Najlepšie fotomobily 2024

Fotomobily sa v dnešnej dobe posunuli na tak vysokú úroveň, že svojou kvalitou fotografií predčili bežné kompaktné fotoaparáty, ktoré sme používali ešte pred niekoľkými málo rokmi. Výkonom sa síce nemôžu porovnávať s veľkou zrkadlovkou, ale svojím vybavením a technológiami viac než uspokojí každého človeka, ktorý chce robiť kvalitné fotografie kdekoľvek a kedykoľvek. Najlepší fotomobil síce nekúpime za zrovna málo peňazí, ale aj v kategórii nižšej strednej triedy sa dá vybrať telefón s dobrým foťákom, ktorý vás svojimi fotografiami dokáže prekvapiť. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie fotomobily pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

TOP 3 fotomobily 2024

Mobily s najlepším fotoaparátom patrí logicky medzi drahšia zariadenia, ich technika tomu však zodpovedá. Na zadnej strane ponúknu až 4 rôzne objektívy a predná strana môže ponúknuť aj 2 predné snímače. Objektívy sú renomovaných výrobcov, napríklad Leica, môžu mať až 108 Mpx rozlíšenie a ponúknuť až 10 násobný optický zoom, alebo 50x digitálny zoom s optickou stabilizáciou. Objektívy majú výbornú svetelnosť a ponúknu širokouhlý aj ultra širokouhlý záber. Aj v oblasti ostrenia ponúkajú to najlepšie, čo súčasná doba ponúka a nie inak je tomu aj rozlíšenie selfie kamery, kde možno nájsť aj rozlíšenie 40 Mpx.

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparátDostupnosť
Apple iPhone 14 Pro recenzie a testApple iPhone 14 Pro3 + 148 + 12 + 12 Mpx12 Mpx
Vivo X80 Pro recenzie a testVivo X80 Pro4 + 150 + 48 + 12 + 8 Mpx32 Mpx
Google Pixel 7 Pro recenzie a testGoogle Pixel 7 Pro3 + 150 + 48 + 12 Mpx10,8 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie fotomobily do 600 €

Mobily s najlepším foťákom do 600 € sú už pre mnoho spotrebiteľov dostupnejšie a stále s nimi zaobstaráte krásne fotografie v rôznych režimoch a s mnohými objektívmi. Začínajú sa síce už objavovať určité kompromisy, ktorých si však všimne naozaj len ten najnáročnejší fotograf. Stále platí, že zadný fotoaparát ponúkne niekoľko objektívov s rôznymi funkciami a predné aj zadné fotoaparáty majú vysoká rozlíšenia Mpx. Okrem skvelej výbavy pre fotenie majú aj tieto fotomobily výbornú hardvérovú konfiguráciu s veľkou vnútornou pamäťou pre ukladanie tisícov fotografií a videí.

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparátDostupnosť
Apple iPhone 12 mini recenzie a testApple iPhone 12 mini2 + 112 + 12 Mpx12 Mpx
Xiaomi 12T recenzie a testXiaomi 12T3 + 1108 + 8 + 2 Mpx20 Mpx
Huawei Nova 10 Pro recenzie a testHuawei Nova 10 Pro3 + 250 + 8 + 2 Mpx60 + 8 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie fotomobily do 400 €

Najlepšie fotomobily strednej triedy do 400 € sú buď vybavené lacnejšími objektívy, alebo sa jedná o top fotomobily predchádzajúcej generácie, ktorým po príchode nástupca logicky spadla cena. Aj v tejto cenovej hladine možno zohnať fotomobily s až piatimi objektívmi, ktoré môžu plniť úlohy teleobjektívu, alebo širokouhlého záberu. Rozlíšenie fotoaparátu síce už nie je tak impozantné, avšak aj tu sa objavujú modely s rozlíšením 64, alebo 48 Mpx. Samozrejmosťou je natáčanie videa vo 4K, stabilizácia obrazu, alebo automatické rýchle ostrenie. Výrobcovia tu už šetrili na komponentoch poháňajúci samotný smartphone, aj tak vás to však pri jeho používaní rozhodne nijako neobmedzí.

