Vyberáme najlepší elektronickú cigaretu

Top 3 e-cigarety

Joyetech eGo AIO

SMOK Vape Pen 22

Joyetech TEROS

Legendárna elektronická cigareta, ktorá vyniká jednoduchým ovládaním a špeciálne tvarovaným náustkom, určená je pre MTL.E-cigareta s výborným pomerom cena/výkon určená pre DL poťahovanie. Jej vysoký výkon 50 W zaistí veľké množstvo pary pri stále kompaktných rozmeroch.Obľúbená malá elektronická cigareta v prevedení podu s výmennými cartridgami. Poteší automatickým spínaním a vhodnosťou na použitie nic salt e-liquidov.
+ Jednoduchá a bytelná, detská poistka, dostačujúca batérie+ Výborný pomer cena/výkon, malé rozmery, jednoduchá obsluha aj údržba+ Originálny dizajn, veľmi jednoduché ovládanie aj údržba, kvalitné a kompaktné spracovanie
- Sklíčko v prípade rozbitia sa nedá vymeniť- Občas preteká e-liquid- Menšia kapacita batérie

Orientačná Cena
14,60 €

Orientačná Cena
14 €

Orientačná Cena
16,40 €

Elektronické cigarety sú na trhu už niekoľko rokov a za tú dobu si získali mnoho zákazníkov, ktorí stále pribúdajú. Ich nespornou výhodou je nielen menej škodlivé fajčenie, ale i rad dostupných príchutí (e-liquidov), ktoré tento zlozvyk spríjemňujú. Podľa intenzity závislosti na nikotíne si užívatelia môžu vybrať náplň úplne bez neho, alebo až s 20 mg. Na výber je aj nespočet prevedení e-cigariet, od jednorazových, až po sofistikované modely pre skutočných fajnšmekrov. Najpopulárnejšie sú však takzvané štartovacie AIO, čiže all in one e-cigarety, ktoré sú užívateľsky nenáročné a tiež finančne dostupné. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie elektronické cigarety pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie elektronické cigarety (Test 2024)

VzhľadModelBatérieKapacita clearomizéruŠtýl poťahovaníRozmery zariadeniaOdpor žhaviace hlavyVýstupný výkonDostupnosť
Joyetech eGo AIO recenzie a testJoyetech eGo AIO1500 mAh2 mlMTL118 x 19 mm0,6 Ω15W - 28W
aSpire Nautilus AIO recenzie a testaSpire Nautilus AIO1000 mAh4,5 mlMTL87,5 x 37 x 21 mm1,8 Ω12W
SMOK Vape Pen 22 recenzie a testSMOK Vape Pen 221650 mAh2 mlDL105 x 22 mm0,3 Ω50 W
Aramax Power recenzie a testAramax Power5000 mAh5 mlDL150 x 28 mm0,14 Ω55 W
Joyetech TEROS recenzie a testJoyetech TEROS480 mAh2 mlMTL90 x 29 x 12 mm0,5 Ω8 W
Joyetech EXCEED BOX Full Kit recenzie a testJoyetech EXCEED BOX Full Kit3000 mAh2 ml / 3,5 mlMTL i DL25 x 41 x 67 mm0,5 Ω / 1,2 Ω50 W
SMOK Stick M17 recenzie a testSMOK Stick M171300 mAh2 mlMTL i DL130,65 x 17,5 mm0,5 Ω - 1,0 Ω-
Joyetech eGo AIO D22 XL recenzie a testJoyetech eGo AIO D22 XL2300 mAh4 mlMTL i DL106,5 x 22 mm0,6 Ω15W - 28W
Aramax Vaping Pen recenzie a testAramax Vaping Pen900 mAh2 mlMTL169 x14 mm1,8 Ω6,8 W
Joyetech eGo AIO ECO recenzie a testJoyetech eGo AIO ECO650 mAh1,2 mlMTL113 x 14 mm0,5 Ω6,8 W

Zobraziť celú ponuku

Recenzie elektronických cigariet

Joyetech eGo AIO

Joyetech eGo AIO recenzie a test

Elektronická cigareta Joyetech eGo AIO je typická svojím jednoduchým ovládaním a systémom poťahovanie z úst do pľúc, ktorý je najviac podobný klasickému šlukování cigarety. Táto vapovačka je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Od ostatných sa líši pridanou bezpečnostnou poistkou, LED farebným podsvietením a špeciálne tvarovaným náustkom, ktorý zabraňuje uvoľneniu e-liquidu do úst. Kapacita batérie činí 1500 mAh, čo plne postačuje pre fajčiarov, ktorí denne vyfajčí približne 10 cigariet. Napájanie integrovanej batérie je riešené micro USB konektorom a priestor pre e-liquid má objem 2 mililitre.

