Vyberáme najlepší záhradný gril na drevené uhlie

TOP 3 grily na uhlie a drevo

G21 BBQ BIG

Weber Master-Touch GBS

LotusGrill XL

Záhradný gril s udiarňou lokomotíva je veľmi všestranný gril za rozumné peniaze. Zvláda grilovať, údiť, piecť i pomalé varenie. Ponúka dve ohniska a dômyselné spracovanie vrátane teplomeru.Gril na drevené uhlie s veľmi vysokou kvalitou spracovania z poctivých materiálov. Má výbornú funkčnosť, mnoho praktických vychytávok a výrobca k nemu ponúka mnoho príslušenstva.Bezdymový gril na drevené uhlie vyniká kvalitným spracovaním a na tento typ veľkou plochou roštu. Veľmi ľahko sa používa, rýchlo sa rozohreje a je skladný aj dobre prenosný.
+ Veľká plocha všetkých roštov, dobrý pomer cena/výkon, jednoduché a multifunkčné použitie+ Výborná kvalita spracovania i materiálov, premyslené prevedenie, veľa príslušenstva+ Možnosť umývania v umývačke, bezdymové gril, veľmi rýchle rozohriatie, prenosný
- Menej prehľadný manuál- Vyššia obstarávacia cena- Stred grilu má vysokú teplotu

Orientačná Cena
183,50 €

Orientačná Cena
313,95 €

Orientačná Cena
259,00 €

Grilovanie patrí bezpochyby ku každému letu, spríjemní chvíle strávené na záhrade alebo na dovolenke. Záhradný gril na drevené uhlie sa postará o voňavé gurmánske zážitky s vašimi priateľmi alebo v rodinnom kruhu. Kolesá zabezpečí jednoduchú manipuláciu a vďaka integrovanému teplomeru nič nespálite. Na odkladacej ploche grilu budete mať všetky suroviny pohromade a vonkajší gril s udiarňou vás ohromí multifunkčným využitím. Veľkosť grilovacieho roštu určuje, pre koľko ľudí záhradný gril na uhlie dokáže naraz pripraviť jedlá, a líšia sa tiež materiál roštu, z ktorého je vyrobený. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie grily na drevené uhlie pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na elektrické grily a záhradné plynové grily.

Najlepšie grily na drevené uhlie (Test 2024)

VzhľadModelTypKonštrukciaMateriál roštuVeľkosť roštuRozmery (Š×V×H)HmotnosťDostupnosť
G21 BBQ BIG recenzie a testG21 BBQ BIGLokomotíva, s udiarňouPojazdnáOceľ3425 cm2126×138×72 cm34 kg
Weber Master-Touch GBS recenzie a testWeber Master-Touch GBSKotlovýPojazdnáOceľ2342 cm2107×65×72 cm17 kg
LotusGrill XL recenzie a testLotusGrill XLBezdymovýPrenosnáOceľ1450 cm243,5×25,7×43,5 cm6,5 kg
HECHT SENTINEL recenzie a testHECHT SENTINELLokomotíva, s udiarňouPojazdnáChróm4850 cm265×133×115 cm35 kg
Weber Performer Deluxe GBS recenzie a testWeber Performer Deluxe GBSKotlovýPojazdnáOceľ2550 cm2122×111×76 cm36 kg
Cattara ROYAL recenzie a testCattara ROYALKotlovýPojazdnáLiatina2436 cm2102×106×60 cm29 kg
Tepro Toronto recenzie a testTepro TorontoKotlovýPojazdnáOceľ2350 cm2115×107×67 cm24 kg
Vetro Plus 50BBQ0162 recenzie a testVetro Plus 50BBQ0162PrenosnýSkladaciaOceľ1403 cm244×30×47 cm3 kg
Fieldmann FZG 1004 recenzie a testFieldmann FZG 1004KotlovýPojazdnáChróm2290 cm257×68×57 cm7,5 kg
Big Green Egg recenzie a testBig Green EggKotlovýStojanováOceľ1688 cm273×146×73 cm73 kg

Zobraziť celú ponuku

Recenzie grilov na drevené uhlie

G21 BBQ BIG

G21 BBQ BIG recenzie a test

Vonkajší gril s udiarňou lokomotíva G21 BBQ BIG je všestranný gril, ktorý zvláda grilovanie, údenie, pečenie, pomalé varenie aj udržiavanie teploty už hotových pokrmov. Má nevšedný dizajn, ktorý je veľmi praktický a preto sa tento typ grilu stal obľúbeným po celom svete. Má pomerne kvalitnú konštrukciu z oceľového plechu s hrúbkou 1 až 1,2 mm, oceľový rošt a funkčný systém regulácie vzduchu. Gril je vybavený praktickým teplomerom, transportnými kolieskami, drevenými rúčkami a odkladacou mriežkou na spodku konštrukcie. Veľkosť všetkých roštov je nadpriemerných 3425 cm2, účel teda spoľahlivo splní aj pri oslavách s veľkým počtom hostí.

