Vyberáme najlepšiu detskú autosedačku

TOP 3 autosedačky

Cybex Aton 5

Britax Römer Dualfix 2 R

Cybex Gold Pallas S-Fix

Detská autosedačka vajíčko 0-13 kg má ôsmich pozičné výškovo nastaviteľnú opierku hlavy, XXL sklápaciu slnečnú striešku a lineárnou ochranu pri bočnom náraze L.S.P.Detská autosedačka s Isofixom 0-18 kg má systém na zmenu orientácie sedačky. Poteší päťbodový bezpečnostný pás a výškovo nastaviteľná oporná noha.Detská autosedačka s Isofixom 0-18 kg má systém na zmenu orientácie sedačky. Poteší päťbodový bezpečnostný pás a výškovo nastaviteľná oporná noha.
+ Sklápacia slnečná strieška, cestovný systém Cybex, L.P.S. systém+ Otočná autosedačka, systém isofix, oporná noha+ Bezpečnostný pult nastaviteľný jednou rukou, L.S.P systém, opierka proti prepadávaniu hlavy
- Isofix iba po dokúpení základne- Nemá striešku, vyššia hmotnosť 14 kg- Nič zásadné

Orientačná Cena
124,00 €

Orientačná Cena
320,85 €

Orientačná Cena
299,00 €

Detská sedačka do auta je povinnou výbavou pri preprave malého dieťaťa do váhy 36 kg a výšky 150 cm a dôraz na bezpečnosť detských autosedačiek je samozrejmosťou. Na trhu sú k dostaniu detskej autosedačky v rôznych váhových kategóriách a s rôznymi bezpečnostnými i praktickými prvkami. Škrupinová autosedačka čiže vajíčko do auta, je vhodná pre novorodencov do jedného roka života, ale existujú aj rastúce autosedačky, ktoré sa prispôsobia rastu dieťaťa. Kategórií samou pre seba je potom podsedák do auta. Pri výbere je dôležité ďalej zohľadniť spôsob pripevnenia sedačky do vozidla, či má polohovacie opierku hlavy a možnosť orientácie sedačky proti smeru jazdy. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie detské autosedačky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie detské autosedačky (Test 2024)

VzhľadModelVáhová kategóriaIsofixBočná ochranaHmotnosťPolohovaciaDostupnosť
Cybex Aton 5 recenzie a testCybex Aton 50-13 kgNieÁno (L.S.P systém)4,8 kgÁno
Maxi-Cosi Cabriofix recenzie a testMaxi-Cosi Cabriofix0-13 kgÁnoÁno (Side Protect)3,3 kgÁno
Britax Römer Dualfix 2 R recenzie a testBritax Römer Dualfix 2 R0-18 kgÁnoÁno14 kgÁno
Caretero Champion recenzie a testCaretero Champion0-18 kgÁnoÁno15 kgÁno
Ferrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo recenzie a testFerrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo9-18 kgÁnoÁno (Side Protect)9,2 kgÁno
Joie Every Stage FX recenzie a testJoie Every Stage FX0-36 kgÁnoÁno (Guard Surround Safety)13,9 kgÁno
Cybex Gold Pallas S-Fix recenzie a testCybex Gold Pallas S-Fix9-36 kgÁnoÁno (L.S.P systém)10 kgÁno
Kinderkraft Comfort Up recenzie a testKinderkraft Comfort Up9-36 kgNieÁno4 kgÁno
Nania Beline Sp recenzie a testNania Beline Sp9-36 kgNieÁno (Side Protect)5,3 kgÁno
Cybex Solution M-Fix SL recenzie a testCybex Solution M-Fix SL15-36 kgÁnoÁno (L.S.P systém)5,8 kgÁno

Zobraziť celú ponuku

Recenzie autosedačiek

Cybex Aton 5

Cybex Aton 5 recenzie a test

Detská autosedačka Cybex Aton 5 sa radí do skupiny 0+, tj. pre deti od narodenia do 18 mesiacov veku s váhou 0-13 kg. Autosedačka má odnímateľnú vnútornú vložku a opierka hlavy s integrovaným vedením pásov má výškovo nastaviteľných 8 polôh. Výhodou autosedačky je XXL sklápacia slnečná strieška s ochranou pred slnkom UVP50+. Vajíčko pre bábätko je vybavené lineárnou ochranou pri bočnom náraze tzv. L.P.S. systémom a pomocou systému Cybex možné jednoduchým adaptérom premeniť sedačku na cestovné kočík. Bohužiaľ v základe chýba systém Isofix, ktorý sa však spolu so základňou nechá dokúpiť.

