TOP 10 najlepších bezdrôtových Bluetooth slúchadiel

TOP 3 bezdrôtové slúchadlá

Apple AirPods 3

Samsung Galaxy Buds Pro

Niceboy HIVE 3 Prodigy

Skvelá true Wireless slúchadlá kôstky doplnená o hlasového asistenta, technológiu priestorového zvuku a zvýšenú ochranu proti vode a potu.Bezdrôtové štupľové slúchadlá s najpokročilejšou technikou. Majú niekoľko senzorov, technológiu ANC, nadpriemernú výdrž batérie a výborne hrajú.Lacné bezdrôtové slúchadlá cez hlavu, ideálne napríklad k mobilu a disponujúce skladacou konštrukciou. Majú zvýšenú odolnosť a technológiu MaxxBass.
+ Technológia priestorového zvuku, zvýšená odolnosť IPX4, lepšia výdrž batérie+ Perfektný zvuk a dlhá výdrž batérie, inteligentné potlačenie hluku, vysoká odolnosť voči vode+ Pomer cena/výkon, možnosť prehrávania aj cez kábel, technológia MaxxBass a vyššia odolnosť
- Nič zásadného- Nič zásadného- V porovnaní vyššia hmotnosť 280 g

Orientačná Cena
199 €

Orientačná Cena
197 €

Orientačná Cena
37,3 €

Bezdrôtové slúchadlá sú praktické a obľúbené vďaka absencii kábla, čo umožňuje väčšiu voľnosť a komfortné počúvanie. Bluetooth slúchadlá štuple či kôstky sú vhodné na cesty k mobilu alebo notebooku, ideálne vo variante True Wireless – tie sa skvele hodí aj na šport. Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu a prípadne s mikrofónom, sú zase ideálne k počítaču, prípadne televíziu. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie bezdrôtové slúchadlá pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na herné slúchadlá a športové slúchadlá.

Najlepšie bezdrôtové slúchadlá do uší (Test 2024)

VzhľadModelTyp slúchadielPrenos signáluDoba prehrávaniaMikrofónHmotnosťDostupnosť
Apple AirPods 3 recenzie a testApple AirPods 3KôstkyBluetooth 5.06 h (30 h)Áno8,5 g
Niceboy HIVE Pods 3 PRO recenzie a testNiceboy HIVE Pods 3 PROŠtupleBluetooth 5.09 h (33 h)Áno44 g (s puzdrom)
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic recenzie a testXiaomi Mi True Wireless Earphones 2 BasicKôstkyBluetooth 5.05 h (20 h)Áno9,4 g
Samsung Galaxy Buds Pro recenzie a testSamsung Galaxy Buds ProŠtupleBluetooth 5.08 h (28 h)Áno12,6 g
LAMAX Dots2 Wireless Charging recenzie a testLAMAX Dots2 Wireless ChargingŠtupleBluetooth 5.06 h (30 h)Áno6 g

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie bezdrôtové slúchadlá cez hlavu (Test 2024)

VzhľadModelTyp slúchadielPrenos signáluDoba prehrávaniaMikrofónHmotnosťDostupnosť
Niceboy HIVE 3 Prodigy recenzie a testNiceboy HIVE 3 ProdigyCez hlavuBluetooth 5.032 hÁno280 g
Sony WH-1000XM3 recenzie a testSony WH-1000XM3Cez hlavuBluetooth 4.238 hÁno255 g
Marshall Major IV Bluetooth recenzie a testMarshall Major IV BluetoothCez hlavuBluetooth 5.080 hÁno165 g
Sony WH-CH510 recenzie a testSony WH-CH510Cez hlavuBluetooth 5.035 hÁno132 g
JBL Tune 600BTNC recenzie a testJBL Tune 600BTNCCez hlavuBluetooth 4.112 h (22 h)Áno173 g

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie bezdrôtových slúchadiel

Apple AirPods 3

Apple AirPods 3 recenzie a test

Bluetooth slúchadlá kôstky Apple AirPods 3 patria k najlepším bezdrôtovým slúchadlám, aké si dnes môžete kúpiť. V tejto najnovšej generácii ponúkajú priestorový zvuk s dynamickým snímaním hlavy, zosilňovač s dynamickým budičom pre dokonalý zvuk alebo jemne vyladené intuitívne ovládanie. Majú tiež automatickú adaptívnu ekvalizáciu a dlhšiu výdrž batérie - na jedno nabitie vydržia hrať 6 hodín a s nabíjaním v puzdre dokážu hrať až 30 hodín. Novinkou je zvýšená odolnosť voči vode alebo aj potu.