+ Veľká plocha všetkých roštov, dobrý pomer cena/výkon, jednoduché a multifunkčné použitie
Menej prehľadný manuál

Weber Master-Touch GBS

Weber Master-Touch GBS recenzie a test

Weber Master-Touch GBS hodnotí desiatky spotrebiteľov v recenziách ako najlepší gril na drevené uhlie. Tento výrobca má pri všetkých svojich grilov veľmi dobrá hodnotenie, používa totiž veľmi kvalitné materiály, a aj celkové spracovanie je ukážkové. Rošt je vyrobený z kvalitnej ocele a podľa skúseností je pevný, nijako sa nekrúti a ľahko sa čistí. V poklopu nechýba vstavaný presný teplomer, ktorý príde vhod ako pri grilovaní, tak pri údení, ktoré v tomto grile možno vykonávať. Rukoväť poklopu má tepelný štít a praktický je tiež spodná drôtený odkladací trojuholník, alebo dvojica háčikov na náčinie.

+ Výborná kvalita spracovania i materiálov, premyslené prevedenie, veľa príslušenstva
Vyššia obstarávacia cena

LotusGrill XL

LotusGrill XL recenzie a test

Bezdymový gril na drevené uhlie LotusGrill XL vyniká zdravým spôsobom grilovanie, ktorého je docielené unikátnym spôsobom fungovania aj patentovaným systémom prúdenia vzduchu Wedermann. Je typický nízkou spotrebou uhlia a veľmi rýchlym nahrievaním, grilovať môžete začať už za 2 až 3 minúty od zapálenia uhlia. Jeho výkon sa reguluje vstavaným tichým ventilátorom, ktorý je napájaný batériami alebo cez USB kábel napríklad z powerbanky. Vďaka nižším rozmerom a hmotnosti len 6,5 kg je veľmi ľahko prenosný a ani pri skladovaní nezaberie veľa miesta. Výrobca zmieňuje použitie ako v prírode, tak aj v interiéri – je teda veľmi praktický. Základné balenie obsahuje tašku, dokúpiť naopak budete musieť veko, ktoré sa predáva ako príslušenstvo zvlášť.

+ Možnosť umývania v umývačke, bezdymové gril, veľmi rýchle rozohriatie, prenosný
Stred grilu má vysokú teplotu

HECHT SENTINEL

HECHT SENTINEL recenzie a test

Vonkajší gril na drevené uhlie s udiarňou HECHT SENTINEL je veľmi všestranný záhradný gril, s ktorým môžete grilovať, údiť aj piecť. Konštrukciu výrobca popisuje tiež ako retro, je neprehliadnuteľná a vyrobená z kvalitných materiálov. Niektorí spotrebitelia v recenziách síce spomínajú drobné konštrukčné nedostatky, jedná sa však len o detaily. Vzhľadom k možnostiam, ktoré ponúka, má veľmi dobrý pomer cena výkon a na dvoch kúreniskách ponúka celkom tri rošty, ktoré majú v súčte nadpriemernú plochu 4850 cm2. Gril je vybavený oceľovými kolieskami, teplomerom i drevenými rúčkami, ktoré uľahčujú používanie.

+ Nadpriemerná veľkosť roštov, praktická odkladacia plocha, multifunkčný gril
Menej prehľadný návod na zostavenie

Weber Performer Deluxe GBS

Weber Performer Deluxe GBS recenzie a test

Gril na drevené uhlie Weber Performer Deluxe GBS má síce vyššiu obstarávaciu cenu, inak mu však prakticky nie je čo vytknúť. Má veľmi kvalitné spracovanie i použité materiály a funguje bezchybne, ako je ostatne u tejto americkej značky zvykom. Kotlový krb je zasadený do veľkého pracovného stola, ktorý má zabudovaný plynový zapaľovač brikiet a uhlia Touch-N-Go pre ešte jednoduchšie používanie. Poklop s kotlom sú vyrobené z porcelánového smaltu, vo veku nechýba teplomer a poteší aj odnímateľný časovač. Držadlo má tepelný štít a ľahkému presúvanie pomáhajú hneď 4 kolieska. Že sa jedná o kvalitný gril na drevené uhlie dokladá rozšírená záruka na poklop a kotol v dobe 10 tich rokov.

