Vyberáme najlepší cyklistický ruksak

TOP 3 batohy na bicykel

Deuter Race EXP Air 14+3

Osprey Escapist

Arcore EXPLORER

Batoh na bicykel s väčším objemom 14 l a s veľmi kvalitným a premysleným spracovaním. Má veľa funkčných detailov a úložných priestorov, nechýba tu ani pláštenka alebo príprava na hydrovak.Cyklistický batoh s vakom na vodu s objemom 3 litrov je veľmi premyslene riešený a vyrobený je z prvotriednych materiálov. Zaujme uchytenie hadice na magnet, veľká praktickosť a mnoho doplnkovCyklistický ruksak veľmi kompaktných rozmerov s celkovým objemom len 4 litre. Má kvalitné spracovanie a u takto malého prevedení prekvapí, že disponuje hrudným aj bedrovým popruhom.
+ Premyslené úložné priestory, dobrý systém odvetrávania, kvalitné materiály a ergonómia+ Ocenenie produkt roku, ramenné vrecko na telefón, kvalitné premyslené spracovanie+ Veľmi kompaktné rozmery s objemom len 4 l, nízka obstarávacia cena, hrudný i bedrový popruh
- Bez dodaného hydrovaku- Do vrecka na telefón sa nezmestia veľké smartphony- Nedohledatelná hmotnosť

Orientačná Cena
76,56 €

Orientačná Cena
103,25 €

Orientačná Cena
15,95 €

Batoh na bicykel je praktickým aj módnym doplnkom každého cyklistu. Nielen, že v ňom môžete prevážať vodu, desiatu alebo náhradné oblečenie, ale batoh s chráničom chrbtice vás môže ochrániť aj pri páde. Hydratačný batoh s vakom na vodu nie je nutné pri jazde dávať dole a pohodlne sa kedykoľvek počas jazdy napijete pomocou hadičky. Takmer všetky cyklistické batohy majú na vodný vak prípravu, niektoré sú ním aj vybavené. Kvalitný cyklobatoh prispeje k zvýšenej bezpečnosti reflexnými prvkami a vyšší komfort zaistí chytro odvetrávaný chrbtový systém. Najviac sa líšia objemom, ktorý ovplyvňuje jeho praktickosť aj pri ďalších športoch alebo pri výletoch a prechádzkach. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie batohy na bicykel pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie cyklo batohy (Test 2024)

VzhľadModelObjemUrčenieVak na vodu súčasťouPláštenkaHmotnosťRozmeryDostupnosť
Camelbak Lobo recenzie a testCamelbak Lobo6 lUniverzálnyÁnoNie480 g42×20×10 cm
Deuter Race EXP Air 14+3 recenzie a testDeuter Race EXP Air 14+314 lDámskyNieÁno890 g46×26×18 cm
Osprey Raptor 10 recenzie a testOsprey Raptor 1010 lPánskyÁnoNie630 g47×22×20 cm
Force Aron ace plus recenzie a testForce Aron ace plus10 lUniverzálnyNieNie480 g-
Osprey Escapist recenzie a testOsprey Escapist25 lUniverzálnyNieÁno1020 g50×27×31 cm
Loap Topgate recenzie a testLoap Topgate15 lUniverzálnyNieNie590 g48×25×16 cm
Ferrino X Ride recenzie a testFerrino X Ride10 lUniverzálnyNieNie350 g46×22×12 cm
Pinguin Ride recenzie a testPinguin Ride19 lDámskyNieÁno730 g44×28×19 cm
KELLYS Lane 16 recenzie a testKELLYS Lane 1616 lUniverzálnyNieÁno--
Arcore EXPLORER recenzie a testArcore EXPLORER4 lPánskyNieNie-44,5×24×4 cm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie cyklistických batohov

Camelbak Lobo

Camelbak Lobo recenzie a test

Batoh na bicykel Camelbak Lobo je obľúbený kvalitný cyklo ruksak, ktorý má takmer všetky recenzie od spotrebiteľov pozitívne. Niektorí len zmieňujú jeho skutočne malé rozmery, čo je však iba vlastnosť a nie priamo nevýhoda. Má objem 6 litrov a jeho súčasťou je originálny vak na vodu Antidote, ktorý má veľký plniaci otvor a objem 3,5 litra. Môžu v ňom byť tekutiny až do teploty 85 °C a poteší tiež niekoľkovrstvová trubica PureFlow, z ktorej nie je cítiť plast. Okrem malých rozmerov má tiež nízku hmotnosť len 480 gramov, vybavený je hrudným aj bedrovým pásom, niekoľkými unikátnymi technológiami a mnohými ďalšími praktickými prvkami.

