Vyberáme najlepšiu hojdačku pre deti

TOP 3 detské hojdačky

Marimex 112

Tega 3v1 safari Swing

Tempo Kondela

Detská hojdačka na záhradu s oceľovou konštrukciou sa skladá z troch hojdačiek a jednej šmýkačky. Zábavu táto zostava poskytne až 4 deťom súčasne, jej nosnosť je 205 kg.Hojdačka pre najmenších 3v1 má rastúce prevedení. Jej časti sa dajú dávať dole tak, aby v každom veku bola pre dieťa bezpečná a pohodlná. Vek stanovený nie je, iba nosnosť 30 kg.Detská hojdačka do bytu je vyrobená z masívneho dreva s bielym lakovaním. Jej súčasťou je pekný vankúšik aj závesné povrazy, ktoré podčiarkujú celkovo pekný a čistý dizajn.
+ Dobrý pomer cena výkon, tri hojdačky až pre 4 deti, šmykľavka súčasťou konštrukcie+ Praktické prevedenie 3v1, spracovanie bez ostrých hrán, šnúry s plastovými chráničmi+ Veľmi pekné prevedenie, vyššia nosnosť, vankúšik súčasťou
- Nič nezistené- Nedohledatelné rozmery- Vyššia cena

Orientačná Cena
346,32 €

Orientačná Cena
34,09 €

Orientačná Cena
34,00 €

Hojdačka pre deti sa môže javiť iba ako zábavný prvok, dieťaťu sa však pri hojdaní zlepšuje rovnováha aj motorika a je upokojujúca. Detská hojdačka do bytu je k dispozícii za každého počasia, vonkajšia hojdačka pre deti je navyše skvelým doplnkom záhrady, podobne ako záhradná hojdačka. Detská hojdačka na záhradu je spravidla nenáročná na údržbu a odolná voči poveternostným vplyvom, jej konštrukcia môže byť drevená aj z kovu. Najdôležitejšími vlastnosťami sú bezpečnostné prvky, obzvlášť u hojdačiek pre najmenších, a hojdačku na záhrade skvele doplňuje šmykľavka alebo domček. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie hojdačky pre deti pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na záhradné hojdačky.

Najlepšie hojdačky pre deti (Test 2024)

VzhľadModelTypMateriálNosnosťRozmery (Š×V×H)HmotnosťVek dieťaťaDostupnosť
Marimex 112 recenzie a testMarimex 112S konštrukciouKov, plast, drevo205 kg312×195×267 cm46,9 kg3-12 rokov
Smoby Portique Plus recenzie a testSmoby Portique PlusS konštrukciouKov, plast50 kg164×180×168 cm-Od 12 mesiacov
Marimex 212 recenzie a testMarimex 212S konštrukciouKov, plast190 kg269×195×153 cm32 kg3-12 rokov
OneConcept Olav recenzie a testOneConcept OlavS konštrukciouKov, plast120 kg302×183×187 cm23 kg3-8 rokov
LANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347 recenzie a testLANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347S konštrukciouDrevo, plast--139 kg3-12 rokov
Woody Hojdačka pre najmenších recenzie a testWoody Hojdačka pre najmenšíchZávesnáDrevo30 kg30×25×30 cm2,46 kgOd 12 mesiacov
Tega 3v1 safari Swing recenzie a testTega 3v1 safari SwingZávesnáPlast30 kg-2,7 kg-
Tempo Kondela recenzie a testTempo KondelaZávesnáDrevo60 kg50×3×18 cm3,75 kgOd 4 rokov
Chemoplast Baby recenzie a testChemoplast BabyZávesnáPlast25 kg28×33×30 cm-1-3 roky
Woody hojdacie kruh recenzie a testWoody hojdacie kruhZávesnáTextil80 kg⌀103 cm4,75 kgOd 3 rokov
G21 Hranatá pneumatika recenzie a testG21 Hranatá pneumatikaZávesnáPlast-58×16,5×58 cm-Od 3 rokov
Teddies drevená hojdačka pre deti recenzie a testTeddies drevená hojdačka pre detiZávesnáDrevo80 kg38×30 cm2 kgOd 3 rokov

