Vyberáme najlepší bezdotykový teplomer

Top 3 bezdotykové teplomery

Cemio Metric 308 Smart

Hartmann Thermoval Baby

TrueLife Care Q7

Bezdotykový teplomer s vysokou presnosťou, rýchlosťou merania a širokým teplotným rozsahom.Bezkontaktný teplomer bez zvukového signálu, vďaka ktorému neprebudíte spiace dieťa.Digitálny teplomer s bezkonkurenčnou výdržou, na jednu batériu dokáže zmerať teplotu až 40 000 krát.
+ Presné meranie, ergonómia a cena+ Tichý chod teplomeru, puzdro a batérie súčasťou balenia+ Až 40 000 meraní na jednu batériu
- Rýchlejšie vybíjanie batérií- Vyššia predajná cena- Nedá sa vypnúť zvukový signál

Orientačná Cena
33 €

Orientačná Cena
39 €

Orientačná Cena
28 €

Každá domácnosť by mala byť vybavená teplomerom, či už bezdotykovým infračerveným, alebo klasickým kontaktným. Bezkontaktný teplomer zaistí rýchle informácie o vašej teplote, a to už v rádu sekúnd. Preto je tiež veľmi obľúbený ako teplomer pre bábätká a deti, ktoré meranie teploty takmer ani nepostrehnú. Nestratí sa však ani v dospelosti, pri náznaku choroby je teplomer tou prvou vecou, ktorú budete doma zaručene hľadať. V dnešnej modernej dobe možno zmerať teplotu v rámci pár sekúnd, a to s úplnou spoľahlivosťou a presnosťou. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie bezdotykové teplomery pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie bezkontaktné teplomery (Test 2024)

VzhľadModelTyp teplomeruČas meraniaZvukový signálTeplotný rozsahPamäť pre meranieNapájanieDostupnosť
Cemio Metric 308 Smart recenzie a testCemio Metric 308 SmartInfračervený1 sÁno118 °C322 x AA
Geratherm Non Contact recenzie a testGeratherm Non ContactInfračervený1 sÁno0 - 100 °C302 x AAA
Microlife NC 100 recenzie a testMicrolife NC 100Infračervený3 sÁno0 - 100 °C302 x AAA
Hartmann Thermoval Baby recenzie a testHartmann Thermoval BabyInfračervený3 sNie0 - 100 °C102 x AAA
Veroval Duo Scan recenzie a testVeroval Duo ScanInfračervený1 sÁno34 - 43 °C102 x AAA
TrueLife Care Q7 recenzie a testTrueLife Care Q7Infračervený0,8 sÁno0 - 100 °C321 x 9V
OMRON GentleTemp 720 recenzie a testOMRON GentleTemp 720Infračervený1 sÁno-22 - 80 °C251 x CR2032
Beurer FT 90 recenzie a testBeurer FT 90Infračervený2 - 30 sÁno-22 - 80 °C602 x AAA
Helpmation RC8 recenzie a testHelpmation RC8Infračervený1 sÁno0 - 60 °C322 x AA
NUK Detský teplomer 2v1 recenzie a testNUK Detský teplomer 2v1Infračervený5 - 8 sNie22 - 42 °C251 x CR2032

Zobraziť celú ponuku

Recenzie bezdotykových teplomerov

Cemio Metric 308 Smart

Cemio Metric 308 Smart recenzie a test

Bezkontaktný teplomer Cemio Metric 308 Smart je kvalitným pomocníkom v každej domácnosti. Ponúkne veľký LCD displej, ktorý umožňuje adekvátnej prehľad, a to aj vďaka svojmu podsvietenie. Mnoho ľudí určite ocení alarm, ktorý upozorní v prípade nameraní vysoké teploty. Veľkou výhodou je, že dokáže zmerať tiež teplotu nápoja, takže ho môžete využiť napríklad pri príprave mlieka pre dieťa. Výsledkom je úplne presné zmeranie teploty a jednoduché ovládanie. Jeho vnútorná pamäť uchová až 32 záznamov merania, výsledok teplomer zobrazí za 1 sekundu a napájaný je dvoma batériami AA.