+ Originálny systém pitného vaku v cene, kvalitné spracovanie, hrudný i bedrový pás
Neprekvapivo menšia veľkosť

Deuter Race EXP Air 14+3

Deuter Race EXP Air 14+3 recenzie a test

Batoh na bicykel Deuter Race EXP Air 14+3 je veľmi šikovne vymyslený a kvalitne spracovaný batoh na bicykel, má väčší objem 14 litrov, takže sa do neho zmestí všetko potrebné na celodenné výjazdy. Spotrebitelia na základe skúseností chvália vzdušný chrbtový systém Aircomfort a celkovo veľmi podarenú ergonómiu, zhodujú sa, že batoh na chrbte nie je skoro ani cítiť. Popruhy sú pre väčší komfort perforované, nechýba hrudný a bedrový pás a dokonca ani pláštenka. Praktické je vrecko s organizérom, ďalšie vrecko na mokré veci alebo sieťka na helmu či pútko na bezpečnostné svetlo. Vak na vodu k nemu výrobca nedodáva, špeciálne vrecko tu ale prítomné je.

+ Premyslené úložné priestory, dobrý systém odvetrávania, kvalitné materiály a ergonómia
Bez dodaného hydrovaku

Osprey Raptor 10

Osprey Raptor 10 recenzie a test

Cyklistický ruksak Osprey Raptor 10 má veľmi odolné a kvalitné spracovanie, ako materiály použil výrobca nylon 210D Diamond Ripstop. Má nízku hmotnosť a väčší objem 10 litrov, okrem vodného rezervoáru s objemom 3 litrov sa do batohu vojde aj náradie a občerstvenie. Oproti iným batohom dodáva výrobca Osprey k tomuto zrolovateľný a odnímateľný organizér na náradie, ktorý nesie označenie ToolWrap. Má mäkkú kapsu pre uloženie okuliarov, systém LidLock pre uchytenie helmy a dobre odvetraný chrbtový systém AirScape s anatomicky tvarovanými popruhmi, ktoré dopĺňa hrudný i bedrový pás. Unikátne riešený vak na vodu Hydraulics je dodávaný spolu s batohom.

+ Uchytenie hadice vaku na vodu s magnetom, kvalitné spracovanie, kompresné popruhy
Vyššia cena

Force Aron ace plus

Force Aron ace plus recenzie a test

Lacný batoh na bicykel Force Aron ace plus je technologicky dobre spracovaný produkt, z recenzií spotrebiteľov zaznieva, že chrbtový systém funguje veľmi dobre a pri jazde je na chrbte umiestnený pevne, čo dokazuje jeho dobrú ergonómiu. Podľa informácií výrobca by mal cyklobatoh dosahovať objemu 10 litrov, skúsenosti však naznačujú, že je v praxi menšie. Vrecko na vodný rezervoár je riešené pre vodné vaky do objemu 3 litrov a vnútri batohu je síce len základné, ale postačujúce členenie na niekoľko zón. Zaujímavosťou je bedrový pás s vreckom na zips, ktorý má špeciálny otvor pre vyvedenie slúchadiel. Poteší výškovo nastaviteľný hrudný pás a mnoho reflexných prvkov, ktoré zvyšujú bezpečnosť.

+ Nízka obstarávacia cena, bedrový pás s vreckom na zips, technologicky zvládnuté spracovanie
V praxi menšie, než uvádza výrobca

Osprey Escapist

Osprey Escapist recenzie a test

Cyklo batoh Osprey Escapist je veľmi dobre spracovaný cyklistický batoh, spotrebitelia ho v recenziách hodnotí veľmi dobre, a preto získal aj ich ocenenie produkt roku. Okrem veľkého objemu 25 litrov, kam sa vojde všetko potrebné aj na dlhé cyklo túry, je vybavený mnohými a mnohými praktickými doplnkami, ktoré zvyšujú jeho úžitkovú hodnotu. Výrobca tu použil technológie BioStretch alebo AirScape pre vyšší komfort či technológiu LidLock pre jednoduché uchytenie cyklistické prilby. Zaujímavosťou je vrecko na mobilný telefón umiestnené na ramene, ktoré však nie je vhodné pre smartphony väčšie ako 5,5 palca. Samozrejmosťou je potom príprava na vodný vak, vnútorný organizér, sieťované vrecká a reflexné prvky.

