Vyberáme najlepšiu autonabíjačku

TOP 3 autonabíjačky

Bosch C3 6V/12V

TecMate OptiMate 6

CTEK MXS 5.0

Automatická nabíjačka autobatérií s pulznou funkciou a dobrým pomerom cena/výkon. Je vysoko kvalitná, má malé rozmery a hmotnosť a je určená na nabíjanie 6 V aj 12 V autobatérií.Multifunkčná autonabíjačka s výbornými parametrami, funguje aj ako skúšačka, zdroj pre údržbu a nechýba ju žiadna bezpečnostná funkcia. Určená je pre 12 V batérie.Inteligentná nabíjačka autobatérií, ktorá zvíťazila v niekoľkých testoch. Má veľmi kvalitné prevedenie, automatickú prevádzku, je riadená mikroprocesorom a má predĺženú záruku 5 rokov.
+ Automatická nabíjačka autobatérií, 4 režimy, vysoká odolnosť krytím IP 65+ Úplne automatický chod s nenáročnou obsluhou, univerzálne použitie, výborné parametre+ Spotrebiteľské ocenenie Produkt roka, víťaz testu AutoBild, skvelý pomer cena/výkon
- Nenabije úplne vybitú batériu- Menej prehľadný manuál- Nič zásadného

Orientačná Cena
32,89 €

Orientačná Cena
93,80 €

Orientačná Cena
71,68 €

Autobatérie je nepostrádateľným zdrojom energie pre každý automobil a ako všetky batérie potrebuje údržbu a dobíjanie, k čomu slúži nabíjačka autobatérií. Všetky nabíjačky na autobatériu majú funkciu nabíjania a väčšina tiež funkciu udržiavaciu. Autonabíjačka s funkciou pomocného štartovania potom poslúži aj v nepríjemných situáciách plne vybitého akumulátora. Najrozšírenejšie sú 12 V nabíjačky autobatérií pre osobné vozidlá, 6 V pre motocykle a 24 V pre nákladná a veľká vozidlá. Okrem výstupného napätia sú dôležitými parametrami tiež kapacita nabíjané autobatérie a nabíjací prúd. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie autonabíjačky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na autobatérie.

Najlepšie nabíjačky autobatérií (Test 2024)

VzhľadModelTypFunkcieVýstupné napätieKapacita batérieNabíjací prúdHmotnosťDostupnosť
Bosch C3 6V/12V recenzie a testBosch C3 6V/12VAutomatickáNabíjací/Udržiavací6 V, 12 V1,2 - 120 Ah0,8 - 3,8 A0,95 kg
GÜDE PROFI V 621 C recenzie a testGÜDE PROFI V 621 CManuálnaNabíjací/Štartovací12 V, 24 V20 - 800 Ah70 A22,5 kg
TecMate OptiMate 6 recenzie a testTecMate OptiMate 6AutomatickáNabíjací/Udržiavací12 V3 - 240 Ah0,4 - 5 A0,74 kg
Bosch C7 12/24V 7A recenzie a testBosch C7 12/24V 7AAutomatickáNabíjací/Udržiavací12 V, 24 V14 - 230 Ah5 - 7 A1,05 kg
CTEK MXS 5.0 recenzie a testCTEK MXS 5.0AutomatickáNabíjací/Udržiavací12 V1,2 - 110Ah0,8 - 5 A0,6 kg
GÜDE GAB 10 A BOOST recenzie a testGÜDE GAB 10 A BOOSTAutomatickáNabíjací/Udržiavací6 V, 12 V2 - 300 Ah2 - 10 A1,2 kg
Telwin LEADER 400 Start recenzie a testTelwin LEADER 400 StartManuálnaNabíjací/Štartovací12 V, 24 V20 - 700 Ah45 A11,4 kg
CTEK MXS 10 recenzie a testCTEK MXS 10AutomatickáNabíjací/Udržiavací12 V20 - 200 Ah10 A0,8 kg
Bosch C1 12V 3,5A recenzie a testBosch C1 12V 3,5AAutomatickáNabíjací/Udržiavací12 V5 - 120 Ah3,5 A0,95 kg
Compass PROFI 6/12V recenzie a testCompass PROFI 6/12VAutomatickáNabíjací/Udržiavací6 V, 12 V4 - 120 Ah0,8 - 5,5 A0,85 kg

Zobraziť celú ponuku

Recenzie autonabíjaček

Bosch C3 6V/12V

Bosch C3 6V/12V recenzie a test

Automatická autonabíjačka Bosch C3 je moderná nabíjačka vhodná pre 6 V i 12 V akumulátory. Pracuje celkom v 4 režimoch, po nabití batérie ukončí nabíjací cyklus a prepne sa do režimu udržiavacieho. Poteší funkcie pulzného dobíjanie alebo aj ochrana proti prepólovaniu, skratu a prehriatiu. Vhodná je pre klasické olovené WET batérie aj moderné typu AGM, GEL, MF, VRLA. K nabíjačke sa dodáva praktický háčik na zavesenie, má dostatočne dlhý napájací kábel 2 metre a veľmi praktická je zvýšená ochrana IP 68 – je vodeodolná a prachotesná.

