Vyberáme najlepší bežecký pás na doma

Bežecký pás na doma je ideálnou pomôckou na udržanie vášho tela v kondícii bez toho, aby ste museli von alebo do fitness centra. Bežiaci pás môžete používať v pohodlí domova kedykoľvek, súčasné modely sú dobre odpružené a tiché, čím sú vhodné aj do bytu. Motorový bežecký pás zaistí maximálny komfort pri cvičení a väčšiu stabilitu, magnetický bežiaci pás zase neopotrebuje k vášmu tréningu elektrinu. Do bytu je vhodný tichý bežecký pás a aktívny starší užívatelia ocenia zase chodiaci pás pre seniorov. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie bežecké pásy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie bežecké pásy (Test 2024)

VzhľadModelTypMaximálny výkonRýchlosťDĺžka plochyŠírka plochyNosnosťDostupnosť
Hop-Sport HS-1500LB Vista recenzie a testHop-Sport HS-1500LB VistaMotorový2 HP16 km/h115 cm42 cm110 kg
Sportago Orion recenzie a testSportago OrionMotorový3 HP18 km/h142 cm50 cm120 kg
inSPORTline Lavister recenzie a testinSPORTline LavisterMotorový1,5 HP14 km/h130 cm41 cm120 kg
Acra GB5000 recenzie a testAcra GB5000Motorový6,5 HP22 km/h136 cm52 cm180 kg
Housefit Spiro 80 iRun recenzie a testHousefit Spiro 80 iRunMotorový4,5 HP18 km/h140 cm50 cm150 kg
inSPORTline Air-Run recenzie a testinSPORTline Air-RunBezmotorový--150 cm48 cm180 kg

Zobraziť celú ponuku

Chodiace pásy (nielen pre seniorov)

VzhľadModelTypMaximálny výkonRýchlosťDĺžka plochyŠírka plochyNosnosťDostupnosť
inSPORTline Neblin recenzie a testinSPORTline NeblinMotorový1,75 HP6 km/h122 cm40 cm130 kg
inSPORTline Excel Run recenzie a testinSPORTline Excel RunBezmotorový--110 cm35 cm100 kg

Zobraziť celú ponuku

Bežiaci pás do bytu – na čo dať pozor

 • Pokiaľ bývate v paneláku a od susedov vás delia len tenké steny, kúpu trenažéra dôkladne zvážte. Existujú bežecké pásy do paneláka, ktoré sľubujú tichú prevádzku a sú vybavené kvalitným odpružením, ktoré je zásadné pre susedov žijúcich pod vami. Otrasom sa však aj tak nedá úplne vyhnúť, preto sa s ohľadom na svoje okolie vyhnite behaniu počas nočného pokoja.
 • Bežecký pás do bytu by mal vždy disponovať skladacou konštrukciou, ktorú okrem profi bežecké pásy väčšinou všetky majú. Časť s bežiacim pásom sa obvykle sklopí ku konzole s madlami, čím sa výrazne zmenší priestor, ktorý trenažér zaberá. V tomto systéme je použitý väčšinou piest, ktorý skladanie a rozkladanie výrazne uľahčuje.
 • Medzi modelmi sú veľké rozdiely nielen v hmotnosti, nosnosti ale aj v rozmeroch, hoci sa to z obrázkov nemusí na prvý pohľad ihneď zdať. Dôkladne preto sledujte nielen rozmer bežeckej plochy, ale aj celkové rozmery stroja s miestom, kam chcete v byte trenažér umiestniť.
 • Použitie bežiaceho pásu v byte významne pomáha aj silná gumová podložka pod bežecký pás alebo vhodné topánky na bežecký pás. Oboje tlmí otrasy, nárazy pri dopadoch a celkové vibrácie, ktoré sú s prevádzkou spojené. V bezprostrednej blízkosti nemajte nábytok, o ktorý by ste sa v prípade núdze mohli poraniť. Neumiestňujte doma bežecký pás aj na vysoké koberce, kde by sa horšie chladil motor.

