Vyberáme najlepšiu detskú postieľku pre bábätko

TOP 3 detské postieľky

Drewex Kuba II

Scarlett KACPER

Klups Kompakt

Detská postieľka so sťahovacím bokom z borovicového dreva v bielej farbe má polohovací rošt a dno postieľky je nastaviteľné na tri polohy.Drevená postieľka v prírodnej borovicové farbe s povrchovou úpravou zdravotne nezávadnou pre deti. Detská postieľka má sťahovací bok a rošt nastaviteľný do dvoch polôh.Postieľka pre bábätko z borovicového dreva v bielej farbe. Súčasťou postieľky je tiež komoda s prebaľovacím pultom.
+ Prírodný materiál, cena, možnosť přidělání koliesok+ Prírodný materiál, cena, sťahovací bok, možnosť přidělání koliesok+ Detská postieľka s prebaľovacím pultom a komodou
- Kolieska nie sú súčasťou výrobku- Matrac a kolieska nie sú súčasťou výrobku- Vyššia cena, nemožno prirobiť kolieska

Orientačná Cena
95,02 €

Orientačná Cena
70,57 €

Orientačná Cena
270,00 €

Detská postieľka je nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti s bábätkom. Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, a aby po príchode na svet malo príjemné a bezpečné prostredie pre spánok. Detská postieľka pre bábätko sa zdá byť celkom jednoduchým výrobkom, pri jej výbere je ale dobré zamerať sa na určité parametre, ako je bezpečnosť postieľky, ale aj jej praktickosť, či už sa jedná o nastaviteľnosť roštu, sťahovací bok, prípadne potom je na trhu rastúci postieľka, z ktorej možno postieľku prestavať na váľandu. Výhodou potom môže byť postieľka na kolieskach alebo detská postieľka s prebaľovacím pultom. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie detské postieľky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie detské postieľky (Test 2024)

VzhľadModelFarbaMateriálNastaviteľnosť roštuSťahovacia bočniceVyberacie priečkyKolieskaDostupnosť
Drewex Kuba II recenzie a testDrewex Kuba IIBielaBorovicové drevo3 polohyÁnoÁnoÁno
Drewex Žirafa recenzie a testDrewex ŽirafaPrírodnáDrevo3 polohyÁnoÁnoNie
Scarlett KACPER recenzie a testScarlett KACPERPrírodnáBorovicové drevo2 polohyÁnoÁno
New Baby Medvedík recenzie a testNew Baby MedvedíkPrírodná/bielaBorovicové drevo3 polohyÁnoÁnoNie
New Baby Alex recenzie a testNew Baby AlexPrírodnáBukové drevo3 polohyÁnoÁno
Klups Kompakt recenzie a testKlups KompaktBielaBorovicové drevoÁnoNieNie
Klups Safari recenzie a testKlups SafariBielaBorovicové drevo3 polohyÁnoNie
Scarlett Valencie recenzie a testScarlett ValenciePrírodnáBukové drevo2 polohyÁnoÁnoÁno

Zobraziť celú ponuku

Recenzie detských postieľok

Drewex Kuba II

Drewex Kuba II recenzie a test

Biela postieľka pre deti so sťahovacím bokom Drewex Kuba II je vyrobená z borovicového dreva, ktoré sa považuje za veľmi vhodný materiál pre detské postieľky. Výrobok zodpovedá požiadavkám slovenským a európskym technickým normám. Detská postieľka so sťahovacím bokom má tiež výškovo nastaviteľný rošt a dno postieľky je možné nastaviť na tri rôzne polohy. Veľkosť postieľky je 120/60/101 cm a k postieľke možno prikúpiť aj kolieska a vhodnú matrac.

