Vyberáme najlepší elektrický sporák

Varenie a pečenie môžete vykonávať na samostatnom alebo jednotnom kuchynskom spotrebičmi. U jednotných je to kombinovaný a elektrický sporák, spájajúcej sklokeramickú a indukčnú dosku s elektrickou rúrou. Platničky varnej dosky sú hlavne sklokeramické a indukčné, minoritné potom liatinové, ktoré patria k už zastarané technológiu. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie elektrické sporáky pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie elektrické sporáky (Test 2024)

Recenzie elektrických sporákov

AEG 47036IU-MN

AEG 47036IU-MN recenzie a test

K najobľúbenejším elektrickým sporákom s indukčnou doskou sa radí indukčný sporák AEG 47036IU-MN, ktorý je v nerez prevedení a s jednoduchým ovládaním dosky i rúry. Štyri varné zóny skrývajú ako dve štandardné platničky, tak jednu s vyšším a nižším výkonom. Objemná rúra (74 l) podporuje teplovzdušný systém, a vďaka vykurovaciemu telesu s ventilátorom dosiahnete 8 kombinácií pečenia slaných i sladkých pokrmov. Ako ochrana proti popáleniu je pri sporáku tiež teleskopický výsuv plechov.

Pre – Veľká teplovzdušná rúra, rýchla zmena teplôt
Proti – Samočistiaci program, otočný ražeň

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EKI54550OX

Electrolux EKI54550OX recenzie a testĎalšie elektrický sporák s indukčnou doskou je Electrolux EKI54550OX, ktorý zároveň patrí medzi úzke sporáky so šírkou 50 cm, ktoré sa hodia do malej kuchyne. Zaujímavosťou je sľubovaný ekonomická prevádzka s úsporou až 10% oproti bežným spotrebičom triedy A. Indukčná doska disponuje obvyklými štyrmi varnými zónami, pričom zaujímavejšie časťou tohto sporáku je skôr rúra. Dvierka k nej možné odňať a uľahčiť tak údržbu, ktorú ďalej uľahčujú katalytickej kryty rozkladajúce popáleninu (vnútorné plechy bude potrebné neskôr vymeniť).

Pre – Odnímateľná dvierka rúry, detská poistka, teplovzdušná funkcia
Proti – Hraničná vzdialenosť platničiek, avšak na 50 cm sporák očakávateľné

ZOBRAZIŤ PONUKU

Amica SIB 18M W

Amica SIB 18M W recenzie a testAmica SIB 18M W je ďalší úzky sporák (50 cm) vhodný do malých kuchýň. U rúry nájdete funkciu rýchleho ohrevu (za 4 min nahreje rúru na 150 stupňov), rozmrazovanie mäsa / rýb či pečiva. Praktické je tiež halogénové osvetlenie priestoru rúry. Indukčná doska sporáku ponúka bežné funkcie, vypichnúť potom možné napríklad Booster pre zvýšenie výkonu varnej zóny a urýchlenie prípravy jedla.

Pre – Rýchly ohrev rúry, objem rúry na úzky sporák
Proti – Absencia kruhového výhrevného telesa

ZOBRAZIŤ PONUKU

Mora Premium I 878 AW

Mora Premium I 878 AW recenzie a testElektrický sporák Mora Premium Aj 878 AW poteší nielen vlastnosťami rúry, ale aj príslušenstvom. Ponúka totiž maxi pekáč, ktorý posunie vaše pečenie na inú úroveň. Jedenásť programov zahŕňa klasické pečenie, gril s ventilátorom, teplovzdušné pečenie, rozmrazovanie, ale tiež ohrev tanierov alebo čistenie rúry. Chladná dvierka a teleskopické rošty zase minimalizujú možnosť popálenia. Ovládanie je u indukčnej dosky dotykové a proces pečenia možno naprogramovať (dobu a časový spínač s hodinami).