+ Jednoduchá a bytelná, detská poistka, dostačujúca batérie
Sklíčko v prípade rozbitia sa nedá vymeniť

aSpire Nautilus AIO

aSpire Nautilus AIO recenzie a test

E-cigareta aSpire Nautilus AIO vyniká svojimi malými rozmermi, pohodlne vlezie do ruky a nie je problém ju kedykoľvek schovať do vrecka či kabelky. Objem batéria je 1 000 mAh a je plne dostačujúca predovšetkým pre začínajúcich a príležitostných fajčiarov. Tomu zodpovedá aj systém jej používania, ktorý je z pusy do pľúc, čiže Mouth to Lung (MTL). Objem cartridge na e-liquid je nadpriemerných 4,5 ml a odpor žhaviace hlavy činí 1,8Ω. Cartridge majú vymeniteľnú žhaviace hlavu, a tak po jej doslúžení stačí vymeniť len ju, čo je ekologickejšie a lacnejšie riešenie.

+ Kompaktný dizajn, cartridge s vysokým objemom
Menšie plniace otvory

SMOK Vape Pen 22

SMOK Vape Pen 22 recenzie a test

Vape cigareta SMOK Vape Pen 22 je vzhľadom k automaticky nastaviteľnému výkonu a odporu vhodná ako pre začínajúcich, tak skúsených fajčiarov. Integrovaná batéria s kapacitou 1 650 mAh zodpovedá 10 až 15 cigaretám denne a samozrejme má ochranu pred skratom a prehriatím. Inhalácia pary sa potom vykonáva spôsobom Direct Lung, čiže priamym poťahom do pľúc. Vyniká pomerom cena/výkon, má štandardný 2 ml clearomizer na e-liquid a príjemne poteší aj jej neveľké rozmery. Obľúbená je aj jedinci začínajúcimi s technikou cloudchasing, čo nie je nič iné ako tvorba veľkého množstva pary.

+ Výborný pomer cena/výkon, malé rozmery, jednoduchá obsluha aj údržba
Občas preteká e-liquid

Aramax Power

Aramax Power recenzie a test

Elektronická cigareta Aramax Power je veľmi výkonným modelom určeným pre priamy poťah do pľúc – DL. Vyniká najmä svojou vysokou kapacitou batérie 5 000 mAh aj vysokým výstupným výkonom 55 W, čomu tiež zodpovedá vyššia spotreba e-liquidu. Výrobca tomu však prispôsobil i objem clearomizéru, ktorý má síce štandardne 2 mililitre, nechá sa však odstránením limitéru jednoducho zväčšiť na 5 ml. Spotrebitelia často zmieňujú výborné podanie chuti, ale aj dlhú výdrž žhaviacich hláv, čo iste poteší. Všetko je vykúpené väčšími rozmermi, ktoré zodpovedajú vyššie popísaným parametrom a s ktorými je skrátka nutné počítať.

+ Vysoká kapacita batérie, 5 ml tank na e-liquid
Veľké rozmery

Joyetech TEROS

Joyetech TEROS recenzie a test

E-cigareta Joyetech TEROS je podareným typom all in one, teda všetkého v jednom. Kovové a elegantné telo e-cigarety schováva integrovanú batériu s kapacitou 480 mAh, ktorá zodpovedá až 200 poťahom. Má automatické spínanie aktivované poťahom, vďaka ktorému je používanie autentické a veľmi jednoduché. Užívatelia kladne hodnotí ľahké bočné plnenie veľkým otvorom, rýchle dobíjanie aj nenáročnú údržbu. Vapovačka je jedinečná fotochromatickým a termochromatickým povrchom, ktorý s teplom mení farbu. Žhaviaci hlavy sú integrované v cartridge a mení sa teda vždy celé. Ich objem je 2 ml a určená sú na poťahovanie pusa pľúca.

