Vyberáme najlepší trekingový a crossový bicykel

TOP 3 trekové a crossové bicykle

Kellys Cliff 90

Kellys Clea 90

Kellys Carson 40

Pánsky crossový bicykel má odľahčený rám a odpruženú vidlicu pre komfortnú jazdu. Hodí sa na ceste aj do mierneho terénu.Dámsky krosový bicykel je vybavený odpruženou vidlicou a ponúka skvelé jazdné vlastnosti pre pohodlnú jazdu na ceste aj v lese, alebo na poľných cestách.Pánsky trekingový bicykel sa skvele hodí pre dlhšie jazdy a celodenné výlety. Ponúka pohodlný posed a širokú výbavu už v základnej cene bez nutnosti doplnky dokupovať.
+ Odpružená vidlica, hydraulické kotúčové brzdy+ Kotúčové brzdy, komponenty značky Shimano+ 4 veľkosti rámu, rad funkčných a bezpečnostných prvkov v cene
- Mierne vyššia hmotnosť- Iba 2 dostupné veľkosti rámov- Vyššia váha 16,05 kg

Orientačná Cena
519 €

Orientačná Cena
519 €

Orientačná Cena
529 €

Crossové a trekingové bicykle sa skvele hodí na ceste alebo do ľahšieho terénu a sú príjemným kompromisom medzi cestným bicyklom a horským bicyklom. Horský bicykel má širšie pneumatiky a viac výbavy do terénu než trekový bicykel. Cestný bicykel má naopak užšie pneumatiky a hodí sa výhradne pre jazdu po cestách. Crossový a trekový bicykel si ich vlastnosťami a použitými komponentmi veľmi podobné, líšia sa len v drobnostiach. Crossové bicykle majú o niečo dlhší rám, takže umožňujú položenější posed a sú vhodné najmä pre jednorazové, kratšie a športové jazdenie. Oproti tomu trekingový bicykel má väčšinou viac vybavenie ako sú vlastníkmi, nosič, svetlo alebo stojan a je vhodné pre dlhé i niekoľkodenné výlety. V našom porovnávacom teste a výbere sme dali dohromady najlepšie crossové a trekingové bicykle pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie crossové a trekingové bicykle (Test 2024)

VzhľadModelTyp bicyklaUrčenieRámHmotnosťPočet prevodovDostupnosť
Kellys Cliff 90 recenzie a testKellys Cliff 90CrossovýPánskyHliníkový14,8 kg24
Author Vertigo ASL recenzie a testAuthor Vertigo ASLCrossovýPánskyDuralový14,9 kg27
Kellys Clea 90 recenzie a testKellys Clea 90CrossovýDámskyHliníkový14,8 kg24
Author Classic recenzie a testAuthor ClassicCrossovýPánskyDuralový13,9 kg27
Kellys Carson 40 recenzie a testKellys Carson 40TrekingovýPánskyHliníkový16,05 kg24
Leader Fox Šumava recenzie a testLeader Fox ŠumavaCrossovýDámskyHliníkový15,7 kg27
Kellys Cristy 30 recenzie a testKellys Cristy 30TrekingovýDámskyHliníkový16,16 kg24
Alpina Eco LT10 recenzie a testAlpina Eco LT10TrekingovýDámskyHliníkový-21
Leader Fox Point Pro recenzie a testLeader Fox Point ProCrossovýPánskyHliníkový14,2 kg27
Scott Sub Cross 40 recenzie a testScott Sub Cross 40TrekingovýPánskyHliníkový13,64 kg27
Alpina Eco C20 recenzie a testAlpina Eco C20CrossovýPánskyHliníkový-21
4EVER Lavende recenzie a test4EVER LavendeCrossovýDámskyHliníkový-24

Zobraziť celú ponuku

Recenzie crossových a trekových bicyklov

Kellys Cliff 90

Kellys Cliff 90 recenzie a test

Pánsky krosový bicykel Kellys Cliff 90 s 28 palcovými kolesami je ideálny pre jazdu v ľahkom teréne. Má odľahčený hliníkový rám, na výber z dvoch farebných variantov a štyroch veľkostí rámu. Bicykel je vybavený hydraulickými kotúčovými brzdami a odpruženou vidlicou pre pohodlnú jazdu. Prevodovka ponúka 24 rôznych rýchlostí pre možnosti prispôsobenie podľa aktuálneho terénu. Celková hmotnosť tohto bicykla je 14,8 kg.

