Vyberáme najlepší horský bicykel (MTB)

TOP 3 horské bicykle

Superior XP 919

Kellys Vanity 50

Kellys Thorx 10

Pánsky horský bicykel s ľahkým hliníkovým rámom, jeden z najlepších hardtail bicyklov s 29 palcovými kolesami pre športovú jazdu.Dámsky horský bicykel pre všestrannú jazdu terénom, po lesných cestách i cyklotrasách. Dobrý pomer ceny a techniky.Celoodpružený zjazdový bicykel do veľmi náročného terénu je vybavený kvalitnými a spoľahlivými komponentami, má skvelé jazdné vlastnosti a 27,5 palcové kolesá.
+ Nízka hmotnosť, športová geometria, kvalitné komponenty Shimano+ Hydraulické kotúčové brzdy, veľké kolesá pre jazdu terénom+ Vysoký zdvih prednej vidlice, nastaviteľný zadný tlmič, celoodpružený bicykel
- Vyššia obstarávacia cena- Nenašli sme- Vyššia cena

Orientačná Cena
1 166,93 €

Orientačná Cena
529,00 €

Orientačná Cena
1574,46 €

Horské bicykle sú označovaná tiež skratkou MTB z anglického mountain bike. Táto terénne bicykle majú spravidla robustný a menšie rám. Ak hľadáte bicykel skôr na ľahký terén a spevnené cesty, zvážte krosový bicykel. Obľúbené sú tiež horské elektrobicykle pre náročných pasáže. MTB bicykle sa klasicky delia na trail a cross-country bicykle (vyššiu rýchlosť v bežnom teréne, hardtaily konštrukcie), enduro bicykle pre náročné terény s celoodpruženým rámom, downhill bicykle pre zjazd prudkých kopcov, skoky alebo rýchlu jazdu skrz pretekársku trať, prípadne fat bike , čo je bicykel určený pre jazdu na snehu (široké pneumatiky, veľký valivý odpor). V našom porovnávacom teste a výbere sme dali dohromady najlepšie horské bicykle pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie horské bicykle MTB (Test 2024)

VzhľadModelUrčeniePriemer kolesaZdvih vidliceVáhaBrzdyPočet prevodovDostupnosť
Kellys Spider 50 recenzie a testKellys Spider 50Pánsky29"100 mm14,6 kgKotúčové27
Superior XP 919 recenzie a testSuperior XP 919Pánsky29"100 mm12,2 kgKotúčové12
Kellys Vanity 50 recenzie a testKellys Vanity 50Dámsky29"100 mm14,7 kgKotúčové24
Ghost Lanao 2.9 AL recenzie a testGhost Lanao 2.9 ALDámsky29"100 mm15,5 kgKotúčové24
Kellys Thorx 10 recenzie a testKellys Thorx 10Pánsky27,5"150 mm14,95 kgKotúčové12
Devron Riddle Lady 1.7 recenzie a testDevron Riddle Lady 1.7Dámsky27,5"120 mm15 kgKotúčové24
Alpina EXO LM10 recenzie a testAlpina EXO LM10Dámsky26"80 mm14,4 kgČeľusťové21
Scott Aspect 940 recenzie a testScott Aspect 940Pánsky29"100 mm14,05 kgKotúčové18
Cube Access WS PRO recenzie a testCube Access WS PRODámsky27,5"/29"100 mm13,6 kgKotúčové27
Author Impulse ASL recenzie a testAuthor Impulse ASLDámsky27,5"100 mm13,9 kgKotúčové24
GT Avalanche Expert recenzie a testGT Avalanche ExpertPánsky29"120 mm10 kgKotúčové12

Zobraziť celú ponuku

TIP: Odporúčame tiež horské bicykle Decathlon

  • Pod značkou Rockrider.
  • Vynikajú pomerom cena/výkon (hardtaily aj celoodpružené).
  • Nielen MTB, ale aj Cross Country (XS) a All Mountain.

Recenzie horských bicyklov

Kellys Spider 50

Kellys Spider 50 recenzie a test

Pánske MTB Kellys Spider 50 je kvalitný horský bicykel s výbornou výbavou. Základ tvorí hliníkový rám, ktorý je dostupný v štyroch veľkostiach. Bicykel má hydraulické kotúčové brzdy a páčkové radenie. Prehadzovačka ponúka výber z 27 rýchlostí. Predná vidlica je odpružená so zdvihom 100 mm. Bicykel sa hodí do náročného terénu a je ideálny aj pre dlhšie výlety. Vďaka veľkému priemeru kolies 29“ ľahko zvládne aj jazdu v náročnom teréne. Celková váha bicykla je 14,6 kilogramov.

