Vyberáme najlepší elektrický kotol (elektrokotol)

TOP 3 elektrokotly

Protherm RAY 12KE

Bosch Tronic Heat 3500 H

Thermona Therm 14 EL

Kvalitný elektrokotol s vykurovacím výkonom 12 kW, moderným dizajnom a radom pokročilých funkcií.Závesný elektrokotol s vykurovacím výkonom 15 kW a v elegantnom dizajne. Jeho prednosťou sú malé rozmery a nízka hmotnosť.Kvalitný elektrický kotol s veľmi tichou prevádzkou, modernými možnosťami ovládania a plynulou reguláciou vykurovacieho výkonu.
+ Kvalitné prevedenie, moderné vybavenie, vysoká účinnosť+ Nízke rozmery i hmotnosť, kvalitné spracovanie a elegantný dizajn+ Veľmi tichá prevádzka, plynulá regulácia výkonu, kvalitné prevedenie
- Nič zásadné- Bez trojcestného ventilu v balení- Ľahko vyššia cena

Orientačná Cena
640,00 €

Orientačná Cena
773,00 €

Orientačná Cena
836,64 €

Elektrický kotol je možnou alternatívou na ústredné vykurovanie celého bytu alebo domu, obľúbený je najmä pre svoju cenovú dostupnosť, jednoduchú inštaláciu a tiež pre svoju ľahkú obsluhu. K jeho prevádzke nie je potrebný žiadny odvod spalín, a tak ho bez problémov môžete umiestniť aj do obytnej miestnosti, kde pre svoj veľmi tichá prevádzka nebude nijako rušiť. Elektrokotol je v poradí až treťom konvenčným zdrojom vykurovania, oveľa rozšírenejšie je plynový kotol a kotol na tuhé palivá, a to pre ich úspornejšiu prevádzku. Elektrina sa považuje za jednu z najdrahších energiou, a preto vykurovanie elektrickým kotlom nemožno považovať za lacné. Majú vysokú spotrebu elektrickej energie, aj tak však existujú situácie, kedy sa elektrokotol oplatí. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie elektrokotly pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie elektrické kotly (Test 2024)

VzhľadModelVykurovací výkonÚčinnosťPrevedenieOhrev TUVEnergetická triedaRozmeryDostupnosť
Protherm RAY 12KE recenzie a testProtherm RAY 12KE12 kW99,50%ZávesnýNieD74 × 41 × 31 cm
Protherm RAY 9KE recenzie a testProtherm RAY 9KE9 kW99,50%ZávesnýNieD74 × 41 × 31 cm
Bosch Tronic Heat 3500 H recenzie a testBosch Tronic Heat 3500 H15 kW99%ZávesnýNieD71,2 × 41,6 × 30 cm
Attack Electric Excellent 15 recenzie a testAttack Electric Excellent 1515 kW99%ZávesnýNieD65,6 × 45 × 34,5 cm
Thermona Therm 14 EL recenzie a testThermona Therm 14 EL13,5 kW99%ZávesnýNieD62,5 × 47,5 × 23,5 cm
Vaillant VE 9 eloBLOCK recenzie a testVaillant VE 9 eloBLOCK9 kW99,50%ZávesnýNieD74 × 41 × 31 cm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie elektrických kotlov

Protherm RAY 12KE

Protherm RAY 12KE recenzie a test

Elektrokotol 12kW Protherm RAY 12KE je moderný elektro kotol v elegantnej bielej farbe, ktorý je určený do vykurovacích teplovodných systémov. Má bezobslužnú prevádzku, ktorá umožňuje plynulý operačný rozsah výkonu až do 12 kW. Vybavený je autodiagnostikou, protizámrazovou ochranou a po doplnení PROTHERM GSM EXEO Deskop II ho možno ovládať aj pomocou SMS správ. Kotol vďaka novej E-Bus zbernicu je možné ovládať tiež pomocou inteligentného telefónu so systémom Android, alebo iOS. Primárne je určený pre vykurovanie, možno ho však jednoducho prepojiť s externým zásobníkom teplej vody pre využitie TUV.

+ Kvalitné prevedenie, moderné vybavenie, vysoká účinnosť
Nič zásadné

Protherm RAY 9KE

Protherm RAY 9KE recenzie a test

Elektrokotol 9 kW Protherm RAY 9KE je pre svoj nižší vykurovací výkon vhodný pre kúrenie do bytu, alebo ako doplnkový zdroj teplej vody k ďalším zdrojom. Má plynulý operačný rozsah výkonu, takže je úsporný a spotrebuje vždy len toľko elektrickej energie, koľko je aktuálne potrebné. Podporuje moderné spôsoby ovládania typické pre chytrou domácnosť, tj. Ovládanie pomocou smartfónu, alebo SMS. Má vysoko účinné čerpadlo vykurovacej vody spĺňajúce požiadavky ErP ready a môže byť prepojený tiež k zásobníku teplej úžitkovej vody – TUV.