+ Odpružená vidlica, hydraulické kotúčové brzdy
Mierne vyššia hmotnosť

Author Vertigo ASL

Author Vertigo ASL recenzie a test

Dámsky crossový bicykel Author Vertigo ASL má prehnutý rám prispôsobený potrebám žien a ľahšie sa tak nasadá a zosadá. Rám je vyrobený z duralu a celková hmotnosť bicykla je 14,9 kilogramov. U bicykla nájdete prehadzovačku s 27 rýchlosťami a je vybavené hydraulickými kotúčovými brzdami. Na trhu je k dispozícii v troch rôznych veľkostiach a dvoch farebných kombináciách. Má odpruženú vidlicu pre pohodlnú jazdu v teréne.

+ Výber z troch veľkostí rámu, duralový rám, kvalitné komponenty značky Shimano
Blatníky, odrazky ani svetlá nie sú súčasťou výbavy

Kellys Clea 90

Kellys Clea 90 recenzie a test

Dámsky crossový bicykel Kellys Clea je dostupný v dvoch veľkostiach rámu. Rám je vyrobený z hliníka. Má kvalitné diely značky Shimano a hodí sa pre použitie na ceste aj v miernom a strednom teréne. Celková hmotnosť bicykla je 14,8 kilogramov. Krosový bicykel je vybavený prehadzovačkou s 24 rýchlosťami, je ľahký a veľmi odolný. Vďaka odpruženej prednej vidlici a kotúčovým brzdám sľubuje vysokú bezpečnosť jazdy a navyše pohodlie.

+ Kotúčové brzdy, komponenty značky Shimano
Iba 2 dostupné veľkosti rámov

Author Classic

Author Classic recenzie a test

Author Classic je pánsky crossový bicykel, ktorý sa na trhu ponúka v dvoch farebných variantoch. Je opatrený duralovým rámom o veľkosti 20“ a váži len 13,9 kilogramov. Vďaka nízkej váhe sa s bicyklom ľahko manipuluje a pohodlne sa s ním jazdí. Je vhodný nielen na cesty, ale aj do kopcov, terénu a mimo spevnené cesty. Má predné odpruženú vidlicu, ktorá je uzamykateľná. Nechýba prehadzovačka s 27 rýchlosťami. Predstavec (teda držiak riadidiel) je polohovateľný, čo umožňuje jednoduché nastavenie pozície riadidiel aj vyššie sedla podľa potrieb jazdca. Je vybavený ráfkovými brzdami značky Tektro.

+ Odpružená vidlica, nízka váha, polohovateľný predstavec
Jednotná veľkosť rámu, ráfikové brzdy

Kellys Carson 40

Kellys Carson 40 recenzie a test

Kellys Carson 40 je pánsky trekingový bicykel vybavený hliníkový rámom. Ponúka sa v 4 rôznych veľkostiach rámu a má celkovú váhu 16,05 kilogramov. Je vybavený kvalitnými komponentami Shimano a brzdami značky Tektro. Súčasťou výbavy tohto bicykla sú blatníky, stojan, kryt reťaze a zvonček, čo ušetrí ďalšie nutné investície do výbavy. V cene je tiež predné a zadné svetlo. Tento trekingový bicykel má prehadzovačku, ktorá umožňuje výber z 24 rýchlostí pre pohodlnú jazdu bez ohľadu na terén.

+ 4 veľkosti rámu, rad funkčných a bezpečnostných prvkov v cene
Vyššia váha 16,05 kg

Leader Fox Šumava

Leader Fox Šumava recenzie a test

Dámsky crossový bicykel Leader Fox Šumava má odpruženú vidlicu pre komfortnú jazdu aj v náročnejšom teréne. Vidlici je možné uzamknúť pre jazdu po hladkej ceste. Základ bicykla tvorí hliníkový rám, ktorý je na výber v troch veľkostiach. Ďalej je bicykel vybavený kvalitnými komponentami značky Shimano a brzdami značky Tektro. Použité brzdy sú ráfikové. Výrobca uvádza, že celková nosnosť bicykla je 120 kilogramov a váha tohto krosového bicykla je 15,7 kilogramov. Prehadzovačka umožňuje výber z 27 rýchlosťou a súčasťou výbavy je hliníkový stojanček.