+ Presné meranie, ergonómia a cena
Rýchlejšie vybíjanie batérií

Geratherm Non Contact

Geratherm Non Contact recenzie a test

Modro biely digitálny teplomer Geratherm Non Contact meria rýchlo a spoľahlivo. Pri zapnutí musíte prepnúť na kód hlava-čelo priblížiť k hlave na úroveň zhruba 1-5 centimetrov a vyčkať približne 3 sekundy, než sa zobrazí teplota. Výrobca tohto infra teplomeru ho vybavil podsvieteným displejom, vizuálnym i akustickým signálom a teplotu zmeria v rozsahu 0 – 100 °C. Hodnotu nameranej teploty zobrazí veľmi rýchlo, a to za jednu sekundu. Výsledky sa automaticky ukladajú do pamäte, ktorá má priestor pre 30 záznamov.

+ Rýchlosť a kvalita meraní
Hlasnejší pípanie

Microlife NC 100

Microlife NC 100 recenzie a test

Bezdotykový teplomer Microlife NC 100 je testovaný podľa medzinárodných noriem a jeho infračervený snímač zaručí spoľahlivé a presné zmeranie, ktoré zvládne každý z nás. Teplomer disponuje automatickým vypnutie, takže sa pri odkladaní nemusíte báť, že by sa vybili batérie. Disponuje veľkým LCD displejom a alarmom, ktorý vás upozorní na vyššiu teplotu. Výhodou je ľahké ovládanie, čo ocenia mamičky s malými deťmi, ktoré nemajú čas tráviť dlhé minúty meraním. Teplotný rozsah tohto teplomera je 0 – 100 stupňov Celzia a uloží spätne až 30 meraní.

+ Rýchle meranie, dobre čitateľný displej
Zvukový alarm je príliš hlasný

Hartmann Thermoval Baby

Hartmann Thermoval Baby recenzie a test

Infra teplomer Hartmann Thermoval Baby je určený prevažne pre dojčatá a batoľatá. Vďaka chýbajúcemu zvukovému alarmu sa nemusíte báť prebudení vášho dieťaťa počas spánku, čím sa líši od ostatných. Infračervené merania je veľmi presné a čas merania trvá iba 3 sekundy. Výhodou je tiež možnosť merania teploty mlieka, alebo okolitej teploty v izbe, kedy oceníte teplotný rozsah 0 – 100 °C. Teplomer je napájaný dvoma AAA batériami, ktoré sú súčasťou balenia a podsvietený LCD displej je ľahko čitateľný.

+ Tichý chod teplomeru, puzdro a batérie súčasťou balenia
Vyššia predajná cena

Veroval Duo Scan

Veroval Duo Scan recenzie a test

Teplomer pre bábätká Veroval Duo Scan je teplomer od známe firmy Hartmann. Disponuje dvoma druhmi merania, a preto sa nechá používať ako ušný teplomer aj ako teplomer na čelo. Veľkou výhodou je výdrž batérií, ktoré vydržia 1000 meraní a jeho záruka je 3 roky. Mamičky na tomto teplomere oceňujú funkciu vypnutia zvukového signálu, ktorá im umožní zmeranie teploty bez prebudenia dieťaťa. Pamäť meraní má kapacitu desiatich záznamov a teplotný rozsah pre meranie je 34 až 43 stupňov Celzia, čo pre meranie teploty človeka úplne stačí.

+ Dva druhy meraní, možno vypnúť zvukovú signalizáciu
Pamäť iba 10 meraní

TrueLife Care Q7

TrueLife Care Q7 recenzie a test

Infračervený teplomer TrueLife Care Q7, je veľmi úsporný teplomer, na jednu batériu sa dá urobiť až 40 000 meraní, čo je oproti iným bezdotykovým teplomerom skvelý počet. Veľkou výhodou je podsvietený LCD display, automatické vypínanie a možnosť ukladať až 32 nameraných hodnôt. Pomocou tohto teplomeru možno zmerať aj teploty tekutín, alebo okolitej teploty, a to v rozsahu 0 – 100 °C. Vysoké výdrži vďačí teplomer jednej 9V batérii, ktorá sa bežne pri digitálnych teplomerov nepoužíva. Výsledok namerané hodnoty dokáže zobraziť už za 0,8 sekundy, čo je v porovnaní veľmi krátka doba.