+ Prírodný materiál, cena, možnosť přidělání koliesok
Kolieska nie sú súčasťou výrobku

Drewex Žirafa

Drewex Žirafa recenzie a test

Postieľka pre deti Drewex Žirafa v prírodnej farbe zaujme svojím oblúkovým dizajnom a obrázkom žirafy, ktorý si zákazníci chvália. Drevená postieľka má regulovateľný rošt, ktorý možno nastaviť do troch rôznych polôh. Výhodou je tiež možnosť vybratí dvoch priečok, kedy môže dieťa bezpečne z postieľky odísť a zároveň z nej v spánku nevypadne. Postieľka má tiež praktické sťahovacie bočnice, rozmery postieľky sú 120/60 cm a výška roštu v najvyššej polohe je cca 50 cm. Matrac nie je súčasťou postieľky.

+ Pekný dizajn, 2 vyberateľné priečky, tri polohy roštu
Matrac nie je súčasťou výrobku, nemožno prirobiť kolieska

Scarlett KACPER

Scarlett KACPER recenzie a test

Drevená postieľka Scarlett Kacper je z prírodného borovicového dreva a je vyrobená podľa platných noriem. Povrchová úprava je ošetrená bezfarebným aj farebným lakom, ktorý tiež vyhovuje vyhláške. Postieľka má 4-bodový systém na každej strane pre sťahovacie bok a rošt je nastaviteľný na dve polohy. Vnútorné rozmery postieľky sú 120/60 cm a hĺbka roštu v hornej polohe je 35 cm, v dolnej polohe 61 cm. Výška bočnice je 87 cm a pri jej stiahnutie 71 cm. K postieľke možno tiež prikúpiť kolieska.

+ Prírodný materiál, cena, sťahovací bok, možnosť přidělání koliesok
Matrac a kolieska nie sú súčasťou výrobku

New Baby Medvídek

New Baby Medvedík recenzie a test

Drevená postieľka New Baby Medvedík s hviezdičkou je výrobkom českej značky New Baby a prednosťou tejto postieľky je praktický šuplík nachádzajúcej sa pod postieľkou. Postieľka je z borovicového dreva v dubovom dekore a obrázok zvieratká sa trblietkami dodáva postieľke pekný dizajn. Všetky materiály sú úplne bezpečné a majú potrebné atesty aj certifikáty. Rastúce postieľka má nosnosť do 25 kg a jej rozmery sú 123/65/98 cm. Rošt je nastaviteľný v troch polohách a je veľmi dobre odvetraný. Postieľka je vo variantách štandard alebo so sťahovacím bokom a matrac nie je súčasťou výrobku.

+ Šuplík, tri polohy roštu, pekný dizajn, nosnosť
Matrac nie je súčasťou výrobku, nemožno prirobiť kolieska

New Baby Alex

New Baby Alex recenzie a test

Detská postieľka s nebesami, aj tak možno nazvať detskú postieľku New Baby Alex v prírodnom dekore z kvalitného bukového dreva. Súčasťou postieľky je držiak na nebesá, ktorá spríjemní zaspávanie Vášho bábätka. Rošt do detskej postieľky je regulovateľný v troch polohách a postieľka má tiež vyberacie priečky. Ďalšou výhodou sú predvŕtané otvory pre kolieska, ktoré je ale nutné dokúpiť. Rozmery postieľky sú 120/60/80 cm a matrac do detskej postieľky nie je súčasťou.

+ Detská postieľka s nebesami, kvalita/cena, možnosť přidělání koliesok
Matrac a kolieska nie sú súčasťou výrobku

Klups Kompakt

Klups Kompakt recenzie a test

Detská postieľka s prebaľovacím pultom Klups Kompakt v bielej farbe je veľmi praktická nielen vďaka súčasti prebaľovacieho pultu, ale tiež komode nachádzajúcej sa pod ním. Biela postieľka je vyrobená z kvalitného borovicového dreva. Jej vonkajšie rozmery sú 97/176/87 cm, komoda s rozmermi 82/80/48 cm a komoda s prebaľovacím pultom 89/80/74 cm. Rošt do detskej postieľky je polohovacie a matrace do detskej postieľky nie je súčasťou výrobku, možno ale dokúpiť odporúčanú Klups Komfort.