+ Perfektné spracovanie, kvalitné materiály, plynový systém zapaľovania, záruka 10 rokov
Vyššia obstarávacia cena

Cattara ROYAL

Cattara ROYAL recenzie a test

Liatinový gril na drevené uhlie Cattara ROYAL vyniká predovšetkým veľkým liatinovým roštom s veľkosťou 2436 cm2. Napriek nízkej cene má pomerne dobré spracovanie a vybavený je mnohými doplnkami, ktoré každé grilovanie spríjemňujú. Spomenúť možno praktické odkladacie priestory, háčiky, výsuvný popolník, alebo aj len takú drobnosť, ktorou je integrovaný otvárač na fľaše. Liatinový rošt má nastaviteľnú výšku s rozsahom 12 cm, konštrukcii nechýba premyslené vetracie otvory ani plastové kolieska uľahčujúce presúvanie. Niektorí spotrebitelia na základe skúseností len zmieňujú horšiu stabilitu, návod na zostavenie naopak hodnotí kladne.

+ Liatinový rošt, výborný pomer cena/výkon, premyslená konštrukcia, prehľadný návod
Menšia stabilita

Tepro Toronto

Tepro Toronto recenzie a test

Záhradný gril na drevené uhlie Tepro Toronto je obľúbený pre svoje pekné a praktické spracovanie, vnútri jedného ohniska má dva smaltované rošty, ktoré majú celkovú plochu o veľkosti 2350 cm2. Má robustnú a stabilnú konštrukciu, ktorej nechýbajú funkčné vetracie otvory ani praktický teplomer umiestnený v poklope. Výška roštu sa nastavuje netypicky kľučkou a poteší aj výsuvný box na popol, alebo zabudovaný otvárač na fľaše. Aj z pohľadu manipulácie konštrukcie poteší, Nechýbajú dve plastové kolesá ani pevné držadlo. Jeho súčasťou je tiež odkladacia plocha s praktickými háčikmi. Recenzenti na základe svojich skúseností len zmieňujú, že môže byť pre menej zdatných zložitejšie prvotné montáž.

+ Stabilná pevná konštrukcia, smaltové rošty s nerezovou mriežkou, praktické doplnky
Pre niekoho môže byť zložitejšia kompletizácia

Vetro Plus 50BBQ0162

Vetro Plus 50BBQ0162 recenzie a test

Skladací prenosný gril na drevené uhlie Vetro Plus 50BBQ0162 je lacný gril, ktorý má jednoduchú a funkčnú konštrukciu. Vzhľadom k prevedení od neho nemožno očakávať kto vie aké výkony, účel grilovanie však plní na 100%. Veľkosť roštu je 46 x 30,5 cm a v zloženom stave zaberá gril len 46 x 41,5 cm. Pri hmotnosti 3 kg je to ideálny malý vonkajší gril, ktorý si so sebou môžete vziať takmer kamkoľvek. Celý gril je vyrobený z ocele, ktorej kvalita by podľa recenzií mohla byť lepšia. Skúsenosti spotrebiteľov tiež hovorí o prepadávajúcom popole zo strán grile, kde z podstaty jeho konštrukcie nie sú žiadne zarážky. Nemusí slúžiť len ako gril na uhlie, ale aj ako záhradný gril na drevo.

+ Prenosný gril, skladacia konštrukcia, malé rozmery a veľmi nízka hmotnosť
Skladacia konštrukcia má svoje limitácie

Fieldmann FZG 1004

Fieldmann FZG 1004 recenzie a test

Okrúhly gril na drevené uhlie Fieldmann FZG 1004 vyniká veľmi dobrým pomerom ceny k výkonu, za prijateľnú obstarávaciu cenu dostanete pomerne kvalitný gril s dostatočne veľkým roštom aj pre grilovanie v niekoľkých ľuďoch. Plocha chrómovaného roštu je konkrétne 2290 cm2 a konštrukcia je vybavená transportnými kolieskami, ktoré pri celkovej hmotnosti 7,5 kg ešte viac uľahčujú manipuláciu. Spotrebitelia v recenziách veľmi vyzdvihujú uchytenie horného veka na pánty, ktoré sa pri otváraní grilu nemusí pokladať stranou. Upozorňujú naopak na väčšie medzery palivového roštu, kde prepadávajú malé uhlíky a tiež na absenciu teplomeru.