+ Technológia priestorového zvuku, zvýšená odolnosť IPX4, lepšia výdrž batérie
Nič zásadného

Niceboy HIVE Pods 3 PRO

Niceboy HIVE Pods 3 PRO recenzie a test

Bluetooth štupľové slúchadlá Niceboy HIVE Pods 3 PRO zaujmú najmä výdržou batérie na jedno nabitie, slúchadlá dokážu hrať až 9 hodín, s nabíjaním v puzdre až 33 hodín. Inovatívna je možnosť bezdrôtového nabíjania a poteší aj moderný vstup USB-C na nabíjanie. Majú skvelý zvuk, zvýšenú odolnosť so stupňom krytia IP 55 a dotykové ovládanie na slúchadlách. Samozrejmosťou je mikrofón s redukciou šumu, 3 veľkosti štupľov do uší a notifikačné LED diódy na puzdre, ktoré vás informujú o stave batérie.

+ Nadpriemerná výdrž batérie, hlasový asistent, bezdrôtové nabíjanie a USB-C
Nič zásadného

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic recenzie a test

True Wireless bezdrôtové slúchadlá Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic majú ergonomický dizajn a veľmi pekné spracovanie, podľa skúseností spotrebiteľov samozrejme aj perfektne hrajú. Majú dotykové ovládanie, mikrofón s potlačením ruchu a hlasového asistenta. V závislosti od situácie môže naplno hrať len jedno slúchadlo, alebo samozrejme obe. Majú veľmi dobrý pomer cena/výkon, nižšej cene je podriadená len menšia výdrž batérie 5 h, ktorá je v porovnaní s inými slúchadlami menšia.

+ Dobrý pomer cena/výkon, dotykové ovládanie, mikrofón s potlačením hluku
Len priemerná výdrž batérie

Samsung Galaxy Buds Pro

Samsung Galaxy Buds Pro recenzie a test

Bezdrôtové slúchadlá do uší Samsung Galaxy Buds Pro sú špičkovým modelom tohto výrobca, takže ani používatelia v recenziách nemajú čo vytknúť. Majú vynikajúci zvuk a disponujú funkciou aktívneho potlačenia hluku ANC, ktorá sa dá navyše aj nastavovať. Každé slúchadlo má dvojpásmové reproduktory a sadu niekoľkých senzorov, napríklad Hallov, senzor priblíženia, dotyku alebo akcelometer. Technologicky sú preto veľmi vyspelé, majú veľmi dobrú výdrž batérie a vysokú odolnosť voči vode IPX7.

+ Perfektný zvuk a dlhá výdrž batérie, inteligentné potlačenie hluku, vysoká odolnosť voči vode
Nič zásadného

LAMAX Dots2 Wireless Charging

LAMAX Dots2 Wireless Charging recenzie a test

True wireless slúchadlá LAMAX Dots2 Wireless Charging sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené, dokladajú to desiatky pozitívnych recenzií. Bezdrôtové slúchadlá majú dobrý pomer cena/výkon, ich hmotnosť je len 6 gramov/pár a disponujú moderným bezdrôtovým nabíjaním, alebo USB C konektorom. Skvelú kvalitu zvuku zaisťujú vyladené meniče s kodekmi AAC a SBC, pracujú s pokročilým Bluetooth 5.0 a potešia možnosť ovládania hlasom alebo dotykom. Iba niekoľkým používateľom nevyhovuje ich tvar, ako zaznieva z ich skúseností.