+ Detská postieľka s prebaľovacím pultom a komodou
Vyššia cena, nemožno prirobiť kolieska

Klups Safari

Klups Safari recenzie a test

Biela postieľka pre deti Klups Safari je vyrobená z borovicového dreva, ktoré je lakované, konštrukcia je stabilná a bezpečná so zaoblenými rohmi. Rastúce postieľka s obrázkom žirafy má výškovo nastaviteľné dno v troch rôznych polohách, vhodné ako pre ležiacich bábätko, pre dieťa, ktoré sedí, a v tretej polohe pre dieťa, ktoré už zvládne samo stáť. Postieľka má tiež 2 vyberateľné priečky. Rozmery postieľky sú 120/60/95 cm a matrac do detskej postieľky je odporúčaná značky Petite & Mars.

+ Výškovo nastaviteľné dno (3 polohy), cena/kvalita, 2 vyberateľné priečky
Nemožno prirobiť kolieska

Scarlett Valencie

Scarlett Valencie recenzie a test

Detská postieľka k posteli Scarlett Valencie v dekore prírodného buka má kvalitnú povrchovú lakovanú úpravu podľa platných noriem na výrobky pre deti do 3 rokov a tiež vyhovuje vyhláške Ministerstva zdravotníctva. Drevená postieľka má sťahovací bok sa skrytým sťahovacím mechanizmom a po zložení boku možno použiť ako váľanda. Výnimočnosťou je s dizajnom zladený výsuvný šuflík. Rošt do detskej postieľky má dve nastaviteľné polohy a kolieska aj matrac do detskej postieľky je nutné dokúpiť. Veľkosť postieľky je 120/60/120 cm (bez koliesok) a výška bočnice 90 cm.

+ Výsuvná zásuvka, odnímateľný bok, možnosť přidělání koliesok
Vyššia cena

Najpredávanejšie detské postieľky na trhu

Medzi najpredávanejšie detské postieľky patrí Ingvart, Klups, Drewex, Scarlett alebo Kinderkraft.

Ako vybrať detskú postieľku

Na trhu sa nachádza mnoho druhov detských postieľok a ich výber neradno podceniť. Ide predovšetkým o bezpečie a pohodlie vášho bábätka. Na čo sa ale sústrediť pri ich výbere? Najprv je potrebné sa rozhodnúť, na aké účely bude postieľka využívaná a ako dlho ju chcete využívať. Existujú druhy, ako je cestovná postieľka alebo potom pevná postieľka na každodenné využitie. Na trhu sú aj typy postieľok s rôznymi praktickými mechanizmami – postieľka so sťahovacím bokom, pojazdná postieľka pre bábätko, detská postieľka s prebaľovacím pultom, rastúca postieľka, ale aj útulná postieľka s nebesami. Aby sme výber uľahčili, poradíme vám, na čo je vhodné sa pri výbere detskej postieľky zamerať.

Bezpečnosť postieľky

Už od narodenia bábätka dbá každý rodič predovšetkým na jeho bezpečie. Každé narodené bábätko väčšinu prvých mesiacov len spinká a tak výber kvalitné a bezpečné postieľky je pre rodičov veľmi dôležitý. Na výrobky pre malé deti sú oveľa prísnejšie podmienky, než na výrobky pre dospelých. Ku každej postieľke by mala byť uvedená európska norma EN 716, ktorá stanovuje požiadavky pre bezpečnosť detských postieľok pre bytové použitie. Bezpečnostné normy sú odporúčané pokyny, ktoré sú ale zárukou vyššej kvality.