+ Sklápacia slnečná strieška, cestovný systém Cybex, L.P.S. systém
Isofix iba po dokúpení základne

Maxi-Cosi Cabriofix

Maxi-Cosi Cabriofix recenzie a test

Autosedačka pre novorodenca Maxi-Cosi CabrioFix je určená pre deti do 12 mesiacov (0-13 kg, výška do 75 cm). Veľmi ľahkú autosedačku možno nasadiť na kočík Maxi-Cosi alebo Quinny a má technológiu Click and Go, ktorá umožňuje rýchle a jednoduché pripevnenie k základni. Detská sedačka do auta má päť nastaviteľných polôh a systém ISOFIX. Bez základne Maxi-Cosi možné autosedačku pripevniť pomocou trojbodového bezpečnostného pásu. Autosedačka má tiež systém bočnej ochrany a striešku proti slnku.

+ Vhodná pre cestovanie lietadlom, nízka hmotnosť 3,3 kg, prateľný poťah, strieška proti slnku
Opierka hlavy nie je nastaviteľná

Britax Römer Dualfix 2 R

Britax Römer Dualfix 2 R recenzie a test

Otočná autosedačka Römer Dualfix 2 R pre váhovú kategóriu 0-18 kg je unikátna svojim systémom, ktorý umožňuje autosedačku otočiť smerom k dverám vozidla a pohodlne tak uložiť dieťa. Súčasťou je tiež výškovo nastaviteľná oporná noha, ktorá poskytuje lepšiu stabilitu. Autosedačka má niekoľko naklápacích polôh vrátane opierky pod hlavu a mäkké polstrované bočnice s kombináciou päťbodového bezpečnostného pásu zaisťujú bezpečia. Poťah autosedačky aj popruhy sú ľahko odnímateľné a prateľné v práčke.

+ Otočná autosedačka, systém isofix, oporná noha
Nemá striešku, vyššia hmotnosť 14 kg

Caretero Champion

Caretero Champion recenzie a test

Detská autosedačka 0-18 kg Caretero Champion je vhodná takmer do všetkých vozidiel. Autosedačka má izofixovou základňu, ktorú možno pripevniť aj do auta, ktoré pre isofix nemá upevnenie. Okrem iného možno tiež autosedačku ukotviť pomocou upevňovacej nohy. Autosedačku je možné nastaviť do 4 rôznych polôh a má špeciálny hlboký tvar. Pás v sedačke je päťbodový s prackou a poťah autosedačky je ľahko snímateľný a vhodný do práčky. Výhodou tejto modernej autosedačky je vnútorná vložka pre novorodencov.

+ Oporná noha, päťbodový bezpečnostný pás, prateľný poťah, vložka pre novorodencov
Vhodná len na zadné sedadlo

Ferrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo

Ferrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo recenzie a test

Detská autosedačka 9-18 kg Ferrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo prešla crash testy ochrany a bezpečnosti. Táto autosedačka s Isofixom možno použiť len do automobilov, ktoré sú týmto upevňovacím systémom vybavené. Autosedačka je regulovateľná v troch polohách, má bočné ochranný systém Side Protect a päťbodový nastaviteľný bezpečnostný pás s chráničmi. Súčasťou autosedačky je aj redukčná vložka pre batoľatá a ľahko snímateľný poťah, ktorý je určený na pranie v práčke.

+ Isofix, vložka pre novorodencov
Len pre automobily s Isofixom

Joie Every Stage FX

Joie Every Stage FX recenzie a test

Detská autosedačka Joie Every Stage FX v čiernej farbe je unikátna pre svoju flexibilitu, je totiž vhodná pre deti od narodenia až do 36 kg. Až do 18 kg hmotnosti dieťaťa môže byť autosedačka používaná v bezpečnejšie pozícii proti smeru jazdy. Autosedačku je možné uchytiť pomocou Isofixe alebo trojbodového pásu vozidla, a navyše má systém ochrany proti bočnému nárazu sa škrupinou s oceľovými prvkami. Polohovať možno v 6 rôznych pozíciách a možno automaticky rozširovať priestor pre ramená. Päťbodový pás a odnímateľné polstrovanie so zabudovanou ventiláciou zaisťujú komfort a pohodlie.