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparátDostupnosť
Samsung Galaxy A52s recenzie a testSamsung Galaxy A52s4 + 164 + 12 + 5 + 5 Mpx32 Mpx
Vivo V21 5G recenzie a testVivo V21 5G3 + 164 + 8 + 2 Mpx44 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie fotomobily do 300 €

V tejto cenovej kategórii majú fotomobily stále relatívne vysoké rozlíšenie, výnimkou nie je ako 48 Mpx, tak 64 mexapixelov. Nižšie rozlíšenie naopak môže mať predný fotoaparát a obísť sa tiež budete musieť bez niekoľkých pokročilých funkcií, ktoré ponúkajú drahšie modely (hlavne optická stabilizácia). Menšie je optický zoom, naopak digitálny zoom zostáva na úkor kvality stále zachovaný. Zadná strana ponúkne stále až 4 objektívy, kde spravidla nechýba širokouhlý objektív pre zachytenie prvotriedneho panorama. Prítomný môže byť tiež makro objektív, alebo hĺbkový objektív pre obstaranie pekných portrétov.

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparátDostupnosť
Motorola Edge 20 recenzie a testMotorola Edge 203 + 1108 + 8 + 16 Mpx32 Mpx
Realme 9 Pro 5G recenzie a testRealme 9 Pro 5G3 + 164 + 8 + 2 Mpx16 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie fotomobily do 200 €

Ak sa vám nechce za fotomobil utrácať horibilné sumy, krásne snímky obstaráte aj s lacným mobilným telefónom. Výbava týchto fotomobilov síce zodpovedá cene, ale základné fotenie zvládajú aj tak veľmi dobre. Oželieť budete musieť kvalitnou stabilizáciu, alebo teleobjektív, naopak objektív pre širokouhlé fotenie spravidla ostáva, rovnako tak ako predná selfie kamera s pomerne dobrým rozlíšením až 13 megapixelov. Spolu s šetrením na foto výbave týchto modelov šetrí výrobcovia aj na ďalšie hardvérové výbave, ktorá poskytne slabší výkon a najmä menšie vnútorné úložisko, čo má priamy vplyv na množstvo fotografií a videí, ktoré sa do mobilného telefónu zmestia.

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparátDostupnosť
Poco M5s recenzie a testPoco M5s4 + 164 + 8 + 2 + 2 Mpx13 Mpx
Samsung Galaxy M13 recenzie a testSamsung Galaxy M133 + 150 + 2 + 2 Mpx8 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Ako vybrať mobil s dobrým foťákom

Počet objektívov

Množstvo fotoaparátov nie je priamou úmerou toho, ako kvalitný fotomobil v skutočnosti je. Aj lacný fotomobil môže mať rovnaký počet objektívov ako drahý, a pritom kvalita fotiek bude diametrálne odlišná. K bežnému fotografovaniu slúži jeden najkvalitnejší objektív, ktorý dopĺňajú ďalšie objektívy s rozdielnou funkciou, alebo ten hlavný podporujú pre dosiahnutie čo najlepšej ostrosti a výslednej kvality.

Viac objektívov dokáže lepšie pracovať s hĺbkou ostrosti, vedľa toho možno na zadnej strane mobilu nájsť ultraširoký snímač, ktorý je ideálny pre fotenie krajiny. Veľmi významným je teleobjektív, ktorý preskupením šošoviek umožní až niekoľkonásobný zoom, ktorý přiblíženým fotografiám nezníži kvalitu. Spolu s ním dokáže teleobjektív aj hybridný zoom alebo digitálny, kde však už ku strate kvality dochádza.

Predná selfie kamera už dávno neslúži len k videohovorom, ale zaobstaráte s ňou tiež veľmi kvalitné snímky, čo dokladá veľké rozlíšenie predných selfie kamier. Predná kamera môže byť rovnako ako na zadnej strane doplnená snímačom hĺbky, ktorý pomôže okolie efektne rozmazať pre získanie profesionálneho bokeh efektu.

