Vyberáme najlepšiu detskú pestúnku

TOP 3 elektronické pestúnky

Philips Avent SCD731

TrueLife NannyCam H32

Babymoov Premium digital Green

Elektronická pestúnka pre deti, ktorá výborne prenáša zvuk pomocou technológie DECT, má nočný projektor a úsporný ECO režim.Obľúbená video pestúnka s kamerou, automatickým nočným režimom, dobrým dosahom a veľmi priaznivou obstarávacou cenou.Detská opatrovateľka s veľkým dosahom a funkcií VOX, s obojsmerným audio prenosom umožňujúcim hovoriť k dieťaťu.
+ Čistý zvuk, nočné projektor+ Cena/výkon, VOX funkcia+ Veľký dosah, uspávací režimy, vibrácie a senzory
- Lokalizácia- Zastaraný konektor USB mini- Nešikovne vyriešené napájanie, len 2 kanály

Orientačná Cena
112 €

Orientačná Cena
99 €

Orientačná Cena
123 €

Detská pestúnka je rovnako ako monitor dychu neodmysliteľným vybavením všetkých rodičov. Na trhu nájdete ako videopestúnky, tak klasické elektronické opatrovateľky prenášajúce len zvuk. Z veľkej časti dominuje digitálny prenos signálu, avšak rastúcu obľubu majú tiež wifi pestúnky, ktoré riešia komplikácie s dosahom, na druhú stranu majú svoje bezpečnostné riziká. Na cestách potom oceníte pestúnku na batérie, ideálne s VOX funkciou znižujúce spotrebu. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie detské pestúnky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie detské pestúnky (Test 2024)

VzhľadModelDosah vonkuNapájanieTyp pestúnkyÚsporný režim (ECO / VOX)Obojstranný prenosDostupnosť
Philips Avent SCD731 recenzie a testPhilips Avent SCD731330 mBatéria + SieťAudioÁnoÁno
Motorola MBP11 recenzie a testMotorola MBP11300 mBatéria + SieťAudioNieÁno
TrueLife NannyCam V24 recenzie a testTrueLife NannyCam V24300 mUSB + SieťVideoÁnoÁno
Philips Avent SCD506 recenzie a testPhilips Avent SCD506330 mBatéria + SieťAudioÁnoÁno
Motorola MBP36 SC recenzie a testMotorola MBP36 SC300 mBatéria + SieťVideoÁnoÁno
TrueLife NannyCam H32 recenzie a testTrueLife NannyCam H32300 mUSB + SieťVideoÁnoÁno
Babymoov Premium digital Green recenzie a testBabymoov Premium digital Green1 400 mBatéria + SieťAudioÁnoÁno
TrueLife NannyWatch A15 recenzie a testTrueLife NannyWatch A15300 mUSB + SieťVideoÁnoÁno
Beurer BY 84 recenzie a testBeurer BY 84800 mBatéria + SieťAudioÁnoNie
Vtech BM4600 recenzie a testVtech BM4600300 mBatéria + SieťVideoÁnoÁno

Zobraziť celú ponuku

TIP: WiFi opatrovateľky, ktoré stoja za zváženie:

Recenzie detských pestúnek

Philips AVENT SCD731

Philips Avent SCD731 recenzie a test

Detská pestúnka Philips AVENT SCD731 má digitálnu technológiu prenosu vrátane DECT, zaisťujúce absenciu rušenie od ďalších opatrovateliek v okolí či zariadení. Vnútorné dosah by mal dosahovať 50 metrov a pestúnka je na batérie a do siete. Zaujímavé je tiež nočné svetlo s možnosťou premietnutia oblohy na strop, prípade prehrávanie uspávaniek. Okrem nočného režimu ponúka aj ECO mód alebo snímač teploty.

