Najlepšie granule pre mačky 2024 (Test)

TOP 3 granule pre mačky

Applaws Cat Adult Chicken & Salmon

Brit cat kitten Premium

Purina Pro Plan Cat Adult Salmon Sterilised

Granule pre mačky bez obilnín s vysokým obsahom mäsa (80%) a so 100% prírodným zložením. Sú hypoalergénne a majú nízky obsah sacharidov.Kvalitné granule pre mačiatka bez obsahu pšenice. Kompletné krmivo je vhodné nielen pre mačiatka, ale i pre gravidné a dojčiace mačky.Granule pre kastrované mačky je špeciálne krmivo pre kastrované alebo sterilizované mačky, ktoré svojím zložením chráni a vyživuje ich organizmus.

Orientačná Cena
38,10 €

Orientačná Cena
21,29 €

Orientačná Cena
53,99 €

Správne kŕmenie mačky sa odrazí v jej zdraví a dlhom živote. A pretože je väčšina mačiek vyberavá, je veľmi dôležitá tiež chuť krmiva. Na výber je obrovské množstvo granúl pre dospelé mačky, mačiatka, staršie mačky, alebo tie so zdravotnými problémami. Výrobcovia kvalitných krmív sa sústredí na poctivý výber mäsa z dobrých chovov, vyvážený pomer vitamínov, minerálov a zdravých sacharidov, aby sa mal váš maznáčik čo najlepšie. Krmivo v podobe granúl sa navyše stará o mačacie chrup. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie granule pre mačky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie granule pre dospelé mačky

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie granule pre mačiatka

VzhľadModelDruh mäsaBez obilnínBielkovinyTukyDostupnosť
Ontario Kitten recenzie a testOntario KittenKuracieNie37 %18 %
Brit cat kitten Premium recenzie a testBrit cat kitten PremiumKuracieNie38 %19 %
Leonardo Cat Kitten recenzie a testLeonardo Cat KittenHydinovéNie34 %22 %

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie granule pre kastrované mačky

Zobraziť celú ponuku

TIP: Pre doplnenie ešte ďalšie značky, ktoré majú na trhu špecifické zastúpenie.

 • Whiskas Adult sú lacné granule pre mačky, ktoré pre svoj pomer cena / výkon patrí medzi najpredávanejšie.
 • Granule Yoggies Cat majú unikátny spôsob výroby, sú zastudena lisované pri teplote do 38 °C, čím si uchovávajú dôležité prírodné živiny. Zaujímavosťou tiež je, že ide o českej granule, ktoré sa preslávili svojou variantou pre psov.
 • Granule FirstMate sú typické vysokým obsahom mäsa, sú bez obilnín a majú jednoduché zloženie prispievajúce k čo najlepšej stráviteľnosti. Vďaka tomu sú vhodné aj pre alergické mačky.
 • Granule Acana majú svoj pôvod v Kanade a sú celosvetovo uznávaným kvalitným krmivom. Granule sú typické inovačnými postupy z tých najkvalitnejších surovín.
 • Granule Orijen sú typické zložením s veľkým zastúpením mäsa a so žiadnymi obilninami. Výrobca kupuje suroviny pre výrobu v čerstvom stave a až následne ich sám spracováva.
 • Granule Happy Cat majú dobrý pomer kvalita/cena s veľkým zastúpením mäsa vo svojich výrobkoch. Ponúkajú kompletný výber krmív pre mačky s rôznymi potrebami.
 • Granule Hill’s sú prémiovým krmivom pre mačky so špeciálnymi diétami, na ktorého vývoji sa podieľajú veterinári. Paradoxne sú tu často zastúpené obilniny.

Recenzie granúl pre mačky

Royal Canin Sensible

Royal Canin Sensible recenzie a test

Superprémiové granule pre mačky Royal Canin Sensible je kompletné krmivo pre dospelé mačky, vhodné je pre mačky vo veku od 1 roka do 7 rokov a aj pre mačky s citlivým zažívaním. Granule obsahujú vysoko stráviteľné bielkoviny (L.I.P.), ktoré pomáhajú v trávení a exkluzívnu kombináciu živín, ktoré okrem trávenie udržujú aj zdravú črevnú mikroflóru. Granule sú zložené z troch rôznych tvarov s odlišnými chuťami.

