Vyberáme najlepší bio krb

TOP 3 bio krby

Kratki Golf

Kratki Sierra

Tristar DF-6500

Menšie biokrb na stenu s jednoduchou inštaláciou, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie na trhu.Voľne stojaci stĺpový biokrb so zaujímavým priestorovo úsporným riešením.Liehový krb na stôl ako pre vnútorné, tak vonkajšie priestory s kompaktnými rozmermi a bezpečnostným tvrdeným sklom.
+ Rýchla a jednoduchá inštalácia, absorpčná vložka+ Priestorovo úsporné riešenie+ Nízka cena, hmotnosť
- Úzky pruh nádobky na lieh- Vyššia cena, väčšia hmotnosť- Kratšia doba horenia

Orientačná Cena
56 €

Orientačná Cena
278 €

Orientačná Cena
35 €

Radi si užívate pozerania do ohňa, ale bývate v byte alebo dome, ktorý nemá odvod pre spaliny z krbu alebo vám príde údržba klasického krbu moc náročná? Na trhu existuje napríklad elektrický krb čiže umelý krb, ktorý len simuluje horenie a živý oheň. Ďalším riešením je biokrb, ktorý je jednoduchý na údržbu, nepotrebuje odvod spalín, nezapácha, nepotrebuje elektrické pripojenie a ponúkne krásny pohľad do rozpáleného ohňa. Na trhu môžete zohnať nástenný krb na biolieh, liehový krb na stôl, závesný biokrb alebo voľne stojaci biokrb. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie biokrby pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie biokrby (Test 2024)

VzhľadModelTypHmotnosťObjem zásobníkaDĺžka plameňaMateriálDostupnosť
Kratki Golf recenzie a testKratki GolfBiokrb na stenu5 kg0,2 l15 cmOceľ - čierny lak
Kratki Hotel recenzie a testKratki HotelVoľne stojaci biokrb17 kg0,5 l25 cmOceľ - čierny lak
Kratki Sierra recenzie a testKratki SierraVoľne stojaci biokrb (stĺpový)48,5 kg0,5 l35 cmOceľ, MDF
Kratki Golf Qube recenzie a testKratki Golf QubeBiokrb na stenu5,8 kg0,2 l15 cmOceľ - čierny lak, brúsenie
Tristar DF-6500 recenzie a testTristar DF-6500Voľne stojaci biokrb1,5 kg0,3 lOceľ, tvrdené sklo
Kratki Delta 2 recenzie a testKratki Delta 2Závesný / vstavaný biokrb12,3 kg0,5 l25 cmOceľ - prášková farba čierna mat
Tristar DF-6507 recenzie a testTristar DF-6507Stolný biokrb0,55 kgOceľ - šedá farba, tvrdené sklo
Kratki Romeo recenzie a testKratki RomeoVoľne stojaci biokrb (stĺpový)19 kg1,2 l25 cmOceľ - čierny lak
Kratki Misa recenzie a testKratki MisaVoľne stojaci biokrb10,4 kg0,5 l25 cmOceľ - prášková farba
Kratki March recenzie a testKratki MarchVstavaný biokrb54 kg0,75 l35 cmOceľ, MDF

Zobraziť celú ponuku

Recenze biokrbů

Kratki Golf

Kratki Golf recenzie a test

Biokrb na stenu Kratki Golf je vyrobený z kvalitnej ocele, má rýchlu inštaláciu a inštaluje sa na plochú stenu alebo do dutiny v stene. Má reguláciu intenzity plameňa, výhrevnosť do 3kW a objem nádržky na biolieh je do 0,2 l, pričom spotreba paliva je uvádzaná 0,5 l/hod. Podľa skúseností užívateľov ale vydrží horieť aj dlhšie, v priemere 0,5 l/2-3 hod. Rozmery krbu sú 64,8×37,4×14,4 cm a hmotnosť je len 5 kg. Súčasťou balenia je potom montážna sada na stenu a horák na bio-etanol s reguláciou plameňa.

+ Rýchla a jednoduchá inštalácia, absorpčná vložka
Úzky pruh nádobky na lieh

Kratki Hotel

Kratki Hotel recenzie a test

Čierny krb na biolieh Kratki Hotel je vhodný pre veľké bytové i nebytové priestory, reštaurácie, predajne alebo terasy. Voľne stojaci biokrb je možné presúvať na rôzne miesta, je vyrobený z lakovanej ocele a na stranách krbu je sklo, ktoré zaisťuje bezpečí pred ohňom. Nerezová nádoba na biolieh má kapacitu 0,5 l, pričom priemerná spotreba je 0,5 l/hod. a výhodou je absorpčná vložka, ktorá znižuje spotrebu a zároveň chráni pred vyliatím bioliehu v prípade prevrátenia. Rozmery krbu sú 70x40x33,4 cm.

