Vyberáme najlepší BMX, dirt a freestyle bicykel

TOP 3 BMX bicykle

Mongoose Legion L60

GT Slammer

Kellys Whip 30

Freestyle BMX bicykel univerzálnej veľkosti, ktoré je ideálne pre triky a športovú jazdu v bike parkoch, s atraktívnou obstarávacou cenou.BMX bicykel vhodný pre začiatočníkov alebo mierne pokročilých jazdcov. Je v strednej cenovej kategórii a určený predovšetkým na Park a Street.Dirt bicykel, ktorý je ideálny na freestyle a freeride. Je osadený kvalitnými komponentami, má odpruženú prednú vidlicu a je pohodlný pri jazde aj vykonávanie trikov.
+ Najpoužívanejšia prevodová sústava 25T/9T+ Hmotnosť, Twister (neobmedzené pretáčaniu riadidiel)+ Odpružená vidlica, zadná kotúčová brzda
- V cene nie sú pegy- V cene nie sú pegy- Hliníkový rám (ľahší, ale s menšou odolnosťou)

Orientačná Cena
301,92 €

Orientačná Cena
342,48 €

Orientačná Cena
589,00 €

BMX je veľmi mladý cyklo šport, ktorý sa radí k do kategórie adrenalínových športov. Jedná sa o terénne jazdu a vykonávanie trikov na špeciálne prispôsobenom bicykli (typicky pod názvami street, dirt bike, race a mini BMX, freestyle bicykel), s disciplínami ako sú street jazdy, trialy, flatland, park a dirt. Freestyle BMX bicykle sú vhodné pre deti i dospelých, pre správne vykonávanie a bezpečnosť je ale treba mať vhodné vybavenie, prilba je samozrejmosťou. Základnou vlastnosťou BMX bicykle je odolnosť, nízky rám a iba jeden rýchlostný prevod. BMX môžete prevádzkovať rekreačne, rovnako tak máte možnosť súťažiť na rôznych pretekoch na to určených. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie freestyle BMX bicykle pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie freestyle BMX bicykle (Test 2024)

VzhľadModelVeľkosť koliesVeľkosť rámuHmotnosťNosnosťMateriál rámuDostupnosť
DHS Jumper 2005 recenzie a testDHS Jumper 200520"11''13,75 kg80 kgOceľ
Mongoose Legion L60 recenzie a testMongoose Legion L6020"20,5"--Oceľ
GT Slammer recenzie a testGT Slammer20"-11,6 kg-Oceľ
Capriolo Totem recenzie a testCapriolo Totem20"10,5''12,5 kg100 kgOceľ
Kellys Whip 30 recenzie a testKellys Whip 3026"---Hliník
Mongoose Legion L40 recenzie a testMongoose Legion L4020"20,5"--Oceľ
GT Air recenzie a testGT Air20"20"11,7 Kg-Oceľ
Kellys Whip 70 recenzie a testKellys Whip 7026"Dve veľkosti11,95 kg100 kgHliník
Galaxy Spot recenzie a testGalaxy Spot20"9''12,1 kg-Oceľ
Mongoose Legion L10 recenzie a testMongoose Legion L1020"-12,9 Kg-Oceľ

Zobraziť celú ponuku

Recenzie BMX bicyklov

DHS Jumper 2005

DHS Jumper 2005 recenzie a test

Freestyle bicykel DHS Jumper 2005 je model bicykla na BMX, ktorý je ideálny pre streetovú jazdu a rôzne triky. Má pevný oceľový odolný rám a kolesá o veľkosti 20 palcov. Je vybavený účinnou zadnou brzdou a je vhodné pre jazdu v skate parku alebo na u-rampe. Súčasťou balenia sú 4 pegy, ktoré využijete najmä pri jazde na u-rampe. Tento bicykel má celkovú hmotnosť 13,75 kilogramov a nosnosť 80 kilogramov. Vidlica je vyrobená z ocele a k dostaniu je v troch farebných variantoch.

+ Cena/výkon, 4 pegy v cene
Nižšia nosnosť

Mongoose Legion L60

Mongoose Legion L60 recenzie a test

BMX bicykel Mongoose Legion L60 je vyrobený prémiovou americkou značkou Mongoose, ktorá je vo svete BMX bicyklov doslova legendou. Veľkou výhodou je veľmi kvalitný rám s originálnym dizajnom a kvalitné gripy pre ľahšiu jazdu i triky. Rám aj vidlica bicykla je vyrobená z Hi-Ten ocele. Ráfiky sú pre dosiahnutie čo najnižšej možnej hmotnosti hliníkové a jednoplášťové, ich drôtová výplň je samozrejme z ocele.

