Vyberáme najlepší chemické WC

TOP 3 chemická WC

Thetford Porta Potti Qube 365

CAMPINGAZ Portable Toilet

VETRO-PLUS Happy Green

Veľmi obľúbené a kvalitné chemické WC s všestranným využitím. Má veľkú odpadovú nádobu, piestový splachovací mechanizmus aj kontrolku stavu naplnenosti.Veľmi pohodlný chemický záchod s výborným spracovaním a s praktickými konštrukčnými prvkami. Jeho súčasťou je kompletná chémie do WC aj špeciálny toaletný papier.Mobilné chemické WC s dobrým pomerom cena/výkon. Má objemné nádoby, nízku hmotnosť a výbornú nosnosť až 130 kg.
+ Ocenenie produkt roku, výborný pomer cena/výkon, ukazovateľ stavu naplnenia+ Veľmi pohodlné sedenie, veľká sedacie doštička, kvalita spracovania+ Dobrý pomer cena/výkon, veľké objemy nádrží, integrovaná držadlá na bokoch nádob
- Nič zásadného- Menšie otvor pre plnenie splachovacej nádrže- Machový splachovací mechanizmus

Orientačná Cena
99,90 €

Orientačná Cena
85,50 €

Orientačná Cena
68,90 €

Nielen milovníkom campingu, ale aj napríklad pri stavbe nového domu príde chemické WC vhod. Kvôli hygienickým požiadavkám nahrádza suchý záchod už aj na chatách, hodí sa skrátka všade tam, kde nie je možnosť pripojenia normálne toalety. Ako prenosné WC pre seniorov tiež dokáže uľahčiť život aj najstarší generácii alebo je využívané ako WC pre imobilné osoby. Ich výhodou je ľahká údržba, sú bez zapáchajúce a na prevádzku nepotrebujú elektrinu. Nutnosťou je len doplňovanie chemických prostriedkov, používanie špeciálneho toaletného papiera a pravidelné vyprázdňovanie zbernej nádrže. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie chemická WC pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie chemické záchody (Test 2024)

VzhľadModelTypSplachovanieOdpadová nádržSplachovacia nádržNosnosťRozmery (V׊×H)Dostupnosť
Thetford Porta Potti Qube 365 recenzie a testThetford Porta Potti Qube 365Prenosné WCPiestové21 l15 l120 kg414×383×427 mm
SportTeam Rulyt 12/20 L recenzie a testSportTeam Rulyt 12/20 LPrenosné WCMechové20 l12 l130 kg410×350×410 mm
CAMPINGAZ Portable Toilet recenzie a testCAMPINGAZ Portable ToiletPrenosné WCPiestové20 l15 l130 kg420×380×440 mm
Thetford Porta Potti Qube 335 HDK recenzie a testThetford Porta Potti Qube 335 HDKPrenosné WCPiestové10 l10 l120 kg313×342×382 mm
VETRO-PLUS Happy Green recenzie a testVETRO-PLUS Happy GreenPrenosné WCMechové20 l10 l130 kg420×365×415 mm
Thetford Porta Potti Qube 165 recenzie a testThetford Porta Potti Qube 165Prenosné WCMechové21 l15 l120 kg414×383×427 mm
Fiamma Bi-Pot 39 recenzie a testFiamma Bi-Pot 39Prenosné WCPiestové20 l15 l110 kg392×360×435 mm
Dometic 976 recenzie a testDometic 976Prenosné WCPiestové18,9 l8,7 l-387×333×387 mm
Thetford Porta Potti Excellence 565 Electric recenzie a testThetford Porta Potti Excellence 565 ElectricPrenosné WCElektrické21 l15 l200 kg448×388×450 mm
Thetford C402-X recenzie a testThetford C402-XZabudovanéElektrické19,3 l15 l-512×670×400 mm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie chemických WC

Thetford Porta Potti Qube 365

Thetford Porta Potti Qube 365 recenzie a test

Thetford Porta Potti Qube 365 je jednoznačne najpredávanejšie chemické WC oceňované ako samotnými zákazníkmi, tak aj firemnou klientelou. Má výborné a funkčné spracovanie, vydarený dizajn atraktívnu obstarávaciu cenu. Nie je tak prekvapením, že sa tento chemický záchod pýši spotrebiteľským ocenením produkt roku. Skúsenosti spotrebiteľov hovorí o pohodlnej výške sedátka a o skvele fungujúcim splachovanie, ktoré je riešené piestom. Veľká odpadová nádrž má objem 21 litrov a tomu zodpovedá aj veľkosť 15 litrové splachovacie nádrže.