+ Kvalitné komponenty Shimano, stojan v cene, 27 rýchlostí
Ráfikové brzdy

Kellys Cristy 30

Kellys Cristy 30 recenzie a test

Dámsky trekingový bicykel Kellys Cristy 30 má odľahčený hliníkový rám. Celková váha bicykla je 16 kilogramov. Súčasťou ceny sú blatníky, nosič, stojan, kryt reťaze a zvonček pre pohodlné a bezpečné použitie v meste. Bicykel je vybavený ráfikové brzdami. V ponuke je v dvoch veľkostiach rámu, je opatrené komponentmi značky Shimano a brzdami značky APSE. Bicykel má prehadzovačku s 24 rýchlosťami.

+ Hliníkový odolný rám, bohatá výbava v základnej cene
Vyššia váha 16,15 kg, ráfikové brzdy

Alpina Eco LT10

Alpina Eco LT10 recenzie a test

Dámsky trekový bicykel Alpina Eco LT 10 s 28“ kolesami je vybavený hliníkovým rámom. V ponuke je s dvoma veľkosťami rámu. Veľkou výhodou je nízka cena, a napriek tomu bohatá výbava. Naviac má bicykel kvalitné komponenty Shimano a pohodlné otočné radenie. Prehadzovačka ponúka výber z 21 rýchlostí. Bicykel je osadený ráfikové brzdami značky APSE. Bicykel sa skvele hodí na bežné denné posúvanie, jazdu v meste i celodenné výlety. V cene sú blatníky, zadný nosič, stojan i zvonček.

+ Dobrý pomer ceny a výkonu, bohatá výbava
Iba 21 rýchlostí

Leader Fox Point Pro

Leader Fox Point Pro recenzie a test

Pánsky cross bicykel Leader Fox Point Pro je opatrený pevným a kvalitným hliníkovým rámom, ktorý je veľmi odolný. Výrobca uvádza nosnosť slušných 120 kilogramov. Celková váha tohto bicykla je 14,2 kilogramov. Bicykel je k dostaniu s tromi rôznymi veľkosťami rámu a komponentmi značky Shimano. Brzdy sú ráfkové a prehadzovačka umožňuje výber z 27 rôznych rýchlostí pre pohodlnú jazdu v každom teréne. Súčasťou výbavy bicykla je hliníkový stojanček a predné a zadné odrazové sklo.

+ Stojan a odrazky v cene, 27 rýchlostí
Ráfikové brzdy

Scott Sub Cross 40

Scott Sub Cross 40 recenzie a test

Pánsky trekingový bicykel Scott Sub Cross 40 je tvorený pevným hliníkovým rámom, ktorý sa ponúka v piatich rôznych veľkostiach. Súčasťou výbavy bicykla sú hydraulické kotúčové brzdy a prehadzovačka, ktorá umožňuje výber z 27 rýchlostí. Hmotnosť bicykla je 13,64 kilogramov. Trekový bicykel značky Scott má odpruženú prednú vidlicu a pohodlné sedlo pre komfortnú jazdu na ceste aj v teréne, a kvalitné komponenty Shimano.

+ 27 rýchlostí, hliníkový rám, nízka hmotnosť, kotúčové brzdy
Bicykel nemá odrazky ani žiadnu ďalšiu výbavu

Alpina Eco C20

Alpina Eco C20 recenzie a test

Pánsky crossový bicykel Aplin Eco C20 má rám z ľahkej hliníkovej zliatiny. Vďaka tomu je ľahký a zároveň odolný. Súčasťou výbavy je pákové radenie, prehadzovačka s 21 prevodmi a odolné komponenty značky Shimano. Bicykel má odpruženú prednú vidlicu a ráfikové brzdy značky APSE, ktoré zaisťujú bezpečnú jazdu. Tento bicykel sa hodí na ceste aj do mierneho terénu. Využijete ho tiež na dlhšie trasy. Má veľmi dobrý pomer ceny a výkonu.

+ Dobrý pomer ceny a výkonu, ľahký rám
Výrobca neuvádza hmotnosť, iba 21 rýchlostí

4EVER Lavende

4EVER Lavende recenzie a test

Dámsky crossový bicykel 4EVER Lavende je vhodný primárne na kratšie výjazdy, jednodňové výlety a jazdu po spevnených cestách. Má odpruženú prednú vidlicu, takže zvládne aj mierny terén, ale viac sa hodí na cesty. Má znížený hliníkový rám pre jednoduché a pohodlné nasadanie a prehadzovačku s 24 rýchlosťami pre pohodlnú jazdu. Súčasťou sú komponenty a ráfikové brzdy. V ponuke je s 2 veľkosťami rámu pre výber podľa výšky jazdca.

