Vyberáme najlepšiu hernú myš

TOP 3 herné myši

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2

Razer Naga Trinity

Corsair Harpoon RGB

Herná myš pre ľavákov i pravákov s dobrou ergonómiou, odozvou a atraktívnou cenou.Herná myš s 12 až 19 tlačidlami a podporou modularity panelu na boku, nahrávaním makier a vysokou citlivosťou.Bezdrôtová herná myš s podsvietením RGB, ktorú možno pripojiť aj na kábel, s rýchlym a presným snímačom.
+ Cena/výkon, aj pre ľavákov+ Počet tlačidiel, modularita, citlivosť+ Bezdrôtové aj drôtové pripojenie, rýchla odozva
- DPI nastavenie po odrolovaniu kolieskom- Vyššia cena- Hlboko zapustený USB port

Orientačná Cena
17,68 €

Orientačná Cena
94,99 €

Orientačná Cena
51,90 €

Herná myš je nepostrádateľným príslušenstvom pri hraní počítačových hier, tak ako vhodná klávesnica a hracie slúchadlá. Od bežných kancelárskych myšou sa líšia vzhľadom, presnosťou, alebo tiež počtom programovateľných tlačidiel. Z pripojenia potom môžete zvoliť drôtovú či bezdrôtovú hernú myš alebo hybrid s odpojiteľným káblom a získať výhody oboch riešení. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie herné myši pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie herné myši (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie herných myší

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 recenzie a test

Lacná herná myš pre ľavákov i pravákov A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 je vybavená 7 tlačidlami plus kolieskom a má optické snímanie. Prenos signálu zaisťuje káblové (drôtové) pripojenie s rozhraním USB. Optické rozlíšenie myši je 3200 DPI a jej celková hmotnosť činí 155 g. Od užívateľov dostala plusové body za jej pomer cena/kvalita, kedy ponúka herné prvky a dobrú ergonómiu pri nízkej cene.

+ Cena/výkon, aj pre ľavákov
DPI nastavenie po odrolovaniu kolieskom

Razer Naga Trinity

Razer Naga Trinity recenzie a test

Herná myš Razer Naga Trinity má 12 až 19 tlačidiel s podporou programovateľných makier a vymeniteľným panelom s tlačidlami na boku myši, Ona modularita ju odlišuje od konkurencie. Výhodou je ďalej vysoká citlivosť až 16 000 DPI s kvalitným optickým snímačom a možnosťou ultrapoolingu až 1000 Hz pre nízku odozvu. Nastavenie sa zálohuje v cloude a má RGB podsvietenie kolieska.

+ Počet tlačidiel, modularita, citlivosť
Vyššia cena

Razer Mamba Elite

Razer Mamba Elite recenzie a test

Podsvietená herná myš Razer Mamba Elite ponúka vysokú citlivosť s maximálnym DPI 16 000. Medzi prednosti myši patrí 9 programovateľných tlačidiel a životnosť až 50 miliónov klikov. Diaľka kábla je 2,1 m a celková hmotnosť myši je iba 96 g. Medzi ďalšie prednosti patrí základný kompatibilný vstup pre Xbox One. Pozdĺž strany myši sú svetelné zóny, ktoré majú až 16,8 milióna farieb (RGB).

+ Podpora Xbox One, podsvietenie
Vyššia cena

Gigabyte M6980X GM-M6980X

Gigabyte M6980X GM-M6980X recenzie a test

Herná myš Gigabyte M6980X GM-M6980X je vybavená modrými LED diódami (ktoré možno vypnúť) a dĺžkou kábla 1,8 m. Radí sa do laserového typu snímania a medzi drôtové pripojenie. Rozlíšenie je 5 600 dpi a disponuje celkom 6 tlačidlami. Užívatelia ocenili perfektné padnutie do ruky a celkovú cenu a kvalitu.