+ Rastúca autosedačka od 0 do 36 kg, Isofix, päťbodový bezpečnostný pás, ventilácia
Vyššia cena, hmotnosť 13,9 kg

Cybex Gold Pallas S-Fix

Cybex Gold Pallas S-Fix recenzie a test

Autosedačka 9-36 kg Cybex Gold Pallas S-Fix v šedej farbe je špeciálna bezpečnostným pultom, ktorý znižuje riziko vážnych zranení krku bez obmedzovania dieťaťa. Naklápacie opierka hlavy (3 rôzne pozície) zamedzuje padanie hlavy dopredu, udržuje jej v bezpečnej zóne aj počas spánku a je výškovo nastaviteľná v 12 polohách. Bočné nárazy znižuje integrovaný systém L.S.P. a systém isofix zaisťuje bezpečné pripevnenie ku konštrukcii vozidla. Počas horúcich dní je potom výhodou ventilačný systém a tiež snímateľný a prateľný látkový poťah.

+ Bezpečnostný pult nastaviteľný jednou rukou, L.S.P systém, opierka proti prepadávaniu hlavy
Nič zásadné

Kinderkraft Comfort Up

Kinderkraft Comfort Up recenzie a test

Polohovateľná autosedačka 9-36 kg Kinderkraft Comfort Up má jednoduchú inštaláciu pripevnenie pomocou bezpečnostných pásov. Autosedačka má široký rozsah nastavenia uhlu sklonu chrbtovej opierky, 7 polôh nastavenia výšky opierky hlavy s blokáciou a ako sedadlo, tak opierka v bedrovej oblasti sú vystužené. Bezpečnostné pásy sú trojbodové, majú 2 výškové úrovne a chrániče na ramená pohlcujú prípadný náraz. Obsahuje vyberací vložku pre menšie deti a poťah je vhodný do práčky.

+ Cena/kvalita, hmotnosť 4 kg, vystužené opierky, vložka pre novorodencov, prateľný poťah
Bez systému Isofix

Nania Beline Sp

Nania Beline Sp recenzie a test

Detská sedačka do auta Nania Beline Sp je k dispozícii v rôznych farebných a grafických prevedeniach a je vhodná pre deti s váhou 9-36 kg. Autosedačka obstála v prísnych crash testoch, má systém bočnej ochrany Side Protect a päťbodový nastaviteľný bezpečnostný pás. Jej chrániče zaručujú maximálne bezpečie. Upevnenie je riešené trojbodovým bezpečnostným pásom a poťah je Sundávatelný aj prateľný. Sedadlo aj opierka na hlavu sú anatomicky tvarované, pričom opierka hlavy je nastaviteľná v 6 polohách. Výhodou potom je možnosť využitia samotného podsedáku.

+ Systém bočnej ochrany, samostatný podsedák, 6 polôh nastavenia opierky hlavy
Nemá systém Isofix

Cybex Solution M-Fix SL

Cybex Solution M-Fix SL recenzie a test

Autosedačka 15-36 kg Cybex Solution M-Fix SL je vhodná pre staršie deti od cca 3 až do 12 rokov. Autosedačka má ochranný systém L.S.P., naklápacie opierku chrbta a výškovo nastaviteľnú opierku hlavy v 12 pozíciách, vďaka ktorej rastie spolu s dieťaťom. Autosedačka má ľahko zložiteľné konektory na pripojenie k Isofixe a vďaka tomu je autosedačka kompatibilná aj s vozidlami bez neho. Ďalšou funkciou je tiež optimalizovaný ventilačný systém a látkové poťahy možno ľahko prať v práčke.