+ Výborný pomer cena / výkon, veľké kolesá
Základný zdvih prednej vidlice

Superior XP 919

Superior XP 919 recenzie a test

Pánsky MTB bicykel Superior XP 919 patrí medzi najobľúbenejšie modely horských bicyklov a možno ho odporučiť pre športovo založených cyklistov. Má ľahký hliníkový rám s odpruženou prednou vidlicou (ide teda o MTB hardtail) a športové geometriou, kedy káble bŕzd a radenia vedú vnútrom. Vďaka rozmerom osi rámu má väčšiu tuhosť, vidlica je potom uzamykateľná z riadidiel. Z komponentov možno spomenúť Shimano SLX, ktoré nájdeme aj u hydraulických bŕzd (rada MT 400), ako plášte potom Schwalbe Racing Ralph.

+ Nízka hmotnosť, športová geometria, kvalitné komponenty Shimano
Vyššia obstarávacia cena

Kellys Vanity 50

Kellys Vanity 50 recenzie a test

Dámsky horský bicykel Kellys Vanity 50 je k dostaniu v dvoch farebných variantoch a s dvoma veľkosťami rámu. Má prehadzovačku, ktorá umožňuje výber z 24 rýchlosťou a je osadený kvalitnými hydraulickými kotúčovými brzdami pre maximálnu bezpečnosť. Rám je vyrobený z kvalitného a pevného hliníka. Predná vidlica je odpružená a so zdvihom 100 mm sa radí do kategórie cross country bicyklov. Kolesá sú veľká 29 palcová, čo umožňuje pohodlnú jazdu aj v náročnejšom teréne. Celková hmotnosť tohto dámskeho horského bicykla je 14,7 kilogramov.

+ Hydraulické kotúčové brzdy, veľké kolesá pre jazdu terénom
Nenašli sme

Ghost Lanao 2.9 AL

Ghost Lanao 2.9 AL recenzie a test

MTB Ghost Lanao 2.9 AL je dámsky horský bicykel s odpruženou prednou vidlicou a zdvihom 100 mm. Je vybavený hydraulickými kotúčovými brzdami a ďalšími komponentmi značky Shimano. Pýši sa skvelými jazdnými vlastnosťami. Má páčkové radenie a 24 rýchlostí. Rám je vyrobený z hliníka a celková váha bicykla je 15,5 kilogramov. Tento bicykel sa hodí pre jazdu na ceste aj v teréne.

+ Cena/výkon, komponenty značky Shimano
Mierne vyššia váha oproti iným dámskym bicyklom

Kellys Thorx 10

Kellys Thorx 10 recenzie a test

Downhill bicykel Kellys Thorx 10 sa skvele hodí pre jazdu v náročnom teréne a schádzanie prudkých svahov. Celoodpružený horský bicykel má zdvih vidlice 150 mm, bicykel je tiež vybavený zadným tlmičom, ktorý ešte zvyšuje komfort jazdy. Súčasťou tohto bicykla sú kvalitné komponenty značiek SRAM a Shimano s vysokou životnosťou. Bicykel je k dostaniu s rámami z hliníka v troch rôznych veľkostiach. Celková váha je 14,95 kilogramov. Bicykel sa skvele hodí pre rýchlu a dynamickú jazdu aj na celodenné výlety náročnejším terénom.

+ Vysoký zdvih prednej vidlice, nastaviteľný zadný tlmič, celoodpružený bicykel
Vyššia cena

Devron Riddle Lady 1.7

Devron Riddle Lady 1.7 recenzie a test

Dámsky horský bicykel Devron Riddle Lady 1.7 je bicykel s hmotnosťou 15 kilogramov a 27,5 palcovými kolesami. Na trhu je k dostaniu v dvoch farebných variantoch a s 2 veľkosťami rámu. Má páčkové radenie s 24 rýchlosťami a vďaka odpruženej vidlici a kvalitným komponentom sľubuje skvelé jazdné vlastnosti na cestách aj v miernom teréne. Je vybavený hydraulickými kotúčovými brzdami a predná vidlica ponúka odpruženie so zdvihom 120 mm.