+ Automatická nabíjačka autobatérií, 4 režimy, vysoká odolnosť krytím IP 65
Nenabije úplne vybitú batériu

GÜDE PROFI V 621 C

GÜDE PROFI V 621 C recenzie a test

Nabíjačka olovených akumulátorov GÜDE PROFI V 621 C je popisovaná výrobcom ako profesionálna, čo potvrdzujú podľa testov a skúseností aj užívatelia. Batérie až do kapacity 800 Ah dokáže nabíjať 12 V i 24 V nabíjacím prúdom až 70 A, čím sa radí medzi najlepšie autonabíjačky z pohľadu cena/výkon. Má prehľadný obslužný panel s ampérmetrom a časovačom, kde sa dá tiež nastaviť nabíjací prúd v 6 tich pozíciách. Poteší ďalej funkcie pomocného štartovania, alebo ochrana proti preťaženiu a prepólovaniu. Okrem automobilov je vhodná tiež pre veľká nákladná autá, dodávky alebo poľnohospodárske stroje.

+ Profi autonabíjačka, 12 V i 24 V režim, funkcia pomocného štartovania
Určená len na dobíjanie olovených akumulátorov

TecMate OptiMate 6

TecMate OptiMate 6 recenzie a test

Automatická nabíjačka gélových batérií TecMate OptiMate 6 je určená pre akumulátory s napätím 12 V. Výrobca ju opisuje ako najvšestrannejšiu nabíjačku na trhu a kladné recenzie a testy spotrebiteľov mu dávajú za pravdu. Funguje ako nabíjačka, skúšačka a zdroj pre údržbu akumulátorov. Nabíjačka na sebe nemá jediné tlačidlo, celá jej prevádzka je automaticky riadená mikroprocesorom. Vďaka tomu je užívateľsky veľmi prívetivá, na druhú stranu má niekoľko LED signalizácií, ktoré indikujú aktuálnu prevádzku. Svojou prvotriednou kvalitou a funkciami je obľúbená ako bežnými užívateľmi, tak servisy. Jedinou výhradou býva menej prehľadný manuál.

+ Úplne automatický chod s nenáročnou obsluhou, univerzálne použitie, výborné parametre
Menej prehľadný manuál

Bosch C7 12/24V 7A

Bosch C7 12/24V 7A recenzie a test

Výkonná nabíjačka autobatérií Bosch C7 vhodná pre všetky typy batérií má 6 režimov fungovania vrátane funkcie zdroja, regenerácie, zimného nabíjanie aj nabíjanie motocyklov. Poteší efektívne pulzné nabíjanie a ochrana proti skratu, prehriatiu i prepólovaniu. Vďaka vysokej odolnosti IP 65 môže byť používaná aj vonku v nepriazni počasia, je prachotesná a vodotesná. Okrem veľmi dobrých technických parametrov užívatelia v recenziách a testoch vyzdvihujú tiež schopnosť oživiť a nabiť hlboko vybité akumulátory, žiadne zápory naopak nezmiiňují.

+ Pre akumulátory 12 V i 24 V, 6 režimov vrátane regenerácie, dobré technické parametre
Nič zásadného

CTEK MXS 5.0

CTEK MXS 5.0 recenzie a test

Obľúbená nabíjačka autobatérií CTEK MXS 5.0 sa pýši ocenením spotrebiteľov Produkt roka a stala sa tiež víťazom popredného nemeckého automobilového časopisu AutoBild. Má skutočne veľmi dobrý pomer cena výkon, funguje úplne automaticky a je pochopiteľne riadená mikroprocesorom. Pýši sa jedinečným 8 krokovým nabíjaním, má režim rekondície, AGM i teplotný snímač. Súčasťou autonabíjačky sú klasické krokosvorky aj očká, ktorá slúži pre komfortnejšie pripojenie. Má výborné technické parametre, obzvlášť v porovnaní k nízkej hmotnosti a rozmerom. Poteší záruka v dĺžke 5 rokov a je určená pre 12 V akumulátory.

+ Spotrebiteľské ocenenie Produkt roka, víťaz testu AutoBild, skvelý pomer cena/výkon
Nič zásadného

GÜDE GAB 10 A BOOST

GÜDE GAB 10 A BOOST recenzie a test

Invertorová nabíjačka autobatérií GÜDE GAB 10 A BOOST zaujme 6 tí režimy, zvládne nabíjať batérie 6 i 12 V a to vysokým prúdom až 10 A, vďaka čomu je vhodná pre batérie s kapacitou až 300 Ah. Má funkciu rýchlonabíjanie, automatické odpojenie nabíjanie aj pomoc pri štartovaní. Poteší dômyselné spracovanie s priehradkou na káble a svorky, integrovaná rukoväť alebo prehľadný display. Je všestranná, umožňuje nabíjať autobatérie vozidiel aj motocyklov typu PB, GEL, AGM, MF aj WET.

