Vyberáme najlepší cestný bicykel

TOP 3 cestné bicykle

Kellys ARC 50

Kellys Physio 30

Kellys URC 90

Cestný bicykel s karbónovou vidlicou a hliníkovým rámom má skvelé jazdné vlastnosti. Vyznačuje sa nízkou hmotnosťou a ľahkou ovládateľnosťou.Fitness bicykel, ktorý je rýchly, odolný, ľahko sa ovláda, je pohodlný a má vynikajúce vlastnosti ideálne pre rekreačnú jazdu na cestách a spevnených cestách.Cestný pretekársky bicykel s karbónovým rámom vyniká nízkou hmotnosťou a jednoduchým ovládaním. Je osaden kvalitnými komponentami a hydraulickými kotúčovými brzdami.
+ Kotúčové brzdy, nízka váha, tri veľkosti rámu+ Nižšia cena, 27 rýchlosťou, 3 veľkosti rámu+ Váha len 7,24 kg, karbónový rám, páčkové radenie
- Vyššia cena- Ráfkiové brzdy- Vyššia cena

Orientačná Cena
1 049,00 €

Orientačná Cena
581,30 €

Orientačná Cena
3 599,00 €

Cestné bicykle sú predurčená najmä pre rýchlu jazdu na cestách a spevnených cestách. Delí sa podľa typu terénu, na ktorý sú určené aj podľa štýlu a úrovne jazdy. Na trhu sú v ponuke bicykle výhradne na hladký asfalt, na hrboľaté cesty aj na poľné cesty. Rovnako tak môžeme vyberať zo závodných, športových alebo rekreačných modelov (fitness bicykle). Cestné bicykle sa vyznačujú najmä pevnou vidlicou, úzkymi plášťami bez vzorky a špecificky tvarovanými riadidlami, ktorá sa označujú ako barany. Sú zameraná najmä na nízku váhu, rýchlu jazdu a ľahké ovládanie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie cestné bicykle pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie cestné bicykle (Test 2024)

VzhľadModelMateriál rámuBrzdyVeľkosti rámuHmotnosťPočet prevodovDostupnosť
Kellys ARC 50 recenzie a testKellys ARC 50HliníkovýKotúčové39,55 kg22
Author Aura XR 4 recenzie a testAuthor Aura XR 4DuralovýMechanické kotúčové610,4 kg20
Kellys Physio 30 recenzie a testKellys Physio 30HliníkovýČeľusťové310,95 kg27
GT Grade Carbon Expert recenzie a testGT Grade Carbon ExpertKarbónovýHydraulické kotúčové6-22
Leader Fox Runner recenzie a testLeader Fox RunnerHliníkovýHydraulické kotúčové316,8 kg10
Kellys ARC 10 recenzie a testKellys ARC 10HliníkovýČeľusťové39,95 kg16
Scott Gravel 24 recenzie a testScott Gravel 24HliníkovýMechanické kotúčové19,5 kg18
Kellys URC 90 recenzie a testKellys URC 90KarbónovýHydraulické kotúčové17,24 kg22
Specialized Diverge E5 recenzie a testSpecialized Diverge E5HliníkovýMechanické kotúčové7-16
Kellys Physio 50 recenzie a testKellys Physio 50HliníkovýHydraulické kotúčové310,55 kg18
Merida Scultura 100 recenzie a testMerida Scultura 100HliníkovýČeľusťové79,5kg16

Zobraziť celú ponuku

Recenzie cestných bicyklov

Kellys ARC 50

Kellys ARC 50 recenzie a test

Cestný bicykel Kellys ARC 50 je vybavený pevným, odolným, napriek tomu ľahkým hliníkovým rámom. Je vhodný na rovné cesty alebo cesty s miernymi nerovnosťami. Má kvalitné kotúčové brzdy a prehadzovačku s 22 rýchlosťami. Na trhu je k dostaniu v 3 rôznych veľkostiach rámov pre rôzne vysoké osoby. Bicykel váži vo veľkosť M 9,55 kilogramov. Je pohodlný, ľahko sa ovláda a hodí sa pre pokročilých i začiatočníkov.