+ Vyššia zdvih vidlice, nižšia cena
Vyššia váha oproti iným dámskym modelom

Alpina EXO LM10

Alpina EXO LM10 recenzie a test

Terénne bicykel Alpina Eco LM10 je určený pre ženy, ktoré nechcú do horského bicykla toľko investovať, ale zároveň chcu zodpovedajúcu kvalitu. Je vybavený najmä komponentmi značky Shimano. Má otočné radenie s prehadzovačkou, ktorá umožňuje výber z 21 rýchlostí. Predná vidlica je odpružená so zdvihom 80 mm a v kombinácii s 26 palcovými kolesami sa skvele hodí pre jazdu na nespevnených cestách a v ťažšom teréne. Brzdy na tomto bicykli sú značky APSE a sú mechanické ráfikové. Základ bicykla tvorí rám z hliníka, ktorý je na výber v dvoch veľkostiach a dvoch farebných variantoch. Celková váha je 14,4 kilogramov a bicykel vyniká najmä nízkou cenou a dobrým pomerom ceny k výkonu.

+ Pomer ceny a výkonu, odpružená vidlica
Čeľusťové brzdy

Scott Aspect 940

Scott Aspect 940 recenzie a test

MTB bike Scott Aspect 940 je horský bicykel pre mužov. Má odpruženú prednú vidlicu so zdvihom 100 mm a veľká výhoda je, že možno odpruženie uzamknúť z riadidiel, takže sa ľahko ovláda. Na výber je z 6 rôznych veľkostí rámu a rám je vyrobený z hliníka. Bicykel má kvalitné komponenty značky Shimano a hydraulické kotúčové brzdy. Veľkosť kolies je 29 palcov, čo umožňuje pohodlnú jazdu v náročnejšom teréne. Na bicykli nájdete prehadzovačku s pákovým radením a 18 rôznymi rýchlosťami pre pohodlnú jazdu terénom.

+ Cena / kvalita, 6 veľkostí rámu
Nenašli sme

Cube Access WS PRO

Cube Access WS PRO recenzie a test

Dámsky horský bicykel Cube Access WS PRO je bicykel strednej triedy, ktoré má ľahký hliníkový rám a kvalitné komponenty. Hydraulické kotúčové brzdy značky Shimano zaisťujú vysoko pohodlnú a bezpečnú jazdu. Predná vidlica je odpružená a má zdvih 100 mm. Veľká výhoda je pohodlné uzamykanie priamo z riadidiel. Pákové radenie a prehadzovačka ponúka výber z 27 rýchlostí. Bicykel je k dispozícii v dvoch veľkostiach rámu a s dvoma veľkosťami kolies – 27,5” a 29”, ktoré obe zaisťujú pohodlnú jazdu aj v nerovnom teréne.

+ Nízka váha, 27 rýchlostí
Nenašli sme

Author Impulse ASL

Author Impulse ASL recenzie a test

Dámsky horský bicykel Author Impulse ASL má duralový rám, ktorý je ponúkaný v troch rôznych veľkostiach. Je vybavený kolesami s priemerom 27,5″, ktorá sa hodí do stredne náročného a náročnejšieho terénu. Má hydraulické kotúčové brzdy a prehadzovačku s 24 rýchlosťami. Výhodou tohto bicykla je nízka hmotnosť len 13,9 kilogramov. Predná vidlica je odpružená a uzamykateľná. Má zdvih 100 mm. K dostaniu je v dvoch farebných kombináciách.

+ Nízka váha a cena, duralový rám
Nenašli sme

GT Avalanche Expert

GT Avalanche Expert recenzie a test

MTB bicykel GT Avalanche Expert sa pýši moderným dizajnom, duralovým rámom a veľmi nízkou hmotnosťou 10 kilogramov. Predná vidlica je odpružená, uzamykateľná a má zdvih 120 mm. Bicykel je vybavený bezpečnými kotúčovými hydraulickými brzdami a veľkými 29 palcovými kolesami pre pohodlnú jazdu terénom. Prehadzovačka ponúka výber z 12 rôznych rýchlostí.

+ Nízka váha 10 kg, duralový rám, zdvih vidlice
Vyššia cena

Najpredávanejšie horské bicykle na trhu

Medzi najpredávanejšie horské bicykle patria GT, Kellys, CTM, Scott alebo Rock Machine. Kvalitné horské bicykle s vyššou cenou majú značky Specialized, Cannondale. Obľúbené sú aj bicykle KTM a Leader Fox.

Ako vybrať horský bicykel (MTB)

Horské bicykle sú určené pre jazdu v náročnejšom teréne alebo horské zjazdy. Niektoré bicykle sú zamerané na jazdu v piesku, štrku alebo v snehu. V nasledujúcom nákupnom radcovi uvádzame najdôležitejšie parametre pre výber horského bicykla tak, aby splnil vaše požiadavky, očakávania a slúžil čo najlepšie a čo najdlhšie.