+ 6 režimov, vhodná pre všetky bežné 6 V a 12 V akumulátory, rukoväť a display
Nič zásadného

Telwin LEADER 400 Start

Telwin LEADER 400 Start recenzie a test

Autonabíjačka s funkciou pomocného štartovania Telwin LEADER 400 Start je výkonná, kvalitná a trvanlivá nabíjačka, podľa výrobcu je však určená len pre olovené batérie. Vďaka vysokému výkonu zvládne bez problémov nabiť aj naštartovať automobily, dodávky ale aj nákladné vozidlá alebo poľnohospodársku techniku. Štartovací prúd je možné nastaviť a priebeh nabíjania sledovať na analógovom ampérmetri. Určená je pre akumulátory 12 V a 24 V do kapacity batérie 700 Ah.

+ Pomocné štartovanie motora, funkcia BOOST, integrovaný analógový ampérmeter
Vhodná pre olovené akumulátory

CTEK MXS 10

CTEK MXS 10 recenzie a test

Nabíjačka na autobatériu CTEK MXS 10 je veľmi výkonná, napriek malým rozmerom i hmotnosti zvládne nabiť 12 V akumulátory aj veľkých vozidiel s batériou s kapacitou do 200 Ah. Užívatelia v recenziách a podľa svojich testov oceňujú rýchle nabíjanie až 10 A a jej niekoľko režimov. Funkciou Supply poslúži dobre ako náhradný zdroj napríklad pri výmene autobatérie, režimom rekondície zase zvládne oživiť hlboko vybité akumulátory alebo aj odstrániť stratifikácii. V rámci tejto rady výrobca sa jedná o najvýkonnejší autonabíjačku, umožňujúci pripojenie chytrých Ctek konektorov.

+ Vysoký nabíjací prúd 10 A, kompaktné rozmery, režim Supply a rekondície
Vyššia obstarávacia cena

Bosch C1 12V 3,5A

Bosch C1 12V 3,5A recenzie a test

Nabíjačka na autobatérie Bosch C1 zaujme svojou nízkou obstarávacou cenou a výborným spracovaním, ktoré potvrdzuje zvýšená odolnosť IP 68, teda vodeodolnosť a prachotesnosť. Technickými špecifikáciami sa jedná o základný model pre dobíjanie 12 V autobatérií do kapacity 120 Ah. V dôsledku nabíjacieho prúdu len 3,5 A môže nabíjanie trvať dlhšie, čo je podľa testov užívateľov jej jediná nevýhoda. Automatický režim dopĺňa samozrejme udržiavací režim, poteší napájací kábel s dĺžkou 2 metre a z príslušenstva praktický háčik na zavesenie.

+ Nízka obstarávacia cena, kvalitné spracovanie, plne automatický režim
Základný model s nižšími parametrami

Compass PROFI 6/12V

Compass PROFI 6/12V recenzie a test

Nabíjačka olovených aj gélových batérií Compass PROFI je veľmi univerzálna, kompatibilná je s batériami typu GEL, AGM, MF, VRLA, PbWet i PbCa. Všestrannosť zvyšuje ďalej možnosť nabíjať akumulátory 6 i 12 V, Ideálna je tak nielen pre autobatérie, ale aj motobatérie. Svojim výkonom je dostačujúca pre väčšinu súčasných vozidiel, maximálne nabije batéri s kapacitou 120 Ah. Automatickú prevádzku po nabití prepne do režimu udržovania, má ochranu proti prebitiu, aj ďalšie ochranné prvky. Z recenzií a testov spotrebiteľov zaznieva len mierna výčitka k hlučnějšímu chodu, ktorý je spôsobený aktívnym chladením (ventilátorom).

+ Dobrý pomer cena/výkon, automatická prevádzka s mikroprocesorom, univerzálna
Hlučnejšie chod v dôsledku ventilátoru

Najpredávanejšie autonabíjačky na trhu

Medzi najpredávanejšie autonabíjačky patria CTEK, Bosch, TecMATE, alebo aj Güde a Road Star.

Ako vybrať autonabíjačku

Pri kúpe nabíjačky autobatérií je potrebné zohľadniť všetky vlastnosti konkrétnej autobatérie. Okrem veľkosti a hmotnosti nabíjačky si všímajte predovšetkým výstupného napätia, maximálnej kapacity batérie a hodnoty nabíjacieho prúdu, teda kompatibilitu nabíjačky s nabíjanou batérií.