Zobraziť celú ponuku

Recenzie detských hojdačiek

Marimex 112

Marimex 112 recenzie a test

Detská hojdačka so šmýkačkou Marimex 112 je veľká záhradná detská hojdačka, ktorá zabaví naraz až 4 deti. Základ tvorí pevná oceľová konštrukcia, na ktoré sú zavesené dve hojdacie sedátka a jedna dvojhojdačka. Zboku je prítomná ešte detská šmykľavka, ktorá je dlhá 1,75 metra. V príslušenstve nájdeme ešte rebrík, drevenú podestu a basketbalový kôš, ktorý ešte viac rozširuje možnosti tejto hernej zostavy. Každá časť hojdačky má svoju maximálnu nosnosť, ktoré sú v súčte 205 kg pri celkovej hmotnosti necelých 47 kg. Hojdačky sú určené deťom od 3 do 12 tich rokov.

+ Dobrý pomer cena výkon, tri hojdačky až pre 4 deti, šmykľavka súčasťou konštrukcie
Nič nezistené

Smoby Portique Plus

Smoby Portique Plus recenzie a test

Detská záhradná hojdačka Smoby Portique Plus je kvalitná a bezpečná hojdačka pre deti od 1 roka. Horné obmedzenie výrobca nezmieňuje, hojdať sa na ňu tak môžu všechy deti do hmotnosti 50 kg, čo je jej stanovená nosnosť. Má odolnú oceľovú konštrukciu, samotná hojdačka je vyrobená z kvalitného plastu, ktorý je na dotyk zamatovo jemný. Hojdačka má ergonomický tvar sedadla a praktickú funkciu odpojiteľné ohrádky, ktorá zvyšuje bezpečnosť pri použití menšími deťmi. Hojdačka je vyrobená vo Francúzsku a dlhšej odolnosti prispieva použitý UV filter.

+ Odpojiteľná ohrádka pre menšie deti, vhodná od 1 roka, vyrobená vo Francúzsku
Nedohledatelná celková hmotnosť zostavy

Marimex 212

Marimex 212 recenzie a test

Vonkajšie hojdačka pre deti Marimex 212 je hojdačka s oceľovou konštrukciou, ktorá je ošetrená práškovou farbou. Horná rúrka má priemer 50 mm a nohy konštrukcie 45 mm, zostava je teda dostatočne robustná, čomu zodpovedá aj celková nosnosť 190 kg. K dispozícii je jedna klasická hojdačka, dvojitá hojdačka sa sedadlami a hojdačka typu koník, kedy sedia deti oproti sebe. Zabaviť sa na ňu môžu deti vo veku od 3 do 12 rokov a potešujúce je tiež fakt, že spĺňa bezpečnostné normy a ocenenia EN71-1-2-3-8, TÜV a GS.

+ Kvalitné spracovanie, vysoká nosnosť, tri hojdačky vhodné až pre päť detí
Nič nezistené

OneConcept Olav

OneConcept Olav recenzie a test

Detská hojdačka s konštrukciou OneConcept Olav je určená na umiestnenie na záhradu, kde dokáže naraz zabaviť až 4 malé deti. Nosná oceľová konštrukcia je zhotovená zo hrubostenných tyčí, ktoré sú galvanicky pokovované a potiahnuté práškovou farbou. Na konštrukcii sú následne zavesené dve klasické hojdačky a jedna páková hojdačka, ktorá je pre dve deti a má podpery nôh. Ideálna je pre deti od 3 do 8 rokov, celkové zaťaženie by potom nemalo prekročiť 120 kg. Rozloženie a zloženie by malo byť podľa výrobca jednoduché a hojdačka sa dodáva vrátane 4 kolov, ktoré slúžia pre bezpečné ukotvenie do zeme.