+ Originálny dizajn, veľmi jednoduché ovládanie aj údržba, kvalitné a kompaktné spracovanie
Menšia kapacita batérie

Joyetech EXCEED BOX Full Kit

Joyetech EXCEED BOX Full Kit recenzie a test

Joyetech EXCEED BOX Full Kit je univerzálna elektronická cigareta, ktorú možno používať ako pre poťahovanie Direct Lung tak Mouth to Lung. Tomu zodpovedá aj rozdielny odpor žhaviacich hláv, ktorý je na poťahovanie priamo do pľúc 0,5 Ω a na poťahovanie z úst do pľúc 1,2 Ω. Na výber je aj z dvoch možností fungovania. Prvý mód znižuje výkon rovnomerne s ubúdajúce batériou tak, aby bolo vapovačku možné používať čo najdlhšie. Pri druhom režime je po celú dobu dodávaný konštantný výkon. Batéria má veľmi dobrú kapacitu 3000 mAh a objem clearomizéru možno rozšíriť zo 2 ml na praktickejších 3,5 ml.

+ Dva režimy, dobrá kapacita batérie, možnosť väčšieho tanku na e-liquid
Vyššia obstarávacia cena

SMOK Stick M17

SMOK Stick M17 recenzie a test

Vapo elektronická cigareta SMOK Stick M17 je určená predovšetkým začiatočníkom, čomu zodpovedá aj veľkosť batérie s kapacitou 1300 mAh. Výrobok je typický jednoduchým ovládaním jedným tlačidlom a jednoduchým plnením. Žhaviace hlavy je možné použiť s odporom 0,5 Ω – 1,0 Ω, čo napovedá, že ju možno použiť ako na DL, tak i MTL. Svoju veľmi priaznivou cenou, niekoľkými farebnými prevedeniami aj pomerne lacnými náhradnými žhaviacim hlavami si oprávnene získala mnoho užívateľov. Objem clearomizéru je 2 mililitre a poteší aj jej subtílnejšie rozmery.

+ Škálovateľný odpor žhaviacich hláv, cenová dostupnosť, mnoho farebných prevedení
Len priemerné podanie chuti

Joyetech eGo AIO D22 XL

Joyetech eGo AIO D22 XL recenzie a test

Elektronická cigareta Joyetech eGo AIO D22 XL je väčším prevedením takmer už legendárnej elektronickej cigarety, ktorá v tomto prevedení disponuje veľkou 2300 mAh batériou. Plnenie e-liquidu je užívateľsky veľmi prívetivé a zaujme aj moderné LED podsvietenie v mnohých farbách. Pozitívna je tiež veľká kapacita clearomizéru 4 ml a možnosť poťahovať paru ako rovno do pľúc, tak klasickým štýlom pusa pľúca. Súčasťou balenia je žhaviaca hlava o odpore 0,6 Ω, avšak na trhu sú k dostaniu aj hlavy s odpormi 0,5 Ω, 1,0 Ω a 1,5 Ω. Vyberie si tak naozaj každý, rovnako tak ako z mnohých farebných prevedení.

+ K dostaniu mnoho žhaviacich hláv, kapacita batérie, veľkosť plniaceho tanku
Väčšie rozmery

Aramax Vaping Pen

Aramax Vaping Pen recenzie a test

Aramax vaping Pen je klasická elektronická cigareta, ktorá poteší nielen svojím príjemným dizajnom, ale aj ľahkým ovládaním. Batéria má kapacitu 900 mAh a spolu s vyšším odporom žhaviacich hláv 1,8 ohmu a štýlom poťahovanie z úst do pľúc, vydrží fungovať aj pomerne dlhú dobu. Hodí sa naozaj pre začiatočníkov, ktorí ocenia jej nízku obstarávaciu cenu aj lacné náhradné žhaviace hlavy. Objem clearomizéru je štandardných 2 ml a je možné ju používať aj počas nabíjania. Nejeden dlhoročný e-fajčiar sa k tejto elektronickej cigarete rád vracia pre jej štíhly elegantný vzhľad, ktorý je nestarnúci.

