Vyberáme najlepší bieliacu zubnú pastu

TOP 3 bieliace pasty na zuby

Soaphoria prírodné zubné sérum

MEDIBLANC Whitening

Opalescence Whitening Sensitivity Relief

Prírodná bieliaca pasta slovenskej značky obsahuje čierne uhlie na zuby ako aktívnu látku a inovatívnu abrazívnu zložku Omyacare. Neobsahuje fluorid a má vegánske zloženie.Bieliaca zubná pasta obnovujúci prírodný vzhľad zubov, bez penidiel, peroxidu a hrubých abrazív, čím je šetrná k zubnej sklovine.Pasta na bielenie zubov určená špeciálne pre citlivé zuby. Odporúča sa tiež pre udržanie výsledkov ordinačného bielenie zubov.

Orientačná Cena
7,90 €

Orientačná Cena
11 €

Orientačná Cena
7,90 €

Pigmentácia usadzujúce sa na zubnej sklovine v priebehu rokov je nemilým a bohužiaľ aj viditeľným problémom, ktorý môže zrážať sebavedomie. Alternatívnym, alebo lepšie doplňujúcim riešením k starostlivosti od dentálneho hygienika pre dosiahnutie žiarivého úsmevu je bieliaca zubná pasta, ktorá efekt predlžuje. Líšiť sa môže chuť bieliace pasty, penivosť a vlastnosti ovplyvňujúce bieliace účinnosť, typicky abrazíva, látky ako peroxid a aktívne čierne uhlie. Na prevenciu proti kazom má zase vplyv fluorid. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie bieliace zubné pasty pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie bieliace pasty (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie bieliacich zubných pást

Opalescence Whitening

Opalescence Whitening recenzie a test

Medzi najlepšie hodnotené bieliace zubné pasty patrí Opalescence Whitening, ktorú môžete nájsť aj v špeciálnej verzii pre citlivé zuby. Má obsah s vyšším percentom aktívnych látok a podľa recenzií nejde len o marketingové reči a skutočne dosahuje kladných výsledkov pri odstraňovaní povrchových škvŕn zo zubov, navyše bez abrázie skloviny. Zubná pasta je s fluoridy, ktoré sa rýchlo uvoľňujú, a okrem ochrany pôsobí tiež proaktívne proti vzniku sfarbenie. Príchuť osviežujúci mäty potom dodáva svieži bodku.

Soaphoria prírodné zubné sérum

Soaphoria prírodné zubné sérum recenzie a test

Bieliaca zubná pasta slovenskej značky Soaphoria je unikátna svojim prírodným zložením. Dve hlavné zložky sú aktívne čierne uhlie a inovatívna aktívna látka Omyacare, ktorá predstavuje prírodné abrazívum vo forme uhličitanu vápenatého. Neobsahuje silikóny, ropné deriváty, parabény ani konzervačné látky. Zaujme naopak esenciálnymi olejmi, kokosovým olejom alebo aloe vera. Podľa recenzií má skutočne bieliaci účinok, je jemná k ďasnám a má príjemnú chuť. Zuby čistí, leští a eliminuje škvrny.

MEDIBLANC Whitening

MEDIBLANC Whitening recenzie a test

Bieliaca pasta MEDIBLANC Whitening patrí medzi tie, ktoré neobsahujú fluorid. Zaujímavostí, ktorou sa od ostatných bieliacich pást odlišuje, je jej aktívna látka – mikronizovanej siliky. Tie na seba účinne viažu nečistoty a keďže nemajú ostré hrany, tak sú veľmi šetrné k zubnej sklovine a nepoškodzujú ju obrusovaním. Medzi ďalšie látky v tejto bieliace paste sa radí mikronizovaný fosfát vápnika. Ten zvyšuje efektivitu mineralizácie a urýchľuje tiež jej čas. Zubná pasta má ďalej zníženú penivosť, neobsahuje parabény, peroxid ani syntetické sladidlá, a podľa recenzií má tiež príjemnú chuť mäty a mentolu.