+ Ocenenie produkt roku, ramenné vrecko na telefón, kvalitné premyslené spracovanie
Do vrecka na telefón sa nezmestia veľké smartphony

Loap Topgate

Loap Topgate recenzie a test

Cyklo batoh Loap Topgate ponúka zákazníkom najmä dobrý pomer cena/výkon, aj podľa popisu výrobca je totiž vhodný ako na cyklistiku, tak turistiku, čo aj dokladajú skúsenosti spotrebiteľov. Cez svoju pomerne nízku hmotnosť 590 gramov ponúkne dostatok priestoru, jeho objem je 15 litrov. Je vhodný ako pre mužov, tak pre ženy a tomu zodpovedá aj farebné prevedenie, ktoré sa ponúka v dvoch dizajnoch. Má mnoho praktických vreciek, vnútorný organizér a nechýba ani príprava na hydrovak. Pohodlnému noseniu ďalej prispieva hrudný a bedrový pás, anatomické popruhy a chrbtový systém, ktorý nesie označenie SBS. Neobsahuje naopak pláštenku a výrobca ho dodáva bez vaku na vodu.

+ Vykonaním vhodný aj na turistiku, nízka hmotnosť, dobrý pomer cena/výkon
Bez pláštenky i vaku na vodu

Ferrino X Ride

Ferrino X Ride recenzie a test

Ruksak na bicykel Ferrino X Ride je univerzálny športový batoh, dobre poslúži ako na bicykli, tak pri behu. Pomerne unikátny je svojou veľmi nízkou hmotnosťou 350 gramov a ako zaznieva z recenzií, na chrbte je v podstate neznateľný. Všetko má batoh nastaviteľné, okrem ergonomických ramenných popruhov je tu prítomný aj hrudný pás a bedrový bohužiaľ chýba, vzhľadom k jeho malým rozmerom to však nie je zásadný nedostatok. Výrobca myslel ako na vrcholových športovcov, ktorí tu umiestnia vak na vodu i ďalšie fľaše do postranných vreciek, tak na turistov, pre ktoré je tu pripravený držiak na turistické palice. Príjemným doplnkom je potom bezpečnostná píšťalka, oko na pripevnenie svetla a reflexné prvky.

+ Vhodný na cyklistiku a beh, kompaktné rozmery, veľmi nízka hmotnosť 350 gramov
Nemá bedrový popruh

Pinguin Ride

Pinguin Ride recenzie a test

Dámsky batoh na bicykel Pinguin Ride má kratšiu dĺžku chrbta, vďaka ktorej je vhodný pre menšie postavy, typicky teda pre ženy. Svojím veľkým objemom 19 l je vhodný pre celodenné cyklistické výlety a ako hovoria spotrebitelia v recenziách, veľmi pohodlný je aj pri turistike. Poteší, že výrobca spolu s ním dodáva reflexnou pláštenku, ktorá zaisťuje, že aj za prudkého dažďa budete dobre videní. Má prípravu na hydrovak, samotný vak na vodu však s týmto batohom nedostanete. Okrem bočných sieťovaných vreciek na fľaše poteší prakticky rozdelený vnútorný priestor, dostatok pružných pútok s háčikmi na na zavesenie príslušenstva a vysoká kvalita spracovania.

+ Prevedením vhodný pre menšie postavy, integrovaná reflexná pláštenka, kvalitné prevedenie
Nič zásadného

KELLYS Lane 16

KELLYS Lane 16 recenzie a test

Batoh na bicykel KELLYS Lane 16 je ideálny na dlhšie cyklistické túry, s objemom 16 litrov totiž ponúka dostatok priestoru na všetko potrebné. Výrobca v ňom zabezpečil oddelený priestor pre vak na vodu (nie je súčasťou), ktorý pojme rezervoár s objemom až 3 litre a veľa ďalších vreciek a priehradiek, ktoré sú praktické. Má anatomicky tvarovaný chrbát, vystuženou priehradku na okuliare i nastaviteľné a mäkké popruhy. Zaujímavosťou je schopnosť prevážanie ako klasické cyklistické prilby, tak špeciálne MTB prilby full-face. Batoh je vyrobený z polyesteru, nylonu a poteší, že je od výroby vybavený vodotesnou pláštenkou.