+ Cenová dostupnosť, elegantné prevedenie, ľahké zaobchádzanie
Lak má tendenciu po čase opadávať

Joyetech eGo AIO ECO

Joyetech eGo AIO ECO recenzie a test

E-cigareta Joyetech eGo AIO ECO je nadčasovým nestarnúcim modelom, ktorý je overený časom. Batéria má síce kapacitu len 650 mAh, výrobca však uvádza na jedno nabitie až 350 poťahov, čo recenzie potvrdzujú. Žhaviace hlavy sú konštruované ako pre klasický e-liquid, tak pre liquid s nikotínovou soľou, ktorý sa svojimi vlastnosťami približuje viac klasickej cigarete. Kompaktné rozmery si vyberajú svoju daň v menšom objeme clearomizéru, ktorý tak ponúka len 1,2 ml. Poteší však jednoduchým ovládaním, priaznivou cenou a možnosťou vybrať si z piatich farebných prevedení.

+ Žhaviace hlavy prispôsobené aj pre náplne s nikotínovou soľou, malé rozmery
Clearomizer len 1,2 ml

Ako vybrať elektronickú cigaretu

Elektronické cigarety sú v oblasti fajčenie, respektíve vstrebávanie nikotínu inhaláciou, hitom posledných rokov. Ide v podstate o malý vaporizér, ktorý ohrieva špeciálnou tekutinu a mení ju na plyn (paru), ktorá sa následne vdychuje.

Hoci sú skvelou náhradou pre všetkých fajčiarov klasických cigariet, ich tvorbe pary holdujú aj nefajčiari a to najmä pre veľké množstvo pary, ktoré sú schopné vyprodukovať. Tejto technike sa hovorí CloudChasing a spravidla sa vykonáva s náplňami bez obsahu nikotínu. Na trhu je v súčasnej dobe celá rada e-cigariet rozdielnych tvarov, typov a výrobcovia je stále neprestávajú inovovať. Než sa pre nejakú rozhodnete, mali by ste si vedieť odpovedať na tieto otázky:

 • Akú vyžadujete kapacitu batérie?
 • Akým spôsobom chcete paru vdychovať?
 • Koľko finančných prostriedkov ste ochotní utratiť za samotnú vapo elektronickú cigaretu a za náplne?
 • Aká je zložitosť obsluhy?
 • Máte špeciálne požiadavky na dizajn či pridané funkcie?

Kapacita batérie

Kapacita je jedným z najdôležitejších parametrov, pretože má priamy vplyv na to, ako často a ako dlho budete môcť e-cigaretu fajčiť. Predovšetkým silní fajčiari by určite neboli nadšení, keby sa im batérie počas dňa vybila.

To, ako dlho batéria vydrží, sa pritom odvíja od dvoch základných faktorov – ako často fajčíte a aké prevedenie zvolíte. Hoci sa to nezdá, aj dizajn tu hrá veľkú úlohu. Jednotlivé vapovačky majú rôznu konštrukciu, ktorá má priamy vplyv na výdrž batérie.

Nasledujúci prehľad prirovnáva počet vyfajčených bežných cigariet ku kapacite batérie.

 • u menej ako 5 klasických cigariet denne kapacita batérie bohato stačí do 650 mAh
 • 5 – 10 klasických cigariet denne – kapacita batérie e-cigarety by mala byť medzi 1 100 a 1 500 mAh
 • 10 – 20 klasických cigariet denne – kapacita batérie e-cigarety medzi 1 500 až 2000 mAh
 • 20 a viac cigariet denne – zodpovedajúca kapacita batérie by mala byť čo najvyššie, kľudne i 5 000 mAh

Typy batérií a žhavenie

Batérie môžeme deliť hneď z niekoľkých hľadísk. Z pohľadu zapnutia sú to automatické a manuálne batérie, z pohľadu napájanie potom môžeme batérie rozdeliť na jednorazové a nabíjací.

Automatická batéria sa zapína a vypína sama. Pri poťahovaní z cigarety vzniká podtlak, ktorý rozohrieva atomizér, ktorý začne e-liquid pretvárať na paru. Tieto e-cigarety sú veľmi podobné tým klasickým a najmä preto sú tak obľúbené.