Súčasťou detskej postieľky by mal byť tiež návod v slovenskom jazyku, ktorý by mal obsahovať nielen manuál k zostaveniu postieľky, ale aj dôležité upozornenia na rôzne nebezpečenstvá, ako majú byť všetky mechanizmy zaistené, ako nastaviť rošt, aká maximálna veľkosť a výška matraca je do danej postieľky vhodná, ale aj návod na čistenie postieľky.

Konštrukcie a materiál

Detská postieľka pre novorodenca by mala byť pevná, stabilná a nikde by nemali vyčnievať ostré hrany. Pevnosť a stabilita platí tiež o roštu do detskej postieľky. Na skrutkách a v škárach nesmie byť malé plastové krytky, ktoré by dieťa mohlo dať dole. Za najkvalitnejší materiál detských postieľok sa považuje drevo, predovšetkým bukové alebo borovicové, ktoré je známe nielen pre svoju pevnosť a kvalitu, ale tiež minimalizáciu triesok. Vyrábajú sa tiež celokovové postieľky, dôležité ale je, aby každá postieľka, ktorá má chemicky ošetrenú povrchovú úpravu, mala certifikát o zdravotnej nezávadnosti.

Dĺžka detských postieľok sa pohybuje v rozmedzí medzi 90 až 140 cm. Najčastejšie sú detské postieľky vyrábané na veľkosť matraca 120/60 cm.

Bezpečná vzdialenosť medzi jednotlivými priečkami, aby si dieťa nezaseklo končatinu, alebo dokonca hlavičku, sa považuje rozmer 4,5 cm a 6,5 cm.

Dno postieľky by malo mať vzdialenosť medzi priečkami 6 cm, v prípade roštu s mriežkami by mali mať maximálny priemer 8,5 cm.

V prípade postieľky so sklápacou bočnicou by mala byť vzdialenosť medzi tyčkou postieľky a vodiacou tyčou sklápacieho mechanizmu v rozmedzí 0 a 0,7 cm alebo 1,2 a 2,5 cm.

Pohyblivá bočnice by mala mať dostatočne bezpečný mechanizmus, aby s ním dieťa samo nedokázalo manipulovať a zároveň by mala byť nastavená v takej výške, aby z nej dieťa nevypadlo. Pre dieťa do 6 mesiacov veku by mala byť minimálna vzdialenosť medzi hornou hranou bočnice (čela postieľky) a hornou stranou dna (ležanie plochy), 30 cm. Pre dieťa od 6 mesiacov by mala byť vzdialenosť minimálne 60 cm.

Váha a nosnosť

Dôležité je tiež zhodnotiť váhu detské postieľky. Ak budete potrebovať častejšie s postieľkou hýbať, je vhodné zvoliť postieľku, ktorá je ľahšie varianty. Ideálnym pomocníkom je potom detská postieľka s kolieskami. Väčšinou sa váha postieľok pohybuje medzi 10 až 20 kg, niektoré majú však až 35 kg. Celokovové postieľky potom môžu vážiť až 50 kg.

Čo sa týka nosnosti postieľky, väčšinou sa tento údaj neuvádza, určuje to skôr vek dieťaťa. Väčšina postieľok je pre deti do 3 rokov veku.

Praktickosť postieľky

Pri výbere detskej postieľky je tiež nutné zohľadniť jej využívanie, aby pre vás i vaše dieťa bola čo najviac praktická a uľahčila vám nielen každodenné činnosti, ale aj čas a peniaze. Nižšie sú popísané základné praktické časti detských postieľok.

Nastaviteľnosť roštu

Rastúca postieľka by mala mať aspoň dve polohy – hornú a dolnú. Výhodou potom je, keď možno rošt do detskej postieľky nastaviť do rôznych polôh podľa veľkosti dieťaťa, ideálne v troch polohách. Jedna horná poloha je pre malé bábätko, druhá pre batoľa, ktoré sa dokáže už posadiť a tretí, najnižšia poloha je určená pre dieťa, ktoré sa už dokáže postaviť.