Recenzie bežeckých pásov

Hop-Sport HS-1500LB Vista

Hop-Sport HS-1500LB Vista recenzie a test

Bežiaci pás do bytu Hop-Sport HS-1500LB Vista má ako jeden z mála v tejto cenovej relácii USB, ale aj Bluetooth konektivitu, vďaka čomu je možné dobíjať mobilné zariadenia a využiť tréningovú aplikáciu FitShow. Úplne ojedinelá je potom kombinácia bažiaceho pásu a masážneho prístroja, ktorý pomáha zregenerovať svaly po náročnom tréningu. V recenziách je chválená kvalita materiálov a mnoho tréningových programov. Bežecká plocha je odpružená, dá sa ľahko sklopiť a má iba manuálne nastavenie sklonu, čo sa dá považovať za nevýhodu. Aj pre svoje kompaktné rozmery ho aj sám výrobca popisuje ako ideálny bežecký pás do bytu.

+ Zabudovaný masážny prístroj, USB a Bluetooth konektivita, nízka obstarávacia cena
Manuálne nastavenie sklonu bežeckého pásu

Sportago Orion

Sportago Orion recenzie a test

Sportago Orion patrí medzi najpredávanejšie bežecké pásy tejto českej firmy a má skvelý pomer cena/výkon. Minimalistické riešenie spolu so sklápacím mechanizmom a tichým chodom ho robia ideálnym pásom na chodenie a behanie v byte. Veľkou prednosťou je široká bežecká plocha 50 cm pre vyššie osoby, hrudný pás Polar v základnej výbave, funkcia pauza, alebo aj podpora tréningových aplikácií AnyRun a Kinomap. V recenziách sa objavujú pozitívne ohlasy na dobré odpruženie či stabilitu.

+ Elektronicky nastaviteľný sklon, funkcia pauza, robustný
Nižšia nosnosť

inSPORTline Lavister

inSPORTline Lavister recenzie a test

Bežiaci pás inSPORTline Lavister získal spotrebiteľské ocenenie Produkt roka, je teda veľmi obľúbený a po mnohých rokoch na trhu stále vyhľadávaný. Má veľmi dobrý pomer cena/kvalita, dostatočne veľkú bežeckú plochu a zo skúseností nízku hlučnosť, čím je vhodný aj do panelového bytu. Ponúka celkom 13 tréningových programov, z ktorých jeden užívateľský. Výhodou sú dobre umiestnené držiaky na nápoje a snímače tepovej frekvencie v rukovätiach. Dá sa zložiť jednou rukou, čo oceňujú najmä ženy. Snáď jedinou nevýhodou je manuálne nastavenie sklonu bežeckej plochy, ktoré už podobné modely majú občas elektronické.

+ Víťaz súťaže Produkt roka, dva držiaky nápojov, ľahké skladanie a tichý chod
Iba manuálny zdvih bežeckej plochy

Acra GB5000

Acra GB5000 recenzie a test

Domáci bežecký pás Acra GB5000 je veľmi kvalitný pás na behanie na doma. Má výkonný motor s maximálnym výkonom 6,5 HP, elektronický systém náklonu a rýchlosť pásu až 22 km/h, čo uspokojí aj najnáročnejších bežcov. Hmotnosť 90 kg odkazuje k výbornej kvalite spracovania, rovnako tak ako nosnosť až 180 kg. Ponúka 99 prednastavených programov, dokáže merať tepovú frekvenciu v madlách a má kvalitné 10 bodové odpruženie. Hlučnosť a vibrácie ďalej eliminujú ešte štyri špeciálne polyuretánové vložky. Recenzie a skúsenosti sú s týmto bežeckým trenažérom výborné, používatelia iba postrádajú tlačidlo pre krátke pozastavenie.

+ Výkonný motor a väčšie rozmery pásu, vysoká nosnosť 180 kg
Nemá tlačidlo pre pauzu

Housefit Spiro 80 iRun

Housefit Spiro 80 iRun recenzie a test

Bežecký pás Housefit Spiro 80 iRun je určený pre pravidelné bežecké tréningy a svojou výbavou uspokojí aj náročnejších spotrebiteľov. Rozmery dopadovej plochy pásu sú 140 x 50 cm, vďaka čomu sa na trenažéri behá veľmi pohodlne a bezpečne. Sklon pásu funguje elektronicky a vie byť nastavený až do 18 %, má Audio konektor aj USB a dokonca aj ventilátor, ktorý zvyšuje komfort pri behu. Užívatelia ho na základe svojich skúseností veľmi chvália, oceňujú skutočne dobré odpruženie Shock Absorber system a možnosť prepojenia s tréningovou aplikáciou iConsole+. Tá však nevie automaticky ovládať sklon bežeckého pásu, čo môže byť pre niekoho rozhodujúcou nevýhodou.