+ Výhodná cena, odpružená predná vidlica
Ráfikové brzdy

Najpredávanejšie krosové bicykle na trhu

Medzi najpredávanejšie krosové bicykle patrí Kellys, Author, Kross alebo CTM. Ďalší kvalitný výrobcovia bicyklov sú Ghost, Merida alebo Giant.

Ako vybrať trekingový a krosový bicykel

Bicykel je skvelým dopravným prostriedkom pre dochádzanie na krátke vzdialenosti aj výbornou možnosťou relaxácie na dlhších celodenných alebo niekoľkodňových výletoch. Pre to, aby bola jazda komfortný a jazdca bavila je ale treba vybrať adekvátny bicykel. Na to, ako vybrať crossový alebo trekový bicykel, sa zameriame na nasledujúcich riadkoch nášho nákupného radcu.

Trekingový bicykel

Trekový bicykel je vhodný najmä pre dlhšie výlety a niekoľkodňové cyklo túry. Je navrhnutý s ohľadom na pohodlie a má dodatočné vybavenie pre prevážanie batožiny alebo jazdu za tmy a horšieho počasia. Často tak má trekový bicykel blatníky, zadný nosič, svetlá vpredu aj vzadu alebo stojan. Trekový bicykel je vhodný pre tých, ktorí hľadajú skôr rekreačnú jazdu alebo plánujú skôr dlhší pokojné výlety a vychádzky. Posed je takisto vzpriamenejší oproti krosovému bicyklu, vzhľadom ku kratšiemu rázvoru kolies a inak tvarovanému rámu.

Crossový bicykel

Naopak krosový bicykel je určený primárne na kratšie športové jazdenie v horšom teréne. Je navrhnutý tak, aby bol čo najľahší a aby bolo šliapania čo najefektívnejšie. Prípadné doplnky je potrebné dokúpiť a na bicykel namontovať zvlášť. Športové modely crossových bicyklov majú spravidla kvalitnejšie komponenty, ktoré počítajú s vyšším zaťažením a hodí sa pre ľudí, ktorí na bicykli jazdia veľmi často a chcú si užiť športovú jazdu.

Podľa pohlavia

Crossové aj trekingové bicykle sa vyrába v pánskej i dámskej variante. Rozdiel je najmä v stavbe a tvare rámu. Pánske bicykle majú štanglu, dámske bicykle jej väčšinou vybavené nie sú. Vďaka tomu sa ženám na bicykel ľahšie nasadá aj v prípade, že majú sukňu alebo šaty.

Rozdiel môže byť tiež v použitom sedle. Dámska sedla sú väčšinou širšia pre pohodlnejšie posed a bývajú tiež mäkšie.

Veľkosť a materiál rámu

V prípade ráme je dôležitá jeho váha, čím ľahší rám a celý bicykel, tým ľahšie sa s bicyklom manipuluje a tým pohodlnejšie a rýchlejšie jazda môže byť. Najkvalitnejšie a najdrahšie modely mávajú rámy vyrobené z duralu alebo karbónu. Naopak veľmi nevhodná je oceľ, ktorá je síce odolná, ale ťažká. Výnimočne sa používajú kvalitné a pevné oceľové rámy. Najčastejšou variantom potom je hliník alebo zliatiny hliníka, ktoré sú síce menej odolné, ale ľahké a lacné.

Veľkosť rámu musíte voliť podľa výšky jazdca, udáva sa v palcoch a štandardné sú rámy od 15“ do 23“ a pokrývajú výšky od 150 centimetrov až do viac ako 2 metrov.

Hydraulické alebo mechanické brzdy?

Kvalitnejšie krosové a trekové bicykle majú hydraulické brzdy, v tomto prípade je ale treba počítať s vyššími nákladmi na servis. Hydraulické brzdy fungujú na princípe hadice s kvapalinou, ktorá pôsobí ako piest. Sú výkonnejšie, drahšie a servis je náročnejšia, preto je treba počítať s ďalšími investíciami v rámci servisu a údržby.

Mechanické brzdy sú ovládané lankom. Ich výhoda spočíva v nižšej cene a menej nákladnému servisu. U mechanických bŕzd nie je potrebné meniť brzdovú páku. Sú ale menej účinné a reagujú na stlačenie pomalšie.