+ Záhradná hojdačka pre 4 deti, hrubostenné oceľové tyče, jednoduchá montáž
Menšia nosnosť 120 kg

LANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347

LANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347 recenzie a test

Vonkajšia drevená hojdačka pre deti LANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347 je veľmi pevná hracia zostava, nosné stĺpiky zo smrekového dreva majú rozmer 68×68 mm. Drevo nie je od výrobca nijak chemicky ošetrené, je tak pre deti bezpečné a ako si hojdačku ošetríte už záleží čisto na vás. Na drevenej konštrukcii sú zavesené 2 hojdačky, ktoré výrobca doplnil šmýkačkou, ktorá je dlhá 2,5 metra. Hmotnosť celej zostavy je 139 kg a výrobca ju dodáva samozrejme v rozloženom stave v celkovo 3 balíkoch. Je však škoda, že sa nikde nedozvieme celkové rozmery postavené hojdačky ani celkovú nosnosť, ktorá by mala byť veľká.

+ Pevné a bezpečné prevedenie, dve hojdačky a šmykľavka, drevo nie je chemicky ošetrené
Neudávána nosnosť ani celkové rozmery

Woody Hojdačka pre najmenších

Woody Hojdačka pre najmenších recenzie a test

Hojdačka pre najmenších Woody má dobrý pomer cena/výkon, samotná hojdačka sa skladá z drevených priečok a drevených korálikov, ktoré sú vyrobené z bukového a dubového dreva. Z recenzií spotrebiteľov zaznieva kritika k plastovým povrazom, ktoré kazia celkový dojem a majú občas tendenciu preklzávať. Niekoľko spotrebiteľov zo skúsenosti upozorňuje tiež na častejšie praskanie drevených guličiek. Hojdačka je vhodná pre deti od 12 tich mesiacov a má nosnosť 30 kg. Zavesiť ju môžete ako v byte, tak aj na vhodnom mieste vonku.

+ Dobrý pomer cena výkon, drevené prevedenie, certifikácia SAFE TOYS
Nosné povrazy z plastu

Tega 3v1 safari Swing

Tega 3v1 safari Swing recenzie a test

Hojdačka pre batoľatá Tega 3v1 safari Swing je veľmi prakticky vyrobená hojdačka, v ktorej sa môžu hojdať deti širokého vekového rozsahu. Zložením dvoch častí sa hojdačka dá prestavať na tri rôzne varianty, vyňať možno chrbtovú opierku a prednú prepážku v tvare T, ktorá zabraňuje vypadnutiu tým najmenším deťom. Hojdačka je vyrobená z odolného stálofarebného plastu a poteší praktické bočné chrániče šnúr. Maximálne zaťaženie hojdačky je 30 kilogramov a váži len 2,7 kg. Výrobca bohužiaľ neudáva rozmery hojdačky, ani nestanovuje minimálny vek pre jej použitie.

+ Praktické prevedenie 3v1, spracovanie bez ostrých hrán, šnúry s plastovými chráničmi
Nedohledatelné rozmery

Tempo Kondela

Tempo Kondela recenzie a test

Hojdačka pre deti do bytu Tempo Kondela je veľmi pekná a konštrukčne jednoduchá hojdačka, ktorá sa svojím prevedením hodí do väčšiny interiérov. Základom je kvalitné drevo s hrúbkou 3 cm, ktoré je dlhé 50 cm a široké 18 cm. Na ňom je vankúšik s rozmermi 17×34 cm, ktorý na hojdačke istí suchý zips. Súčasťou sú aj závesné laná aj kovanie, ktoré slúžia na uchytenie hojdačky napríklad do stropu. Dĺžka spomínaných lán môže byť až 220 cm a ich nosnosť je 60 kg. Hoci by sa teda mohlo zdať, že rozmery je hojdačka vhodná aj pre dospelých, kvôli nižšej nosnosti teda bohužiaľ nie je.