+ Kvalitné meniče s AAC a SBC kodekmi, ovládanie hlasom alebo dotykom, možnosť bezdrôtového nabíjania
Niektorým užívateľom nesedí dobre v ušiach

Niceboy HIVE 3 Prodigy

Niceboy HIVE 3 Prodigy recenzie a test

Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu Niceboy HIVE 3 Prodigy ponúkajú veľmi dobrý pomer ceny a výkonu, čo v recenziách oceňujú aj spotrebitelia. Na jedno nabitie zvládnu hrať až 32 hodín, majú zvýšenú ochranu proti vode s krytím IPX4 a dokážu hrať ako bezdrôtovo, tak aj s pripojeným audio káblom. Majú skladaciu konštrukciu a jednoduché ovládanie, podľa skúseností hrajú výborne a majú mohutné bassy, čomu dopomáha technológia MaxxBass. Vďaka zabudovanému mikrofónu cez ne je možné volať a podporujú aj hlasových asistentov.

+ Pomer cena/výkon, možnosť prehrávania aj cez kábel, technológia MaxxBass a vyššia odolnosť
V porovnaní vyššia hmotnosť 280 g

Sony WH-1000XM3

Sony WH-1000XM3 recenzie a test

Sony WH-1000XM3 sú nadštandardné bezdrôtové slúchadlá vhodné k televízii a pre skutočne kvalitné počúvanie, čomu dopomáha prítomnosť LDAC kodeku. Samozrejmosťou je mikrofón, prijímanie hovorov a odnímateľný kábel, navyše je možné zložiť. Medzi ďalšie funkcie patrí ovládanie hlasitosti a aktívne potlačenie okolitého hluku. Poskytujú high resolution audio, čomu ďalej zodpovedá frekvenčný rozsah 4 Hz až 40 000 Hz. Slúchadlá je možné pripojiť cez konektor a to 3,5 Jack (1,2 m) alebo USB, inak bezdrôtovo cez Bluetooth 4.2. Plusové body získal výrobok od užívateľov za perfektné padnutie na uši a jednoduché ovládanie.

+ Veľký rozsah odozvy, LDAC kodek, aktívne odhlučnenie
Vyššia impedancia a hmotnosť

Marshall Major IV Bluetooth

Marshall Major IV Bluetooth recenzie a test

Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu Marshall Major IV Bluetooth sú ikonické slúchadlá, ktoré vo svojej 4. generácii prinášajú mnohé vylepšenia. Výrobca vycibril kvalitu zvuku, hoci pre niektorých užívateľov sú basy príliš výrazné. Majú bezdrôtové nabíjanie, a hlavne bezkonkurenčnú výdrž na jedno nabitie, udáva sa až 80 hodín a skúsenosti dlhú výdrž potvrdzujú. Na pravej mušli sa nachádza viacúčelové tlačidlo s niekoľkými funkciami, majú skladaciu konštrukciu a nový prepracovaný dizajn, ktorý prispieva k lepšej ergonómii.

+ Výrazne nadpriemerná doba hrania na jedno nabitie, bezdrôtové nabíjanie, vylepšené basy
Pre niekoho až príliš prebasované

Sony WH-CH510

Sony WH-CH510 recenzie a test

Bezdrôtová Bluetooth slúchadlá Sony WH-CH510 podľa skúseností hrajú veľmi dobre a sú cenovo dostupné. Ako aj ďalšie majú aj tieto skladacie konštrukciu s otočnými mušľami, vynikajú však veľmi nízkou hmotnosťou, ktorá sa však nijako zásadne nepodpísala na výdrži. Na jedno nabitie zvládnu hrať až 35 hodín, majú podporu hlasového asistenta, a teda aj prítomnosť mikrofónu. Prostredníctvom moderného konektora USB-C sa tiež rýchlo nabíjajú. Za 10 minút sa nabijú pre 90 minútové počúvanie a do plna sa akumulátor nabije za 4,5 hodiny.