+ Čistý zvuk, nočné projektor
Lokalizácia

Motorola MBP11

Motorola MBP11 recenzie a test

Elektronická opatrovateľka Motorola MBP11 patrí do kategórie základných opatrovateliek pre deti. Jej funkcia je prostá – preniesť zvuk medzi dieťaťom a rodičom. Užívatelia si pochvaľujú praktickú pracku na opasok, ale nepáči sa im nutnosť neustále napájať stanicu umiestnenú u dieťaťa. Tým odpadá možnosť využitia v exteriéroch bez možnosti napájania. Okrem toho je pestúnka vybavená indikáciou vybité batérie, ktorá podľa užívateľských recenzií je veľmi potrebná, pretože batérie nevydržia dlho. Zariadenie je vhodné skôr pre menej náročnom rodičov, ktorým stačí základné funkcie.

+ Nízka cena, DECT vysielanie
Nutnosť napájať jednotku u dieťaťa

TrueLife NannyCam V24

TrueLife NannyCam V24 recenzie a test

vybavená, napriek tomu cenovo dostupná. Jej prednosťou je malý 2,4 palcový farebný displej, ktorý sa pri zaznamenaní zvuku aktivuje (VOX funkcia) a zariadenie tak prenesie nielen audio, ale aj video. Vďaka funkcii nočného videnia poskytuje dosah až 5 metrov. Zaujímavosťou je aj možnosť napájať jednotku umiestnenú u dieťaťa z powerbanky (USB), čo umožňuje využiť toto zariadenie aj v exteriéroch, kde má dosah až 300 metrov.

+ Kamera s nočným režimom, VOX režim
Kamera nejde natáčať do strán

Philips Avent SCD506

Philips Avent SCD506 recenzie a test

Dvojcestná audio pestúnka na batérie Philips Avent SCD506 dokáže presvedčiť ako priaznivou cenou, tak technológiou DECT alebo spomínanými dvoma cestami zvuku. Poteší tiež citlivosť mikrofónu. Rodičovskú jednotku je možné napájať ako zo siete, tak batériami, pričom výdrž činí asi jeden deň prevádzky. Navyše sú tu dlhé napájacie káble. Pre kvalitný prenos je tu až 120 kanálov, takže by nemal byť problém s rušením.

+ Bez rušenia (až 120 kanálov), použitie zo siete aj na batérie
Detská jednotka nevie nabíjať tužkové batérie

Motorola MBP36 S

Motorola MBP36 SC recenzie a test

Video pestúnka Motorola MBP36 S je charakteristická 3,5 palcov veľkým displejom, vďaka ktorému môže mať rodič nielen akustickú, ale aj vizuálnu kontrolu nad svojím dieťaťom. Nočné videnie je samozrejmosťou. Veľkou výhodou je FHSS technológia pre nerušený prenos, alebo tiež kamera s funkciou diaľkového otáčania, nakláňania a zoomu (priblíženie). Slabinou tohto zariadenia je kapacita batérie.

+ Veľký displej, ovládanie kamery, priaznivý dosah
Malá kapacita batérie

TrueLife NannyCam H32

TrueLife NannyCam H32 recenzie a test

Jednou z najobľúbenejších video opatrovateliek s kamerou na trhu je TrueLife NannyCam H32. Za priaznivú cenu rodič získa prístroj, ktorý dokáže kontrolovať dieťa ako zvukom, tak obrazom. Vďaka funkcii VOX je navyše obraz aj zvuk prenášaný až vtedy, až ho prístroj zaznamená, čo šetrí batériu, ktorú možno dobíjať aj cez USB z powerbanky. Displej je dostatočne veľký, v tomto prípade ide o 3,2 palcový displej. Vďaka automatickému nočnému režimu navyše nestratíte kontrolu ani v noci.

+ Cena/výkon, VOX funkcia
Zastaraný konektor USB mini

Babymoov Premium digital Green

Babymoov Premium digital Green recenzie a test

Detská pestúnka s veľkým dosahom, to je Babymoov Premium digital Green. V našom porovnaní ide o zariadenie s najväčším dosahom, a to až 1 400 metrov, čo je naozajstný nadštandard. Tento veľký dosah pritom potvrdzujú aj užívateľské recenzie. Užívatelia si však chvália aj možnosť prevádzky oboch jednotiek na batérie. Ďalej disponuje senzorom teploty, vibračným upozornením, VOX funkcií a uspávacími režimy zahŕňajúce uspávanky, rozprávky a projekcie.