+ Kotúčové brzdy, nízka váha, tri veľkosti rámu
Vyššia cena

Author Aura XR 4

Author Aura XR 4 recenzie a test

Cestný gravel bicykel Author Aura XR 4 má duralový rám a na trhu je v ponuke v 6 rôznych veľkostiach rámu. Jedná sa o pohodlný cestný bicykel, ktoré ponúka rýchlosť a ľahkú ovládateľnosť, napriek tomu je vhodné aj na nespevnené cesty a do mierneho terénu. Má kvalitnú geometriu rámu a mechanické kotúčové brzdy s vysokým brzdným výkonom. Prehadzovačka ponúka výber z 20 rôznych rýchlostí.

+ 6 veľkostí rámu, jazdné vlastnosti, vhodné na ceste aj do mierneho terénu
Vyššia cena

Kellys Physio 30

Kellys Physio 30 recenzie a test

Fitness bicykel Kellys Physio 30 ponúka rýchlu a svižnú jazdu. Je vybavený úzkymi plášťami a ráfiky s veľkosťou 28 palcov. Na trhu je k dostaniu s tromi rôzne veľkými rámy pre rôzne vysoké jazdca. Je skvelý na krátke jazdy aj celodenné výlety. Má nízku váhu, vďaka tomu sa ľahko ovláda aj prenáša. Bicykel je vybavený čeľusťovými brzdami značky Shimano. Ďalšie komponenty sú tiež od kvalitného výrobcu Shimano a prehadzovačka ponúka výber z 27 rôznych rýchlostí pre pohodlnú jazdu. Shunpike váži stále dobrých 10,95 kilogramov.

+ Nižšia cena, 27 rýchlosťou, 3 veľkosti rámu
Ráfkiové brzdy

GT Grade Carbon Expert

GT Grade Carbon Expert recenzie a test

Pretekársky bicykel GT Grade Carbon Expert sa hodí na amatérske i profesionálne preteky. Má tenké plášte, ľahký karbónový rám a hydraulické kotúčové brzdy pre maximálnu bezpečnosť pri jazde. Bicykel je vybavený veľmi kvalitnými komponentami značky Shimano. Predná vidlica je vybavená technológiou flip chip, ktorá umožňuje prispôsobiť pomocou zmeny polohy predné osi geometriu bicykla. Výsledkom je ľahšie a efektívnejšie jazda v závislosti od terénu. Hodí sa pre dlhé cesty po rovných cestách alebo pre závodné jazdu. Má prehadzovačku s 22 rýchlosťami.

+ Karbónový rám, kvalitné spracovanie, vhodný pre závodné jazdenie
Vysoká cena

Leader Fox Runner

Leader Fox Runner recenzie a test

Cestný elektrobicykel Leader Fox Runner má v ráme zabudovanú batériu s kapacitou 7Ah a motor s výkonom 250 km. Dojazd bicykla je až 60 kilometrov, váha 16,8 kg a nosnosť jazdca 120 kilogramov. Bicykel má kvalitné komponenty značky Shimano a prehadzovačku, ktorá umožňuje výber z 10 rôznych rýchlostí. Rám je hliníkový, odľahčený. Funkcie elektrobicykla sú zobrazené na prehľadnom displeji, ktorý umožňuje výber z troch režimov dopomôcť a funkcie WALK pre jazdu rýchlosťou chôdze.

