Najlepšie granule pre psov 2024 (Test)

TOP 3 psie granule

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

Yoggies

FirstMate Pacific Ocean

Superprémiové granule pre šteňatá s vysokým obsahom bielkovín. Sú hypoalergénne a hlavné zastúpenie v ich zložení má jahňacie mäso s ryžou.Granule lisované za studena sú kvalitné české granule pre psov, pred sušením obsahujú 87 % mäsa a neobsahujú žiadne obilie, lepok, sóju a sú vyrobené úplne bez chémie.Hypoalergénne granule pre psov obsahujú mäso z rýb, ktoré je zastúpené v 70 %. Sú ľahko stráviteľné, bez obilnín a ideálne sú pre neaktívnych psov s nadváhou.

Orientačná Cena
41,20 €

Orientačná Cena
75,90 €

Orientačná Cena
69,40 €

Medzi najbežnejšie domácich miláčikov patrí bezpochyby pes a prvou starostí, ešte pred jeho obstaraním, by mal byť výber vhodného krmiva. Granule pre psy sú dôležitou súčasťou každodennej rutiny všetkých psov a významne ovplyvňujú celý ich život. Kvalitné krmivo pre psov s absenciou škodlivých látok zabezpečí dlhý a zdraví život vášho štvornohého priateľa. Psie granule s vysokým obsahom mäsa sú zdrojom všetkých dôležitých živín, vitamínov a minerálov. Hypoalergénne granule pre psov uspokojí aj jedinca s citlivým trávením. S výberom významne pomôže dobre zostavený rebríček krmív pre psov, pretože ponuka granúl je v súčasnej dobe obrovská. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie granule pre psov pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie granule pre šteňatá

VzhľadModelVeľkosť plemenaDruh mäsaBez obilnínBielkovinyTukyDostupnosť
Carnilove Dog Salmon & Turkey recenzie a testCarnilove Dog Salmon & TurkeyMalé/všetkyLosos, moriakÁno38 %20 %
N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry recenzie a testN&D LG DOG Puppy M/L Lamb & BlueberryStredné/veľkéJahňacieNie35 %20 %
Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice recenzie a testBrit Care Junior Large Breed Lamb & RiceVeľkéJahňacieNie28 %14 %

Zobraziť celú ponuku

TIP: Odporúčame tiež kurzy Online Psie Školy

 • Najobľúbenejšie sú Základná poslušnosť a Kurz pre šteňatá.
 • Ďalej potom Psie triky alebo Stop ťahanie na vodítku.
 • Vhodné pre všetky plemená.

Najlepšie granule pre dospelých psov

VzhľadModelVeľkosť plemenaDruh mäsaBez obilnínBielkovinyTukyDostupnosť
Acana Dog Adult Small Breed Heritage recenzie a testAcana Dog Adult Small Breed HeritageMaléKuracie, morčacieÁno31 %17 %
Yoggies recenzie a testYoggiesStredné/veľkéKuracie, hovädzieNie26 %10 %
Happy Dog Profi Line Sportive recenzie a testHappy Dog Profi Line SportiveVeľkéHydinové, hovädzieNie26 %16 %

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie granule pre psov seniorov

VzhľadModelVeľkosť plemenaDruh mäsaBez obilnínBielkovinyTukyDostupnosť
Ontario Senior Mini recenzie a testOntario Senior MiniMaléJahňacieNie25 %14 %
Essential Foods Older recenzie a testEssential Foods OlderStredné/všetkyKuracie, kačacieÁno32 %14 %
FirstMate Pacific Ocean recenzie a testFirstMate Pacific OceanVeľké/všetkyRybieÁno18 %8 %

Zobraziť celú ponuku

Ďalšie kvalitné granule pre psov

 • Granule Orijen je kvalitné psie krmivo vyrábané z voľne chovaných zvierat a z čerstvých rýb pochádzajúcich z kanadských fariem.
 • Granule Applaws sú známe vysokým zastúpením bielkovín, ktoré sú získavané z čerstvého a kvalitného mäsa. Výrobca nepoužíva konzervanty, dochucovadlá ani obilniny.
 • Granule bez obilnín AATU sa považujú za jedny z najkvalitnejších psích granúl. Obsah mäsa majú 80% a zvyšok tvoria iba kvalitné suroviny obohatené super potravinami.
 • Marp holistic sú granule so špeciálnymi receptúrami, ktoré spĺňajú požiadavky špičkové zloženie. Sú holistické a teda bez obilnín, s vysokým obsahom mäsa a radom byliniek.
 • Granule Annamaet sa vyrábajú v Spojených štátoch rodinnou firmou. Ponúkajú holistické granule pre psov bez GMO a ďalších nevhodných surovín.
 • Granule Naturea vychádzajú z kvalitných živočíšnych bielkovín na báze mäsa a rýb, ktoré sú určené pre ľudskú spotrebu. Na výrobu sa používajú prvotriedne suroviny.
 • Kanadské granule pre psov Petcurean ponúkajú veľké množstvo kvalitných krmív, či už s obilninami, holistické, či pre rôzne diéty.
 • České granule pre psov Platinum s až 70 % podielom čerstvého mäsa, ktoré je doplnené ľahko stráviteľnými zložkami. Obsahujú zastudena lisované oleje, bylinky, vitamíny a minerály.
 • Primordial je vyvážené superprémiové psie krmivo, ktoré je vyrábané zo starostlivo vybraných a prevažne čerstvých ingrediencií. Jeho výroba prebieha pomocou obnoviteľných energií.
 • Royal Canin je komerčné krmivo, ktoré sa predáva takmer po celom svete. Ponúka dobrý pomer kvality a obstarávacej ceny a pokrýva celú škálu krmív, od granúl až po konzervy.
 • Purina Pro Plan pokrýva ako psie granule, tak psie konzervy. Špecializuje sa na diétna krmivá, ktoré majú špecifické zloženie určitých živín s cieľom uspokojiť konkrétne nutričné nároky.

Recenzie granúl pre psov

Carnilove Dog Salmon & Turkey

Carnilove Dog Salmon & Turkey recenzie a test

Granule pre šteniatka Carnilove Dog Salmon & Turkey sú vhodné pre šteňatá všetkých psích plemien od 4. týždňa veku do 12 tich mesiacov. Mäso v granulách zastupuje dehydrovaný losos a dehydrovaný moriak, a to v celkovom objeme 45 %. Vďaka rybiemu mäsu sú granule bohaté na omega-3 mastné kyseliny, morčacie mäso potom poskytuje veľké množstvo stopových prvkov a vitamíny B3 a B6. Spolu so šteňatami môžu granule konzumovať takisto gravidné a dojčiace suky.

N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry

N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry recenzie a test

Granule pre šteňa N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry sú ideálne pre stredné a veľké plemená psov. Majú nízky obsah kvalitných obilnín, ktoré zastupuje špalda a ovos. Mäso výrobca použil iba jahňacie, a to 20 % čerstvé vykostené a 20 % sušené. Granule sú vyrobené modernou technológiou, ktorá je šetrná a zachováva v krmive živiny. Pre vyvážené zloženie je výrobca dopĺňa dostatkom ovocia a zeleniny.