+ Dobrý pomer cena/výkon, skladacia konštrukcia, nízka hmotnosť len 132 gramov
Náhlavný plast bez polstrovania

JBL Tune 600BTNC

JBL Tune 600BTNC recenzie a test

Náhlavná slúchadlá na Bluetooth JBL Tune 600BTNC sú jedny z najlacnejších slúchadiel tohto typu, ktoré sú vybavené funkciou ANC, teda aktívnym potlačením hluku. V recenziách používatelia túto technológiu popisujú ako funkčnú a vyzdvihujú veľmi dobrú kvalitu zvuku, ktoré pomáha technológia JBL Pure Bass. S hmotnosťou 173 g sú pomerne ľahké, skladné a majú kvalitné spracovanie. Samozrejmosťou je prítomnosť mikrofónu, a teda aj funkcie handsfree. Jedinou nevýhodou je v porovnaní s ostatnými menšia výdrž batérie, s funkciou ANC dokážu hrať na jedno nabitie 12 hodín, bez ANC 22 h.

+ Funkcia aktívneho potlačenia okolitého hluku, zvuk JBL Pure Bass, kvalitná odľahčená konštrukcia
Kratšia doba prehrávania na jedno nabitie

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Bezdrôtové slúchadlá (pripájaná najčastejšie pomocou Bluetooth) majú výhodu vo voľnosti pohybu, vďaka absencii kábla, navyše s veľkým dosahom od zariadenia. Univerzálne slúchadlá možno použiť k TV, mobilnému telefónu, počítačmi a ďalším aktivitám, hlavne na cestách. V základe sa delí na slúchadlá cez hlavu a do uší, a tiež podľa konektivity, hoci Bluetooth slúchadlá výrazne dominujú. Trendom sú tiež True Wireless slúchadlá, ktoré sú skladná a majú dlhú výdrž.

Bezdrôtové slúchadlá do uší

Bezdrôtové slúchadlá do uší čiže infraaurálne, sa ďalej delia na štuple a kôstky, podľa tvaru konca, ktorý sa vkladá dovnútra ucha. Výhoda slúchadiel do uší spočíva v nízkej váhe a kompaktných rozmeroch, takže sa hodí k mobilu či notebooku na cestovanie, alebo šport (tie majú tiež zvýšenú odolnosť voči potu a vode).

 • Výdrž batérie: Bezdrôtové slúchadlá štuple a kôstky majú výdrž batérie medzi 3 až 7 hodinami. Lacnejšie s nižšou výdržou sa uplatní napríklad k behu, tie s dlhšou výdržou zase na sledovanie filmov.
 • Mikrofón: Bežné bezdrôtové slúchadlá do uší majú mikrofón väčšinou na mostíku pod krkom, True Wireless slúchadlá majú mikrofón priamo v sebe.

Skvelú ergonómiu a kompaktné rozmery ponúkajú True Wireless slúchadlá, ktoré sú absolútne bezdrôtová a s nabíjacím puzdrom získate dlhšiu výdrž, pozri samostatná kapitola nižšie.

Bezdrôtové slúchadlá štuple

Bezdrôtové štupľové slúchadlá sa dávajú priamo do zvukovodu, gumové nástavce skvele izolujú nežiaduce ruchy a lepšie držia v uchu (preto sú športové slúchadlá často štupľové). Ku slúchadlám sa dodáva sada vymeniteľných nástavcov, aby slúchadlá sedela čo najviac užívateľom. Dlhodobý hlasné počúvanie však môže byť časom nepríjemný.

Bezdrôtové slúchadlá kôstky

Bezdrôtové kôstky do uší sú slúchadlá, ktoré sa umiestňujú do ušnice tesne pred zvukovod. Sú šetrnejšie k ušiam, ale horšie izolujú okolitý hluk a drží nasadená. V porovnaní so štuplemi ide o menej kvalitný typ Bluetooth slúchadiel (hoci výnimky sa nájdu).

Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu

Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu majú konštrukciu mušlí s hlavovým mostom zo železa alebo plastu a môžu byť vo verzii na uši alebo okolo uší. Výhodou slúchadiel cez hlavu je pohodlnejšie počúvanie i po dlhšiu dobu, spravidla veľká kapacita batérie, kvalitný zvuk a širšie možnosti špecifického určenia (štúdiové, herné, slúchadlá k televízii, PC a podobne).

 • Výdrž batérie: Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu majú výdrž batérie v rozmedzí 10 až 40 hodín. Bez problému tak postačí na domáce použitie aj na cesty.
 • Mikrofón: Slúchadlá cez hlavu môžu mať mikrofón sklápací, vysúvací, alebo odnímateľný.

Niektoré Bluetooth slúchadlá cez hlavu možno pripojiť na klasický kábel (jack/USB) a tým je súčasne nabíjať.

Slúchadlá na uši (supraaurálne)

Bezdrôtové slúchadlá na uši sú skladná (ideálne na cesty), ale menej pohodlná. Umiestňujú sa na ušnica a svojou veľkosťou ho nepresahujú. Typická je tiež otvorená, polootvorené konštrukcia mušlí, ktorá ponúka vernejšie reprodukciu zvuku s nižšou mierou skreslenia, avšak prepúšťa zvuk von zo slúchadiel a netlmí okolitý hluk.

Slúchadlá okolo uší (circumaurálne)

Bezdrôtové slúchadlá okolo uší sa hodí na sledovanie filmov, hranie hier aj do nahrávacích štúdií. Môžete ich nájsť tiež pod označením náhlavné slúchadlá alebo full-size. Sú pohodlnejšie, avšak často idú horšie zložiť a pri dlhšom používaním môže byť nevýhodou potenie. Uzavretá konštrukcia mušej takmer neprepúšťa zvuk von zo slúchadiel a tlmí okolitý hluk. Pri lacných slúchadiel môže byť problém mierne skreslený zvuk vinou nevyrovnaného zvukové podanie a menšieho množstva basov kvôli obmedzenému vychýlenie membrány.

Materiál náušníkov

Materiál náušníkov nachádzajúcich sa na mušliach ovplyvňuje kvalitu zvuku a pohodlie pri počúvaní.

 • Plast – má dobrú priľnavosť, tlmenie a údržbu, oproti bezdrôtovým kôstkam do uší (kde je tvrdý plast) je tu často v kombinácii so zmäkčením. Na ľahko spotené koži často lepí.
 • Koža – u drahších bezdrôtových slúchadiel, ponúka väčší komfort, avšak horšie sa udržujú a majú menšiu priľnavosť. Koženkové náušníky môžu byť cenovo dostupnejšie. Koža izoluje aj teplo, takže sa uši viac potia.
 • Textil – je pohodlný, dlho vydrží, tlmí zvuky a saje pot. K dispozícii je veľký výber štruktúr, nevýhodou je údržba pri nasatí potu.

Bluetooth slúchadlá

Bezdrôtové Bluetooth slúchadlá sú najbežnejšie, čo sa týka konektivity, majú dosah okolo 10 metrov a nepotrebujú vysielač signálu. Pripojíte je k prenosným zariadeniam ako je mobilný telefón, tablet alebo notebook, ale aj k počítaču a televízii, ak sú vybavené adaptérom.

Problém nie sú ani steny, cez ktoré signál prejde, hoci väčšie množstvo prekážok bude znižovať výkon signálu a môže dochádzať k výpadkom. Napriek tomu ponúkajú Bluetooth slúchadlá pripojené k multimediálnemu zariadeniu veľkú voľnosť. K rušeniu prenosu medzi zariadením a spárovanými Bluetooth slúchadlami môže prispievať výskyt rušivých signálov o rovnakej frekvencii, čo rieši odtienenie signálu, ktoré sa líšia podľa kvality slúchadiel.

Vplyv má tiež verzia. Napríklad Bluetooth 4 má maximálnu rýchlosť 25 Mb/s, novšie Bluetooth 5 zvládne až 50 Mb/s, teda dostatočne na bezproblémový prenos hudby vo vysokej kvalite. Avšak ide o teoretické hodnoty a vplyv prostredia výsledné rýchlosti ovplyvňuje.