N&D GrainFree Cat adult

N&D GrainFree Cat adult recenzie a test

Mačacie granule N&D GrainFree Cat adult je kvalitné krmivo pre mačky, ktoré neobsahuje obilniny. Ako mäso je tu použité čerstvé vykostené a sušené jahňacie, ktoré dopĺňajú zemiaky, sušené celé vajcia a čučoriedky. Granule sú veľmi ľahko stráviteľné, vhodné sú aj pre mačky so zažívacími ťažkosťami a určené sú pre všetky dospelé mačky bez rozdielu veku.

Applaws Cat Adult Chicken & Salmon

Applaws Cat Adult Chicken & Salmon recenzie a test

Hypoalergénne granule pre mačky Applaws Cat Adult Chicken & Salmon majú výborné zloženie, ktoré obsahuje 80% mäsa bez ďalších výplňových živočíšnych produktov. Sú bez obilnín, konzervantov dochucovadiel aj farbív, čo výrazne zvyšuje ich kvalitu. Pre zdravé močové cesty a zdravý tráviaci systém do nich výrobca pridal výťažky z brusníc a prebiotiká. Vhodné zloženie potvrdzuje aj fakt, že granule sú vyvinuté spoločne s veterinármi.

Taste of the Wild Rocky Mountain Feline

Taste of the Wild Rocky Mountain Feline recenzie a test

Superprémiové granule pre mačky Taste of the Wild Rocky Mountain Feline získali najvyššie možné ohodnotenie kvality organizácií Dog Food Analysis. Majú veľmi kvalitné zloženie, ktorého základom je srnčí mäso a údený losos, ktoré dopĺňajú sladké zemiaky, hrášok, ovocie, zelenina a bylinky. Vďaka vyváženému zloženiu sú granule vhodné pre mačky každého veku, ideálne sú pre dospelé mačky aj mačiatka. Bielkoviny sú zastúpené vo veľkom množstve 42%, tuky potom 18%.

Ontario Kitten

Ontario Kitten recenzie a test

Mačacie granule pre mačiatka Ontario Kitten sú určené pre mačky vo veku od 1 do 12 mesiacov a tiež pre gravidné a dojčiace mačky. Krmivo obsahuje prospešné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a taurín pre zdravé srdce. Kuracie mäso je v zložení zastúpených 35% pri celkovom pomere 37% bielkovín a 18% tukov. Neobsahuje žiadne farbivá alebo chemické konzervanty, naproti tomu je prítomný prospešný lososový olej.

Brit cat kitten Premium

Brit cat kitten Premium recenzie a test

Mačacie granule Brit cat kitten Premium je kompletné krmivo pre mačiatka a gravidné alebo dojčiace mačky. Receptúra bez obsahu pšenice zaisťuje správny vývoj kostí, kĺbov a tvar s vhodnou štruktúrou granuliek pôsobí preventívne proti vzniku zubného kazu. V zložení je zastúpené kura 40% a obsah tuku je 19%. Recenzie vyzdvihujú predovšetkým dobrý pomer medzi cenou a kvalitou.

Leonardo Cat Kitten

Leonardo Cat Kitten recenzie a test

Granule pre mačiatka Leonardo Cat Kitten sú ideálne pre mačky do jedného roka a pre gravidné a dojčiace mačky. Pre ľahšie odstavenie od dojčiace matky obsahujú granule mliečne výrobky a pre správny vývoj veľké množstvo kuracieho mäsa. Krmivo komplexom ProImmun podporuje tiež rozvoj silného imunitného systému, obsiahnuté v ňom sú betaglukány a prírodné látky extrahované z kvasiniek a z húb.

Purina Pro Plan Cat Adult Salmon Sterilised

Purina Pro Plan Cat Adult Salmon Sterilised recenzie a test

Granule pre sterilizované mačky Purina Pro Plan Cat Adult Salmon Sterilised svojím zložením zodpovedajú potrebám sterilizovaných alebo kastrovaných mačiek, ktoré stráca elán, vitalitu a majú sklony k priberaniu. Krmivo obsahuje menej tukov (12%), ale zachováva väčšie množstvo bielkovín, ktoré je zastúpené lososom a hydinovými bielkovinami. Granule sú vhodné aj pre mačky chované prevažne v byte alebo pre mačky s citlivým zažívaním.

Brit cat Premium Sterilised

Brit cat Premium Sterilised recenzie a test

Granule Brit cat Premium Sterilised sú kvalitné krmivo pre kastrované mačky, v ich zložení je zastúpené kuracie mäso, ktoré je pre skvelú chuť doplnené omáčkou z kuracích pečene. Receptúra je kompletne bez obsahu pšenice, bez obilnín však nie sú, lebo v zložení nájdeme napríklad ryžu. Granule majú výbornú stráviteľnosť a mačke dodávajú dostatok energie a živín. Svoje zastúpenie má v zložení tiež lososový olej.

Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised

Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised recenzie a test

Superprémiové holistické granule pre mačky Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised sú kompletne bez obilnín a bez zemiakov. Obsahujú mäso z jahňaťa a mäso z diviaka, ktoré dopĺňa žltý hrach, jablká, kuracia pečeň a ďalšie prospešné suroviny. Pomáhajú k udržaniu kondície sterilizovaným mačkám a zaisťujú dostatok potrebných aminokyselín. Zastúpené sú aj prírodné antioxidanty, ktoré majú protizápalové a čistiace účinky.

Najpredávanejšie granule pre mačky na trhu

Medzi najpredávanejšie granule pre mačky patrí Brit, Whiskas, Applaws, Royal Canin a Cat Chow. Najkvalitnejšie granule sú N&D, FirstMate, Orijen a Taste of the Wild.

Ako vybrať granule pre mačky

Kúpa kvalitného krmiva pre mačku je neoddeliteľnou súčasťou života každého milovníka mačiek. Každému maznáčikovi vyhovuje iný druh a výber preto nemusí byť jednoduchý. Je dôležité sledovať podiel mäsa, tuku, rastlinných zložiek a ďalších surovín. Pokiaľ má mačka zažívacie problémy, siahnite po kvalitnejším produktu prispôsobenom pre citlivé trávenie. Mačacie granule s vysokou cenou nemusí byť jednoznačne najvhodnejším krmivom. Najdôležitejšie sú vlastnosti, aktivita a zdravotný stav mačky.

Väčšina ľudí má sklony sledovať iba označenie krmivá (Premium, Super Premium alebo Ultra Premium). Krmiva si však radia do týchto kategórií sami výrobcovia a jeho kvalita nemusí byť špičková, ako jeho názov znie. Kvalitné granule pre mačky obsahujú predovšetkým mäso, minimum rastlinných zložiek, rôzne múčky a probiotiká. Vhodné granule by mali obsahovať:

 • Dostatok mäsa – Vďaka biotínu sa postará o hladkú srsť mačky, taurín zaistí dobrý zrak a zdravé srdce.
 • Žiadny odpad – Ak krmivo neobsahuje nevhodné látky (kuracie alebo živočíšny odpad atď.), Bude mať mačka zdravšie trávenia.
 • Žiadna plnidlá – Kukurica alebo pšenice často spôsobuje alergické reakcie.
 • Žiadna farbivá – Farbivá môžu spôsobovať ochorenie pečene alebo obličiek.
 • Primerané množstvo soli – Predovšetkým granule zo supermarketov obsahujú príliš veľa soli.
 • Probiotiká – Vďaka nim je krmivo stráviteľnejšie.

Typy granúl podľa veku mačky

Na veku závisí vhodný pomer živín, vitamínov, tukov a minerálov. Nie je ale nutné, aby mačky jedli granule len so zodpovedajúcim vekom, dôležitý je predovšetkým pomer živín, ktorý potrebujú. Po podaní krmiva sa odporúča sledovať prípadné zmeny u mačky:

 • Má problém s trávením určitého krmiva.
 • Potrebuje do nasýtenia viac alebo menej granúl. V závislosti na energetickej hodnote a podielu živín v krmive.
 • Zmena pH moču po požití daného krmiva.
 • Potrebuje viac tekutín. Suché krmivá majú totiž podiel vody len asi 10%, čo môže z dôvodu nedostatku tekutín spôsobovať problémy s močovým ústrojenstvom.

Granule pre mačiatka

Ich názov je v angličtine “Kitten”. Najlepšie granule pre mačiatka majú pochopiteľne menšiu veľkosť, aby ich mohli mačiatka ľahko rozhrýzť. Mladé mačky potrebujú predovšetkým vitamíny a živiny pre správny rast a vývoj. Kvalitné krmivá pre mačiatka sa zameriavajú na vyšší podiel tukov, preto by sa nemala podávať mačkám dospelým, hrozil by u nich sklon k obezite. Pokiaľ je mačiatko veľmi aktívne, podávajú sa až do jedného roka veku. Väčšina týchto granúl je tiež vhodných pre dojčiace mačky, alebo tehotné mačky.