Výber správnej nabíjačky ovplyvní životnosť batérie a vhod prídu tiež dodatočné funkcie prístroja. Nemenej dôležité sú aj bezpečnostné prvky, ako je ochrana proti skratu či prepólovaniu. Doba nabíjania závisí od kapacity batérie, nabíjacom prúde, typu nabíjačky a stavu nabitia.

Nabíjačky autobatérií sa delia do viacerých kategórií podľa systému nabíjania:

 • Nabíjačka autobatérií – Hlavnou úlohou je nabíjanie, prípadne udržiavanie nabitia. Z tela nabíjačky vedie kábel so zástrčkou do elektriny a na druhej strane sú krokosvorky pre spojenie s jednotlivými pólmi batérie. Nabíjačka v sebe neuchováva elektrickú energiu.
 • Štartovací box – Ide o nabíjaciu stanicu, slúžiaci nielen k naštartovaniu auta. Môže poslúžiť aj ako zdroj energie napríklad pre obytné autá alebo lode. Rovnako ako štandardné autonabíjačky čerpajú elektrickú energiu zo siete.

Manuálna transformátorová autonabíjačka

Technicky jednoduchá nabíjačka autobatérií, ktorá bola rozšírená najmä v minulosti, keď neexistovali dnešné alternatívy. Je nevhodná pre gélové autobatérie, ktoré by mohla ľahko zničiť, používa sa pre olovené autobatérie typu WET. Napätie pri nabíjaní stúpa a prúd klesá, preto je nutná neustála kontrola.

Nabíjanie je ale pomerne rýchle a jej obstarávacia cena je nízka. Zvyčajne má niekoľkých stupňové nastavenie nabíjacieho prúdu, môže byť vybavená funkciou pomocného štartovania a na jej ovládacom paneli sa nachádza väčšinou ampérmeter. Batériu dobíjajte vždy maximálne jednou desatinou celkovej kapacity batérie.

Automatická nabíjačka autobatérií

Automatické nabíjačky sú riadené procesorom a väčšinou sú vhodné pre všetky typy autobatérií (olovené i gélové). Výstupný prúd má nabíjačka autobatérie stále pod kontrolou a po plnom nabití sa vypne. Vďaka tomu je nabíjanie veľmi jednoduché, bezpečné, rýchle a nedochádza k prebitiu batérie. Aj napriek jej univerzálnosť je dobré overiť kompatibilitu s konkrétnou autobatérií.

 • Invertorová nabíjačka – Jedná sa o menší a ľahší verziu automatické nabíjačky, preto je vhodná aj na dobíjanie väčšiny akumulátorov. Je vhodná pre menšie autobatérie alebo pre baterie do motocyklov, zvyčajne ponúka výstupné napätie 6/12 V.

Nabíjačka autobatérií so štartovaním

Možno s ňou nielen klasicky nabíjať autobatériu, ale môže byť nápomocná aj pri štartovaní auta. Štartovací box nemá problém fungovať aj v náročných podmienkach a slúži zároveň ako zdroj elektrickej energie, podobne ako powerbanka. Pre moderné automobily je odporúčané použitie typov s ochranou prepätia.

Udržiavacia nabíjačka autobatérií

Vyrovnáva samovybíjanie batérie a jej napätie pomáha udržiavať v optimálnom rozsahu, avšak nemožno ju použiť v prípade úplne vybité batérie. Je vhodná pre menej používané vozidlá, lode, motocykle alebo záhradné stroje. K akumulátore sa pripája dlhodobo, typické použitie je u motocyklov alebo loďou cez zimu. Batérii vo vozidle dokáže výrazne predĺžiť životnosť.

Pripája sa buď bežne pomocou svoriek, praktickejšie je však vyvedenie 12 V zásuvky a nabíjačku pripájať cez ňu. Niektoré batérie nabíjačka nedokáže plne dobiť a možno ju použiť aj pre pokus o oživenie autobatérie, s čím si mikroprocesorové nabíjačky neporadí a hlási chybu. Na trhu môžete kúpiť tiež kompaktné udržiavacie nabíjačky.

Inteligentná nabíjačka autobatérií

Umožňuje automatické nabitie batérie takmer do 100 % kapacity, je vybavená mikroprocesorom a LCD displejom, ktorý zobrazuje dôležité informácie. Má ochranu proti prehriatiu, skratu či prepólovaniu. Pre hlboko vybité batérie slúži automatická voľba impulzného nabíjania, čo umožní oživenie batérie. Po dosiahnutí plného nabitia sa prepne automaticky do udržiavacieho režimu a zvyčajne je vhodná pre olovené aj gélové autobatérie.