+ Schopnosť uchytenie MTB prilby, veľký objem 16 l, univerzálne použitie
Nedohledatelná hmotnosť ani rozmery

Arcore EXPLORER

Arcore EXPLORER recenzie a test

Cyklo batoh Arcore EXPLORER je naozaj veľmi malý batoh na bicykel, jeho objem je len 4 litre a má preto aj veľmi malé rozmery. Je vhodný najmä pre kratšie výjazdy, a okrem vaku na vodu, ktorý nie je súčasťou, do batohu vložíte naozaj len niekoľko málo drobností. S ohľadom na takto kompaktné rozmery obzvlášť poteší, že výrobca zakomponoval oba dva popruhy, teda ako bedrový, tak hrudný. Spracovanie je kvalitné, čo dokladajú značkové pracky Nifco a poteší tiež pripravený držiak na blikačku, alebo reflexné doplnky. Je naopak trochu škoda, že výrobca neuvádza hmotnosť ruksaku, ktorá sa však dá očakávať vzhľadom na jeho vykonanie veľmi nízka.

+ Veľmi kompaktné rozmery s objemom len 4 l, nízka obstarávacia cena, hrudný i bedrový popruh
Nedohledatelná hmotnosť

Ako vybrať cyklo batoh

Športový ruksak na bicykel by cyklistu pri jazde nemal nijako obmedzovať. Polstrovanie popruhov musia byť vyhovujúce a ich dĺžka nastaviteľná. Podľa toho, čo v batohu chcete voziť a na aké dlhé výlety sa vydáte, určite jeho požadovaný objem a podľa postavy vyberte padnúci veľkosť a tvar. Preskúmajte jeho funkcie, ako je hydrovak, odvetrávanie chrbta alebo reflexné prvky. Na trhu objavíte veľa zaujímavých dizajnov všetkých farieb, ktoré určite padnú k vášmu cyklistickému outfitu.

Objem cyklistického batohu

Najdôležitejšou vlastnosťou batohu je jeho objem. Určuje, čo si všetko budete môcť vziať so sebou.

 • 0,25 až 3 l – Pre krátke výlety, na ktorých potrebujete len drobnosti ako sú kľúče, malú fľašu na pitie, malú desiatu a peňaženku. Kompletný priestor takto malého ruksaku môže vyplniť len samotný vak na vodu.
 • 5 až 7 l – Tento menší batoh postačí na kratšie výjazdy. Zmestí sa do neho vak na vodu, desiata, náradie a ďalšie drobnosti. Hydrovak v tomto prípade nezaberie všetok priestor, čo je praktické vzhľadom k ďalším drobnostiam, ktoré potrebujete prevážať.
 • 8 až 12 l – Cyklistický ruksak tejto veľkosti sa už hodí na celodenné výlety. Môžete v ňom prevážať hydrovak, oblečenie, náradie na opravu bicykla, pumpičku, desiatu a v malých vrecúškach malé nevyhnutnosti.
 • 13 až 25 l – Ideálny na celodenné výlety. Okrem oblečenia, jedla, vody, náradia a maličkostí sa do neho zmestí aj malý spací vak.

Tvar a veľkosti batohov

Batoh je prispôsobený tak, aby cyklistovi pri jazde neprekážal a kopíroval jeho chrbát v ohnutej pozícii. Práve preto nie sú na cyklistiku vhodné iné batohy, napríklad turistické. Cyklo batoh musí byť ergonomický a nesmie ovplyvňovať rovnováhu jazdca a vyrábajú sa skôr užšie modely. Prioritné pri výbere je tiež výška batohu, menším osobám by príliš vysoký batoh pri jazde prekážal.

Dámsky batoh na bicykel

Ženy by si mali kupovať modely určené práve pre nich. Sú prispôsobené užšom chrbtu a sú tiež kratšie. Popruhy majú spravidla menší rozostup kvôli užšiemu hrudníku. Hrudný pás je vylepšený tak, aby bol pre ženy pohodlný a v oblasti hrudníka je nijako neobmedzoval. Dámske modely sú samozrejme prispôsobené aj dizajnom, inak sa funkčne od pánskych alebo unisex nelíši.