+ Dojazd až 60 km, vysoká nosnosť 120 kg
Vyššia váha vplyvom zabudovanej batérie a motora, vyššia cena

Kellys ARC 10

Kellys ARC 10 recenzie a test

Hliníkový cestný bicykel Kellys ARC 10 má výhodnú cenu pri zachovaní kvalitných komponentov a je ideálny pre začiatočníkov. Je vhodný pre jazdu po rovnom asfalte a dokáže čiastočne absorbovať nerovnosti cesty. Nehodí sa ale pre jazdu v teréne. Súčasťou tohto bicykla sú kvalitné komponenty Shimano a pevný a odolný hliníkový rám, ktorý je na trhu k dostaniu v troch rôznych veľkostiach pre rôzne vysoké cyklistov. Radenie je pákové a umožňuje výber z 16 rôznych rýchlostí pre ideálnu voľbu podľa aktuálnej náročnosti jazdy. Celková váha bicykla vo veľkosti rámu M je 9,95 kilogramov.

+ Nízka váha 9,95 kg, 3 veľkosti rámu
Iba 16 rýchlostí, vhodný skôr pre začiatočníkov, ráfikové brzdy

Scott Gravel 24

Scott Gravel 24 recenzie a test

Detský cestný bicykel Scott Gravel 24 je ideálny pre juniorov. Má priemer kolies 24“ a je vhodný pre deti od výšky 130 centimetrov. Je vybavený kvalitnými komponentami Shimano a mechanickými kotúčovými brzdami značky Tektro. Má hliníkový rám a radenie, ktoré umožňuje výber z 18 rôznych rýchlostí. Celková hmotnosť tohto bicykla je 9,5 kilogramov. Keďže sa radí do kategórie gravel bikes, nie je problém s ním vyraziť aj na nespevnený terén.

+ Kotúčové brzdy, kvalitné komponenty Shimano, 18 rýchlostí
Jedna veľkosť rámu

Kellys URC 90

Kellys URC 90 recenzie a test

Karbónový cestný bicykel Kellys URC 90 sa pýši veľmi ľahkým rámom, ktorý je vyrobený z karbónu. Má kvalitné kotúčové brzdy a ďalšie komponenty značky Shimano. V ponuke je v jednej veľkosti rámu. Hodí sa na dlhšie trasy a samozrejme preteky. Je kvalitný, sľubuje skvelý zážitok z jazdy, vysokú rýchlosť a skvelú ovládateľnosť. To všetko vďaka dokonalému spracovaniu a veľmi nízkej hmotnosti 7,24 kilogramov.

+ Váha len 7,24 kg, karbónový rám, páčkové radenie
Vyššia cena

Specialized Diverge E5

Specialized Diverge E5 recenzie a test

Cestička Specialize Diverge E5 je k dostaniu v 7 rôznych veľkostiach rámu. Rám je vyrobený z odolného a pevného hliníka, ktorý ale zachováva nízku hmotnosť. Nízka hmotnosť je podporená tiež veľmi ľahkú, napriek tomu skvele funkčné karbónovou vidlicou. Bicykel má prehadzovačku s možnosťou výberu 2×8 rýchlosťou. Je opatrený mechanickými kotúčovými brzdami. Nevýhodou je, že výrobca neuvádza hmotnosť bicykla pre jednotlivé veľkosti rámu.

+ Cena / výkon, karbónová predná vidlica, 7 veľkostí rámu
Iba 16 rýchlostí, výrobca neuvádza hmotnosť rôznych rámov

Kellys Physio 50

Kellys Physio 50 recenzie a test

Cestný fitness bicykel Kellys Physio 50 má rovná riadidlá a je vhodný pre každodenné použitie, pre začiatočníkov i mierne pokročilých. Má výborný pomer ceny a výkonu a dokáže absorbovať aj mierne nerovnosti asfaltu. Jazda na tomto bicykli je pohodlný a rýchly vďaka veľkému priemeru kolies a úzkym plášťom. Bicykel je ľahko ovládateľný. Má hydraulické kotúčové brzdy a ďalšie komponenty značky Shimano. Je vyrábaný v troch veľkostiach a opatrené prehadzovačkou s 18 rýchlosťami. Celková váha tohto cestného bicykla je 10,55 kilogramov.