+ Veľký odpružený bežecký pás, tréningová aplikácia iConsole+, prijímač signálu hrudného pásu
Nevie automatický sklon podľa nastavenej mapy

inSPORTline Air-Run

inSPORTline Air-Run recenzie a test

Bezmotorový bežecký pás inSPORTline Air-Run má unikátnu a revolučnú konštrukciu. Jedná sa o lamelový bežecký pás, pričom lamely sú hliníkové a potiahnuté gumou. Nedá sa prehliadnuť konkávne zakrivenie bežeckej plochy, ktorá prirodzene kopíruje pohyb nôh, vďaka čomu je pohyb ešte šetrnejší pre pohybové ústrojenstvo. Má široké využitie, okrem behu je ideálny aj na chôdzu a špeciálne tvarované madlá rozširujú tréning na zapojenie celého tela. Zaujme ďalej prednastavenými intervalovými programami, dômyselným nastavovaním záťaže a skvelou kvalitou spracovania. Má však vyššiu hmotnosť a bežecká plocha sa nedá sklopiť.

+ Revolučná zakrivená bežecká plocha, mnoho možností úchopu, vhodný aj ako chodiaci pás
Nedisponuje sklopnou konštrukciou

inSPORTline Neblin

inSPORTline Neblin recenzie a test

Chodiaci pás pre seniorov inSPORTline Neblin je kvalitný, a hlavne bezpečný chodiaci pás, ktorý je ideálny pre staršie osoby alebo ako výborný pomocník v prípade rehabilitácie. Zo skúseností ho oceňujú aj telesne postihnuté osoby či osoby s roztrúsenou sklerózou. Veľkou výhodou sú pevné madlá po celej dĺžke trenažéra, rovnako tak ako bezpečnostný popruh, ktorý je k pásu dodávaný. Jedná sa o motorové prevedenie s rýchlosťou od 0,3 - 6 km/h, pričom rýchlosť je možné veľmi pozvoľna regulovať. Nosnosť pásu je 130 kg a madiel 100 kg, čo je pre väčšinu ľudí taktiež dostatočné.

+ Chodiaci pás do bytu, pevná konštrukcia s držadlami po celej dĺžke, ideálny na rekonvalescenciu
Nič nebolo nájdené

inSPORTline Excel Run

inSPORTline Excel Run recenzie a test

Bezmotorový chodiaci pás inSPORTline Excel Run je ideálny pre širokú verejnosť, spotrebitelia sa v recenziách zhodujú, že výborne nahradia prechádzku, má dobré dielenské spracovanie a je pomerne tichý. Vďaka Easy Fold Systému sa dá ľahko zložiť iba jednou rukou a jeho rozmery v zloženom stave sú naozaj kompaktné, nezaberie veľa miesta ani v malých bytoch. Bezmotorové prevedenie pracuje s magnetickou brzdou, ktorá má 8 stupňov záťaže. Veľkou výhodou je prítomnosť pohyblivých madiel na simuláciu tzv. severskej chôdze, pri ktorej sa precvičuje zároveň s nohami aj horná časť tela.

+ Veľmi skladné a ľahké prevedenie, magnetický brzdný systém, pohyblivé madlá
Menšia nosnosť 100 kg

Ako vybrať bežecký pás

Pred zaobstaraním bežeckého pásu je nutné zvoliť jeho typ, na výber sú motorové alebo bezmotorové trenažéry, čo ovplyvňuje mieru komfortu aj štýl jeho používania. Podľa osôb, ktoré budú pás využívať, je potrebné zvoliť adekvátnu šírku a dĺžku trenažéra, nezabudnite na mieru odpruženia a samozrejme ani na materiálové prevedenie všetkých častí stroja a vlastnosti motora. Vyberajte vhodné funkcie a príslušenstvo pre efektívny tréning. Cenovo dostupnejší je mechanický bežecký pás, ktorý však využijete skôr na chôdzu.

Prioritnou otázkou pri výbere bežeckého pásu je, kto a ako na ňom bude behať? Niektoré trenažéry sú určené na kondičné behanie sústrediace sa na spaľovanie tukov a spevnenie svalov netrénovaných užívateľov, iné sú využívané aktívnymi športovcami a slúžia im na tréning. Každý športovec preferuje niečo iné a trenažér mu musí skrátka maximálne vyhovovať.