+ Dobrý pomer cena/výkon, veko pripevnené na pántoch, chrómový rošt s priemerom 54 cm
Rošt na uhlie má väčšie medzery

Big Green Egg

Big Green Egg recenzie a test

Profi gril na drevené uhlie Big Green Egg je už od pohľadu veľmi netypický gril, ktorý má však dokonalé spracovanie. Gril je vyrobený z keramiky a má multifunkčné použitie, okrem bežného grilovanie mäsa je vhodný na prípravu pizze, chleba, polievok alebo i zákuskov. Sám výrobca o ňom tvrdí, že je vhodný pre celoročné grilovanie a nie je ďaleko od pravdy. Zákazníci ho hodnotia takmer jednohlasne pozitívne, ľahko sa ovláda, dlho drží teplotu, má nízku spotrebu uhlia a zmieňujú tiež doživotnú záruku. Jedinou chybou na kráse je jeho vyššia nákupná cena, ktorá je však obhájiteľná unikátnosťou tohto grilu. Výrobca k nemu ponúka mnoho príslušenstva, ako je napríklad poschodový rošt, alebo kvalitný stôl.

+ Unikátne prevedenie, keramický gril, veľmi všestranné použitie
Vysoká obstarávacia cena

Ako vybrať gril na drevené uhlie

Nerezový gril na drevené uhlie vyniká svojou mobilitou, nie je potreba plynová fľaša ani prívodný napájací kábel. K prevádzke postačí len dostatok dreveného uhlia. Pri výbere zohľadnite typ konštrukcie, veľkosť grilovacej plochy, materiálové prevedenie, hmotnosť a doplnkové funkcie. Kvôli prevážanie a uskladnenie grilu sledujte tiež jeho rozmery a prítomnosť transportných koliesok. Jednotlivé typy grilov na uhlie sa ďalej líšia svojimi funkciami a vlastnosťami.

Gril s udiarňou

Záhradný gril s udiarňou je robustný viacúčelový gril, ktorý zastane prácu klasického grilu a zároveň udiarne. Je vhodný pre veľké záhradné slávnosti, kedy je potrebné pripraviť veľké množstvo jedla. Rošt musí byť vyrobený z kvalitného materiálu ako oceľ, liatina či chróm.

Vonkajší gril na drevené uhlie s udiarňou je vybavený kolesami, poklopom, odkladacou plochou, teplomerom, odkvapkávacej nádobou, regulátorom teploty a tiež komínom na odvod dymu z grilu. Veľká časť modelov má tiež oddelenú druhú grilovaciu plochu, ktorá zväčšuje celkovú veľkosť roštu. Poslúži aj ako záhradný gril na drevo, ktoré dodá grilovanému mäsu krásne aroma.

Gril s udiarňou lokomotíva

Najčastejšie má gril s udiarňou tvar lokomotívy. Možno v ňom údiť, grilovať, piecť i variť. Vyniká originálnym dizajnom, ktorý skrášľuje každú záhradu. Ohnisko je umiestnené mimo hlavnú komoru, čím dochádza ku grilovanie alebo údenie za nízke teploty. Údiť aj grilovať možno súčasne vďaka druhému ohnisku.

Bezdymový gril

Bezdymové gril na drevené uhlie neprodukuje dym vďaka svojej špeciálnej konštrukcii. Ventilátor vháňa vzduch do ohniska, čím dochádza k bezkouřovému a rovnomernému horeniu. Je vhodný napríklad na balkón a niektorí spotrebitelia sa ho nebojí používať ani v interiéri. Ventilátor je napájaný klasickými AA batériami alebo pomocou USB kábla.

Roztopení bezdymového grilu je v porovnaní veľmi rýchle, trvá okolo 2 až 3 minút. Doba grilovania na jedno naplnenie uhlím je potom v rádoch desiatok minút v závislosti na tom, aký výkon ventilátorom navolíte. Počas prípravy možno uhlie opatrne dopĺňať a pokračovať tak v grilovaní aj dlhé hodiny. Zaujme nízkou spotrebou dreveného uhlia a väčšina modelov nemá príliš veľký rošt. Vďaka tomu má však kompaktnú veľkosť, ľahko sa prenáša a konštrukčne sa dá považovať za stolný gril na drevené uhlie.

Kotlový gril na drevené uhlie

Jedná sa o najpredávanejší typ, a preto sú tieto typy najrozšírenejšie. Okrúhly gril na drevené uhlie je spravidla vybavený poklopom, umožňujúci grilovať za každého počasia. Vďaka poklopu sa teplota rozprestrie a opečie rýchlo aj väčšie kusy mäsa zo všetkých strán. Kotlový gril je často vybavený kolesami a madlami na ľahšie premiestňovanie a jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 15 kg. Zapaľuje sa jednoducho, avšak regulácia teploty býva zložitejšia, nevýhodou je tiež možné prepalovanie tuku z mäsa. Pri výbere nezabudnite zohľadniť vyhovujúci výšku grilu.