+ Kvalitné a moderné spracovanie, tichá prevádzka
Vhodný pre menšie priestory

Bosch Tronic Heat 3500 H

Bosch Tronic Heat 3500 H recenzie a test

Elektrokotol 15 kW Bosch Tronic Heat 3500 H je moderný kotol v peknom prevedení, ktorý urobí parádu aj v interiéri. Montuje sa na stenu a vyniká aj menšími rozmermi ako podobné modely elektrických kotlov. Najčastejšie sú tieto kotly osadzované ako hlavné zdroje tepla, má siedmich litrovú expanznú nádobu, automatický diagnostický systém i automatický odvzdušňovač. Je vhodný ako pre ústredné kúrenie, tak pre pripojenie k zásobníku vody. Jednoduchej obsluhe pomáha LED display a výrobca uvádza aj nízku hmotnosť, ktorá je s 22 kilogramami (bez vody) najnižšie v tejto triede.

+ Nízke rozmery i hmotnosť, kvalitné spracovanie a elegantný dizajn
Bez trojcestného ventilu v balení

Attack Electric Excellent 15

Attack Electric Excellent 15 recenzie a test

Elektrický kotol Attack Electric Excellent 15 je ideálnou voľbou pre všetky väčšie i menšie priestory, kde nie je možné použiť iný zdroj vykurovania. Jeho vykurovací výkon činí 15 kW a účinnosť je výborných 99%, prevedenie je závesné a kladne hodnotiť musíme ovládací panel, ktorý je prehľadný a dovybavený LCD displejom. Mimo možnosti ovládania mobilným telefónom poteší aj jeho bezhlučná prevádzka a integrácia riadiacej jednotky s presnou PID lineárnou reguláciou, ktorá pomáha úspornému prevádzky. Vybavený je tiež ochrannými funkciami, ktoré ho zabezpečia ako proti mrazu, prehriatiu, tak proti strate tlaku vykurovacieho systému.

+ Vyšší výkon 15 kW, multifunkčný ovládací panel, PID regulácia
Vyššia hmotnosť 38 kg

Thermona Therm 14 EL

Thermona Therm 14 EL recenzie a test

Kotol na elektrinu Thermona Therm 14 EL s maximálnym vykurovacím výkonom 13,5 kW je ideálny pre všetky nízkoenergetické a pasívne domy alebo byty. Je vybavený modernou technológiou, ktorá zaisťuje čo možno najekonomickejšie prevádzku. Regulácia výkonu je plynulá a možno ju nastaviť po nízkych krokoch po 1,5 kW, pričom najnižší možný výkon je práve 1500 W. Výrobca použil kvalitné spínacie relé, vďaka ktorým je prevádzka kotla veľmi tichý. Dotykový ovládací display dopĺňa možnosť diaľkového ovládania pomocou SMS, alebo prevádzku podľa priestorové, či vonkajšej teploty.

+ Veľmi tichá prevádzka, plynulá regulácia výkonu, kvalitné prevedenie
Ľahko vyššia cena

Vaillant VE 9 eloBLOCK

Vaillant VE 9 eloBLOCK recenzie a test

Elektrokotol do bytu Vaillant VO 9 eloBLOCK je kvalitný elektrokotol, ktorý sa svojím výkonom 9 kW hodia okrem bytu napríklad do garáže, dielne, alebo do ďalších menších priestorov. Bezpochyby jeho najväčšou výhodou je možnosť zapojenia do štandardnej elektrickej siete na 230V, čo umožňuje v dôsledku menšieho výkonu. Ďalej sa vybavenosťou, okrem absencia ovládanie cez SMS, nevymyká súdobým modelom konkurencie. Samozrejmosťou je plynulá modulácia výkonu, eBus komunikačné rozhranie, integrované bezpečnostné prvky, či integrovaný manometer vykurovacej vody.

+ Možnosť pripojenia na 230V, kvalitné prevedenie, predĺžená záruka
Bez možnosti pokročilého ovládania

Ako vybrať elektrokotol

Ako bolo spomenuté v úvode článku, elektrické kotly napriek svojmu nákladnému prevádzky majú stále svoj zmysel a význam. Oplatí sa ich používať k ohrevu vody v moderných nízkoenergetických stavbách, prípadne potom vo kvalitne zrekonštruovaných objektoch s dobrým zateplením. Často je ľudia využívajú aj ako doplnkový zdroj tepla, či už v menej často využívaných miestnostiach, alebo ako záložný zdroj tepla u ekologických riešení vykurovania (solárne panely, tepelné čerpadlá).