Bezmotorový bežecký pás

Vyznačuje sa obvykle skladnosťou, priaznivou cenou a nízkou hmotnosťou. Nenájdete na ňom špeciálne funkcie. Pás sa uvedie do pohybu vlastnou silou a tak sa aj pri chôdzi či behu udržuje v chode. Niektoré modely umožnia mechanické nastavenie sklonu bežeckej plochy. Jeho menšie rozmery znamenajú aj menší rozmer bežeckej plochy, čo znamená aj menšiu stabilitu. Je vhodný skôr pre nenáročných užívateľov na kondičnú chôdzu a na beh sa príliš neodporúča. Výhodou je ale jeho nízka obstarávacia cena a nemusí byť pripojený k elektrickej sieti, čo je tiež veľké plus.

Magnetický bežiaci pás

Ide o bezmotorový bežecký pás vybavený magnetickou brzdou. Tá sa ovláda väčšinou manuálne a reguluje odpor bežiaceho pásu. Takýto chodiaci pás je pre používateľa prívetivejší ako ten bez magnetickej brzdy.

Motorový bežiaci pás

Elektrický bežecký pás je opatrený elektromotorom a jedná sa o ideálne prevedenie na behanie. Používatelia si môžu pri používaní užívať viac komfortu ako pri bezmotorovom modeli. K chodu sa neuvádza vlastnou silou, o to sa postará elektrina. Stačí trenažér pripojiť do zásuvky 220 V a je pripravený na použitie. Nastaviť je možné nielen rýchlosť pásu, ale aj sklon bežeckej plochy. Každý si navolí vyhovujúce hodnoty a môže behať pohodlne aj do kopca, pretože elektromotor môže ovládať aj spomínaný sklon. Modely s motorom ponúkajú väčšiu stabilitu, sú ale naopak náročnejšie na priestor a drahšie.

Skladací bežiaci pás

Väčšinu modelov je možné z dôvodu úspory miesta sklopiť. Bežecká plocha sa zloží smerom nahor a vznikne kompaktnejšia veľkosť, vďaka čomu môžete behací pás pohodlnejšie presunúť a uskladniť. K ľahšej manipulácii slúžia tiež kolieska a pomocný tlmič, takže skladanie zvládnu aj ženy a niektorí výrobcovia spomínajú, že celý proces je možné zvládnuť iba jednou rukou.

Vlastnosti bežeckého pásu

Pri výbere vhodného trenažéra zohľadnite všetky jeho parametre, aby vám slúžil čo najdlhšie a tréning bol pre vás čo najpríjemnejší.

Nosnosť

Pokiaľ nechcete skracovať životnosť trenažéra, nemali by ste ho preťažovať. V domácnosti, kde bude bežecký pás využívať viac užívateľov s rôznou hmotnosťou a výškou, kúpte model s nosnosťou o 20 až 30 % väčšou, než je hmotnosť najťažšieho bežca. Užívateľ vážiaci 100 kg by mal teda zaobstarať trenažér s nosnosťou 120 kg a viac. Dobrým štandardom je bežecký pás s nosnosťou 130 kg, čo vyhovuje väčšine bežcov. K dostaniu je ale aj bežiaci pás 150 kg až 180 kg, čo sa ale odráža aj v jeho vyššej obstarávacej cene.

Šírka a dĺžka plochy pre beh

Určuje celkový komfort pri používaní trenažéra. Čím širšie a dlhšie je, tým bezpečnejšie je jeho používanie.

 • Šírka 40 cm, dĺžka 100 cm – Pri behaní na úzkom trenažéri je treba dávať väčší pozor, aby ste nešliapli vedľa a nespôsobili si zranenie. Je teda vhodný skôr na kondičnú chôdzu.
 • Šírka nad 40 cm, dĺžka 120-130 cm – Behanie je oveľa komfortnejšie a nemusíte mať strach, že vám prejde noha. Bežecký pás je vhodné vyskúšať každým užívateľom, aby mu šírka aj dĺžka pri pohybe vyhovovala a cítil sa bezpečne.