Granule pre dospelé mačky

Sú anglicky označované ako “Adult”. Každá dospelá mačka má iné nároky na stravu, preto je nutné ich prispôsobiť konkrétnemu maznáčikovi. Platí tu všeobecné odporúčania spomínaná vyššie, mali by mať dostatok kvalitného mäsa a minimum nadbytočných plniacich látok.

Granule pre staršie mačky

Diétne granule pre mačky vyššieho veku sa značí ako “Senior”. Výrobcovia sa zameriavajú na vyšší obsah bielkovín a lepšiu chuť. Redukovaná je energetická hodnota kvôli menšiemu pohybu mačky, čoho je dosiahnuté predovšetkým menším obsahom tukov. Často sú prispôsobené tvarom krúžku pre prípad chýbajúcich zubov. Zloženie minerálnych látok ďalej záleží na konkrétnom zdravotnom probléme mačky.

Granule pre kastrované mačky

Po kastrácii mačky veterinári odporúčajú použitie krmiva určeného pre kastrované mačky (“Sterilised” či “Castrated”), pretože sú tieto mačky často náchylnejšie na obličkové a močové kamene. Tie sú spôsobené nevhodným pH v krmivách, najmä obilninami, alebo nedodržiavaním pitného režimu. Granule Sterilised pritom zvyčajne veľké množstvo obilnín obsahujú, preto buďte pri ich výbere obzvlášť obozretní. Z tohto dôvodu sa zamerajte na krmivo určené na konkrétny zdravotný problém, napríklad na granule pre mačky na močové cesty.

Granule pre šľachtené mačky

Majitelia šľachtených mačiek majú často nutkanie kupovať špeciálne krmivo, väčšina výrobcov však využíva v tomto prípade stratégiu vysoké ceny. Keď porovnáte zloženie s klasickým krmivom, nenájdete príliš veľké rozdiely. Preto sa opäť zamerajte skôr na potreby mačky, jej hmotnosť a zdravotný stav.

Kŕmenie rôznych vekových skupín naraz

Keď máte doma viac mačiek rôzneho veku, je dôležité zjednotiť granule pre mačiatka aj dospelé mačky. Je lepšie kŕmiť mačiatka granulami pre dospelú mačku než naopak. Krmivo pre mačiatka obsahuje viac tuku, čo je pre dospelé mačky nevhodné.

Špeciálna strava

Vyberať je možné tiež zo špeciálnych krmív, ktoré veterinári z určitých dôvodov odporúčajú či naopak neodporúčajú.

Granule pre mačky bez obilnín

Označujú sa z angličtiny ako Grain-free. Vďaka absencii obilnín sa jedná o hypoalergénne granule pre mačky. Výrobcovia týchto krmív sa sústredí na vyvážené množstvo mäsa a iných zdravých surovín, ako sú zemiaky, hrach, jablká, špenát, tekvica a pod. Tieto zložky sú lepšie stráviteľné a nedochádza k výkyvom hladiny glukózy. Nevýhodou môže byť riziko hnačiek a vyššia cena krmiva. Mačka zvyknutá na granule s obilninami môže prechod na grain free znášať horšie. Ak hnačky trvajú dlhšie, odporúča sa konzultácia s veterinárom a poprípade návrat k pôvodným granulám.

BARF strava

Táto skratka znamená Biologically appropriate Raw Food a jedná sa o biologicky vhodnú surovú stravu. Nazýva sa tiež Bone and Raw Meat Diet (diéta s kosťami a surovým mäsom). Je inšpirovaná stravou divokých šeliem, avšak je však obvyklejšie u psov. Mačky si totiž viac potrpí na čerstvé koristi, a preto je nutné im BARF podávať v malých porciách niekoľkokrát denne. Kŕmnu dávku pre vašu mačku sa odporúča zostaviť špecialistom a nevýhodou je napríklad riziko salmonelózy.

Ryby – Môžu sa podávať mačke maximálne 1x týždenne, kvôli enzýmu thiaminázy. Ten degraduje vitamín B, čím by mohlo dôjsť k jeho nedostatku. Mačka vitamín B potrebuje k správnej funkcii mozgu a srdca.

Veganské granule pre mačky

Za nevhodnú stravu sa vo väčšine prípadoch považujú aj veganské granule. Mačky sú výhradne mäsožravcami a podľa odborníkov by im mohla vegánska strava ublížiť. Mačky totiž potrebujú taurín, ktorý je dostupný prevažne z mäsa. Bez jeho prísunu môžu oslepnúť alebo dokonca zomrieť. Existujú však granule, ktoré získavajú taurín z vegánskych zdrojov a v kombinácii so syntetickými a rastlinnými zložkami dokážu dodať krmivu potrebné živiny.