+ Cena/výkon, laserová
Bočné tlačidlá trochu vzadu

Yenkee Ambush YMS 3017

Yenkee Ambush YMS 3017 recenzie a test

Podsvietená myš Yenkee Ambush YMS 3017 je ideálnou voľbou pre hráčov hľadajúcich dostupnú kvalitu. Vďaka ergonomickému prevedenie a pogumovanému povrchu zaistí pohodlie pri hraní hier. Disponuje 6 tlačidlami a USB konektorom. U myši je možné nastaviť viac farebné podsvietenie a tlačidlá je možné samostatne naprogramovať. Plusové body získal produkt od zákazníkov za perfektnú ergonómiu a ľahké nastavenie myši.

+ Podsvietenie, cena/výkon
Krátky kábel

Niceboy ORYX M200

Niceboy ORYX M200 recenzie a test

Lacná laserová herná myš Niceboy ORYX M200 má na svoju cenu veľmi solídne pramatery. Disponuje citlivosťou až 6400 DPI (čo je nezvyčajné v tejto cenovej hladine), skvelým senzorom a programovateľnými tlačidlami na makrá, spolu s lokalizovaným softvérom. Zaujme tiež ergonomické tvarovanie myši, kedy padne dobre do ruky.

+ Cena/výkon, vysoké DPI na svoju cenu
Pre niekoho moc ľahká

Logitech G Pro Wireless Gaming Mouse

Logitech G Pro Wireless Gaming Mouse recenzie a test

Bezdrôtová herná myš Logitech G Pre Wireless Gaming Mouse je vybavená 8 tlačidlami, optickým snímačom s odozvou 1 ms a RGB podsvietením. Citlivosť je vysokých 16 000 dpi a celková hmotnosť myši je iba 80 g. Samotná myš bola navrhnutá v spolupráci s viac než 50 profesionálnymi e-športovci a je tak priamo robená pre profesionálne hranie hier.

+ Profesionálne hranie, vysoká citlivosť a nízka odozva
Vyššia cena

Corsair Harpoon RGB

Corsair Harpoon RGB recenzie a test

Bezdrôtová herná myš s podsvietením Corsair Harpoon RGB ponúka hybridný možnosť pripojenia ako bezdrôtovo, tak pomocou USB kábla, ktorým ju zároveň dobíjate. Sľubuje odozvu pod 1ms a vysokú presnosť, čomu sekunduje aj jej vysoká citlivosť. Minimalistický dizajn, ktorý nezabúda ergonómiu ponúkne 6 tlačidiel (2 na makrá). Menším negatívom je hlboko zapustený USB port pre nabíjanie.

+ Bezdrôtové aj drôtové pripojenie, rýchla odozva
Hlboko zapustený USB port

Razer DeathAdder Essential

Razer DeathAdder Essential recenzie a test

Optická herná myš Razer DeathAdder Essential zaujme svojou ľahkou hmotnosťou 96 g. Prenos signálu je pomocou USB kábla. Optické rozlíšenie je 6 400 dpi a myš má zabudované zelené podsvietenie. Výhodou oproti iným modelom je kompatibilnosť pre základný vstup na Xbox One. Myš disponuje perfektne tvarovaným telom, ktoré Vám zabezpečia dokonalé pohodlie pre hranie hier.

+ Životnosť, cena
Nič zásadné

HyperX Pulsefire Surge

HyperX Pulsefire Surge recenzie a test

Podsvietená herná myš k počítaču HyperX Pulsefire Surge disponuje 6 tlačidlami a ponúka vysoké DPI za dobrú cenu, spolu s rýchlou odozvou optického snímača Omron a vyváženú hmotnosťou 100 gramov. Nájdete u nej tiež RGB podsvietenie, ktoré je 360 stupňové okolo tela myši. Tlačidlá možno programovať (makrá) a možno si nastaviť 3 profily rôzneho nastavenia.