Sklon behacej plochy

Lacnejšie modely nastavením sklonu nedisponujú vôbec, niektoré ho ponúkajú aspoň manuálne alebo nastavenia pomocou páčky, obvykle do troch úrovní. Ovládanie elektronikou je tá najlepšia možnosť vďaka svojej jednoduchosti, sklon je možné v tomto prípade upravovať dokonca za chôdze či behu. Hodnota náklonu sa pohybuje v rozmedzí 0 až 20 % podľa konkrétneho trenažéra. Odporúča sa pre náročnejších užívateľov, ktorí často volia beh do kopca a chcú mať tréning variabilný. Veľmi sofistikované bežecké pásy vedia regulovať sklon automaticky v závislosti od prednastavenej trate alebo programu.

Odpruženie

Kvalitným odpružením výrazne ušetríte svoje bedrá, kolená aj chrbticu. Najmä pravidelne trénujúci jedinci by mali myslieť na dostatočný stupeň odpruženia. Tí, ktorí chcú využívať trenažér iba na kondičnú chôdzu, si vystačia s modelom bez odpruženia, pričom kvalita odpruženia sa odráža v cene celého trenažéra.

Môže mať rôzne podoby. Stretnete sa s gumovými podložkami, umiestnenými na niekoľkých miestach. Čím viac bodov, tým lepšie odpruženie. Modely vyššej triedy disponujú odpružením celého rámu a pri vypracovanejších modeloch je možné nastaviť aj tvrdosť došľapu. Odpruženie by na vašom bežeckom páse nemalo chýbať hlavne pokiaľ ho používate v byte. Zmiernia totiž výrazne nárazy a otrasy.

Rýchlosť trenažéra a výkon motora

Rýchlosť bežeckého pásu súvisí s výkonom motora. Čím výkonnejší motor je, tým vyššia je možné nastaviť maximálnu rýchlosť. Pri súčasných modeloch môžete nastaviť rýchlosť od 0,8 km/h až do 25 km/h. Výkon motora sa uvádza písmenami HP (horse power / konská sila) a pri bežne dostupných bežeckých pásoch narazíte na hodnotu 1 až 6 HP.

 • Výkon 1,5 až 2 HP – Postačí na kondičnú chôdzu.
 • Výkon nad 3 HP – Pre behanie je v podstate nutnosťou. Výkonnejší motor lepšie zvládne záťaž, neznamená to však, že bude trenažér hlučnejší.

Rozmery a hmotnosť

Bežiace pásy patria medzi priestorovo rozmernejšie fitness stroje. Na rozdiel od profesionálnych, ktoré môžete poznať z posilňovní, sa však dajú obvykle sklopiť av tejto polohe zaberajú miesta výrazne menej. S ohľadom na vykonanie bežeckej plochy sa celková dĺžka aj šírka výrazne líšia, vždy si preto skontrolujte hodnoty pri konkrétnom modeli.

Problém môže nastať aj s výškou, kedy v niektorých prípadoch môže pri maximálnom sklone pásu prísť bežec do kontaktu so stropom. Obvykle sa tieto problémy vyskytujú v miestnostiach s nízkym stropom, ako sú napríklad suterény.

Hmotnosť sa pohybuje rádovo v desiatkach kilogramov, tie najťažšie kvalitné bežiace pásy na doma môžu mať hmotnosť atakujúcu až 100 kg. Dobre preto zvážte aj tento údaj, obzvlášť pokiaľ zamýšľate trenažér umiestniť na vyššie poschodie, alebo ho musíte v bytovom dome do vyšších poschodí vyniesť po schodoch.

Ovládanie bežiaceho pásu

Dôležitá je jednoduchosť nastavenia a komfort. Displej musí byť prehľadný a užívateľovi by mal maximálne vyhovovať. Užitočné tlačidlá nájdete v niektorých prípadoch aj na madlách.

 • Nastavenie rýchlosti / tempa behu – Väčšinou sa nastavuje pomocou tlačidiel +/- alebo pomocou rýchlej číselnej voľby. Pri sofistikovaných modeloch sa rýchlosť reguluje automaticky podľa zvoleného programu.
 • Sklon bežeckej plochy – Ak sa pri modeli nenastavuje manuálne, nájdete tlačidlo na displeji. Pri lepších modeloch sa opäť sklon nastaví automaticky podľa programu.
 • Počítadlo – Slúži na sledovanie hodnôt, ako je ubehnutá vzdialenosť, rýchlosť, čas tréningu, tepová frekvencia alebo spálené kalórie. Čím väčší displej, tým menej musíte medzi hodnotami ručne prepínať a vidíte všetko pohromade.