Aké sú výhody elektrokotla?

  • Obstarávacia cenová dostupnosť
  • Jednoduchá inštalácia aj obsluha
  • Dlhá životnosť
  • Nízke nároky na servis a údržbu
  • Nepotrebuje komín pre odvod spalín
  • Čistá ekologická prevádzka v mieste použitia
  • Vysoká účinnosť
  • Veľmi nízka hlučnosť

Vykurovací výkon a účinnosť

Vykurovací výkon je najdôležitejším parametrom výberu a udáva, aký veľký priestor zvládne daný typ elektrokotla vykúriť. Elektrické kotly majú výkon od 6 kW až do 60 kW, pričom do domácnosti sa najčastejšie kupujú modely s výkonom priemerne 15 kW. S rastúcim výkonom priamo úmerne rastie aj spotreba elektrickej energie, čo je pri súčasných cenách elektrickej energie potrebné brať na zreteľ.

Kotly na elektrinu majú však schopnosť regulovať vykurovací výkon, čo znamená, že 15 kW elektrokotol môže pracovať aj na polovičný výkon, alebo aj menšie. Odstupňovanie výkonu býva pomerne dobre škálovateľné, a to pokojne aj po 1500 W.

Účinnosť majú elektrické kotly veľmi vysokú, v závislosti na konkrétnom modeli to je 99 – 99,5%, čo sa považuje za jednu z ich veľkých predností.

Prevedenie a zapojenie

Prevažná väčšina modelov sa montuje na stenu, jedná sa teda o závesné elektrické kotly. Ich zapojenie a sprevádzkovanie je v porovnaní pomerne nenáročné, aj tak by ich montáž mal však vykonávať odborný technik. Veľká výhoda je, že elektrokotol nepotrebuje žiadny odvod spalín, teda žiadny komín, a tak je jeho umiestnenie veľmi variabilný.

Väčšina elektrokotlov sa pripája do 400V rozvodnej siete, s čím je potrebné počítať ako s ohľadom na dostatočne silné elektrické káble, tak s ohľadom na ističa. Menej výkonné elektrické kotly s vykurovacím výkonom 6 a 9 kW môžu ponúknuť aj možnosť pripojenia do bežnej 230V rozvodnej siete, čo z praktickej stránky veci poteší.

Priamovýhrevný elektrokotol

Z pohľadu prevedenia ďalej rozlišujeme elektrokotle na tieto dva typy, priamovýhrevný elektrokotol vyžaduje plný príkon totožný s maximálnym vykurovacím výkonom. Jeho výhodou je bezobslužná prevádzka a rýchlosť, s akou zvládne priestor vykúriť.

Akumulačný elektrokotol

Akumulačný elektrický kotol nevyžaduje plný príkon elektrickej energie, ale za to potrebuje priestor pre akumulačná nádrž na vodu.

Ohrev teplej úžitkovej vody

Štandardne je elektrokotol určený pre ústredné vykurovanie, ak však okrem vykurovanie domu elektrinou ho chcete využiť aj pre ohrev teplej úžitkovej vody, nezaobídete sa bez zásobníka na vodu čiže bojlera. Mnoho predajcov elektrické kotly ponúka rovno vo vhodnej kombinácii kotla a zásobníka, ak je to teda pre vás dôležité, je lepšie zaobstarať elektrokotol rovno sa zásobníkom než neskôr vyberať vhodný bojler k pořízenému kotlu. Pre pripojenie k zásobníku teplej úžitkovej vody je nutný tiež trojcestný ventil, na čo je potrebné myslieť.

Ovládanie

Ovládanie elektrokotlov je veľmi jednoduché a nenáročné, moderné kotly sú vybavené menšími či väčšími displejmi, ktoré majú buď len informatívny charakter, alebo môžu byť aj dotykové. Často k ich ovládanie slúži aj niekoľko málo tlačidiel, na ktoré však v praxi nebudete takmer vôbec siahať.

K vyššiemu užívateľskému komfortu prispieva možnosť ovládať kotol diaľkovo pomocou SMS, alebo cez aplikáciu chytrého telefónu. Týmto rozšírením však nedisponujú všetky kotly a niektoré potom iba pokiaľ ku kotlu dokúpite príslušný modul. Pripojenie k termostatu je u všetkých typov samozrejmosťou, spínanie sa potom automaticky reguluje podľa vnútornej, alebo i vonkajšej teploty presne tak, ako si nastavíte.