Pre – Programy rúry a maxi pekáč
Proti – Spotreba oproti porovnateľným modelom

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EKC52550OX

Electrolux EKC52550OX recenzie a testTeplovzdušnú rúru a úzke prevedení ponúka voľne stojaci sklokeramický sporák Electrolux EKC52550OX v nerezovom vyhotovení. Všetky štyri zóny varnej dosky disponujú funkciou rýchleho nahriatie a trochu netradičné je aj mechanické ovládanie. Vďaka kruhovému vykurovaciemu telesu je umožnené teplovzdušné pečenie a ani príslušenstvo nesklame, pretože zahŕňa dva smaltované plechy a chrómovaný rošt.

Pre – Jednoduché mechanické (gombíkové) ovládanie, funkcia rýchleho uvedenia do varu
Proti – Objem rúry

ZOBRAZIŤ PONUKU

Amica SHC 5784D X

Amica SHC 5784D X recenzie a testElektrický sporák Amica SHC 5784D X so sklokeramickou doskou a v úzkom prevedení ponúkne objemnejší rúru k svojim rozmerom a tiež otočný gril. Varná doska sa líši tým, že má oválnu a duálny zónu. Oválna zóna umožní varenie na atypickom riad, duálny zóna zase s rôznym priemerom riadu. Multifunkčná rúra umožňuje rýchly ohrev, disponuje otočným ražňom a katalytickými plechy pre samočistenie.

Pre – Otočný ražeň, varná doska s duálnou a oválnou zónou
Proti – Možno horšie údržba dosky

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EKC6430AOX

Electrolux EKC6430AOX recenzie a testObjemnú rúru s až 74 litrami ponúka elektrický sporák Electrolux EKC6430AOX, vďaka ktorej pripravíte veľký počet porcií alebo pokrmov naraz. Chladné dvierka rúry (proti popáleniu) zabezpečuje systému ventilácie a viacvrstvových skiel. Varná doska sa opäť ľahko odlišuje od štandardu, pretože má rovno dve platničky s vyšším výkonom a priemerom.

Pre – Objem rúry, pomer cena / výkon
Proti – Chýba čistiaci program

ZOBRAZIŤ PONUKU

AEG 47095VD-MN

AEG 47095VD-MN recenzie a testAEG 47095VD-MN je ďalším z elektrických sporákov s 50 cm, napriek tomu multifunkčné a teplovzdušnou rúrou. Čistenie pri strope je navyše u tohto modelu ľahšie vďaka sklopitelnému vykurovaciemu článku grilu. Manipulácia s plechmi je zaistená teleskopickým výsuvom, pri ktorých možno výjazdy uspôsobiť rôzne vysokým nádobám. Ovládanie potom poteší priaznivcov jednoduchosti, pretože je riešené pomocou gombíkov.

Pre – Vysúvanie plechov možné nastaviť podľa riadu
Proti – Absencia samočistiaceho programu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Zanussi Avanti ZCV550K1WA

Zanussi Avanti ZCV550K1WA recenzie a testVoľne stojace sporák Zanussi Avanti ZCV550K1WA má rovnako kompaktné rozmery do malého bytu, spolu s nízkou cenou a relatívne aj spotrebou. Sklokeramická doska disponuje dotykovým ovládaním a nižším priemerom varnej zóny (18 cm). Elektrická rúra potom grilom a ventilátorom alebo programom na pizzu.

Pre – Malé rozmery, cena
Proti – Absencia kruhového výhrevného telesa

ZOBRAZIŤ PONUKU

Mora CS 958 6MW

Mora CS 958 6MW recenzie a testSklokeramický sporák Mora CS 958 6mW je bežný 60 cm typ, avšak k svojim rozmerom má v celku malú rúru (67 l), na druhú stranu kruhové teleso a centrálne ventilátor umožňujú teplovzdušný ohrev (pečenie vo vrstvách, viac jedál). Rúra má tiež šetrné čistenie pripálenín pomocou pary. V neposlednom rade varná doska. Tá disponuje duálny a oválnu zónou alebo samozrejmosťou ako je ukazovateľ zvyškového tepla.

Pre – Parné program čistenia, duálny a oválna zóna na doske
Proti – Malý objem rúry

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať elektrický sporák

Oproti výberu kombinovaného sporáka ovplyvní výber toho elektrického nielen vlastnosti elektrické rúry, ale tiež varnej dosky. Liatinové platničky sú už zastaranou technológiou, bežne sa tak stretnete s indukčné a sklokeramickou doskou.