+ Ocenenie produkt roku, výborný pomer cena/výkon, ukazovateľ stavu naplnenia
Nič zásadného

SportTeam Rulyt 12/20 L

SportTeam Rulyt 12/20 L recenzie a test

Chemický záchod SportTeam Rulyt 12/20 L je obľúbeným typom pre svoju pomerne nízku cenu a celkovo kvalitným spracovaním. V porovnaní ponúka vyššiu nosnosť 130 kilogramov a objemné nádoby – odpadová nádrž má objem 20 litrov a splachovacie nádrž objem 12 litrov. Spotrebitelia chvália oproti starším typom lepší a chytrejší spracovanie, napríklad dolievanie vody do splachovacej nádrže je vyriešené oveľa lepšie. Naopak s obavami hodnotí tenší tyčku vyťahovacieho mechanizmu zápachové klapy, alebo menej praktické umiestnenie vypúšťacieho otvoru.

+ Nízka obstarávacia cena, nosnosť až 130 kg, dostatočná výška sedacieho prkýnka
Drobné konštrukčné nedostatky

CAMPINGAZ Portable Toilet

CAMPINGAZ Portable Toilet recenzie a test

Chemické WC CAMPINGAZ Portable Toilet je veľmi pohodlná chemická toaleta, oproti iným modelom má veľkú sedaciu dosku, ktorá je navyše umiestnená dostatočne vysoko. Spracovanie a materiály sú tiež na výbornej úrovni, čo potvrdzujú na základe skúseností samotní spotrebitelia vo svojich recenziách. Splachovanie je riešené lepším piestovým mechanizmom, obidve nádrže majú veľký objem a dobrá je tiež nosnosť 130 kilogramov. Obe dve časti toalety majú na sebe integrovaná madlá na prenášanie a poteší tiež bohaté príslušenstvo, súčasťou mobilné toalety je ako kompletná chémie, tak i toaletný papier pre chemické WC.

+ Veľmi pohodlné sedenie, veľká sedacie doštička, kvalita spracovania
Menšie otvor pre plnenie splachovacej nádrže

Thetford Porta Potti Qube 335 HDK

Thetford Porta Potti Qube 335 HDK recenzie a test

Chemické WC Thetford Porta Potti Qube 335 HDK má veľmi kompaktné rozmery, vďaka ktorým je táto chemická toaleta vhodná do malých obytných vozov, karavanov, alebo aj na menšie lode. Menším rozmerom zodpovedá aj jej hmotnosť len 3 kg a podľa popisu výrobca je vhodná aj ako tréningová toaleta pre malé deti. Napriek tomu má výkonné piestové splachovanie a nechýba ani ukazovateľ stavu naplnenia odpadovej nádrže. Pre dospelé osoby, najmä starší, však poskytuje menší komfort, s čím je potrebné počítať.

+ Malé rozmery vhodné do menších karavanov, ideálna na loď, hmotnosť len 3 kg
Menšej komfort v dôsledku menších rozmerov

VETRO-PLUS Happy Green

VETRO-PLUS Happy Green recenzie a test

Chemické mobilné WC VETRO-PLUS Happy Green zaujme najmä dobrým pomerom cena/výkon, inak sa jedná o jednoduché chemické WC, ktoré spoľahlivo plnia svoju funkciu. Poteší objemnou odpadovou nádrží s kapacitou 20 litrov a menšiou splachovacou nádrží s objemom 10 l. Pohodlnejšiu manipuláciu zaisťujú madlá na oboch nádobách a ako výborná sa javí aj nosnosť až 130 kg. Užívatelia vo svojich recenziách spomínajú kritiku iba smerom k měchovému splachovaciemu mechanizmu, ktorý vyžaduje použitie väčšej sily, ktoré najmä malé deti nemusia byť schopní dosiahnuť.