Oproti infračervenému prenosu je kvalita preneseného zvuku pomoc Bluetooth technológie vyššia, a to aj napriek tomu, že pôvodne bola určená pre prenos dát, nie audio obsahu. Lepšie modely sú kvalitou zvuku porovnateľné s drôtovými slúchadlami, pričom veľkú úlohu hrajú kodeky.

Kodeky u Bluetooth slúchadiel

Ak odmyslíme samotnú kvalitu slúchadiel, Bluetooth kodeky hrajú veľkú úlohu vo výslednej kvalite bezdrôtového počúvania. Základ tvorí stratový kodek SBC, ktorý môžu slúchadlá riešiť prítomnosťou aptX, LDAC alebo AAC u Apple zariadení. Podstatné je, aby zariadenie (napríklad telefón), bezdrôtové slúchadlá a formát súboru vzájomne korešpondovali a žiadny z týchto článkov neznižoval výslednú kvalitu. (zdroj: Avmania.zive.cz)

Rádiofrekvenčné slúchadlá

Radiofrekvenčné slúchadlá sú vhodné pre náročných užívateľov a na rozdiel od Bluetooth slúchadiel používajú na prenos signálu rádiové vlny. Tento typ sa ďalej delia na vysielanie pomocou USB vysielača a špeciálne stanice. Najväčší rozdiel medzi Bluetooth slúchadlami a tými rádiofrekvenčnými je vo väčšom dosahu a nezhoršováním signálu pri priechode múrov a ďalších fyzických prekážok.

 • Rádiofrekvenčné slúchadlá s USB vysielačom – dosah 10 až 12 metrov, vhodné k PC, notebooku, alebo smart televízii.
 • Rádiofrekvenčné slúchadlá s vysielací stanicou – dosah až 100 metrov, vysielacej stanice má väčšie rozmery a hmotnosť. Pripája sa najčastejšie cez 3,5mm Jack, optický kábel alebo RCA.

True Wireless slúchadlá

True Wireless slúchadlá k svojmu fungovaniu nepotrebujú žiadny kábel. Bezdrôtovo štuple alebo kôstky komunikujú s vysielacím zariadením úplne samostatne a nezávisle na sebe (pri niektorých modeloch), bez potreby napájacieho kábla či mostíka, kde sa bežne u bezdrôtových slúchadiel nachádza batéria.

Ich drobná, ergonomická podoba zvyšuje komfort pri počúvaní aj ich prenášanie. Aj napriek svojej kompaktné rozmery ponúkajú dlhú dobu počúvania, majú zvyčajne integrovaný mikrofón (použiteľné na handsfree) a sú ideálnymi slúchadlami na cesty.

Ak stratíte jedno zo slúchadiel, väčšina výrobcov umožňuje dokúpiť náhradné. Nemusíte sa ale báť, že by vám len tak vypadlo z ucha. V ušiach naozaj dobre drží a True Wireless slúchadlá možné bez problémov používať pri behaní, cvičení, alebo napríklad posilňovanie.

Pripojenie True Wireless slúchadiel prebieha cez Bluetooth a spárovať ich možno so všetkými mobilnými zariadeniami (telefóny, tablety, notebooky, …), prípadne ďalšími, ak majú Bluetooth adaptér.

Nabíjacie puzdro (dokovacia stanica)

Bluetooth slúchadlá štuple alebo kôstky sú ďalej vybavené malou krabičkou (nabíjacím puzdrom). Tá okrem toho, že slúži ako úložný priestor pre slúchadlá a predchádza ich strate či zničeniu, slúži aj ako nabíjacia stanica.

Má svoj vlastný akumulátor a zvyčajne umožňuje 2 – 4 nabíjacie cykly slúchadiel. Výdrž na batériu je tak u True Wireless slúchadiel predĺžená a vo výsledku pomerne dlhá. Samozrejme nevýhodou pri dobíjaní je nemožnosť počúvania. Kapacita batérie púzdra býva niekoľkokrát vyššia ako kapacita slúchadiel. Keď slúchadlá vložíte do puzdra, začnú sa automaticky sama nabíjať. Niektoré púzdra môžu fungovať tiež ako powerbank, avšak s ohľadom na obmedzenú kapacitu akumulátora sa jedná skôr o rezervné predĺženiu výdrže napríklad mobilu.