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice recenzie a test

Granule pre šteňatá veľkých plemien Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice sú české granule pre psov, ktoré majú superprémiové a hypoalergénne zloženie. Bielkoviny sú zastúpené jahňacie mäsovou múčkou, ktorú dopĺňa ryža, sušené jablko alebo lososový olej. Jednotlivé ingrediencie sú vysokej kvality, majú dobrú stráviteľnosť a v súčte podporujú imunitný systém.

Acana Dog Adult Small Breed Heritage

Acana Dog Adult Small Breed Heritage recenzie a test

Granule pre psov Acana Dog Adult Small Breed Heritage sú určené pre dospelé a malé plemená. Mäso pochádza z voľne chovaných kurčiat, pričom majú vysoký celkový podiel bielkovín, a to 31 %. Vyvážené zloženie dopĺňa platesa, strukoviny a mix ovocia a zeleniny, ktorý obsahuje veľa zdravie prospešných antioxidantov, minerálov a vitamínov. V zložení je dominujúcou živočíšna zložka, a preto nie je prekvapením, že sú tieto granule úplne bez obilnín.

Yoggies

Yoggies recenzie a test

Granule pre psov Yoggies sú české granule lisované za studena, ktoré pred sušením obsahujú 87% kuracieho a hovädzieho mäsa, ktoré pochádza z európskych fariem. Sú úplne bez chémie, dochucovadiel, konzervantov aj lepku a obsahujú probiotiká, ktoré prispievajú k zdravému imunitnému systému a obranyschopnosti. Granule majú poctivé zloženie z kvalitných surovín a za ich vznikom stojí pestrý príbeh zakladateľa, ktorý riešil zdravotné problémy u vlastného psa. Vznik tejto úspešnej značky je natoľko pôsobivý, že o ňom písal dokonca časopis Forbes.

Happy Dog Profi Line Sportive

Happy Dog Profi Line Sportive recenzie a test

Krmivo pre psov Happy Dog Profi Line Sportive je určené pre dospelých psov veľkých plemien, výrobca ho odporúča pre pracovné a športové psy, ktorí majú miernu fyzickú záťaž. Takisto je vhodné pre gravidné a dojčiace suky, čo z neho robí pomerne univerzálne krmivo s dobrým pomerom ceny k hmotnosti. Granule sú zostavené na hovädzom mäse, ktoré je ideálne pre všetky psie rasy. Celkový obsah bielkovín je 26 % a tuky sú zastúpené v množstve 16 %.

Ontario Senior Mini

Ontario Senior Mini recenzie a test

Granule pre psov seniorov Ontario Senior Mini sú ideálnym krmivom pre malé a trpasličie plemená psov, ktorí už dosiahli vek 8 rokov. Majú vyvážené zloženie pre správne a zdravé fungovanie starnúceho psa, nechýba im vysoký podiel minerálov a sú hypoalergénne. V zložení je zastúpené predovšetkým jahňacie mäso, ryža a hrach, v menších dávkach potom kurací tuk, morčacie mäso alebo sušené jablká. Výrobca pridal tiež špeciálnu zmes byliniek s morskými riasami, ktoré prospievajú ústnej hygiene a podporujú zdravé zuby.

Essential Foods Older

Essential Foods Older recenzie a test

Granule s vysokým obsahom mäsa Essential Foods Older sa skladajú z kuracieho a kačacieho mäsa, pstruhov a vajec. V granulách sú tieto suroviny zastúpené 78 % a dopĺňajú ich zemiaky, hrášok alebo ľanové semienko. Sú úplne bez obilnín a mimo to obsahujú probiotické kultúry z prírodných zdrojov. Výrobca odporúča toto krmivo začať podávať zhruba v 2/3 bežnej dĺžky života konkrétneho plemena, vhodné sú pre všetky rasy bez ohľadu na ich veľkosť.

FirstMate Pacific Ocean

FirstMate Pacific Ocean recenzie a test

Hypoalergénne granule pre psov FirstMate Pacific Ocean zaujmú svojím pomerne unikátnym zložením, v ktorom je na mieste mäsa zastúpený dominantne sleď, ančovičky a sardinky. Ryby sú doplnené zemiakovými vločkami a ďalšími surovinami, ktoré z granúl robia vyvážené krmivo. V zložení nenájdeme žiadne obilniny, lepok ani kukuricu, a preto sú vhodné aj pre psov s alergiami a s obmedzenou stravou. Ideálne sú tiež pre psy menej aktívne a pre psov s nadváhou, čo zodpovedá väčšine psov v staršom veku. Originálna receptúra spĺňa požiadavky asociácie AAFCO a granule sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6.

Najpredávanejšie granule pre psov na trhu

Medzi najpredávanejšie granule pre psov patrí Brit, Yoggies, Pedigree, Purina, Eminent a Royal Canin. Najkvalitnejšie granule sú AATU, Orijen, FirstMate, Marp a Taste of the Wild.

Ako vybrať granule pre psov

Pri výbere krmiva pre psov je dôležité zohľadniť nielen plemeno či veľkosť psa, ale aj jeho vek, životný štýl a samozrejme zdravotný stav. Každý pes vyžaduje niečo iné, preto sa s prvými granulami nemusíte trafiť. Najprv voľte menšie testovacie balenie a pri výbere sledujte predovšetkým zloženie krmiva s prevládajúcimi bielkovinami, dostatkom vitamínov, minerálov, vlákniny a zdravých tukov. Pri objavení alergie sú vhodné psie granule s dobre stráviteľnými surovinami bez škodlivých látok a výplňových sacharidov.

Aké granule pre psa sú teda najvhodnejšie? Každý psie jedinec má iné požiadavky na stravovanie, čo značne sťažuje výber. Zo začiatku vyberajte podľa základných kritérií.

 • Vek psa – Šteňa potrebuje veľa živín pre správny rast, krmivo pre dospelé a staršie psy závisí na množstve aspektoch, predovšetkým na zdravie.
 • Rasa / veľkosť psa – Čivava má samozrejme iné potreby ako nemecká doga.
 • Životný štýl – Miera pohybu psa určuje potrebnú energetickú hodnotu krmiva, aby nedochádzalo ku sklonom k obezite alebo podváhe.
 • Zdravotný stav – Pri zdravotných problémoch je nutné stravu prispôsobiť špeciálnymi granulami.

Výber granúl podľa veku psa

Pretože sa nároky psa na stravu v každom veku mení, je potrebné im stravu postupne prispôsobovať.

Granule pre šteňatá

Granule pre psov Junior alebo Puppy sa podávajú zhruba do jedného roka veku psa. Šteňa veľkého plemena sa stáva dospelým psom až v roku a pol, kŕmenie granulami pre šteňa trvá preto dlhšie. Než šteňatá dorastú do hmotnosti a veľkosti dospelého psa, vyžadujú dostatočné množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov.

Dôležitý je predovšetkým vápnik, ktorý zaistí správny vývoj kostí. Podiel bielkovín by mal byť v rozmedzí 22-28 %, tuky 8-17 % a sacharidy spolu s vlákninou len v malom množstve. Energetickú hodnotu by nemali dodávať iba sacharidy. Predovšetkým granule pre šteňatá veľkých plemien by mali obsahovať kĺbovú výživu, takzvané chondroprotektíva, pre ich správny rast. Najmä granule pre šteniatka malých plemien vynikajú malou veľkosťou. Najlepšie granule pre šteniatka malých plemien majú granule naozaj malé veľkosti, čím sa uľahčí ich konzumácia.