Manuálne batériu spoznáte podľa spínača na cigarete. Pred použitím je potrebné pomocou tlačidla cigaretu zapnúť a po ukončení používania aj vypnúť. Vďaka tomuto tlačidlu je možné ovplyvňovať množstvo vdychované pary podľa individuálnej potreby. Je nutné podotknúť, že tento typ zapínanie je menej spoľahlivý a tlačidlá majú tendenciu po určitom čase prestať fungovať, stretnete sa s ním však častejšie.

Jednorazová elektronická cigareta je vhodná pre všetkých, ktorí si chcú elektronickú cigaretu najprv vyskúšať, poslúži skvele aj ako núdzová e-cigareta v momente, kedy sa vám vybije vaša hlavná. Býva veľmi malá a s minimálnou hmotnosťou, bežne má 2 ml e-liquidu a k tomu adekvátnu batérii. Pre dlhodobé vapování však ako z ekologického, tak ekonomického hľadiska, vhodná nie je.

Väčšina elektronických cigariet má batériu dobíjaciu, modely určené pre začiatočníkov a nenáročných užívateľov sú s integrovanou batériou, ale v komunite dlhodobých užívateľov sa skôr presadzujú vape cigarety s batériou vymeniteľnou. Dobíjanie prebieha rovnako ako u mobilného telefónu, najčastejšie teda cez micro USB konektor a poteší, že väčšina e-cigariet umožňuje fajčenie aj počas nabíjania – tejto funkcii sa hovorí pass-through.

Spôsob poťahovania

Elektronická cigareta sa dá vdychovať (vapovat), dvoma rôznymi spôsobmi a to buď priamo do pľúc (DL), alebo z úst do pľúc (MTL). Určité modely poskytnú aj kombinovanú prevádzku, je to však vždy za určitého kompromisu, ostatne ako vždy pri kombinovaných zariadení. Spôsoby poťahovania sú pomerne odlišné, a tak nemusí jeden, alebo druhý, každému vyhovovať.

 • Direct Lung (DL = do pľúc) – podobne ako u klasickej vodnej fajky je v tomto prípade para vdychovaná rovno do pľúc. Tento typ je typický viac špirálovými žhaviacimi hlavami s nižším odporom a veľkým objemom pary. Je vhodné tiež myslieť na to, že veľký objem páry súvisí aj s väčšou spotrebou e-liquidu. S veľkým parným výkonom je spojená aj väčšia spotreba energie. Najmä preto je tento typ e-cigariet vybavený batériami minimálne 2 000 mAh. Tiež sa odporúča voliť e-liquid s menším obsahom nikotínu, najčastejšie 2 – 6 mg, a to práve z dôvodu veľkého množstva vdychované pary.
 • Mouth to Lung (MTL = z úst do pľúc) – spôsob poťahovanie z úst do pľúc je typický pre klasické cigarety. Žhaviace hlavy majú vyšší odpor ako typ DL, vzniká menej páry, majú menšiu spotrebu náplne, výrazne intenzívnejšiu chuť a menšiu spotrebu elektrickej energie z batérie. Preto stačí, ak má batéria 1 500 mAh a aj s touto kapacitou pri priemernom používaní vydrží celý deň. MTL sa obvykle hodí pre náplne s vyšším obsahom nikotínu, tzn. predovšetkým pre silnejšie fajčiarov a je vhodné aj pre užívanie salt nic e-liquidov, teda náplní s obsahom nikotínové soli.
 • Keď sa nemôžete medzi DL a MTL rozhodnúť, možno siahnuť po takejto elektronickej cigarete, ktorá umožní kombinovanú prevádzku. Ta sa typicky ovplyvňuje typom žhaviace hlavy, keď jedna má odpor vyššej a druhá nižšej. E-cigareta pre DL i MTL by tiež mala mať nastaviteľné airflow, čiže reguláciu prívodu vzduchu. Pre MTL sa hodia menej vzduchu a pre DL naopak viac.

E-liquid

Výber e-liquidu (náplne) je celkom kľúčový. Náplne majú priamy vplyv, ako na kvalitu a pôžitok z fajčenia, tak na zdravie fajčiara. Výber tak určite nepodceňte a nesnažte sa na ňom zbytočne ušetriť, vždy ho nakupujte od overených predajcov a známych popredných výrobcov.