+ Aj do áut bez upevnenia pre ISOFIX, 12 pozícií opierky hlavy, L.S.P. a ventilačný systém
Nemá vlastný bezpečnostný pás

Najpredávanejšie autosedačky (9-36kg)

Medzi najpredávanejšie autosedačky v kategórii 9-36 kg patria Kinderkraft, Britax Römer, Cybex, Zopa a Maxi-Cosi. Ako najbezpečnejšie autosedačky vychádza v testoch Cybex, Bugaboo, Joie, Besafe a Britax.

Ako vybrať detskú autosedačku

Detskú autosedačku ako povinnú výbavu pri preprave malého dieťaťa do 36 kg a výšky 150 cm nariaďuje zákon o premávke na pozemných komunikáciách (zdroj: zakonypreludi.sk). Dieťa je oveľa zraniteľnejšia, a preto je výber kvalitnej autosedačky veľmi dôležitý. Na čo sa ale sústrediť pri ich výbere? Na trhu je niekoľko rôznych typov autosedačiek, pričom sa delia podľa váhových skupín, odlišujú sa bezpečnostnými prvkami a praktickým využitím (napr. polohovateľná autosedačka alebo otočná autosedačka).

Základné delenie autosedačiek

Detské autosedačky sa členia do základných piatich skupín, pričom sa môžete stretnúť aj s autosedačkami, ktoré spájajú viacero skupín do jednej. Takéto autosedačky sa potom prispôsobujú rastu dieťaťa a rodičom vydrží omnoho dlhšie.

Skupina 0

Autosedačka 0-10 kg je vhodná cca do 1 roka dieťaťa. Autosedačka pre bábätká, čiže tiež autosedačka vajíčko, má škrupinový tvar a je väčšinou vybavená madlom k jej ľahkému prenášanie. Vajíčko do auta sa umiestňuje vždy proti smeru jazdy, aby sa pri prípadnej kolízii dieťa zaprelo celou svojou váhou do sedačky a nepoškodilo si tak krčnú chrbticu.

Skupina 0+

Autosedačka 0-13 kg je najvhodnejší pre batoľatá do cca 1 roka až do max. 18 mesiacov veku dieťaťa. Rovnako ako v prípade skupiny 0, sa sedačky tejto skupiny umiestňujú proti smeru jazdy.

Skupina I

Autosedačka 9-18 kg je pre deti od 9 mesiacov až do 4 rokov, pričom často sú tieto sedačky už umiestňované v smere jazdy. Niektoré autosedačky tejto skupiny sú už polohovateľné a poskytujú dieťaťu väčšiu výhľad z vozidla. V oblasti hlavy by mali byť zosilnené bočnice a mala by byť vybavená výškovo nastaviteľným pásom.

Skupina II

Autosedačka 15-25 kg sa používa vo vekovom rozmedzí 3-7 rokov. U autosedačiek v tejto skupine sa využíva často už klasický trojbodový pásový systém. Dieťa nepotrebuje byť v autosedačke ľahu a nie je nutné, aby bola autosedačka v proti smeru jazdy.

Skupina III

Autosedačka 22-36 kg je používaná pre deti od 6 do 12 rokov alebo do 150 cm výšky dieťaťa. Autosedačka skupiny III je podobného typu ako v predchádzajúcej skupine, len s väčšou nosnosťou. U týchto typov autosedačiek je väčšinou možné autosedačku prerobiť na samostatný podsedák.

U rastúcich autosedačiek je nutné vybrať naozaj správne, vzhľadom k tomu, že bude dieťaťu slúžiť dlhšiu dobu. Ich člení sa potom nasledovné:

  • Skupina 0, 0+, I – Autosedačka 0-18 kg, do 4 rokov
  • Skupina 0, 0+, I, II, III – Autosedačka 0-36 kg, do 11 rokov
  • Skupina I, II – Autosedačka 9-25 kg, 9 mesiacov – 7 rokov
  • Skupina I, II, III – Autosedačka 9-36 kg, 9 mesiacov – 12 rokov
  • Skupina II, III – Autosedačka 15-36 kg, 3-12 rokov alebo do 150 cm

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť detské autosedačky je najdôležitejšou časťou, ktorá by sa mala pri jej výbere zohľadnená. Dôležité je, aby autosedačka danej kategórie naozaj zodpovedala váhe dieťaťa, následne je dôležité zamerať sa na spôsob inštalácie a ďalšie bezpečnostné prvky.