+ Veľký dosah, uspávací režimy, vibrácie a senzory
Nešikovne vyriešené napájanie, len 2 kanály

TrueLife NannyWatch A15

TrueLife NannyWatch A15 recenzie a test

Digitálna video pestúnka TrueLife NannyWatch A15 sa oproti ostatným líši spracovaním rodičovskej jednotky, ktorá je v hodinkách s LCD displejom. Z praktických funkcií možno spomenúť VOX režim, izbový teplomer, budík pre nastavenie kŕmenie, alebo automatický nočný mód a samozrejme možnosť hovoriť na dieťa. Batéria má dlhú výdrž, pričom detskú jednotku možno pripojiť k powerbance.

+ Upevnenie na ruku, rozsah funkcií
Vyššia cena

Beurer BY 84

Beurer BY 84 recenzie a test

Elektronická pestúnka na batérie Beurer BY 84 má veľký dosah, ktorý činí až 800 metrov, čomu dopomáha analógový spôsob prenosu, ktorý však nie je šifrovaný a môže byť rušený (na výber sú 2 kanály). Výhodou je batériová prevádzka oboch jednotiek. Užívatelia si však nie práve chvália kvalitu zvuku, čo je v porovnaní s digitálnym prenosom logické.

+ Veľký dosah, prevádzka na batérie
Nie je obojsmerná

Vtech BM4600

Vtech BM4600 recenzie a test

Elektronická detská opatrovateľka s kamerou Vtech BM4600 disponuje veľkým 4,3 palcovým displejom na rodičovskej jednotke a kamerou v podobe sovy. Výhodou je FHSS technológia prenosu zaisťujúce bezpečný a nerušený prenos, obojsmerná komunikácia, ukazovateľ teploty, alebo tiež nočný režim kamery. Kameru je možné navyše diaľkovo ovládať (priblíženie, otáčanie).

+ Sova zapadá do detskej izby, nastavenie kamery
Kratšie výdrž batérie u rodičovskej jednotky

Ako vybrať detskú pestúnku

Detská elektronická opatrovateľka je praktické zariadenie pre stráženie detí nachádzajúcich sa v inej miestnosti či vonkajšom priestore, ktoré vám ako rodičom poskytuje prehľad o dieťati a súčasne daná starostlivosti nevyžaduje, aby ste u bábätka stáli permanentné hliadku.

Pestúnka sa skladá z dvoch jednotiek – rodičovskej a detské, respektíve prijímača a vysielača. Podoba detskej jednotky sa rôznia. Môže ísť o pestúnky typu vysielačka prenášajúce len zvuk, cez opatrovateľky kombinujúci audio aj video, až po rôzne kombinácie detských monitorovacích a monitorov dychu. V praktickej rovine teda vysielačka, kamera alebo stanica s podložkou. Rodičovská jednotka má obvykle podobu tabletu s displejom (ideálne aspon 2 palce veľkým v prípade video prenosu), hodiniek či vysielačky a umožňuje ovládať detskú jednotku.

Pri výbere detskej opatrovateľky myslite na nasledujúce otázky:

 • Budete opatrovateľku používať doma alebo na cestách?
 • Mala by pestúnka prenášať zvuk i obraz?
 • Je nutné sa vyhnúť rušeniu prenosu od iných zariadení (hustá zástavba)?

Audio pestúnka

Klasická detská pestúnka prenášajúce len zvuk, má zvyčajne kompaktné (skladné) rozmery, vďaka čomu sa hodí na cesty a je lacnejšie variantom. Audio pestúnka však môže mať aj veľa ďalších funkcií, napríklad uspávací režim, signalizáciu ak je mimo dosahu, alebo senzor teploty. Vyberať navyše môžete medzi digitálnym aj analógovým prenosom zvuku, čo môže mať vplyv na dosah prenosu (viac v samostatnej kapitole).