Zloženie granúl

Zloženie krmiva pre mačky si pri kúpe novej značky vždy prečítajte, obsiahnuté suroviny sa totiž odrazí v zdraví mačky. Niektorí výrobcovia používajú markentingové ťahy v podobe surovín, ktoré mačky nepotrebujú, neprospievajú im, ale ani im neuškodí. Ide napríklad o zeleninu, brusnice, špaldu atď. V zložení si všímajte probiotík (droždie – inaktivované kvasinky) pre lepšie trávenie alebo minerálov vo forme chelátov. Takéto granule sú lepšie stráviteľné a sú prevenciou proti vzniku obličkových alebo močových kameňov.

Bielkoviny

Namiesto rastlinných sa odporúčajú živočíšne bielkoviny, najmä mäso. Čím vyššia je jeho podiel, tým menej je potrebné sacharidov. Mäso by malo tvoriť ideálne 30-40% zloženia. Môže ísť o kuracie, hovädzie, jahňacie a ostatné druhy mäsa. Stretnúť sa môžete s mäsovou múčkou (sušené mäso) alebo mäsom čerstvým. Výrobcovia uvádzajú mäso v surovom stave, a pretože väčšinu z mäsa tvorí voda, množstvo sušeného mäsa sa zdá v krmive veľmi malé.

Kvalitné granule obsahujú mäso z ekologických chovov. Príkladom je značka Farm Fresh, Taste of the Wild alebo Orijen. Ďalšie uvádzanou zložkou sú vedľajšie živočíšne produkty a dobré z nich sú iba vnútornosti. Namletej rohy, pazúry alebo zobáky sú iba výplňovým materiálom bez potrebných živín. Ďalej sa stretnete s potrebnými aminokyselinami, obsiahnutými v mäse.

 • Taurín – Nedostatok môže spôsobiť slepotu alebo problémy so srdcom. Nesmie prejsť tepelnou úpravou alebo prísť do styku s kovom.
 • Tryptofán – Pomáha s úzkosťou, depresiami a dobrým spánkom.
 • Arginín – Jeho nedostatok môže mať neblahý vplyv na pečeň.

Tuky

Ďalšou dôležitou zložkou krmiva pre mačky je tuk, ktorý sa stará o správne fungovanie obličiek a trávenie, pričom jeho zastúpenie by malo tvoriť 9-20% krmiva. Pri výbere krmiva podľa množstva tuku zohľadnite aktivitu mačky, pre lenivejší mačky je vhodné zvoliť menej tuku. Za najvhodnejší tuk sa považuje rybie.

Vitamíny a minerály

Nevyhnutnosťou v krmive pre mačky sú aj vitamíny a minerály, zaisťujúce správnu funkciu orgánov.

 • Vitamín A – Ovplyvňuje rast mačky, kvalitu kože a srsti.
 • Vitamíny skupiny B – Sú dôležité okrem iného pre kožu, nervový systém alebo trávenie.
 • Vitamín D – U mačiatok pomáha s rastom kostí.
 • Vitamín E – Má dobrý vplyv na svalstvo, reprodukciu a obéznym mačkám pomáha k redukcii hmotnosti.
 • Vitamín H – Pri nedostatku môže dochádzať k zápalu čriev alebo kože.
 • Minerály – Vápnik, železo, fosfor, meď, mangán, zinok, selén a jód majú veľmi pozitívny vplyv. Objavujú sa vo forme takzvaného popole a tvoriť by mali 5-8%.

Sacharidy

Slúži v krmivách ako zdroj energie. Nie sú nutnosťou, pretože mäsožravec získava glukózu z bielkovín a prílišné množstvo môže viesť k obezite.

 • Ryža, jačmeň, ovos, zemiaky – Sú najvhodnejšie, nespôsobujú alergie.
 • Pšenica a kukurica – Sú najčastejšie, môžu ale spôsobovať alergie.
 • Sója – Pre mačky je úplne nevhodná.
 • Vláknina – Je vhodné primerané množstvo (2-3%), vyššie množstvo môže byť ťažšie stráviteľné.