Polohovanie bočnice

Detská postieľka so sťahovacím bokom je vhodná, keď sú deti väčšie, a rošt je v nižších polohách. Uľahčí tak rodičom ukladanie a vyberanie bábätka. Túto praktickú časť postieľky potom využijú mamičky, ktoré sú v očakávaní ďalšieho bábätka, a predklon cez bočnici im môže už robiť problémy. Pokiaľ možno bok úplne vybrať, je potom možné z postieľky vytvoriť váľandu pre už väčšie deti.

Vybratie priečok

U niektorých postieľok sa dajú vybrať väčšinou dve priečky z bočnice, ktoré dieťaťu umožní ľahký a bezpečný priechod z/do postieľky, ale zároveň dieťa z postieľky počas spánku nevypadne.

Úložný priestor

Niektoré detské postieľky majú zabudovaný úložný priestor, či už sa jedná o šuplík alebo komodu. Úložný priestor sa môže hodiť na skladovanie náhradných plienok, vankúšikov, pyžamiek, bielizně či iných potrebných vecí pre bábätko. Úložný priestor zabudovaný v detskej postieľke ocenia predovšetkým rodiny s menším bytom a priestorom.

Prebaľovací pult

Veľkým pomocníkom môže byť súčasťou postieľky aj prebaľovací pult, ktorý máte ihneď po ruke a ušetríte tým tak veľa priestoru. Prebaľovací pult sa väčšinou nachádza na komode prirobené k postieľke.

Prístavná postieľka

Súčasťou niektorých postieľok sú tiež kolieska, ktoré sa ale väčšinou musí k postieľke dokúpiť. S postieľkou potom môžete jednoducho manipulovať, najmä ak je postieľka ťažšie hmotnosti. Pokiaľ chcete mať dieťatko aj v noci blízko pri sebe, postieľka k posteli sa dá jednoducho premiestniť.

Design

V ponuke nájdete ako jednoduché postieľky v prírodnej farbe dreva, tak biele postieľky, postieľky s rôznymi motívmi a obrázkami, elegantné postieľky s komodou a prebaľovacím pultom alebo útulné postieľky s nebesami.

Cena

Najlacnejšie drevené postieľky začínajú na cenovej hladine od 50 €, niektoré dizajnové postieľky však môžu vyjsť aj na 800 € a viac. Cenu postieľky mimo kvality a dizajnu tiež ovplyvňuje, či má postieľka pristavanou komodu s prebaľovacím pultom či iným úložným priestorom. Zlatý stred postieľok zoženiete v rozmedzí medzi 50 € – 200 €.

Doplnky a príslušenstvo

Doplnkov a príslušenstva, ktoré vám i vášmu dieťaťu zaistí bezpečný a pokojný spánok, je nespočet.

Matrac

Matrac do detskej postieľky väčšinou nie je súčasťou výrobku, pretože každý rodič pre svoje bábätko preferuje iný druh matrace. Dôležité je ale poznamenať, že matrac nesmie presahovať značku (napr. čiaru) alebo iný typ označenia na vnútornej strane postieľky. Je podstatné túto výšku matraca dodržať, aby bábätko z postieľky nevypadlo. Druhov matrac pre bábätko je hneď niekoľko, medzi najznámejšie patria penové matrace, ktoré môžu byť z rôznych studených a pamäťových pien. Ďalším variantom sú polyuretánové matrace, pružinové či molitanové matrace. Pre malé bábätko sú vhodnejšie mäkšie matrace a do dvoch rokov veku sa neodporúča používanie vankúšika pod hlavu.

Monitor dychu

Tento prístroj zaistí nielen bezpečie, ale predovšetkým váš kľud, že je bábätko po celú dobu spánku v poriadku a predídete tak syndrómu náhleho úmrtia. Vďaka citlivým senzorom, ktoré monitorujú dych vášho bábätka, máte istotu, že vás upozorní, ak vaše bábätko dýchať prestane. Na trhu je dnes nespočetne takýchto prístrojov.