+ Dobrý pomer cena/výkon, veľké objemy nádrží, integrovaná držadlá na bokoch nádob
Machový splachovací mechanizmus

Thetford Porta Potti Qube 165

Thetford Porta Potti Qube 165 recenzie a test

Chemické WC Thetford Porta Potti Qube 165 je kvalitný prenosný záchod s atraktívnou obstarávacou cenou, zaujme svojím veľmi kvalitným spracovaním a mnohými detailmi, ktoré uľahčujú jej každodenné používanie. Spomenúť môžeme integrovaný zámok veka, drážku pre ľahké otvorenie, vylepšenú rukoväť ventilu aj lepšiu rukoväť pre manipuláciu s odpadovou nádržou. Veľmi praktické je aj tlačidlo, ktoré slúžia k čistému a pohodlnému vyprázdňovanie odpadovej nádrže. Prenosný záchod má veľké nádrže, ponúka komfortné sedenie a zamrzí snáď len použitie machového splachovacieho mechanizmu, čo však zodpovedá nižšej obstarávacej cene.

+ Kvalitné a pekné spracovanie, mnoho funkčných detailov, nízka hmotnosť
Machový splachovací mechanizmus

Fiamma Bi-Pot 39

Fiamma Bi-Pot 39 recenzie a test

Chemický záchod Fiamma Bi-Pot 39 je kvalitným výrobkom, zo skúseností spotrebiteľov vyplíva, že je vyrobený z veľmi odolných plastov, ktoré majú dlhú životnosť, výrazne presahujúci záručnú dobu. Odpadová nádrž má veľký objem 20 litrov a za veľkoobjemovú sa dá považovať aj nádrž na splachovanie s 15-tich litrami. Výrobca použil lepší piestový systém splachovania a praktické sú tiež veľké otvory na oboch nádržiach. Ako na horšiu možno nazerať na menšiu nosnosť 110 kilogramov a tiež nepoteší menšia výška 39,2 cm, ktorá, hoci nepatrne, znižuje užívateľský komfort.

+ Veľké otvory nádrží, piestový splachovací mechanizmus, kvalitné materiály
Menšia konštrukčná výška

Dometic 976

Dometic 976 recenzie a test

Chemické WC Dometic 976 zaujme premysleným spracovaním, v dôsledku ktorého má tento chemický záchod mierne vyššiu obstarávaciu cenu. Najzaujímavejšie funkciou je 360° tlakový oplach misy. Piestovým mechanizmom sa natlakuje splachovací mechanizmus (uvádza sa stlačenie 15x) a následným stlačením tlačidla dôjde k účinnému spláchnutie. Chytro vymyslené je aj vylievanie odpadovej nádoby s upouštěcími otvormi vzduchu a nechýba ani kontrolka stavu naplnenosti spodnej nádoby. Svojou kapacitou sa dá mobilná toaleta považovať stále za veľkú, odpadová nádrž má objem necelých 19 l a splachovacia 8,7 l.

+ 360° tlakový oplach, kontrola hladiny naplnenia, ochrana proti pretečeniu
Mierne vyššia nákupná cena

Thetford Porta Potti Excellence 565 Electric

Thetford Porta Potti Excellence 565 Electric recenzie a test

Elektrické chemické WC Thetford Porta Potti Excellence 565 Electric je veľmi komfortná chemická toaleta, ktorú výrobca popisuje ako luxusnú a v jedinečnom dizajne. Výrobok je veľmi prepracovaný a za vyššiu cenu ponúka veľké množstvo funkcií. Tou hlavnou je tlačidlové elektrické splachovanie, vodu čerpá integrované elektrické čerpadlo. Ďalej nechýba signalizácia naplnenia, alebo ukazovateľ množstva v odpadovej nádrži. Netypickým, avšak praktickým, je tiež integrovaný držiak toaletného papiera v spodnej nádobe.