Normy a certifikácia

K detským autosedačkám sa vzťahujú dve európske normy. Starší z nich má označenia ECE R44 a obsahuje prísne požiadavky na konštrukciu a bezpečnosť. Mladší norma ECE R129, tzv. I-Size, posudzuje používanie autosedačiek proti smeru jazdy do pätnástich mesiacov veku dieťaťa (zdroj: tuv-sud.cz). Musí byť pripevnené pomocou isofixu, mať ochranu proti bočnému nárazu a zároveň by tu mala byť kompatibilita i-Size automobilov s i-Size autosedačkami. Podľa tejto normy by sa novo mali kategórie autosedačiek označovať podľa výšky dieťaťa.

Inštalácia a upevnenie

Pred každou jazdou je potrebné riadne skontrolovať pripevnenie autosedačky. Vajíčko pre bábätko sa vždy umiestňuje proti smeru jazdy z dôvodu nedostatočne vyvinuté krčnej chrbtice dieťaťa. Pokiaľ ide vodič v aute sám, je možné autosedačku pripevniť aj na sedadlo spolujazdca, nevyhnutné je však vypnúť airbag, ktorý by mohol dieťaťu ublížiť. Vždy je ale lepšie autosedačku upevniť na zadné pravé sedadlo, na ktoré je lepšie vidieť zrkadielkom a mať tak o dieťati najlepší možný prehľad. Pripevniť autosedačku v smere jazdy je možné až u sedačiek skupiny I na váhovú kategóriu 9-18 kg.

Autosedačka isofix je dnes veľmi dostupná a umožňuje kvalitnejšie upevnenie v aute ako autosedačka pripevnená bezpečnostným pásom. Isofix je systém upevnenia autosedačky ku konštrukcii automobilu pomocou kotevných bodov. Uchytenie je jednoduché, pevné a bezpečné. Pri kúpe autosedačky s Isofixom je dôležité si overiť, či je kompatibilná s automobilom a či vôbec pripojenie pomocou Isofixe vaše vozidlo umožňuje.

Autosedačky sa dajú tiež upevniť trojbodovým bezpečnostným pásom (ktorým je dnes vybavených každé vozidlo) ktorý je prevlečený zozadu autosedačky. Niektoré autosedačky sú tiež vybavené stabilizačné nôh, ktorá slúži k lepšej stabilite a lepšiemu uchytenie v autosedačke. Stabilizačná noha je väčšinou výškovo nastaviteľná.

Ochrana proti bočnému nárazu

Pri bočnom náraze môže utrpieť smrteľné zranenia práve hlavička dieťaťa, preto bývajú autosedačky vybavené bočnými dielmi, ktoré absorbujú časť energie pri náraze a dieťa je tak vo väčšom bezpečí. Ak je na autosedačke uvedené, že má tzv. L.S.P. systém, znamená to, že má lineárnou ochranu pri bočnom náraze. Flexibilný materiál a konštrukcia absorbujú sily nárazu a odvádzajú je preč od dieťaťa.

Polohovateľná opierka hlavy

Ak je opierka hlavy polohovateľná, je pre dieťa nielen komfortnejšia, ale zároveň bezpečnejšia, pretože bráni tomu, aby dieťaťu prepadla hlavička dopredu v momente, keď dieťa zaspí. Navyše v prípade bočného nárazu absorbuje časť energie a dôležité tiež je, aby opierka bola výškovo nastaviteľná a mohla sa tak prispôsobiť rastu dieťaťa.

Spôsoby pripútanie dieťaťa

Dieťa je väčšinou pripútané pomocou dvoch krížiacich sa pásov, ktoré sa zapínajú vpredu. Môže sa využiť aj bezpečnostných pásov vozidla, to však len u väčších detí, pretože menšie deti by mohli ľahko vykĺznuť. Bezpečnostné pásy autosedačky môžu byť aj výškovo nastaviteľné, pripínajú sa cez ramená a zbiehajú sa medzi nožičkami, kde sa pricvaknú. Popruhy by mali priliehať k telu, pod nimi by mala ísť prestrčiť maximálne dlaň. Regulácia ich dĺžky by mala byť navyše mimo dosahu dieťaťa.