Odvetrávanie

Prúdenie vzduchu v priestore chrbta je veľmi dôležité, aby sa chrbát príliš nepotil. Pri plne zakrytom chrbte by dochádzalo k silnému poteniu, čomu sa výrobcovia snažia vyvarovať. Výrobcovia stále vylepšujú svoje odvetrávacie systémy.

Obľúbený je Aeroflex systém so sieťkou, ktorá kopíruje chrbát. Batoh s vystuženým chrbtom má medzi ľahkým oceľovým rámom a sieťkou dostatočný priestor pre odvetrávanie. Iné systémy, napríklad Air Director, fungujú pomocou viacerých vankúšikov, medzi ktorými prúdi vzduch. Technológiu odvetrávanie majú jednotlivý výrobcovia často veľmi odlišnú, nakoľko je ich riešenie funkčné najlepšie napovie recenzie a skúsenosti spotrebiteľov.

Materiál batoha

Cyklistický batoh by mal byť aspoň čiastočne nepremokavý, pri intenzívnom daždi je u väčšiny batohov nutnosťou použiť pláštenku. Batoh na bike nesmie byť príliš ťažký, preto výrobcovia vsádzajú na ľahké materiály ako polyuretán, polyester alebo PVC. Materiál výrobcovia zvyčajne označujú špeciálnymi názvami, ktoré vždy vychádzajú z týchto základných materiálov a rôznymi výrobnými postupmi získavajú ďalšie vlastnosti, čím sa líšia.

Aby si batoh udržal svoju nepremokavosť, nemal by sa prať v práčke alebo sušiť v sušičke a podľa potreby by sa mal naimpregnovať. Kvalitná impregnácia chráni batoh nielen pred vlhkosťou a plesňami, ale aj pred nečistotami alebo UV žiarením. Vhodná impregnácia by mala zabezpečiť tiež priedušnosť materiálu.

Popruhy

Popruhy musia byť perfektne prispôsobené telu, musia byť nastaviteľné a nesmie z ramien skĺzavať.

Polstrovanie popruhov

Kvalitné polstrovanie popruhov zaisťuje komfort pri jazde a zároveň by malo by byť odvetrané, aby sa pod popruhmi jazdec nepotil. Mali by byť tiež dostatočne široké a vystlané, aby pri väčšej záťaži batohu nerezali do ramien. Malé cyklistické batohy majú spravidla subtílnejšie a vzdušnejší polstrovanie, zatiaľ čo batohy na bicykel s väčším objemom už počítajú s prevážením väčšej hmotnosti a popruhy tomu zodpovedajú.

Nastaviteľnosť

Pri každom možno nastaviť dĺžku popruhov, ktorá zodpovedá výške jazdca. Dôležité je nastavenie na každej strane rovnako, aby bol cyklobatoh vyvážený a neovplyvňoval rovnováhu cyklistov.

Hrudný a bedrový pás

Na kvalitných batohoch nájdete tiež nastaviteľný hrudný pás, ktorý stráži fixnú polohu batohu a na chrbte sa nešmýka. Bedrový pás dopĺňa objemnejšie batohy a uľavuje chrbtu. Ten býva tiež dostatočne vypolstrování a niekedy doplnený malými vreckami na drobnosti, zatiaľ čo hrudný pás je vo väčšine prípadoch riešený iba jednoduchými popruhy a sponou.

Vak na vodu

Najmä športové cyklisti používajú cyklobatoh práve kvôli pohodlnému prevážanie veľkého množstva vody, pre hobby cyklistov je hydrovak praktickou vecou, ale nie celkom tak podstatnou. Vodnému vaku sa začalo hovoriť camelbak, podľa prvého výrobca, ktorý ho uviedol na trh. Odvtedy vak na vodu prešiel niekoľkými inováciami až do dnešnej podoby.

U niektorých modelov je vak na vodu súčastí, k niektorým je nutné ho dokúpiť. Vak musí do batohu veľkostne padnúť a pri výbere vopred počítajte s priestorom, ktorý zaberie pri naplnení vodou. Cyklistický ruksak s pitným vakom má oddelený priestor, v ktorom vydrží voda dlhšie studená. Vývod na hadičku sa potom nachádza na strane, alebo v hornej časti batohu. Hadička je vyvedená cez rameno a čo najbližšie k ústam.