+ Elektrické čerpadlo pre splachovanie, objemné nádrže, integrovaný držiak toaletného papiera
Vyššia cena

Thetford C402-X

Thetford C402-X recenzie a test

Kazetové chemické WC do karavanu Thetford C402-X je elektronický chemický záchod, ktorý ponúka maximálny možný komfort. Kazetový systém odpadovej nádrže sa dá ľahko vysunúť do strany a je opatrený kolieskami, takže sa s odpadovou nádržou ľahko manipuluje. Elektrické čerpadlo uľahčuje každé spláchnutie a celkovo väčšie rozmery prispievajú výrazne väčšiemu pohodliu pri užívaní. Má tiež spevnenú záchodovú dosku a stráženie hladiny odpadovej nádrže. Podľa popisu výrobca sa umiestňuje výhradne proti múre vnútri karavanu, alebo obytného vozu. Iné použitie výrobca nezmieňuje.

+ Veľmi pohodlný chemický záchod, pokročilý systém splachovania, jednoduchá obsluha
Vhodný do karavanov a obytných vozidiel

Ako vybrať chemické WC

Najprv je nutné zvoliť miesto použitia WC, či hľadáte cestovné alebo potrebujete chemické WC na chate. Podľa toho voľte hmotnosť a veľkosť toalety. Dôležitý je tiež objem splachovacie a zbernej nádrže. Výšku WC potom vyberajte podľa osobných preferencií všetkých používateľov, pre staršie osoby sú vhodnejšie vyššie modely. Piestové splachovacie zariadenie a ukazovateľ naplnenia odpadovej nádrže uľahčujú manipuláciu s toaletou a kvôli záťaži toalety dbajte na výber kvalitných materiálov. Dôležitý je aj výber dobre rozložiteľného toaletného papiera.

Ako funguje chemické WC

Princíp chemického WC je pomerne primitívnej. Skladá sa z dvoch nádob, nádoby na vodu na splachovanie a spodnej nádoby na fekálie, pričom v oboch nádobách musí byť pridaný odlišný špeciálny chemický prípravok. Súčasťou je sedátko a splachovač, ktorý môže mať rôzne prevedenia.

Chemické prostriedky v odpadovej nádobe rozpúšťajú odpad a eliminujú zápach, prípravky vo splachovacie nádrži WC čistia a dezinfikujú. Nutnosťou je používanie špeciálneho toaletného papiera, s ktorým si chémia poradí lepšie než s tým klasickým. Užívanie WC je potom podobné ako u klasickej toalety len s tým rozdielom, že po naplnení odpadovej nádrže sa musí vyliať na k tomu určené miesto.

Zabudované chemické WC

Je vhodné ako chemické WC na chatu alebo chemické WC do karavanu, kde sa nepredpokladá častá manipulácia. Postaví sa k stene, alebo sa pevne zabuduje. Niektoré sa dajú pripojiť aj ku kanalizácii, čím sa plne nahradí klasické WC. V prípade pripojenia na centrálnu nádrž vody nepotrebuje toaleta splachovacej rezervoár.

Zabudované modely vynikajú objemnými nádržami a ľahkou údržbou. Nevýhodou je vyššia cena, náročnejšia inštalácia a nákladnejšie opravy. Z užívateľského hľadiska je ich používanie príjemnejšie, pretože sú viac stabilné a sedadlo majú spravidla umiestnené vyššie.

Mobilné WC

Ide o veľmi praktické a všestranné použitie, využiť sa dá pri kempovaní, na záhradkách alebo ako prenosné WC pre starších ľudí. Jeho výhoda je priaznivá cena, univerzálne využitie a nízka poruchovosť. Nedá sa ale pripojiť ku kanalizácii, údržba je náročnejšia a odpadová nádrž má menší objem. Existujú ako veľmi kompaktné prevedenie, u ktorých je nižšej užívateľský komfort, tak aj väčšie prenosná WC, ktoré sú pohodlnejšie.