Swissdent Extreme

Swissdent Extreme recenzie a test

Bieliaca zubná pasta Swissdent Extréme, ktorá obsahuje fluorid a prírodné enzýmy, má veľmi silný bieliaci efekt. Fajčiari a popíječi kávy či vína by tak mali zbystriť. K odstráneniu vonkajšej pigmentácie dochádza okrem už spomínaných enzýmov aktívnou látkou Nanoxyd, čo je mikronizovaný kalcium peroxid, pôsobiaca na povrchu zuba aj medzi kryštály skloviny. Oproti iným pastám si vystačia s nižšími hodnotami abrazívnych zložiek a neobsahuje SLS. Po vyčistení sa odporúča ústa nevyplachovať pre dlhšiu účinnosť peroxidu. Mentolová príchuť dodáva svieži dych, ďalšie látky ako je vitamín E a koenzým Q10 zase revitalizujú ďasná. Jediné, čo na paste vytknúť je jej cena, ktoré je oproti ostatným pastám vyššie a vhodnosť len pre dospelých.

Biorepair Whitening

Biorepair Whitening recenzie a test

Bieliaca pasta BioRepair Whitening má dobrý pomer cena / kvalita, kedy patrí k lacnejším pastám na bielenie zubov a súčasne si udržuje vysoké hodnotenie spotrebiteľov. Odporúčaná je od veku 7 rokov, a to vďaka šetrnému zloženiu, nehovoriac o tom, že neobsahuje fluór, sodium lauryl sulfát ani žiadne parabény. Ako účinná látka je tu microRepair, čo je patentovaná technológia. Princíp je ten, že sa na zube znovu vybuduje vrstva napodobňujúci zubnú sklovinu so schopnosťou ochrany pre zubnému kazu a pre belšie vzhľad.

White Pearl NanoCare Whitening

White Pearl NanoCare Whitening recenzie a test

Bieliacu pastu na zuby White Pearl NanoCare Whitening prináša známa firma VitalCare, oproti iným značkám neobsahuje peroxid, ktorý môže spôsobiť citlivosť zubov a podráždenie. Pasta má veľmi dobré bieliace účinky vďaka aktívnemu uhlia, ktoré viaže sfarbenie a zuby bieli. Dlhodobo tiež pôsobí na ďasná, takže nekrváca. Ďalšou výhodou a špecifikom je 24 karátové koloidné zlato, ktoré je v medicíne používa proti dlhodobému zápachu z úst, pri aftách a iných problémoch v ústnej dutine. Zloženie bieliace zubné pasty White Pearl, je čisto prírodný, takže neobsahuje žiadne farbivo ani paraben. Naopak tu nájdeme xylitol a extrakt zeleného čaju s propolisom, ktoré sa podieľa na aktívnej ochrane pred rôznymi formami ústneho ochorení.

Opalescence Whitening Sensitivity Relief

Opalescence Whitening Sensitivity Relief recenzie a test

Veľmi dobre hodnotená bieliaca pasta na zuby Opalescence Whitening Sensitivity Relief, ktorá je určená pre každodenné používanie a špeciálne potom pre citlivé zuby. Má dobré účinky pri odstraňovaní povrchového pigmentu, pričom neobrusuje zubnú sklovinu a takisto je doporučovaná pre udržanie výsledkov ordinačného bielenie zubov. Ďalej je vhodná proti boji so zubným povlakom a zubným kameňom, a prítomnosťou fluoridu sodného chráni proti zubnému kazu.

Ecodenta Expert Black Whitening

Ecodenta Expert Black Whitening recenzie a test

Ecodenta Expert Black Whitening je čierna bieliaca zubná pasta bez fluoridu a patrí medzi najobľúbenejšie pasty na bielenie zubov. Spojením prírodných materiálov, ako je extrakt zo zeleného čaju a čierneho uhlia, zaisťuje nielen bieliace účinky, ale tiež šetrnosť k zubnej sklovine a starostlivosť o citlivé ďasná. Teavigo, čo je extrakt zo zeleného čaju, má pôsobiť antibakteriálne v ústnej dutine, a okrem sviežeho dychu zabraňovať vzniku zubného kameňa. Zaujímavosťou je vegánskej zloženie, a okrem absencia fluoridov takisto aj SLS penidiel.