Typy horských bicyklov

Horské bicykle sa delia hlavne podľa účelu použitia a podľa výšky zdvihu odpruženie prednej vidlice.

Podľa účelu použitia ich môžeme rozdeliť na rekreačné, športové a pretekárske horské bicykle. Rekreačné sa hodí pre bežné používanie, sú pohodlné, majú nízku cenu a sú ideálne pre občasnú jazdu v náročnejšom teréne. Športové horské bicykle sa hodí pre časté používanie, dlhšie jazdy alebo amatérske preteky. Pretekárske horské bicykle sú osadené veľmi kvalitnými komponentami, sú navrhnuté s ohľadom na čo najnižšiu váhu a čo najväčší výkon, je to tiež najdrahší variant.

Podľa vyššie zdvihu kolesa delíme na cross-country, trail, enduro a downhill. Ďalej sú na trhu niektoré menej časté varianty ako napríklad maraton, allmountain, freeride, trial alebo dirt-jump.

Cross-country kolesá majú zdvih odpruženia 80-110 mm, trail 120-140 mm, enduro 140-160 mm a downhill spravidla 190-203 mm. Špeciálna variantom je fatbike, ktorý má veľmi hrubé pneumatiky a hodí sa najmä pre jazdu v piesku, štrku alebo snehu.

Systém odpruženia (celoodpružený bicykel vs. hardtail)

Pri výbere horského bicykla je základným faktorom systém odpruženia. Bicykel s odpruženou vidlicou (hardtail) je lacnejší a má nižšiu celkovú hmotnosť ako celoodpružený horský bicykel. Ďalej možno čakať vyššiu rýchlosť aj ľahšiu údržbu.

Celoodpružený horský bicykel je oveľa pohodlnejšie. Viac sa hodí pre jazdu v náročnom teréne a pre prekonávanie prekážok. Nevýhoda celoodpružených bicyklov je vyššia nákupná cena a náročnejšia údržba. Downhill bicykle určené pre zjazd prudkých kopcov sú vždy celoodpružené.

Rám a vidlica

U horských bicyklov sa používajú oceľové, hliníkové, titánové, duralové, karbónové a hliníkové rámy. Čím ľahší bude rám, tým pohodlnejšie a ľahšie bude jazda aj manipulácia s bicyklom.

Najlepším kompromisom medzi cenou a váhou je hliníkový rám. Odporučiť možno tiež rámy zo zliatin hliníka, ktoré sú odolnejšie než samotný hliník. U profesionálnych modelov sa používajú karbónové alebo duralové rámy, ktoré sú náchylnejšie k poškodeniu, ale majú veľmi nízku hmotnosť. Naopak nevhodné a málo používané sú oceľové rámy s vysokou hmotnosťou a nižšou pohodlnosťou používania.

Vidlica nadväzuje na systém odpruženia a je nastaviteľná aj uzamykateľná. Kompletné uzamknutia pruženia je vhodné pri rýchlej jazde na ceste, alebo pri náročných stúpacích pasážach, kedy je potrebné čo najviac energie preniesť šliapaním na zadné koleso (pri aktívnom tlmenie sa v ňom časť vynaloženej energie stráca).

Veľkosť rámu a kolies

Dôležité je vybrať tiež vhodnú veľkosť rámu. Tá sa určuje podľa vzdialenosti medzi stredovou osou a koncom sedlovej trubky rámu. Orientovať sa možno podľa priestoru, ktorý zostáva, ak sa postavíte obkročmo cez rám a zmeriate si priestor, ktorý zostáva medzi hornou rámovou trubkou a rozkrokom. Malo by zostať cca 5 cm miesta.

Výber veľkosti rámu záleží na výške cyklistov a možno ju zvoliť podľa odporúčanej veľkosti rámu pre konkrétnu výšku, zvyčajne vo veľkostiach S, M, L a XL / XXL.

Horské bicykle mala dlho typický rozmer 26 palcov, ale už sú postupne nahradzovaná za 27,5 a 29 palcové kolesá. Tá majú lepšie jazdné vlastnosti, lepšie si poradí s prekážkami (korene, kamene) a prekonávajú terénne nerovnosti. Takisto lepšie stúpajú v dlhších výjazdoch vďaka trakciu. Menšie kolesá zase ponúkajú lepšiu obratnosť.

Riadidlá, radenie a brzdy

Sedieť by mal tiež tvar riadidiel. Je dôležité, aby dobre sedela v ruke a bola pohodlná pre konkrétneho jazdca. Na výber sú lomená a rovná riadidlá, pričom lomená sú pohodlnejšie a viac pruží. Rovná riadidlá ocenia hlavne závodné jazdci, pretože sú prispôsobené pokrčenějšímu posedu jazdca a podporujú tak lepšiu aerodynamiku.