Okrem samotnej kapacity batérie sú dôležitým parametrom aj rozmery a materiál, z ktorého je puzdro vyrobené. V ideálnom prípade by rozmery mali byť čo najmenšie, aby sa pohodlne zmestilo do vrecka. Materiál by síce mal byť čo najodolnejšie, ale zároveň by nemal byť zbytočne ťažký. Vhodné tiež je, aby malo kryt slúchadiel, pretože inak sa z nich stane lapač prachu.

Parametre

Frekvenčný rozsah

Udáva sa v hertzoch (Hz) a meria vlny tónin, ktoré sú púšťané cez slúchadlá do uší. Čím väčší frekvenčný rozsah slúchadlá majú, tým lepšie predpoklad pre kvalitnejší zvuk. Bežný rozsah slúchadiel je 20 Hz – 20 kHz, spodná hranica frekvenčného rozsahu vyjadruje reprodukciu basov a pri kvalitnejších slúchadiel je položená nižšie pre lepšie basy (u niektorých sa možno stretnúť s funkciou vibrácií, ktoré reprodukciu basov prehlbujú).

Aby však mala táto hodnota nejaký význam, musí sa uvádzať so zodpovedajúcou hodnotou útlmu, najlepšie s nižšou toleranciou okolo 3 dB. Často sa stáva, že je uvádzaný väčší frekvenčný rozsah, takže slúchadlá na oko vyzerajú skvele, ale zároveň majú veľkú toleranciu útlmu (okolo 10 dB). Množstvo basov tiež ovplyvňuje, ako máte slúchadlá nasadená, obzvlášť štuple sú na to citlivé.

Citlivosť

Sound Pressure Level (SPL) alebo tiež akustický tlak či citlivosť, sa udáva v dB/Wm a všeobecne väčšia hodnota je lepšia. Vyššia hodnota SPL znamená väčšiu citlivosť na signál zdroje a vyššiu hlasitosť, v kombinácii s nižšou impedanciou je potom možné slúchadlá počúvať na zdroji s nižším výkonom ako napríklad MP3 prehrávač alebo mobilný telefón – vhodná sú slúchadlá s citlivosťou nad 100 dB/mW a impedanciou do 80 ohmov. Pre prenosné bezdrôtové slúchadlá to navyše znamená, že nie je potreba toľko zosilňovať prehrávač, čím sa šetrí batérie.

Impedancia

Pre bezdrôtové slúchadlá a prenosné zariadenia je vhodná čo najnižšia hodnota odporu (do 100 Ohmov), pretože toľko nezaťažuje batériu vysokým napätím, ale pritom umožňuje hlasitý počúvanie. Impedanciu nad 100 Ohmov majú slúchadlá vyššej triedy a mala by poskytovať vyššiu kvalitu. Takáto slúchadlá ale nie sú vhodné k mobilu bez predzosilňovača, pretože vyžadujú výkonnejší zdroj signálu. Možno ich zapojiť na lepšie AV prijímač, veža s kvalitným výstupom na slúchadlá, alebo k počítaču, kde by výkon zvukovej karty mal bohato stačiť.

Prítlak

Contact Pressure čiže prítlak, sa udáva v Newtonoch a určuje silu prítlaku mušlí proti hlave. Ide nielen o pohodlie, ale aj o útlm a izoláciu hluku z vonkajšieho prostredia. Obvyklé rozmedzie je 1 a 5 N.

Ďalšie vlastnosti, funkcie a technológie

Bezdrôtové slúchadlá môžu mať rad ďalších vlastností a funkcií.