+ Veľmi pekné prevedenie, vyššia nosnosť, vankúšik súčasťou
Vyššia cena

Chemoplast Baby

Chemoplast Baby recenzie a test

Hojdačka pre deti od 1 roka Chemoplast Baby je závesná hojdačka, ktorá je vďaka nosnosti 25 kg vhodná pre deti do približne 3 rokov. Hojdačka má pomerne bezpečnú konštrukciu, ktorá vychádza z jedného plastového odliatku, ktorý má v prednej časti vyvýšené miesto. Na to nadväzuje žltá zábrana, ktorá bezpečnosť ďalej zvyšuje. Laná sú súčasťou balenia a jej sprevádzkovanie je podľa výrobca rýchle a jednoduché. Použité plasty sú kvalitné a z nezávadného materiálu, vďaka čomu tiež spĺňa harmonizovanú normu EN 71-1 a71-8.

+ Nízka obstarávacia cena, bezpečné prevedenie, vhodná od 12 do 36 mesiacov
Nič zásadného

Woody hojdacie kruh

Woody hojdacie kruh recenzie a test

Guľatá hojdačka Woody je hojdacie kruh s veľkým priemerom 103 cm. Podľa skúseností sa v recenzii môžeme dozvedieť, že sa na hojdačku zmestia v jeden moment až 3 malé deti. Jej nosnosť je dobrých 80 kg, a tak sa na ňu môže hojdať aj kdejaký dospelý. Obzvlášť pri týchto väčších rozmeroch poteší, že je hojdačka skladací. Konštrukcia riešená vnútri kruhu plachtou prináša vyšší komfort a nerobí otlaky. Vďaka svojmu kvalitnému prevedení hojdačka získala tiež spotrebiteľské ocenenie produkt roku 2020.

+ Ocenenie produkt roku, kvalitné prevedenie, veľký priemer 103 cm
Vyššia cena

G21 Hranatá pneumatika

G21 Hranatá pneumatika recenzie a test

Hojdačka pre deti G21 Hranatá pneumatika je ideálna na vonkajšie použitie, bez problému ju môžete použiť ako hojdačku na strom. Na rozdiel od iných modelov sa nemusíte obávať túto hojdačku nechať vonku kľudne celé leto, plastový materiál je odolný voči poveternostným vplyvom a nepoškodí ju ani dážď. Súčasťou hojdačky sú laná a určená je pre deti od 3 rokov. Oproti klasickej pneumatike je táto hranatá, čo prináša viac priestoru aj pre hojdanie dvoch detí súčasne. Zamrzí snáď len, že výrobca neuvádza jej maximálne prípustné zaťaženie.

+ Odolnosť voči poveternostným vplyvom, originálne prevedenie, závesná lana súčasťou
Výrobca neuvádza nosnosť

Teddies drevená hojdačka pre deti

Teddies drevená hojdačka pre deti recenzie a test

Drevená hojdačka pre deti Teddies so svojím prevedením podobá klasickým hojdačkám, ktoré pozná každý z detstva. Konštrukcia je tvorená drevom a výrobca k nej dodáva aj výškovo nastaviteľná laná, ktoré sú dlhé 1,7 metra. Poteší tiež jej vyššia nosnosť 80 kilogramov – niektorí predajcovia uvádzajú nosnosť aj 200 kg, reálnejšie však vyzerá nižšia hodnota. Sedák je s rozmermi 30×38 centimetrov dostatočne priestranný, hojdačka má vyššiu opierku chrbta a bezpečnostnú ohrádku zabraňujúci vypadnutiu. Pre niektorých môže byť potešujúce, že je hojdačka vyrobená v Českej republike a je schválená skúšobňou ITC Zlín.

+ Dobrý pomer cena/výkon, vysoká nosnosť, český výrobok
Niekedy horšie povrchové spracovanie

Ako vybrať hojdačku pre deti

Výber detské hojdačky ovplyvňuje predovšetkým umiestnenie, či bude v interiéri alebo na záhrade. Podľa toho vyberte závesný alebo samostatne stojaci typ s konštrukciou. Zohľadnite veľkosť a hmotnosť dieťaťa a zistite tiež maximálnu nosnosť. Dôležité je tiež materiálové prevedenie a dostatok bezpečnostných prvkov. Zaobstarať je možné hojdačku všetkých farieb a tvarov, vyberú si bez problému chlapci aj dievčatá.