 • Namáčanie granúl – Aby bol šteňaťu s nevyvinutými zúbkami uľahčený príjem potravy, môžu sa granule mierne namáčať vlažnou vodou. Nie však príliš dlho.
 • Chrumkanie – Dôležité je psa naučiť granule chrúmať hneď ako mu to zuby dovolí. Najmä veľké plemená majú tendenciu granule hltať. Chrumkanie nielen obrusuje zubný povlak a posilňuje čeľuste, ale uvoľňuje tiež endorfín do mozgu psa, nazvaný tiež ako enzým šťastie.

Granule pre dospelých psov

Keď šteňa vyrastie, môžete pomaly prejsť na granule pre dospelých psov (Adult). Tie sa však radia do kategórií podľa veľkosti plemena, miery aktivity alebo životného štýlu psa. Stravu je teda potrebné prispôsobiť konkrétnemu psovi na mieru. Granule by predovšetkým mali obsahovať dostatok bielkovín, primerané množstvo tukov, vitamínov, antioxidantov a minerálov.

Granule pre staré psy

Staroba psa začína u veľkých plemien už cca v 5 rokoch, u malých plemien asi v 7 rokoch. Z dôvodu úbytku fyzickej aktivity psa je nutné prispôsobiť stravu, aby nedošlo k obezite. Krmivo musí obsahovať dostatok minerálov a vitamínov, ktoré sú pre zdravie psa nevyhnutné. Granule pre psov seniorov majú nižšiu energetickú hodnotu a vyšší obsah vlákniny pre lepšiu stráviteľnosť. V prípade chýbajúcich zubov je vhodné podávať mäkké granule pre psov. Najmä u veľkých a obrích plemien je veľmi dôležitá kĺbová výživa.

 • Glukosamín sulfát – Jeden z chondroprotektív, ktorý napomáha k vzniku nových buniek chrupavky a spomaľuje rozvoj degeneratívnych zmien chrupavky.
 • Chondroitín sulfát – Veľmi dôležitá súčasť chrupavky. Získava sa z chrupaviek zvierat s prídavkom minerálnych solí pre jeho lepšie vstrebávanie. Dokáže naviazať veľké množstvo vody, čím je chrupavka hydratovaná. Dodáva pružnosť stuhnutým alebo poškodeným tkanivám a kĺbom, tlmí bolesti a mierni priebeh zápalu kĺbu.

Výber granúl podľa plemena

Prihliadať pri výbere granúl je nutné tiež na plemeno psa. Každé plemeno má inú veľkosť či stavbu tela, rozdielne pohybové možnosti alebo citlivosť trávenia, v čom sa odráža aj dávkovanie krmiva.

Malé plemená

Podávať sa im spravidla majú psie granule s vyšším obsahom bielkovín a tukov a s ľahko stráviteľnými sacharidy, najlepšie s označením Mini. Granule pre čivavy sú malých rozmerov kvôli ich slabým čeľustiam. Kvôli malému telu a rýchlejšiemu trávenie potrebujú viac energie než väčšie plemená. Energetickú hodnotu nájdete na obale v kilojouloch (kJ). Ďalšie malé plemená sú napríklad jorkšír, bišónik alebo maltézsky psík.

Stredné plemená

Veľkosť granúl nehrá veľkú úlohu vďaka dostatočne silným čeľustiam. Záleží teda na maznáčikovi, čo mu vyhovuje. Granule pre šteňatá stredných plemien sú spravidla menšie. Pes by nemal prijímať viac energie, než koľko vydá a opäť záleží na konkrétnom plemenu, aktivite a zdravotnom stave psa. Do tejto skupiny patrí napríklad bígl, kokršpaniel alebo kólia.

Veľké a obrie plemená

Potrebujú granule väčších rozmerov, aby nehrozilo vdýchnutia alebo hltanie. Obsahujú menej tukov, viac kvalitných bielkovín, vitamínov, minerálov a tiež viac kĺbovej výživy. Kĺby veľkých plemien sú totiž značne namáhané a prizerať je nutné tiež na nebezpečenstvo obezity, ktorá by kĺbom ešte priťažila. Preto by pes nemal prijímať veľké množstvo sacharidov a veľkého psa musí majiteľ neustále držať v kondícii a správne dávkovať krmivo. Z dôvodu nežiaduceho hltania sa odporúča dávku rozdeliť na dve menšie porcie. Patrí sem bernardíny, dogy alebo lovecké psy.

Výber podľa špeciálnych potrieb psa

Takmer každý pes potrebuje v určité etape špeciálnu stravu. Či už sa jedná o gravidnú suku, obézneho psíka alebo maznáčika so zdravotnými problémami.

Diétne granule pre psov
Obezita u psa je veľmi nebezpečná. Každý chovateľ by sa mal snažiť udržiavať psa v kondícii, aby k nej vôbec nedošlo. Obézni pes horšie znáša teplotné rozdiely, má problémy s dýchaním a obehovým systémom. Hrozí mu tiež cukrovka či iné ochorenia. Nestačí iba zmenšiť porciu pôvodných granúl, je treba tiež zmeniť zloženie krmiva, zvýšiť podiel vlákniny a znížiť tuky a sacharidy. Granule pre psov s nadváhou sa označujú ako “light”.

Granule pre aktívnych psov

Naopak psovi, ktorý celý deň behá, je potrebné dodať veľké množstvo energie. Vhodné sú psie granule s názvom “šport” alebo “active” s vyšším obsahom bielkovín a tukov. Zvyčajne sa podávajú mladým ťažným, loveckým alebo služobným psom, a to predovšetkým na jeseň a v zime, kedy sa energetický výdaj ešte zvýši. Tieto granule nie sú v žiadnom prípade vhodné pre neaktívne psy, pri ktorých by došlo k rýchlemu nabratie hmotnosti.

Hypoalergénne granule pre psov

Veľa psov trpí alergiami na určité suroviny v krmive. Najčastejšie sa jedná o obilniny, lepok alebo sóju. Zistiť, na akú surovinu je pes alergický, je veľmi zložité, pretože zatiaľ neexistuje spoľahlivý test pre psov. Preto je nutné skúšať rôzne granule pre alergické psy a pozorovať zmeny.

Medzi hypoalergénne krmivo patrí granule pre psov bez obilnín alebo bez určitého druhu mäsa. Zohľadniť treba tiež fakt, že pes môže byť alergický na niečo iné, než je krmivo. Časté sú alergie na blšie uhryznutie, na antiparazitné obojky, rastliny, plesne či posypovej soli.

 • Kuracie mäso – Práve kuracie vyvoláva z mäsa alergie najčastejšie.
 • Jahňacie mäso – Je vhodné a najčastejšie podávané pri alergiách. Obsahuje kyselinu linolovú, ktorá má zoštíhľujúce a protirakovinové účinky. Je dobre stráviteľné, a preto je doporučované pri diétach. Keďže má dobrý vplyv na hladinu cholesterolu, osvedčilo sa tiež u psov so srdcovými a cievnymi problémami.
 • Zverina / kačacie mäso / losos / hmyz – Sú tiež ľahko stráviteľné a vhodné pri intolerancii na iné druhy mäsa.
 • Quinoa, tapioka, cícer – Sú bezlepkovou alternatívou plné vitamínov a prospešných látok.