Vonkajší gril na kurča

Vonkajší gril na drevené uhlie v tvare vane s otočnou ražni, na ktoré je možné opekať kurča, morku alebo malé stehno. Ražeň býva vybavená motorčekom pre automatické otáčanie a mäso možno opekať horizontálne či vertikálne. Kvalitné modely disponujú bočným ohniskom, umiestnenom vo vnútri vane, vďaka čomu neodkvapkáva tuk do žeravého popola.

Drahšie grily na kurča sú vybavené poklopom pre lepšie prúdenie tepla a nižšiu spotrebu dreveného uhlia až o polovicu. S roštom ho možno použiť ako klasický gril na klobásy, steaky alebo zeleninu. Pre jednoduchú manipuláciu je gril osadený kolieskami.

Prenosný gril na drevené uhlie

Väčšinou sa jedná o kompaktné skladací grily na drevené uhlie a primárne sú vhodné na cesty a pikniky. Ich súčasťou bývajú sklopiteľné nôžky, u niektorých aj poklop. Prenosné grily zaujmú svojou nízkou hmotnosťou 1-3 kg, skladnosťou a priaznivou cenou. Ako však môže byť zrejmé, nedisponujú príliš veľkým grilovacím roštom. Okrem skladacieho grilu medzi prenosné patrí tiež bezdymové gril, ktorý síce zaberá viac miesta, ale má užívateľsky príjemnejšiu obsluhu.

Jednorazový gril

Malý gril na drevené uhlie na jedno použitie sa hodí na cestovanie alebo na príležitostní grilovanie. Rozpáliť ho je veľmi jednoduché. Dreveným uhlím je už naplnený a súčasťou býva tiež podpaľovač. Optimálnej teploty dosiahne najdlhšie za 20 minút a zvyčajne horí až dve hodiny, vystačí na prípravu jedla pre 2-4 osoby. Vyrába sa z prírodných materiálov alebo hliníka a po použití sa zlikviduje ako bežný odpad. Kvôli dymu je vhodný iba na vonkajšie použitie a pri skladovaní je nutné udržiavať gril v suchu.

Konštrukcia grilu

K zohnaniu je veľa grilov na uhlie líšiacich sa svojou konštrukciou. V základe sa grily konštrukčne rozdeľujú na pojazdné, stojanové, skladacie a prenosné. Každá konštrukcia má svoje výhody a nevýhody, preferované vyhotovenie sa odvíja od požiadaviek, ktoré spotrebiteľ na gril má.

Na trhu sú tiež unikátne grily, ktoré sa svojím dizajnom a materiálom výrazne líšia, ako napríklad keramický gril Big Green Egg.

 • Kotol s vekom – Najdôležitejšia časť grilu, v ktorom prebieha grilovanie alebo údenie.
 • Kvalitné nohy s kolesami – Kotol musí byť posadený na pevnej konštrukcii, aby nedošlo k prevrhnutiu. Kolesá uľahčujú manipuláciu s grilom, stolné grily spravidla nohy nemajú.
 • Palivový rošt – Je umiestnený pri dne kotla, na neho sa nasype primerané množstvo dreveného uhlia.
 • Grilovací rošt – Vo vrchnej časti kotla sa nachádza grilovací rošt, na ktorý sa pokladá mäso na grilovanie. Priestor medzi uhlím a mäsom musia byť vyhovujúce, a preto je rošt často polohovateľný.
 • Komínový štartér – Pre jednoduché a rovnomerné zapálenie uhlíkov.
 • Vetracie prieduchy – V spodnej časti privádzajú do kotla vzduch a prieduch na poklope odvádza vzduch z grilu. Zaisťujú dokonalú cirkuláciu vzduchu a prispievajú k ideálnemu horenie paliva.
 • Popolník/miska na zachytávanie popola – Odnímateľná nádoba na popol.
 • Teplomer – Slúži pre lepší prehľad o teplote vo vnútri grilu. Kvôli vysokej teplote musí byť žiaruvzdorný.
 • Madlo – Pre otváranie a zatváranie poklopu slúži madlo, ktoré by malo byť odolné voči vysokým teplotám. Často je opatrené tepelným štítom na ochranu rúk.
 • Odkladacie koše – Niektoré grily majú na nohách upevnený kôš pre ukladanie surovín, napríklad omáčok.
 • Odkladacia plocha – Drahšie modely sú vybavené odkladacou plochou, ktorá uľahčí prípravu grilovaných špeciality a všetko je vďaka nej ihneď po ruke.
 • Časovač – Na kvalitných modeloch nájdete časovač pre kontrolované grilovanie.
 • Regulátor teploty – U niektorých grilov je možno regulovať teplotu podľa potreby. Najčastejšie sa jedná o grily s udiarňou.
 • Odkvapkávacia nádoba na tuk – Aby sa tuk nepripaľoval a tým nevznikali karcinogénne látky, je odvádzaný do špeciálnej nádoby.
 • Viacúčelový rošt s vymeniteľným stredom – Objavuje sa u drahších modelov. Možno doplniť stojanom na kurča, panvicou wok, liatinovým hrncom alebo mriežkou na grilovanie steakov.