Detské hojdačky sa radia do viacerých typov podľa spôsobu zavesenia, tvaru alebo materiálu.

Závesná hojdačka pre deti

Závesný typ je najbežnejší a inštaluje sa pomocou dvoch karabín k pevným bodom. Je vhodná ako hojdačka na strom alebo do nosnej stropnej konštrukcie, použiť sa dá aj ako hojdačka do dverí, kedy sa zavesí na hrazdu určené na posilňovanie. Sedadlo je vyrobené z dreva, látky alebo plastu a je doplnené silnými prírodnými či syntetickými lanami či reťazami.

Nosnosť závesných hojdačiek je zhruba 18 až 40 kg. Hojdačka pre najmenších je vybavená operadlom, ohrádkou a trámikem medzi nohami pre vyššiu bezpečnosť, ktorý je možné v priebehu rastu dieťaťa odstrániť. Detská závesná hojdačka je skladná a cenovo nenáročná.

 • Sieťová hojdačka – Závesná sieťová hojdačka má podobu ležadlové hojdacie siete, ktorá sa ukotví za dva body, alebo tvare slzy, v ktorej dieťa sedí a len tak z nej nevypadne. Používa sa tiež na terapiu pre zlepšenie motoriky dieťaťa. Jej výhodou je výhľad z hojdačky do priestoru a pre niektoré deti vyššie pocit bezpeční.

Detská hojdačka s konštrukciou

Je vhodná pre umiestnenie na záhradu. Konštrukcia na hojdačku sa vyrába najčastejšie z dreva alebo kovu, konštrukcia na detskú hojdačku pre menšie deti potom z plastu. Musí disponovať dobrou stabilitou pri hojdaní bez nebezpečenstva prevrhnutia. Plastové alebo drevené sedadlo hojdačky je upevnené na reťaziach alebo lanách. Pre hojdačku vymedzte dostatok priestoru na rovnom a tvrdom povrchu bez priehlbín. Záhradná detská hojdačka by tiež mala vynikať odolnosťou proti poveternostným vplyvom.

 • Hojdačka so šmýkačkou – Detská hojdačka s konštrukciou môže byť vybavená nielen šmýkačkou, ale aj domčekom alebo lezeckými doplnky pre ešte väčšiu zábavu.

Okrúhla hojdačka

Hojdacie kruh sa skladá z oceľovej konštrukcie, ktorá je obalená rôznymi materiálmi, najčastejšie povrazom alebo polyetylénom. Priestor pre sedenie je u buď vo forme siete alebo vyplnený pevnou textíliou (polyesterom) pre zvýšenie pohodlia. V priemere meria okolo 1 metra, jej veľkosť ale môže byť rôzna s ohľadom na vek detí a osobné preferencie.

Materiál je vodoodpudivý a znesie aj vonkajšie použitie. Hojdacie koleso je upevnené v štyroch bodoch na kvalitné lano, ktorého dĺžka závesu sa dá prispôsobiť zvyčajne až do dĺžky okolo 200 cm. Hmotnosť celej hojdačky je asi 5 kg a nosnosť dosahuje až 150 kg, je teda vhodná aj pre dospelých alebo viac detí naraz.

 • Hojdacie koleso – Vyrobiť sa dá tiež z pneumatiky, ktorá je k lanu pripevnená rovnako ako hojdačka kruh alebo vo zvislej polohe.