Granule pre gravidné suky

Strava v čase gravidity sučky je dôležitá predovšetkým pre šteňatá, kedy sa im začnú vyvíjať kosti, čo začína spravidla v piatom týždni tehotenstva. U súk veľkých plemien sa zvýši energetická potreba až o 50%. V druhej polovici tehotenstva je vhodné kŕmiť suku minimálne po dvoch dávkach denne.

Možné je tiež podávanie granúl pre šteňatá, ktoré spĺňajú dostatočný podiel bielkovín, vitamínov, minerálov a predovšetkým vápnika, dôležitý pre rast kostí. Aj v čase dojčenia musia mať fena dostatočný prísun krmiva pre správnu tvorbu mlieka a dostatok živín. Vhodnou zložkou v krmive pre gravidné sučky je napríklad cícer.

Granule pre kastrované psy

Pretože pohlavné hormóny psa regulujú metabolizmus a chuť k jedlu, dochádza u kastrátov k rýchlemu priberaniu na váhe a s rastúcou chuťou do jedla postupne ubúda spotreba energie. Rovnako ako u obéznych psov však nemožno psovi začať dávať menej pôvodných granúl, ale je nutné upraviť jedálniček. Na trhu sa dajú zohnať granule určené priamo pre nich, dajú sa však použiť akékoľvek granule so zníženým obsahom kalórií. Stretnete sa s názvami “castrated”alebo “Sterilised”.

Granule pre psov so zdravotnými problémami

Každé ochorenie psa možno do istej miery ovplyvniť kŕmením. Je nutné konkrétny prípad najprv konzultovať s veterinárom a stravu upraviť podľa zdravotného problému.

 • Pri zápale žalúdka – Nutnosťou je zníženie tukov a podpora imunity.
 • Pre psov s cukrovkou – Maznáčik s diabetes potrebuje veľa vlákniny a bielkovín. Veľmi vhodná je pre neho tekvica.
 • Pri ochorení obličiek – Je dôležité zníženie obsahu bielkovín a fosforu.
 • Ochorenie srdca – Vhodné sú krmivá znižujúce cholesterol. Obsah sodíka by sa mal znížiť, taurín a L-karnitín sú nevyhnutnosťou.
 • Kožné choroby – Pre odstránenie príčiny sa podáva krmivo s vitamínmi A, E, alebo H či rybím olejom.
 • Problémy s chrupom – Najmä pre staré psy so zlým chrupom sú vhodné mäkké, alebo polomäkké granule pre psov.

Granule pre psov na pribratí

Po chorobe, operácii alebo u psov nájdených a zúbožených treba hmotnosť dostať na zdravú hodnotu. Pes by nemal mať z diaľky príliš viditeľná rebrá, panvu alebo iné kosti, avšak mali by byť hmatateľné.

Pes s podváhou sa nesmie preťažovať a nie je vhodné podávať výrazne väčšie množstvo krmiva. Vhodné je krmivo s vysokou energetickou hodnotou v malom množstve. Najdôležitejšími látkami sú tuky, bielkoviny a vláknina. Krmivo by malo byť chutné a voňavé pre povzbudenie psa v jedenie.

Špeciálne granule

Výrobcovia stále zdokonaľujú svoje krmiva, aby boli zachované najdôležitejšie živiny a kvalita surovín.

Granule lisované za studena

Bone and raw food (kosti a surová strava) je kŕmenie psa prirodzenou stravou, akou sa stravovali ich predkovia. Považuje sa za najzdravší variantu. Výrobcovia sa snažia surovú stravu napodobniť psími granulami lisovanými za studena, čím zachovajú v mäse potrebné živiny, vitamíny a minerály. Takéto granule sú tiež lepšie stráviteľné, neobsahujú geneticky modifikované zložky, sóju, pšenicu ani konzervanty. Sú vhodnou prílohou pre plnohodnotnú BARF stravu.

Holistické granule pre psov

Jedná sa o komplexné a vyvážené krmivo pre psov. Spravidla neobsahujú obilniny, prípadne sa objavujú v menšom množstve. Obsahujú veľké množstvo čerstvého mäsa, vitamínov z bylín a lesného ovocia. Nevyskytujú sa v nich konzervačné látky ani zahusťovadlá, ani vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu. Holistické granule sú pre psa maximálne stráviteľné, čo znižuje dennú dávku. Sú vhodné pre psy s citlivým trávením alebo alergiami.

Veganské / vegetariánske granule

Veterinári neodporúčajú podávať psom granule len z rastlinných zložiek. Pes je prirodzený mäsožravec a mäso potrebuje k správnej funkcii orgánov. Niektorí majitelia psov sa domnievajú, že objavená alergia je spôsobená neznášanlivosťou mäsa, väčšinou je to však spôsobené množstvom obilnín alebo sóje v krmive, prípadne určitým druhom mäsa.

Potrebné látky získané zo živočíšnych zdrojov (keratín, kolagén alebo elastín) je veľmi ťažké alebo nemožné získať z rastlinných zdrojov. Vegánskymi páníčkům sa odporúča nájsť kompromis v podobe kvalitných granúl so surovinami z udržateľných zdrojov a vždy sa najprv poradiť s odborníkom na psie stravu.

Hmyzie granule

Krmiva založená na hmyzu sú bezobilné a ľahko stráviteľné. Vynikajú vysokým podielom proteínov a živín s obsahom aminokyselín a kyseliny laurovej pre podporu imunitného systému. Larvy obsiahnuté v krmive sú tiež zdrojom vyváženého pomeru fosforu. Sú vhodné ako hypoalergénne a ich nevýhodou je len vyššia nákupná cena.

Formy krmivá

Na trhu je veľa foriem psieho krmiva. Každá má svoje výhody aj nevýhody.

Suché granule

Najčastejším krmivom sú suché granule. Existuje nepreberné množstvo granúl pre všetky rasy a vekové kategórie psov. Sú pre nich najvyváženejší stravou a výhodou je dlhá trvanlivosť a jednoduché podávanie. Chroupáním granúl dochádza k obrusovaniu zubného plaku a kameňa a k posilňovaniu čeľustí. Nevýhodou môže byť ich nevýrazná vôňa, narozdiel od konzerv. S konzervami je však suché granule možné kombinovať v rovnakom pomere.

Konzervy

Jedná sa o nákladnejšie spôsob kŕmenia. Konzervy vynikajú skvelou vôňou a sú u psov obľúbené. Obsahujú mäso v čerstvej podobe a je v nich obsiahnutá voda, teda pes zje objemovo viac krmiva. Kvôli spotrebe je kŕmenie konzervami tiež menej ekologické. Konzervy sa neodporúčajú ako plnohodnotná a stála strava pre psa, hodí sa skôr na cesty alebo dokrmovanie. Nevýhodou je tiež menšia trvanlivosť otvorené konzervy. Je potrebné zabezpečiť čistenie zubov psa, ku ktorému pri podávaní konzerv nedochádza ako u granúl. Riešením môžu byť dentálnej doplnky stravy.