Digitálny a optický zoom

Digitálny zoom nie je kto vie ako prevratnou funkciou, priblížený objekt je pixelové dopočítaný a tak vo výsledku fotografie stráca kvalitu. Naproti tomu optický zoom dokáže objekt priblížiť, bez toho aby došlo k znateľné strate kvality, čo je pri takto malých snímačoch, ktoré sú obsiahnuté v mobilnom telefóne, prevratná technológia. Najlepší fotoaparát v mobile dokáže až 10 násobný optický zoom, pritom je len otázkou času, kedy sa optický zoom ešte ďalej posunie. Nie je tak prekvapením, že kvalitný a niekoľkonásobný optický zoom ponúkajú výhradne drahšie fotomobily, ktoré možno radiť medzi tie najlepšie.

Svetelnosť objektívu

Svetelnosť objektívu je udávaná základným clonovým číslom, pričom u objektívov sa uvádza vždy najvyššia možná hodnota, ktoré objektív dosahuje. Pre výber fotomobilu je však podstatné vedieť, že čím je objektív svetelnejší (hodnota nižšia, napríklad f/1.5) tým je objektív kvalitnejší. Tento parameter inými slovami hovorí, koľko svetla dopadne na snímač a logicky čím viac, tým lepšie.

Najlepšie fotomobily majú svetelnosť f/1.5 až f/1.8 pričom jednotlivé objektívy majú túto hodnotu odlišnú. Pri výbere sa tak neuspokojte len s jednou hodnotou, ale porovnajte si svetelnosť tiež u širokouhlého objektívu, teleobjektívu a pri prednej selfie kamery. S vyššou svetelnosťou dopadne na čip viac svetla a vďaka tomu sú fotografie kvalitnejšie aj v horších svetelných podmienkach, napríklad za šera.

Rozlíšenie fotoaparátu

Vyzerá to, že sa výrobcovia smartphonov predháňajú v tom, ktorý z nich príde s väčším rozlíšením. Dnešnej mobil s najlepším foťákom môže disponovať až rozlíšením 108 Mpx, pričom ešte pred nedávnom by sa nám o tomto rozlíšení mohlo iba zdať. V praxi však v tomto plnom rozlíšení fotiť pravdepodobne nebudete, výsledná fotka sa z takto vysokého rozlíšenia zloží do menšieho a tým opäť podporí výslednú kvalitu fotografie. Takto vysoké rozlíšenie nie je opodstatnené ani z pohľadu veľkosti snímača, ktorý je v mobilných telefónoch malý.

Kvalitnou fotografiu zaobstaráte s rozlíšením už cca 12 Mpx, a preto sa fotomobily s menším rozlíšením často umiestňujú v hodnotení vyššie než fotomobily s násobne väčším rozlíšením. Rozlíšenie teda nie je všetko a o kvalite fotoaparátu príliš nerozhoduje.

Veľkosť snímača

Veľkosť snímača je kľúčovým parametrom určujúce kvalitu fotografie. V tomto ohľade sú fotomobily najviac obmedzené, lebo veľký snímač sa do tenkého a relatívne malého tela smartphonu skrátka nevměstná. Ich veľkosť sa uvádza v zápise 1/1,28 a v štandardných parametroch jeho veľkosť skôr nenájdete, pretože sú si výrobcovia vedomí, že s veľkosťou snímača moc robiť nemôžu.

Ostrenie

K ostrenie používajú výrobcovia niekoľko technológií, tou prvou je detekcia kontrastu, ďalší fázová detekcia (PDAF), laserové ostrenie alebo ostrenie TOF snímačom. Výrobcovia tieto technológie pri jednotlivých snímačov rôzne kombinujú pre docielenie čo najlepšieho výsledku. Rozdiely u konkrétneho systému ostrenia sú však aj medzi jednotlivými výrobcami v závislosti na tom, ako sa im danú technológiu ostrenie povedie implementovať do konkrétneho fotomobilu. Samozrejmosťou by potom malo byť automatické ostrenie (AF – auto focus).

Optická stabilizácia obrazu

Kým digitálnou (elektronickou) stabilizáciou obrazu disponujú pravdepodobne všetky lepšie vybavené smartphony, to, čo rozlišuje kvalitné fotomobily od menej kvalitných je optická stabilizácia obrazu. Optická stabilizácia pomocou dvoch, alebo štyroch gyroskopov umiestnených v optike fotoaparátu dokáže obraz perfektne stabilizovať, a to aj pri pohybe. Výsledkom potom sú ostré fotky a plynulé video, ktoré pre väčšinu situácií a používateľov úplne dostačuje, bez toho, aby museli vlastniť napríklad gimbal, čo je stabilizátor fungujúci na podobnom princípe.