+ Absorpčná vložka, nie je nutná inštalácia
Vyššia cena

Kratki Sierra

Kratki Sierra recenzie a test

Voľne stojaci liehový krb Kratki Sierra spaľuje biolieh, ktorý horí krásnym žltým plameňom bez dymu, spalín a zápachu. Biokrb je teda možné umiestniť kamkoľvek vo vnútri domu, bytu alebo tiež na terasu. Bio krb je stĺpového tvaru, vyrobený z lakovanej ocele a obstavba je tvorená zo špeciálne upravených drevovláknitých dosiek MFD. Vnútro krbu je v čiernej farbe, obstavba v bielej. Nádoba na biolieh má kapacitu 0,5 l a priemerná spotreba 0,5 l/hod. Špecifikom je aj vyššia hmotnosť, a to 48,5 kg.

+ Priestorovo úsporné riešenie
Vyššia cena, väčšia hmotnosť

Kratki Golf Qube

Kratki Golf Qube recenzie a test

Liehový krb na stenu Kratki Golf Qube je vyrobený z brúsenej a lakovanej ocele a vyniká svojím pekným dizajnom. Ako palivo sa v tomto krbe používa špeciálny biolieh a objem nádobky je 0,2 l, pričom spotreba je cca 0,5 l/hod. Zásobník je vybavený bezpečnostnou komorou a zabraňuje tak preplneniu a vyliatiu. Závesný krb je ľahký, má iba 5,8 kg a jeho inštalácia na stenu je veľmi jednoduchá. Biokrb má rozmery 64,8×37,4×14,4 cm. Dĺžka plameňa je 15 cm.

+ Bezpečnostná komora, nízka hmotnosť
Dĺžka plameňa iba 15 cm

Tristar DF-6500

Tristar DF-6500 recenzie a test

Biokrb na stôl Tristar DF-6500 v čiernej farbe je prenosný a určený ako pre vnútorné, tak vonkajšie priestory. Biokrb má bio-etanolové horáky a je vyrobený z kvalitných kovových materiálov. Bio krb má bezpečnostné tvrdené sklo o priemere 3 mm a váži len 1,5 kg s rozmermi 35x18x14 cm. Zásobník na palivo má 0,3 l a spotreba je cca 0,3 l/hod. Potom, čo etanol dohorí, sa musí krb nechať aspoň 15 min. vychladnúť. Balenie obsahuje tiež prístroj na uhasenie ohňa.

+ Nízka cena, hmotnosť
Kratšia doba horenia

Kratki Delta 2

Kratki Delta 2 recenzie a test

Nástenný krb na biolieh Kratki Delta 2 je vhodný do všetkých priestorov a okrem zavesenie na stenu možno tiež zabudovať do steny. Liehový krb má ochranné sklo a je tak bezpečný aj v domácnosti s deťmi. Zásobník na palivo má 0,5 l a spotreba sa pohybuje okolo 0,5 l/hod. Výhodou je bezpečnostný zásobník, ktorý zabraňuje rozliatiu paliva a dĺžka plameňa je 25 cm. Rozmery krbu sú väčšie – 90x40x14,2 cm. Biokrb obsahuje inštalačné materiály a rúčku na reguláciu plameňa. Podľa používateľských skúseností má aj dobrú výhrevnosť.

+ Jednoduchá inštalácia, prehreje miestnosť, bezpečnostné sklo
Cena bioliehu

Tristar DF-6507

Tristar DF-6507 recenzie a test

Elegantný stolný biokrb Tristar DF-6507 v šedej farbe je vhodný pre vnútorné i vonkajšie použitie a vytvára príjemnú intímnu atmosféru. Biokrb na stôl je vyrobený z nerezovej ocele a tvrdeného 3 mm širokého skla a súčasťou je aj dusiac ohňa z nerezovej ocele. Rozmery sú naozaj kompaktné – 16,3×16,3×15 cm a hmotnosť iba 0,55 kg. Vzhľadom k svojim rozmerom a hmotnosti je ľahko prenosný.