Domáca varená strava

Varenie psie stravy je časovo náročné a treba spočítať všetky potrebné živiny, aby bola strava vyvážená. Je kvôli cenám potravín náročná aj cenovo. Kosti sa podávajú len v surovom stave a kuracie kosti sa nepodávajú vôbec kvôli ich štiepenie a ostrosti.

Maškrty

Sú určené k trénovaniu psa a kvôli vysokému obsahu kalórií by sa ich nemalo podávať veľa. Na balenie býva uvedené odporúčané dávkovanie, ktoré by sa nemalo prekračovať. Veľa maškŕt obsahuje tiež nevhodná dochucovadlá, soli a tuky. Preto sú najvhodnejšie maškrty v podobe sušeného mäsa alebo funkčné maškrty, ktoré slúžia ako doplnok stravy, napríklad pre podporu kĺbov alebo pre čistenie chrupu.

BARF strava

Bone and Raw Food sa často považuje za najlepšie krmivo pre psov zložené zo surových surovín a kostí a vďaka absencii tepelnej úpravy si mäso a zelenina udrží potrebné živiny a arómu. 100% BARF strava je náročná na skladovanie a nákladnejšia než ostatné varianty. Preto niektorí výrobcovia predávajú priemyselne spracované BARF krmivá bez tepelnej úpravy.

Jedná sa o granule lisované za studena. Účel tohto spôsobu stravovania je návrat k prirodzenej strave, ako u predkov vlkov, ktorí snívajú celú korisť aj s vnútornosťami a zvyšok živín doplní z trávy a bobúľ. Prekvapivo sa nájdu fanúšikovia aj odporcovia tohto spôsobu kŕmenia.

Pre niektoré prešľachtené plemená totiž nie je BARF najvhodnejšia. Tí majú nastavené trávenie na tepelne spracované krmivo a so surovým mäsom môžu mať problém. Ak však pes stravu prijme, veľmi mu prospeje. Obľubu si BARF získal predovšetkým pri príznakoch alergií, pri zápaloch a iných ochoreniach. Šteňatá si na surovú stravu ľahko zvyknú, u starších psov musí byť prechod pozvoľný.

Porozumenie zloženie krmiva

Najprv je potrebné naučiť sa čítať zloženie granúl. Suroviny sú na obale zoradené podľa percentuálneho množstva, na prvom mieste bude surovina s najväčším zastúpením. Pozorne si všímajte všetkých obsiahnutých surovín a ich formy.

 • Forma obsiahnutého mäsa – Mäso môže byť uvedené v čerstvom, dehydrované alebo sušenom stave. Najhoršie je vo forme múčky.
 • Presná deklarácia – Niektoré suroviny sú na obaloch uvedené príliš nepresne. Napríklad mäsová múčka, ktorá môže byť z akéhokoľvek mäsa. Živočíšny tuk môže byť z rôznych druhov zvierat a rybí olej z rôznych druhov rýb. Dôveryhodnejší sú termíny kuracia múčka, kurací tuk alebo lososový olej. Výrobca kvalitných krmív uvádza údaje o surovinách konkrétne.
 • Obsah mäsa – Čerstvé mäso obsahuje 70-80 % vody, preto ju musíte odpočítať z percent uvedených na obale. Od 60 % mäsa odčítajte 70%. 0,6×70 = 42 a 60-42 je 18 %. Rovnako tak možno spočítať bielkoviny. Vyberajte krmivo s obsahom aspoň 20-25 % sušeného mäsa, pri kvalitných krmív sa stretnete aj s 30 %.
 • Bielkoviny rastlinného pôvodu – Nemali by sa v kvalitných krmivách vyskytovať. Ide napríklad o kukuričný lepok, ryžový alebo hrachový proteín. Iba zvyšujú obsah bielkovín v krmive, ale zvieraťu nijako neprospievajú. Môžu sa objavovať aj rôzne hydrolyzáty, tzv. koncentrované proteínové výťažky.
 • Triky výrobcov – Často sa stáva, že výrobcovia rozčlení napríklad sacharidy do viacerých položiek, aby neboli v tabuľke na prvej pozícii miesto bielkovín. Ide napríklad o pšeničnú múku, ryžu, pšeničné klíčky a pod.
 • Spôsob konzervácie – Najvhodnejší spôsob konzervácie je pomocou rozmarínu alebo vitamínu E. Výrobca však môže tieto suroviny iba uvádzať ako vedľajší, zatiaľ čo sú granule konzervované chemicky. V tom prípade sa dá na obale dočítať o antioxidantoch či konzervačných látkach čiže prídavných látkach povolených EÚ. Najhoršie z nich sú toxické BHT a BHA. Výrobcovia sú povinní uvádzať spôsob konzervácie celého krmiva, nie jednotlivých surovín.
 • Obsah sodíka – Nemal by sa vyskytovať vo veľkom množstve. Nájdete ho pomocou údaje o soli, ktorý by mal byť menší ako 0,5 %.
 • Dátum expirácie – Pre zaručenou čerstvosť krmiva po celú dobu jeho podávania skontrolujte minimálnu trvanlivosť.
 • Marketingové názvy – Prémiové krmivo pre psov nemusí byť zďaleka to najlepšie. Ide často o trik výrobcov. Nazývajú si tak granule svojej špecifickej rady. Nie sú však určená žiadne pravidlá, čo musí krmivo spĺňať, aby mohlo niesť tento názov.

Zloženie krmiva

Prvé, čo je nutné pred kúpou zistiť, je zloženie a prítomnosť všetkých potrebných látok pre správnu funkciu orgánov.

Bielkoviny

Sú tou najdôležitejšou zložkou v krmive. Granule by mali obsahovať aspoň 18%, u šteniat je potrebných minimálne 25 %. Najkvalitnejšie granule pre psov majú obsah bielkovín niekedy aj dokonca 40 %. Zaisťujú tvorbu krvných buniek, rýchle hojenie, podporujú reprodukciu, laktáciu a pomáhajú s rastom svalovej hmoty.

Sledovať treba tiež pôvod bielkovín. Väčšinu by mali tvoriť živočíšne bielkoviny, u ktorých spracovávanie sa netvoria veľké množstvo odpadových látok. Naopak u rastlinných sa tvorí amoniak, zaťažujúce obličky a pečeň a sú tiež ťažšie stráviteľné.

 • Strukoviny a obilniny – Niektorí výrobcovia ich pridávajú do krmív vo veľkom množstve kvôli ich proteínom. Tie však nie sú kvalitné ako proteíny z mäsa. Sója v krmive znižuje využiteľnosť vitamínov a minerálov z potravy a rovnako tak kukurica je skôr výplňovú surovinou, aj keď tepelne spracovaná je lepšie stráviteľná a v určitej miere prijateľná. Pes by nemal dostávať viac obilnín a strukovín ako mäsa.
 • Mäso – Najdôležitejšie bielkovina pre psov a surovina vôbec. Najmä pre aktívnych psov je podiel mäsa v granulách nesmierne dôležitý. Môže sa jednať o kuracie, jahňacie, rybie, bravčové a pod. Na obale sa musí uvádzať, aké mäso krmivo obsahuje a v akej forme. Uvádza sa čerstvé, mrazené, sušené alebo v podobe múčky. Pretože mäso obsahuje 70-80 % vody, treba spočítať straty, ak je uvádzané v čerstvom stave. Ak výrobca uvádza 50 % čerstvého mäsa, po odpočítaní vody je ho vo výsledku v krmive len 15 %. Ideálne vyberajte krmiva s podielom dehydrovaného mäsa 25-30 %.
 • Mäsová múčka – Ide o horší variantu spracovanie mäsa a často nie je možné s istotou určiť, čím bola múčka konzervovaná. Je viackrát tepelne spracovaná a jej kvalita sa dá zistiť pomocou údaje o popelovinách. Nízky podiel popolovín sa pohybuje okolo 12%, vysoký až 40%, ktorý sa neodporúča.