+ Najpoužívanejšia prevodová sústava 25T/9T
V cene nie sú pegy

GT Slammer

GT Slammer recenzie a test

GT Slammer je ideálny freestyle BMX bicykel pre jazdcov, ktorí sa chcú naučiť základné triky. Rám, vidlica aj riadidlá sú vyrobené zo štandardnej ocele Hi-Ten. Bicykel je osadený ráfiky s veľkosťou 20 palcov a odolným rámom. Je ľahko ovládateľné a hodí sa pre jednoduché triky a bežnú freestylovú jazdu v skate parkoch i na u-rampách. K dostaniu je v jednej farebnej variante a v cene nie sú pegy.

+ Hmotnosť, Twister (neobmedzené pretáčaniu riadidiel)
V cene nie sú pegy

Capriolo Totem

Capriolo Totem recenzie a test

BMX bicykel Capriolo Totem je optimalizovaný pre jednoduché vykonávanie trikov. Je vybavený čeľusťovou predné aj zadné brzdou, hliníkovými ráfikmi a kolesami 20 palcov. Rám s veľkosťou 10,5 palcov je vyrobený z pevnej a odolnej ocele. Tiež vidlica je vyrobená z ocele s ohľadom na maximálnu možnú životnosť a odolnosť. Bicykel je k dostaniu v dvoch farebných variantoch, má nosnosť až 100 kilogramov a hmotnosť 12,5 kilogramov. Hodí sa pre osoby vyššiu 150 centimetrov. Súčasťou balenia je stojan i pegy.

+ Pegy a stojanček súčasťou balenia, vyššia nosnosť, výhodná cena
Menšie pedále

Kellys Whip 30

Kellys Whip 30 recenzie a test

Dirt bicykel Kellys Whip 30 je ideálny pre freestylovú a adrenalínovú jazdu. Má iba jeden prevod a hliníkový rám. Vidlica je odpružená a má zdvih 100 mm, vďaka tomu koleso podržia a tlmí dopady. Bicykel je vybavený len jedným rýchlostným prevodom a iba zadné kotúčovou brzdou. Veľkosť kolies je 26 palcov. Bicykel sa hodí pre začiatočníkov a ľudí, ktorí sa ešte len chcú naučiť prvé triky a skoky. Na trhu je k dispozícii len v jednej farbe.

+ Odpružená vidlica, zadná kotúčová brzda
Hliníkový rám (ľahší, ale s menšou odolnosťou)

Mongoose Legion L40

Mongoose Legion L40 recenzie a test

BMX bicykel Mongoose Legion L40 je vhodný aj pre pokročilejších jazdcov. Vďaka predĺženému rámu sa hodí aj pre vyššiu cyklistov s výškou až do 180 centimetrov. Bicykel je k zohnaniu za výhodnú cenu a hodí sa ako do skateparku, tak pre streetovú aj dirt jazdu. Má zadnú mechanickú ráfkovú brzdu a iba jeden prevod. Je vhodný ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilých a jedná sa o univerzálnej BMX pre viac typov jázd.

+ Univerzálny BMX pre viac typov jázd, aj pre vyššie cyklistov
Pegy nie sú v cene

GT Air

GT Air recenzie a test

GT Air je kvalitný BMX bicykel pre deti a začiatočníkov okolo 155 cm. Je vhodný pre jazdu na u-rampe aj v skate parku. K dostaniu je v jednej farebnej variante. Má iba jeden rýchlostný prevod a len zadnú mechanickú ráfkovú brzdu. Výhodou tohto bicykla je ľahká ovládateľnosť a možnosť sa na ňom ľahko a pohodlne naučiť freestylovú jazdu aj jednotlivé triky.

+ Vhodné pre deti a začiatočníkov
Vyššia cena oproti iným modelom s rovnakou výbavou

Kellys Whip 70

Kellys Whip 70 recenzie a test

Dirt bicykel Kellys Whip 70 má kolesá o veľkosti 26 palcov a ponúka sa s rámom o dvoch veľkostiach. Bicykel má pevný rám z hliníka a odpruženú vidlicu so zdvihom 100 mm. Súčasťou sú dirtové plášte, ktoré tlmia dopady a sú vhodné aj pre vykonávanie trikov. Bicykel má iba zadné kotúčovú brzdu (konkrétne je to hydraulická kotúčová brzda Shimano) a len jeden rýchlostný prevod. Dirt bicykel by si mal poradiť hlavne v technicky náročných trialových pasážach, čomu napokon zodpovedá aj vyššia cena.