Natáčanie videa

Aj lacný mobil s kvalitným fotoaparátom dokáže dnes robiť kvalitné video, pričom štandardom je Full HD rozlíšenie a u lepších potom 4K rozlíšenie (2160p). O tom, ako kvalitné video bude, rozhodujú všetky vyššie spomenuté parametre, ako je stabilizácia obrazu, svetelnosť, veľkosť snímača, ale aj ostrenie. Keď plánujete natáčať vo 4K, majte na pamäti, že video v tomto rozlíšení zaberie veľa miesta a tak je potrebné mať veľký úložný priestor.

Ďalšie hardvérové vybavenie

Čím kvalitnejší a drahší fotomobil je, tým lepšie bude vybavený aj z pohľadu ďalších periférií. Vo vzťahu k fotografovanie by vás mal najviac zaujímať úložný priestor, ktorý je buď integrovaný a v niektorých telefónoch sa dá rozšíriť pamäťovou kartou. Čím lepšiu má fotomobil hardvérovú výbavu, tým lepšie zvládne aj rôzne digitálne úpravy, ktoré dnešný fotomobily vie. Príkladom môžu byť rôzne automatické režimy fotenie s podporou umelej inteligencie (AI). Pozornosť venujte, rovnako ako u výbere akéhokoľvek iného smartphonu, veľkosti batérie, veľkosti operačnej pamäte, typu procesora, displeji, alebo aj miere odolnosti, pričom s niektorými modelmi budete môcť fotiť aj pod vodnou hladinou.

Otázky pri výbere fotomobilu

Čo to je rebríček fotomobilov DxOMark?

Portál DxOMark porovnáva kvalitu hlavných foťákov, selfie kamier a zvuku všetkých hlavných typov fotomobilov, ktoré sa dostanú na trh. Ich výsledkom sú recenzie, a hlavne nezávislý benchmark, podľa ktorého sa pri výbere nového fotomobilu môžete ľahko riadiť. Testovaná zariadenia sú hodnotená v niekoľkých parametroch a výsledkom je jedno číslo, ktoré čím vyššie je, tým lepšie. Okrem hodnotenia fotomobilov sa DxOMark tiež zaoberá testovaním a porovnávaním klasických fotoaparátov.

Ako veľkú pamäť pre fotomobil?

Fotografie aj video sa po zaznamenaní potrebujú niekam uložiť, ich veľkosť záleží na ich rozlíšenie, prípadne na kvalite snímaného videa. Príkladom môžeme uviesť bežnú 128 GB pamäť, do ktorej sa zmestí 32 tisíc JPG fotiek, 6400 RAW fotiek, 16 hodín Full HD videa, alebo 8 hodín 4K videa. Majte na pamäti, že nie celá pamäť fotomobilu je vám k dispozícii, nejaké miesto zaberie operačný systém a prípadne vaše ďalšie aplikácie, ktoré ste zvyknutí používať.

Aké sú najlepšie značky fotomobilov?

Na pomyselnom tróne pre telefón s najlepším foťákom sa najčastejšie striedajú značky Samsung, Apple, Huawei, prípadne potom Xiaomi. Mať prvenstvo je prestížne pre všetkých výrobcov, a tak sú medzi značkami často len nepatrné rozdiely. Ďalšími značkami výborných fotomobilov sú napríklad Honor, alebo potom u nás menej známe značky Oppo, či OnePlus.

Kde kúpiť fotomobil?

Vďaka veľkému množstvu recenzií, video recenzií, benchmarkov a testov, ktoré je možné ku každému fotomobilu dohľadať na internete, je najideálnejším riešením kúpiť fotomobil na internete v jednom z mnohých overených e-shopov. V kamennej predajni si fotoaparát moc nevyskúšate, je preto lepšie sa orientovať podľa spomínaných tipov vyššie a fotomobil kúpiť on-line za často nižšiu cenu.