Radenie môže byť buď pákové alebo otočné, to už je skôr otázka osobného vkusu a preferencií. V náročnejšom teréne môže byť pohodlnejšie a jednoduchšie použitie otočného radenia, ktoré je umiestnené priamo na riadidlách.

Dôležité je zohľadniť tiež brzdy a ich kvalitu. Na trhu sú dve varianty – hydraulické a mechanické. Hydraulické fungujú na princípe hadičky naplnené kvapalinou a piestu, ktorý sa pohybuje v prípade stlačenia. Výhodou je, že sú efektívnejšie a rýchlejšie reagujú, nevýhodou je drahšie údržba a nutnosť meniť páky brzdy. Mechanické fungujú na princípe lanká, ktoré brzdy ovláda. Podľa umiestnenia bŕzd sa potom delia na čelisťové a kotúčové. Kotúčové brzdy sú efektívnejšie a pre použitie na horských bicykloch sa hodí viac.

Typ pedálov a sedlo

Dôležitú úlohu hrajú tiež pedále. Platformové pedále majú tú výhodu, že na nich môžete jazdiť v akejkoľvek obuvi bez nutnosti mať špeciálne cyklistické topánky. Výhodou tiež je ľahké zložení nohy z pedálu v prípade prekonávaní náročnejších terénov. Nevýhodou je, že noha z pedálu môže omylom skĺznuť a môže dôjsť k pádu alebo zraneniu.

Oproti tomu nášľapné pedále pripevňujú topánku pevne k pedálu. S týmito pedálmi je nutné používať špeciálne cyklistické topánky. Vďaka tomu je jazda na bicykli efektívnejšie. Nevýhoda ale je, že v prípade nehody môže noha zostať vo pedále, a to môže spôsobiť úraz či horšie pád. Niektoré pedále majú technológiu, ktorá nohu z pedálu automaticky uvoľní v prípade pádu.

Cena

Najlacnejšie horské bicykle sa pohybujú už od zhruba 400 eur. Je však potrebné brať do úvahy, že takéto modely nebudú vhodné pre náročné túry a terén. Kvalitné horské bicykle do 600 eur až 1200 eur ponúknu kvalitnejšie komponenty, ako rám, tak napríklad brzdy, a môžu byť aj celoodpružené. Do 2000 eur nájdete aj typicky prémiové značky, rám môže byť z titánu a podobne. Okolo tejto sumy a výšky sa pohybujú hlavne profesionálne pretekárske horské bicykle.

Otázky pri výbere MTB bicykla

Aké sú najlepšie značky horských bicyklov?

K najobľúbenejším a najlepším značkám horských bicyklov patrí Superior, Kellys, Rock Machine, Kross, Trek. Ďalej tiež GT, BMC a Author, prípadne obľúbené lacné horské bicykle Rockrider od Decathlon.

Čím je špecifický celoodpružený horský bicykel?

Celoodpružený horský bicykel má oproti hardtail odpruženú aj zadné stavbu kolesá. Bicykel je v teréne stabilnejší a často majú tiež kvalitnejšie prednú vidlicu s vyšším zdvihom až do 150 mm. Pre horské zjazdy a náročný terén je jednoznačne vhodnejšie, inak jeho potenciál skôr nevyužijete. Všeobecne je tiež drahšie, náročnejšie na údržbu a má väčšiu hmotnosť ako hardtaily.

Čo je hardtail a aké sú jeho výhody?

Hardtaily nájdete u väčšiny horských bicyklov. Ide o systém odpruženia, kedy je odpružená len vidlica a zadná stavba je pevná. Tvorí tak opak celoodpruženému kolesu. Hardtail je lacnejšie a má nižšiu hmotnosť. Predná vidlica má bežne zdvih 100 milimetrov a tlmenie obstarávajú buď pružiny, alebo vzduchové prevedení.

Horský bicykel s rozmerom 26, 27,5 alebo 29 palcov?

Pôvodne mali horské bicykle 26 palcov ako štandard, čo už dnes nie je typické. Všeobecne možno povedať, že 26 palcové kolesá vďaka svojej obratnosti sú vhodné pre technické disciplíny ako je zjazd a freeride. 29 palcové horské bicykle sa blíži krosovým bicyklom, ponúknu lepšie jazdné vlastnosti, nielen pri prekonávaní terénnych nerovností. Kompromisom sú potom 27,5 palcové horské bicykle.