Ďalším spôsobom pripevnenie dieťaťa v autosedačke môže byť aj pult cez bruško, ktorý sa do sedačky ľahko jednou rukou nasadia a pretiahne sa cez neho bezpečnostný pás vozidla. Pult funguje ako permanentný airbag.

Praktické prvky

Kombinácia sedačky a kočíka

Niektoré autosedačky majú aj viac využitie, typickým príkladom je možnosť pripevnenia autosedačky ku konštrukcii kočíka. Táto kombinácia sa väčšinou využíva pre autosedačky typu vajíčka, teda pre novorodenca. Ak bábätko vo vajíčku zaspí, možno ho pomocou madla premiestniť z auta do kočíka alebo naopak, bez toho aby sa dieťa muselo prebudiť.

Polohovateľnosť autosedačky

Polohovateľná autosedačka je vhodná predovšetkým pre menšie deti, kedy je praktické nastaviť rôzne stupne polohy pre chrbát tak, aby v nej bolo dieťa pohodlne usadené a mohlo sa i vyspať. Niektoré autosedačky majú aj niekoľko nastaviteľných polôh, kedy môže dieťa až takmer ležať. Nastaviť by mala ísť aj polohovateľnosť opierky hlavy. Pre väčšie pohodlie, najmä potom starších detí, môže byť autosedačka vybavená aj polohovateľnou lakťovou opierkou.

Praktickou polohovateľnosť potom ponúka otočná autosedačka. Autosedačka sa dá otočiť smerom k dverám vozidla a pohodlne potom dieťa do sedačky umiestniť, alebo naopak vybrať. Potom stačí len autosedačku rýchlo a ľahko otočiť do požadovanej bezpečnej polohy.

Farba, vzhľad, materiál

Ak je už dieťa väčšie, je dobré brať na zreteľ aj jeho vkus, aby sa mu v sedačke páčilo a príjemne cestovalo. Na trhu je nespočetné množstvo rôznych farebných variantov, vrátane autosedačiek s obrázkami.

Materiál polstrovania sa môže u každej autosedačky líšiť, väčšinou sa ale jedná o syntetické materiály, ktoré sa ľahko čistia, veľa vydrží, horšie ale sajú pot a nie sú vždy mäkké. Vhodné je preto aby autosedačka mala ventilačné odvetrávanie. Autosedačky môžu byť tiež z bavlny a mäkkého semišu, ktoré sú síce pohodlné a mäkké, ale sú náročnejšie na údržbu. Výhodou samozrejme je, keď je poťah autosedačky snímateľný a možno ho vyprať v práčke.

Cena

Cena detských autosedačiek sa môže líšiť v závislosti na váhovej kategórii, bezpečnostných prvkoch, komfortu a užitočných doplnkoch. Najvyššia cena vždy nemusí znamenať najvyššiu kvalitu, už za 150 eur sa môže zohnať veľmi kvalitná autosedačka, ktorá spĺňa všetky bezpečnostné normy.

Skupina 0 a 0+

Ceny autosedačiek pre bábätká sa pohybujú v rozmedzí od 35 eur do 450 eur. Drahšie autosedačky majú isofix, lepšie polstrovanie a veľa rôznych doplnkov.

Skupina I, II, III

V skupine pre váhovú kategóriu 9-18 kg sa autosedačky pohybujú v rozmedzí od 70 eur do 450 eur. Opäť sa autosedačky líšia pripevnením pomocou isofixu a ich prevedením vrátane doplnkov.

Pre rastúce sedačky s váhovou kategóriou 9-36 kg je cenová kategória od 55 eur do 330 eur, pričom je rozdiel opäť najmä v Isofixe a samozrejme v konštrukčnom spracovaní.

Autosedačky pre väčšie deti s váhovou kategóriou 15-36 kg sa ceny pohybujú v rozmedzí od 22 eur do 300 eur. V lacnejších variantoch môže ísť len o podsedáky pre deti, ktoré sú už do autosedačky príliš veľké, ale stále ešte nedosiahli výšky 150 cm.