Video pestúnka

Detská video pestúnka zaisťuje prenos zvuku i obrazu, často má podporu nočného videnia a hodí sa hlavne do domáceho prostredia. Pestúnka s kamerou vám tak dáva možnosť dieťa nielen počuť, ale aj vidieť, takže môžete mať kontrolu nad situáciou, pokiaľ sa pokúša o opustenie postieľky, alebo pri pohybe domácich maznáčikov. Obraz sa zobrazuje na displeji rodičovskej jednotky, prípadne v aplikácii inteligentného telefónu alebo tabletu. Nevýhodou, okrem ceny, môže byť menej stabilný signál.

Spôsob prenosu signálu

Podľa spôsobu prenosu signálu sa delia na analógové, digitálne a internetové detské pestúnky. V stručnosti možno povedať, že analógové sa hodí do menej obývaných oblastí (vidiek typicky) a rodinných domov, zatiaľ čo digitálne do husto zaľudnených lokalít typu sídliska a mestskej zástavby.

Analógové pestúnky

Detské opatrovateľky s analógovým prenosom zvuku majú lepší dosah, ľahšie prechádza cez prekážky ako napríklad múry a stromy, ale kvôli nižším frekvenciám a menšiemu počtu kanálov môžu byť ľahšie rušené iným zariadením. Aj cez to, že niektoré analógové pestúnky sú s šifrovaným signálom, ich pozície na trhu sa aj tak zmenšuje.

Digitálne pestúnky

Digitálne detské pestúnky majú väčší počet kanálov a vysielajú na vyššiu frekvenciu, vďaka čomu sa hodí do husto zasíťovaných oblastí, typicky mesta. Vyššia frekvencia prenosu však spôsobuje, že je prenos rušený rôznymi prekážkami v priestore, prípadne ďalšími zariadeniami vysielajúcimi na rovnakej frekvencii (typicky WiFi na 2,4 GHz a Bluetooth), takže dosah je menšia. Nehovoriac o možnom odpočúvaní.

Oplatí sa tak pri digitálnych opatrovateliek sledovať prítomnosť:

 • Technológia DECT – Digital Enhanced Cordless Communications. Ide o vylepšenú digitálnu bezdrôtovú komunikáciu. Prenos signálu je šifrovaný, čím je vylúčené rušenie iným zariadením a prebieha na frekvencii 1,9 GHz, narozdiel od 2,4 GHz.
 • Technológia A-FHSS – Automatic Frequency-Hopping spread Spectrum. Pestúnka preskakuje medzi niekoľkými kanálmi a znemožňuje tak odpočúvanie. Prenos však prebieha na frekvencii 2,4 GHz.

WiFi pestúnka

Internetová detská pestúnka, wifi, alebo smart. Pomenovanie má rôzne, podstatné je, že k prenosu videa a zvuku dochádza pomocou internetového pripojenia, respektíve domácej siete. Odlišnosťou ďalej je, že prijímačom je váš telefón či tablet za pomoci aplikácie, najčastejšie pre Android a iOS. Možnosti aplikácie sú rôzne, napríklad pripojenie viac osôb, viac kamier, alebo sledovanie pomocou webového rozhrania. Výhodou video wifi pestúnky je tiež neobmedzení dosahu ako u bežných opatrovateliek.

Komplikáciou môže byť nespoľahlivé pripojenie, prípadne zlý signál (častý problém u WiFi v rodinných domoch), čo sa následne prejaví na plynulosti a kvalite prenášaného obrazu. Rizikom je tiež výpadok prúdu. Riešením môže byť kombinovaný model wifi pestúnky disponujúci aj klasickú rodinnú jednotkou.