Solárna autonabíjačka

Využíva na nabíjanie autobatérie solárny panel. V lete dopadne na jeden štvorcový meter zemského povrchu približne 1 kW slnečnej energie denne, solárna nabíjačka z toho však využije iba 10 až 15%. Za celý deň vyrobí množstvo energie len v rádoch desatín kWh, čo znamená, že na nabitie plnej kapacity batérie je potreba veľa hodín nabíjania. Ideálna je preto len ako núdzový zdroj energie v krízových situáciách, výkon nabíjačky sa pohybuje zvyčajne od 5 do 30 wattov v závislosti na veľkosti solárnych panelov a intenzite slnečného svitu. (zdroj: eon.cz)

Multifunkčná autonabíjačka

Profesionálne autodielne ju používajú nielen na nabíjanie, ale aj na vykonanie kompletnej diagnostiky stavu batérie. Ľahko tak mechanik zistí, kedy bude treba autobatériu vymeniť. Nabíjačka tiež slúži k oživeniu batérie, kontroluje ju a zvláda ďalšie užitočné funkcie. Ako multifunkčné sa označujú tiež nabíjačky autobatérií s nastaviteľným výstupným napätím, napríklad 6 V a 12 V.

Parametre

U nabíjačiek je potrebné sledovať všetky uvádzané parametre, aby nabíjanie fungovalo a prebiehalo správne.

 • Kapacita batérie – Najnižšia a najvyššia možná kapacita v ampérhodinách, pre ktorú je autonabíjačka dostačujúca.
 • Minimálny nabíjací prúd – Dôležitý údaj, ak sa chystáte dobíjať batériu pre motocykle.
 • Maximálny nabíjací prúd – Hodnota by mala byť desatinou kapacity batérie.
 • Nabíjačka olovených akumulátorov vs. nabíjačka gélových batérií – Nezabudnite zistiť, pre aký typ batérií je nabíjačka určená.

Kompatibilita

Ako prvé si musíte overiť, či je nabíjačka určená k typu vašej autobatérie. Novšie verzie automatických nabíjačiek bez problémov nabijú veľké množstvo typov batérií (GEL, MF, VRLA, PbWet, PbCa) aj napriek tomu si však kompatibilitu overte. Niektoré nabíjačky sú určené len na nabíjanie údržbových olovených akumulátorov, iné na nabíjanie gélových a bezúdržbových. Autobatérie typu AGM a EFB sa niekedy neodporúča vôbec nabíjať, vyžadujú špeciálnu údržbu.

Napätie (6, 12, 24 V)

Napätie nabíjačky a vašej autobatérie sa musí zhodovať, inak ju nenabijete. Hodnoty napätia sa delia podľa druhu dopravného prostriedku a výrobcovia udávajú rozsah napätia, pre ktorý je nabíjačka vhodná. Niektoré nabíjačky dokážu nabiť všetky tri najčastejšie napätie motorových strojov a vozidiel.

 • Autonabíjačka 6/12 V – Vďaka možnosti výberu oboch hodnôt napätia sa dá použiť pre nabíjanie motocyklových batérií aj bežných autobatérií vozidiel.
 • Nabíjačka autobatérií 12 V – Najbežnejšie hodnota napätia, vhodná pre osobné automobily.
 • Autonabíjačka 24 V – Používa sa na nabíjanie batérií do dodávok a nákladných vozidiel.

Nabíjací prúd a kapacita batérie

Pre bezpečné nabíjanie batérie sa musí zvoliť správny nabíjací prúd v závislosti od kapacity batérie. Maximálny nabíjací prúd by mal mať hodnotu desatiny až pätnástiny kapacity (pre batériu s kapacitou 50 Ah je vhodný nabíjací prúd 5 A). Lepšie fungovanie a dlhšiu životnosť batérie zaistíte pomalším nabíjaním nižším elektrických prúdom. Lepšie vybavené nabíjačky umožňujú voľbu nabíjacieho režimu, pomalší alebo rýchly. V prípade nabíjania batérie pre motocykel nezabudnite overiť hodnotu minimálneho nabíjacieho prúdu, pretože príliš vysoký prúd by ju mohol nevratne znehodnotiť.

Rozmery a hmotnosť

Predovšetkým pre motocykle a malé osobné automobily je vhodnejšie nabíjačka menších rozmerov. Kompaktné modely majú rozmery okolo 20x7x5 cm a váži do jedného kilogramu. Robustnejšie štartovacie boxy dosahujú rozmerov 30x40x40 cm, niektoré i 60×60 cm a ich hmotnosť aj 20 kg a viac.

Funkcie autonabíjačky

Kvalitná nabíjačka na autobatérie ponúka praktické funkcie, ktoré predlžujú jej životnosť a zvyšujú jej využiteľnosť.