Ramenné popruhy sú vybavené pútkami na hadičku, u niektorých modelov nájdete dokonca magnet. Použitie hydrovaku v batohu bez otvoru a pútok je tiež možné, avšak hadičku je nutné privrieť do zipsu, môže sa pliesť a nebude ideálne vedená k ústam. Vaky na vodu sa vyrábajú s objemom 1,5 – 3 l, pri celodennom výjazde je nutné vak doplniť o ďalšiu fľašu na vodu a pri vhodnej príležitosti vodu dopĺňať.

 • Vak s objemom 1,5 l – V sparnom lete postačí na 1 až 2 hodiny cyklistiky.
 • Vak s objemom 2 l – Postačí na 2 až 3 hodinové cyklovýlety.
 • 3litrový hydrovak – Odporúča sa na 3 a viac hodinové výjazdy.

Bezpečnosť

Pre vyššiu bezpečnosť je nutnosťou správne nastavenie popruhov, aby batoh neovplyvňoval vašu rovnováhu a neskĺzol. Nemenej dôležité sú reflexné prvky, vďaka ktorým budete viditeľný pre ostatných účastníkov premávky a kvalitný cyklistický batoh vás dokáže chrániť aj pri páde z bicykla.

Chránič chrbtice

Mnoho výrobcov vylepšuje batohy integrovaným chráničom chrbtice. Zvlášť pre terénne jazdca je investícia do batohu s chrbticu nutnosťou. Chránič sa dá z batohu vybrať podľa potreby, napríklad pri čistení batohu. Ak chránič kupujete do batohu zvlášť, overte, či je kompatibilný a je vyrobený z kvalitných materiálov. Chránič chrbta by mal spĺňať európske normy o bezpečnosti a aby chránič plnil svoju funkciu, musí byť cyklobatoh pevne nasadený na chrbte a nesmie kĺzať, k čomu pomôže bedrový a hrudný pás.

 • Materiál – Kvalitný chránič je vyrobený z viskoelastickej peny s pamäťovým efektom. Pri náraze sa chránič vráti do pôvodného tvaru.
 • Nárazy – Chránič vstrebá až 95% energie nárazu a zvyšok sa rozprestrie po stranách. Ochráni vás aj pri opakovaných nárazoch.
 • Certifikácia normou EN 1621-2 – S chráničom, ktorý spĺňa európske normy, možno vyjsť aj na MTB preteky a máte istotu, že sa jedná o kvalitný chránič chrbtice (zdroj: redbull.com).
 • Samostatné využitie – Lepšie modely ponúkajú použitie chrániča i bez batohu.
 • Hmotnosť – Aj napriek nízkej hustote má chránič chrbtice z peny SAS-TEC vysokú účinnosť. Oproti tvrdým, menej kvalitným chráničom sú veľmi ľahké.
 • Ekologickosť – Mnoho výrobcov používa obnoviteľné materiály.
 • Životnosť – Lacnejší chrániče vydržia dva až tri roky, chrániče z kvalitnej peny až 10 rokov.
 • Odolnosť voči vysokej teplote – Drahšie modely odolajú teplotám až 100 °C.
 • Umývateľnosť – V prípade zašpinenie možno chránič umyť, bez toho aby nasiakol veľké množstvo vody.

Funkcie batohu

Cyklistický batoh ponúka nielen praktické, ale aj bezpečnostné funkcie.

 • Pláštenka – Pri náhlom daždi poslúži ochranná pláštenka, ktorá býva súčasťou batohu. Nájdete ju na dne batohu z vonkajšej strany, v špeciálnom vrecku.
 • Reflexné prvky – Kvalitné batohy sú vybavené bezpečnostnými prvkami, odrazkami či nášivkami. Pre väčšiu viditeľnosť je možné na pútko pripevniť ešte blikačku.
 • Držiak na helmu – Ak sa idete z bicykla prejsť, hodí sa úchytka na prilbu, ktorá šetrí miesto v batohu. Napríklad značka Osprey sa pýšia praktickým úchytom na helmu LidLock™.
 • Pútko na kľúče – Aby ste kľúče nestratili alebo ich nemuseli v batohu dlho hľadať.
 • Vrecko na okuliare – Vypolstrované vrecko slúži pri odložení okuliarov. Vo vrecku sa nezlomí ani nepoškriabu.
 • Vrecká na bedrovom páse – Slúži na ostatné nevyhnutnosti ako sú peniaze, nožík alebo vreckovku.
 • Vrecko na mobil – Vďaka bočnom vrecku je mobilný telefón na dosah ruky.
 • Organizér – Vreckový systém zaisťujúci prehľad o vložených veciach.
 • Kompresné popruhy – Drahšie batohy väčšieho objemu je možné pri menšom zaplnení vďaka popruhom na bokoch prispôsobiť a zmenšiť ich objem.