V neposlednom rade je rizikom hacknutie a napadnutie spojenie, ako u iných zariadení pripojených k internetu. Nielen, že by ste mali vykonať bezpečnostné opatrenia ohľadom domáceho pripojenia, ale mali by ste sa vyhnúť tiež pripájania na verejných WiFi. Nejde totiž len o to, že nejaký vtipálek bude hovoriť na vaše dieťa, otvárate tak okno kriminálnikom, aby sledovali prevádzku a vybavenie vášho domu či bytu. (zdroj: which.co.uk)

Dosah prenosu

Dosah prenosu detské pestúnky je uvádzaný pre ľahšie porovnanie vo voľnom priestranstve. Akákoľvek stenu alebo iné vysielajúcou zariadenie môže ovplyvniť signál opatrovateľky natoľko, že nakoniec bude o dosť nižšia ako udávaný. Často sa spomína, že elektrická pestúnka s dosahom 300 m má v paneláku reálny dosah približne 50 m. Dôležité je tiež sledovať počet kanálov pre prelaďovanie v situácii rušenia ďalšími prístrojmi. Niektorí výrobcovia uvádzajú aj maximálny dosah v budove. V členitom prostredí ako sú hotely, sa oplatí zamerať na detské opatrovateľky s veľkým dosahom.

Napájanie opatrovateľky

Prevažná väčšina zariadení disponuje možnosťou nielen napájania zo siete, ale aj batériami. Spravidla však ide o kombináciu, pričom detská jednotka je napájaná priamo zo siete, rodičovská potom pomocou batérií. Je to preto, že u detskej jednotky sa predpokladá umiestnenie stále na jednej pozícii, pričom u rodičovskej je predpoklad pre časté prenášanie.

Niektorí výrobcovia urobili kompromis, a preto umožňujú nabíjať obe jednotky nielen pevne zo siete, ale aj prostredníctvom powerbanky skrze USB. Ideálne sa potom javí napájanie oboch jednotiek integrovanými akumulátormi, ktoré umožnia zariadenie využiť i v exteriéri, napríklad pri umiestnení do kočíka, alebo na cestách. Zatiaľ čo u napájanie zo siete nehrozí vybitia batérie, u akumulátorových typov je potrebné dávať si pozor na to, aby sa batéria nevybil. Pre tieto prípady sú však zariadenia vybavené indikáciou stavu batérie, pričom pri nízkej kapacite zaznie alarm.

Hlasitosť reproduktora a citlivosť mikrofónu

Väčší hluk v miestnosti, napríklad pri varení, môže vyžadovať zvýšenie hlasitosti reproduktora, aby ste pestúnku dobre počuli. Ani na mikrofón nemožno zabúdať. Citlivejšie mikrofóny môžu zachytiť tichý plač, na druhú stranu väčšiu okolitý šum môže vyvolávať plané poplachy. Praktické môžu tiež byť diódy upozorňujúce na intenzitu zvuku.

Funkcie a vlastnosti pestúnek

Pestúnky pre deti sa môžu líšiť vo vybavenosti a funkciách. Aké to sú?

 • Signalizácia mimo dosahu – elektronická opatrovateľka upozorní na stratu signálu.
 • Obojstranný prenos – rodič môže počúvať, ale aj hovoriť na dieťa.
 • Počet kanálov – môže mať 2, 4 až napríklad 120 kanálov. Väčší počet kanálov je vhodný do miest a všeobecne miest, kde hrozí rušenie signálu.
 • Prehrávanie uspávaniek či premietanie – pre uľahčenie uspávanie alebo upokojenie dieťaťa môže byť opatrovateľka vybavená premietacím zariadením, ktoré na strop alebo stenu premietne obrázky, animácie či filmy. Rovnaké platí pre prehrávanie nahraných uspávaniek.
 • Funkcia svetlo – tlmené svetlo pre deti, ktoré sa boja tmy. Využiť možno aj na osvetlenie miestnosti.
 • Senzor teploty, vlhkosti a ovzdušia – umožní sledovať teplotu, ale aj kvalitu ovzdušia nachádzajúce sa v blízkom okolí pestúnky a nastaviť hranice, pri prekročení sa spustí na rodičovskej jednotke zvukový signál.
 • Nočné videnie/režim – video pestúnka pri zníženej viditeľnosti môže zariadenie zapnúť infračervené osvetlenie, ktoré nie je viditeľné, ale dokáže snímanú scénu osvetliť, a odovzdať tak kvalitný obraz aj v noci.
 • Smart pestúnka do mobilu – prepojenie wifi opatrovateľky s telefónom pomocou aplikácie.
 • Úsporný režim – funkcia ECO mode zníži spotrebu energie v závislosti od vzdialenosti oboch jednotiek. Vhodné predovšetkým pre pestúnky na batérie.
 • VOX funkcia – pestúnka sa aktivuje až po zaznamenaní hluku či zvuku.
 • Upevnenie na stenu – pre zaistenie, že dieťa pestúnku nerozbije.
 • Optická indikácia hluku – vo forme diód alebo ako funkcia na displeji.
 • Vibrácie – upozornenie pomocou vibrácií na rodičovskej jednotke, vhodné do hlučného prostredia.
 • Regulácia hlasitosti – možnosť nastavenia úrovne hluku pre zachytávanie a prenášanie od detskej jednotky. Podobne u obojsmerného prenosu zvuku z rodičovskej jednotky.
 • Indikácia slabej batérie – u opatrovateliek na batérie upozornenie na slabú baterku.
 • Baby monitor (monitor dychu) – pri zariadení 2v1, v prípade ťažkostí rodičovská jednotka vydá signál.
 • Otočná kamera – pokročilé video pestúnky umožňujú po nastavení kamery do vhodnej pozície tiež detailnejšie hýbať s uhlom záberu, čo ušetrí čas pri nastavovaní ideálneho pozorovacieho uhla.
 • Indikátor pohybu – ak sa dieťa prebudí a bude chcieť napríklad opustiť postieľku, aktivuje sa senzor a upozorní vás tónom či LED diódou.