Parametre chemického záchodu

Rozmery

Pre maximálny komfort pri používaní chemické toalety sa musí dbať na jej rozmery. Mobilné WC sú spravidla menšie ako zabudované a ohľad berte hlavne na najväčšie osoby, ktoré budú WC používať. Na prenosný záchod pre seniorov sú potom nároky obzvlášť vysoké.

 • Výška sedátka – Najnižšie toalety sú vysoké približne 30 cm, obľúbené sú potom modely s výškou okolo 40 cm. Najvyšší, najčastejšie zabudovaná WC, dosahujú výšky až 50 cm. Dokúpiť sa dá aj špeciálny sedák alebo možno chemické WC umiestniť na vyvýšené miesto pre väčší komfort.
 • Šírka – U kompaktných modelov začína šírka na 33 cm, najčastejšie sa stretnete s šíri 35-45 cm. Čím širšie suchý záchod bude, tým bude viac komfortný, avšak o to horšie bude manipulácia, alebo umiestnenie.
 • Hĺbka – Hĺbka chemického WC sa pohybuje najčastejšie medzi 40 až 50 centimetrami nehľadiac na jeho vykonanie a typ.

Objem odpadovej nádrže

Objem odpadovej nádrže určuje kapacitu mobilné toalety, menšie sú vhodné pre menej časté používanie a pre menší počet ľudí, objemnejšie nádrže naopak pre častejšie využitie. Určite preto zohľadnite počet osôb, ktoré budú WC používať. Nádrž na odpad je väčšia ako nádoba na vodu, pretože musí pojať fekálie aj splachovaciu vodu. Zbernej nádrže pojmú od 10 do 23 l, v závislosti od typu chemického WC.

Objem nádrže na vodu

Splachovacia nádrž je menšia ako odpadová a jej objem sa kalkuluje tak, aby vystačil na jedno celé zaplnenie odpadovej nádrže. Modely, ktoré sa pripájajú k vodovodnému systému žiadnu nádrž na vodu nemajú. Nádrže na splachovanie majú objem od 8 do 15 l, pričom nádrž s objemom 15 l je zhruba na 50 spláchnutie.

Hmotnosť a nosnosť

U vstavaných chemických toaliet nie je hmotnosť prioritou a váži zhruba 10 kg. Pri prevážaní mobilného WC však nižšiu hmotnosť oceníte, ideálna mobilná toaleta vážiaci okolo 5 kg. Predovšetkým ak WC používajú ťažšie osoby, voľte chemické WC s dostatočnou nosnosťou i miernu rezervou. Nosnosť chemických záchodov sa potom pohybuje v rozmedzí od 100 kg až do 300 kg.

Systém splachovania

Splachovadlo je kľúčovou súčasťou WC, s ktorou prídete vždy do styku. Vyberať môžete medzi manuálnym alebo elektronickým mechanizmom.

 • Piestové splachovanie – Manuálne ovládané splachovadlo funguje pomocou piestu, vďaka ktorému nie je potreba vynaložiť na spláchnutie tak veľkú silu. Má síce mierne vyššie obstarávacie náklady, ale komfort, jeho životnosť a jednoduché ovládanie vyššiu cenu kompenzujú.
 • Machový systém – Špeciálny mech v podobe harmoniky vytláča vodu z nádrže, na čo je potrebné vynaložiť väčšiu manuálnu silu. Mech sa rýchlejšie opotrebováva, avšak náhradné sa dajú k väčšine modelov ľahko zohnať. Ide o najlacnejšie manuálne splachovanie, čo znižuje celkovú cenu WC.
 • Elektronická pumpa – Elektronické riešenie je najkomfortnejšie spôsob splachovanie, pretože splachuje úplne samo. Býva súčasťou drahších vstavaných modelov, ale aj niektoré prenosné záchody ním sú vybavené. Na napájanie čerpadla je nutnosťou pripojenie k elektrine (12 V) a jedná sa jednoznačne o najkomfortnejšej systém splachovania.