+ Vysoké DPI, RGB podsvietenie
Nič zásadné

Ako vybrať hernú myš

Herných myší na trhu nájdete nespočetné množstvo. Oproti tým kancelárskym sa líšia hneď v mnohých ohľadoch. Obvykle sú ergonomicky lepšie tvarované a majú vyššiu citlivosť, rýchlosť a presnosť. Veľké rozdiely taktiež nájdete v pripojení, tlačidlách a podsvietenie.

Herná myš je vďaka svojim vlastnostiam (ergonómiu a citlivosti) skvelým počítačovým príslušenstvom nielen na hry, ale aj na precíznu prácu v grafických programoch. Dizajn myši tak môže hrať istú úlohu v prípade, že ju budete chcieť využívať nielen na hry.

Myš podľa typu hry

Herné žáner môže mať vplyv na výber správneho modelu tohto herného príslušenstva. Veľký rozdiel je v ergonomickom tvarovanie a vlastnostiach herných myší pre akčné a strategické hry.

Herná myš na akčné hry

Myš pre akčné hry je drobnejšia a zvyčajne mávajú menej bočných tlačidiel (spravidla klasicky ľavé a pravé, plus dve až tri bočné). Viac tlačidiel by bolo nadbytočných a pri hraní hier by sa skôr plietli. Ak hráte predovšetkým strieľačky, mali by ste sa sústrediť na to, aby vami zvolená myš mala funkciu double-shot alebo triple-shot. Herná myš s dvojklikom alebo trojklikem potom počas strieľačky umožní jedným klikom zo zbrane vystreliť dvakrát alebo rovno trikrát.

Herná myš pre strategické hry

U strategických hier naopak oceníte robustnejšiu hernú myš s viacerými tlačidlami. Strategické hry často vyžadujú stlačenie niekoľkých tlačidiel naraz a pridaná programovateľné tlačidlá na myši môžu hru podstatne uľahčiť. Počet tlačidiel môže dosahovať 10 až 24 u niektorých špeciálnych modelov. Tie sú špeciálne vhodné na MMO hry, kde potrebujete dostatok programovateľných tlačidiel na kúzla, aby ste získali výhodu nad súperom.

Ergonómia

Tvar a ergonomické tvarovanie herné myši je dôležité kvôli držanie. Vybrať si môžete univerzálny myš, alebo priamo herná myš pre ľavákov, či pravákov. Trochu prehliadanou vlastnosťou je priestor pre odloženie malíčku. Veľkosť dlane potom rozhoduje o veľkosti myši v typických označeniach S, M, L a XL.

Hmotnosť a závažia

Ideálna hmotnosť myši je úplne individuálny parameter a nemožno podľa neho všeobecne určovať kvalitu hernej myši. Niektorým profesionálnym hráčom vyhovuje ťažšia, iným ľahší myš. Niektoré profi herné myši však umožňujú hmotnosť regulovať pomocou pridaného závažia.

Tlačidlá

U väčšiny herných myší sú aspoň dve (často viac) dodatočná tlačidlá na strane palca, ďalej na hornej strane alebo pod kolieskom. Ako sme už spomenuli u delenie podľa herných žánrov, väčší počet tlačidiel využijú hráči MMORPG a strategických hier. Pre nich sa nájdu aj herné myši s výmenným bočným panelom, na ktorom môže byť pokojne 12 tlačidiel.

Väčší počet využijete aj pri bežnej práci v ďalších programoch, napríklad pre makrá v Exceli, prepínanie panelov a všeobecne ako náhradu klávesových skratiek.

Pripojenie

Drôtové herné myši

Klasické drôtové myši sú s počítačom prepojené káblom pomocou USB rozhrania. Oproti tým bezdrôtovým majú výhodu v tom, že sa nemusí nabíjať, majú nižšiu obstarávaciu cenu a skvelú odozvu. Avšak mnohých hráčov môže limitovať dĺžka kábla a samotný kábel, ktorý môže v niektorých situáciách prekážať.