Energetická trieda

Energetická trieda je v prípade elektrokotlov značne nelichotivá a u súčasných modelov sa stretnete so triedou D. Nie je tajomstvom, že vykurovanie domu elektrinou je finančne náročné, a preto ich používanie musia byť dobre premyslené, aby sa ich prevádzka vyplatila.

Nízky tarif a HDO funkcia

Majiteľa elektrických kotlov však s ohľadom na náklady za vykurovanie môže potešiť dvoch tarifnej sadzba za elektrickú energiu, o ktorú si môžu u svojho distribútora elektrickej energie požiadať. Nízky tarif bol predtým označovaný ako nočný prúd, avšak dnes je tento nízku tarifu za elektrinu rozprestretý do celého dňa v závislosti od podmienok konkrétneho tarifu. Pre majiteľov to znamená nižšiu cenu za elektrinu v čase, keď je ju dostatok, vďaka tomuto nízkemu tarife tak možno na prevádzke elektrokotla ušetriť.

Spolu s nízkym tarifom sa spája funkcia HDO, ktorú by mala byť väčšina elektrokotlov vybavená. HDO je skratka pre hromadné diaľkové ovládanie, ktoré informuje o tom, v akých časoch je platný nízky tarif (nočný prúd).

Vykurovanie elektrokotlom

Možno vás tiež napadla otázka, ako správne kúriť elektrokotlom. Vykurovanie domu elektrinou je vhodné nastaviť tlmene, alebo prerušovane a to tak, aby bol čo najviac využitý nízky tarif elektrickej energie. Kúrenie elektrinou možno doplniť ďalšími elektrickými priamotopy, ktoré si zapnete iba vtedy, kedy v miestnosti budete a tým znížiť celkové náklady. Elektrické kúrenie však nie je jediná vec, ktorá lacnejšie elektriny môže využiť. Nízky tarifa platí pre celý váš objekt, a tak sa nechá ušetriť aj pri prevádzke ďalších elektrických zariadení s vyšším odberom elektriny.

Otázky pri výbere elektrokotla

Aký elektrokotol do bytu?

V podstate každý elektrokotol je vhodný do bytu, sú typické svojim veľmi tichým chodom, nepotrebujú žiadny odvod spalín a výrobcovia ich vyrába v peknom dizajne, ktorý ľahko zapadne do modernej domácnosti. Zamerať sa treba na vykurovací výkon a veľkosť priestoru, ktorý chcete vykurovať. Iný výkon budete potrebovať pre prikúrenia v jednej miestnosti a iný pre vykurovanie celého veľkého bytu.

Aký elektrický kotol na ústredné kúrenie?

Ak potrebujete elektrický kotol len pre rozvod vody do radiátorov, alebo do iného vykurovacieho telesa či vykurovacej sústavy, postačíte si iba s kotlom na elektrinu, ktorý je vhodné nechať odborne zapojiť. Potreba je vybrať vhodný výkon s ohľadom na veľkosť vykurovaných priestorov a o cirkuláciu vody sa už postará integrované čerpadlo vnútri elektrického kotla.

Aký elektrokotol so zásobníkom?

Elektrokotol s bojlerom sa používa vtedy, ak okrem vykurovania chcete používať teplú vodu aj pre ďalšie účely, typicky na sprchovanie, alebo na napojenie na drez, umývadlo a podobne. Štandardne elektrické kotly nie sú zásobníkom vybavené, ale väčšina ich pripojenie umožňuje. Potreba je k tomu tiež trojcestný ventil, ktorý bežne súčasťou iba kotla nie je. U predajcov sa predávajú aj sety elektrického kotla a zásobníka, potom máte istotu, že zariadenie spolu budú kompatibilné.

Aké sú najlepšie značky elektrických kotlov?

Elektrokotly sú v porovnaní s kotlami na plyn, alebo na tuhé palivá, okrajovou záležitosťou – teda aspoň v našich krajinách. Preto ani ich výber nie je ktovie ako široký a ich ponuku zastrešuje niekoľko popredných značiek, a to Protherm, Bosch, Thermona, Vaillant, alebo Attack. Modelov však tieto značky ponúkajú dostatok, a tak nie je problém si vybrať presne s takým výkonom a takých špecifík, ktorý hľadáte.

Aká je cena elektrokotlov?

Elektrické kotly sú napriek prevádzke relatívne lacné a cenovo dostupné, obstarávacia cena je väčšinou priamo úmerná ich vykurovaciemu výkonu. Najlacnejšie sú elektrické kotly s výkonom do 10 kW, kde sa cena pohybuje okolo 500 eur. Stredne výkonné majú priemernú cenu 800 eur a najdrahšie sú elektrokotla s výkonom 60 kW, kde sa bavíme o cene 1500 eur.