Materiály

Chemické toalety, predovšetkým tie s vyššou hmotnosťou a nosnosťou, sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov s dlhou životnosťou. Pre výrobu chemických toaliet sa používa výhradne plast, pre svoje dobré vlastnosti. Rovnako ako kvalitne spracovaná konštrukcia je dôležité tiež kvalitné tesnenie. Pokiaľ chcete tesnenie predĺžiť životnosť, ošetrite tesnení špeciálnym lubrikantom.

Funkcie chemického WC

Otočná misa

Pri niektorých modeloch možno misu otočiť až o 180°, čím sa efektívne šetrí miesto a prispôsobí sa tak malým priestorom. Otočnou misu by malo mať určite chemické WC do karavanu, kde sa s málo priestorom budete potýkať takmer vždy.

Indikátory

Jedná sa o ukazovatele stavu hladiny, či už vo splachovacie alebo odpadovej nádrži. Pracujú pomocou plaváka, ktorý pláva na hladine, a ukazuje reálnu výšku hladiny v nádržiach. Vďaka indikátorom užívateľ jednoducho zistí, kedy musí nádrž vyprázdniť. Ukazovatele stavu hladiny pri naplnení ukazujú často aj červenú výstrahu.

Kolieska a madlá na odpadové nádrži

Pre zvýšenie komfortu pri manipulácii môžu byť niektoré prenosné WC s kolieskami a s pohodlnými madlami. S odpadovou kazetou potom možno vďaka nim jazdiť podobne ako s cestovným kufrom.

Náplne do chemického WC

Pre správnu údržbu a prevádzku toalety sú nutnosťou chemické prostriedky a vhodný toaletný papier.

Toaletný papier pre chemické WC

Aby sa z toaletného papiera pôsobením chémie stala doslova tekutina, musí byť ľahko rozložiteľný. Obyčajný papier by sa nestíhal rozkladať a rýchlo by naplnil a upchal nádrž. Tie najlepšie toaletné papiere pre chemické WC sa dokážu rozpustiť tak rýchlo, že sa ani nestihnú nanášať na steny odpadové kazety, čo výrazne zvyšuje komfort čistenia.

Za štyri role špeciálneho papiera zaplatíte 3 až 8 €. Za používanie bežného toaletného papiera zaplatíte síce menej, je ale potrebné obstarať odpadkový kôš, často ho vynášať a z hygienických dôvodov dezinfikovať.

Chémia do chemického WC

Náplň do chemického WC je jeho nevyhnutnou súčasťou. Eliminuje tvorbu plynov v zásobníku a stará sa o rozklad fekálií i toaletného papiera. Kúpite ju jednoducho na internete, u všetkých predajcov chemických toaliet, kempingového vybavenia a v špecializovaných predajniach s čistiacimi prostriedkami. Do nádrže na vodu a do odpadovej nádrže sa predávajú rozdielne prostriedky a väčšina výrobcov predáva sadu prípravkov pre oba rezervoáre.

 • Prostriedok do splachovacej nádrže – Označuje sa spravidla ružovou farbou a má iné zloženie než chémia do odpadovej nádrže. Jej úlohou je dezinfikovať, ošetrovať misu pri splachovaní a zanechávať príjemnú vôňu. Pre WC s pripojením na centrálnu nádrž sa používajú spreje na rovnakom princípe, ktoré sa striekajú priamo do misy.
 • Chémia do odpadovej nádrže – Pre rozklad fekálií a toaletného papiera je potrebné použiť zelenou alebo modrou chémiu, ktorá tiež zabraňuje tvorbe zápachu a baktérií. Je to veľmi agresívna tekutina, preto vyžaduje opatrné zaobchádzanie. Zelenú, ekologickejšie verziu, je potreba vylievať častejšie, pretože je menej agresívna a má slabšie účinok. Obsahuje menej škodlivých látok, a naopak podporuje tvorbu prospešných baktérií, ktoré rozkladajú odpad šetrnejším spôsobom.
 • Tablety do chemického WC – Alternatívou k tekutým prípravkom sú rozpustné tablety, podobajú sa tabletám do umývačky riadu. Majú rovnakú účinnosť ako tekuté prípravky, na rozdiel od nich ale šetrí miesto v karavane. K dostaniu sú ako v modrej, tak v zelenej verzii.