 • Automatické vypnutie – Po plnom nabití akumulátora sa nabíjačka vypne.
 • Ochrana proti prepólovaniu, skratu alebo iskrenie – Funkcie chrániace batériu a zvyšujúce bezpečnosť pri nabíjaní. Zamedzí požiaru alebo poškodenie batérie či nabíjačky.
 • Omladenie / záchrana batérie – Pri úplnom vybití nabíjačka zakročí silnými pulzy – obnoví prevádzku batérie a opäť umožní jej nabíjania.
 • Mikroprocesor – Autonabíjačka s mikroprocesorom si sama riadi priebeh nabíjania vďaka čipu.
 • Pulzné nabíjanie – U dlhodobo odstaveného vozidla tento režim dorovnáva kapacitu pri prirodzenom vybíjaní. Tento režim batériu udržiava v lepšej kondícii a predlžuje jej životnosť.
 • Automatické a manuálne nabíjanie – Možnosť nastavenia rôznych režimov.
 • Uloženie predchádzajúceho režimu – Vďaka pamäti nabíjačky môžete ihneď zvoliť predchádzajúci dobíjacie režim.
 • Pomocný štart – S niektorými nabíjačkami ľahko naštartujete aj napriek vybitú batériu.
 • Miešanie elektrolytu – Zabraňuje usadzovaniu a nerovnomernému rozloženiu elektrolytu v akumulátore.
 • Aktivácia batérie – Dlho uskladnenú batériu uvedie nabíjačka ľahko do prevádzky.
 • Displej – Sú na ňom zobrazené najdôležitejšie diagnostické informácie. Môžete na ňom vidieť aj stav nabitia batérie.
 • Svietidlo – Zjednodušuje manipuláciu s nabíjačkou za horších svetelných podmienok.
 • USB port – Umožňuje nabíjanie ďalších drobných zariadení.
 • Letný či zimný režim – Nabíjačka zaistí optimálnu rýchlosť a efektivitu nabíjanie za každé teploty.
 • Kvalitná rukoväť – Musí byť izolovaná pre prípad prenášanie nabíjačky v daždi či vlhku.
 • Zvýšená odolnosť – Nabíjačky na autobatérie s vyšším krytím proti prachu a vode môžete bezpečne používať aj vo vonkajšom prostredí.

Otázky pri výbere nabíjačky autobatérií

Aká je vhodná nabíjačka gélových batérií?

Za vhodnú nabíjačku gélových batérií sa všeobecne považuje automatická autonabíjačka, ktorá je riadená mikroprocesorom. Zásadný je údaj o nabíjacom prúde, ktorý nesmie byť ani príliš nízky, ani vysoký. Niektoré gélové batérie je možné dobiť aj klasickou nabíjačkou, vždy je však dôležité sa riadiť pokynmi v manuáli k batérii aj k nabíjačke.

Akú nabíjačku autobatérií pre širšie využitie?

Pre viac účelov slúži napríklad nabíjačka autobatérií so štartovaním, ktorá okrem nabíjania pomáha so štartovaním auta v prípade slabšie batérie alebo iného dôvodu. Môže slúžiť aj ako zdroj energie. Pre moderné vozidlá je odporúčaná nabíjačka s ochranou prepätia. Ďalej Multifunkčná nabíjačka, s ktorou mechanici overujú stav batérie. Pre majiteľov automobilu aj motocykla je vhodná autonabíjačka na 12 V i 6 V (napätie sa prepína). Rovnako tak praktická je i autonabíjačka na 12 V a 24 V.

Aké sú najlepšie značky autonabíjačiek?

Medzi najlepšie značky a výrobcov nabíjačiek autobatérií patrí Bosch, CTEK alebo GÜDE. Všetky tieto značky ponúkajú autonabíjačky mnohých typov, vhodných pre rôzne typy autobatérií. Ďalšími obľúbenými značkami sú Road Star, Hecht, Compass, TecMate alebo Telwin. Niektoré z týchto značiek, alebo ďalšie, možno kúpiť aj v obchodoch typu Kaufland a Tesco, populárna je tiež autonabíjačka Lidl, ktorú predáva pod svojou značkou UltimateSpeed.

Ako nabiť autobatériu?

Nabíjanie bezúdržbové autobatérie možno vykonať bez vypojení, výrobcovia to však neodporúčajú. Autobatériu môžete nabíjať v garáži či doma, dôležité je však dôkladné vetranie miestnosti kvôli výbušnosti. Klasické nabíjačky je nutné kontrolovať, aby nedošlo k prebitiu, automatické zvládnu celý proces nabíjania samy. Nutné je dodržiavať predpísané pokyny výrobca batérie aj nabíjačky, detailný postup je popísaný v tomto článku.

Nabíjanie autobatérie

Správne a pravidelné dobíjanie je dôležité aj preto, aby nedošlo k sulfatácii autobatérie (tvorba síranu olovnatého na mriežke, u olovnatých batérií). Ešte predtým, ako budete batériu dobíjať, je dobré zistiť, aký má batéria stav nabitia. Informáciu zistíte dvoma spôsobmi.