Doplnky

  • Šokabsorbér – Návlek na bezpečnostný pás z absorpčnej hmoty, ktorý znižuje zaťaženie hrudníka pri nehode.
  • Vložka pre dieťa – Vložka slúži predovšetkým pre veľa malé bábätko, pre ktoré je i vajíčko veľké a „plávalo“ by v ňom. Existujú aj chladiace vložky, ktoré pomáhajú obmedziť potenie dieťaťa za horúcich letných dní.
  • Sklápacia slnečná strieška – Slnečnú striešku majú len vajíčka pre novorodencov, niektoré striešky majú dokonca UV ochranu pred slnečným žiarením.
  • Podložka – Podložka slúži väčšinou ako ochrana pred zašpinením od autosedačky, často majú aj rôzne vrecká, ktoré možno využiť ako úložný priestor pre hračky a detské príslušenstvo.

Otázky pri výbere autosedačky

Autosedačka alebo podsedák do auta?

Autosedačky sú určené pre deti, ktoré nedosahujú výšky 150 cm a váhy 36 kg. Ak už dieťa presiahne váhu 36 kg, horšie sa zmestí do autosedačky a výškou stále nepresiahne 150 cm, je vhodné použiť práve podsedák do auta. Podsedák dostane dieťa do takej výšky, aby mu nešiel bezpečnostný pás takzvane „cez krk“ a aby teda bolo používanie bezpečnostných pásov vozidla bezpečné. Z pohľadu porovnania je podsedák lacnejšie, skladnejší, ľahko sa s ním manipuluje, avšak zároveň poskytuje menšiu ochranu dieťaťa pred nárazom z boku kvôli chýbajúcemu opornému systému a je menej stabilný vzhľadom na absenciu fixácie.

Autosedačka s isofix alebo bez?

Isofix autosedačka umožňuje kvalitnejšie upevnenie v aute ako autosedačka pripevnená iba bezpečnostným pásom. Autosedačka s Isofixom sa pevne pripojí ku konštrukcii auta a autosedačka tak nemá benevolenciu pohybu ako je u modelov pripevnených bezpečnostným pásom. Pripojenie pomocou systému isofix tiež odporúča norma ECE R129 a záleží však aj na tom, či vozidlo systém pripojenia pomocou Isofix umožňuje.

Čo je autosedačka vajíčko?

Autosedačka vajíčko je autosedačka pre novorodencov škrupinového tvaru. Vajíčko pre bábätko je väčšinou vybavené madlom a je tak ľahko prenosné. Je vhodné maximálne do 18 mesiacov veku dieťaťa a umiestňuje sa vždy proti smeru jazdy, aby sa pri prípadnej kolízii dieťa zaprelo celou svojou váhou do sedačky a nepoškodilo si krčnú chrbticu. Veľmi často je autosedačka vajíčko kompatibilná s konštrukciou kočíka a má tak všestranné využitie.

Aké sú testy autosedačiek?

Pravidelne sa vykonávajú crash testy, kde sa skúma predovšetkým účinnosť a bezpečnosť autosedačiek na základe čelného nárazu pri rýchlosti v 64 km/h a bočného nárazu v rýchlosti 50 km/h (môže sa líšiť podľa organizácie). Vnútri modelového auta je v testovanej autosedačke figurína veľkosti a hmotnosti dieťaťa. Medzi autokluby a organizácie, ktoré vykonávajú crash testy a hodnotenia autosedačiek, patrí nemecký ADAC, švajčiarsky TCS, rakúsky ÖAMTC, český ÚAMK, európsky NCAP, medzinárodné ICRT a americký NHTSA. Mimo crash testy existuje tiež norma ECE R44, ktorá obsahuje prísne požiadavky na konštrukciu a bezpečnosť. Mladší normou je potom ECE R129 (i-Size).

Aké sú najlepšie značky autosedačiek?

Medzi popredných výrobcov autosedačiek možno zaradiť značky Cybex, Britax, Maxi-Cosi, Joie, alebo tiež Kinderkraft a ďalšie. U renomovaných výrobcov je samozrejmosťou plnenie prísnych európskych bezpečnostných noriem a možno k ich modelom dohľadať aj výsledky crash testov. Takéto značky nemusí vždy patriť medzi lacné, občas sú však v ponukách predajcov typu Lidl, kde sa na akciu nechajú kvalitné autosedačky zaobstarať lacnejšie.