Curaprox Black is White

Curaprox Black is White recenzie a test

Čierna pasta na zuby Curaprox Black is White, ako napovedá názov, obsahuje aktívne uhlie k docieleniu bielych zubov, a to bez použitia abrazívnych látok či bieliacich prísad. Pozitívne je tiež prítomnosť enzýmov s fluoridy (tie sú tu vo vyššom množstve), ktoré účinne chráni pred zubným kazom. Výhodou je podpora celkovej dutiny ústnej a dlho trvajúce svieži dych. Súčasťou sady je aj zubná kefka Curaprox 5460 Ultra Soft, ktorý pomáha k odstráneniu zvyškov jedla a zubného plaku. Táto kefka je ultra jemná, takže je šetrná k zubom i ďasnám. Navyše by mala držať svoj tvar (vlákien), aj pri dlhodobom používaní.

MEDIBLANC Whitening Herbal

MEDIBLANC Whitening Herbal recenzie a test

Bieliaca zubná pasta MEDIBLANC Whitening Herbal je doporučená už od šiestich rokov a pre všetky druhy kefiek. Má dobré vlastnosti (absencia hrubých abrazív či peroxidu) a pri dlhodobom by mala znižovať citlivosť zubov a vracať zubom jej prírodnú farbu. Obsahuje výťažky z šalvie a harmančeka, ktorý kladne pôsobí na ďasná a na zápach s úst. Za zmienku stojí určite znížená penivosť a alantoín, ktorý má na starosť správnu regeneráciu ďasien, alebo hydroxyapatit ovplyvňujúce stav, vzhľad a odolnosť zubov.

Ako vybrať pastu na bielenie zubov

Sfarbenie zubov, pigmentáciu, možno získať najčastejšie z fajčenia, pitia kávy, vína, čierneho a zeleného čaju, korenie aj výrazne farebných potravín. Veľký vplyv na sfarbenie zubnej skloviny má tiež zlá ústna hygiena, respektíve nevhodná životospráva.

Ešte pred tým, než sa pustíte do bielenie zubov vlastnou cestou, nie je od veci navštíviť dentálneho hygienika a minimálne si vypočuť jeho názor. V niektorých prípadoch (pozri nižšie), môže byť bieliaca pasta nedostatočná a vy tak zbytočne sklamaní.

Pokiaľ ide o samotné použitie, možno vychádzať z pravidiel ako pre normálne čistenie zubov. Na vyčistenie chrupu stačí množstvo veľkosti jedného hrášku, u detí ešte menej. Okrem úspory dostanete do tela menej látok v bieliacej zubnej paste obsiahnuté, než je nutné. Pri samotnom čistení tiež nie je potreba vyvíjať prehnaný tlak na zuby, vyššieho vybielenie sa tým nedosiahne.

Úroveň zafarbenie zubov

Zuby trpiaci len miernym zafarbením, typicky od škvŕn pochádzajúcich z pitia kávy a čaju, nebudú mať problém s akoukoľvek dostupnou bieliacou zubnou pastou. Väčšia zafarbenie už môže vyžadovať intenzívnejšiu bieliacu pastu s peroxidmi.

Výrazné, typicky žlté až hnedé zafarbenie, už môže byť problematické odstrániť len samotnú pastou, obzvlášť ak nie je len povrchové, ale vnútorné. V takom prípade sa zvyčajne odporúča podstúpiť vybielenie zubov a na udržanie tohto stavu potom používať bieliacu zubnú pastu.

Účinné zložky

Všeobecne možno povedať, že bieliaca pasta funguje na princípe veľmi ľahkého obrusovanie škvŕn a zubného plaku, pomocou abrazív, ktorému asistujú ďalšie aktívne látky. Môže to byť malé množstvo peroxidu, alebo v poslednej dobe obľúbené aktívne čierne uhlie, či mikronizovaný silikát.

