalizácia.

+ Pomer cena/výkon, nižšia hmotnosť
Hlučnejšie ventilátor a zvuk pri ovládaní

Vigan Mammoth IV1Z

Vigan Mammoth IV1Z recenzie a test

Vigan IV1Z Mammoth je jednoplatničkový indukčný varič s dobre čitateľným LED displejom so senzorickým ovládaním na šikmom paneli a jednoduchým spracovaním. Má 10 prednastavených stupňov ohrevu od 60-240 °C, nechýba ani časovač s možnosťou nastavenia až na 180 min, zvuková signalizácia či automatické vypínanie. Nepríjemností môže byť menšia citlivosť tlačidiel. Patrí medzi indukčné jednoplotýnky s pomerne slušným množstvom funkcií a dobrým pomerom cena/výkon, čo ho robí ideálnym pomocníkom na študentskú koľaj, do vonkajšej kuchyne či na chalupu.

+ Jednoduché, intuitívne a prehľadné ovládanie
Menšia citlivosť tlačidiel

ORAVA VP-200i

Orava VP-200i recenzie a test

Ľahká Indukčná platnička Orava VP-200i patrí k ľahkým prenosným varičom, s hladkou sklokeramickou doskou bez okrajového rámčeka, jednoduchým ovládaním a niekoľkými svetelnými indikátormi. Výhodou je tiež akustická signalizácia. Oproti iným indukčným varičom ponúka maximálnu možnú teplotu až 270 °C, kedy počiatočná hranica je 60 °C. Regulácia teploty je možná pomocou 10 voliteľných stupňov a tiež je možné nastaviť stupne ohrevu od 120W do 2000W. Nevýhodou je absencia časovača a automatickej detekcie vhodného riadu k indukčnému ohrevu.

+ Maximálna teplota 270 °C, prepínanie výkonu
Chýba časovač

ETA Indukta 0111

ETA Indukta 0111 recenzie a test

ETA Indukta 0111 je indukčná platnička výnimočná svojim elegantným vzhľadom s nerezovým hladkým rámom, opatreným otočným kolieskom slúžiacim k regulácii teploty, ktorému dominuje čierna sklokeramická doska s niekoľkými dotykovými tlačidlami. Nevýhodou môže byť jej vyššia hmotnosť, čo môže hrať úlohu pri výbere prenosnej indukčné jednoplotýnky. Príkon je v porovnaní s ostatnými variči nižšie a to iba 1800W. Teplotný rozsah je ako u bežných indukčných varičov 60-240 °C v krokoch po 20 °C. Bohatý rad funkcií dopĺňa naviac aj detská poistka.

+ Atraktívny vzhľad, kombinované dotykové a mechanické ovládanie, detská poistka
Vyššia hlučnosť ventilátora

Vigan Mammoth IV2Z

Vigan Mammoth IV2Z recenzie a test

Robustná indukčná dvojplatnička Vigan IV2Z so šikmým ovládacím dotykovým panelom zaujme pohodlnejšie obsluhou a dvoma vhodne oddelenými nezávislými varnými zónami. Ovládanie je riešené čisto dotykovo a varič má dva veľké, dobre čitateľné LED displeje. Nie príliš praktická je jeho vyššia hmotnosť (5200g) a nastavenie časovača po 5 minútových intervaloch. Aj napriek tomu sa ale jedná sa o kvalitný indukčný varič s mnohými funkciami a dobrým pomerom ceny a výkonu.

+ Pomer cena/výkon, prehľadné ovládanie
Veľký rozsah medzi stupňami výkonu, časovač po 5 minútových intervaloch

Gorenje ICE3500DP

Gorenje ICE3500DP recenzie a test

Kompaktná a veľmi atraktívna je indukčná dvojplatnička Gorenje ICE3500DP. Elegantná čierna sklokeramická doska sa skladá z dvoch varných plôch a komfortného dotykového ovládania umiestneného v prednej časti variča. Celistvý a minimalistický vzhľad zabezpečuje jednoduché čistenie a údržbu spotrebiča. Ponúka 7 úrovní nastavenia teploty od 60-240 °C a nejedného kuchára iste poteší funkcia automatického vypnutia, svetelné signalizácie a detskej poistky.