Údržba batohu

Aby batoh dlho vydržal, musí sa o neho majiteľ starať. Nemal by sa preťažovať, nemalo by sa v ňom prevážať nič ostrého, za zipsy sa nesmie ťahať silou a vždy je dobré batoh pri zapínaní pridržiavať druhou rukou.

 • Po každom cyklovýletě vyberte všetky predmety, hydrovak a chránič a utrite batoh vlhkou handričkou alebo hubkou namočenou v teplej vode s trochou šetrného mydla. Nezabudnite vytrieť i vnútro a všetky kapsičky.
 • Batoh nikdy neperte v práčke.
 • Občas vyčistite aj zipsy jemnou kefkou, čím odstránite piesok aj prach a zips sa nebude zasekávať. Predávajú sa tiež čistiace a mazacie prostriedky na zipsy.
 • Nechajte batoh úplne vyschnúť na šnúre, nikdy ho nedávajte do sušičky.
 • Batoh podľa potreby naimpregnujte. Kvalitná impregnácia zamedzuje zachytávaniu nečistôt, zabraňuje vzniku plesní, zachováva priedušnosť materiálu a chráni batoh pred UV žiarením.

Otázky pri výbere batohu na bicykel

Akú veľkosť batohu na bicykel?

Veľkosť cyklistického batoha záleží na postave daného užívateľa. Pre vysokú postavu zvoľte batoh s vyššou zadnou časťou, pre ženy a deti batoh nižšie a popruhy s menším rozstupom. Mal by byť ergonomický, perfektne kopírovať chrbát, nesmie tlačiť a pri jazde prekážať. Pre prevážanie hydrovaku stačí batoh s objemom do 6 tich litrov. Ak plánujete v batohu prevážať náhradnú dušu, pumpičku, desiatu, alebo náhradné oblečenie, vyberte batoh s objemom minimálne 8 až 12 litrov.

Kedy vybrať cyklistický batoh s chráničom chrbtice?

Batoh s chráničom chrbtice sa odporúča použiť pri jazde v teréne, pri zjazdoch a pre každého kto chce zvýšiť svoju bezpečnosť. Chránič je možné z batohu vybrať a pri lepších modeloch možno použiť aj samostatne. Pri výbere zohľadnite predovšetkým kvalitu chrániče, mal by spĺňať európske normy a byť vyrobený z kvalitných umývateľných materiálov s nízkou hmotnosťou.

Čo je batoh s vakom na vodu?

Batoh s hydrovakom čiže camelbakom (názov podľa prvého výrobcu) zaistí dostatok tekutín nielen na cyklo túre, ale aj pri závode. Vak naplnený až 3 l vody sa vloží do batohu do špeciálnej kapsy na chrbte. Hadička vedie z rezervoáru otvorom v batohu cez ramenný popruh čo najbližšie k ústam a dodáva cyklistovi tekutiny kedykoľvek potrebuje. Hadička je k popruhu upevnená pútkami, kde je stále po ruke a zároveň pri jazde neprekáža.

V čom sa líšia dámsky a pánsky cyklobatoh?

Cyklistické batohy pre mužov bývajú spravidla vyššie a kvôli širším ramenám sú popruhy ďalej od seba. Dámsky batoh je naopak nižšej s užšími ramennými popruhmi s menšími rozostupmi. Hrudný pás má mäkšie polstrovanie a je prispôsobený dámskemu telu. Každý má však iné preferencie a musí si vybrať batoh vyhovujúce svojej postave, preto je veľká časť modelov označená ako unisex. Dámske modely sa potom odlišujú samozrejme tiež dizajnom.

Aké sú najlepšie značky cyklo batohov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov batohov na bicykel patrí jednoznačne Camelbak, ktorý sa stal priekopníkom v oblasti používania vakov na vodu. Veľmi obľúbené sú ďalej značky Osprey, Deuter, O’Neill alebo McKINLEY. S ohľadom na dobrý pomer cena/výkon sú obľúbené cyklistické batohy Decathlon, alebo lacné batohy na bicykel, ktoré sezónne predáva Lidl.