Peroxidy, či už ako peroxid vodíka či carvamid vo väčšej koncentrácii, sa používajú pre výraznejšie sfarbenie zubov, pôsobením na povrchu skloviny. Také bieliace pasty sú zvyčajne drahšie, ale zase s nízkou abrazivitou.

Enzýmy sú zložkou pomáhajúci pri miernom sfarbenie. Ich výhodou je veľmi šetrný prístup, kedy prenikajú do štruktúry skloviny a odstraňujú sfarbenie. Je však potrebné počítať s nižším účinkom. Podobne sú na tom mikroperličky.

Okrem samotných bieliacich látok pasty netreba zabúdať ani na zložky starajúce sa o zdravie chrupu a celú ústnu dutinu. Dôležitou zložkou je fluorid, fosfáty vápnika, xylitol, teavigo a veľa ďalších prírodné látok a extraktov, ktoré sa starostlivo starajú a prechádzajú kazom.

Miera abrazivity

Abrazíva sú súčasťou naskrz všetkých zubných pást, nielen tých bieliacich. Táto zložka sa nestará o vybielenie, ale iba o odstránení povrchové pigmentácie, keďže obrusujú sklovinu.

Miera abrazív v paste by nemala byť príliš veľká, aby nedošlo k nenávratnému zničeniu zubnej skloviny. Vyjadruje sa v RDA (Relative Dentin Abrasivity) a nikdy by nemala prekročiť hodnotu 250, tá už významne zubom škodia. Nízka abrazivita má rozptyl 0 – 70 RDA a stredná abrazivita 70 – 100 RDA.

Ak máte citlivé zuby, odporúča sa voliť zubné pasty s nižšou hodnotou abrazivity.

Obsah fluoridov

Fluorid remineralizuje tvrdé zubné tkanivo, čím výrazne chráni proti zubnému kazu. Nejde o žiadnu novinku, do zubných pást je pridávaný dlhodobo. Štúdie sa zhodujú na zníženie kazov o desiatky percent, práve v dôsledku pôsobenia fluoridov.

Pozor si musia dať len tí, čo sú na fluorid citlivý, vrátane napríklad alergických reakcií, alebo v prípade detí. Všeobecne zubné pasty pre dospelých majú až 1500 ppm fluoridov. Malé deti do 3 rokov by nemali mať pastu s vyššou hodnotou ako 400 ppm, medzi 4 a 6 rokom približne 500 až 750 ppm a od 7 rokov sa dá použiť pasty nad 1000 ppm.

Otázky pri výbere bieliace zubné pasty

Akú bieliacu zubnú pastu pre fajčiarov?

Škvrny od cigariet môžu byť pomerne výrazné a odstraňujú sa veľmi ťažko, z toho dôvodu bieliaci pasta pre fajčiarov musí obsahovať vyššie množstvo účinných látok. Ak sa nedarí šetrnými bieliacimi pastami povrchovú pigmentáciu odstrániť, skúste krátkodobo vysoko abrazívnu zubnú pastu, ktorá obrúsením skloviny výrazné zafarbenie odstráni.

Akú bieliacu zubnú pastu na citlivé zuby?

Pre citlivé zuby sú vhodné šetrné bieliace zubné pasty, ktorými sú zubné pasty s enzýmami, alebo s mikro perličkami. Enzýmy prenikajú do skloviny, kde sfarbenie šetrne odstraňujú, bez toho aby zuby poškodzovali.

Akú bieliacu zubnú pastu pre deti?

Keď je to nutné, zamerajte sa na také bieliace pasty, ktoré sú šetrné a majú vhodné zloženie práve pre deti. Abrazivita takejto pasty by mala byť nízka (do 25 RDA) a úmerný veku by mal byť aj obsah fluoridov, ktorý zmieňujeme ďalej v článku.

Aké sú najlepšie značky bieliacich zubných pást?

Podľa hodnotenia sú najlepšie bieliace pasty značiek Opalescence, Swissdent, MEDIBLANC, alebo Ecodenta. Jednotlivé pasty sa od seba líšia ako cenou, tak zložením i farbou. Medzi najlepšími možno nájsť ako bez fluoridu, tak aj čiernu pastu na zuby s čiernym uhlím.