+ Ľahko prenosný, do menších miestností
Nič zásadného

Kratki Romeo

Kratki Romeo recenzie a test

Voľne stojacej biokrb Kratki Romeo je vhodný do domu, bytu i na terasu, kde obzvlášť vynikne jeho stĺpové prevedenie. Krb na biolieh je vyrobený z kvalitnej čierne lakované nerezovej ocele a zásobník na lieh má objem 1,2 l, pričom spotreba je potom približne 0,5 l/hod. Dĺžka plameňa je potom 25 cm. Vysoký bio krb má rozmery 35,9x113x55x20,9 cm a hmotnosť 19 kg.

+ Väčší objem zásobníka
Vyššia cena

Kratki Misa

Kratki Misa recenzie a test

Dizajnový biokrb Kratki Misa v tvare misy je ideálny doplnok do interiéru. Bio krb je vyrobený z nerezovej ocele pokrytý kvalitnou práškovanou farbou. Zásobník je tiež z nerezovej ocele a disponuje objemom 0,5 l a priemernou spotrebou 0,3 l/hod. Dĺžka plameňa je 25 cm a zásobník je vybavený absorbčnou vložkou, ktorá zabraňuje rozliatiu v prípade prevrátenia. Biokrb tvaru misy nemá ochranné sklo a dá uhasiť vďaka regulačné páke. Rozmery biokrbu sú 71,7×17,1×40 cm a hmotnosť 10,4 kg.

+ Dizajnový tvar, nízka spotreba
Nemá ochranné sklo

Kratki March

Kratki March recenzie a test

Biokrb Kratki March je dobrá imitácia krbu s komínom. Na rozdiel od klasického krbu možno krbom Kratki March vytvoriť krásny otvorený oheň pomocou bioliehu. Tento typ biokrbu sa umiestňuje k stene a je vhodný skôr do vnútorných priestorov, ale aj na terasu. Vnútro biokrbu je z čierne lakované ocele a vonkajšok krbu je z MDF materiálu. Zásobník má objem 0,75 l, spotreba je približne 0,5 l/hod a plameň má dĺžku 35 cm.

+ Imitácia klasického krbu
Vysoká cena, pomerne malý zásobník

Ako vybrať biokrb

Bio krb môže byť krásnou dekoráciou domu, bytu, reštaurácie, kancelárie, ale aj vonkajších priestorov ako sú rôzne terasy a spríjemniť tak vonkajšie posedenie nielen v letných dňoch. Vybrať vhodný biokrb nie je nič zložitého, existuje niekoľko typov bio krbov, rozdeľujú sa podľa veľkosti, tvaru, dizajnu a vhodnosti umiestnenia. Dôležitými parametrami môže byť tiež hmotnosť, pokiaľ sa jedná o prenosný krb, ďalej potom tiež objem zásobníka, dĺžka plameňa a samozrejme aj spotreba. Dôležitým faktorom potom je samozrejme tiež cena liehových krbov.

Princíp bio krbu

Biokrb je zariadenie, ktoré imituje klasický krb, ale funguje na inom, ekologickejšom princípe. K prevádzke bio krbu sa nevyužíva klasické palivo, ako je uhlie a drevo, ale špeciálny biolieh, preto je označovaný tiež ako liehový krb. Vďaka tomu nevzniká žiadny zápach, ani spaliny a škodliviny. Jediné, čo sa do vzduchu dostane, je oxid uhličitý, ktorý bežne vydychujeme (zdroj: modernblaze.com). Jeho údržba je teda jednoduchá, stačí do nádobky naliať biolieh a ten potom zapáliť. Pokiaľ chcete oheň uhasiť, väčšinou je súčasťou krbu príchlopka, ktorá ho uhasí alebo stačí počkať, až všetok biolieh dohorí.

Umiestnenie krbu na biolieh

Pri kúpi biokrbu by ste si ako prvé mali položiť otázku, na aké miesto bio krb umiestnite. Existujú tri základné delenie podľa umiestnenia.

Voľne stojaci biokrb

Tento typ biokrbu je najpoužívanejší, pretože je možné bio krb postaviť na akékoľvek rovné miesto, môže to byť podlaha, police, stôl alebo terasa, a to bez nutnej inštalácie. Základom je predovšetkým elegantná a bezpečná konštrukcia. U krbov nájdete odporúčanie, aby v jeho blízkosti (cca 1 meter) neboli horľavé veci. Niektoré voľne stojace biokrby majú sklenené zábrany, ktoré sú vhodné predovšetkým pre rodiny s deťmi a zamedzí tak popálenie alebo vzplanutia predmetov.