+ Dirtové plášťa, ovládateľnosť a stabilita
Pegy nie sú v cene

Galaxy Spot

Galaxy Spot recenzie a test

BMX bicykel Galaxy Spot ponúka skvelý pomer kvality a ceny. Jedná sa o strednú cenovú kategóriu bicyklov a je ideálny pre začiatočníkov i mierne pokročilých. Geometria rámu umožňuje bežnú jazdu na bicykli aj vykonávanie cvikov v parkoch alebo na U-rampách. Bicykel je navrhnutý s ohľadom na jednoduché ovládanie. Súčasťou balenia sú pegy a odrazky pre jednoduchšie vykonávanie trikov a vyššiu bezpečnosť. Rám je vyrobený zo štandardnej ocele, čo zodpovedá aj nižšie obstarávacej cene.

+ Pegy a odrazky v cene balení, obstarávacia cena
Skôr len pre začiatočníkov

Mongoose Legion L10

Mongoose Legion L10 recenzie a test

Freestyle BMX bicykel Mongoose Legion L10 je vhodný pre úplne začiatočníkov s výškou okolo 155 cm, čomu zodpovedá aj menšie výška riadidiel. Plášte kolies sú veľké 20 palcov a rám bicykla je vybavený z pevnej, avšak bežné Hi-Ten ocele. Bicykel má jeden rýchlostný stupeň a jednu zadnú ráfkovú mechanickú brzdu. Pre neobmedzené pretáčaniu riadidiel je tu prítomný twister.

+ Pre úplných začiatočníkov, výhodná cena, twister
Limitujúca výška aj s ohľadom na menšie riadidlá

Ako vybrať BMX bicykel

BMX je šport, ktorý sa čoraz viac rozširuje a záujem o neho javí mnoho detí i dospelých. Pre správne a bezpečné prevádzkovanie tohto športu je ale potrebné vybrať tiež vhodný bicykel a príslušenstvo. Ako na to popisujeme v našom radcovi nižšie.

Štýl jazdy a prevedenie freestyle BMX bicykla

Základné delenie je Freestyle BMX bicykel, Race BMX a Mini BMX. Tie sa ďalej členia a majú svoje špecifiká, vrátane osadenia rôznymi materiálmi, rozmery a určením. Race BMX sú určené na pretekársku dráhu, typické je pre nich ľahké ovládanie, nízka hmotnosť a materiál hrom alebo hliník. Mini BMX je zmenšenina klasického BMX bicykla, určené pre triky v skateparku a street jazdenie.

Freestyle BMX bicykel je univerzálnym typom pre všetky disciplíny a ak nie ste vyložene profesionál, úplne si s ním vystačíte. Disciplíny možno ďalej rozdeliť na park, dirt a street.

Park BMX bicykel

Park BMX bicykle sú väčšinou osadené gyro brzdou umožňujúce pretáčaniu riadidiel a stavba rámu býva nižšia, takže možno ľahšie vykonávať triky.

Street BMX bicykel

Street BMX bicykle sú určené pre technickejší štýl jazdy, obvykle s použitím pegu. Triky sa vykonáva na debnách a podobných prekážkach. Častá je tiež jazda bez bŕzd a pri bicykloch obratnejšie geometria, pegy ako súčasť balenia, ochrana prevodníka a freecoaster náboj.

Dirt bicykel

Dirt bicykle sú určené pre jazdu v teréne a pre trail. Geometria je zameraná na stabilitu bicykla pri skokoch, čím sa oproti predchádzajúcim typom odlišuje. Ďalej treba hrubším vzorom plášťa alebo ťažším prevodom.

Rám bicykla a vidlica

Rám by mal byť adekvátne veľký a najmä odolný a pevný vzhľadom k vykonávaním trikom a namáhanie materiálu. K výrobe freestyle BMX bicyklov sa väčšinou používa odolná a pevná oceľ, buď základné Hi-Ten alebo CrMo (chrómovaná oceľ). Vo výnimočných prípadoch je rám BMX bicykla alebo dirt bicykla vyrobený z ľahšieho hliníku, pre nižšiu hmotnosť. Predná vidlica je u tohto typu bicykla pevná a nemá odpruženie.

Brzdy

Brzdy môžu byť ráfkové alebo kotúčové. Na BMX bicykloch sa spravidla používajú mechanické brzdy. Kvalitná a funkčná brzda je základom úspechu pri učení trikov. Brzdové klátiky je potrebné kontrolovať a meniť, aby zostala zachovaná maximálnu funkčnosť bŕzd. Brzda je spravidla umiestnená len na zadnom kolese, ale v úplných začiatkoch ju môžete mať přidělání aj na koleso predné, niekedy je aj súčasťou dodávky bicykla, hoci nie je potrebné priamo nasadená. Pokročilí jazdci potom často brzdu odnímateľnú, aby bicykel ešte viac odľahčili.