+ Až 40 000 meraní na jednu batériu
Nedá sa vypnúť zvukový signál

OMRON GentleTemp 720

OMRON GentleTemp 720 recenzie a test

Tento veľmi kvalitný a presný lekársky teplomer OMRON GentleTemp 720 disponuje podsvieteným LCD displejom a zvukovou signalizáciou, ktorá upozorňuje na nameranú zvýšenú teplotu. Veľkou výhodou je, že možno signalizáciu vypnúť, takže počas spánku dieťaťa zmeriate teplotu v tichosti. Pamäť je na 25 meraní, výdrž batérie až na 25 000 meraní a má funkciu automatického vypnutie zhruba po 1 minúte nečinnosti. Celková hmotnosť prístroja činí cca 85 g a je vhodný aj pre profesionálne používanie.

+ Možnosť vypnutia zvuku
Nutná stabilizácie pred začiatkom merania

Beurer FT 90

Beurer FT 90 recenzie a test

Teplomer pre deti Beurer FT 90 je určený pre menšie deti, ktoré neudrží dlho pozornosť. Meranie môže trvať podľa výrobca 2 až 30 sekúnd, v praxi je to však väčšinou chvíľka. Prínosný je akustický signál, ktorý upozorňuje na vyššiu teplotu a mamičky určite ocenia jeho tvar, ktorý skvele padne do ruky. V prípade choroby dieťaťa je výhodou pamäť na 60 meraní a napájaný je dvoma AAA batériami, ktoré sú spolu s ochranným obalom súčasťou balenia. Teplomer má funkciu automatického vypnutie a jeho displej je modro podsvietený.

+ Pamäť pre 60 meraní, teplotný alarm pri horúčke
Vyššia cena

Helpmation RC8

Helpmation RC8 recenzie a test

Infračervený laserový teplomer Helpmation RC8 je vybavený najmodernejšou technológiou a jeho meranie je rýchle a presné. Pamäť zaznamená až 32 meraní a automaticky sa vypne po 30 sekundách. Teplomer využíva technológiu Temporal Artery, ktorá patrí k presnejším a rýchlejším oproti ušným teplomerom. Disponuje veľkým podsvieteným LCD displejom a je vhodný pre domáce i profesionálne použitie. Teplotný rozsah má 0 až 60 °C a napájaný je dvoma batériami.

+ Najmodernejšia infračervená technológia
Anglické rozhranie

NUK Detský teplomer 2v1

NUK Detský teplomer 2v1 recenzie a test

Detský teplomer NUK 2v1 je vybavený meracím nástavcom, ktorý vďaka infračerveným senzorom meria teplotu v uchu v rádoch sekúnd. LED kontrolka vás ihneď upozorní na zvýšenú teplotu a teplomer je vhodný aj pre meranie detskej stravy, či vody pri kúpaní. Súčasťou balenia je praktický stojan a lítiová batéria CR2032. Teplomer má pamäť na 25 meraní a ako na praktické možno pozerať na absenciu zvukového signálu, ktorý v noci neprebudí spiace dieťa.

+ Nízka cena, meracie ušnej nástavec
Zložitejšie ovládanie

Ako vybrať bezkontaktný teplomer

Teplomerov existuje hneď celý rad a navzájom sa od seba líšia cenou, spôsobom merania, určením a prípadne ďalšími pridanými funkciami. V zásade ich všetky môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Prvá skupina sú teplomery osobné, ktoré sa používajú na meranie telesnej teploty u osôb. Druhou skupinou sú teplomery priemyselné (zvyčajne laserové teplomery), ktoré sa používajú na meranie teploty kvapalín, prostredia alebo predmetov.

Zásadný rozdiel je v presnosti merania, osobné teplomery bývajú často oveľa presnejšie. Osobné teplomery potom môžeme ďalej rozdeliť na tri typy, a to na klasické, digitálne a infra teplomery.

Klasické teplomery

Hoci sa môže zdať, že tento typ je už dávno za zenitom, opak je pravdou a stále sa teší vcelku veľkej obľube. Najväčšou výhodou je, že k fungovaniu nepotrebujete žiadne napájanie ani batérie, jedná sa preto o ideálnu variantu na dlhodobé cesty, alebo ako záložný domáci teplomer, ktorý možno použiť kedykoľvek. Ďalšou výhodou je aj naozaj nízka cena, kedy ho kúpite už v rádoch niekoľkých desiatok korún.