Materiál grilovacieho roštu

Pretože je grilovací rošt vystavovaný vysokým teplotám, musí byť vyrobený z kvalitných materiálov. Mal by byť nepriľnavý a nerezový a kvôli styku s jedlom musia spĺňať aj hygienické normy. Vyhnite sa lacným materiálom, najmä pochrómovaným slabým drôtom, u ktorých hrozí olúpaní povrchovej úpravy.

 • Liatinový rošt – Patrí medzi najkvalitnejšie, liatina je považovaná za veľmi masívny materiál. Dobre kumuluje teplo a na mäse zanecháva typický odtlačok. Je vhodný pre prudké grilovanie pri vysokej teplote najmä hovädzích steakov alebo morských plodov. Nevýhodou je náročnejšie čistenie, vyššia hmotnosť a vyššia cena.
 • Nerezový oceľový rošt – Vyniká dlhou životnosťou vďaka odolnosti proti vode, nehrdzavie a ľahko sa čistí. Môžu byť aj poniklované či pochrómované. Do grilov na záhradu vyberajte rošt ťažšie a robustnejšie, ktorý lepšie drží teplotu. Pri cestovných grilov potom nájdete ľahký jednoduchý rošt.
 • Smaltový oceľový rošt – Nevýhodou je rýchlejšie opotrebovanie a zložitejšie čistenie, je však cenovo dostupný. Býva ošetrený vrstvou žiaruvzdorného laku a je nepriľnavý.
 • Hliníkový rošt – Býva súčasťou jednorazových grilov.

Grilovacia plocha

Veľkosť grilovacieho roštu udáva, koľko stravníkov sa z jednej várky naje naraz. Väčšina predajcov uvádza veľkosť roštu v cm2, nemusí to byť však pravidlom. Tí, ktorí plochu nezmieňujú, potom udávajú presné rozmery v centimetroch, z ktorých si potom sami môžete plochu ľahko dopočítať. Pri obdĺžnikových tvaroch sa vynásobí dve dĺžky strany a pre okrúhlych roštov je výpočet 3,14 × průměr² ÷ 2.

 • Grilovacia plocha do 750 cm2 – Stačí na ugrilovaní mäsa pre 1-2 osoby. Táto veľkosť je tiež ideálna pre cestovné gril na drevené uhlie.
 • Rošt do 1500 cm2 – Postačí pre štyroch až päťčlennú rodinu.
 • Plocha väčšia ako 2500 cm2 – Je nutnosťou na veľkých oslavách s viac ako 10 osobami.

Hmotnosť a rozmery

Hmotnosť grilu na uhlie závisí na použitých materiáloch a veľkosti. Profi gril na drevené uhlie môže vážiť až 100 kg, taký by mal byť vybavený stabilnou konštrukciou s kvalitnými kolesami. Hmotnosť prenosných cestovných grilov sa potom pohybuje na opačnom konci, váži od 1 do 3 kg. Najobľúbenejšie kotlové grily majú hmotnosť najčastejšie od 20 do 40 kg v závislosti na ich konštrukcii, prevedenie a výbave.

Celkové rozmery zodpovedajú veľkosti grilu a jeho vykonanie, zaujímať by ste sa mali hlavne o výšku grilu, ktorá rozhoduje, ako pohodlne sa vám s grilom bude pracovať. Najmä ak ste vyššej postavy, vyberajte konštrukčne vyššie typy grilov.