Nevhodné zloženie granúl

U granulí zo supermarketov sa často vyskytuje príliš veľa soli, málo mäsa a živín. Preto ich mačka musí zjesť viac, aby ju prísun nasýtil. Tiež predovšetkým drahé komerčné krmivá lákajú skvelým zložením, avšak vo výsledku obsahujú príliš veľa obilnín ako kukuricu, sóju a pšenicu.

Úplne nevhodnými látkami sú umelé farbivá a konzervanty. Bývajú všeobecne uvádzané jako “doplnkové látky povolené EÚ”. Prekvapivo aj ultraprémiovej krmivo pre mačky, ako ho výrobca sám značí, môže obsahovať tieto látky, ktoré pritom môžu byť nahradené vitamínom C, E alebo rozmarínom.

 • BHA (E320) – Spomaľuje žltnutie tukov v krmive a zabraňuje tvorbe plesní a baktérií. Môže ale mačke spôsobiť alergie alebo aj horšie problémy.
 • BHT (E321) – Emulgátor zabraňujúci žltnutiu tukov a olejov. Je podobný účinkom BHA. Je toxický pre pľúca, pečeň alebo obličky.
 • Propylgalát (E310) – Tiež bráni žltnutiu. Môže spôsobiť žalúdočné problémy a alergie.
 • Sorban draselný – Konzervant zabraňujúce plesniam. Laboratóriá potvrdili karcinogénne účinky pri dlhodobom používaní.

Veľkosť balenia

Granule pre mačky sa dajú kúpiť v mnohých veľkostiach. Pri kúpe nového kŕmení sa odporúča zaobstarať najprv malé balenie alebo vzorku, pretože nové granule mačka nemusí prijať. Malé vrecia granúl sa predávajú v hmotnosti 1 až 2 kg, stredná 2 až 5 kg a veľké vrecia 5 až 10 kg. Výhodou suchého krmiva je dlhá trvanlivosť, granule nemusíte kupovať tak často a väčšie balenie je ekonomickejšie.

Otázky pri výbere krmiva pre mačky

Aké je najlepšie krmivo pre mačky?

Pre každú mačku je vhodné iné krmivo a musíte vysledovať, čo jej vyhovuje najviac. Krmivo vo forme granúl je ekologickejšie a trvanlivejšie typom, stará sa o mačacie chrup a posilňuje čeľuste. Nevýhodou je malý podiel vody. Konzervy, kapsičky alebo paštéty obsahujú naopak vody až 80% a sú vhodné pre zavodnenie mačky. Obsahujú obvykle viac bielkovín a menej obilnín, a je nutné ich dávkovať po malých častiach kvôli čerstvosti. Ide o nákladnejšie a menej ekologický spôsob kŕmenia.

Majú granule pre mačky bez obilnín nevýhody?

Aj keď sú grain-free všeobecne zdravší, objavujú sa u mačiek prípady hnačiek, ktoré boli zvyknuté na predchádzajúce krmivo s obilninami. Spočiatku je vhodné miešať nové a pôvodné granule dohromady, aby bol prechod na nové granule pre mačku pozvoľnejší. Pri problémoch je doporučená konzultácia s veterinárom a prípadný návrat k pôvodným granulám, ktoré mačke vyhovovali. Ďalšou nevýhodou bez obilných granúl je vysoká obstarávacia cena, tá sa môže vyšplhať až ku 110 € za 10 kg balenie granúl.

Prečo vybrať granule pre mačky s vysokým obsahom mäsa?

Pretože sú bielkoviny najdôležitejšou zložkou v krmivách. Čím vyšší podiel mäsa, tým menej je potreba sacharidov. Podiel bielkovín by mal byť asi 30-40%. Mäso obsahuje mnoho prospešných látok, ako je Taurín, ktorého nedostatkom môže dôjsť ku slepote alebo problémom so srdcom. Ďalej Tryptofán, pomáhajúci so stresom a s dobrým spánkom a tiež Arginín, ktorý je potrebný pre funkciu pečene.

Čo je ultraprémiové a superprémiové krmivo?

Sami výrobcovia si takto nazývajú svoju určitú líniu krmív, ide tak predovšetkým o marketing než o popísanie kvalitného zložení. Všeobecne nie sú určené žiadne pravidlá, ktoré musia superprémiové granule pre mačky spĺňať, preto označenie nemusí znamenať, že je produkt kvalitný. Vyberať by sa teda malo aj napriek tomu vždy podľa zloženia granúl, podielu mäsa a iných prospešných zložiek. Dokonca aj u ultraprémiových krmív môžete naraziť na škodlivé látky.