Pružinová hojdačka

Na túto hojdačku narazíte najčastejšie na detských ihriskách. Hojdá sa pomocou veľkej pružiny upevnené do zeme. Dieťa sa drží riadidiel a pohybuje sa spredu dozadu, obvykle možno použiť deťmi od 3 do 12 rokov až do hmotnosti 50 kg. Predáva sa väčšinou spolu s ukotvením, ktoré je nutné zabetónovať alebo upevniť hlbšie do zeme. Pre menšie deti je vhodná hojdačka s bočnicami, ktorá má vyššiu bezpečnosť. Na výrobu sa používa plast, drevo alebo polyetylén a u detí s horšou motorikou a pudom sebazáchovy je nutný dozor dospelého.

 • Dvojmiestna hojdačka – Vhodné pre súrodencov, ktorí pri hojdaní sedia oproti sebe. Nosnosť je až 120 kg.
 • 3D hojdačka – Má väčšinou podobu zvieratka, na ktorom dieťa sedí a hojdá sa rovnako ako na klasické pružinové hojdačke. Použitým materiálom je polyetylén.
 • Balančná hojdačka – Dieťa na hojdačke v podobe skateboardu alebo surfu stojí bez možnosti pridržania. Zlepšuje dieťaťu rovnováhu a je vhodná pre staršie deti.

Páková hojdačka

Známa detská záhradná hojdačka je zložená z úzkej dosky alebo trámu, ktorý je uprostred podopretý otočným bodom. Na každom konci je sedadlo z plastu alebo dreva a zospodu sú upevnené gumové dorazy alebo iné tlmiče. Keď jeden koniec hojdačky klesá, druhý stúpa, preto musí byť pre jej funkčnosť vždy dve deti, ideálne rovnako veľké.

Často sa vyskytujú na ihriskách a v parkoch a vyrábajú sa najčastejšie z dreva alebo z kovu. Pre väčšie tlmenie nárazov oboch koncov sa často zapúšťa do zeme kus pneumatiky. Jej súčasťou je stojan so štyrmi ramenami, alebo sa hojdačka upevňuje do zeme. Je vhodná pre deti od 3 rokov až do 12 rokov.

 • Převažovací hojdačka / kolotoč – Niektoré hojdačky sa navyše otáčajú okolo svojej osi o 360°, vďaka čomu slúži ako malý kolotoč. Majú nosnosť až 100 kg.

Závesné kreslo

Nazývané je tiež ako hniezdo, vajíčko, kokon alebo vak a vyrába sa z rôznych materiálov. Bežne sa používa ratan, textílie, sieťovina alebo prútie. Niektoré majú vysokú nosnosť, je teda vhodné aj pre viac detí naraz alebo dospelých. Dajú sa zaobstarať spolu s konštrukciou, ktoré možno umiestniť kamkoľvek bez ohľadu na závesný bod. Vhodné stropy pre zavesenie kresla sú betónové alebo drevené trámové. Sadrokartónové a hurdiskové stropy sú nevhodné.

Vek dieťaťa a nosnosť

Veľkosť dieťaťa je pri výbere prioritným parametrom. Vždy sledujte dostatočnú nosnosť a u viacmiestnych hojdačiek vyberajte maximálne hodnoty, aby ich deti mohli používať čo najdlhšie.

 • Hojdačka pre deti od 1 roka – Hojdačky pre batoľatá majú dostatočne vysokú ohrádku a tiež trámik medzi nohami pre maximálnu bezpečnosť. Vhodná je napríklad drevená hojdačka pre najmenších alebo látková hojdačka. Nosnosť sa pohybuje okolo 20 kg a podľa veľkosti dieťaťa je možné u závesných modelov regulovať výšku hojdačky.
 • Pre staršie deti okolo 5 rokov – Vhodné sú klasické hojdačky bez ohrádky, kruhové hojdačky alebo pákové hojdačky. Deti by mali vedieť ovládať rovnováhu a hojdať sa bez opory a úchytov. Úlohu pri výbere hrá tiež dostatočný priestor pre hojdačku. Najobľúbenejšie modely majú nosnosť 50-100 kg.
 • Hojdačky s vysokou nosnosťou – Závesná hojdačka do bytu pre deti alebo robustná viacmiestná hojdačka s konštrukciou má nosnosť až 200 kg. Je vhodná aj pre dospelých.