Mantinel

Mantinel sa nachádza na čelnej strane postieľky, chráni bábätko pred prievanom a zároveň dodáva bábätku pocit bezpečia, vďaka väčšej uzavretosti pred okolitým svetom. Mantinel je tiež praktický, hračky alebo cumlíky budú z postieľky menej vypadávať. Mantinely sú tiež vhodné pre väčšie deti, kedy sa im ručičky nezaklíní vo šprlení.

Zábava

Malé bábätká trávia väčšinu času v ľahu v postieľke, a preto je vhodné nad postieľku pripnúť nejaký kolotoč, ktorý bábätko môže nielen zabaviť, ale aj upokojiť a uspať. Vhodné je kolotoč umiestniť až od 6. týždňa narodenia, kedy sa ešte len zrak bábätka zdokonaľuje. Namiesto kolotočov a iných hračiek, je tiež možnosť zakúpenia postieľky s nebesami. Postieľka s nebesami tak nielen dodá na útulnosti, ale bábätko tým aj zabaví.

Výrobcovia a značky detských postieľok

Medzi popredné výrobca detských postieľok patria značky Drewex, Scarlett, Klups a česká značka New Baby. Zaujímavé modely ponúka taktiež výrobca Kinderkraft.

  • Drewex – Detské postieľky značky Drewex patrí medzi najlepšie hodnotené so širokou škálou výrobkov. Jedná sa o poľskú značku s certifikátmi platnými v Európskej Únii. Cenovo sa radí do nižšej kategórie.
  • Scarlett – Podobne ako Drewex je aj táto značka veľmi dobre hodnotená. Spoločnosť Scarlett je na trhu už 15 rokov a prechádzajú normami EÚ a vyhláškou Ministerstva zdravotníctva. V cenovej kategórii sa pohybujú v strednej kategórii.
  • Klups – Detské postieľky tejto poľskej značky patrí k lacnejším modelom. Klups patrí medzi jedny z najlepšie hodnotených výrobcov detských postieľok so širokým výberom.
  • New Baby – Česká značka New Baby je veľmi dobre hodnotená pre svoje kvalitné postieľky a ceny pohybujúce sa v nižšej kategórii.

Otázky pri výbere detskej postieľky

Akú detskú postieľku so sťahovacím bokom?

Detská postieľka musí byť sťahovacím bokom konštrukčne vybavená, čo by ste sa mali dozvedieť z opisu a parametrov konkrétne postieľky. Keď túto informáciu u produktu nenájdete, dá sa predpokladať, že postieľka sťahovací bok nemá. Jedná sa o veľmi praktickú vec, a preto ak sú ňou detské postieľky vybavené, výrobca to väčšinou zmieni.

Akú detskú postieľku na kolieskach?

Detských postieľok na kolieskach v ponukách predajcov nenájdete zas tak veľa, rad modelov je však umožňuje dokúpiť a neskôr aj ľahko naistaloval. Zaujímajte sa teda okrem ich prítomnosti aj o možnosti ich pridelání.

Kde kúpiť detskú postieľku?

Detskú postieľku zaobstaráte najľahšie na internete v jednom z mnohých e-shopov. Majú spravidla najlepšiu ponuku, a aj cenovo práve tu vyjdú najvýhodnejšie. Pomerne dobrý výber vlastných detských postieľok potom má tiež nábytkárska firma Ikea.

Kovová, alebo drevená postieľka?

Ak zvoliť drevo alebo kov je do veľkej miery o preferenciách rodičov a tiež o ďalšom vybavenie detskej izby, aby bola postieľka farebne aj materiálovo zladená so zvyškom interiéru. Dnes dominujú jednoznačne postieľky drevené a sú tiež lacnejšie. Kovové detské postieľky sú často oveľa drahšie a skôr sa stretnete s ich prevedením v retro štýle.