 • Meranie napätia batérie – Malo by sa vykonávať aspoň niekoľko hodín po ukončení jazdy alebo po nabíjaní a meria sa pomocou voltmetra. Pri napätí vyššom ako 12,6 V je akumulátor nabitý, pri hodnotách 12,4 V – 12,6 V nie je nabitie úplné, avšak úplne stačí k naštartovaniu automobilu. Pri napätí nižšom ako 12,4 V je vhodné okamžité dobitie.
 • Meranie hustoty elektrolytu – Taktiež by sa s meraním malo niekoľko hodín po jazde alebo po nabíjaní počkať a meranie sa vykonáva pomocou hustomeru. Hodnota 1,26 – 1,28 g/cm3 značí úplné nabitie, 1,24-1,25 g/cm3 značí neúplné, avšak dostačujúce nabitie. Hustota elektrolytu pod 1,24 g/cm3 znamená nedostatočné nabitie.
 • Kontrola hladiny elektrolytu – Keď sa hladina elektrolytu nenachádza medzi ryskami odporúčaného objemu, je potrebné batériu doliať demineralizovanou alebo destilovanou vodou, aby boli elektródy zaliate. U príliš vysokej hladiny hrozí naopak vyliatie. Hladina elektrolytu a jeho meranie sa samozrejme nevykonáva u bezúdržbových batérií.

Ako nabíjať autobatériu v aute

Nabíjanie autobatérie v aute je modernou nabíjačkou autobatérie možné aj bez vypojení, výrobcovia automobilov to však z bezpečnostných dôvodov často neodporúčajú. S nabíjačkami, ktoré nemajú automatické bezpečné vypnutie pri určitej úrovni nabitia môže dôjsť k závažnému poškodeniu elektronických systémov automobilu.

Nabíjačky s obmedzením nabíjacieho napätia na 14,8 V je možné používať aj s pripojenou batériou vo vozidle. Nabíjačky s vyšším obmedzením nabíjacieho napätia ako 14,8 V by sa nikdy nemali používať s pripojenou batériou vo vozidle.

Postup nabíjania autobatérie v aute:

 • Pripojte červenú svorku nabíjačky na kladný pól batérie a čiernu svorku na kostru (obnažená kovová časť karosérie). Vďaka tomu čidlo batérie detekuje nabíjací prúd a dokáže nájsť prípadné chyby.
 • V prípade údržbových batérií je nutné otvoriť jej veka.
 • Pripojte nabíjačku do bežnej zásuvky 230 V.
 • Automatické nabíjanie je začaté. Elektrolyt nesmie pri nabíjaní prevýšiť teplotu 55 °C, inak je nutné prerušenie nabíjania. Nezabudnite na dôkladné odvetrávanie.
 • Automatické nabíjačky sa po dovŕšení 100 % prepnú do režimu udržiavania stavu nabitia.
 • Keď je nabíjanie dokončené, nabíjačka sa sama vypne, nabíjací prúd spadne na hodnotu 0 alebo už ďalej neklesá.
 • Nabíjačku odpojte od elektrickej siete, uvoľnite svorky v opačnom poradí a batériu prípadne znovu upevnite do automobilu.
 • Pripojenú batériu do automobilu nikdy nenabíjajte autonabíjačkou s funkciou pulzného nabíjania.

Nabíjanie nieodpojené autobatérie

Nabíjanie nie odpojenej batérie je možné, avšak nebezpečné napríklad pre senzory v automobile citlivé na správne napätie. Moderné nabíjačky sú preto vybavené množstvom ochranných prvkov. Ďalším nebezpečným faktorom je produkcia vodíka, výbušnosť a tiež riziko požiaru kvôli elektrickému prúdu. Preto je bezpečnejšie nabíjať batériu mimo vozidla.

Na druhú stranu kvôli množstvu elektroniky potrebujú dnešné automobily neustále napájanie a odpojenie batérie pre nich môže znamenať stratu dát. Pre takéto prípady poslúži prístroj, ktorý dodáva základné napätie pre udržanie riadiacich jednotiek, ktorý sa zapojí do zapaľovača alebo do zásuvky určenej na diagnostiku.

Nabíjanie autobatérie mimo vozidlo

Ak je to možné, jedná sa vždy o lepšie riešenie, nehrozí pri ňom zničení elektrických systémov moderných automobilov. Vybranú autobatériu možné dobíjať aj staršiou manuálnou autonabíjačkou, dôležité je však dbať na nabíjací prúd, ktorý by mal byť desatinový vo vzťahu ku kapacite batérie a nabíjanie včas ukončiť, aby nedošlo k prebitiu a prípadnému zničeniu. Automatické nabíjačky autobatérií proces nabíjania včas ukončí.