Materiál hojdačky

Vonkajšie hojdačka pre deti sa vyrába z odolných materiálov, hojdačka do detskej izby potom disponuje predovšetkým ľúbivým dizajnom. Výrobcovia často používajú kombinácie rôznych materiálov.

Drevená hojdačka pre deti

Drevená detská hojdačka je vyrobená z tvrdšieho dreva, odolného voči poveternostným vplyvom. Je kvalitnejšie ako plastová a má životnosť aj desiatky rokov, pre ochranu sa používa náter alebo lak. Na výber je drevená hojdačka na zem s konštrukciou, závesná alebo páková. Výhodou dreva je, že nie je v lete rozpálene ako plast alebo kov. Ak je drevo dobre ošetrené, môže stáť vonku celoročne. Musí byť tiež kvalitne obrúsené, aby nedošlo k úrazu.

Plastová hojdačka pre deti

Používaný je kvalitný tvrdý plast, najčastejšie termoplast HDPE (High density polyethylene, niekedy uvádzaný ako PE-HD). Má vyššiu hustotu a je odolný proti nízkym aj veľmi vysokým teplotám (-50 °C až 110 °C). Je ľahký, bez zápachu, netoxický, chemicky odolný a recyklovateľný, vďaka čomu si získal obľubu v mnohých odvetviach. Detská plastová hojdačka je takmer bezúdržbová, ľahko sa čistí a má nízku obstarávaciu cenu. Vyrába sa v mnohých farebných variantoch a hodí sa aj pre najmenšie deti vďaka absencii ostrých hrán. Má spravidla menšej nosnosť a kratšiu životnosť ako drevené či kovové hojdačky.

Detská kovová hojdačka

S kovom sa možno najčastejšie stretnúť u pákových hojdačiek alebo pri konštrukciách záhradných modelov. Výrobcovia používajú kvalitnú nerezovú oceľ s povrchovou úpravou pre dlhšiu životnosť. Výhodou je ľahká údržba, odolnosť a stabilita. Kvalitne natretá kovová hojdačka prečká zimu na záhrade, bez toho, aby bolo potrebné ju zazimovať. Je doplnená sedadlom z plastu alebo dreva a nevýhodou je predovšetkým jej väčšia hmotnosť.

Detská hojdačka do bytu

Na hojdačky pre deti do bytu sa používajú rôzne mäkké a prírodné materiály. Väčšina z nich je za priaznivého počasia vhodná aj von.

 • Ratan – Obľúbený materiál syntetického alebo prírodného pôvodu. Najčastejšie sa z neho zhotovujú závesná kreslá. Komfort zaisťujú pohodlné vankúše.
 • Siete – Pre deti sú vhodné tiež sieťové hojdačky alebo hojdacie hniezda, zhotovené z bavlny, nylonu, prípadne polypropylénu.
 • Látka – Detská hojdačka do bytu sa často vyrába z mäkkej bavlny, ktorá je doplnená drevom. Výhodou je možnosť prania a široký výber designov. Naraziť možno tiež na kvalitnú bio bavlnu s certifikáciou.

Lano/reťaz

Pre uchytenie sedátka ku konštrukcii je používané kvalitné lano alebo reťaze. Laná sú vyrábané zo silonu, sisalu, juty alebo iných pevných materiálov. Vysokopevnostné reťaze sú nerezové a odolné. Na konci lana alebo reťaze sa nachádzajú tienidla s karabínami alebo háky.

Hmotnosť a rozmery

Nutný je dostatočný priestor pre hojdačku i pre hojdanie, aby deti do ničoho nenarážali. Najľahší a najskladnejší sú závesné plastové hojdačky s hmotnosťou do 2 kg. Drevené alebo kovové hojdačky s príslušenstvom váži až 100 kg a zaberú značný priestor.

