Vyberáme najlepší bežecký pás

Bežecký trenažér je bezpochyby najobľúbenejší fitness zariadení simulujúce beh či chôdzu. S jeho pomocou spálite kalórie a zlepšíte svoju kondíciu. Behací a chodiaci pás má tiež výhodu v praktickom využití po celý rok. Bez ohľadu na počasie splníte svoj tréning a keď si zaobstaráte bežecký pás do bytu, paneláku, ušetríte čas za dopravu do fitka. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie bežecké pásy pre rok 2022, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov. Tomu, aký bežecký pás zvoliť (motorový či bezmotorový bežecký pás), sa venujeme v sekcii ako vybrať.

Najlepšie bežecké pásy (Test 2022)

Recenzie bežeckých pásov

Spokey Arizona

Spokey Arizona recenzie a test

Za dobre vybavený športové trenažér možno považovať bežecký pás Spokey Arizona so silným elektromotorom, ktorý zaistí rýchlosť až 22 km / h. Bežecká plocha je odpružená a jej šírka činní 45 cm. O bezpečnosť sa stará špeciálny kľúč, ktorý v prípade nehody pás zastaví. Manipulácia je jednoduchá vďaka kolieskam a prístroj možno tiež pohodlne skladovať zložením do vertikálnej pozície. Bežeckú plochu a jej sklon možno regulovať až do 20%. K dispozícii je 25 bežeckých programov a výbava trenažéru zahŕňa držiak na pitie, vstup na hudobné zariadenia a integrované reproduktory.

Pre – Výbava, nosnosť až 150 kg
Proti – Nemá snímač tepu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Master F-15

Master F-15 recenzie a testBežecký pás Master F-15 je vhodným prírastkom do bytu a domáce telocvične. Trenažér má tichý elektromotor, znesie záťaž 120 kg a disponuje 43 cm širokým bežeckým pásom. Umožňuje pripojiť MP3 prehrávač alebo smartphone a prehrávať hudbu vďaka zabudovaným reproduktorom. Ďalej má nastaviteľný sklon, snímač tepu v rukovätiach a 15 bežeckých programov. Ovládanie je navyše komfortný vďaka tlačidlám v rukovätiach.

Pre – Tlačidlá a snímače tepovej frekvencie v rukovätiach
Proti – Umiestnenie držiaku na fľašu, rýchlosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Master F-25

Master F-25 recenzie a testĎalšie ašpirant na domáce bežecký pás je Master F-25, ktorý má silný elektromotor umožňujúce dosiahnuť slušné rýchlosti (22 km / h), napriek tomu je trenažér pri svojej prevádzke relatívne tichý. Došľapy pri behu tlmí odpružená bežecká plocha široká 45 cm, opäť s nastaviteľným sklonom. Vo výbave trenažéru nechýba bezpečnostný kľúč, reproduktor ani snímače tepu.

Pre – Výkonný elektromotor, rýchlosť pásu
Proti – Zaťaženie len 120 kg

ZOBRAZIŤ PONUKU

LIFEFIT TM-1004

LIFEFIT TM-1004 recenzie a testBežecký trenažér LIFEFIT TM-1004 disponuje širšou bežeckou plochou a to 46 cm, ktorú je tiež možné nakloniť, spolu so silným elektromotorom. Bežecký pás má desaťbodový odpruženie s nosnosťou 150 kg. Ovládanie umožňuje výber zo širokej predvoľby bežeckých programov, medzi nimi napríklad HRC (Heart Rate Control) program uzpůsobující rýchlosť a sklon pásu podľa tepovej frekvencie snímanej v rukovätiach. Vo výbave má držiak na pitie, reproduktory a možnosť pripojenia hudobného alebo USB zariadení.

Pre – Škála bežeckých programov, USB vstup, výkonný motor
Proti – Nižšia hmotnosť a vplyv na stabilitu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Master F-04

Master F-04 recenzie a testBezmotorový (magnetický) bežecký pás Master F-04 by sa dal lepšie označiť ako chodiace pás než pás na behanie. Bodové odpruženie pásu chôdzu spríjemní a pomocou magnetu možno záťaž v ôsmich polohách nastaviť. Samotnú chodiaci plochu a jej sklon možno nastaviť, a to v dvoch úrovniach. Vzhľadom k svojim rozmerom je skladný aj v menšom byte. Výhodou je tiež závislosť len na dvoch AA batériách napájajúcich LCD počítadlo. Dĺžka 103 cm a šírka 33 cm je navyše pre chôdzu úplne dostačujúce.

Pre – Skladnosť, nepotrebuje zásuvku
Proti – Nízka nosnosť, len základné funkcie

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať bežecký pás

Aký bežecký pás zvoliť?

Typicky sa stretnete s bežeckými pásmi s motorom určenými na behanie, pričom druhý typ predstavujú bežecké pásy bez motora, ktoré sú určené na simuláciu chôdze.