Bezdrôtové herné myši

Herná bezdrôtová myš má veľkú výhodu v tom, že môže byť pripojená až na vzdialenosť desiatich metrov. Samotné prepojenie myši s počítačom je potom najčastejšie uskutočnené pomocou USB prijímača (zoberie vám tak jeden port) alebo napriamo pomocou Bluetooth, čo je ideálne pri notebooku.

Nevýhodou je nutnosť výmeny alebo dobíjanie batérií (tužkových, mikrotužkových či vnútorného akumulátora). Oproti kancelárskym myšiam sú tie herné výkonnejšie a rýchlejšie, čo sa podpisuje aj na vyššej spotrebe. Riešením môže byť nabíjací podložka pod myš, viď sekcia nižšie.

Bezdrôtové pripojenie herných myší je, respektíve bolo, veľmi často diskutuje. Bezdrôtové herné myši sú už veľmi kvalitné a rovnako rýchle ako tie drôtové, takže odozva nie je problém.

Hybridné pripojenie

Zaujímavým riešením, ako využiť to najlepšie z oboch variantov, prináša herné myši s odpojiteľným káblom. Pri zapojenom kábla sa myš nabíja (môžete tak hrať večer na PC), takže po dobití možno využiť v bezdrôtovom móde (na ceste s notebookom).

Snímač

Na výber je optický alebo laserový snímač. Druhý menovaný snímač je typicky považovaný za presnejší a s vyšším DPI. V súčasnej dobe sú aj optické senzory u herných myší presné, spoľahlivé, s vysokým rozlíšením a na trhu prevažujú.

Citlivosť (DPI)

Citlivosť čiže rozlíšenie, je jedným z najdôležitejších aspektov pri hernej myši. Rozsah/veľkosť DPI (dots per inch), udáva, ako veľkú vzdialenosť kurzor na obrazovke urazí pri pohybe myši. Všeobecne platí, že čím je táto hodnota vyššia, tým je myš citlivejšie, teda pri malom pohybe urazí veľkú vzdialenosť.

Vysoké DPI využijete v RPG, či strategických hrách pri presúvaní na mape. Nízke DPI poskytuje presnosť napríklad pri kontrolovaní zameriavača u pušky. DPI je možné na hernej myši meniť za chodu pomocou určeného tlačidla, takže môžete dynamicky reagovať.

U DPI je nutné myslieť aj na rozlíšenie, kedy je rozdiel napríklad medzi Full HD a 4k displejom. Hodnota DPI by tak nemala byť príliš malá.

Odozva a polling rate

Spolu s DPI sa berie do istej miery do úvahy aj pooling rate označujúce, ako často sa myš s polohou hlási počítačmi. Pokiaľ má myš frekvenciu dopytovania 125 Hz, hlási svoju polohu počítači 125 krát každú sekundu, teda každých 8 milisekúnd. Hodnota 500 Hz znamená, že myš hlási svoju polohu počítaču každé 2 milisekundy. Vyššia rýchlosť dopytovania môže znížiť oneskorenie (odozvu), ku ktorému dochádza medzi pohybom myši a zobrazením pohybu na obrazovke. Na druhú stranu bude viac zaťažovať CPU. Obvykle sa používa rozsah 500 – 1000 Hz. (zdroj)

Podsvietenie

Ďalšou veľmi diskutovanou vlastnosťou je herná myš s podsvietením. Niektoré hráča rozptyľujú a sú zásadne proti nim. Naopak iní na ne nedajú dopustiť. Ak teda aj vy patríte k zástancom svetelných efektov, máte na výber hneď z niekoľkých variantov.