Pri výbere sa zamerajte na obsiahnuté množstvo nikotínu a ďalej pre aký typ cigarety je náplň zložením určená – pomer dvoch základných zložiek VG a PG. Nezanedbateľnú úlohu hrá pri výbere aj príchuť, respektíve aróma.

Náplne do elektronických cigariet obsahujú rastlinný glycerín (VG), propylénglykol (PG), aróma a nikotín. Tieto dve hlavné zložky (VG a PG) priamo ovplyvňujú ako intenzitu chute, tak množstvo vyprodukovanej pary. VG síce potláča chuť, ale zato umožňuje vznik objemné pary, zatiaľ čo PG zvýrazňuje chuť, ale potláča objem pary. To, v akom pomere látky zvolíte, je na individuálnych požiadavkách každého fajčiara a hlavne na type elektronickej cigarety. Pre DL sa používajú s vyšším obsahom VG, zatiaľ čo pre MTL sú vhodnejšie vyvážené e-liquidy.

Čo sa týka aróma, máte na výber z desiatok až stoviek príchutí. Na trhu nájdete e-liquid ako s klasickou typickou chuťou cigariet, tak s príchuťou najrôznejšieho ovocia, jedál, nápojov či korenie. Chute sú individuálne a nie je možné objektívne povedať, že niektorá z nich je najlepší. Vždy si ale dajte pozor, aby ste nakupovali renomované a overené značky, ktoré do náplní nepridávajú žiadne ďalšie potenciálne škodlivé látky.

Špecialitou je nikotínová soľ, respektíve e-liquidy, ktoré majú namiesto klasického nikotínu práve ju. E-liquid s klasickým nikotínom má pri šluku pary typický HIT, čo sa nechá opísať ako “kopnutie do krku” až škrabanie, na ktoré si užívateľ štandardne rýchlo zvykne. Distribúcia nikotínu v tele je v tomto prípade pozvoľná a lineárna, preto majú občas používatelia tendenciu poťahovať z elektronickej cigarety takmer neustále.

Naproti tomu e-liquid s nikotínovou soľou má opísaný HIT výrazne menšie a nástup nikotínu v podobe nikotínové soli je v tele okamžitý a intenzívny. Často sa porovnáva s nástupom nikotínu ako je tomu u klasickej cigarety. Tieto náplne majú bežne veľké množstvo nikonitu, špecifické su menšou tvorbou pary a hlavne nenúti užívateľa neustále poťahovať z e-cigarety celý deň, čo je to spôsobené práve rýchlejšiou a intenzívnejšou distribúciou nikotínu v tele. Pre mnoho fajčiarov môžu byť tieto e-liquidy skvelým riešením, poteší aj ich menšia spotreba.

Ak neviete, ako silnú náplň budete potrebovať, môžete sa odraziť od nasledujúceho prehľadu:

 • nefajčiar – 0 denne vyfajčených cigariet – elektronická cigareta bez nikotínu
 • veľmi ľahký fajčiar – 1 klasická cigareta denne – množstvo nikotínu 0 – 3 mg
 • ľahký fajčiar – do 5 klasických cigariet denne – množstvo nikotínu 3 – 6 mg
 • stredne silný fajčiar – od 5 do 10 klasických cigariet denne – množstvo nikotínu 6 – 12 mg
 • ťažký fajčiar – od 10 do 20 klasických cigariet denne – množstvo nikotínu 12 – 18 mg
 • veľmi ťažký fajčiar – viac ako 20 klasických cigariet denne – množstvo nikotínu 20 mg

Variácie e-cigariet

Typicky je elektronická cigareta podlhovastého tvaru, ale v obľube sú tiež tzv. pody, ktoré sa tvary rôzni a typicky majú vymeniteľnú tzv. cartridge. Je to časť e-cigarety, ktorá slúži ako zásobník liquidu a obsahuje v sebe aj žhaviacu hlavu. Ich výhodou je zameniteľnosť, môžete ich mať po ruke viac s rôznymi príchuťami a staviť si tak vždy takú cartridge s príchuťou, na ktorú práve máte chuť. Elektronické cigarety pody sa tiež často používajú s e-liquidom s nikotínovou soľou.