+ Nízka váha, ľahká ovládateľnosť
Rovná riadidlá limitujúce určenia bicykla

Merida Scultura 101

Merida Scultura 100 recenzie a test

Cestný bicykel Merida Scultra 100 sa radí do nižšej cenovej kategórie a ponúka dobrý pomer ceny a výkonu. Výrobca ho vyrába v 7 rôznych veľkostiach rámu pre rôzne vysoké cyklistov. Má mechanické ráfikové brzdy a je vhodné najmä pre športovú jazdu a kratšie trasy. Rám je vyrobený z ľahkého hliníka a koleso má kvalitný prehadzovačku s možnosťou výberu z 16 rôznych rýchlostí. Tento cestný bicykel váži iba 9,5 kilogramov.

+ Nízka váha a cena, vhodné pre športovú jazdu
Čeľusťové brzdy

Ako vybrať cestný bicykel

Cestný bicykel sa skvele hodí pre jazdu na hladkom asfalte prípadne miernych nerovnostiach. Je navrhnutý s ohľadom na maximálnu rýchlosť, pohodlie a ovládateľnosť bicykla počas jazdy. Naopak trekingový bicykel je vhodný pre jazdu v miernom teréne aj na cestách a horský bicykel je ideálny pre jazdu v teréne, zjazdy kopcov a podobne. Než sa teda rozhodnete pre cestný bicykel, zvážte, či je pre vás vôbec vhodný a či by sa viac nehodil napríklad trekingový, ktoré je skvelým kompromisom medzi cestným a horským bicyklom. Ako na výber cestného bicykla a pre koho je vlastne vhodný vám poradíme na nasledujúcich riadkoch.

Typ cestného bicykla

Cestný elektrobicykel

Cestné elektrobicykle poskytujú výhodu v kombinácii závodnej cestnej technológie s pokročilými technológiami asistovanej podpory šliapania. Okrem prirodzene vyššej hmotnosti vplyvom batérie a motora, je pre túto kategóriu typická aj vysoká cena.

Rekreačný cestný bicykel (fitness bicykel)

Rekreačné cestička pre pohodlnú jazdu sa hodí najmä pre tých, ktorí berú jazdu skôr ako oddych a rekreáciu. Rekreačné cestné bicykle sú spravidla lacnejšie, majú väčšinou hliníkový rám, a preto sú o niečo málo ťažšie. Fitness bicykel má ďalej rovná riadidlá a ponúka vzpriamenejší, pohodlnejšie posed.

Športový cestný bicykel

Športové cestné bicykle sú kompromisom medzi závodnými a rekreačnými modely. Sú väčšinou prepracovanejšie, majú kvalitnejšie komponenty vrátane karbónu a geometria rámu umožňuje stále relatívne pohodlný vzpriamený posed, ale zároveň účinnejšie šliapania oproti rekreačnému cestnému bicyklu. Rám býva rovnako vybavený tlmiacimi prvkami proti vibráciám, typicky pri cestách s horším povrchom.

Pretekársky cestný bicykel

Pretekárske cestné bicykle sú určené pre výkonnostný jazdu. Sú navrhnuté s ohľadom na rýchlosť a presné, jednoduché ovládanie. Majú veľmi nízku hmotnosť a väčšinou karbónový rám, preto sa pohybujú vo vyššej cenovej kategórii. Posed je tiež typicky aerodynamický, veľmi položený. Ich vlastnosti ocenia najmä profesionálni cyklisti a ľudia, ktorí jazdia na bicykli dlhé trasy každý deň alebo veľmi často.

Určením sa môžu ďalej deliť na použitie na hladký asfalt, a tie najrýchlejšie cestné bicykle na trhu sú pre časovku a triatlon.