Bezpečnosť

Malým deťom je nutné pri hojdania asistovať a používať bezpečnostné prvky. Väčšie deti by sa tiež nemali nechávať u hojdačky bez dozoru. V prvom rade je potrebné hojdačku kvalitne upevniť, aby sa nevyhákly lana alebo sa neprevrhla celá konštrukcia. Pri dodržaní všetkých bezpečnostných pokynov sa netreba báť. Hojdačky by mali spĺňať európske normy o bezpečnosti EN 1176 alebo EN 1177. Sledujte tiež označenie organizácie TÜV SÜD, ktorá sa týmito normami zaoberá a na ich základe udeľuje certifikácie o bezpečnosti používania konkrétneho produktu.

Príslušenstvo

 • Podložka pod hojdačku – Pre vyššiu bezpečnosť je možné pod hojdačku umiestniť gumovú podložku tlmiace nárazy pri páde.
 • Bezpečnostné prvky – Dokúpiť sa dajú aj bezpečnostné popruhy a fixačné pásy, aby deti z hojdačky nevypadli.
 • Šmykľavka, pieskovisko – Šmýkačku je možné obohatiť o rôzne doplnky.
 • Domček – Pre plnohodnotný herný kútik aj v daždi.
 • Horolezecká stena / preliezačky – Deti ocenia aj ďalšie hracie vychytávky a zároveň si rozšíria svoje zručnosti.

Otázky pri výbere detskej hojdačky

Akú hojdačku pre deti od 1 roka?

Detská hojdačka pre najmenších musí mať dostatok bezpečnostných prvkov a regulovateľnou výšku závesu. Zaobstarať možno látkovú, drevenú alebo plastovú hojdačku s operadlom, zábranami po stranách a hrazdičkou medzi nohami. Vhodné je použitie polstrovanie. Hojdačku možno umiestniť medzi futra dverí napríklad na hrazdu alebo ju zavesiť pod strop. Za pekného počasia nič nebráni tomu ju používať aj vonku.

Akú detskú hojdačku do bytu?

Do bytu sa dá umiestniť akákoľvek závesná hojdačka, buď do dverí alebo do dreveného či betónového stropu. Obľúbený je závesný kruh, pneumatika alebo hojdacia sieť medzi dvoma múrmi. Do interiéru je vhodné tiež závesné kreslo čiže vajíčko s konštrukciou, ktoré nepotrebuje žiadny závesný bod.

Plastovú alebo drevenú hojdačku pre deti?

Plastová detská hojdačka má nižšie obstarávacie náklady a je bezúdržbová. Vyrába sa v množstve farieb a výhodou je absencia ostrých hrán. Kvôli nižšej hmotnosti sa hodí pre menšie deti. Drevená hojdačka pre deti je vďaka náteru odolná vplyvom počasia a môže zostať cez zimu vonku. Je vhodná aj pre väčšie deti.

Akú konštrukciu majú detské hojdačky na záhradu?

Hojdačka na záhradu pre deti sa vyrába z tvrdého dreva alebo nerezovej ocele. Oba materiály sú odolné voči poveternostným vplyvom vďaka náterom. Vyrábajú sa menšie hojdačky pre jedného alebo robustné pre dve alebo viac detí so šmýkačkou, horolezeckou stenou alebo domčekom. Kovové konštrukcie majú menšiu hmotnosť a kvôli tomu majú všeobecne menšiu stabilitu. Drevené konštrukcie sú masívnejšie, majú lepšiu stabilitu a v porovnaní s kovovou sú drahšie.

Kde kúpiť detskú hojdačku?

Hojdačku pre deji je najľahšie kúpiť na internete v jednom z mnohých e-shopov. Internetové obchody majú najväčšiu ponuku a často za najnižšie ceny. V sezóne sa dá kúpiť hojdacie kruh, alebo aj drevená hojdačka v Lidli, lacné plastové hojdačky potom ponúka každý väčší hypermarket typu Tesco a podobné. Pri veľmi nízkej cene venujte pozornosť najmä jej kvalite spracovania a materiálom. Veľké detské hojdačky na záhradu potom možno výhodne zaobstarať aj v bazáre.