Sacharidy

Suroviny bohaté na cukry sú v krmive tiež dôležité, je však nutné podávať primerané množstvo. Sú rýchlym zdrojom energie, ukladajú bielkoviny na neskôr a obsahujú vlákninu. Zaisťujú správnu funkciu nervovej sústavy a srdca. Súčasťou sacharidov sú tiež antinutričné látky, ktoré znižujú využiteľnosť niektorých vitamínov a minerálov. Krmivo pre psov by malo obsahovať maximálne 20-30 % dobre stráviteľných sacharidov, ich nadbytok často vedie k obezite psa, pretože sa ukladajú ako tuk.

 • Zemiaky, ryža a ovos – Sú zo sacharidov najlepšie stráviteľné.
 • Kukurica – Je horšie stráviteľná, a preto by jej v krmive nemalo byť veľké množstvo. Tepelne upravená je stráviteľná o niečo lepšie.
 • Pšenica a sója – Môžu spôsobovať alergické reakcie. Pšenica je kvôli lepku horšie stráviteľná.

Tuky

Mali by tvoriť 9-20 % krmiva, psíkovi dodávajú najviac energie. Ich stráviteľnosť je asi 90 %, zlepšujú chuť krmiva a obsahujú esenciálne mastné kyseliny. Zaisťujú správnu funkciu pečene a pomáhajú s reprodukciou. Zaisťujú spracovávanie niektorých druhov vitamínov, izolujú nervové vlákna a starajú sa o transport živín.

Najvhodnejšími tuky sú živočíšne, najčastejšie sa stretnete s rybím alebo kuracím tukom. Zloženie tukov v krmive je nutné kontrolovať predovšetkým u psíkov so sklonmi k obezite. Naopak s ich nedostatkom môže dochádzať k ochorenie kože, k šupinatosti alebo k príliš hrubej srsti.

Vláknina

Obsah vlákniny v granulách by mal byť asi 4%, vďaka nej je pes rýchlejšie nasýtený. Obsahuje málo kalórií, preto sa obéznym psom môže podávať krmivo s vyšším podielom vlákniny (až 5%). Podporuje správnu funkciu zažívanie, čím chráni psa pred zápchou. Pri podávaní nadbytku vlákniny by sa znížila stráviteľnosť a psovi by chýbali vitamíny a minerály. Medzi nevhodnou vlákninu patrí pšeničná.

 • Vo vode rozpustná (mäkká/prebiotická) – Má laxatívne účinky. Je obsiahnutá v psylliu, strukovinách, sóji, jablkách alebo hruškách.
 • Nerozpustná vláknina (hrubá) – Znižuje tlak v črevách pri hnačkách, pomáha znižovať cholesterol, čistí črevá, podporuje vylučovanie a detoxikuje organizmus. Nachádza sa v koreňovej zelenine, obilných zrnách, orechoch alebo semienkach.

Vitamíny

Posilňujú imunitu a podporujú správnu funkciu organizmu. Ľudia aj psi si dokážu sami vytvoriť len vitamín C a K. Ostatné by mali byť dodávané v krmive a ich pomer musí byť vyvážený.

 • Vitamín A / retinol a dehydroretin – Zaisťuje zdravý rast psa a zlepšuje zrak a kožu.
 • Vitamín C / kyselina askorbová – Je dobrá pre imunitný systém a oxidácii živín.
 • Vitamín D / ergokalciferol a cholekalciferol – Stará sa o vstrebávanie vápnika a fosforu, čím podporuje rast a pevnosť kostí a chrupu.
 • Vitamín E / tokoferol – Antioxidant podporujúce plodnosť a chrániaci organizmus. Prospieva nervom, srsti a svalom.
 • Vitamín H / biotín – Prospieva srsti, koži a pečeni.
 • Vitamín K / fylochinon a menachinón – Má vplyv na mineralizáciu kostí a zrážanlivosť krvi.
 • Vitamíny skupiny B – Majú dobrý vplyv na zažívanie. Vitamín B1 navyše ovplyvňuje metabolizmus cukrov, B2 bunkové dýchanie, B3 má dobrý vplyv na DNA, RNA a bielkoviny v tele. B5 je tiež dôležitý pre syntézu bielkovín, B6 zrýchľuje hojenie rán, B7 podporuje rast buniek, B9 napomáha s tvorbou červených krviniek a zdravému metabolizmu a B12 je nenahraditeľný pre tvorbu krvi.

Minerály a stopové prvky

Pre zdravie psa sú dôležité ďalšie látky, ktoré sa do krmív pridávajú v minimálnom množstve. Dokážu na seba naviazať prípadné ťažké kovy a iné škodlivé látky.

 • Sodík – Prospieva nervovému systému a má vplyv na telesné tekutiny, s ktorými pomáha hospodáriť.
 • Vápnik a fosfor – Sú dôležité pre rast kostí a zubov.
 • Draslík – Prospieva trávenie a pomáha odbúravať tuky a cukry.
 • Horčík – Je dôležitý pre rast kostí a správnu funkciu nervov.
 • Chlór – Prispieva k správnej funkcii trávenie.
 • Síra – Posilňuje kosti a chrupavky.
 • Železo – Dôležité pre tvorbu krvi. Pri nedostatku môže dôjsť k anémii.
 • Jód – Prospešný pre funkciu štítnej žľazy a pri raste šteňaťa.
 • Probiotiká – Podporujú správnu funkciu tráviaceho systému.
 • Chondroitín a glukosamín – Kĺbová výživa, ktorá je obzvlášť dôležitá pre veľké plemená.
 • Byliny – V kvalitných krmivách sa objavujú tiež bylinky prospešné zdraviu, echinacea napríklad prospieva chrupu, čakanka je antiparazitná a prospieva zažívanie.

Popol

Názov mnoho majiteľov psov odrádza, jedná sa však o súbor anorganických minerálnych látok, ktoré sú pre zdravie psa nevyhnutné. Ich podiel v krmive je asi 5-8%. Vhodnejšie sú krmivá s menším podielom popola, pretože z neho pes lepšie využije ostatné látky. Pri vyššom obsahu popolovín sú pravdepodobne primiešané odpadové produkty (kosti alebo obilné šupky), ktoré môžu byť karcinogénne. Popoloviny najčastejšie obsahujú fosfor, soľ, selén, magnézium, kalcium a zinok.

Superpotraviny

U psích granúl sa začali objavovať tiež superpotraviny. U psej stravy menej bežné, avšak zdraviu veľmi prospešné.