Za nevýhodu je potom často označované sklo, z ktorého sú vyrobené a dlhšia doba, ktorá je nutná na zmeranie presnej teploty. Po ukončení merania je tiež nutné vykonať riadnu dezinfekciu, aby nedochádzalo k šíreniu chorôb od pacienta k pacientovi. Tento typ sa vždy radí medzi dotykové, čiže kontaktné.

Digitálne teplomery

Osobných digitálnych teplomerov je na trhu hneď niekoľko. Navzájom je však spája mnoho výhod a to najmä odolnosť voči pádu, možnosť zvolenia si veľkosti displeja, rýchle meranie a prípadne ďalšie funkcie.

Medzi špeciálne druhy digitálnych teplomerov patrí teplomery pre bábätká, ktoré sú typické svojím tvarom, lebo sú veľmi často ukryté vnútri cumlíka. Po ukončení merania je rodič zvukovým signálom upozornený na výslednú teplotu a od ostatných sa líši predovšetkým svojím tvarom a vysokou presnosťou.

Ďalším druhom sú páskové teplomery, ktoré sú typické svojím jednoduchým zaobchádzaním. Vo väčšine prípadov sú jednorazové, ekologické a netoxické. Rovnako ako ostatné druhy sa prikladajú na čelo, do podpazušia alebo pod jazyk. Vynikajú i hravým dizajnom a použitými farbami, jedná sa teda o ideálnu variantu teplomera pre deti. K ich funkcii nepotrebujete batérie a medzi nevýhody potom môžeme radiť trochu nepresné meranie. Hodí sa tak predovšetkým na cesty, alebo na určenie orientačné teploty.

Infračervené teplomery

Infračervené teplomery sa považujú za najspoľahlivejšie a sú veľmi často používané aj ako lekárske teplomery. Ich použitie je veľmi jednoduché a teplota sa meria priložením teplomera na čelo, spánok, alebo ucho. Následne sa počas malej chvíľky, zvyčajne do 4 sekúnd, ozve zvukový signál, ktorý hlási koniec merania. Veľkou výhodou je aj nenáročná hygiena a vzhľadom k tomu, že sa jedná o bezdotykový teplomer, nemusíte si robiť starosti s dezinfekciou prístroja po každom použití.

Nevýhodou tohto typu je vyššia nákupná cena a občasná nutnosť výmeny batérie. Tiež si musíte dať pozor na zmeny teplôt pri meraní, ak by ste napríklad merali teplotu v prievane, mohol by byť výsledok skreslený. Vďaka jeho bezkontaktné technológii a rýchlosti merania sa tiež veľmi často používa tam, kde je potreba kontrolovať ľudskou teplotu u veľkého množstva ľudí za krátku dobu.

Rýchlosť meraní

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere teplomeru je rýchlosť, za ktorú je prístroj schopný teplotu zmerať. Tento údaj sa líši v závislosti od druhu teplomera a jeho kvalite. Napríklad sklenený teplomer zmeria teplotu v podpazuší do 10 minút, v ústach do 3 minút a v konečníku do 2 minút.

Digitálne teplomery potom pracujú už podstatne rýchlejšie. Ak napríklad použijete ušný teplomer, môžete výslednú hodnotu poznať už do 40 sekúnd. Podobný časový interval je aj u meranie v ústach a konečníku. Najrýchlejšie pracujú infračervené teplomery, ak namierite teplomer na čelo, budete teplotu vedieť bežne do 3 sekúnd.

Funkcie

Ako už to u moderných technológií býva, sú často opatrené pridanými funkciami. Inak tomu nie je ani u infra a digitálnych teplomerov. K dispozícii sú najčastejšie tieto rozšírenia:

  • Pamäť – rada výrobkov je opatrená internou pamäťou, ktorá je schopná si zapamätať niekoľko nameraných hodnôt aj po vypnutí prístroja. Veľkosť pamätí sa rôznia, avšak niektoré prístroje si dokážu zapamätať až desiatky posledných nameraných hodnôt.
  • Signalizácia konca merania – najčastejšie sa jedná o zvukový signál (ale v niektorých prípadoch môže byť i svetelný), ktorý upozorňuje na to, že meranie bolo úspešne dokončené. Zvuková signalizácia sa dá u niektorých modeloch deaktivovať (alebo ju vôbec nemajú) čo je praktické pri meraní teploty detí počas spánku.
  • Automatické vypnutie – klasická funkcia, ktorá zabraňuje plytvanie energie. Do niekoľkých desiatok sekúnd po dokončení merania sa prístroj sám vypne a následne je pripravený opäť na ďalšie použitie.
  • Indikátor stavu batérie – pridaná funkcia, ktorá ukazuje stav batérie a predchádza tak nechcenému vypnutiu počas merania. Stav batérie môže byť znázornený pomocou svetelných alebo zvukových signálov, či pomocou značky na displeji.
  • Ovládacie prvky – teplomery bývajú veľmi často opatrené tlačidlami pre vypínanie a zapínanie prístroja, avšak niektoré z nich obsahujú aj tlačidlo, ktoré umožňuje meranie i iných hodnôt, než telesného tepla. Po stlačení tlačidla je tak možné merať napríklad teplotu kvapalín, alebo iných telies.

Otázky pri výbere bezdotykového teplomeru

Je bezkontaktný teplomer presný?

Bezdotykový teplomer je za správneho používania presný a odchýlka nameranej hodnoty je najčastejšie 0,2 °C. Pre presné meranie teploty je bezpodmienečne nutné postupovať podľa návodu na použitie konkrétneho teplomeru, lebo aj malé nedodržanie postupov môže viesť ľahko k chybnému meranie.

Ako funguje bezdotykový teplomer?

Bezkontaktný teplomer funguje na princípe infračerveného lúča. IR lúč dokáže zmerať teplotu nielen človeka, ale aj rôznych predmetov v teplotnom rozsahu, ktorý konkrétny teplomer ponúka. Pre spoľahlivé meranie infračerveným žiarením je nutné udržiavať IR snímač čistý, inak môže dochádzať ľahko ku skresleniu.

Aké sú výhody bezdotykového teplomeru?

Jednoznačne je to rýchlosť merania, ktorá sa pohybuje v rádoch sekúnd a hygienickosť, lebo pre meranie teploty nedochádza k priamemu kontaktu teplomeru a pokožky. Poteší tiež dlhá výdrž batérií a jednoduchá obsluha, ktorá však musí spĺňať základné predpoklady pre presné výsledky.

Na čo si dať pozor pri meraní bezdotykovým teplomerom?

Vyvarujte sa merania, ak dochádza k vybíjaniu batérií – kvalitný bezdotykový teplomer by vás na to mal upozorniť. Infračervený snímač by mal byť úplne čistý a rovnako je tomu aj u pleti, výsledky dokáže ovplyvniť aj napríklad pot. Meranie by malo prebiehať, pokiaľ možno, pri izbovej teplote a presne podľa pokynov výrobca, najdôležitejšie je dodržiavanie správnej vzdialenosti medzi teplomerom a meraným človekom.

Aké sú najlepšie značky bezdotykových teplomerov?

Medzi najobľúbenejšie a najlepšie bezkontaktné teplomery patria značky Cemio, Hartmann, TrueLife, Microlife, alebo Beurer. Od týchto výrobcov existuje mnoho spotrebiteľov overených produktov, s ktorými za dodržaní správneho postupu dokážete namerať presné hodnoty teploty.

Ako správne merať teplotu?

V súčasnej dobe sú domáce aj lekárske teplomery na tak vysokej úrovni, že meria s takmer dokonalou presnosťou. Uznávaná odchýlka nameranej hodnoty je 0,2 °C a akejkoľvek odchýlky v meraní môžu byť spôsobené aj teplotnými výkyvmi v miestnosti. Pri meraní by ste sa tak mali vyvarovať napríklad prievanu alebo klimatizácii.

Skreslenie namerané hodnosti môže zapríčiniť aj zlý stav domáceho teplomeru. Vždy ho teda chráňte pred prípadnými pádmi a dbajte na jeho dobrú kondíciu. Pred samotným meraním by ste ho mali zbaviť aj všetkých nečistôt, najmä potom na snímači, senzore.

Vyhnúť by ste sa mali aj meranie cez silný make-up alebo ušný maz. Meranie by malo vždy prebiehať na čisté pokožke bez líčidiel a pokiaľ možno aj bez zápalu a vyrážky. V poslednej rade by ste si pred samotným meraním mali vždy prečítať návod na použitie a postupovať presne podľa návodu.