Indukčný sporák

Indukčné sporák, respektíve sporák s indukčnou doskou má výhodu v efektívnom spôsobe ohrevu. K ohrevu totiž dochádza v hrnci a nedochádza tak k úniku tepla a zbytočnej spotrebe. To však nie je jediná výhoda. Tá ďalšia spočíva v bezpečnejšie príprave – pri pretečeniu sa jedlo nepripaľuje, nehrozí popálenie od platničky.

Sklokeramický sporák

Sklokeramický sporák, respektíve sporák so sklokeramickou doskou je takým kompromisom medzi starou liatinovú technológií a varnou doskou s indukciou. Je tu vyvážený balans v efektívnosti, úspore a nemusíte vyberať špecifické riad ako u indukčného sporáku, pretože k ohrevu dochádza pomocou špirály. Sklokeramická doska disponuje pokročilými funkciami ako je časovač, stop and go alebo automatické vypnutie, k nevýhodám je však potrebné započítať riziko pripálenia alebo popálenia.

Doska sporáku

Z hľadiska konštrukcie dosky má tiež indukčný sporák sklokeramickú dosku. Nenechajte sa tým teda pri popise produktov zmiasť. Čo sa u dosiek líšia, je výkon varných zón a ich vykonanie. Bežné 4 platničky dopĺňajú duálne a oválne zóny, úsporné zóny a líšiť sa môže tiež ovládanie (dotykové / mechanické).

Konštrukcia a bezpečnosť

Voľne stojace alebo tiež samostatne stojace elektrické sporáky sa odlišujú od vstavaných obstarávacou cenou a tiež dvoma odlišnými spotrebičmi. Obstaranie takého spotrebiča dáva zmysel vtedy, keď už máte kuchyňu zariadenú. Samostatný sporák s šírkou 50/60 cm nebude problém do kuchyne zapasovať. V súvislosti s rozmermi je kľúčovým faktorom aj objem elektrickej rúry, predovšetkým ak máte v pláne pripravovať veľké objemy mäsa (morka), prípadne radi pečiete cukroví. Objem sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 60-70 litrov.

Keďže sa u spotrebiča pracuje s vysokými teplotami, je potrebné venovať pozornosť aj bezpečnosti. Súčasné sporáky napríklad disponujú trojsklom u dvierok rúry, spolu s odvetrávacie lištou a chladiacim ventilátorom. Výsledkom je schladené sklo, u ktorého nehrozí popálenie. Riziko popálenia hrozí tiež pri manipulácii s plechmi. Možno sa stretnúť s klasickým typom a prelisy, drôtenými závesy alebo s teleskopickým výsuvom. U teleskopického výsuvu dochádza k vysunutiu celého plechu, takže nemusíte zasahovať rukami do horúcej rúry.

Vlastnosti rúry

Funkcie rúry a možnosti ohrevu budú pri výbere sporáka kľúčovú. Základ spodného a horný ohrevu doplňuje gril a infragril, rozmrazovanie, horúci vzduch a kombinácia s ventilátorom. Ventilátor umožňuje teplovzdušné pečenie (v súčinnosti s kruhovým výhrevným telesom), ktoré umožnia piecť viac pokrmov súčasne bez miešania vône a chuti.

Medzi programy nájdete nielen tie na pečenie, ale aj na čistenie. Metóda Aqua Clean je oproti katalytickému čistenie šetrnejšie k vnútorným plechom a pracuje tak, že vložíte plech s vodou do rúry, aktivujete program a vznikajúce para uvoľní nečistoty na stenách, ktoré možno potom jednoducho zotrieť.

Energetický štítok

Na energetickom štítku sporáku nájdete typ rúry (elektrická / plynová), objem, hlučnosť a energetickú triedu. U spotreby sú udávané dva údaje, a to pre bežný a teplovzdušný cyklus. Spomínané hodnoty sú u elektrických rúr uvádzané v kWh.