Funkcie a programy

 • Meranie srdcového tepu – Výrobcovia zabudovávajú dlaňové snímače do madiel, tie však často nie sú úplne presné. Trenažéry lepšej triedy je možné bezdrôtovo prepojiť s hrudným pásom a niektoré bežecké pásy dokážu v tejto kombinácii vyhodnotiť aj vašu telesnú zdatnosť podľa pohlavia a vlastností postavy.
 • Program HRC – Rýchlostný režim, prispôsobujúci sa podľa momentálnej tepovej frekvencie, čo zaistí čo najefektívnejší tréning.
 • Prepojenie so smartfónom / tabletom – Po spárovaní a stiahnutí vhodnej aplikácie môžete sledovať pokroky v tréningu.
 • Premietanie trasy – Najlepšie bežecké pásy dokážu tiež premietať virtuálnu trasu na LCD displeji vďaka Google maps, aby ste si pripadali viac ako pod holým nebom. Vie to napríklad aplikácie Pafers.
 • Motivačný tréningový program – Vďaka nemu uvidíte plán tréningu, pokroky a motivuje vás k lepším výsledkom, čím nahradí skutočného trénera.
 • Bezpečnostná poistka – Mala by byť súčasťou každého bežeckého pásu. Často má podobu kľúča. Ten by mal byť pri prevádzke zasunutý do prístroja a za šnúrku priviazaný k vášmu odevu. Pri zakopnutí alebo páde používateľa sa vytrhne a pás sa zastaví.
 • Bluetooth – Vďaka nemu je možné trenažér prepojiť s hrudným pásom alebo so smartfónom a využívať rôzne aplikácie.
 • USB port – Slúži na pripojenie flash disku pre prehrávanie muziky alebo na nabíjanie rôznych zariadení.
 • Reproduktory – Sú výbavou lepších modelov, málo ktoré však majú kvalitný hudobný výstup.
 • Držiak na fľašu – Užitočný na dodržiavanie pitného režimu.
 • Stojan na tablet či mobil – Pre pohodlnejšie sledovanie trás alebo nameraných hodnôt.
 • Vetrák – Využijú ho predovšetkým náročnejší užívatelia, zvyšuje komfort.

Údržba

Je dôležitá aj pri bežeckých pásoch a je nutné ju vykonávať aspoň z času na čas. Pravidelné čistenie, kontrola klinového remeňa, mazanie pásu a uťahovanie skrutiek je dôležité pre správne fungovanie a dlhú životnosť stroja. Každý model má odporúčaný postup údržby uvedený v manuáli, ktorý je nutné dodržiavať. Trenažér neskladujte vo vlhkých priestoroch, vonku a nevystavujte ho vysokým teplotám ani slnku.

 • Ako mazať bežecký pás – Bežiaci pás je nutné pravidelne mazať, obvykle sa na to používajú špeciálne silikónové oleje. U niektorých modelov je potrebné rôznymi postupmi bežecký pás povoliť a olej naniesť priamo nad plochu pod ním. Sofistikovanejšie modely majú špeciálne umiestnený otvor, kam stačí olej aplikovať a ten sa už sám dostane pod celý pás na behanie.

Výhody bežiaceho pásu

 • Môžete sa udržiavať v kondícii aj keď vonku prší.
 • Na behanie na páse sa dostanete rýchlejšie. Kedykoľvek, keď máte chuť a čas trénovať.
 • Postupne vytrénujete vytrvalosť a posilníte orgány.
 • Pri vhodne zvolenom tréningovom pláne budete efektívne chudnúť.
 • Pri behaní na trenažéri šetríte kĺby vďaka kvalitnému odpruženiu viac ako pri behu na asfalte. Záleží však aj na vhodnej obuvi a na správnej technike behania.
 • Pri behaní môžete sledovať televíziu, počúvať podcasty a robiť tak dve veci naraz.
 • Nemusíte na ňom len behať. Chôdza na bežeckom páse vás udrží v kondícii tiež.

Nevýhody bežiaceho pásu

 • Cena – obstaranie kvalitného bežeckého pásu nie je lacnou záležitosťou. Za vybavený model zaplatíte stovky až tisíce Eur.
 • Náročnosť na priestor – Trenažér zaberá nemalú plochu, preto je vhodný skôr do priestorných miestností. Do malých bytov bude vhodnejší model, ktorý sa ľahko skladá.
 • Manipulácia – Robustné bežecké pásy sú veľmi ťažké a manipulácia môže dať niekomu pomerne zabrať. Presúvanie uľahčí aspoň kolieska.
 • Bežecký pás a hlučnosť – Domáci bežiaci pás spôsobuje hluk, preto zvážte jeho umiestnenie, pokiaľ máte susedov. Čím lepší model s kvalitným odpružením, tým menší hluk a vibrácie produkuje.