Na údržbu čisté toalety je nutné ju tiež pravidelne čistiť. K dostaniu je ako prostriedok na čistenie toalety, tak špeciálny prípravok na čistenie zbernej kazety. Pre ošetrenie gumového tesnenia WC sa odporúča aplikácia špeciálneho spreja a vždy si pred manipuláciou s prostriedkami nezabudnite nasadiť ochranné rukavice.

Kam vyliať odpad z chemického WC?

Nikdy nevylievajte odpadovú nádrž do prírody, či už používate modrú alebo zelenú chémiu. Kompostovať možno len odpad bez chemických prípravkov (suché WC). Odpad s chemickou zložkou vylievajte iba na miesta určenia.

Miesta pre vyliatie chemického WC nájdete väčšinou v kempoch, pri diaľniciach alebo na benzínových pumpách. V SR sa so špeciálnymi miestami pre tento účel nestretnete tak často, ako v zahraničí. Tam narazíte napr. Na CamperClean automaty (Nemecko) a tiež na tzv. Elsan points (Veľká Británia).

Za žiadnych okolností by sa „čierna voda“ nemala vylievať do miesta určeného pre „šedú vodu“ (odpadová voda bez chémie) a musí sa samozrejme držať čo najďalej od vody pitnej. Odpadová nádrž by sa nemala vylievať ani do klasického záchodu. (zdroj: campingandcaravanningclub.co.uk)

Ako často vylievať chemické WC?

Početnosť vylievanie záleží na mnohých parametroch. Ovplyvňuje ho veľkosť nádrže, počet užívateľov a ako často je WC používané. Spravidla sa vyprázdňovanie nádrže pohybuje v rozmedzí 4-14 dní, veľkú úlohu okrem zaplnenia zohráva aj účinnosť chémie. Pri vyprázdňovaní dbajte na odporúčania výrobcov chémie i samotného WC.

Ako dlho vydrží chemické WC?

Dôležitým faktorom je vlastnosť chemických prostriedkov, lebo každý chemický prípravok má rozdielne pôsobenie. V teplých mesiacoch sa doba pôsobenia skracuje a nádrž je potrebné vylievať častejšie. Ako sme spomenuli vyššie, chémia do odpadovej nádrže je buď modrá, alebo ekologickejšie zelená. Modrá vydrží najčastejšie 4 až 5 dní, zelená maximálne 4 dni. V závislosti na konkrétnej chémii sa však táto doba môže výrazne líšiť, preto sa vždy riaďte odporúčaním výrobca na obale.

Skladovanie mobilného WC

Pretože by v zimných mesiacoch mohla tekutina zamrznúť a prenosná toaleta by sa zničila, majte na pamäti jej skladovanie. Pred zimou nezabudnite vyliať všetku tekutinu, vyčistiť nádrže a skladovať WC na teplejšom mieste.