 • Quinoa – Pseudoobilovina, ktorej hlavnou zložkou je škrob. Je bohatá na bielkoviny a vitamíny (tiamín, riboflavín a vitamín C). Výhodou je absencia lepku.
 • Tapioka – Dužina hľúz manioku jedlého je zdrojom polysacharidov s nízkym obsahom cholesterolu a je bezlepková. Obsahuje vápnik, fosfor, horčík, draslík, železo, vitamín B, kyselinu listovú, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
 • Cícer – strukovina obsahujúce veľké množstvo vlákniny, železa, kyselinu listovú a vitamíny skupiny B. Posilňuje nervy a chráni psa pred zápchou. Je bezlepková a bez cholesterolu.
 • Tekvica – Zelenina sa skvelými nutričnými vlastnosťami. Je vhodná pre psov diabetikov, obsahuje beta karotén a veľa ďalších antioxidantov pre dobrú imunitu. Je tiež antikarcinogénna, antiparazitná, reguluje mobilitu čriev a chráni kardiovaskulárny systém.
 • Morské riasy – Najčastejšie je napríklad kelp. Je zdrojom karotenoidov, aminokyselín, stopových prvkov a vitamínov. Podporujú funkciu štítnej žľazy a imunitu.
 • Čakanka – Bylina účinná proti vnútorným parazitom a prospievajúce zažívanie. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov.

Nežiaduce zloženie granúl

Aby granule psíkovi prospievali, nesmie obsahovať škodlivé látky. Vyhýbať sa treba predovšetkým tým, ktoré sú skryté pod názvom “doplnkové látky schválené EÚ”.

 • Výrobky živočíšneho pôvodu alebo mäsové deriváty – Ak výrobca uvádza živočíšne zložky bez konkrétnej špecifikácie, mali by ste sa im vyhnúť.
 • Alergény – Psík môže mať alergie na rôzne suroviny. Alergickú reakciu môže vyvolať aj určitý druh mäsa alebo tuku. Najčastejšími alergénmi sú však sója alebo pšenica.
 • Vajce, mlieko – Môžu spôsobovať alergické reakcie alebo žalúdočné problémy.
 • Soľ – Je potrebná pre telo psa len v malom množstve. Jej množstvo sa pozná podľa obsahu sodíka. 0,5% je ideálne množstvo.
 • Sorban draselný – Zabraňuje plesniam v krmivách. Pri dlhodobom užívaní sú potvrdené karcinogénne účinky.
 • BHA (E320) – Zabraňuje žltnutiu tukov v krmive a zamedzuje tvorbe plesní a baktérií. Môže spôsobovať alergie alebo iné problémy.
 • BHT (E321) – Tiež zabraňuje žltnutiu tukov a olejov. Je podobný účinkom BHA. Je toxický pre pľúca, pečeň a obličky.
 • Propylgalát (E310) – Pridáva sa tiež pre lepšiu konzerváciu. Môže spôsobiť žalúdočné problémy a alergie.
 • Ťažké kovy a plesne – Spôsobujú vážne zdravotné problémy. Zdrojom ťažkých kovov sú nekvalitné obilniny a plesne môže spôsobiť zlý výrobný postup alebo skladovanie.

Pravidlá kŕmenie

Najdôležitejšie je, aby granule psovi vyhovovali. Keď zistíte, ktoré krmivo psovi chutí najviac, môžete ho začať učiť jeho stravovacím návykom. Na každom obale by malo byť uvedené odporúčané dávkovanie. Čím je krmivo kvalitnejšie, tým menšia dávka by mala stačiť. Preto vydrží drahšie a kvalitné granule dlhšie ako tie zo supermarketu. Ak krmivo psovi prospieva spoznáte podľa lesklej srsti, pevné stolice, nie príliš výrazného zápachu z tlamy a celkovo podľa dobrej kondície psa.

 • Raz alebo dvakrát denne – Malým psom obvykle stačí jedna odporúčaná dávka. Veľkým psom sa odporúča podávať dávky dve počas dňa, avšak v pravidelnom čase a množstve. Pri požitia príliš veľkého množstva krmiva hrozí torzia žalúdku.
 • Ak pes granule nezje – Keď zostanú granule ležať, mala by sa miska odobrať až do ďalšieho dňa, aby si pes zvykol na pravidelné kŕmenie.
 • Odpočinok po kŕmení – Psa by ste nemali kŕmiť tesne pred venčením alebo inou aktivitou.
 • Dostatok vody – K dispozícii musí mať pes neustále čistú vodu, najlepšie odstátou, a to nielen pri kŕmení.
 • Zvyšky ľudského jedla – V žiadnom prípade nie sú vhodné pre psa. Pes by mal rozhodený stravovací režim, dostal by do tela škodlivé látky a naučil by sa prosíkať pri stole.
 • Spestrenie stravy – Stále rovnaká strava je pre psa najvhodnejšia. Nie je potrebné psovi granule ničím spestrovať. Len ak sa jedná o prospešné doplnky stravy, napríklad rybí olej.
 • Zmena krmiva – Pretože mikroflóra v psej tráviacej sústave potrebuje čas, než si zvykne na nové krmivo, odporúča sa pozvoľný prechod na nové. Pôvodný granule sa odporúčajú miešať s novými a ich dávku postupne zvyšovať. Takto granule podávajte aj niekoľko týždňov, než si psík zvykne.

Suché vs. namočené granule

Oba spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody.

 • Suché granule – Podávajú sa vo väčšine prípadoch, pretože ide o prirodzenejšie formu a bez kontaktu s vodou sa v miske nepokazí. Hodí sa najmä pre psov, ktorí nie sú naučení na pravidelný režim a dávkujú si krmivo podľa chuti. Výhodou suchých granúl je obrusovanie zubného plaku či kameňa a posilňovanie čeľustí. Pri ich konzumácii musí mať pes prístup k dostatku čistej vody.
 • Máčané granule – Granule sa zalejú vlažnou vodou a podávajú sa skôr vo výnimočných prípadoch. Sú vhodné pre šteňatá, pre ktoré sú nemáčené granule moc tvrdé, rovnako tak pre staré psy s chýbajúcimi zubami. Granule sa tiež namáčajú v prípade, kedy je potrebné psa zavodniť. Musia sa podávať čerstvé v malých porciách, aby nezačali kvasiť – také granule by mohli viesť aj k torzii žalúdka. Nevýhodou je nutnosť odstránenia zubného plaku alebo zubného kameňa inou cestou.

Skladovanie krmivá

Aj suché krmivo pre psov sa môže pokaziť, preto je nutné ho správne skladovať. Kvôli obsiahnutému tuku rýchlo žltne, nutnosťou je uzatvárateľný obal a skladovanie v chladnom a tmavom prostredí. Na obale by malo byť uvedené dátum minimálnej spotreby. Čím kvalitnejšie krmivo je, tým menej konzervantov obsahuje a rýchlejšie sa kazí. Neodporúča sa kúpa príliš veľkého balenia, ktoré pes nespotrebuje do cca 6 týždňov. Preto si aspoň orientačne spočítajte mesačnú spotrebu krmiva svojho psa.