Ako zapáliť gril na drevené uhlie

Pri zapaľovaní grilu postupujte podľa pokynov výrobca. Najlepšie postup zapaľovania je pomocou komínového štartéra, v ktorom sa každý uhlík podpáli rovnomerne a nezabúdajte, že aj kvalita uhlie má vplyv na pripravovaný pokrm, preto vyberajte len drevené uhlie bez chemikálií, plastov, dechtu, fosílneho uhlia alebo skla.

Overte si, že uhlie vyhovuje európskym normám, uhlíky majú mať rozmery 2 až 8 cm. Nekvalitné uhlie sa drobí a po zapálení fajčí. Kvalitné uhlie obsahuje viac ako 80% fixného uhlíka a naopak nezapácha. Brikety sú vyrobené z viac druhov dreveného uhlia a spojiva, napr. škrobu. Pre rýchlejšie zapálenie uhlie je možné použiť teplovzdušnú pištoľ.

 1. Najprv naplňte komínový štartér dreveným uhlím a dospodu vložte dva hárky papiera alebo iný materiál (napr. drevitú vlnu). Nádobu položte na palivový rošt.
 2. Zapáľte papier na dne nádoby a čakajte, kým začne štartér fajčiť. Po chvíli by ste mali cítiť teplo. Ak teplo po 5 minútach nezačne sálať, vložte do spodnej časti komína ďalší papier alebo podpaľovač.
 3. Zapálenie uhlie trvá spravidla 15-20 minút.
 4. Potom navlečte žiaruvzdornou rukavicu a vysypte rozpálené uhlíky na palivový rošt. Uhlie rozprestrite, umiestnite nad neho grilovací rošt a gril je pripravený.

Spôsoby grilovanie

Každá potravina potrebuje iný čas na prepečenia. Zelenina alebo ryba je hotová veľmi rýchlo, silnejší plátok mäsa potrebuje svoj čas, samozrejme v závislosti od teploty v grile. Čo, ako dlho a na akú teplotu grilovať sa dozviete v prehľadných tabuľkách na webe Weber.

Priame grilovanie s jednou tepelnou zónou

Rozpálené uhlie sa rovnomerne rozprestrie na 2/3 palivového roštu. Strana bez uhlíkov slúži na odloženie mäsa, keď je hotové a chcete ho udržať teplé.

Priame grilovanie s tromi tepelnými zónami

Pri usporiadaní žeravých uhlíkov dôjde k ideálnej regulácii teploty. Jedna zóna sprudka mäso opečie, stredná zóna ho tepelne spracuje a tretí, bezpečná zóna, slúži na odloženie hotového mäsa. Na tretine palivového roštu utvorte dvojnásobnú vrstvu uhlíkov, druhú tretinu pokryte jednou vrstvou uhlíkov a posledná časť zostane voľná na odkladanie.

Nepriame grilovanie

Z uhlíkov sa utvorí dve kôpky na protiľahlých stranách palivového roštu. Medzi ne sa položí alobalová miska na odkvapkávanie tuku. Na grilovací rošt sa uloží mäso tak, aby nebolo nad uhlíky, ale nad miskou na odkvapkávanie. Gril sa zavrie poklopom a prieduchy sa nastaví požadovaná teplota. Rovnako tak sa postupuje u údenie, len sa k uhlie prihodí vhodné drevené lupienky.

Údržba grilu

Aby mal gril dlhú životnosť, je potrebné sa o neho starať.

 • Počas grilovania – Gril zohrejte a očistite všetky pripálená miesta špeciálnym kefou alebo pomocou špeciálnych prípravkov na grily. Rošt potrite olejom a po každej várke mäsa postup opakujte.
 • Zazimovanie grilu – Gril očistite a vysypte popol. Mal by stáť na suchom mieste, chránený pred prachom, a najlepšie prikrytý plachtou alebo obalom na gril.
 • Pred novou sezónou – Gril očistite, ak ste to po sezóne nevykonali. Skontrolujte skrutky a poprípade je utiahnite. Rost pred každým použitím potrite jedlým olejom.