Motorový bežecký pás

Motorový bežecký pás slúži najmä na behanie a vlastnosti trenažéru ovplyvňuje niekoľko hlavných parametrov motora. Ten hlavný je jeho výkon, pohybujúce sa medzi 1,5 až 5 HP. Výkon má značný vplyv na hlučnosť, pričom možno čakať s vyšším výkonom tichší chod. Reálneho odhadu je takisto vplyv na maximálnu rýchlosť, ktorá sa môže pohybovať až okolo 25 km/h.

Bezmotorový bežecký pás

Tento typ trenažéru nie je konštruovaný na behanie a samotný názov bezmotorový bežecký pás môže byť trochu mätúce. Ide o magnetický bežecký (chodiaci) pás, ktorý uvádzate do pohybu vy sami svojimi krokmi. Magnetický preto, že obsahuje magnetické brzdy, ktoré robia pásu odpor a zapríčiňuje zvýšenú intenzitu pohybu.

Bežecká plocha

Medzi parametre a vlastnosti, ktoré by bežecký pás mal spĺňať na jedničku, patrí rozhodne tie vzťahujúce sa na bežeckú plochu. K tým najdôležitejším patrí odpruženie alebo napríklad šírka plochy.

Odpruženie

Typ a kvalitu odpruženia bežeckej plochy, respektíve rámu trenažéru, je vhodné posudzovať k frekvencii užívania, teda ako dlho budete na trenažéru behať. Bude mať totiž priami vplyv na záťaž kĺbov a hluk vzniknutý vibráciami. Úplne bez odpruženia sú chodiaci pásy, na ktorých sa nebehá. Nemali by ste na nich behať nielen z dôvodu deformácie zariadení, ale aj preto, že vás budú bolieť nohy.

K základnému odpruženie patrí gumové podložky pod bežiaci plochu, ktoré odpruží pás, nie samotný trenažér. Odporúčaným odpružením pre častý prevádzku sú gumové bloky pod bežecký plochu aj celý rám, vďaka ktorému si budete oveľa menej zaťažovať kĺby pri behu. Naraziť môžete aj na zdravotné odpruženie, ktoré je súčasťou bežeckých pásov v rehabilitačných zariadeniach pre osoby s hendikepom a vysokou nadváhou.

Šírka pásu

Šírka pásu má úzky vzťah k účelu, pre ktorý je trenažér koncipovaný. Najužšia sú pásy na chôdzu, ktorých šírka sa pohybuje do 35 cm. Typické bežecké pásy pre domáce, alebo kondičný behanie majú šírku medzi 40 a 45 cm. Niektoré majú šírku nad 45 cm a také možno považovať za profesionálne bežecké trenažéry, pretože poskytujú dostatočný komfort v pohybe.

Sklon a nosnosť

Nastavenie sklonu bežeckého pásu má za úlohu simulovať beh do kopca a tým zvýšiť náročnosť behu. Bežne majú bežecké pásy nastaviteľný sklon medzi 0 až 20%. Jednotlivé modely sa tiež líšia v spôsobe nastavenia, kedy lacné bežecké pásy majú zvyčajne manuálne oproti elektrickému nastavenie.

Postrážiť si parameter nosnosti bežeckého pásu je dôležité vzhľadom na opotrebenie prístroja. Nosnosť by mala byť zhruba o 20% väčší ako predpokladané zaťaženie, teda váha človeka, ktorý bude bežecký pás používať.

Vlastnosti a funkcie

Skladnosť

Ak vyberáte bežecký pás do bytu či paneláku, potom pre vás bude podstatné aj to, ako dobre sa trenažér skladuje. U väčšiny behacích pásov možno sklopiť bežeckú plochu, prípadne madlá a ovládacieho pultu. K presunom takisto pomôžu integrovaná kolieska.

Ovládanie

Pri základných modelov nájdete typicky displej a tlačidlové rozhranie pre reguláciu rýchlosti, prípadne elektronicky regulovaný sklon bežeckej plochy. Pokročilé bežecké pásy zahŕňajú osobný počítač s prednastavenými bežeckými programami, ktoré regulujú rýchlosť a sklon počas behu. Trenažéry s madlami môžu obsahovať senzory a senzory tepovej frekvencie, na ktoré opäť môže prístroj reagovať a meniť parametre behu.

Doplnky, funkcie

Bežecké trenažéry disponujú praktickými doplnkami a funkciami, ktoré vám spríjemnia tréning. Už spomínaná madlá môžu merať tepovú frekvenciu, ale poslúži aj ako držadlo pri chôdzi alebo behu. Vo výbave, typicky na držadlu, je umiestnený držiak na pitie, tabliet alebo telefón. Elektronické zariadenia, akým je telefón, tablet alebo MP3 prehrávač je možné pripojiť k trenažéru a skrze zabudované reproduktory počúvať hudbu alebo sledovať filmy.

Bezpečnosť

Funkcia bezpečnostného kľúča slúži na zastavenie pásu pri nebezpečnom pohybu alebo vzdialenie sa od prístroja. Kľúč je pripevnený k telu bežeckého pásu a osobe na trenažéru. Pri jednej alebo druhej spomenutej udalosti dôjde k vytrhnutiu kľúča cez istiace lanko a zastavenie pásu.