Mesačná spotreba podľa plemien

Každé plemeno zje iné množstvo granúl v závislosti na pohybe, zloženie krmiva a zdravotnom stave. Množstvo i ceny sú orientačné.

 • Mini plemená do 2 kg – Spotrebujú len asi 1,5 kg granúl mesačne. Granule pre Yorkshire teriéra stojí cca 6 €.
 • Malé plemená do 10 kg – Ich mesačná spotreba sa pohybuje okolo 5 kg, za čo zaplatíte asi 20 €.
 • Stredné plemená do 20 kg – Spotrebujú asi 8 kg granúl mesačne. Granule pre staforda stojí od 30 € za mesiac.
 • Veľké plemená do 40 kg – Mesačne je potreba 15 kg granúl. Za granule pre nemeckého ovčiaka zaplatíte 60 €.
 • Obrie plemená do 70 kg – zjedia 20 kg granúl za mesiac, čo vyjde zhruba na 80 €.

České granule pre psov

Na slovenskom trhu stále viac pribúdajú tuzemská krmivá, ktoré môžu s istotou konkurovať tým dovážaným. Najvýznamnejším výrobcom je spoločnosť VAFO, známa svojimi granulami Brit Care, Brit Premium alebo Carnilove. Distribuujú svoje granule asi do 70 krajín sveta.

Ďalej je obľúbená česká Calibra, Fitmin, Agil, Marp, Nativia alebo Yoggies, známe svojimi granulami lisovanými za studena.

 • Nemecké granule pre psov – medzi kvalitné nemecké granule patrí napríklad Happy Dog, Euroben alebo Bellfor.
 • Kanadské granule pre psov – disponujú vysokou kvalitou surovín a širokým výberom. Najpopulárnejšie sú v Európe značky Orijen, FirstMate alebo Acana.

Certifikácia krmív

Dôležité je sledovať tiež certifikácii jednotlivých krmív, či spĺňajú všetky požiadavky a neobsahujú plesne alebo ťažké kovy.

 • AAFCO – Association of American Feed Control Officials udeľuje certifikáciu krmive, spĺňajúci základné nutričné požiadavky.
 • GMP+ – Zaručuje správny výrobný postup a distribúciu krmiva. Certifikácia je platná 3 roky a kontrolovaná je každý rok.
 • HAACP – Hazard Analysis Critical Control Point. Rovnako ako v každej potravinárskej výrobni sleduje možné riziká pri výrobe, snaží sa im predísť alebo odstrániť. Kontrola prebieha formou odoberania vzoriek, meranie teplôt, kontrolou dodržiavania hygieny a správnych výrobných procesov. Výrobky s týmto označením sú zárukou kvality a dôveryhodnosti.
 • IUMS – Union of Microbiological Societies sa spolu s nadnárodným spoločenstvom ICMSF a WHO zaoberajú nebezpečnými mykotoxíny a plesňami.
 • EFISC – European Feed Ingredients Safety Certification kontroluje použité suroviny, skladovanie a prepravu krmív po celej Európe.
 • CFIA – Canadian Food Inpection Agency je kanadská agentúra pre kontrolu surovín v krmivách, ich bezpečnosť a zdravie pre zvieratá.
 • USDA/APHIS – United States Department of Agriculture dohliada na vyhovujúce skladovanie a transport zdrojových surovín v USA.
 • ICMSF – International Commission on Microbiological Specifications for Food odhaľuje výskyt škodlivých mikroorganizmov v krmivách.
 • Human Grade – Kontroluje správne pestovanie a kvalitu zdrojových surovín označených ako BIO.

Najlepšie granule pre psa

Testy psích granúl sú len orientačné, každý majiteľ psa musí zohľadniť potreby jeho maznáčika a zvoliť, aké krmivo bude najlepší. Najlepšie psie granule sú tie, ktoré majú vysoký podiel mäsa. Mäso musí byť doplnené kvalitnými surovinami, vyváženým pomerom vitamínov, minerálov a vlákniny. Zastupovať sacharidy môže napríklad ryža, maniok alebo cícer, ktoré sú ľahko stráviteľné. Rybí tuk dobrej kvality dodá ďalšie prospešné látky a kvalitné psie granule sú obohatené aj o chondroprotektíva, prebiotiká a sú konzervované prírodnou cestou, pomocou vitamínu E alebo rozmarínu.

Najhoršie granule pre psa

Za najhoršie krmivo pre psov sa považujú lacné granule pre psov s malým množstvom mäsa vo forme múčky, ktorá je doplnená zle stráviteľnými sacharidy. Ide o kukuricu, ktorá by mala byť pre lepšiu stráviteľnosť aspoň tepelne upravená, ďalej sóju a pšenicu, ktoré môžu byť zdrojom alergénov. Nekvalitné krmivo obsahuje vedľajšie živočíšne produkty, škodlivé, niekedy aj karcinogénne látky a veľké množstvo soli. Medzi najhoršie konzervanty patrí sorban draselný, BHA, BHT alebo propyl.

Otázky pri výbere krmiva pre psov

Aké je najlepšie krmivo pre psov?

Pre zdravého a vitálneho psa sú najlepšie suché granule, ktoré pri konzumácii obrusujú zubný plak, odstraňujú zubný kameň a zároveň dochádza k posilneniu čeľuste. Vek psa a jeho zdravotný stav však môžu ideálne krmivo značne ovplyvniť, v niektorých prípadoch je dobré granule namáčať, miešať sa psími konzervami, alebo kŕmiť mäkkými granulami. V každom prípade by mali byť podávané iba kvalitné granule pre psov s vysokým podielom mäsa.

Prečo vybrať psie granule s vysokým obsahom mäsa?

Biologickým zaradením je pes mäsožravec, a preto je práve mäso jeho najdôležitejšou zložkou potravy. Mäso, či už chudšie kuracie, alebo tučnejšie jahňacie, má vysokú biologickú hodnotu, optimálne zloženie aminokyselín a pre psov výbornú stráviteľnosť. Tráviace ústrojenstvo psa síce dokáže tráviť sacharidy aj škroby, avšak mäso je pre neho najprirodzenejší potrava.

Majú granule pre psov bez obilnín nevýhody?

Granule bez obilnín (grain free) sú považované za optimálne krmivo pre psov. Dôležité je u nich dbať na zloženie, ktoré je pre kvalitné granule rozhodujúce. K jednoznačnej nevýhode patrí najmä ich vyššia nákupná cena, alebo tiež hnačka pri prechode z krmiva s obilninami. Sporadické je to rovnako s tvrdením, že iba granule bez obilnín môžu prechádzať alebo riešiť psie alergie a ďalšie ochorenia. Pes môže byť alergický aj na iné prísady, ktoré sa bežne v krmivách používajú než len na obilniny, prípadne na vonkajšie podnety.

Čo sú superprémiové granule pre psov?

Superprémiové krmivo pre psov si každý výrobca nazýva sám podľa špecifického radu krmív. Nie sú určené žiadne pravidlá pre užívanie týchto názvov, preto toto označenie o granulách mnoho nevypovedá. U týchto krmív s týmito názvami sa môžete stretnúť aj s nekvalitnými surovinami, preto čítajte pozorne tabuľku so zložením, aj keď znie názov akokoľvek dobre. V mnohých prípadoch ide len o marketingový trik.