Najpredávanejšie bežecké pásy na trhu

Medzi najpredávanejšie bežecké pásy patrí Housefit, Hop-Sport, Flow Fitness alebo Acra. Zvláštne postavenie na trhu majú bežiace pásy inSPORTline, tento výrobca svojimi modelmi pokrýva celý segment bežeckých trenažérov – od profesionálnych, do bytu alebo pre seniorov. Obľube sa teší aj značka Kettler, hoci tá už nové modely nepredáva. Vyhľadávané sú aj bežecké pásy Domyos od predajca Decathlon a niektoré základné chodiace pásy je možné zohnať aj v hypermarketoch typu Tesco, Lidl a pod.

Cena bežeckého pásu

Pre nenáročných užívateľov, ktorí si občas doprajú kondičnú chôdzu či krátky beh postačí lacný bežecký pás za cenu 400 až 600 €. Nečakajte od neho však, že bude disponovať špeciálnymi funkciami a výbavou. Pre intenzívnych športovcov bude najvhodnejšie zvoliť drahší model vybavený všetkými dostupnými funkciami a bude mať dostatočne veľkú plochu na behanie. Taký bežiaci pás je vhodný aj pre ťažšie osoby a má obstarávaciu cenu až 1200 €. Tie najobľúbenejšie trenažéry sa cenovo pohybujú v strednej triede a zaobstaráte ich za cenu okolo 700 €.

Pre niektoré osoby tak môže byť výhodnejšie kúpiť starší, ale kvalitný bežiaci pás v bazáre. Napríklad na portáli bazoš je ich ponuka vždy veľmi široká. Samozrejme je dôležité prihliadnuť k technickému stavu, avšak za cenu nového chodiaceho pásu je možné kúpiť robustný pevný pás na behanie.

Otázky pri výbere behacieho pásu

Aký pás na behanie a chodenie?

Pre kondičnú chôdzu postačí bežiaci trenažér s výkonom 1,5 – 2 HP a nemusí disponovať ani príliš veľkou bežeckou plochou. Niektorým vyhovie aj bezmotorový bežecký pás, poprípade model obohatený o magnetickú brzdu. Pre behanie voľte skôr motorový trenažér s výkonom od 3 HP s možnosťou nastavenia rýchlosti a s dostatočnou veľkosťou bežeckej plochy.

Je lepší rotopéd alebo bežecký pás?

Rotoped je vhodný na zahriatie alebo upokojenie svalov po intenzívnom tréningu, pôsobí pozitívne na srdce a cievy, napomáha chudnutiu a posilňuje dolné končatiny. Jeho prevádzka je bezpečnejšia. Bežecký pás vyžaduje väčší športový výkon a je náročnejší na kĺby. Posilní však rýchlejšie pohybový aparát, rovnako tak ako účinnejšie zlepší fyzickú kondíciu. Riziko úrazu je vyššie, preto sa treba na ňom viac sústrediť.

Je bežiaci pás vhodný do bytu?

V zásade áno. Do bytu sa odporúča zaobstarať kvalitne odpružený model sľubujúci čo najnižšiu hlučnosť, hoci sa nemožno otrasov pri používaní úplne zbaviť. Bežecký pás v paneláku musí byť používaný v rozumný čas a byť vhodne umiestnený, aby rušil susedov čo najmenej. Dokúpiť je možné aj gumovú podložku, ktorá otrasy o niečo zmierni. Samozrejmosťou by mala byť aj skladacia konštrukcia, ktorá v byte významne šetrí miesto.

Oplatí sa bežiaci pás na chudnutie?

Pravidelné športovanie na bežiacom páse vám pomôže zaistiť štíhlu postavu, pokiaľ dodržíte vhodný tréningový program a predovšetkým upravíte jedálniček. Pomôcť s tým môže prepojenie trenažéra so smartfónom, kde uvidíte všetky vaše plány, pokroky aj spálené kalórie. Sofistikované modely dokážu prispôsobiť tempo ideálnej tepovej frekvencii, aby bol tréning čo najefektívnejší.