Pegy

Súčasťou BMX bicykla môžu byť tiež pegy (označovaných tiež ako stúpačky), čo sú stúpadlá vedúce na oboch stranách predného i zadného kolesa z jeho stredu smerom von. Sú určené pre vykonávanie trikov, niektoré bez nich nie je možné vykonať. Snáď u všetkých modelov freestyle BMX bicyklov sa pegy dajú na bicykel namontovať, u niektorých sú ale už v cene, čo ušetrí ďalšie investíciu do týchto doplnkov po kúpe bicykla. Stupačky by mali byť na každom kole pre začiatočníkov. Začiatočníkom výrazne uľahčí učenie a vykonávanie niektorých trikov.

Riadidlá

Dôležitú úlohu hrajú tiež riadidlá, ktorá by mala byť široká, ľahko sa držať a pohodlne by sa s nimi malo manipulovať. Pre pokročilejších cyklistov sú vhodné skôr vyššie riadidlá. Ako už bolo povedané vyššie, niektoré bicykle môžu mať pretáčaniu riadidiel, čo si ohlídejte predovšetkým vtedy, ak chcete bicykel požívať v parku.

Veľkosť kolesa a rámu

Štandardná veľkosť freestyle BMX kolies je 20“. Rámy sú podobne veľké, najčastejšie v rozmedzí 20 až 21 palcov a ich výber záleží na plánovanom štýlu jazdy aj na veľkosti jazdca. U začiatočníkov veľkosť rámu nehrá takú rolu a stačí riadiť sa veľkostná tabuľkou podľa výšky postavy.

Detský BMX bicykle do výšky 150 cm majú typickú veľkosť 12, 14, 16 a 18 palcov. Orientačne sú hodnoty nasledujúce: 12 palcov (80 – 120 cm), 14 palcov (120 – 130 cm), 16 palcov (130 – 140 cm), 18 palcov (140 – 150 cm).

Pre osoby nad 150 centimetrov sú vhodné rámy s veľkosťou 20-21 palcov a viac. Podobne je to aj s veľkosťou kolies, kedy nad 150 cm sú klasicky freestyle BMX bicykle o veľkosti 20 palcov.

Cena

Najlacnejšie BMX bicykle sú k dostaniu za čiastku okolo 200 eur. Tieto modely sú ale spravidla menej kvalitne spracované a majú nižšiu životnosť. Ak to s BMX myslíte vážne a chcete sa mu pravidelne venovať, oplatí sa hľadať v cenovej relácii okolo 400 eur. Vyššia trieda sa vyznačuje lepšími komponenty a prispôsobenie váhe jazdca. Typická je pevnejšia CrMo oceľ, tepelná úprava, uloženie bicyklov v zapuzdrených ložiskách a podobne.

Bezpečnostná výbava

Pri kúpe a výbere bicykla je potrebné myslieť aj na obstaranie bezpečnostných prvkov. BMX je nutné prevádzkovať s adekvátnou sadou chráničov (kolená, holene, lakte) a bezpečnostné helmou. Okrem toho myslite aj na kvalitnú a pevnú obuv a cyklistické rukavice.

Otázky pri výbere BMX, freestyle a dirt bicykla

Čo je dirt bike a líši sa od freestyle BMX bicykla?

Dirt bicykle sú poddruhom freestyle BMX bicyklov. Ich špecifikom je uspôsobenie jazde v teréne, predovšetkým hrubšia vzorka plášťa. Ďalším špecifikom je tiež geometria prispôsobená pre väčšiu stabilitu bicyklov pri vykonávaní trikov.

Aké sú najlepšie značky BMX bicyklov?

Z obľúbených a dostupných značiek BMX bicyklov možno spomenúť DHS, Kellys, Mongoose, Flybikes a Cult. K drahším a prepracovanejším patrí BMX bicykle Wethepeople, Specialized, Subrosa.

Ako sa líši detské BMX a BMX pre dospelých?

Podstatná je predovšetkým výška jazdca. BMX bicykle pre deti možno hrubo rozdeliť na tie do 150 cm výšky jazdca s veľkosťou kolies od 12 do 18 palcov. Nad 150 cm sa používajú štandardné 20 palcové kolesá.

Aké BMX pre začiatočníkov?

Ak začínate, nie je až také podstatné, aký prvý bicykel zvolíte. Zohľadňovať by ste mali hlavne svoju výšku, váhu, zdatnosť a tiež účel pre aký chcete BMX bicykel používať. Pre začiatočníkov a hobby jazdcov úplne postačí kvalitné BMX bicykle od známych výrobcov. Profesionáli si rovnako, ako aj v iných cyklistických odvetviach, často svoje bicykle skladajú z jednotlivých komponentov.