Príslušenstvo

 • Žiaruvzdorné rukavice – Pre bezpečnejšiu manipuláciu s grilom.
 • Čistiaci prostriedok – Na vnútornú a vonkajšiu časť grilu. Zbavuje gril mastnôt a pripálenín.
 • Grilovacie náradie – Hodí sa nielen kliešte, obracačka, dvojzubá vidlička alebo štetka na potieranie mäsa, ale aj grilovacie ihlice, porciovací nôž či nožnice.
 • Otvárač na fľaše – Pri kvalitných modelov býva súčasťou.
 • Motyčka na uhlie – Pre rozhrňovanie žeravých uhlíkov.
 • Kefa pre údržbu – Na čistenie roštu od pripálených kúskov mäsa.
 • Teplovzdušná pištoľ – Zaistí rýchle zapálenie uhlia.
 • Obal na gril – Chráni gril pred dažďom alebo prachom.
 • Pizza kameň – V niektorých griloch možno upiecť aj pizzu.
 • Udiace doštička – Dodá údenému mäsu zaujímavú chuť. Vyrába sa z rôznych druhov dreva.
 • Teplomer na mäso – Ihlice, ktorá meria teplotu vo vnútri mäsa.
 • Marinovací ihla – Pre jednoduchšie marinovanie vo všetkých častiach mäsa.
 • Podpaľovač – Zohnať sa dajú podpaľovacie kocky, podpaľovače z drevitej vlny, gélový podpaľovač či lisovaná drevené vlákna.
 • Hasiaci prístroj – Mal byť pri grilovaní pre väčšiu bezpečnosť vždy po ruke.

Otázky pri výbere záhradného grilu na drevené uhlie

Aký záhradný gril s udiarňou?

Najobľúbenejšie je takzvaný gril s udiarňou lokomotíva. Ohnisko je umiestnené mimo hlavnú komoru, vďaka čomu možno údiť alebo grilovať aj pri nízkej teplote metódou nepriameho grilovania. Naviac je možné vykonávať oboje súčasne a tiež piecť či variť. Kvalitný gril lokomotíva vyniká svojou stabilnou konštrukciou, materiálovým prevedením a neobyčajným vzhľadom. Topit je možné dreveným uhlím, briketami alebo i drevom.

V čom je lepšie liatinový gril na drevené uhlie?

Liatina, ktorá sa často používa na výrobu grilovacích roštov, disponuje vyššou kvalitou. Masívna liatina dobre akumuluje teplo, je teda vhodná pre rýchle grilovanie steakov, morských plodov alebo rýb pri vysokých teplotách. Na mäse navyše vytvorí typický grilovací odtlačok. Gril na drevené uhlie s liatinovým roštom má pri správnej údržbe dlhú životnosť, nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť, obstarávacia cena aj vyššia náročnosť na údržbu.

Ako sa líši gril na drevo a drevené uhlie?

Gril na drevené uhlie môže byť aj menších rozmerov, na rozdiel od robustného grilu lokomotíva, v ktorom zakúrite aj drevom v jednom z ohnísk. Drevené uhlie sa vkladá do klasického grilu na palivový rošt, zatiaľ čo priestranné ohniska je pri grile lokomotíva umiestnené mimo hlavnú komoru, takže možno kedykoľvek prikladať aj väčšie polená. Drevo navyše dodá celému grilovanie príjemnú vôňu a je možné aj údiť za nízkych teplôt.

Malý alebo veľký gril na drevené uhlie?

Pre veľké slávnosti treba gril s veľkým roštom s rozmermi minimálne 2500 cm2. Robustné grily majú vysokú hmotnosť a sú vhodné len na krátke presúvanie pomocou koliesok. Pre malú rodinu s 4 až 5 tich členov sa odporúča stredne veľký gril s roštom do 1500 cm2. Na grilovanie pre 1-2 osoby postačí mini gril na drevené uhlie gril s grilovacou plochou do 750 cm2. Ten je vhodný aj na cestovanie, pikniky alebo na časté prevážanie napríklad na chalupu.

Je skladací gril na drevené uhlie vhodný ako cestovný?

Skladacie grily sú na cestovanie ideálne. Ich hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 1-3 kg a rozmery sú spravidla maximálne 40x40x10 cm. Výhodou je tiež menšia potreba dreveného uhlia. Sú ideálne na presuny na chalupu, pikniky alebo kempovanie. Alternatívou môže byť jednorazový gril, ktorý sa po použití zlikviduje ako normálny odpad, alebo bezdymové gril, ktoré tiež disponujú malými rozmermi.

Aká je cena grilu na drevené uhlie?

Cena je veľmi variabilná, najlacnejší gril na drevené uhlie kúpite od 12 €, zatiaľ čo najdrahšie a typicky najlepšie grily na drevené uhlie stojí aj vyše 2000 €. Grily s udiarňou stojí od 120 do 400 €, bezdymové grily majú cenu od 50 do 270 € a malé, skladacie prenosné grily môžete kúpiť celkom bežne do 40 €. Najväčší cenový rozsah je u najrozšírenejšieho kotlového grilu, najlacnejší stojí od 25 €, kvalitné kúpite od 120 do 300 € a najdrahšie, ktoré sú vybavené často veľkým odkladacím stolom, stojí aj 800 €.