Akonáhle nazbierate skúsenosti, môžete sa presunúť z AIO e-cigariet na pokročilá zariadenia a výslednú e-cigaretu si do istej miery poskladať sami. Kombinovať môžete ako samotnú batériu, ktorá má často display a široké možnosti nastavenia, tak atomizér, ktorý môže byť skonštruovaný na továrenské hlavy, alebo si ho pri troche zručnosti osadíte žhaviacou špirálkou sami. Poslednou individualizáciou sú drip tipy, čo sú náustky a ich výber je takmer nekonečný. Štandardne sa používajú v rozmere 510, ktorý je často kompatibilný aj s lacnými AIO elektronickými cigaretami.

Elektronická cigareta a ako ušetriť

Fajčenie e-cigarety býva v súčasnosti vždy lacnejšie, a to aj v prípade, že si kupujete továrenské žhaviace hlavy a hotový e-liquid. Náklady na prevádzku elektronickej cigarety však môžete znížiť až o 75% a to tak, že si e-liquid namiešate z nikotínu, čisté bázy a príchute doma. Nejedná sa o zložitý proces, na internete sú na vysledovanie kalkulačky na výpočet správneho pomeru jednotlivých zložiek vrátane mnohých inštruktážnych videí, ktoré sa miešanie venujú.

Obdobne je tomu aj u žhaviacich hláv, kedy predvyrobené hlavy nahradíte takým atomizérom, ktorý je uspôsobený k namotaní žhaviace špirálky vlastné. V praxi vás potom vyjde výmena žhaviace hlavy až od 90% lacnejšie, chce to len trochu zručnosti. Zaslúžilí zástancovia e-cigariet navyše nedajú na tieto DIY atomizéry dopustiť pre ich najlepšie podanie chuti, ktoré sa vám v elektronických cigaretách môže dostať.

Otázky pri výbere elektronickej cigarety

Aká je najlepšia elektronická cigareta pre silných fajčiarov?

Silný fajčiar potrebuje na uspokojenie tela po nikotíne hlavne e-liquid s vysokým obsahom nikotínu, z tohto pohľadu sú potom vhodnejšie e-cigarety typu MTL, teda s poťahom pusa pľúca. Najvyšší obsah nikotínu v náplniach je 20 mg, alternatívou môže byť náplň s nikotínovou soľou, ktorá je pri takto vysokej koncentrácii nikotínu príjemnejšie a pri poťahovaní sa viac podobá klasickým cigaretám.

Aká elektronická cigareta pre veľký dym?

Elektronická cigareta na mraky môže byť len a iba typu DL, teda s priamym poťahom do pľúc. DL e-cigarety pracujú až s násobne vyšším výkonom i väčšími žhaviacim špirálami, v dôsledku ktorých dochádza k produkcii veľkého množstva pary. Pri DL nezabudnite oproti MTL znížiť množstvo nikotínu v náplni – väčšie množstvo pary a vstrebávaný nikotínu do tela.

Akú elektronickú cigaretu pre začiatočníkov?

E-cigareta pre začiatočníkov by mala mať čo najjednoduchšie ovládanie i obsluhu, a práve také sú všetky AIO elektronické cigarety (všetko v jednom). Poťahovanie páry môže byť automatické, dopĺňa sa iba náplň a po čase sa vymieňa továrenská žhaviaca hlava, alebo celá cartridge.

Aká je škodlivosť elektronickej cigarety?

Zdravotnej konsenzus nie je doteraz známy, však už len kvôli obsahu nikotínu v e-liquidu nemožno tvrdiť, že by boli elektronické cigarety neškodné. Oproti klasickým cigaretám však v elektronických nevzniká horenie a dym (ale para) a tak pri ich používaní nevznikajú tisíce škodlivých látok, ktoré sú u fajčenie tabakových výrobkov bežné.

Aké sú najlepšie značky elektronických cigariet?

U nás patrí k najrozšírenejším elektronickým cigaretám rôzne typy od výrobcov Joytech, SMOK, alebo eLeaf. Možné je už kúpiť aj legendárnu elektronickú cigaretu JUUL, ktorá pochádza z USA. V rámci náplňí sú najobľúbenejšie e-liquidy značiek Aramax, Dekang, Liqua, Imperia či príchute značky Big Mouth.