+ Elegantný vzhľad a precízne spracovanie
Chýba automatická detekcia vhodného riadu

Sencor SCP 3201GY

Sencor SCP 3201GY recenzie a test

Jednoplatničkový indukčný ohrievač Sencor SCP 3201GY je ľahko manipulovateľný a vhodný k častému prenášaniu vďaka jeho nízkej hmotnosti. Výhodou je kombinované ovládanie dotykového LCD displeja na povrchu dosky a otočného kolieska v prednej časti variča pre rýchlejšie nastavenie stupňa ohrevu, teploty a časovača. Iste vás poteší možnosť nastavenia časovača s rozsahom 1-180 minút, nastaviteľný v krokoch po 1 minúte. Podľa hodnotenia užívateľov je jeho slabinou vyššia hlučnosť.

+ Kombinácia dotykového a mechanického ovládania, nastavenie časovača
Hlučný ventilátor

Klarstein VariCook XL

Klarstein CP3 VariCook XL recenzie a test

Klarstein VariCook XL je dvojplatničkový indukčný varič, ktorý už na prvý pohľad zaujme príťažlivým a kompaktným vzhľadom, hliníkovým lemovaním, hladkou a ľahko umývateľnou plochou a prehľadným dotykovým LED displejom. Nastavenie rôznych parametrov je jednoduché a intuitívne, možno pritom napríklad nastaviť stupňa alebo teplotu na určitý čas varenia. Jedná sa o kvalitný nemecký výrobok s vyššou obstarávacou cenou, čím sa radí medzi jedny z najlepších prenosných indukčných varičov dostupných na súčasnom trhu.

+ Prehľadné a intuitívne ovládanie
Vyššia obstarávacia cena

Xiaomi Mi Induction Cooker

Xiaomi Mi Induction Cooker recenzie a test

Pre nadšencov inovatívnych technológií môže byť vhodným variantom práve Xiaomi Mi Induction Cooker. Tzv. ” Chytrý ” indukčný varič využíva k ohrievaniu citlivú teplotnú sondu a dvoufrekvenční vykurovaciu technológiu. Varič sa jednoducho ovláda pomocou otočného kolieska a dvoch tlačidiel na prednej strane či cez mobilnú aplikáciu a možno na ňom nastaviť 99 rôznych úrovní teplôt. K dispozícii je 5 režimov úpravy jedál – vyprážanie, dusenie, klasické varenie (omáčky, polievky), varenie v pare a ohrievanie. Povrch variča je opatrený dvojitou protišmykovou ochranou.

+ Nastavenie 5 režimov úpravy jedál, citlivá regulácia teplôt
Trochu horšia údržba než u sklokeramickej dosky

Hyundai IND 233

Hyundai IND 233 recenzie a test

Dvojplatničkový indukčný varič Hyundai IND 233 má dve na sebe nezávislé varné zóny uložené za sebou. Ovláda sa pomocou otočných koliesok a tlačidiel a samozrejmosťou je LED displej a niekoľko svetelných kontroliek. Tento indukčný dvojvarič disponuje funkciou automatického vypnutia pri odstavení riadu na indukciu, časovačom a plynulou reguláciou teploty od 60-240 °C s krokovaním po 20 °C. Svojou nižšou hmotnosťou 4170g sa radí medzi ľahké dvojplatničky. Ako nedostatok je potrebné spomenúť kratšiu dĺžku napájacieho kábla, ktorá je 1 meter.

+ Varné platničky za sebou, jednoduché mechanické ovládanie
Kratšia dĺžka kábla 1m

Ako vybrať indukčný varič

Indukčný varič sa stal súčasťou nejednej modernej domácnosti. Predtým bol často využívaný elektrický varič, avšak výhodou indukčného je predovšetkým úspora času pri príprave pokrmov, výrazne nižšia spotreba energie, bezpečnosť počas varenia a tiež ľahká manipulácia podľa potreby.

Pri výbere prenosného indukčného variča je potrebné sa zamerať na pár dôležitých parametrov. Predovšetkým sa líšia počtom platničiek, ďalej spôsobom ovládanie displeja, hmotnosťou či príkonom. Majú tiež mnoho praktických funkcií, ako napríklad reguláciu teploty, automatickú detekciu vhodných nádob, časovač a automatické vypnutie, svetelnú signalizáciu a ďalšie.

Počet a priemer platničiek

Indukčné variče delíme na Jednoplatničkový a dvojplatničkový. Najprv je potrebné si ujasniť, ako často plánujete varič používať, aké množstvo jedla budete pripravovať a kam ho chcete umiestniť.

Jednoplatničkový indukčný varič

Indukčná jednoplotýnka sa skladá z jednej varnej zóny. Môže slúžiť na občasné varenie napríklad pre študentov a využijú ho tiež tí, ktorí ešte len zvažujú kúpu varnej indukčnej dosky. Priemer platničky činí cca 20cm.