Vidlice a odpruženie

Pri výbere musíte zohľadniť aj terén, v ktorom budete jazdiť. Crossové a trekingové bicykle sú buď celoodpružené alebo majú odpruženú prednú vidlicu.

Odpruženie poskytuje vyšší komfort pri jazde v teréne a mimo spevnené cesty. Sú tri typy odpruženie vidlice – elastometrické, pomocou pružinových tlmičov alebo pomocou vzduchových tlmičov. Odpruženie prostredníctvom tlmičov je efektívnejšie, má dlhšiu životnosť a používa sa vo väčšine prípadov.

Kolesá a plášte

Dôležitá je tiež veľkosť kolies a vzorka plášťa. Veľkosť kolesá sa udáva v palcoch a tiež záleží na výške jazdca. Všeobecne platí, že čím menšie kolesá, tým ľahšie sa bicykel ovláda a zatáča sa s ním. Čím väčší je priemer kolies, tým ľahšie sa s ním jazdí v náročnejšom teréne a prechádza prekážky. Trekové a krosové bicykle majú zvyčajne 28 alebo 29 palcov.

Plášte kolies pre trekové bicykle sú špecifické. Majú menšie vzorka ako horský bicykel, ale väčšiu vzorku ako cestný bicykel. Tiež šírka sa pohybuje niekde medzi šírkou plášťa pre cestnú a šírkou plášťa pre horský bicykel. Aj tu platí, že čím širšie plášť, tým ľahšie sa na bicykli pôjde v náročnejšom teréne.

Ďalšia výbava

Ďalej je potrebné zvážiť ďalšiu výbavu v cene. Niektoré bicykle majú svetla, odrazky, zvonček, stojan či zadný nosič. To oceníte najmä v prípade jazdy v meste a každodennom používaní na dochádzanie. Naopak, v prípade športovej jazdy také doplnky väčšinou nie sú potrebné a môžete ich pri výbere bicykla vynechať. Na väčšinu modelov je možné zakúpiť a pripevniť výbavu, ktorá nie je v základnej cene.

Cena

Ceny trekových a crossových bicyklov začínajú okolo 200 až 300 eur. Jedná sa o najlacnejší modely s nízkou výbavou a menej pohodlnú jazdou. Nehodí sa na dlhé trasy a využijú ich najmä začiatočníci.

Stredná cenová relácia ponúka bicykle od 400 eur do 1000 eur. Tieto modely sú väčšinou lepšie vybavené a majú kvalitnejšie komponenty. Hodí sa pre každodenné používanie, dlhšie výlety a pokročilých jazdcov.

Bicykle nad 1000 eur sú vhodné pre najnáročnejších. Celková cena trekových alebo crossových bicykloch môže šplhať až do rádov desaťtisícov v prípade profesionálnych modelov.

Otázky při výběru krosového a trekingového kola

Čo je trekingový bicykel?

Trekingový bicykel možno označiť aj ako cestovný a je vhodný predovšetkým pre dlhšie cyklo výlety, kde potrebujete určitú mieru pohodlia a dodatočné vybavenie. Zároveň je kompromisom k cestnému a horskému bicyklu.

Aké sú najlepšie značky krosových bicyklov?

K najobľúbenejším výrobcom a značkám crossových a trekových bicyklov patria napríklad Author, Kellys, Scott, Merida, prípadne Leader Fox.

Aký je rozdiel medzi crossovým a trekingovým bicyklom?

Crossové bicykle majú o niečo dlhší rám, takže umožňujú položenější posed a sú vhodné najmä pre kratšie a športové jazdenie. Oproti tomu trekingový bicykel má typicky viac vybavenia a je vhodný pre dlhé i niekoľkodenné výlety. Ak vás zaujíma viac podrobností a pre aké užitie je ktorý typ bicykla vhodný, prečítajte si predchádzajúce časť tejto stránky.

Vybrať horský alebo crossový bicykel?

Crossový bicykel je kompromisom k horskému a cestnému bicyklu. Cross bicykle majú napríklad o niečo dlhší rám a všeobecne sú vhodné pre kratšie športové jazdenie. Väčšinou tiež v základnej cene nedostanete výbavu. Záleží aj od účelu, pre ktorý bicykel kupujete. O rozdieloch a vlastnostiach sa môžete dočítať v přechozí časti stránky.