Zdravotná nezávadnosť

Rádiové vlny alebo elektrosmog by nemali dieťa nijako ovplyvňovať. Detské opatrovateľky vydávajú iba slabý rádiový signál. Ak aj tak chcete signál eliminovať, zamerajte sa na funkciu VOX u opatrovateliek aktivovanú hlasom, prípadne ECO mode, ktorá predstavuje úsporný režim.

Zdravotná nezávadnosť samotného výrobku je potom dôležitá, rovnako tak atestácie, pretože dieťa bude s opatrovateľkou prichádzať do priameho kontaktu. Oplatí sa tak vyberať preverené výrobcu u ktorých nehrozí nekvalitné a nezávadný materiál.

Pestúnka s monitorom dychu

Zariadenie 2v1, teda opatrovateľky s monitorom dychu, umožňujú sledovať pravidelné dýchanie bábätka a súčasne fungujú ako bežná pestúnka pre zaznamenanie plaču dieťaťa. Týchto kombinovaných prístrojov nie je na trhu toľko, zvyčajne sa obstarávajú jednotlivo.

Otázky pri výbere elektronické pestúnky

Čo je funkcia VOX u pestúnek?

Funkcia VOX u detských pestúnek znižuje spotrebu energie, prípadne elektromagnetický smog tým, že sa aktivuje (zapne displej a zvuk) až po zaznamenaní zvuku či pohybu.

Je lepšia detská pestúnka s kamerou alebo klasická audio?

Video pestúnka sa hodí asi najviac vo veľkom dome, kde je detská izba umiestnený vo väčšej vzdialenosti od vás a vďaka obrazu je možné kontrolovať, či je s bábätkom, ale aj v miestnosti všetko v poriadku. Zvuková elektronická opatrovateľka je potom praktickejšie napríklad vo vonkajších podmienkach.

Čo brať do úvahy u detské opatrovateľky s veľkým dosahom?

Detská pestúnka s veľkým dosahom by mala mať vyššiu udávanú hodnotu, ktorá sa však týka umiestnenia vo voľnom priestore za ideálnych podmienok. Rolu hrajú ďalšie faktory, ako je množstvo prekážok (steny, stromy, ..), členitosť priestoru (napríklad hotely) a potenciál rušenie signálu (mestská a husto zaľudnená zástavba). Všeobecne je tiež vhodné zamerať sa na technológie vylepšujúci prenos, viac popisujeme v samostatnej kapitole.

Aké sú najlepšie značky detských pestúnek?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu detských elektronických opatrovateliek patrí TrueLife, Philips, Babymoov, Vtech, alebo tiež Motorola.