Biokrb na stenu

Liehový krb na stenu je podobný voľne stojacemu biokrbu, nástenný biokrb však možno zavesiť na stenu v akejkoľvek výške a je tak súčasťou dizajnového prvku namiesto obrazu. Biokrb na stenu má väčšinou súčasťou balenia inštalačné materiály. Niektoré biokrby sú dokonca vhodné aj na sadrokartónové steny, v balení je konzola na zavesenie. Ovšem bio krby ťažšie ako 15 kg, vhodné na také steny nie sú.

Vstavaný biokrb

Tento typ biokrbu sa používa k priamemu zabudovaniu do steny, opticky teda splynie so stenou ako jej súčasť. Môže tak pripomínať klasický krb, nie je ale nutné zabezpečovať odvod spalín. Inštalácia takého krbu je však náročnejšie a je lepšie to nechať na odborníkovi. Vyžaduje vybudovanie stavebného otvoru a sadrokartón či stena musí byť nehorľavá.

Rozmery a hmotnosť

Pri výbere je dôležité brať ohľady na to, kam chcete bio krb umiestniť a koľko na neho potrebujete priestoru. Môžete kúpiť naozaj malé, prenosné biokrby a alebo veľké do voľného priestoru. Dôležité je ale ustrážiť, aby v blízkosti umiestnenie krbu neboli horľavé materiály.

Na základe veľkosti, použitého materiálu a dizajnu sa tiež odvíja hmotnosť biokrbu. Ak budete chcieť biokrb často premiestňovať, zvoľte radšej model s nižšou váhou. Dajte ale pozor na to, že ľahké, voľne stojace biokrby sa dajú pomerne ľahko prevrátiť. Nielen že by to krb poškodilo, ale mohlo by tiež dôjsť k popáleniu alebo požiaru.

Materiál

Biokrby musia byť vyrobené z pevných, kvalitných a nehorľavých materiálov. Záleží na danom modeli, ale väčšinou sa vyrába z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, často doplnené o tvrdené sklo o hrúbke 3 až 5 mm. Nerezová oceľ je väčšinou lakovaná čiernym lakom, prípadne potom brúsená.

U niektorých výrobkov je tiež doplnený tzv. MDF materiál. Jedná sa o prírodné dosky s veľmi jemnou štruktúrou bez použitia lepidla. Možno ich ľahko upraviť pomocou fólií alebo lakovaním.

Biolieh a výhrevnosť

Ešte než si zaobstaráte liehový krb, zistite si aj jeho spotrebu a koľko peňazí budete vkladať do obstarania paliva. Používa sa špeciálny biolieh do krbu (niekedy sa tiež uvádza ako bio-etanol), jedná sa o prírodný produkt, ktorý je zhotovený na rastlinnej báze a je plne ekologický a zdravotne nezávadný. Liter bioliehu vydrží horieť približne 2 až 5 hodín. Pri jeho horení vzniká len voda a oxid uhličitý. Dôležité je teda obzvlášť v menších miestnostiach vyvetrať (v zime krátko a intenzívne, aby steny nestihli vychladnúť). Na trhu sú tiež k dostaniu parfumované bioliehy, ktoré prevonia vašu domácnosť.

Základní funkce bio krbu je především designová a uklidňující, výhřevnost lihového krbu je tak pouze přidanou hodnotou, protože je tato vlastnost hodně omezená. Každý oheň produkuje teplo, u většiny krbů na biolíh se dá velikost plamene regulovat. Výkon biokrbů se pohybuje v rozmezí 1 kW – 5 kW, což může menší místnosti vyhřát i o několik stupňů, záleží ovšem na modelu. V menších místnostech s většími krby je ale nutné častěji větrat z důvodu oxidu uhličitého.

Regulácia a kúrenie v bio krbe

Biokrby sú nenáročné ako na inštaláciu, tak na prevádzku. Ich montáž je jednoduchá, obzvlášť potom bez akejkoľvek nutné inštalácie sú liehové krby na stôl. Na inštaláciu sú najnáročnejšie vstavané biokrby. U biokrbov rovnako tak ako u akéhokoľvek ohňa je nutné dodržať bezpečnú vzdialenosť od horľavých materiálov a to aspoň 1 meter. Samozrejme tiež záleží na type modelu a jeho zabezpečenie.

Regulácia liehového krbu je tiež jednoduchá. Do zásobníka sa naleje biolieh (niekedy za pomocou lievika), nutné je však lieh nepřelít, aby sa nepoškodil lak. Niektoré krby sú vybavené absorpčnou vložkou a druhou bezpečnostnou nádobkou, ktorá preliatie zabráni. Väčšina krbov má k regulácii plameňa páčku, pomocou ktorej môžete nastaviť intenzitu plameňa.