Príslušenstvo

 • Náhradné diely – Opotrebované ventily, čerpadlo, plavák alebo ukazovateľ možno jednoducho vymeniť.
 • Sedák – Pre osoby, ktoré potrebujú o pár centimetrov toaletu zvýšiť, je k dispozícii špeciálny sedák.
 • Kabína/búdka – Ku všetkým modelom je možné zaobstarať búdku. Môže byť doplnkom nielen záhradné toalety, využiť ju ale môžete tiež pri slávnostiach alebo na stavbách ako klasickú búdku. Vyrába sa z dreva, z plastu alebo v podobe vysokého stanu.
 • Umývadlo – Malé umývadlo poslúži na umývanie rúk a prepojením s WC môžete vodu z umývadla používať na splachovanie, čím výrazne šetriť množstvo spotrebovanej vody. Väčšinou funguje pomocou piestu.
 • Špeciálna vložka do WC – Pre udržiavanie záchoda v čistote sa dá použiť vložka, ktorá zabraňuje znečistení vo vnútri misy. Vložka sa po použití spláchne a rozloží.
 • Prípravky proti vodnému kameňu – Aby mala toaleta väčšiu životnosť, odporúča sa používanie filtrov alebo prípravkov pre zmäkčenie vody.
 • Taška na prenos WC – K mobilným toaletám je možné dokúpiť tašku pre pohodlnejšie prenášanie.
 • Transportný vozík – Pre jednoduchšiu manipuláciu s toaletou je k dispozícii aj malý skladný vozík.
 • Odvzdušňovanie WC – Špeciálny odvetrávací systém, ktorý odvedie zápach z toalety v karavanu rovno von.
 • Záchodová štetka – Nenahraditeľná súčasť záchodu, ktorá ho udržuje čistý.
 • Inštalačná doska – Najmä na lodiach, kde by sa toaleta mohla posúvať, poslúži špeciálna fixačná doska.

Otázky pri výbere chemického záchodu

Aké chemické WC do karavanu?

Do obytných vozidiel sa odporúčajú vstavané toalety, najlepšie s otočnou misou, ktoré šetria miesto. Vlastnosti toalety závisí na priestoru v karavane. Pokiaľ je v karavane centrálna nádrž, môže sa k nej WC pripojiť. V opačnom prípade je nutnosťou WC sa splachovacie nádržou, ktorá sa musí po vyprázdnení naplniť. Pre elimináciu zápachu v karavane je možné toaletu vybaviť odvetrávacím systémom.

Aký chemický záchod na záhradu?

Chemické WC na záhradu môže byť mobilné aj vstavané. Obľúbeným príslušenstvom sú drevené alebo plastové búdky k toaletám, ktoré možno umiestniť kamkoľvek. Ak je k záhrade zavedená kanalizácia, je možné k nej vstavanú toaletu pripojiť a bude slúžiť rovnako ako klasické WC. Pokiaľ kanalizácia nie je dostupná, je nutné myslieť na vyprázdňovanie toalety. Pri použití chemikálií nepatrí odpad do prírody ani na kompost. Nahradiť je možno biologicky odbúrateľnými prostriedkami.

Aký prenosný záchod pre seniorov?

Prenosná toaleta pre seniorov musia vyhovovať konkrétnym požiadavkám používateľa. Mala by mať vyhovujúce výšku a dostatočnú nosnosť. Zároveň by nemala mať príliš vysokú hmotnosť, kvôli častej manipulácii. Dôležité je umiestnenie WC a prítomnosť oporných bodov. Vhodné je tiež zvoliť čo najjednoduchší systém splachovania. Existujú aj mobilné chemické WC pre invalidov, na ktorých je dostatok priestoru a veľa podpier.

Aké sú najlepšie značky chemických záchodov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov chemických WC patrí jednoznačne Thetford, obľúbená je najmä jeho modelová rada Porta Potti. Ďalšími obľúbenými značkami sú CAMPINGAZ, Provapo, Fiamma, VETRO-PLUS alebo Rulyt.

Kde kúpiť chemické WC a aká je cena?

Chemický záchod kúpite najvýhodnejšie a najľahšie cez internet v e-shope. Najlacnejšia chemická WC sú prenosné WC, ich cena sa priemerne pohybuje okolo 80 €, s elektrickým čerpadlom stojí o niekoľko stoviek eur viac. Zabudovaná chemická WC začínajú na cene 200 € a končí na 800 €. Chemické WC predáva tiež napríklad Obi, Baumax a niekedy ho ponúka aj obchod Lidl. Riešením môže byť pre niekoho tiež chemické WC z bazáru – keď je konkrétne WC v dobrom stave, môže sa jednať o výhodný nákup.