Dvojplatničkový indukčný varič

Indukčná dvojplatnička je zložená z dvoch varných plôch umiestnených za sebou či vedľa seba. Líšia sa rozdielnym príkonom, kedy menšia platnička má príkon nižší a väčší platnička naopak vyšší. Výhodou je možnosť prípravy dvoch pokrmov naraz a teda môže byť skvelou alternatívou pre bežné varné dosky. Priemer varných zón činí cca 12-20cm.

Hmotnosť

Vzhľadom k možnej manipulácii prenosného indukčného variča je hmotnosť ďalším celkom podstatným parametrom, ktorý je potrebné zvážiť. Spravidla sa váha indukčné platničky pohybuje okolo 2-5kg, pričom variče s jednou varnou plochou sú spravidla ľahšie, ľahšie sa s nimi manipuluje a sú teda vhodnejšie k častému prenášaniu. Avšak medzi variči s dvoma platničkami taktiež nájdeme ohrievače s nižšou hmotnosťou.

Príkon

Faktorom, ktorý najviac ovplyvňuje spotrebu energie, je práve príkon. Ten sa u indukčných varičov pohybuje v rozmedzí od 1600W do 3500W. V praxi to teda znamená, že čím vyšší príkon, tým je ohrev rýchlejšej. Nevýhodou je naopak vyššia spotreba energie. U dvouplotýnkových varičov je výsledný príkon súčtom príkonov oboch varných zón pri ich súčasnom zapnutí.

Povrch variča

V minulosti bežne využívaná elektrická platnička má často povrch varnej plochy tvorený z liatiny alebo sklokeramiky, jej nevýhodou ale je dlhšia doba ohrevu a vysoká teplota varnej plochy. Sklokeramický povrch indukčné platničky je plochý a hladký, vďaka čomu je ľahko umývateľný a ľahko sa udržuje v čistote. Výhodou indukčného ohrevu je stále chladný povrch varnej plochy, keďže zdrojom tepla nie je varná doska, ale samotný riad. Vďaka tejto vlastnosti je indukčná platnička bezpečná a nehrozí riziko popálenia. Nič sa na dosku takisto nepripeká ani nepripaľuje.

Funkcie a vlastnosti

Súčasťou indukčných varičov býva mnoho praktických funkcií, medzi ne patrí napríklad regulácia teploty a stupňov výkonu, nastavenie časovača a funkcia automatického vypnutie, automatická detekcia vhodného riadu, svetelná a zvuková signalizácia, detská poistka a ďalšie.

Regulácia teploty

Teplotný rozsah varnej dosky je spravidla 60-240 °C a nastaviť ide pomocou až 10 prednastavených stupňov ohrevu. U niektorých kvalitnejších varičov môže byť teplotné rozmedzie väčšie s presnejším odstupňovaním. Najčastejšie ale býva teplota odstupňovaná po 20 °C.

Časovač a automatické vypnutie

Veľakrát sa nevenujeme iba varenie a neustále stráženie času nás môže obmedzovať. Preto dnes už väčšina indukčných platničiek vlastní funkciu časovača. Platnička sa jednoducho zapne alebo vypne podľa vopred nastaveného času. Pri dlhšej nečinnosti sa potom varič sám vypne a šetrí tým energiu.

Automatická detekcia riadu

Na prípravu pokrmov je potrebné použiť vhodný riad na indukciu. Vďaka automatickej detekcii vhodného riadu varič sám rozpozná dno nádoby.

Ovládanie

Pri výbere indukčného variča je potrebné zvážiť, či je pre vás viac vyhovujúce ovládanie mechanické, kde sa varič ovláda otočným gombíkom a tlačidlami, dnes už najčastejšie využívané dotykové alebo sú na trhu dostupné varianty s kombinovaným ovládaním.

Riad na indukciu a doplnky

Hrnce na indukčný ohrev, rovnako tak i ďalšie riady je opatrené špeciálne upraveným feromagnetickým dnom a označené symbolom cievky. Indukčný riad je dostupný v sade po niekoľkých kusoch a rôznych veľkostí či jednotlivo. Ak sa rozhodnete pre kúpu indukčného variča, nemusí to nutne znamenať ďalšiu investíciu do riadu na indukciu – možno využiť aj niektoré bežné nádoby. Či sú hrnce na indukciu vhodné, zistíte jednak pomocou automatickej detekcie vhodného riadu, či u varičov, kde táto funkcia chýba, možno možnosť použitia riadu zistiť za pomocou jednoduchého testu s použitím magnetu.