Bezpečnosť a použitie

Použitie biokrbov je jednoduché, dôležité je ale dbať na bezpečnostné pokyny, aby nedošlo k poškodeniu, popálenie alebo dokonca požiaru. Nižšie je uvedených niekoľko bodov, ktoré je nutné dodržiavať pre bezpečné používanie:

  • Ak máte biokrb v obývačke, je dôležité miestnosť vetrať, pretože biokrby produkujú kysličník uhličitý.
  • Pri voľne stojacich biokrbov je dôležitá vzdialenosť od horľavých materiálov. Krb sa nesmie nikdy prenášať, ak práve horí.
  • Závesné biokrby by mali byť aspoň 60 cm nad podlahou a 180 cm od stropu.
  • Ak je bio krb zapálený, nikdy nedolievajte biolieh.
  • Biolieh je nutné liať len do zásobníka, nie po ňom, aby sa nepoškodil povrch.
  • Palivo je možné dopĺňať iba u vychladnutého horáku.
  • Nenechávajte horiaci biokrb bez dohľadu.

Doplnky

Medzi doplnky biokrbov patrí regulácia výkonu, diaľkové ovládanie, ktorým biokrb nielen zapálite, ale aj zhasnete a v neposlednom rade existujú rôzne keramická polienka alebo kamene pre ešte lepšiu imitáciu klasického krbu.

Cena

Cena do 35 €

Do 35 € môžete zohnať základný menšie biokrb s jednoduchým prevedením a dizajnom. Podstavec krbu bude vyzerať jednoducho, svoju funkciu ale dobre splní. Tento typ bio krbu rozhodne ale nie je vhodný ako zdroj tepla. Výkon krbu sa väčšinou nedá regulovať.

Cena do 200 €

Väčšina biokrbov sa potom nachádza v cenovej relácii od 35 € do 200 €. Výkon by mal byť vyšší a regulovateľný a často zvýši aj teplotu v miestnosti. V tejto cenovej relácii zoženiete nielen liehový krb na stôl, ale aj závesný biokrb alebo vstavaný.

Cena do 350 €

V tejto cenovej kategórii už zoženiete naozaj biokrb podľa vašich predstáv. Ide väčšinou o väčšie biokrby, ktoré sú vyrábané z kvalitných materiálov, s veľkým výkonom a krásnym dizajnom. Súčasťou produktu bývajú aj rôzne doplnky v podobe kameňov alebo dekoračných keramických polienok.

Cena nad 350 €

V cenovej kategórii nad 350 € už zoženiete naozaj tie najlepšie biokrby s detailne prepracovaným luxusným dizajnom.

Otázky pri výbere liehového krbu

Stolný alebo nástenný biokrb?

Stolný biokrb sa hodí ako do vnútorných priestorov, tak vonkajších. Biokrb na stôl je väčšinou malý, ľahko prenositeľný, rôznych tvarov. Nástenný krb na biolieh je praktickejšie do bytu, kde sa jednoducho inštalujete na stenu a nezaberie miesto v priestore.

Aký biokrb do bytu?

Biokrb do bytu je potrebné vybrať predovšetkým podľa veľkosti miestnosti. Ak máte menší byt, tak je lepšie zvoliť napríklad stĺpový bio krb, ktorý nezaberie toľko miesta a neprodukuje toľko oxidu uhličitého. Vhodné biokrby do bytu sú nástenné, vstavané alebo malé stolové.

Akú má biokrb výhrevnosť?

Základná funkcia biokrbu je predovšetkým dizajnová, výhrevnosť biokrbu je tak len pridanou hodnotou a je veľa obmedzená. U väčšiny biokrbov sa dá veľkosť regulovať a tým aj ovplyvniť výhrevnosť. Výkon biokrbov sa pohybuje v rozmedzí 1 kW – 5 kW, čo môže menšie miestnosti vyhriať aj o niekoľko stupňov, záleží však na danom modeli.

Ako funguje biokrb?

Biokrb funguje na ekologickej báze, k prevádzke sa nevyužíva klasické palivo, ako je uhlie a drevo, ale špeciálny biolieh, nie je teda nutné mať odvod pre spaliny a škodliviny. Jediné čo sa do vzduchu dostane, je oxid uhličitý, ktorý bežne vydychujeme. Jeho údržba je teda jednoduchá, stačí do nádobky naliať biolieh a ten potom zapáliť. Pokiaľ chcete oheň uhasiť, väčšinou je súčasťou krbu príchlopka, ktorá ho uhasí alebo stačí počkať, až celý biolieh dohorí.