Gravel cestný bicykel (gravel bike)

Gravel bicykel vychádza z bicykla na cyklokros a ponúka viac pohodlia a univerzálnosť. Gravel bike môže aj mimo asfalt, napríklad na šotoline, štrk a nespevnené cesty všeobecne. Klasicky spadá do kategórie Adventure a ak plánujete expedičné cyklo výlety, môže to byť vhodná voľba. Zameranie je tu na robustnosť bicykla, pri zachovaní vlastností cestičky.

Veľkosť rámu cestného bicykla

Pri výbere je potrebné zvážiť veľkosť rámu cestného bicykla, teda sedlovej trubky. Tá záleží na výške cyklistov a sú na ňu určené tabuľky. Väčšina modelov sa dá zakúpiť s rôzne veľkými rámami podľa výšky a na rozdiel od horských bicyklov sa udáva v centimetroch. Z ďalších parametrov môže byť zásadný pomer dĺžky nôh a rúk voči trupu.

Orientačné veľkosti rámov podľa výšky:

  • Výška 150-165 cm: veľkosť rámu 49 cm
  • Výška 165-175 cm: veľkosť rámu 52 cm
  • Výška 175-180 cm: veľkosť rámu 54 cm
  • Výška 180-185 cm: veľkosť rámu 56 cm
  • Výška 185-190 cm: veľkosť rámu 58 cm
  • Výška 190 cm a viac: veľkosť rámu 60 cm

Rámy a cestné bicykle sa vyrábajú v dámskej, pánskej i detskej variante.

Váha a použitý materiál

Veľkú úlohu u cestných bicyklov, u ktorých očakávame najmä rýchlosť, hrá celková váha. Tá záleží na váhe použitých komponentov a použitého rámu, preto hrá materiál rámu, poťažmo vidlice významnú úlohu.

Na cestných bicykloch sa používajú najmä hliníkové a karbónové rámy, výnimočne duralové. Hliníkový rám je lacnejšie a odolnejšie, ale má aj vyššiu hmotnosť a tým pádom bude vyššia výsledná váha bicykla. Hodí sa najmä pre začiatočníkov a príležitostné cyklistov, často tvoria konštrukciu fitness bicyklov.

Karbónový rám je drahšie, ale má veľmi nízku hmotnosť. Karbónový cestný bicykel ocenia profesionálne cyklisti a ľudia, ktorí na bicykli jazdia veľmi často alebo aj denne. Titánové a karbónové bicykle patrí k najľahším a zároveň najdrahším modelom.

Čo sa váhy týka, pohybuje sa v závislosti na použitých komponentoch, rámu a materiáloch od 8 kg u najľahších modelov až po 15 kg. Výnimkou sú elektrické cestné bicykle. Cestné elektrobicykle môžu vážiť až 20 kilogramov vplyvom zabudovanej batérie a motora.

Plášte a kolesá

Cestné bicykle majú väčšinou veľmi úzke plášte bez vzorky, čo umožňuje rýchlu jazdu. Vďaka tomu, že sú určené na rovný asfalt, nie je potrebné vzorku, ktorý by podporoval priľnavosť kolesa k povrchu a uľahčoval absorbovanie nerovností. Veľkosť kolies u cestičiek je väčšinou 28“. Väčšie kolesá umožňujú rýchlejšiu jazdu, jednoduché ovládanie a rýchlu reakciu.

Brzdy a prehadzovačka

Ďalšia výbava, ktorá nás bude zaujímať sú brzdy, ich kvalita a princíp. Na trhu sú ešte stále čeľusťové brzdy, typ bŕzd, ktorý sa osadzuje na najlacnejšie bicykle a má určité slabiny, najmä potom teda pri jazde v daždi.

Cestné bicykle s kotúčovými brzdami možno ďalej rozdeliť na hydraulické, ktoré sú rýchlejšie a efektívnejšie alebo mechanické, ktoré ale nepotrebujú tak častý servis a sú menej nákladné.