 • Demontovanú batériu umiestnite na dobre vetrané miesto na nehorľavú podložku.
 • Ak sa jedná o údržbovou batérii, otvorte všetky jej hornej zátky.
 • Ako prvý sa pripojí kladný pól nabíjačky na kladný pól batérie (značí sa +, červená farba).
 • Ako druhý sa pripojí záporný pól nabíjačky na záporný pól batérie (značí sa -, čierna farba).
 • Až ako posledná sa zapojí nabíjačka autobatérie do elektrickej siete 230 V.
 • Čas a priebeh nabíjania je závislý od typu autonabíjačky, vždy sa riaďte manuálom výrobca.
 • Po nabití autobatérie vypnite nabíjačku autobatérií a vytiahnite ju z elektrickej siete.
 • Ako prvý od batérie odpojte záporný pól (-) a následne kladný pól (+).
 • V prípade údržbové batérie vráťte zátky na pôvodné miesta a batériu namontujte do vozidla.

Nabíjanie autobatérie doma

Ak bývate v byte a nemáte garáž, nabíjanie batérie môžete po demontáži z automobilu vykonať aj doma. Dôležité je však riadne vetranie priestoru a dodržiavanie bezpečnostných opatrení. K batérii nepúšťajte deti.

Ako dlho nabíjať autobatériu

Doba nabíjania autobatérie závisí nielen od typu nabíjačky, ale aj na kapacite batérie, nabíjacom prúde a samozrejme na aktuálnej úrovni nabitia. Nabíjací čas sa pohybuje zhruba od 4 hodín až po dobu desiatok hodín. Hrubý výpočet doby nabíjania možno vykonať vydelením kapacity akumulátora nabíjacím prúdom (kapacita je 80 Ah a nabíjací prúd 4 A, 80/4 = 20 hodín nabíjania).

Klasické nabíjačky je nutné sledovať a po plnom nabití ju ihneď odpojiť, aby nedošlo k prebitiu batérie. Automatická nabíjačka kontroluje stav nabitia sama a k prebitiu nedochádza.

Prebitie autobatérie

Prebitie výrazne skracuje životnosť batérie, preto je potrebné nabíjanie kontrolovať, pokiaľ sa nejedná o automatickú nabíjačku. K prebitiu batérie do auta môže dôjsť dvoma spôsobmi.

 • Prebíjanie príliš vysokým napätím – Následkom je rýchlejšie opotrebovanie batérie a vysoká spotreba vody. Dôjsť môže dokonca k explózii batérie kvôli vplyvu kyslíka s vodíkom, ktoré sa pri nabíjaní vysokou hodnotou napätia uvoľňujú.
 • Prebíjanie nabité batérie – Dochádza ku korózii mriežkových dosiek v batérii, čo vedie k výpadkom batérie a opotrebovávanie. Nutnosťou je správne nastavený regulátor napätia.

Oživenie autobatérie

Hlavne v zime často nastávajú s batériami problémy, kedy sa kapacita batérie zníži až o 30 %. S problémami sa však môžete stretnúť aj v lete. Pre oživenie novších typov batérií je potrebné inteligentná nabíjačka, pracujúce pomocou impulzov. Ak nemáte po ruke nabíjačku, štartovací powerbanku alebo štartovacie káble, starú batériu možno oživiť tiež riadnym očistením.

Na dne sa totiž usadzujú chemické prvky, napríklad oxid, čo spôsobuje tvorbu zrazenín a elektrický náboj nemôže prúdiť. Pri čistení batérie buďte vo všetkých krokoch opatrní, akumulátore sa týmto postupom skutočne výrazne zlepší stav, nie je to však stále riešenie problému.

Postup oživenie autobatérie čistením

 • Najprv demontujte batériu z vozidla a skontrolujte konektory drôtov, či nie sú zoxidované, čo môže byť tiež dôvodom problémov.
 • Elektrolyt prelejte do čistého vedra.
 • Olovené dosky očistite od usadenín.
 • Zmes 1,5 litra vody a 250 g kryštalickej sódy nalejte do batérie pomocou lievika. Od batérie odstúpte kvôli chemickej reakcii, pričom sa rozpustí usadeniny v batérii. Nechajte pôsobiť 3-5 hodín, kým chemická reakcia neskončí.
 • Potom vylejte tekutinu s usadeninami, prepláchnite čistou vodou a nalejte vypustený elektrolyt späť a prípadne dolejte destilovanou vodou.

Výdrž autobatérie

Na životnosť autobatérie má vplyv veľa faktorov. Od frekvencie používania automobilu, cez kvalitu údržby až po samotné nabíjanie. Všeobecne platí, že autobatérie vydrží 4 až 7 rokov. Správne nabíjanie a zamedzenie prebíjanie batérii veľmi prospieva.

Bezpečnosť

Okrem ochrany proti skratu, iskreniu a prepólovaniu nesmie pri nabíjaní unikať vodík, ktorý tvorí so vzduchom výbušnú zmes. V tom prípade je nutné zaistiť dostatočné vetranie priestoru, ak nabíjate v garáži alebo doma. Pri klasických údržbových batérií sa nesmie nechať zatvorené veko, pričom by mohlo dôjsť k explózii batérie. Postup nabíjania autobatérie vždy dodržujte podľa pokynov výrobca nabíjačky i akumulátora.