Adaptér na indukciu

Ďalšou možnou vychytávkou je adaptér na indukciu, ktorý umožňuje použitie riadu z materiálov, ktoré nie sú vhodné na indukčný varič, ako napríklad sklo, keramika, hliník a ďalšie. Podložka na indukciu je dostupná často v niekoľkých veľkostiach, kedy je potrebné ju vhodne vybrať podľa priemeru použitej nádoby.

Kanvica na indukciu

Alternatívou k bežným rýchlovarným kanviciam je kanvica na indukciu. Typicky má klasický tvar s pevnou rukoväťou, lievikom a signalizačnou píšťalkou. Vodu na čaj či kávu uvarí podstatne rýchlejšie a šetrí miesto na kuchynskej linke.

Hlučnosť

Menej príjemnou vlastnosťou indukčných varičov môže byť ich hlučnosť pri prevádzke. Je daná ventilátorom, ktorý zaisťuje aktívne chladenie vnútorných súčiastok, aby nedošlo k ich prehriatiu a následnému poškodeniu. Vetráčik teda vytvára určitý hluk a ďalej potom môže dochádzať k vibráciám v prípade ľahkých nádob, a to z dôvodu procesu elektromagnetickej indukcie. Miera hluku sa ale spravidla pohybuje na prijateľnej úrovni, a teda nie je potrebné sa obávať, že by vás chod variča nejako významne rušil od iných činností.

Otázky pri výbere indukčného variča

Indukčná platnička alebo dvojplatnička?

Jednoplatničkový indukčný varič je vhodný k častému prenášaniu, svoje miesto nájde napríklad na chate, ubytovni, alebo na študentské koľaji. Indukčná dvojplatnička sa už praktickosťou približuje plnohodnotné indukčnej doske, pripravíte na ňom pohodlne aj zložitejšie pokrmy a prirodzene sa horšie prenáša, má vyššiu hmotnosť, príkon, aj spotrebu elektrickej energie.

Indukcia alebo sklokeramika?

Indukcia využíva pre ohrev elektromagnetické vlny, zatiaľ čo sklokeramický varič elektrické tepelné špirály, ktoré sami o sebe vytvárajú teplo. Indukčný varič oproti sklokeramike sám o sebe nie je horúci, má minimálne tepelné straty a vyšší výkon. Je viac bezpečný napríklad pre rodiny s deťmi, na druhú stranu pre svoju prevádzku vyžaduje riad na indukciu.

Aká je cena indukčného variča?

Najlacnejšej indukčný varič s jednou platničkou môžete kúpiť do 40 € a v závislosti od výrobca cena stúpa spolu s tým, ako je indukčná platnička kvalitnejší. Indukčné dvojplatničky sú prirodzene drahšie, najlacnejší dvojplatničkové indukčné variče sa pohybujú okolo 80 €, výnimkou však nie sú variče aj dvojnásobne drahšie.

Kde kúpiť indukčný varič?

Najjednoduchšie je nákup v e-shopoch, ktoré majú najväčšiu ponuku kvalitných modelov a často aj za lepšie ceny ako v kamenných predajniach elektra. Indukčný varič v akcii sa tiež niekedy objavuje v obchodoch typu Tesco, Lidl, alebo Kaufland – v týchto prípadoch však dbajte dvojnásobne na kvalitu výrobku a nenechajte sa zlákať len často nízkou cenou neznámeho výrobca.

Výrobcovia a značky indukčných varičov

Medzi popredných výrobcov indukčných varičov patria značky Sencor, Gorenje, Klarstein a Hyundai. Do kategórie lacnejších, napriek tomu ale kvalitne spracovaných modelov patrí značky Vigan, Orava a Eta. Pre nadšencov inovatívnych technológií ponúka atraktívne modely značka Xaomi.

Sencor – Indukčné variče tejto značky patrí medzi veľmi dobre hodnotené a najpredávanejšie. Cenovo sa radí do strednej kategórie. Jedná sa o českú značku s japonskými koreňmi, zameriavajúce sa na kvalitu za rozumnú cenu.

Gorenje – Táto značka ponúka produkty radiacej sa do vyššej cenovej kategórie. Patrí tiež medzi najpredávanejšie a najlepšie hodnotené indukčné variče. Jedná sa o popredného európskeho výrobca domácich spotrebičov.

Vigan  – Český výrobca kvalitných indukčných varičov, na trhu je už od roku 2014. Indukčné variče tejto značky patrí k lacnejším modelom, napriek tomu sú ale u spotrebiteľov veľmi obľúbené.