Zásadnú úlohu hrá tiež prehadzovačka a radenie. Počet rýchlostí a kvalita týchto komponentov významne ovplyvní životnosť aj pohodlie pri jazde. Lacnejšie modely začínajú na 16 rýchlostiach, zatiaľ čo vybavenejšie cestné bicykle dosahujú počtu rýchlosťou cez 20. Predné ozubené koliesko má najčastejšie prevody dva a na zadnej kazete nájdeme prevodov 8 – 11.

Výbava a nášľapné pedále

Žiadnu ďalšiu výbavu v podobe nosiča, svetiel, blatníkov a podobne cestné bicykle nemávajú. Možno je samozrejme na bicykel namontovať dodatočne, nevýhodou týchto prvkov je ale fakt, že zvyšujú váhu, a to u cestného bicykla nie je žiaduce. U cestného bicykla je tiež vhodné používať nášľapné pedále a špeciálne cyklistické topánky, ktoré umožní pohodlnú jazdu a efektívnejšie šliapania.

Cena

Najlacnejšie cestné bicykle bez dodatočnej výbavy sa pohybujú okolo 400 eur. Pre začiatočníkov sú zvyčajne vhodné cestné bicykle do 1 000 eur. Stredná trieda sa potom pohybuje do 1 500 eur a je vhodná pre každodenné rekreačné jazdenie. Ceny za pretekárske cestné bicykle sú ešte oveľa vyššie. Všetko záleží na použitom materiáli a kvalite použitých komponentov.

Otázky pri výbere cestného bicykla

Prečo si vybrať cestný bicykel?

Cestný bicykel sa hodí pre tých, ktorí plánujú účasť na amatérskych pretekoch alebo na bicykli chcú jazdiť často, rýchlo a po rovnom asfalte, nie mimo cesty. Cestné bicykle sa vyznačujú pevnou vidlicou, plášťom kolesá bez vzorky a väčšinou majú špecificky tvarovaná riadidlá do tvaru baraních rohov pre ľahšie úchop. Ak hľadáte bicykel do terénu, univerzálny bicykel, bicykel na posúvanie po meste alebo veľmi krátke trasy, cestný bicykel pre vás pravdepodobne nebude vhodnou voľbou.

Aké sú najlepšie značky cestných bicyklov?

K obľúbeným značkám a výrobcom cestných bicyklov patrí Author, Kellys, Scott, Ghost, Merida, Cube, Focus, CTM či Trek. Cestné bicykle Specialized ponúkajú drahšie modely s veľmi dobrým hodnotením, podobne treba Cannondale.

Aký cestný bicykel pre začiatočníka?

Pre začiatočníkov, alebo mierne pokročilých jazdcov, ktorí zatiaľ nemajú ambície stať sa pretekárskym jazdcom, typicky stačí hliníkové cestné bicykle s prípadnou duralovou či karbónovou vidlicou a cenou do 1 000 eur.

Cestný bicykel z karbónu alebo hliníka?

Či si zaobstarať hliníkový alebo karbónový cestný bicykel záleží do značnej miery na dvoch parametroch – cena a účel. Ak plánujete bicykel využiť rekreačným spôsobom alebo ste začiatočník, pravdepodobne si vystačíte s hliníkovým bicyklom, ktorý je lacnejšie. Ak máte pretekárske ambície alebo ste pokročilí jazdec, karbónový bicykel s nižšou hmotnosťou a ďalšími vlastnosťami bude vhodnejšia voľba.

Ako sa líši pánsky a dámsky cestný bicykel?

Dámske cestné bicykle majú inú geometriu rámu, užšie riadidlá, ľahšie prevody a v neposlednom rade napríklad pestrejšie farby. Obľúbenou variantou cestného bicykla je fitness bicykel s rovnými riadidlami, umožňujúci svižnú jazdu spolu so vzpriamenejším posedom.