  • Jednofarebné podsvietenie – ako už sám pojem napovedá, svieti stále jednou farbou. Zvyčajne sa vyskytuje u lacných myší a nedá vypnúť.
  • Viacfarebné podsvietenie – obvykle sa strieda päť až osem farieb, ktoré možno ľubovoľne zapínať a vypínať.
  • RGB podsvietenie – vyniká veľkou možnosťou personalizácie farieb. Na výber máte z 16,8 mil. farieb. Okrem podsvietenia jednou farbou je zvyčajne ponúkaná aj možnosť prelínanie či blikania farieb. Všetky konfigurácie farieb možno robiť v špeciálnom programe dodávanom výrobcom. Tento druh podsvietenia sa hodí predovšetkým ako dizajnový prvok v momente, keď si prajete zladiť farby podsvietenia myší, klávesnice a ďalšieho príslušenstva.

Herná podložka pod myš

Hoci sú v dnešnej dobe myši na veľmi vysokej úrovni a rýchlo sa prispôsobí každému povrchu, podložka pod myš dokáže zabrániť náhodnému preskočenie, zaseknutie, či drhnutie kurzora. Základnou a hlavnou vlastnosťou podložiek pod myš je kvalitný a stopercentne protišmykový povrch.

V súčasnej dobe na trhu nájdete celý rad materiálu, však medzi tie najčastejšie patria podložky textilné, sklenené, hliníkové, silikónové a plastové. Každý povrch má svoje typické vlastnosti, výhody a nevýhody.

  • Textil – je jedným z najobľúbenejších a zároveň aj najčastejšie používaným materiálom. Zvyčajne sa jedná o perfektný výkon medzi cenou a výkonom. Na dotyk sú podložky príjemné, hebké a teplé a samozrejmosťou je, že myš po nich veľmi dobre kĺže. Avšak samotná údržba je o proti iným materiálom zložitejšie.
  • Sklo a hliník – sú menej obvyklými materiály pre podložky a sú na trhu predovšetkým pre skutočne náročných hráčov. Podložky tohto typu vynikajú originálnym dizajnom, presnosťou, trvanlivosťou a veľmi ľahkou údržbou. Avšak všetky tieto kladné vlastnosti sú vykúpené vysokou obstarávacou cenou.
  • Silikón – je vhodný predovšetkým na cesty. Dá sa veľmi ľahko zrolovať a preniesť. Aj tu je veľmi ľahká údržba.
  • Plast – je ďalším veľmi obľúbeným materiálom. Podložky tohto typu patria medzi tie najpresnejšie. Taktiež znižujú klzkosť, majú dlhú životnosť a veľmi jednoduchú údržbu.

Nabíjací podložky pod myš

Ak si vyberiete bezdrôtovú hernú myš, príde vhod nabíjacia podložka pod myš, ktorá využíva štandardu Qi známeho od mobilných telefónov. Môžete tak dobíjať myš, alebo napríklad headset, a to jednoduchým priložením.

Otázky pri výbere hernej myši

Optická vs laserová herná myš?

V súčasnej dobe je jedno, či si zaobstaráte hernú myš s optickým, alebo laserovým senzorom. V prípade laserových nebudete mať veľký výber, pretože na trhu prevažujú optickej hernej myši. Tie sú už na dostatočne vysokej úrovni, aby nekazili herný zážitok.

Akú hernú myš pre ľavákov?

Okrem herných myší pre ľavákov sú možným kompromisom univerzálne, obojstranné modely. U tých ale môže byť problém s nízkym počtom tlačidiel (pokiaľ vyberáte pre MMO) vzhľadom na univerzálnu ergonómiu.

Prečo herná myš s dvojklikom?

Herná myš s dvojklikom alebo trojklikem počas strieľačky umožní jedným klikom vystreliť dvakrát alebo rovno trikrát. Oplatí sa tak venovať pozornosť, či funkciu double-shot alebo triple-shot zahŕňa.

Aké sú najlepšie značky herných myší?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu herných myší patrí Logitech, Razer, A4tech, Yenkee, Asus, HyperX, Corsair, Mad-Catz, Trust, alebo napríklad Niceboy.