 • Ovládanie hlasitosti, prepínanie skladieb ai. – na samotných slúchadlách môžu byť umiestnená mechanické či dotykové tlačidlá. V niektorých prípadoch môže prebiehať ovládanie slúchadiel aj prostredníctvom hlasových povelov.
 • Audioscaling (vylepšenie zvukovej stopy) – zo skladieb v staršom formáte slúchadlá dovedú vyťažiť kvalitný zvuk.
 • Ambient sound – aktívne tlmenie okolitého hluku pomocou elektronickej úpravy okolitého ruchu protichodnú zvukovú vlnou.
 • Pasívne tlmenie okolitého hluku – slúchadlá fyzicky bráni v prestupu zvukových vĺn do ucha.
 • Vnútorná pamäť – umožňuje nahranie sady pesničiek priamo do slúchadiel. Počúvanie je potom možný aj bez hudobného vysielača (napr. mobilného telefónu). Túto funkciu oceníte predovšetkým pri športe, alebo v prípadoch, keď nemáte priestor pre nosenie mobilu po vreckách.
 • Prepínanie spárovaných zariadenia – multi-point umožňuje spárovať slúchadlá s viacerými zariadeniami naraz (mobil, počítač, tablet …) a ľahko medzi nimi prepínať.
 • Detekcia zastrčení v ušiach – vďaka čidlu dokáže rozoznať, či sú slúchadlá stále nasadená. V momente, kedy si bezdrôtové slúchadlá vytiahnete, sa sami vypnúť a neplytvajú batérií.
 • Sledovanie športových aktivít – slúchadlá s touto funkciou dokážu sledovať vaše športové aktivity a dáta o nich preposielať do mobilného telefónu.
 • Pripojenie kábla – bezdrôtové slúchadlá cez hlavu možno často pripojiť na kábel a tým je okrem iného zároveň dobíjať.
 • Headset, čiže bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom – vhodné ako pre hráčov, tak pre videokonferencie a volanie cez internet.
 • Otočné mušle – umožňujú počúvať hudbu jedným uchom, čo ocenia najmä DJovia.
 • Skladacia konštrukcia – uľahčuje prenášanie slúchadiel, typická pre bezdrôtové slúchadlá na uši.
 • NFC – urýchľuje pripojenie slúchadiel s prehrávacím zariadením, stačí priložiť slúchadlá a prehrávač k sebe.

Otázky pri výbere Bluetooth slúchadiel

Čo to sú True Wireless slúchadlá?

True Wireless slúchadlá sú plne bezdrôtové slúchadlá (kôstky alebo štuple) neobsahujúce žiadny prepojovací kábel medzi ľavým a pravým slúchadlom. Výhodou sú malé rozmery vhodné pre prenášanie na cestách, dlhá výdrž batérie predĺžená o nabíjaní v úložnom puzdre a prípadné fungovanie slúchadiel nezávisle na sebe.

Aké bezdrôtové slúchadlá k mobilnému telefónu?

Praktické bezdrôtové slúchadlá k mobilu sú kôstky alebo štuple do uší a vo variante True Wireless, pričom slúchadlá spárujete s mobilom cez Bluetooth. Bezdrôtové slúchadlá spravidla prepojíte s ľubovoľným telefónom, nech už má operačný systém Android, iOS, alebo Windows. Oplatí sa však vyberať od rovnakého výrobcu kvôli lepšej optimalizácii systému. To platí predovšetkým pre iPhone a Apple AirPods.

Aké bezdrôtové slúchadlá k televízii?

Rovnako ako k stolnému počítaču, aj k televízii sú vhodné bezdrôtové slúchadlá cez hlavu. Bezdrôtové slúchadlá k TV je možné zvoliť buď rádiofrekvenčné s USB vysielačom či vysielaciu stanicu, alebo Bluetooth slúchadlá, pokiaľ túto konektivitu vaše smart televízie podporuje (prípadne si možno dokúpiť adaptér).

Aké sú najlepšie značky Bluetooth slúchadiel?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobca bezdrôtových Bluetooth slúchadiel patrí Apple, Samsung, JBL, Sony, Xiaomi, Huawei, Niceboy, alebo tiež Beats a Pioneer.